Laatste nieuws De bureaucratie ter wereld zo nergens Italië is vrijwel taai als in Storm veroorzaakt op vele plaatsen schade Honderd jaar cijferen over de schadedie door de troepen van Garibaldi werd aangericht!! Uitkeringen van een halve cent kunnen worden afgehaald!! Kerk ingestort, kranen op drift, sehepen in nood, pont losgeslagen Grote opwinding in Algerije WOENSDAG 20 JANUARI 1960 (Van onze Romeinse correspondent) Het is natuurlijk in alle landen zo, maar we hebben toch de indruk, dat Italië de kroon spant. We zinspelen op het naleven van nutteloos geworden instellingen. Een Brits humorist, C. Northcote Parkinson heeft eens vastgesteld, dat bureaus eerst goed uit de kluiten wassen wanneer ze geen taak meer hebben. Parkinson had Engeland op het oog, een behoudend land en we twijfelen niet of er zullen daar aardige voorbeelden te vinden zijn van instellingen, die een spookbestaan lijden. Maar in Italië schertst men ook niet en dat is begrijpelijk, wan neer men denkt aan de werkloosheid. Waar zou men met al die ambtenaren naar toe moeten wanneer men heus de overbodige instel lingen ging opruimen? Mager salaris je en nog kleiner pensioen Natuuriyk is er wel een „Bureau voor het opruimen van overbodige bureaus". Het werd opgericht, nadat de voortva rende jonge minister Ugo la Malfa een paar jaar geleden had vastgesteld, dat er ongeveer (het ware weet niemand) negenduizend staatsinstellingen zijn, die nergens toe dienen. Het liquidatiebureau heeft er in het eerste jaar van zijn be staan niet minder dan twaalf opgeruimd en maakte triomfantelijk bekend, dat naar het bestaansrecht van nog dertig andere een onderzoek hangende was! Nadien hebben we er niets meer van ge hoord en we kunnen dus veilig aanne men, dat het onderzoek naar de bewuste dertig nog steeds „hangt" en dat er twaalf minus één zijn opgedoekt. Minus één, want het „Bureau voor liquidatie enz." is er bijgekomen en heeft wel be wezen ook tamelijk overbodig te zijn Dag aan dag gaan dus vele duizen den brave ambtenaren naar een of an der obscuur kantoortje, waarvan zelfs de naam niet in het telefoonboek te vin den is en waarvan buiten de betrokke nen niemand het bestaan weet. Deze he ren trekken hun halve mouwen aan, doen een nieuwe kroontjespen in hun AUTOMOBILISME Sterrit naar Monte Carlo Een ongeluk in de buurt van het Franse plaatsje Saint Amand heeft de Britse favorieten Keith Ballisat en Stu art Turner uitgeschakeld van verdere deelneming. De „TViumph" waarmee zij in Glas gow waren gestart, vloog in een reeks haarspeldbochten van de weg en werd totaal vernield. Ballisat en Turner werden overgebracht naar het zieken huis van Saint Amand. Hun toestand is niet ernstig. Turner heeft een ribfrac- tuur en Balllsat verschillende kneuzin gen. Ook in Zuid-Frankrijk en Zuid-Slavië gebeurden ongelukken. Bij Dijon slipte de „Renault" van de Fransen Jean Mo rin en Pierre Labet van de weg en be landde in een veld. Beide rijders bleven ongedeerd, maar staakten de strijd. Zij waren in Rome gestart. Langs de Zuidslavische wegen staan de wrakken van wat tot voor enkele uren de wagens van Luigi Villoresi en Gunnar Andersson waren. Villoresi kreeg een aanrijding bij Sid, tussen Bel grado en Zagreb, en werd daarbij ge wond. De „Volvö" van Andersson en Anzil botste tegen een vrachtwagen. Beide inzittenden bleven gelukkig onge deerd. Een andere deelnemer, die in Athene was gestart, de Griek Leonidas Anagnostou („Skoda") werd uitgescha keld. Hij had motorpech. Volgens nog niet bevestigde berichten zouden nog slechts vier van de 14 in de Griekse hoofdstad