Actie „Herstel Sociëteit Minerva" liep vol goede moed van stapel! Laat je zoon studerengroeide uit tot een volslagen succes FIFTY-FIFTY Haags Studentencabaret voor K en O EEN GLORIEUZE INZET! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 20 januari 1960 Tweede blad no. 29953 Leiflse studenteiicabaretiers lieten zich onafgebroken van linn beste zijde zien! In de nacht van 2 op 3 december woedde de enorme brand in Sociëteit Minerva, Neerlands „eerste" sociëteit. Gisteravond zijn in de Stadsgehoorzaal officieel de werkzaamheden van het, door het Leidsche Studenten Corps ingestelde Comité „Herstel Minerva" ingezet met een glorieuze gala-première van het Leids Stu denten Cabaret, dat zich voorstelt door middel van een tournee van niet minder dan 30 voorstellingen door het ganse land, de nodige gel den voor het goede doel bijeen te brengen. Deze tournee vormt slechts een onderdeel der hiertoe te voeren acties, waartoe ook de verkoop van de grammofoonplaat „Laat je zoon studeren", onder welke titel het cabaret zijn voorstellingen geeft, behoort. Het Comité „Herstel Minerva", welks voorzitter de heer P. J. Engels op deze eerste avond door de heer G. E. Jonckheer, president van de Sociëteit Minerva, als zodanig geïnstalleerd werd, heeft tot taak alle acties, waarover men nog wel meer zal horen, te leiden en te coördi neren. Er zijn voor het herstel, zowel als voor de noodzakelijke uitbrei ding zeer grote bedragen nodig, waartoe ook een beroep zal worden gedaan op de reünisten, zowel als op het bedrijfsleven. De gala-première, bijgewoond door talrijke autoriteiten, onder wie Prinses Beatrix, is tot een volkomen succes uit gegroeid! Tot de aanwezigen behoorden o.a. de minister van Justitie, Zijne Excellentie mr. A. C. Beerman. („U heeft een goede keus van universiteit gedaan" en ,,de resultaten van Leiden hebben gemaakt dat u het zo ver gebracht heeft!"), de rector-magnifious der Leidse Universi teit, prof. mr. J. E. Jonkers en de bur gemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. v. Kinschot, aan wie de eerst 3 grammo foonplaten ..Laat je zoon studeren" wer den overhandigd met telkens 'n geestig woord van de heer L. J. Wijdeveld, pre sident van de Studenten Grammofoon platen Industrie, nadat de heer H. J. Muller, praeses Collegii van het Leidsch Studenten Oorps in een korte inleiding het werkterrein van het Comité „Her stel Minerva" uiteengezet had. Voorts merkten wij onder het gehoor op dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, president-curator van de Leidse Universiteit, mr. Ph. J. de Ruyter de Wdldt, voorzitter van de 3 October Ver eniging, kolonel J. Postma, Garnizoens commandant van Den Haag en overste Th. Wessels van de Koksschool. Een alleraardigste gedachte was het ook plaatsen te reserveren voor brand weerlieden en politiemannen, die aan het blussingswerk hebben deelgenomen. Zomede voor 'n deputatie van de Koks- school, die in de eerste tijd na de brand de maaltijden verzorgde. Ook een 200 tal Delftse studenten was op de balcons enthousiast verzameld. Jaarvergadering Ned. Chr. Reisvereniging SLAVISCH ENSEMBLE „KAZBEK" VERLEENDE MEDEWERKING Gisteravond heeft de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging in het St.-Antoniusclubhuis haar zeer goed be zochte feestelijke jaarvergadering ge houden, waarbij het Slavisch Ensemble „Kazbek" het muzikale gedeelte ver zorgde. De vice-voorzitter, de heer E. J. Veldhuyzen, heette allen hartelijk wel kom en sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de voorzitter, de heer A. v. d. Bos, ten gevolge van een gelukkig niet ernstig ongeval rust moet houden en wenste de voorzitter een spoedig en algeheel herstel toe. De secretaresse, mej. B. A. Beks, gaf hierna een over zicht van de activiteiten van de afdeling in het afgelopen jaar. Zij deelde o.m. mede, dat het ledental in 1959 wederom niet onbelangrijk is gestegen en thans de 1400 is genaderd. Alle in 1959 gepro jecteerde reizen en tochten zijn een groot succes geworden. In 1960 organi seert de Ned. Chr. Reisvereniging de vijfde Canadareis onder het motto: „Reis mee naar de kinderen over zee". Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer H. Vogel, bleek, dat het de afdeling ook financieel goed gaat en dat het batig saldo reden tot grote tevredenheid geeft. Nadat de kascom- missie bij monde van de heer J. Bree- baart had verklaard, dat de penning meester décharge kon worden verleend, dankte de heer Veldhuyzen beide func tionarissen voor hun verslagen. Bij de bestuursverkiezing werd de periodiek aftredende secretaresse, mej. B. A. Beks, bij acclamatie herkozen. Met algemene stemmen werden de heer en mevrouw Van Klaveren en de heer J. v. Klaveren als afgevaardigden naar de algemene jaarvergadering in Den Haag gekozen. Hierna volgde een zeer geanimeerde rondvraag en sloot de vice-voorzitter met een kort woord de vergadering, waarna werd overgegaan tot het feeste lijk gedeelte van de avond. Het „Slavisch Ensemble Kazbek" (ge noemd naar de hoogste top in de Kau- kasus), dat reeds eerder met groot suc ces in onze stad optrad, bestaat uit voormalige vluchtelingen, die gastvrij heid in ons land hebben gevonden: het is het enige authentieke balalaika- orkest in het vrije westen. Onder leiding van Efgenie Travin, zoon van één der grootste balalaika-orkestleiders uit het vroegere Rusland en zelf een groot vir tuoos, bracht het gezelschap meeslepen de Russische volksliederen. Op het uitgebreide repertoire van „Kazbek" nemen de onsterfelijke melodieën „Dwe Gitary" (Twee Gitaren) en „Krasni Sarafaan" (Rode Broek) een waarde volle plaats in. De zangsoliste Milla Arschanskaja, voormalig opera-zangeres en dochter van een kozakkenkoorlid uit de Oekraine heeft een warme donkere stem en een zeer goede voordracht. Ook zij kreeg, evenals de zanger Grischa Samojlenko en de Russische-danser Fed ja Orlof, enige welverdiende „open-doekjes". De uit Petersburg afkomstige balalaika- en tamboerijn virtuoos George Jurin-Raja- binkin ontpopte zich tevens als een zeer geestig conferencier. De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Reisvereniging kan terugzien op een zeer geslaagde avond. Wanneer alle acties met een dergelijk enthousiasme ondernomen worden, als 1 waarvan tijdens deze eerste voorstelling blijk werd gegeven, dan voorspellen wij een buitengewoon resultaat! Eigenlijk was van een eerste voorstel ling geen sprake. De première van „Laat je zoon stude ren" vond reeds plaats in de Leidsche Schouwburg in februari 1959: toen reeds hebben wij daarover in enthousi aste bewoordingen bericht. Sindsdien zijn in totaal 50 voorstellingen gegeven. Er werden wijzigingen aangebracht en actuele „grapjes", meestal betrekking hebbend op de Minervabrand ingelast, hetgeen, mede door de opgedane erva ringen, het geheel in hoge mate ten goede is gekomen. Wij aarzelen niet van een cabaret te spreken, dat zich onderscheidt door een sprankelend-humoristisch, apart, zo men wil studentikoosniveau. Men moet bij voortduring beide oren goed openzetten, om alle bon-mots te vatten en dan wordt het een lust dit alles te volgen: de ene lach volgt op de andere, vooral wanneer men het typische studentenleven, een wereldje op zichzelf, kent, aanvoelt en begrijpt. Hier is sprake van een groepje caba retiers, die, hoewel dilettant, het „vak" als beroepsmensen verstaan. Alles be zit beschaafde allure, werkt aansteke lijk en meeslepend en ontaardt nergens in de klucht. De contrastrijke afwisse ling van sketches en chansons boeit constant en de avond is omgevlogen voor men het iveet. die Hogeschool geeft dan gelegenheid een der rijmen „de student dat is be kend, is en blijft een leuke vent" volle dig in de daad om te zetten. Men moet er zélf bij geweest zijn, om te begrijpen, wat wij bedoelen. Dat is niet in