Café-Rest. „Zomerzorg" AKKERTJES -8- Agenda Met een enkel woord VRIJDAG 22 JANUARI 1960 In liet teken van de zondebok (Van onze t.v.-medewerker) Van een zondebok kan niet gesproken worden in verband met de impasse, waarin de VPRO zich bevond, toen het programmaplan ontwricht werd door het uitvallen van Paul Steenbergen en „Brief Encounter" moest worden afge voerd. Daarop hield een auteursrech tenbureau in Amerika het been stijf en kon „Wie geeft de bruid weg?" niet doorgaan, maar Johan de Meester met „Ensemble" gaf uitkomst door een zaal opvoering van Wilde's „Waaier" te wil len leveren. Die kregen we dus gisteren in de 600.000 huiskamers te genieten en dat wordt zonder een zweem spot gezegd. De tekst zat er „geheid" in (het stond im mers al op het repertoire), de bezetting liet weinig te wensen over; het ging er nu alleen maar om er in twee weken te levisie van te maken. Het heeft geen zin het verhaal weer te geven. Het is een boompje verwisse len van zondebokken, maar alles kwam tenslotte erg goed zowel op de zachte benen van Ton Kuyl als op de ranke pootjes van Sigrid Koetse terecht. Johan de Meester toonde zich een ware meester in zyn ambacht en Jack Dixon, die tekende voor de presentatie, deed zijn best, maar werd toch wel ge handicapt door het gebrek aan ruimte. Want wat op toneel acceptabel is, doet het voor de verwende t.v. (die immers ruimtelijk perspectief in een scène kan brengen door filminlas) niet altijd hele maal bevredigend. De enige kritische kanttekening, die we by deze opvoering uit t.v.-oogpunt moeten maken, is, dat Rie Gilhuys op een hinderiyke manier (natuurlijk óf onbewust óf met goede bedoeling) op de camera speelde. Het was jammer, dat in de - noodzakelijke - pauze (op zich zelf fraaie) muziek werd gegeven, die zo volkomen uit een andere sfeer stamde dan waarin het stuk ademde, dat de eenheid gevaar liep te worden verbro ken. Voor het laatst bewaarden we een ver melding van het rechtuit verrassend ge sprek van professor Van Holk aan wie de titel van dit stukje is te danken, om dat het aan zijn toespraakje is ont leend. Vanuit het Oude Testament trok hij een lijn door, die voerde naar de antisemitische demonstraties van de laatste weken, waaruit het meest aan sprekende woord van afkeuring resul teerde, dat in dit verband tot ons kwam. VRON-zender over 2 weken in lucht CVan onze Amsterdamse cozrespondent) De VRON Vrije Radio-Omroep Ne derland heeft opnieuw met tegenslag te kampen. Hoewel de acquisiteurs, die de advertenties voor deze reclamezender moeten verwerven, hadden bekend ge- maaikt, dat op 23 januari dus morgen met de uitzendingen vanaf het in de Noordzee liggende sohip zouden begin nen, zal er in de eerste weken nog geen sprake van zyn, dat de VRON in de lucht komt. Van de directie vernamen wij, dat het tot zendschip in te richten lichtschip de „Borkumriff" nog steeds in Emden ligt. De radiozender zou reeds aan boord zijn. Men verzekerde ons, dat de onderdelen voor deze zender zonder moeilijkheden tegelijk met andere elektronische arti kelen uit Nederland naar Duitsland zijn vervoerd. De oorzaak van de vertraging zou volgens de commercleel-directeur, de heer Sloofcmans, liggen in de inbouw van vier dieselaggregaten, die voor de elektrische energie moeten zorgen. Deze apparatuur bleek meer ruimte te vra gen dan aanvankelijk was vrijgemaakt en thans is men doende met het slopen van een stoomketel om deze ruimte als nog te verkrygen. De heer Slootmans verwachtte, dat de VRON-zender over veertien dagen voor het eerst te horen zal zyn. Hij meent drie dagen nodig te zullen hebben om een juiste zendsterkte te kunnen berei ken, vervolgens zal een week lang grain- mofoonmuziek worden uitgezonden en eerst daarna zal men ertoe overgaan re clame-teksten in te lassen. De roepia staat laag Steeds minder waard De Indonesische roepia staat op de zwarte markt thans genoteerd voor 500 tegen de dollar, al is de officiële no tering dan ook 45 tegen de dollar. Met de zwarte markt-notering is de roe pia nog slechts