gestarte ploegen aan de Ral- ley deelnemen. De controlepost in Dijon berichtte dat er zich van de 7 ploegen uit Rome voor het sluiten slechts vier hadden gemeld. Alleen de Franse combinatie Chardon- net-Pinier („Citroën") was op tijd. 28 ploegen van de groep-Lissabon ar riveerden op tijd bij de controle in de Zuidfranse plaats Montauban. Uit de Portugese hoofdstad waren maandag nacht 31 equipes vertrokken. De controlepost in Frankfort meldde hedenmorgen een uitvaller in de groep- Oslo: de Zweedse ploeg Lennart en Ma- rinanne Hultqvist, die met een „Volks wagen" reed. Het Zweedse echtpaar had een zeer grote achterstand en staakte de strijd. Lennart Hultqvist zei dat hij veel tijd had verspeeld bij het zoeken naar de controle in Marburg. Maar deze con trole was reeds voor de Ralley begon opgeheven... Commentaar van de orga nisatoren: „de heer en mevrouw Hult qvist waren kennelijk de enige deelne mers, die dat niet wisten..." Van de groep-Warschau lieten 21 van de 24 gestarte ploegen hun controle- boekjes op tijd afstempelen. De Nederlander Maus Gatsonides blijft in moeilijkheden. Behalve een lekke benzinepomp en een gat in de vloer van zijn „Austin", schijnt hij nu ook een slippende koppeling te hebben. Vanaf Frankfort volgen de deelnemers uit Oslo en Warschau een gemeen schappelijke route, die hen via de Nur- burgring naar Luik leidt. Op weg naar de Nurburgring was er veel regen sneeuw. In Oost-België ligt eveneens veel sneeuw, de wegen zijn daar glad, maar op de slechtste plekken zou gra vel worden gestrooid. NOG 272 WAGENS Volgens de laatste gegevens, die ech ter alle officieus zijn. zouden thans nog 272 wagens aan de Ralley Monte Carlo deelnemen. Het is evenwei mogelijk dat inmiddels nog enkele equipes zijn uit gevallen, c.q. dat ploegen, waarvan werd aangenomen dat zij de strijd hadden gestaakt, de rit hebben voortgezet. Athene 4 (gestart 14): Oslo 85 (ge start 88); Warschau 21 (gestart 24); Lissabon 28 (gestart 31); Frankfort 12 (gestart 12); Den Haag 9 (gestart 9); Parijs 39 (gestart 40); Rome 4 (gestart 7); Glasgow 70 (gestart 72). penhouder (de overlevende bureaus zijn een beetje ouderwets» en beginnen wat te schryven. Niet al te ijverig, want haast is er niet bij. Voor dat werk krygen zij een mager salarisje en op hun oude dag een pensioentje. Er zijn heus wel opvol gers voor hen te vinden en het bureau wordt nocit gesloten. Zo af en toe stuit men op de resulta ten van dat werk. Twee jaar geleden za gen wij in het gemeentehuis van een plaatsje op Sicilië een heel rijtje aan kondigingen hangen. Het ging om oproe pen aan Giovanni of Pasquale, zoon van wijlen die en die en van (volgde de naam van de moeder) die op het ge meentehuis werd ontboden, hij of recht hebbenden, om daar schadeloosstelling in ontvangst te nemen voor de aange richte oorlogsschade. De bedragen va rieerden van één lire en dertien cente- simi tot acht lire en 74 centesimi. Daar de centesimi sedert een veertig jaar niet meer bestaan en een muntje van één lire een rariteit is geworden (in de winkels komt het wel eens voor, dat men één of twee lire terug moet geven, dat gebeurt dan in de vorm van een bij zonder onappetijtelijk dropje!!) verbaas den we ons over de lage bedragen: oor- logschade die van een halve tot drie cent bedroeg? De opheldering kwam toen het bleek te gaan om de schade, aangericht door de troepen van Garibaldi in I860!!! Honderd jaar lang hebben mensen zit ten cijferen en schrijven om die schade vast te stellen en nu worden eerlijk de bedragen ter beschikking gesteld ook al bestaan de munten niet meer waarmee