Amerikaanse begroting behoorde in rouwfloers gekaft te worden Viering bevrijdingsdag Verkiesingen zijn in zicht en de bevolking is erg verwend Antillen op zoek naar nieuwe bronnen van inkomsten Parade of défilé te Wageningen Minister Korthals opende 34 ste onderwij stentoonstelling Sanctioneert Noordwijkerhout onrechtmatige bewoning VRIJDAG 22 JANUARI I960 Ondanks overschot van vier miljard (Van onze Amerikaanse correspondent) President Eisenhower eindigt in stijl: zeven jaar lang heeft hij Amerika voor gehouden, dat minder van het nationale inkomen gebruikt behoorde te worden voor regeringsuitgaven en thans by de presentatie van zijn laatste begroting bedragen die uitgaven slechts 18 procent van het nationale inkomen, verge leken met 19 en 20 procent in voorafgaande jaren. De begroting belooft een overschot van ruim vier miljard dollar, dat voor schulddelging zal worden gebruikt. Mede omdat Eisenhower de uitgaven „tot nut van 't algemeen" zo laag heeft gehouden, kon Amerika's befaamde kroniekschrijver Walter Lippmann, dat nooit tevoren in de geschiedenis zo veel mensen in enig land zoveel geld naar eigen welgevallen hebben kunnen uitgeven voor particuliere doeleinden. Lippmann noemt de feiten bij hun naam Om geen verkeerde indruk te maken, moeten wij 'hier onmiddellijk doen vol gen wat Lippmann verder schreef: „Dit zou zo betoogt hij een onvermengd genoegen zijn .indien het verontrusten de feit niet 'bestond, dat, gedurende deze jaren van particuliere welvaart, de pre sident gepresideerd heeft over het ver lies van Amerika's superioriteit temid den van de grote mogendheden'. Wie publieke zuinigheid en particulie re luxe als ideaal ziet, kan de neiging gevoelen, om van dit begrotingsboek een feestuitgave te maken, verguld op snee; wie echter beseft, hoe 'belangrijk Ameri ka's geestelijke en defensieve kracht is voor het land zelf en voor alle staten die reoht en democratie hoog willen houden, die zal deze begrotingsbijbel een somber boek noemen, dat het best ge kaft kan worden in rouwfloers. Dit Zijn grote woorden, maar er staan hier nu eenmaal grote dingen op het spel. Veel van het Amerikaanse debat over de begroting is van laag gehalte. De partijpolitiek komt in dit verkiezings jaar wel erg sterk naar voren. Zo valt het op, dat vele Democratisch Congres leden onmiddellijk protest gingen aan tekenen tegen onpopulaire voorstellen van Eisenhower: verhoging van de post- tarieven en van de benzinebelasting. Daar zou het overwegend Democrati sche Congres niet voor voelen, zo zeiden deze Democraten. Het staat daarom nog „Niet meer tot aan de rand van oorlog" De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren in de raadgevende vergadering in Straats burg verklaard, dat West noch Oost zich meer kan veroorloven om „tot aan de rand van een oorlog" te gaan. Dat is voor beide partijen even gevaarlijk. Dit ene feit in de wereldpolitiek was vorig jaar reden geweest voor de reis van de Britse premier Macmillan naar Moskou. Sedertdien is de internationale atmos feer opgeklaard. Lloyd gaf de verzeke ring dat Engeland zal vasthouden aan zijn beginselen en bondgenootschappen. Doch tevens bestaat de wens om po sitief te streven naar verbetering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie. We zullen niet proberen ons democra tische stelsel op te leggen aan de com munisten, doch evenzeer zullen wij ons krachtig verzetten tegen alle communis tische pogingen om niet-communistische landen te infiltreren en ze te onder mijnen. Wat de recente verklaring van Kroesj- tsjef over de vermindering der Sovjet- russische strijdkrachten betreft merkte Lloyd op dat