Apin Miss Sam behouden tërug na ruimtereis in Amerikaanse raket Vrouw op de Walletjes aan wurgdood ontsnapt WEERBERICHT AAN BIDAULT IS TOEGANG TOT ALGERIJE ONTZEGD Russen bereikten woensdag hoge graad van nauwkeurigheid Explosie in mijn in Zuid-Afrika Leidse verfhandel „de Valk' Gewond in ziekenhuis opgenomen Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 JANUARI 1960 No. 29955 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel 1 LeldeD Glro no 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer I7JJ0 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Amerikanen hebben gisteren met succes een vrouwelijke aap (Miss Sam) in een raket van het type Little Joe de ruimte ingeschoten en het dier enkele minuten later behouden laten terugkeren. De proef ging uit van de Amerikaanse Dienst voor Lucht- en Ruimtevaart (NASA) en stond in het kader van het Mercury-project als test voor een menselijke ruimtevlucht, met name voor het parachute-mechanisme. Miss Sam maakte een tochtje van 15 km heen en dito terug. Geleerden die de capsule met het dier openden, verklaarden, dat het dier „dartel en vrolijk" was. Intussen blijkt bij de Russische raketproef van woensdagavond een grote mate van nauwkeurigheid te zijn bereikt: de raket was slechts 2 km van haar doel verwijderd gebleven, aldus een mededeling van Tass. De afgelegde afstand bedroeg 12.500 km, de bereikte snelheid 26.000 km per uur. Onderweg had de raket vele gegevens naar con trolestations te land en ter zee geseind. De neuskegel was terstond na de val opgevist. De Russische proeven dienen, aldus Tass, „ter vervolmaking van zware aardsatellieten en voor de verwezenlijking van ruimtevluchten naar andere planeten". Val Miss Sam door 'n parachute gebroken Over de Amerikaanse proef met de apin wordt nog gemeld, dat de koker (van een duizend kilo aan gewicht) zich met Miss Sam aan boord weinige minu ten na de lancering afscheidde en, in zijn val gebroken door een parachute, van tien km. hoogte in de Atlantische Oceaan viel. De koker, waarin Miss Sam zich bevond, was het prototype, dat ook voor menselijke vluchten zal worden gebruikt. De apin woog bijna 3Yz kilo. De koker werd door een hef- schroefvliegtuig opgevist. Voor het eerst was een levend wezen aan een lucht druk van 400 per cm2 blootgesteld, na melijk op het moment, dat de ontsnap pingsraket niet de koker zich losmaakte. Dit onitsnappingsmechanisme dient om een ruimtevaarder in de gelegenheid te stellen uit de voortstuwingsraket te vluchten als er bij de lancering iets fout is gegaan. Westelijke waarnemers hebben zich in Washington uitgelaten over de mogelijke doeleinden van de Russen met hun nieuwste raketproef reeks: een stelsel op te bouwen om mensen of een mens weer op te vangen nadat hij in de ruimte is afgeschoten; U spaart 44 gulden en.... u bent bovendien de trotse drager van zo'n magnifiek colbertkostuum In Weense coupe P Klasslek-grijze Glenchecksl Pantalons met knievoering. Precisie-afwerking. Normaal f. 219,50 nü voorf.175,60 1 ook in grote maten! House of England Amsterdam Den Haag Eindhoven Hilversum Bussum Advies: teel geen „kolos" Via de provinciale commissie uit de veilingen van Noord-Holland hebben de Verenigde Zuurkoolfabrieken in Neder land onder de aandacht van de koolteler gebracht, dat het in de laatste jaren door verschillende tuinders geteelde ras „kolos" voor de zuurkoolindustrie een minder gevraagde wittekool zal worden. Dit ras, dat grof van nerf en blad is, geeft als zuurkool een minder ooglijk produkt. De zuurkoolfabrikanten heb ben dan ook besloten deze kool niet meer te verwerken. Zij verzoeken de kooltelers er rekening mee te houden, dat bij voldoende aanvoer van gewone herfst- en succeswitte het ras „kolos" waarschijnlijk niet door de zuurkool fabrikanten zal worden afgenomen. Of schoon de opbrengst per hectare van dit ras zeer goed