men ze zou kunnen betalen. De regeling van ieder dier schadeposten heeft de staat natuurlijk vele honderden malen meer gekost dan de schade bedroeg Fraaie voorbeelden Maar dergelijke voorbeelden zijn er te over. Er bestaat nog steeds een Bureau ter bevordering van het toerisme in Ita liaans Ethiopië, een Bureau voor de stu die van landbouwproblemen in de over zeese gebiedsdelen, een Bureau voor zoutwinning in Erythrea, ook al zijn Ethiopië, Erythrea en de overzeese ge biedsdelen reeds lang aan alle Italiaanse invloed onttrokken! Instellingen van liefdadigheid telt men bij honderden, en misschien juist wel daarom bedient de Italiaanse staat zich, wanneer het gaat om de uitzending van schoolkinderen naar vakantiekolonies en dergelijke din gen, bij voorkeur van de pauselijke hulpactie, die daartoe natuurlijk fondsen krijgt van Italië. Dat twee, drie en meer lichamen zich aan dezelfde taak wijden of heten te wijden is doodgewoon. Wanneer het om paardesport gaat, hebben wij bijvoor beeld vier lichamen, die voor het paard op de bres staan. „Unire". wat aaneen sluiten betekent, houdt zich, hoe kon het anders, bezig met „het paard in het al gemeen". De „Enco" is het Nationaal genootschap voor wedstrijden met hin dernissen en de „Enct" is al even na tionaal doende met harddraverijen, ter wijl men voor een „concours hippique" bij ENCP moet zijn. Zo bezitten wij be halve natuurlijk een ministerie voor sport, toneel en toerisme, een generaal- directie voor het toneel. Dat is allemaal erg officieel. Maar we hebben ook een „Ente" (dit vrijwel onvertaalbare, maar erg gemak kelijke en veel gebruikte woord betekent wezen, lichaam, genootschap, bedrijf schap en nog allerlei dingen meer) voor het Italiaanse toneel. Verder een Insti tuut voor het Italiaanse drama, een na tionaal instituut voor het antieke dra ma en een „ente" voor uitwisseling van toneelvoorstellingen met andere landen. Dat zijn alles staatsinstellingen Van het een op het ander Het zal na het voorgaande wel nie mand verwonderen, dat het persbureau Stefani, opgericht in de fascistische tijd om de pers van gecensureerd nieuws te voorzien, nog in bloeiende welstand ver keert, ook al publiceert het geen bulle tins meer. Aardig is ook de „ente" voor het beheer en de liquidatie van onroe rende goederen. Dit regeringsbureau kwam in 1938 tot stand om joodse eigen dommen in te pikken en aan gegadigden te verkopen. Het dient nergens meer toe, maar bestaat nog. In de oorlogsjaren had Italië, zogoed als andere landen, een distributiesysteem voor levensmiddelen. De distributie liep het eerste jaar al in het honderd en trots de veelgeprezen fascistische disci pline kon geen mens leven van wat er „op de bon" werd verstrekt, zodat alleen zwarte handel de burgerij in het leven hield. Dat distributiebureau bestaat na tuurlijk nog steeds en al slaat het geen graanvoorraden meer op, het vindt zo af en toe wel iets te doen. In 1948 kreeg het een prachtkans. Het eiland Sardinië werd belaagd door een sprinkhanenplaag en Amerika zond middelen om de sprinkhanen te bestrijden. Dus was er iets te distribueren en het bureau ver maakt zich nu met de distributie van eventueel door het ryk te verstrekken middelen om plantenziekten tegen te gaan. In 1933 werden Hitler en Mussolini het er over eens. dat de Tirolers, die Italië wilden verlaten om terug te keren in het „Reich" dit konden doen. Onmid dellijk kwam er een „ente" voor de re geling van de daarbij betrokken finan ciële zaken. Die Tirolers zijn met han gende pootjes na de oorlog teruggekeerd en door de Italianen grootmoedig