de Russen sedert het einde van de Koreaanse oorlog hun sterkte met 37 procent hebben verminderd. Voor Engeland is dit percentage nage noeg gelijk, namelijk 36 procent. In 1962 zal de Sovjet-Unie volgens Kroesjtsjefs verklaringen dit percentage op 50 heb ben gebracht, doch Engeland zal dan door de komende vermindering van zijn troepensterkte van 540.000 tot 400.000 dat percentage eveneens hebben bereikt. Lloyd herhaalde tenslotte het beken de Britse standpunt dat één topconfe rentie van Oost en West niet voldoende zal zyn voor het regelen van alle ver schillen die op het ogenblik bestaan. Historische tocht De plannen om ter gelegenheid van de internationale tuinbouwtentoonstel ling Floriade dit voorjaar opnieuw met een postkoets de tulpebol langs de oude postwegen over de Balkan en de Alpen, uit Turkije naar West-Europa en Neder land te brengen, gaan werkelijkheid worden. De financiering van deze rit, die f. 90.000 vergt ,is verzekerd. Op 30 maart zal de postkoets uit Istanboel ver trekken. Het is de bedoeling, dat zij op 6 mei in Rotterdam op het Floriadeter- rein zal arriveren. Met deze 3404 kilometer lange rit krijgt het op 6 mei te herdenken hon derdjarige bestaan van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur een bijzonder accent. De tocht herinnert tevens aan de bloeiende his torie van de tulp, die, zoals wij reeds schreven, vier eeuwen geleden uit Tur kije met het vervoermiddel van die tijd, de postkoets, naar West-Europa werd gezonden door de bij het Ottomaanse Hof geaccrediteerde Oostenrijkse diplo maat van Vlaamse afkomst, Ogier Ghis- lain de Busbecq. In de koets zal een nieuwe De Busbecq de reis meemaken Het rijuig wordt door vier paarden getrokken. De zes andere rusten en sla pen in speciale transportwagens met in gebouwde boxen. De tocht stelt hoge eisen aan de paarden. Het overnachten in bestaande pleisterplaatsen onder tel kens wisselende omstandigheden moet derhalve, ook uit veterinair oogpunt, uitgesloten worden geacht. De tocht zal worden uitgevoerd onder technische leiding van Joop van der Touw uit Den Haag. In totaal maken ongeveer zestien man de reis mee, on der wie enkele koetsiers, enkele paar- denverzorgers en een hoefsmid-wagen- maker. De postkoets zelf bijna honderd jaar oud, maar in voortreffelijke staat verkerend is afkomstig van de on langs geliquideerde Amsterdamse stal houderij Van Delden. te bezien, hoe veel er werkelijkheid zal worden van het overschot, dat Eisenho wer voorspelt. De Republikeinen bejube len Eisenhower als de degelijke huisva der, die niet toestaat, dat men 'meer uit geeft dan men verdient. Ernstige achterstand Te weinig schenken deze partij-politici- aandacht aan noden en deugden van hoger niveau dan postzegelprijs en con tante 'betaling! Om slechts enkele van de verwaarloosde onderwerpen te noe men: de militaire macht van Amerika blijft ten achter bij die van de Sovjet- Unie, voor het onderwijs zijn voldoende fondsen en leerkrachten 'beschikbaar, de schoonheid van het land wordt geha vend door stedenbouw zonder behoorlij ke plannen, veel meer geld zou er be steed moeten worden aan wetenschap pelijk onderzoek en aan gezondheids zorg. Om nogmaals Lippmann te cite ren: „Wij blijven ten achter in de race omdat men ons niet toestaat te rennen". De zakenwereld in Amerika is bij het 'begin van 1960 zeer optimistisch ge stemd. Men verwacht een periode van grote welvaart. Hoe groot die welvaart thans reeds is, blijkt wel uit het feit, dat de regering in het huidige begro tingsjaar ondanks de staalstaking! anderhalf miljard meer in het laadje zal krijgen, dan oorspronkelijk was voorzien. De