enkele woorden weer te geven, maar het wordt één opeenvolging van vernuftige verzinsels, van gekruide aar digheden. zonder da't ook maar één ogenblik de banaliteit om de hoek komt kijken. „Laat je zoon studeren" is al in het vorige seizoen een doorslaan succes ge weest: nu enkele zwakkere scènes door andere vervangen en overal de puntjes op de i gezet zijn, voorspellen wij dat waór men ook komen zal, de toeschou wers er een daverend plezier in zullen hebben. Zelfs zij, die tot nu toe de stu dentikoze klok slechts héél uit de verte hoorden beieren. De, ook nu soms nog wel iets te lange conferences overigens spiritueel be dacht en gebracht worden onderbro ken door scènes en liedjes, waarvan de laatste zich reeds een reputatie hebben verworven en dan ook terecht op de plaat zijn vastgelegd. Wie denkt, om er maar een paar te noemen, niet aan de gesprekken van twee nog bij het Indië van weleer zwe rende ouwe heertjes, aan de „Kleine ca techismus", de „Uiromarkt", de prachtige creatie van Paul van Vliet in zijn „Dag opening" en het „Examen" met de heer lijke parodie op de televisie-quiz? Of van de liedjes: het „In Leiden sind die Nachte lang", door Paul van Vliet zo karakteristiek gebracht en het „Even Eva", door tekstdichteres Liselore Ger ritsen met haar donkere stem al even karakteristiek gezongen. Zo zouden wij kunnen doorgaan: om met Bomans te spreken, de „trouvailles" volgen elkaar op, met als een der meest inslaande taferelen de persiflage op de uitvoering der plaatselijke amateurto neelvereniging. Wie zijn zij, die dit tot stand bren gen? Slechts een heel klein, volkomen op elkaar ingespeeld begaafd groepje, be staande uit Liselore Gerritsen, Floor Kist, Paul van Vliet, Hans Hilletwand en Menno van der Laan, met aan de vleugel de voor dit genre geknipte Kai van Oven. Zoals men zich herinneren zal, spe len de gebeurtenissen zich af rond de Hogeschool van Scharrelwoude (de naam is ontleend aan oude huwelijks gebruiken in het Drentse Veen), die in 1360 door Dirk VI gesticht werd. En Waarom hierover verder uitweiden? Men moet het zélf meemaken en be halve van woord en actie, ook genieten van de inslaande muziekjes van de hand van Kai van Oven en Paul van Vliet. Ge wordt meegenomen op de vleuge len ener frisse en blijde dnbezorgdheid, die de rimpels op het voorhoofd weg nemen en U zo maar dragen naar een droomwereld, waarvan ook het liedje „Dromen" spreekt, waarvan U vermoe delijk allang was vergeten, dat zij nog kón bestaan. Maar zij bestóé.t, althans zij kan ge lukkig nog bestaan in vele jonge levens, die de maatschappelijke druk voor een avond opzij weten te zetten en U daar van voor enkele uren deelgenoot maken. Zodat U een béste avond hebt: een avond, die U niet alleen het gelukkige gevoel geeft meegewerkt te hebben aan het herstel van Neerlands „eerste socië teit", maar daarenboven nog een ander geluk: te mogen wegzweven naar de we reld van de zuivere humor, die helaas zo weinig gevonden wordt. Aan het jonge wakkere groepje, dat in staat was dit te schenken, onze warme hulde Wij zijn er zeker van, dat het „Laat je zoon studeren" overal waar het zich gaat presenteren, een nieuwe Minerva- vlam zal ontsteken: die der dankbaar heid! Die nieuwe moeilijk te doven vlam brandde al na afloop van deze opge togen avond, gehoord het klaterende applaus! En tijdens de in de pauze gehouden drukbezochte receptie door het Colle gium en de Commissie voor de Socië teit, alsmede na afloop in de „Stads- gehoorgangen" waren de woorden van tevredenheid over het gebodene niet van de lucht! Sociëteit Minerva kan gerust zijn: zij zal herrijzen, schoner dan ooit! H. Uitstekend meneer, ik hoor 't steeds meer... 20 stuks 75 ct Dr. C. J. Brandt Corstius BENOEMD TOT HOOGLERAAR TE UTRECHT Bij K.b. is dr. C. J. brandt Corstius benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij zal onderwijs geven in de vergelijkende literatuur