weer opgenomen <ze tonen zich daar verre van dankbaar voor!) en alles is allang weer geregeld. Maar de betrokken „ente" is niet alleen nog steeds in wezen, maar is nog altijd actief en geeft nu lande rijen in pacht. Zo wordt de bureaucratische warwin kel steeds ingewikkelder, het aantal ambtenaren groter en wanneer men by het ministerie van Financiën vraagt hoeveel ambtenaren in rijksdienst Italië telt, luidt het antwoord dat niemand dit weet en dat het niet op een tienduizend precies te schatten valt. Zoals gezegd in andere landen bestaat dit euvel ook. Maar Italië is (de Zuidamerikaanse re publieken daargelaten) toch wel het grappigste voorbeeld van de taaiheid der bureaucratie. Vanochtend omstreeks half elf is in de Amsterdamse tuinstad Sloter- vaart een houten noodkerk van de gereformeerde gemeente bijna geheel omver gewaaid. Bouwvakarbeiders hebben alle krachten ingespannen om het gebouwtje nog te stutten, doch het bleek onmoge'ijk. De politie heeft de diverse bescheiden, boeken, bybels e.d. aan een diaken in bewaring ge geven. Ook in Den Haag moesten de brand weer. reinigingsdienst en politie tien tallen malen uitrukken om obstakels op de wegen te verwijderen. Op de Oude Soheveningseweg drukte een rij- instruc teur gelukkig net bijtijds de rem hevig in, want de straatverlichting, een licht mast en een bovenleiding van de tram kwamen met een oude. zware boom naar beneden zetten. De snelle reactie van de instructeur voorkwam ongelukken. Een half uur later was de weg na veel zwoegen weer vrij. Herhaaldelijk hoorde men de sirene van brandweer of politie. Televisie-antennes knapten als lucifers. Talrijke binnenbrandjes door te sterk trekkende kachels. In Rijswijk werd een gedeelte van het dak van een houten noodschool wegge rukt. Waterlast In Dordrecht stond het water aan de buitenkant van de stad op de kaden en niet watervrije kelders van woon- e<n pakhuizen liepen onder. Op de rede van Terneuzen zijn twee kranen op drift geraakt en aan de grond gelopen. De beide gevaarten zit ten hoog aan de dijk. Een der kranen staat reeds half vol water. Even ten westen van de buitenhaven is een En gelse kustvaarder aan de grond gelopen. De kapitein weigerde sleepboothulp. Op de rede van Vlissingen kwam de kust vaarder „Ritornel" in botsing met een Russische sleep. De sleep kreeg geen noemenswaardige schade, de kop van de Ritornel" werd ingedrukt. De Lieve Vrouwenkerk", die aanvan lag. geraakte weer op drift, nadat de ankerwinch was gebroken. De redding boot „Brandaris" en de sleepboot „Hol land" waren dicht in de buurt, doch konden niet verhinderen, dat het schip vastliep op het strand van Vlieland. De reddingboot „Prins Hendrik" uit Den Helder is onderweg naar de mijnenveger „Roermond", evenals een sleepboot van de firma Doeksen op Terschelling. De kruiser „De Ruyter" kon ook spoedig bij het schip, dat zoals gemeld met een gebroken roer ronddrijft, zijn. De „Roermond" heeft geseind in ernstige moeilijkheden te verkeren. Losgeslagen Vanmorgen is door de zware storm ook de motorpont, die de veerdienst tus sen Genemuiden en Zwartsluis onder houdt. in het Zwarte Water bij Gene muiden van zijn kabels losgeslagen. De kolos werd door de zuidwester enige honderden meters stroomopwaarts ge sleurd. Aan boord bevonden zich be halve het personeel passagiers en een personenauto. Politie en sleepboten slaagden er na enige tijd in verbinding tot stand te brengen en met veel moeite de pont in de buitenhaven van Gene muiden te brengen. In Bergum (Fr.) kwam vanmorgen na een felle rukwind het gehele ak van de twee maanden