schijnt te zijn kan door de mindere geschiktheid voor de verwerking het rendement wel eens tegenvallen. De kooltelers wordt derhalve aange raden hiermee bij de vaststelling van hun teeltplan 1960 rekening te houden. Pokken in Moskou De autoriteiten te Moskou hebben massale inenting tegen pokken gelast omdat in de hoofdstad van de Sovjet- Unie eeh aantal pokkengevallen is ge constateerd, waarvan één met dodelijke afloop. De gehele zuidwestelijke woon wijk van Moskou, waar de aan pokken overleden man woonde, is donderdag gevaccineerd. Amerikaanse en Britse artsen zijn gis teren begonnen met het inenten van de diplomatieke kolonie in de Russische hoofdstad. Vandaag zouden zij deze taak moeten voltooien. Het vaccin is hun door de Russen verstrekt. Van gewoonlijk welingelichte zijde te Moskou werd vernomen dat de Sovjet- russische autoriteiten de toestand, on danks hun ingrijpende voorzorgsmaat regelen, ernstig genoeg achten om de Wereldgezondheidsorganisatie te Ge- nève van de gevallen op de hoogte te stellen. De berichten over het aantal van de pokkengevallen zijn met elkaar in tegen spraak. Volgens één van deze berichten zouden er negen pokkenpatiënten zijn. De ovex-leden man zou lijdend aan pok ken uit India naar Moskou zijn terug gekeerd. Verder is gemeld dat van maan dag af niemand Moskou per trein of vliegtuig mag verlaten of binnenkomen zonder pokkenbriefje. om grote raketmotoren te beproeven die bestaan uit een hele „tros" bestaan de motoren, die een kracht van 600.000 tot 800.000 pond elk kunnen ontwik kelen; de trefzekerheid van militaire raket ten beproeven die wellicht in Kamtsjat- ka aan de andere kant van de Beringzee tegenover Alaska staan opgesteld. Vijfhonderd man zitten opgesloten In de Clydesdale steenkoolmijn, nabij Coalbrook in het noorden van de Oranje-Vrijstaat, heeft zich gisteravond een explosie voorge daan in de luchtverversingsinstal latie. Als gevolg van deze explosie zijn, naar de mijndirectie heeft meegedeeld, 506 mijnwerkers on dergronds opgesloten geraakt. Er is mijngas geconstateerd in de mijn. Reddingsploegen zijn begonnen met het boren van gaten in de in storting, welke de 506 mannen van de buitenwereld afsneed, teneinde hen van verse lucht te voorzien zolang de reddingswerkzaamheden bezig zijn. Vijfhonderd mijnwer kers zijn inboorlingen, de zes overigen zijn blanke opzichters. De ingesloten mannen bevinden zich 200 meter onder de grond. Na de explosie in een afzuigermotor deden zich, kort na elkaar, twee uitge breide instortingen voor. Enkele honder- Het A.N.P. maakte deze lucht foto van de versterking van de dijk bij Tuindorp-Oostzaan, welke de vorige week doorbrak. den mijnwerkers konden de mijn nog verlaten. Van mijnen nabij Johannesburg en elders zijn extra reddingsploegen, com pleet met hun materiaal, ijlings op weg gegaan naar de Clydesdalemijnen. De afdeling van het mijnconcem Clydesdale waar de instortingen zich hebben voorgedaan staat bekend als de Coalbrook-mijn. Ze ligt tussen Sasolburg en Vereeniging. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Aanhoudend zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Zwaarbewolkt met enkele opklaringen maar ook plaatselijk enige regen. Matige en langs de kust af en toe krachtige tot harde wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 januari Zon op: 8.35 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 3.10 uur; onder: 12.