één-tiende waard van wat hy twee jaar geleden, onmiddel lijk na het hoogtepunt van de anti- Nederlandse actie, waard was- En de koopkracht is eveneens tot een-tiende van twee jaar terug gedaald. Gebrek aan vertrouwen in de „geleide economie" van Soekarno, recente be lastingverhogingen. het prysbeleid van de regering en de koopwoede die zich telkenjare ontwikkelt in de weken voor het Chinees en het Mohammedaans nieuwjaar, zyn volgens economen de oorzaak van de waardevermindering. Vrywel geen enkele krant in Indone sië publiceert nog goudpryzen. Men is ermee opgehouden omdat de prys zo snel opliep dat de publikaties vrywel altijd achter de noteringen aanliepen. Half jaar voor een Duitse antisemiet De Oostenrykse minister van Binnen landse Zaken, Afritsch, heeft donderdag in het parlement meegedeeld dat in Oos tenrijk zestien personen wegens anti semitische daden of neo-nazistische propaganda in hechtenis zijn genomen. Van deze zestien hebben vyf de leeftijd van dertien tot zestien Jaar. De 59-jarige bouwvakarbeider Walter Staub uit Wuppertal is binnen 24 uur nadat hy was gearresteerd wegens het beledigen van joden in het openbaar, tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Volgens artsen is Staub een chronische alcoholicus. Het centrale comité van Duitse rooms- katholieken heeft gisteren na afloop van een byeenkomst te Bad Godesberg een verklaring uitgegeven, waarin de anti semitische incidenten worde" deeld. te meer omdat door muren, mo numenten en zelfs kerken te besmeuren, de naam van Duitsland wordt bezoedeld. Slechte tv-ontvangst door zoutafzetting In het oosten des lands is er de laat ste twee dagen sprake van ernstige tv- misere. De ontvangst van Markelo en eventuele andere stations leek nergens op. Thans staat vast wat de oorzaak is geweest, n.l. zoutafzetting op het plastic buitenlint (en dus niet op de antenne zelf). De storm heeft uit het westen biykbaar zoveel zeewater meegevoerd, dat de antennelinten van ontelbare t.v.- apparaten met een klein laagje zout bedekt zyn. Hierdoor ontstond by hoog frequente ontvangst een kortsluiting. By Zwolse t.v.-handelaren kwamen klach ten binnen uit Hattem, Heerde, Nun- speet, Heino, Raalte, Ommen, ja zelfs tot uit Coevorden toe. Alleen de cen trale-antennes op flatgebouwen e.d., die volgens een ander systeem geconstrueerd zyn, bleken de zoute westerstorm zon der narigheid doorstaan te hebben. Het wachten is nu op regen, welke de zout kristallen wegspoelt. Natuuriyk kan men de zaak een handje helpen door zelf op het dak te klimmen en met een tuinslang het lint schoon te spuiten. Wy vernamen van enige kijkers, dat tijdens zo'n activiteit het t.v.-beeld met de seconde helderder op het beeld ver scheen. Het is de eerste keer dat men in deze streken last van zo'n zoutaanval heeft. Aan onze Noordzeekust houdt men bij de constructie van antennes rekening met deze mogeiykheid. Advertentie. TELEFOON 21444 Speciaal weekeind menu f 4.50 Windsor soep Kalfskotelette a la Milanaise Doperwten Polonaise met ijs en slagroom. Voor kinderen hebben wy een speciaal menu f3. Muziek Zaterdags van 2024 uur Zondags van 1624 uur. 834 MILJOEN SPAAROVERSCHOT IN 1959 In 1959 is, blijkens voorlopige cijfers van het CBS, bij de Rykssportspaar- bank, de algemene spaarbanken (al of niet aangesloten bij de Ned. Spaar- bankbond, doch exclusief de bank- spaarbanken) en de Boerenleenban ken aangesloten bij de centrales der Boerenleenbanken te Eindhoven en Utrecht, in totaal ingelegd f 4004.6 miljoen (in 1958 f3507.4 miljoen) en terugbetaald f3170.1 miljoen (f2822.1 miljoen). Een gunstig spaarverschil van f834.5 miljoen (f685.3 miljoen) was hiervan het resultaat. Het totale saldo-tegoed by deze spaarbanken be liep per uit. 1959 inclusief de byge- schreven rente f 8605.0 miljoen (f 7534.5 miljoen). Gespecificeerd waren de cyfers (in miljoenen guldens) als volgt: Rijkspost spaarbank: stortingen in 1959 815.1 (in 1958: 744.D. terugbetalingen 654.0 (616.2), spaaroverschot 161.1 (127.9), saldo-tegoed incl. bijgeschreven rente 2369.5 (2142.4); algemene spaarbanken: stortingen 1379.9 (1187.2), terugbetalin gen 1144.1 (1049.0), spaaroverschot 235.8 (138.2). saldo-tegoed incl. bijgeschreven rente 2502.8 (2197.0) en boerenleenban ken: stortingen 1809.6 (1576.1), terugbe talingen 1372.0 (1156.9), spaaroverschot 437.6 (419.2), saldo-tegoed incl. byge- schreven rente 3732.7 (3195.1). Akkertjes zijn er 't snelst bij om kou of griep te bestrijden flitsen uw klachten weg T.B.C.