geleden gereed geko men villa van dr. B. Hornstra aan de G. W. Navislaan in de voortuin terecht. De villa is nu van boven geheel open. Verder woei de schoorsteen om. Het stenen gevaarte schoot met een enorme klap door het garageciak heen, waardoor een auto werd ingedeukt- Een hevige rukwind deed vanmorgen te Noordbarge, bij Emmen. het dak van de boerderij van de familie Klaassens aan de Huizingbrinkweg instorten. GATSONIDES UITGEVALLEN De Nederlandse equipe Maus Gatso- nides-Langestraat, gestart in War schau, heeft heden omstreeks het mid- De stemming in Algerije ten aan zien van president De Gaulle en zijn politiek van zelfbeschikking voor de Algerijnen wordt slechter. De dagbladen hebben, in strijd met het voorschrift van de censors, de tekst gepubliceerd van een mo tie, die door Algerijnse burgemees ters werd aangenomen en waarin verklaard werd dat de Fransen in Algerije zo nodig de wapens zullen opnemen om te verzekeren dat Al gerije Frans blijft. Er heerst in Algiers een gespannen atmosfeer, die doet denken aan de der tiende mei 1958 de dag van de revo lutie, die leidde tot het wederom aan de macht komen van generaal De Gaulle. Auto's met luidsprekers van het Fran se leger reden hedenochtend door de straten van Algiers. Zij brachten mili taire muziek ten gehore, afgewisseld met gedeelten uit een toespraak, die Paul Delouvrier, de voornaamste vertegen woordiger van de Franse regering in Al gerije, in oktober 1959 heeft gehouden en waarin hij verklaarde: „Frankrijk is hier en het zal blyven. Het Franse leger is in Algerije en het zal er blijven". Bermuda gekapseisd Het kustvaartuig Bermuda", dat met zware slagzij in moeilijkheden ver keerde men zie elders en één keer van zijn sleep los sloeg, is kort na 15.00 vrij onverwachts gekapseisd. Het schip heeft nog wel een noodsein ge geven. De sleepboot ,,Gele Zee" is bij de Bermuda. De reddingboot Presi dent Jan Leis" is na eerst naar de Hoek terug gevaren te zijn, nu weer onderweg naar de Bermuda. Het schip sloeg op zes mijl van Hoek van Holland los van zijn sleepboot, de Gele Zee en dreef af. Men kon echter weer vastmaken. Terwijl het schip gesleept werd kap seisde het op vier mijl van Hoek van Holland. Over het lo tvan de opvaren den is nog niets bekend. WATER IN TUINDORP 1.10 METER GEZAKT Het water in het tuindorp-Oostzaan was tegen twaalf uur vanochtend ruim 1.10 meter gezakt sedert het moment waarop met de droogmaling van de pol der is begonnen. In het westelijke (veer tig centimeter hoger) gelegen deel van het tuindorp staat nog maar enkele cen timeters water in de straten. Men kan dit bijna drooggevallen deel echter moeilijk bereiken, omdat de toe gang vanaf de Oostzanerdijk wordt ver sperd door de gracht die om de wijk ligt en uiteraard nog niet is te onder scheiden. Overwogen wordt een kleine dam te leggen van de dijk naar de wijk teneinde zo snel mogelijk aan het werk te gaan. De ryswerkers ondervinden bij hun vlechtwerk voor de 'kraagstukken ter ver steviging van de herstelde dijkbreuk veel last van de stormachtige wind. Vanoch tend heeft men het eerste kraagstuk aangebracht. Ronde-tafelconferentie in Brussel over de Kongo In Brussel is vanochtend de ronde-ta felconferentie over Belgisch Kongo be gonnen. In zijn openingstoespraak zei de Bel gische minister-president, de heer Eys- kens, dat Kongo onafhankelijk zal wor den maar dat de uitvoering van deze es sentiële fase in de geschiedenis van een natie zorgvuldig moet worden voorbe reid. Hij deed een oproep op de Kongo lese delegatie de geografische en econo mische eenheid, die in de 