inkomstenschattingen in Eisen howers laatste budget zijn volgens velen opnieuw aan de voorzichtige kant en zy beweren, dat de president, zonder een deficit te veroorzaken, negen miljard meer op de uitgavenlyst had kunnen zetten. Voor negen miljard kan men heel wat doen. Men krijgt echter de in druk, dat deze regering terstond ver kwisting ducht wanneer de regerings uitgaven omhoog gaan. In de luxe, die het publiek zichzelf veroorlooft, schijnt men echter geen geva.ar te zien. Amerika heeft hard behoefte aan een Savonarola .maar in de verkiezingsstrijd van een verwend volk maakt zulk een figuur weinig kans! Amerikanse Industrie verwacht een prima jaar De Business and Defences Services Administration (BDSA) van het Ameri kaanse ministerie van Handel heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse industrie verwacht, dat 1960 een prima jaar zal worden. Medegedeeld werd, dat de produktie over het algemeen op een hoger niveau zou liggen, doordat door het bijleggen van het conflict in de staalindustrie het dreigende materiaal tekort is verdwenen. Bij deze gunstige vooruitzichten zijn de staal-, construc tie- en auto-industrie belangrijke facto ren, aldus het bureau. Dit waarschuwt echter, dat de langdurige staking in de koperindustrie een zekere verstoring kan veroorzaken en voegt daaraan toe, dat ook voor de spoorwegen onzekerheid bestaat in verband met moeilijkheden over het arbeidscontract. Dit algemeen overzicht van de Ameri kaanse economie komt voor in het jaar lijkse overzicht van de BDSA, waarin de vooruitzichten voor het bedrijfsleven industriegewijze worden behandeld. „De conclusies vertegenwoordigen de alge mene opinie van industrie- en regerings deskundigen op elk terrein ten aanzien van de ontwikkelingen in 1959/60", zo wordt opgemerkt. Advertentie Rheumatisch? Stram van lijf en leden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kruschen Kuur en al gauw - naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden jeugdiger, vief en weer blij Vragen over grenswi{xiging Gouda Het Tweede Kamerlid Neder horst (PvdA), heeft aan de minister van Bin nenlandse Zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het gemeentebestuur van Gouda reeds in 1948 het verzoek tot de Kroon gericht heeft te bevorderen, dat de Goudse gren zen zouden worden uitgezet? 2. Is het juist, dat zeven jaar daarna Ged. Staten van Zuid-Holland bericht ten, dat dit adres in hun handen was gesteld, maar dat het verzoek niet in be handeling kon worden genomen, omdat men meende het vraagstuk der Goudse grenzen in ruimer verband te moeten bezien? 3. Kan de minister bevestigen, dat er ten aanzien van dit grotere plan tot grenswijziging, waarbij verschillende Zuidhollandse gemeenten zijn betrokken, opnieuw moeilijkheden zijn ontstaan, hetgeen een uitstel van de beslissing voor geruime tijd waarschijnlijk maakt? 4. Heeft de minister inmiddels een voorstel tot grenswijziging in de Goudse agglomeratie bereikt en is hij bereid, ten einde verdere vertraging voor de ge meente Gouda te voorkomen, het vraag stuk van de Goudse grenzen in engere zin af te splitsen van het grotere vraag stuk, waarmede het op een ongelukkig moment is verbonden? 5. Is het de minister bekend, dat het lange uitblijven van een beslissing over de herziening van de gemeentegrenzen de normale ontwikkeling van Gouda in ernstige mate belemmert en de bouwac tiviteit, de industrialisatie en de hoog nodige voorzieningen in de recreatiebe hoeften in de naaste toekomst dreigt lam te leggen, en is hij bereid de spoe dige indiening van een desbetreffend wetsontwerp bij de Staten-Generaal te bevorderen? Puistjes, jeuk, irritaties van de huid worden snel en af doend bestreden wet IRRITEX d/N helpt direct! f 2.x per tube Belangrijk Tegen ruwe en gesprongen handen Qr. tube Glyca 1.