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.04 en 22.48 uur. Laagwater te 5.33 en 18.09 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, In Schotland heeft het dermate gesneeuwd, dat twee treinen bij Kirriemuir de strijd moesten op geven. Van dader geen spoor (Van onze Amsterdamse correspondent) Op een van de ziekenzalen van het Binnengasthuis te Amsterdam ligt de 25-jarige Trijntje, op de walletjes bekend als ,,Tini". Om het hoofd, vlak onder het rozige haar, zit een verband en haar keel vertoont aan beide zijden blauwe plekken. Zij kan zich herinneren hoe gisternacht een man zijn lin kerhand naar haar keel bracht. ,,Hé vriend, je wordt gevaarlijk!'' had zij geroepen. Daarop had de man zijn beide handen in een wur gende greep om de keel gelegd. Tini zakte bewusteloos ineen. In enkele jaren tijd zijn er ln Amster dam vier vrouwen van lichte zeden ver moord. Tini was haast de vijfde geweest. Als door een wonder is zij de aanslag op haar leven te boven gekomen. Vannacht omstreeks het middernach telijk uur heeft een man in enkele café's op de Zeedijk een aantal gesprekken ge voerd met kelners en buffetjuffrouwen. Die man was inspecteur H. M. E. Bre mer, die aan de hand van een vaag sig nalement het spoor zoekt van de moord lustige nachtelijke gast van de jonge vrouw. Een politieman heeft eens gezegd „het vermoorden van zo'n vrouw brengt minder risico mee dan het stelen van een fiets". Nimmer gevonden Van cïe moorcenaars van Ge vier vrou wen zyn die van Chinese Annie en Zwar te Truus nimmer gevonden. Beide vrou wen werden gewurgd. Voorts deden zich reeds drie pogingen tot wurging op dit soort vrouwen voor. Bestaat er verband tussen deze gevallen en dat van Tini? Neen, meent commissaris T. Rozema van het Bureau Warmoesstraat. De signale menten kloppen niet en de tactiek is niet aanwijsbaar dezelfde geweest. Trijntje ofwel Tini is overvallen in de kamer, die zij kortgeleden bij zekere President De Gaulle wint terrein op de activisten Vandaag overleg in Elysée (Van onze Parijse correspondent) Enkele uren voor de conferentie van vandaag in het Elysée tussen ministers en militaire bevelhebbers onder voorzitterschap van generaal De Gaulle over Algerije, had men vanmorgen in Parijs de indruk, dat door de regering of juister door het staatshoofd weer enig politiek terrein op de activisten was teruggewon nen. Niet alleen zou De Gaulle van mening zijn, dat de zaak van het gerucht makende interview van generaal Massu met diens dubbelhartig communiqué nog niet kan zijn afgedaan, zodat deze kwestie met haar zeer ver reikende politieke en militaire achtergronden op de samenkomst vandaag ook ter sprake zal worden gebracht. Maar bovendien heeft generaal De Gaulle het via de hoge vertegen woordiger Paul Delouvrier nu voor het eerst aangedurfd een der gangmakers der fascistische agitatie in de persoon van de oud-premier Georges Bidault te ver bieden zich naar Algerije te begeven, waar zyn aanwezigheid onder de huidige omstandigheden als ongewenst beoordeeld werd. Dat de samenspraak van vandaag in het Elysée door spectaculaire beslissin gen van het staatshoofd gevolgd zal wor den werd vanmorgen in Parijs intussen niet verwacht. De generaal zou van al zijn gesprekspartners de grootst moge lijke openhartigheid verlangen om daarna op de uitvoering van de politiek van zelfbeschikkingsrecht voor het Al gerijnse volk, die hij vorig jaar op 16 september lanceerde, de nodige correc ties aan te kunnen brengen. Het is mo gelijk dat generaal De Gaulle zich na die nieuwe overweging van zijn Alge rijnse beleid volgende week per radio en televisie weer eens tot het Franse volk zal wenden. Onwaarschijnlijk wordt ook (in het licht van de houding, die de regering tegenover Massu en Bidault heeft aan genomen) geacht dat De Gaulle een nieuwe stap ter tegemoetkoming van de rechtse extremisten in en buiten het leger zou doen. De jongste uitlatingen van het staatshoofd die door bezoekers worden geciteerd wijzen eerder op een verdere oriëntatie op het liberale kamp. De Gaulle moet tegen een Kamerlid dat bij hem op audiëntie was hebben opge merkt, dat het Franse leger zich vlak voor 1940, tijdens de oorlog met Pétain, en sedertdien met zijn integratie slogans in Algerjje al zo vaak en zo grondig had vergist, dat de adviezen en zelfs de dreigementen der generale