80 jaren sa mengaan met België in Kongo is ge groeid, niet te verbreken. „Alleen indien de fundamentele solidariteit van de verschillende gebieden wordt geëerbie digd. zal Kongo zjjn historische roeping kunnen vervullen: een grote natie zijn in het hart van Afrika". Engelse militair door storm tegen auto geworpen OP WEG NAAR ZIEKENHUIS OVERLEDEN (Speciale berichtgeving) Op de Langeweg te Hoek van Holland is vanmorgen tegen 8 uur de 22-jarige Britse militair John Cox uit het Transit kamp aangereden en op weg naar het ziekenhuis overleden. Cox fietste het kamp uit. toen er een auto naderde. Om op het fietspad aan de linkerzijde van de weg te komen moest hij de weg over steken. Hij fietste aan de rechterzijde van de auto mee om als die was gepas seerd naar het fietspad te gaan. Waar schijnlijk door een windvlaag is hij te gen de wagen gevallen en eronder ge raakt. De linkervoet van Cox werd af gereden. In bewusteloze toestand is hij naar een ziekenhuis in Den Haag ge bracht, waar bleek dat hij was overle den. TWEEDE SLACHTOFFER GASVERGIFTIGING JUTPHAAS Het geval van gasvergiftiging dat zich zondag te Jutphaas heeft voorgedaan heeft nu een tweede slachtoffer geëist. Ook de eohtgenote van de heer J. Ver baan, mevrouw W. Verbaan—Arlar, 73 jaar oud, is zonder bij kennis te zijn ge weest, vannacht om (halfeen in het Stads- en Academisoh Ziekenhuis te Utrecht overleden. Volgende week terugkeer naar T uindorpOostzaan In de tweede helft van de volgende week zullen de bewoners van tuindorp- Oostzaan terug kunnen keren naar hun woningen. Er zal dan weliswdaar nog geen drinkwater zyn, doch wel water om de huizen schoon t« maken. Dit heeft Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, vanmiddag verklaard bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering. De toestand is thans zo. dat in het nieuwe (hoger gelegen) deel van het tuindorp het water voor een groot deel is verdwenen en de straten geleide lik aan droog vallen. In het oude tuin dorp zal het water wat langer blyven staan. Men verwacht, dat men in de tweede helft van de volgende week het water zal hebben weggezogen tot een meter onder het straatpeil. Daarna kan ter stond met het herstel van de riolering worden begonnen. Tenslotte zei de burgemeester, dat B. en W. het absoluut noodzakelijk achten, dat allereerst slechts die personen wor den toegelaten, die daar werkzaam moe ten zyn. Malinofski ever vermindering der Russische strijdkrachten De Sovjetrussische minister van Lands verdediging, maarschalk Malinofski, heeft op een bijeenkomst van officieren van het garnizoen te Moskou verklaard dat de voorgestelde vermindering van de Russische strijdkrachten met een derde geenszins he tvermogen of de vuurkracht de rSovjetrussische weermacht zal aan tasten. „In geval van een aanval op de Sov jet-Unie of een ander socialistisch land zullen de aanvaller of aanvallers met kernwapens letterlijk van de aardbodem worden weggevaagd. Geen leger heeft ooit over een dergelijke techniek of vuurkracht beschikt", aldus Malinofski. De minister keerde zich in krachtige bewoordingen tegen Adenauer en diens politiek. Hij zei ook dat er weliswaar aanwij zingen bestaan voor een verdere inter nationale ontspanning, „doch wij mogen niet vergeten dat in de NAVO-landen nog sterke krachten aan het werk zijn, die voortzetting van de koude oorlog en van de bewapeningswedloop wensen". De minister deelde mede dat de ver mindering der Sovjetrussische strijd krachten met een derde in de loop van 1960 voltooid zijn. Een aantal militaire eenheden, bases, arsenalen en militaire