- Rozen Glyca 1.10 Tegen droge en schilferige huid Lané (ianoiine-crème) Gr. tube 1.25 Gesprek met premier E. Jonckheer (Van onze Haagse redactie) Minister-president E. Jonckheer van de Ned. Antillen zal vanavond naar Willemstad terugkeren, na ruim twee weken in ons land besprekingen te hebben gevoerd. Uit een gesprek met premier Jonckheer bleek ons, dat de Antilliaanse regering er in de eerste plaats naar streeft nieuwe bronnen van inkomsten aan te boren, nu bezuiniging bij de olieraffinaderijen tot een belangrijke daling van de inkomsten heeft geleid. Nu is het nog zo, dat Curacao en de andere eilanden vrijwel geheel „op de olie drijven". In het gehele land (Van onze Haagse redactie) „Op 5 mei a.s. is het 15 jaar geleden, dat de historie over het lot van ons Nederlandse volk besliste en dit op het allerlaatst ten goede wendde. Aan de rand van zijn wisse ondergang gebracht, ontsnapte het ter nauwernood aan de totale verdelging van zijn onafhankelijk nationaal bestaan. En na 15 jaren wordt ditzelfde volk gevraagd, zich dit te herinneren, zich daarop te bezinnen, dat wil zeggen zich met hart en ziel in te leven in de historische betekenis van dit feit, in alle omstandigheden en menselijke verhoudingen waaronder het zich onder de meest bewogen omstandigheden voltrok". Dit zei mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag en voorzit ter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, in zijn kwaliteit van voor zitter van het Nationaal Comité „Vie ring Bevrijdigsdag 5 mei 1960", tijdens een door dit comité in het Haagse stad huis belegde persconferentie, er de aan dacht op vestigend, dat ten aanzien van de viering van de bevrijdingsdag weer standen te zijn te overwinnen, die zijn gelegen in een zekere menselijke traag heid en ook in gebrek aan verbeeldings kracht van ons volk, mede veroorzaakt door de snelheid, waarin de gebeurtenis sen door de tijd razen. „Het is dan ook moeilijk, de herinne ring aan de bevrijdingsdag in het gevoel en de fantasie van het Nederlandse volk wakker te roepen, maar het zou onver antwoord en tegelijk ondankbaar zyn, indien wij zouden vergeten en misken nen uit welk diep en donker dal van ti rannie en bezettingsterreur, uit welk een dompig hol van onvrijheid wy weer op geklommen zijn naar een hersteld en beter Nederland, waarin het weer vrij ademen is. Deze feiten hebben het comité, waar van Koningin Juliana beschermvrouwe en Prins Bernhard beschermheer is, on der aanmoediging van de regering aan leiding gegeven, plannen te beramen voor de viering van de komende bevrij dingsdag. Mr. Kolfschoten deelde vervolgens mede dat het in de bedoeling ligt, naast een civiele ook een militaire viering te doen plaats hebben. Wat laatstgenoemde viering betreft, bestaat het plan, een grote nationale parade of défilé te hou den. Overwogen wordt dit défilé - H. M. de Koningin heeft zich in beginsel be reid verklaard, dit af te nemen - op een historische plaats, en wel te Wagenin gen, te organiseren. Met betrekking tot de burgerlijke viering maakte de heer Kolfschoten bekend, dat de gedachten uitgaan naar een herdenkingssamen komst, 's middags van vijf tot zes uur, te houden in het Concertgebouw in Am sterdam, daar de historische plek: de Nieuwe Kerk in de hoofdstad in repara tie is en daarom gesloten. Deze bijeen komst waarop slechts één nog nader aan te wijzen spreker het woord zal voeren zal door radio en televisie worden uit gezonden. Voorts ligt het in