-explosie te Amerongen In Amerongen is een explosie van t.b.c. uitgebroken onder een groep gezinnen, die aan elkaar ver want zijn. Reeds zijn 7 mensen in het Oranje-Nassau-Oord te Ren- kum opgenomen. Onder hen be vindt zich een moeder met een baby van 6 maanden. De gemeente Amerongen heeft in samenwerking met het districts consultatiebureau te Utrecht een extra t.b.c.-foto- onderzoek gelast, dat van 8 tot 11 februari gehouden zal worden voor de hele Amerongse bevolking. De ziekte werd 3 weken geleden ont dekt door een ziektegeval In een gezin. De huisarts constateerde, dat het hier om tbc ging. Direct gaf hy opdracht ook de overige leden van het gezin te laten onderzoeken. Het bleek toen dat een kleuter van het gezin, die op een christelijke kleuterschool was, ook een besmetting had opgelopen. Dit kind is van school gehaald en in een ziekenhuis opgenomen. Daarna zyn onmiddellijk de 95 overige kinderen van de kleuter school röntgenologisch onderzocht. Hierbij bleek, dat op deze school nog geen verdere gevallen waren te consta teren. Verder zijn alle familieleden van het besmette gezin gecontroleerd. Daar bij stuitte men In verwante gezinnen op nog meer tbc-gevallen. De gemeente arts te Amerongen, dokter A. C. Kars, heeft op deze wijze 7 gevallen opge spoord en deze in het Oranje-Nassau- Oord te Renkum laten opnemen. Aan de gehele bevolking van Amerongen is nu de dringende oproep gezonden om aan het komende extra-onderzoek deel te nemen. Scheveuiiigse logger zat bij Wassenaarse Slag op liet strand De Scheveningse logger „Holland" SCH. 97 van de Rederij van Leeuwen verliet gisteravond om kwart over zes de Waterweg bij Hoek van Holland met bestemming Scheveningen. Om acht uur had het scheepje daar moeten aanko men, maar het kon de haven niet vin den. Door de mist misleid liep het om streeks kwart over acht ongeveer ander halve mijl ten noorden van de pier Scheveningen op het strand. Muurvast zat het schip ongeveer veertig meter van de duinvoet ter hoogte van strand- paal 97 by het Wassenaarse Slag hoog op het strand. De boeg stak volledig boven water uit, zelfs de kiel was ge deeltelijk zidhtbaar. Aangezien het schip geen radio aan boord had, duurde het tot half twee vannacht, voordat een passerende log ger. de SCH. 68 „Femmetje" het ge strande schip opmerkte en Radio- IJmuiden van de stranding in kennis kon stellen. Een noodsein ging uit. De reddingboot ..Dorus Rijkers" voer uit, maar moest een uur later onverrichter- zake naar de Scheveningse haven terug keren. Aan boord van de „Holland" was alles wel. De vijfkoppige bemanning was druk in de weer op het haaks op het strand liggende schip. Vanmorgen om vyf minuten over zeven slaagde de schipper, de heer Knoester. erin zijn „Holland" vrij van het strand te krij gen. Het schip zette onmiddellijk koers naar de haven van Scheveningen. waar het inmiddels een ligplaats gevonden heeft. Grote order uit Ghana voor „De Schelde" Ghana heeft gisteren met de Kon. Maatschappij De Schelde N.V. te Vlis- singen een contract ter waarde van meer dan negen miljoen pond sterling getekend voor de bouw van acht sche pen voor zyn „Black Star" scheepvaart maatschappij. zo is officieel te Accra bekendgemaakt. Het contract verleent Ghana enige kredietfaciliteiten. De Schelde zal zes van de acht schepen bouwen, terwijl de bouw van de twee overige uitbesteed zal worden aan de Lübecker Maschinen Gesellschaft te Lübeck. Twee van de nieuwe schepen moeten in het begin van 1961 afgeleverd worden en de overige met tussenpozen tot het einde van 1962. Het