scholen zal wor den opgeheven, terwijl de administratie ve legerstaven aanzienlijk zullen wor den ingekrompen. „In totaal zal een kwart miljoen offi cieren, onder wie een aantal generaal: en admiraals, worden ontslagen. Zy zul len zich echter gereed moeten houden om in geval van nood hun functies weer te aanvaarden, besloot Malinofski. Hoek van Holland Moskou in ruim 50 uur Vanaf 30 mei as. af zal de dienst Hoek van Holland-Moskou worden on derhouden. De tijdsduur van dit traject bedraagt 50 uur en 16 minuten. Daar de spoor breedte in Rusland verschilt met die van de rest van het traject, worden te Brest- Litowsk by de Pools-Russische grens de wielstellen verwisseld. kei ijk meldde, dat het veilig voor anker daguur de stryd gestaakt. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor A dm in. of Red., want deze kunnen U niet helpen. LEIDERDORP Collecte voor Rampenfonds DRINGENDE OPROEP VOOR COLLECTANTEN Zaterdag wordt in Leiderdorp een huis-aan-huis-collecte gehouden ten bate van het Rampenfonds. Er wordt een ernstig beroep op collectrices collectanten gedaan zich uiterlijk vrydag te melden bij de Hoofdstraat 59 (telef. 31700) of Hoofdstraat 3 (telef. 33941). De collecte wordt georganiseerd door het plaatselijke Rode Kruiscomité. WARMOND Het spreekuur van de burgemeester is voor deze week verzet van donderdag morgen naar donderdagmiddag van 3—5 uur. BEURSOVERZICHT Markt hield zich goed; Aku's vast Amsterdam, 20 januari 1960 Het Damrak heeft zich vandaag zeer goed gehouden, gezien de opnieuw lagere slotkoersen uit New York. Wie gedacht had, dat de flauwe stemming die giste ren in Amsterdam aanwezig was. van daag zou worden voortgezet, heeft ver keerd gedacht. Aanvankelijk had men gelijk want de openingskoersen van de niet-officiele ochtendhandel lagen be langrijk beneden die van de vorige slot koersen Aku. Philips, Unilever en Kon. Olie openden vanmorgen op resp. 500, 769. 755 en f 161,50. Wall Street stelde opnieuw teleur. Aanwijsbare oorzaken voor de aanhoudende koersdalingen in New York zyn niet te vinden. Mo gelijk staat het aantrekkelijke rende ment op de obligaties, ten opzichte van de aandelen, en de vrees voor een ver dere stijging van de rentevoet een koers stijging voor de aandelen In Wall Street in de weg, aldus het Damrak. Een an dere verklaring voor de flauwe tendentie in Wall Street weet Amsterdam niet. Het Damrak vond de koersdalingen voor de internationale waarden over dreven en ging vandaag tot aankopen over. Ook de beroepshandel achtte de tijd gekomen om een stukje mee te ne men. Een en ander had dekkingsaan kopen tot gevolg. Aku's openden van middag op 509 en liepen op tot 511, tegen de slotprijs van gisteren van 506%. Deze aandelen lagen zeer goed ln de markt als nawerking van de gepubliceerde zeer gunstige jaarcijfers. Philips schommelde rond de 778, onveranderd bij de voor gaande slotkoers. Unilever steeg van 759 tot 761% en verloor op die prijs cir ca 4 punten. Kon. Olie verbeterde van f 163 tot f 163.50, een dubbeltje lager b(J gisteren doch boven pariteit New York. De handel ln de internationale waarden was zeer rustig. In Aku's ging het meeste om. Nationale Handelsbank werd onver anderd op 183 geadviseerd, de hoek bleef gesloten. Ook de scheepvaarten trokken zich van de flauwe slotkoersen uit Wall Street heel weinig aan en waren door elkaar fractioneel lager bij kalme handel. Van de cultures stegen Certificaten Dell van f 191.50 tot f 192,50 doch verloren op die prijs circa f 1.50 bij gisteren. Amsterdam Rubbers 124, na een ope ning van 122, ruim een punt beneden