de bedoeling des morgens aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam een jeugdappèl te houden. Hoofdzaak dient te zijn, dat de viering in 't gehele land geschiedt, waarom het comité zich voorstelt adviserend en sti mulerend werkzaam te zijn met betrek king tot de door de gemeenten en plaat selijke comité's op 5 mei te organiseren feestelijkheden. Ter uitvoering van deze taak is een bureau ingesteld, dat geves tigd is aan de Herengracht 168 te Am sterdam, telefoon 222967. Onder de aan dacht zijn o.m. gebracht het spel „Ge bed om vrijheid" van Ben van Eyssel- steijn, speciaal geschreven voor 5 mei 1960, in opdracht van het ministerie van O. K. en W. en een in opdracht van het Nationaal Comité te schrijven spel door en voor schoolkinderen. Nadrukkelijk stelde de heer Kolfscho ten, dat de herdenking stylvol en waar dig dient te zijn. Wat de financiering van de plannen betreft herinnerde spreker er aan, dat de minister-president op de begroting van het Departement van Algemene Za ken een post van f. 50.000 heeft opgeno men als bewys van de wens van de re gering om aan deze nationale viering de nodige aandacht te besteden. Dit be drag zal echter niet toereikend zijn - men zal ten minste over f. 100.000 moe ten kunnen beschikken - waarom een beroep zal worden gedaan op invloed rijke personen en op daarvoor in aan merking komende instanties. Een na tionale collecte zal niet worden georga niseerd en er is ook geen giro-rekening geopend. Parijse voorjaarshoeden In Parijs zijn de eerste voorjaars hoeden vertoond. De „cloche"-modellen dienen zich aan als het succes van het seizoen. De doppen zijn in de hoogte gerekt en de randen overschaduwen een deel van het gezicht, dat aldus een zekere zachtheid en geheimzinnigheid verkrijgt. Grof en licht stro, effen sjan- tungs en bedrukte zijde of katoen zijn de geliefde materialen. Voor de mid dag zijn er toques van voile, bewerkte tule of van bloemen. Naast een gamma van beige tinten overheersten heldere en vrolijke kleuren, zoals roze, koraalrood, turquoise en vuurrood. Tot het einde van de week zullen nog col lecties worden vertoond. De storm heeft woensdag het ruim 7000 ton metende vrachtschip .Lieve Vrouwenkerk" op de Vlie- horst ten westen van Vlieland ge worpen. (Luchtfoto A.N.P.) GEWICHTSGRENS BACONVARKENS Ingevolge een besluit van het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees zijn met ingang van maandag 25 ja nuari de gewichtgrenzen voor bacon- varkens, vastgesteld op 63 t.m. 71 kg. koud geslacht gewicht. De overnameprijs voor bacon varkens is onveranderd gehandhaafd op f. 2.12 per kg. koud geslacht gewicht (kwali teitsklassen 2). Vooralsnog is naast de olie, alleen de vreemdelingenindustrie van betekenis. Op het ogenblik worden alle krachten ingespannen om het toerisme te bevor deren, daar andere landen in het Ca ra ibische gebied zoals Cuba b.v. door interne strubbelingen niet meer zo aantrekkelijk zijn voor vakantiegangers uit de V. S. Het gaat er om, dat de Antillen thans dew zoveel mogelyk AmAerikaanse toeristen wordt „ont dekt". Op Curasao en Aruba zijn de laatste jaren al grote moderne hotels ver rezen. Maar ook de kleinere eilanden bieden mogelijkheden. Dit blijkt uit het feit, dat Canadezen op St.-Maarten een ho tel van liefst 2Vz miljoen dollar gaan bouwen. Het zal voor het gehele gebied der Ned- Antillen van groot belang zijn, als er een nieuw vliegveld voor de mo derne passagrierstoestellen op St.-Maar ten komt. Een binnenlandse luchtlijn tussen St.-Maarten en Ouraqao/Arubaa uur vliegen zou de reiskosten aanzienlijk doen verminderen. Het ei landje St.