contract werd ge tekend door Ghana's minister van Ver- Koningin-moeder Elisabeth van België naar Breda? Koningin-moeder Elisabeth van België wordt verwacht op het middagconcert, dat „Breda's katholiek gemengd koor" met begeleiding van het Brabants Orkest onder leiding van Jan de Hoog zondag in „Concordia" te Breda zal geven. Het bestuur van het koor heeft de Koningin-moeder uitgenodigd, omdat Albert Roussel's „Psalm 80", die als der de werk op het programma staat, is opgedragen aan Koningin-moeder Elisa beth van België, die by de première in België destyds door ziekte verhinderd was. „Psalm 80" beleeft zondagmiddag de Nederlandse première. Oorspronkelijk is het werk in Engelse tekst gegeven, maar later werd het in het Frans om gewerkt. Roussel heeft het werk in op dracht van een Amerikaanse muziek uitgever gecomponeerd. Ongeveer 80 koorleden zullen het uitvoeren. Advertentie Twee Nederlanders overleefden de vliegramp op Jamaica Er zijn gisteren zoals reeds gemeld 37 mensen omgekomen toen een Co- lombiaans vliegtuig voor de landing op het vliegveld van Montegobaai op Ja maica neerstortte en in brand vloog. Tot de negen overlevenden behoren de N e- derlanders mr. H. C. VVytzes en ir. R. Loven, beiden werkzaam by de We reldbank. Zij zijn afkomstig uit Den Haag, maar wonen resp. in Virginia en Washington, D.C. Zy waren op dienst reis en zagen kans het vliegtuig door de nooduitgang snel te verlaten. Voorts hebben een Australisch echtpaar en vijf leden van de bemanning de ramp over leefd. Het toestel, een Super-Constellation van de „Avianca" (een dochteronderne ming van de Pan-American) was op weg van New York naar Bogota. Het (had in Miami een tussenlanding ge maakt voor herstelwerkzaamheden aan der motoren. Een woordvoerder van Pan-American zei, dat men meent, dat de ramp veroorzaakt is door een fout in het landingsgestel. Het weer was goed toen het vliegtuig om 02.35 uur plaatselijke tijd neerstort te. Tijdens d? landing sloegen vlammen uit een der motoren en brak het vlieg tuig in tweeën. Het kwam in een moeras neer. Dit was het derde ongeval met een niet-militair vliegtuig in vier dagen tyd, waardoor het aantal slachtoffers in één week steeg tot 127. Bij een ongeluk met een Marinevliegtuig in Turkije op dins dag worden bovendien zestien Ameri kaanse militairen vermist. Off. Dealer voor Leiden en omgeving: VOOR HEDENAVOND VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 V. d. kind. 19.10 Orgel en zang. VPRO: 19.30 Het platteland nu, ge sprek. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Geschiedenissen der mensheid, lezing. 20.10 De dichter Lucebert, lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Oost en West op de Filippijnen, lezing. 20.50 Europa één, lezing. VARA: 21.00 Qulzprogr. 21.15 Bul- tenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. In Esperanto. 23.10 Muzlekrevue 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.20 Gram. 18.25 Pianospel. 18.50 Regerlngsultz.: Emigratierubriek: het emi gratiepraatje d. H. A. van Luyk 19.00 Nws. De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. Brian Barnes spreekt over werk van mr. T. S. Ellot. 8 uur nam. Lakenhal: Ledenverg. Ver. van belang stellenden in de Lakenhal. 8 uur nam. Pieterskerkplein: Burgery dagen VVSL. Taptoe K.M.K. en Jachthoornkorps Gar deregiment Jagers. 8.30 uur nam. Na af loop vuurwerk Schuttersveld. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem.: „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: „Ons Toneel". Opvoering „Bushalte". 8 uur nam. Doopsgez. Gem.: Adventkerk. Bybelstu- dle 1011 uur voorm.; 1112 uur voorm. ds. B. Slond van Den Haag. Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht 26): Avondgebed 7.157.45 uur nam. Kon. Ned. Natuurhlst. Ver.: Strandex- cursle. Vertrek 14.05 uur Stationsplein (blauwe tram). Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „De zomer van de Ze ventiende pop". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. TIG speelt „Butler bij mijn vrouw". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's Getuigen. 5.30 uur nam. Luxor-theater: Byzonder kerkewerk: Schijnwerpers op Israël. 10.30 uur v.m. Steenschuur 6: Geünieerde Loge van Theosofen. 11 uur voorm. Wassenaar. R.-K. Vereniglngsge bouw: R.-k. Jongeren met toneelstuk „Kinderen worden groot". 8 uur nam. MAANDAG De Doelen: Ledenverg. Leidse Amateur Fotografenver. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Parfumerie Smltte- naar. Moderne huidverzorging. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel 8 uur nam. Stationsplein: Lustrum VVSL. Intocht reünisten. 10.30 uur voorm. Wijkgebouw Stille Rfjn: 35-Jarlg ambts- jubileum ds. M. Ottevanger. 810 uur nam. DINSDAG Het Gulden Vlies: Leidse Assurantie Club. Ir. A. C. v .d. Zande over: „Het assurantie-aspect van de toepassing van de atoomenergie". 8 uur nam. Manege (Kalserstraat)Lustrum VVSL, Carrouseluitvoering „Hippodroom". 8.30 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Spr, evang. J. Maasbach van Gouda. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling R'dam Toneel. „Toneel op het kasteel. I 8 uur nam. voer, de heer Krobo Edusei en door de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de directie van De Schelde. (De regering van Ghana, die 60van de „Black Star" lyn bezit, heeft plannen de resterende 40% van de aandelen, die het eigendom zyn van Israëlische scheepvaartbelangen, uit te kopen). Van de zijde van de Nederlandse maatschappy werd ons desgevraagd medegedeeld, dat het hier motorvracht schepen betreft van rond 7000 ton dead weight, bestemd voor het vervoer van droge lading. Het ontwerp is van De Schelde. Alle acht schepen, dus ook de twee die by de Duitse maatschappy zullen worden gebouwd, worden uitge rust met Schelde-Sulzer Dieselmotoren, die door de Nederlandse werf gebouwd zullen worden. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ss „Alhe- na" 24 'l, ms ,.Yapeyuv' 27/1. ss „Argen tina Star" 28/1; Australië: ts „Ludwlgs- hafen" 27/1. ss „Orcades" 28/1; Brazilië: ms „Gaasterland" 24/1. ss ..Argentina Star" 28/1; Canada: ms „Noordam" 28/1; Chili: vla New York 28/1; Indonesië: ss „Elpenor" 26/1, ms „Karachi" 28/1; Ned. Antillen: ms .Memnon" 26/1; Suriname: ms „Oranjestad" 27/1; Unie van Z.-Afri ka en Z.w. Afrika: ms .Pendennis Castle 241. ms „Algol" 26/1; Brits Oost-Afrika: ss „Africa" 28/1. Inlichtingen betreffende de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Op 25 en 26 maart zal de Katholieke Volksparty ln het Jaarbeursrestaurant ln Utrecht een partijraadvergadering hou den. Tijdens deze vergadering zal prof. mr. C. P. M. Romme het jaarlijks verslag van deparlementalre werkzaamheden uit brengen. In het Stedelijk Museum te Am sterdam wordt, ln samenwerking met de Industrie en enige Nederlandse kunstnij verheidsscholen, een tentoonstelling ge organiseerd onder de titel „Textiel", ex perimenteren. ontwerpen, realiseren. De expositie wordt geopend op 29 Januari en duurt tot 2 maart. De 34-Jarlge E. Meyer uit Echt ls gisteren verongelukt bij rangeerwerk zaamheden op de spooremplacementen van de Staatsmijn „Maurlts". Op zeker ogenblik raakte hy tussen twee bumpers bekneld en werd doodgedrukt. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Onlangs heeft de heer Louis Worms ln Den Haag meegedeeld, dat hem bericht was dat zijn klacht over de schrootfraude tegen de Hansa Rohstoffverwerbungs GMBH te Dusseldorp, ln behandeling zou worden genomen. De voorlichtingsdienst van het Oberlandesgerlcht ln Dusseldorp heeft thans meegedeeld, dat de hierover ln de Duitse pers verschenen berichten onjuist zyn. Een nieuw onderzoek zal zich alleen uitstrekken tot de vraag, of de officier van Justitie in verzuim ls ge weest, toen hy het onderzoek ln deze zaak stopzette. Het machlnekamerpersoneel van de 15.797 ton grote Noorse tanker „Tank Empress" ls er gisteravond ln geslaagd, de schade aan ae voortstuwingsinstalla tie met eigen middelen te herstellen. De „Tank Empress" lag sinds woensdagmid dag op 15 mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel. De zeesleepboten „Hol land" van Doeksen op Terschelling en „Cycloop" en „Hector" van Wijsmuller te IJmuiden zyn naar de thuishaven te ruggekeerd. De tanker is onderweg ge gaan naar het Klelerkanaal om ln Zweden verder gerepareerd te worden. De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft zich gisteren met de aanvrage van de Trans-Caribbean Airways om haar nieuwe lijn van New York naar San Juan op Porto Rico naar Aruba door te trekken, akkoord verklaard, behou dens goedkeuring van Nederlandse zijde. De aanvrage betreft het vervoer van pas sagiers en vracht. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tulndersbond zal op 2 en 3 februari ln het conferentie-oord „Woudschoten" een veehouderljconferentie houden. BUITENLAND Het Weens Phllharmonisch Orkest heeft gisteren op het Jaarlijkse bal dat het carnaval in Wenen inluidt, voor het eerst een tot dusver onbekende wals ge speeld, die Franz Schubert ln 1826 ter gelegenheid van het huwelijk van zyn vriend Leopold Kupelwleser heeft gecom poneerd. Volgens te Madrid ontvangen be richten heeft de Spaanse politie gisteren by het controleren van reizigers in een trein van Madrid naar Barcelona, de 46- Jarige Portugees Jose de Matos doodge schoten en zijn metgezel, de 33-jarige Juan de Ines Loballo, gearresteed. De mannen zouden te Jadraque uit de trein zyn gesprongen en geen gehoor hebben gegeven aan bevelen om te blijven staan. De Amerikaanse rock 'n 'roll zanger Elvis Preslev, die by de Amerikaanse troe pen ln Duitsland zyn dienstplicht ver vult. ls enige weken voor zyn afzwaaien tijdelijk bevorderd tot wachtmeester bij een verkenningsgroep van het 32-ste ba taljon pantsertroepen. De commandant van de groep verklaarde, dat hij een goed militair nodig had en dat Presley aat was De Cubaanse gezant ln Madrid ls voor overleg naar Cuba teruggeroepen. Hij ls gisteren naar Havanna vertrokken. Zoals bekend ls heeft premier Fidel Cas tro van Cuba de Spaanse gezant ln Ha vanna bevolen Cuba binnen 24 uur te verlaten. In Argentinië zyn donderdag tien duizenden kerst- en nieuwjaarskaarten bezorgd, die waren vertraagd door een staking van de postbeambten van byna een maand. Het zal naar schatting min stens tien dagen duren voordat de ach terstand van omstreeks 100 miljoen poststukken zal zyn weggewerkt. In het kader van de maatregelen, die verband houden met de kolencrisls ln België, heeft de Hoge Autoriteit besloten tot een bedrag van 375 miljoen Belgische franken hulp te verlenen ter vergemak kelijking van het weder aan het werk helpen van 25.000 arbeiders, die getroffen zullen worden door het sluiten van 25 mijnschachten. Het disconto van de Bank of Eng land is gisteren onmiddellyk Ingaande met een vol proceent verhoogd van 4 op 5 pet. Alle r.-k. priesters van het bisdom Kielce, waarvan de bisschop, mgr. Czes- law Kaczmarek, op zeer gespannen voet met de burgeriyke overheid staat, zyn er aan herinnerd dat de autoriteiten mgr. Kaczmarek niet meer als bisschop erken nen en dat uitvoering van diens beslui ten een inbreuk op ae wetten betekent. De bisschop wordt verweten, dat hy van de preekstoel kritiek op het communis tische bewind ln Polen heeft geleverd. Te Talpeh ls van officiële zyde be kendgemaakt dat het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat president Elsenhower na zyn komende bezoeken aan de Sovjet- Unie en Japan ge enthd meer over heeft om zich nog naar andere landen te be geven. zodat hy ook niet naar Formosa zal kunnen reizen. De gezondheidstoestand van Aneu- rin Bevan ls „Iets" verbeterd, maar hij ls nog erg zwak, aldus heeft het „Royal Free Hospital" in Londen meegedeeld. Bevan. die op 29 december een zware maagoperatie heeft onder???" stortte woensdag in. zo zeer, dat voor <syn leven werd gevreesd. Bevan is plaatsvervangend leider van de Britse Labourparty. I Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studlekring „La Seine a rencontré Paris" en „Hellzapoppln". 8 uur nam. WOENSDAG Endegeest: K. en O.