gisteren. HVA's eveneens een puntje la ger op 167. De Staatsfondsen bleven vrijwel onveranderd met een vaste on dertoon. Aandelen Walvisvaart werden iets la ger geadviseerd, evenals de aandelen der grootbanken. De bier-aandelen waren iets in reactie op de vaste koersen van de voorgaande dagen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 januari. Londen 10.55%—10.56%New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.96^—3.96A Parijs 76.85%—76.90%Brussel 7.56% —7.56%: Frankfort 90.47—90.52: Stock holm 72.82%—72.87%; Zürich 87 23%— 87.28%; Milaan 60.72%—60.77%; Kopen hagen 54 57%—54.62% Oslo 52.73%— 52.78%; Wenen 14 52—14.53; Lissabon 13.15%—13.17%. Beurs van Amsterdam Woensdag 20 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 9911 100 Ned. '59 4% 99%GL 991IGL Ned. '59 4% 98GB 98,'«GB Ned. '53 3% 94 iV 94% Grootboek obl. 3% 77%B 77%B Ned. *47 3% (3) 92% 9211GB Ned. '51 3% 95% 95% Ned. '53 (3%) 93,aj 93iV Ned. '56 3% 93iV 93% Ned. 48 3% 87 86% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. *37 3 90% 90 Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3.. 97%GL 97f«GB Ned. 62-64 3 89% 98%GB Indie '37 A 3 92,% 92% Grootboek '46 3 92% Ned. W.B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44% 44 Nat. Handelsbank 183% 184 Ned. Handelmy259 254 Amst. Rubber 125% 123 H.V.A168% 167GL Senembah 624GB 625GB A.K.U506 510% Berkel's Patent (v.) 295GB 298GB Calvé Delft cert. 729% 724 Deli Mij.en (Ver.) 194 191.20GB Kon. Pap. v. Gelder 264 260GB Hoogovens cert796GB 795GB Mliller en Co. N.B. 339 38014 Ned. Kabelfabr448 442 Philips 778 776% Philips pref290 285 Unilever 765% Wilton Feyenoord 230 227 Biliton 2de r378 Dordtse Olie gew. 767% 767 Kon. Olie (f20.—) 165 164 60 Idem (50 f20.—) 163.40 163.10 Holl. Amer. lyn 169 167% Java China Paket 165% 166% KlJd11450 113 Kon Ned. Stmv My. 191% 191% Kon. Paket MU 146 147 Stoomvaart Mij. Ned. 183 177 Nievelt Goudr cert. 157% 157GB v. Ommeren cert. 260% 259% Kon Rott. Lloyd 162 164 Ned Scheepv Unie 161% 161% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 95 95 Idem '48 (3%) 95 95 R'dam '52-1 (4%) 98 97% ld ld "37 I-II (3%) 95 94% Z.-Holland '56 (4%) °8 Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) 103% 103% ld. N.W.B. *52 (4%) 97% 97% Indostr. Obligaties Philips DoUarlng *51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 98% 98% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 I 2% 82% 81% A'dam '56 II 2% 90% Eindhoven *54 2% 80 80 Enschede'54 2% 81 Den Haag '52 12% 87 Idem II 2% 86% R'dam *52 I 2% 84 B 84% Idem n 2% 87% 89 Idem '57 2% 96% 97 Utrecht '52 2% 86 87% Z.-Holl. 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credietlnstelllngen Robeco 227 Amst Bank 338% HJB.U. eert. 234 Rott. Bank 302 Twentsche Bank 278% Industrie Ondernemingen Albert Heyn401 Borsumy. K. N. Ed.met. A-AA Idem pref. wd Electrolasmy Kon. Ned. Grofsm. Holl. Constructie Ing. bur. v. Bouwnyv. Internatlo Int. Kunststoff. Ind. Leldse Wolspinnerij Rott. Droogdok My. Sikken's Lakfabr. Ver. Touwfabrieken 225% 335% 235% 300 279 Wernink's Betonm. Van Wyk en Heringa Zaalberg 126 401 399 69 68 94 92% 93% 325 320L 181% 180% 475 470L 278 272 173% 168 66 68 409 405 635 637 595 303 123% 123% 182 161% 112% 112% 126 126L Spoorwegen Dell Spoorweg My. Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 26% Intern Ntckel 101% Anaconda 64% Bethlehem Steel 52% Cities Service 48% General Motors 52 Kennecott95% Republic Steel 69 Shell OU 78% Union Pacific 29f, Un. 8tates Steel 92% 102% 641*» 52% 48 52 95% 69% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9