-Maarten ligt slechts één uur vliegen van Portorico, dat nu de grote trekpleister voor de Amerikaanse toe risten is. In verband met de mogelijkheid an dere industrieën aan te trekken, hopen de Antillianen op een associatie met de Europese Economische Gemeenschap, waartoe het E.E.G.-verdrag de mogelijk heid biedt. Zo'n associatie als deel van het Koninkrijk zou trouwens ook „Zuiderzeewerken en Deltaplan" (Speciale berichtgeving) Onder grote belangstelling uit kringen van onderwijs en bedrijfsleven verricht te de minister van Verkeer en Water staat. de heer H. A. Korthals gistermid dag in de Trèveszaal aan het Binnenhof te Den Haag de openingsplechtigheid van de door de Stichting Onderwijsten toonstellingen georganiseerde 34ste on derwijstentoonstelling „Zuiderzeewerken en Deltaplan". In zijn welkomstwoord zette de voor zitter van de Stichting, de heer F. C. Ilaalebos, de doelstellingen van de Stichting Onderwijstentoonstellingen uiteen. De exposities, welke in principe zoda nig samengesteld zijn dat ze in een nor maal schoollokaal kunnen worden op gesteld, geven de leerlingen van de la gere scholen aanschouwelijk onderricht in de meest uiteenlopende onderwerpen. Sinds de Stichting in 1949 door figuren uit het bedrijfsleven en het onderwijs werd ingericht, werden bijv. tentoon stellingen ingericht over katoen, zilver, emaillefabricage, tankvaart, akkerbouw, scheepsbouw e.d. Het initiatief voor de behandeling der materie wordt geheel aan het onderwijzend personeel overge laten, dat hiertoe tevoren een rondlei ding met informatie en een bij de ten toonstelling behorend instructieboekje ontvangt. Met de in de loop der jaren opgezette exposities worden ongeveer 400 gemeen ten in Nederland bezocht met een ge middelde frequentie van een tentoon stelling per jaar. De looptijd variërt van 5 tot 10 jaar. Gemiddeld wordt elke tentoonstelling per dag door 5 klassen bezocht, hetgeen neerkomt op ongeveer 40 000 leerlingen per tentoonstelling per jaar. Minister Korthals wees op het belang van deze, zoals hij het noemde, „echt Nederlandse tentoonstelling", die in verband met de recente watersnood in Amsterdam en de hevige storm van en kele dagen geleden wel bijzonder actu eel is. Zij brengt de jeugd nader tot die gigantische nationale onderneming, wel ke is samengevat in twee simpele woor den: Zuiderzeewerken en Deltaplan. En laat aanschouwelijk de werkwijze bij en de consequenties van de aanleg der verschillende dammen en het droogleg gen van gebieden zien. Hierna volgde een korte rondleiding over de expositie welke in de naast de Trèveszaal gelegen Statenzaal was in gericht en tot stand kwam dank zij bij dragen uit het bedrijfsleven en een nauwe samenwerking met de afdeling voorlichting van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat, de dienst der Zui derzeewerken en de directie Waterhuis houding en Waterbeweging van de Rijkswaterstaat. voor de olie-export naar Europa van belang kunnen zyn. Binnenkort zullen onderhandelingen beginnen over een binding met de E.E.G. Gevraagd naar de betrekkingen met Venezuela, deelde premier Jonckheer moe goede hoop te hebben, dat het incident naar aanleiding van de vrij lating der in de Antillen gelande Cu baanse vliegers binnenkort formeel zal worden gesloten. Het voorlopige antwoord op het Venezolaanse protest heeft in Caracas een gunstige indruk gemaakt. De Antilliaanse regering is doende de luchtvaartverordening zo danig te wyzigen, dat politieke avon turiers minder gelegenheid krijgen tot ongewenste activiteit. NIEUW ASPECT IN ZAAK BERKELSE ARTS (Speciale berichtgeving) De Rechter-Commissaris by de Ar rondissementsrechtbank te Leeuwar