-cursus over de behandeling van psychiatrische patiën ten. 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 28: Evang. Luth. Gem.: Lezing ds. H. J. A. Haan over: „Zuster Luc. 8 uur nam. Kurhaus Scheveningen: Lustrum V.V. S.L. Eerste voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. Lakenhal: Jaarverg. „Ver. „Oud-Lel den" 7.30 uur nam. Lezing H. W. Alings over de geschiedenis en betekenis van de gevelstenen. 8 uur nam. Schouwburg: „De Sleutelspelers" spe^ len „Bakersprookje". 8 uur nam. DONDERDAG Café „Anlba": Ledenverg. Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbon den". 8 uur nam. Kurhaus Scheveningen: Lustrum V.V. S.L. Gala-voorstelling Lustrum-Musical. 9 uur nam. StadsgehoorzaalLustrum V.V.S.L. „Brood en spelen". 11 uur voorm. 3 uur nam. Stadszaal (grote zaal)K. en O. Abon nementsconcert R'dams Phllharmonisch Orkest o.l.v. Eduard Flipse. Pianiste In- grid Haebler. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rooseveltstraat 9Beroepententoon- stelllng 79 uur nam., met uitzondering van zaterdag en zondag (t.em. 29 Ja narl). Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 2—4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari). Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P H. Goede. Werkd. 25 uur nam (tot en met 30 lanuarl) DE BI08COPEN Trianon „Het mysterie van het zwarte museum" (18 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Studio „Helden" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex „Clske de Rat" (14 Ir.). Werkd.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zond.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Eiland ln de zon" (14 Jr.) Werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur LIdo „The nun's story" (14 Jr.). Dageiyks 2.30 en 8 uur. (.uxor „Aan de Rlvièra" (14 Jr.). Werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur; zond.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Te Lelden ls geopend Apotheek Van Driesum. Mare 110, tel. 20406. By geen geboot bij Uw bulsarU ot specialist (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Uit zending van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie: ln het kader van de door de Regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zendtijd. Spreker: F. den Hertog, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. 19.40 V. d. soldaten. 20.30 Water ln Europa, klankb. 21.00 Lich te muz. 21.20 Lichte muz. 21.40 Kamer- muz. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Pro Deo, lezing. 22.50 Kalel- doscoop. 23.5524.00 Nws. VOOR ZATERDAG 23 JANUARI Hilversum I, 402 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v: d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tljdeiyk uitgescha keld, lezing .10.05 Morgenwydlng. VARA: 10.20 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 10.30 Gevar. progr. 11.35 Pianorecital. 12.00 Roemens ork. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Sportnws. VARA: 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Vrou wenkoor. 15.00 Streekultz. 15.25 Oriëntatie van het Socialisme, lezing. 15.40 Radio Fll- harm. ork. 16.30 Europese schaatskamp. In Oslo. 16.45 Boekbespr. 17.05 Jazzmuz. 17.35 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Act. kunstoverz. VPRO: 19.30 Binnen en bulten de grenzen, le zing .VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22.10 Oude muz. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse liedjes. 10.30 Voor de ouderen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Nwe lichte gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Gevar. muz. 13.50 voor de Jeugd. KRO: 14.00 Voor de amateurs. 14.20 Kunstkron. 14.50 Koorconc. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans, lezing. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Sportperlscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 19.45 Eu ropese kampioenschappen hardryden op de schaats te Oslo. 20.00 Gram. 20.20 Licht baken. 20.30 Gevar. progr. 21.10 De Knlp- perbol, praatje .21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Voor ae Jeugd. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00 Voor de Jeugd. (-17.30). NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: Filmportret. 20.50 TV-kron. 21.20 Gevar. progr. (-22.20). BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Ooggetulgeversl. 13.00 Gevar. muz. 13.25 Gram. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Hoor spel. 15.40 Boekbespr. 16.10 Gevar. progr. 17.10 Onbekend. 17.45 Voor de kind. 18.00 Voor de kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportultz. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Interv. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.16 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light. Programme. 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. (Om 11.30 en 12.30 nws.). 13.00 Wedstr. tussen scho len. 13.30 Nws. en gevar. muz. 13.45 Sport- revue. 14.10 Gram. 14.45 Sportquiz. 15.15 Lichte muz. 15.30 Latijns-Amerikaanse muz. 16.00 Ork. muz. 16.45 Voetbalrep. 17.45 Pianospel. 18.00 Sportrep. 19.00 Ge var. progr. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbalrep. 20.30 Nws. en gltaarmuz. 21.00 Gram. (óm 21.30 nws.). 22.00 Ge var. muz. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Rep. 23.55 Gram. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55-1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 ni. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 15.30 Volksliederen. 16.30 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.10 Amus. muz. 21.45 Nws. 22.10 Kamermuz. 22.30 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Moderne dansmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14,40 Ka mermuz. 23.05 Hedendaagse kamermuz. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Koor zang. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleldoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.30 Omr. ork. 16.00 Ork. conc. en zang. 16.15 Klass. gr. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kalen der. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Orgelrecltal. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Nieuwe gram. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Orgelconc. 21.15 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gevar. muz. 484 m. 13.00 Nws. 13.15 Bel-canto progr. Le Revizor, opera. 17.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 21.00 Gram. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws. 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Ypenburg Vllsslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parüs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome AJaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. swaar bew. half bew. licht bew. motregen regen regen zwaar bew. regen mist half bew. geh. bew. geh. bew. zwaar bew. regen zwaar bew. mist licht bew. mist onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen motregen mist mist geh. bew. onbewolkt half b»w licht bew. zwaar bew licht bew. geh. bew. mist mist geh. bew. fBaaS ~5 üa a a-3,6 gg 6 2 2 3 zzw 12 2 1 4 4 zzw 6 2 2 8 7 4 4 4 2 1 2 zzw 4 2 12 1 7 4 4 4 n 1-6 -19 0 w.stll -8 -20 0.1 ono 1 -8 -10 0 zzo 10 -1 -3 0 z 11 3 4 5 zzw 8 10 10 2 zzw 6 7 6 3 z 3 2 1 zzw 3 11 9 ozo 2 15 3 w.stll 11-1 o nnw 6 12 6 0 1 -1 0.2 2 0 6 0 -0 12 4 2 1 1 -1 0 5 0.3 Witll z 2 W.stll 1 I -3 0 wzw 2 3 -7 v, v.and. -1 -3 18 wzw 2 2 -11 0 n 4 16 O 2 16 5 0 ono 3 17 6 0 w.stil 4 2 0 w.stll 16 4 0 zo 3 15 10 0 Hoeveel sneeuw ligt er/ Beierse Alpen cm. sneeuw ln skigebied Reit 1. Wlnkl g. opg. Berchtesgade 35 Oberstdorf 60 Garmlsch P. 20 Mlttenwald g. opg. Zwitserland Adelbodenm.d. 1 m. Arosa m. d. 1 m. Davos m. d. 1 m. Engelberg m. d. 1 m. Gstaad 100 Grindelwald 100 Mürren m. U. 1 m. St.-Moritz m. d. 1 m. Zermatt m. d. 1 m. Oostenrijk Berwang Kltzbühel Seefeld ïgls Lech Saalbach Mallnltz 115 130 40 Frankrijk Ohamonlx Megève Val d'Isère Vallolre g. opg. Alpe d'Huez 220. 28C 160 220

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2