staf voor hem nu geen doorslaand gewicht meer in de weegschaal konden werpen. Staatshoofd koerst in liberale richting Bidault, die Juist een nieuwe reeks redevoering in verschillende Algerijnse steden wilde gaan houden heeft op het verbod met een scherp communiqué ge antwoord. Tante Joop op de Oudezijdsvoorburgwal heeft gehuurd. Aanvankelijk verbleef zij overdag en 's avonds in een kamer nabij het Oude Kerkplein. De laatste tijd ech ter had zij haar werkterrein verplaatst naar enkele café's op de Zeedijk. In de nacht van woensdag op donder dag kwam zij omstreeks twee uur in een van deze gelegenheden aan. Zij zat aan de bar en dronk een glaasje bier. Om streeks kwart voor twee trad een man van middelbare leeftijd binnen met wie zij in gesprek kwam. Om twee uur begaf het tweetal zich naar Tini's kamer op de Oudezijds. Geen gerucht Hoewel er meerdere kamers in dit pand verhuurd zijn en Tante Joop met haar man en kinderen dezelfde eerste verdieping als Tini bewoont, heeft nie mand enig gerucht gehoord. Volgens ver klaringen van de vrouw zou de man zich tegen drie uur vreemd hebben gedragen. Zij noch haar gast was dronken. Van een vechtpartij is geen sprake geweest. Plot seling echter zag Tini de wurgende han den op haar afkomen. Zy sloten zich om haar keel met de duimen op het strot tenhoofd gedrukt. De man moet stellig de indruk hebben gehad, dat hij de vrouw had gedood. Niettemin heeft hij zich alle tijd gegund. Hij doorzocht de kamer en nam een bedrag van circa vijftig gul den uit het handtasje weg. Een deel van dit geld had hij Tini by aankomst op de kamer zelf gegeven. Tegen vier uur kwam Tini by bewust zijn. Zij ontdekte een bloedende wonde aan het voorhoofd en alarmeerde onmid dellijk Tante Joop, wier man direct de politie waarschuwde. De agenten lieten de vrouw per GGD naar het Binnengast huis vervoeren, waar de hoofdwonde werd gekramd en kwam vast te staan dat het strottenhoofd beschadigd was. Tini is toen ter verpleging opgenomen. Eerst gistermiddag kon zy uitvoerig worden verhoord. Zy heeft het signale ment van de man gegeven. Uit diens tongval had zy afgeleid dat het geen Amsterdammer kon zyn, maar wellicht iemand uit het zuiden van het land, of zelfs uit Vlaanderen. Hoe de hoofdwonde is ontstaan is nog niet duidelijk. In de kamer trof de politie Gesprek over lonen en prijzen (Van onze Haagse redactie) De minister van Economische Zaken, drs. J. W. de Pous, heeft in zijn Depar tement een algemeen gesprek over lonen en pryzen gevoerd met vertegenwoordi gers van de vier middenstandsorganisa ties, t.w. de Kon. Ned. Middenstands bond, de Ned. Kath. Middenstandsbond, de Chr. Middenstandsbond en het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen. Bij dit onderhoud was aanwezig de nieuwe directeur-generaal voor midden stand en toerisme, drs. J. F. H. Wysen. De bewindsman wees op de werking van de nieuwe loonpolitiek, waarbij van betekenis is. dat een produktiviteitsstij- ging, die uitgaat boven het gemiddelde niet geheel in een loonsverhoging mag worden verdisconteerd, maar ook aan de verbruiker ten goede moet komen in de vorm van prijsverlaging. Indien verder de bedrijfstakken er niet op zouden let ten of er wel voldoende ruimte is voor een aangevraagde loonsverhoging en men derhalve bezig is zich aan elkaar op te trekken, dan bestaat het gevaar van een inflatoire ontwikkeling. Tydens het gesprek is van de zyde der vertegenwoordigers van de genoemde middenstandsorganisaties medewerking toegezegd aan het streven van de minis ter naar verlaging van de pryzen en het voorkomen van inflatie. echter een gebroken stenen asbak aan, waarvan een deel op tafel stond en een ander deel naast het bed lag. Op het bed zyn enkele scherfjes aangetroffen. Men neemt aan dat de hoofdwonde ls veroorzaakt door het slaan met deze as bak.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1