den, mr. M- E. J. J. Burlage, deelde ons mede dat er in de strafzaak tegen de Berkelse arts, die ervan verdacht wordt op 5 februari 1958 een medege vangene in de gevangenis te Leeuwar den met vergif om het leven te heb ben gebracht, onverwacht een nieuw aspect aan het licht gekomen is. Er zullen nu nog een aantal getuigen moeten worden gehoord. Per 1 februari had men het vooronderzoek willen af sluiten. maar dat is nu niet mogelyk. In middels zijn reeds meer dan 50 getuigen verhoord. Het verhoor van de dokter zelf heeft al 12 dagen in beslag geno men. Zoodra het vooronderzoek is af gesloten zullen de stukken in handen van de Officier van Justitie worden gesteld, die na overleg met de Mi nister van Justitie tot vervolging zal moeten beslissen. Zoals bekend is de Berkelse arts tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens moord op zyn vrouw. Leitls huiseigenaar eist nietigverklaring van woningvordering De president van de Rechtbank te Den Haag heeft gisteren de pleidooien aangehoord in het korte geding, dat een Leidse huiseigenaar heeft aangespannen tegen de gemeente Noordwykerhout, teneinde weer de beschikking te krijgen over een zyner woningen in die gemeente. De eigenaar eist, dat de gemeentelijke vordering van zyn woning door de rechter zal worden nietig verklaard. Namens eiser voerde de Haarlemse ad vocaat-procureur mr. H. C. R. M. van Cranenburgh aan, dat de vordering door de gemeente is geschied ten behoeve van een gezin, dat de woning in het begin van het vorige jaar volkomen eigen machtig en onrechtmatig had betrokken. Het gemeentebestuur van Noordwij kerhout sanctioneert op deze wijze de onrechtmatige bewoning, meende pleiter. Ten tweede doorkruist de gemeente met het vorderingsbesluit een vonnis van de burgerlijke rechter, die even tevoren op verzoek van de eigenaar de ontruiming van de woning bevolen had op grond van wanprestatie der bewoners, aldus mr. Van Cranenburgh. Voor de gemeente Noordwykerhout pleitte mej. mr. D. E. J. Schaffer uit Leiden. Zij voerde aan, dat het gerech telijke vonnis niet wordt doorkruist, om dat dit alleen maar diende ter bescher ming van eisers financiële belangen, die ingevolge de gemeentelijke vordering weer zeker gesteld zijn, aangezien de ge meente zich garant verklaard heeft voor betaling van de huurpenningen. Dat de gemeente de woning vorderde, houdt ver band met de plaatselijke noodsituatie: het bewuste gezin kwam uit een onbe woonbare krotwoning en er is in heel Noordwijkerhout geen andere woning beschikbaar dan de woning van eiser. Een ander dakloos gezin verblijft op het ogenblik op kosten van de gemeente in een hotel. Buitendien had de eigenaar zich destijds akkoord verklaard met een eventuele vordering van zijn woning voor dit gezin, indien de gemeente zich garant zou verklaren voor de huur. Dat is nu dus geschied, aldus mej. mr. Schaffer. Mr. Van Cranenburgh verklaarde hier op, dat de gemeente door eigen schuld in deze noodsituatie is geraakt. De vroe gere bewoners van de bewuste woning, een gezin van zes personen, kregen een ruimer huis toegewezen. Dit huis had dan moeten worden gegeven aan het ge zin dat nu onrechtmatig in eisers wo- ning is getrokken, aangezien dit gezin bestaat uit twaalf personen, die thans eisers huisje van twee kamers en een zolder volkomen uitwonen. Volgens mr. Van Cranenburgh spant de gemeente Noordwykerhout samen met de onrecht matige bewoners van eisers huis, welks vordering pleiter in strijd achtte met de geest en de tekst van de wet. De presi dent van de Haagse Rechtbank bepaalde het vonnis op 28 januari.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7