en wetenschap na de middel eeuwen. Dr. Brandt Corstius is op het ogenblik wetenschappelijk hoofdambte naar A aan de Leidse Universiteit. Ovationeel succes Voor de tweede voorstelling van het Gemengd Kunstabonnement van K. en O, trad gisteravond het Haags Studen ten Cabaret „II Hazmerreir" (vrij ver taald „Zjj hebben ons doen lachen") in de stampvolle schouwburg op met „Bij lach en ontij". Wat „Bij lach en ontij" precies inhoudt (aldus de verklarende tekst in het programma) is moeilijk te vertellen, (wat wjj met overtuiging kun nen onderschrijven) maar er staat niet: „Bij Ontij lachen", integendeel, wjj re kenen af en toe op uw lach. In dit op zicht moeten wij van een absolute mis rekening gewagen, want het publiek was Van links naar rechts: de heer L. J. Wijdeveld, president van de Studenten Grammofoonplaten In dustrie, Zijne Excellentie mr. A. C. Beerman, minister van Justitie, Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot en prof. mr. J. E. Jonkers, rector-magnificus der Leidse Uni versiteit, na overhandiging der grammofoonplaten (Foto L.D./Holvast) Leidse Universiteit belangrijk centrum voor studie van de Islam in het Westen Ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan van de Ahmadiyya Moslim Mis sie in Nederland, welke beweging in Den Haag ook de beschikking heeft over een moskee de enige in ons land is een brochure verschenen, waarin uitvoe rig aandacht wordt geschonken aan de nauwe contacten, welke er in Neder land reeds eeuwen bestaan met de Isla- mietische wereld en de invloed, die de Leidse Universiteit daarop heeft gehad. „De relaties tussen Nederland en de Islam", zo lezen wij in deze brochure, „gaan terug tot de 13de eeuw. In deze tijd namelijk leefde Olivier van Keulen, bisschop en kardinaal en, om de woor den van prof G. F. Pijper te gebruiken, de eerste Nederlandse orientalist met een speciale belangstelling voor de Islam. De werkelijke wetenschappelijke be nadering van de Islam begon echter in de 18de eeuw. In dit verband denken wij aan H. Rel and us. hoogleraar aan de Universi teit van Utrecht en Van der Palm wiens rede bij de installatie van een nieuwe rector ln Leiden in 1799 een mijlpaal betekende in de bestudering van de Islam in Nederland. In de eerste helft van de 19de eeuw is het Bilderdijk die zijn belangstelling op de Islam richt; in tegenspraak met de toentertijd heersende opvattingen, liet hij zich zeer waarderend uit over de Islam. Het was ook in deze tijd dat ln ver band met de nauwe relaties tussen de Lage Landen en het overwegend Isla- mietisch Nederlands Oost Indië, in Delft de Koninklijke Academie werd gesticht. In de tweede helft van de 19de eeuw wijdde Dozy zich aan de bestudering van de Islam; deze geleerde van we reldfaam werd gevolgd door prof. C. Snouck Hurgronje wiens roem als Orientalist en Arabist nog steeds voortleeft. Het werk van deze eminente geleerde en denker maakte de Universiteit van Leiden tot een van de belangrijkste centra voor de studie van de Islam in het Westen. Voor studiereizen maakte hij een reis naar Mekka en vertoefde hij geruime tijd In Ned. Oost Indië. Snouck Hur gronje heeft, zoals prof. Pijper gezegd heeft, belangrijke pogingen gedaan tot het samenbrengen van Nederland en de volkeren van de Islam". In verband met dit 121 j -rig bestaan wordt woensdag 27 januari een bijzon dere samenkomst in de Moskee gehou den. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. biologie de heer J. P. D. W. Payens (Rijswijk»doet. ex. scheikunde de heer R. Rothuis (Lei den); kand. ex. F. wis- en natuurkunde de heer J. F. Steggerda «Den Haag) en de heer J. W. A. v. d. Berg (Leiden); kand. ex. F' wis- en natuurkunde mej. M. Hertogs (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Engelbert Johan Theodoor. zn. van J. B. Slingerland en W. M. Kok; Danielle, dr. van W. A. S. van der Meer en M. J. Eikerbout; Karei Franclscus, zn. van J. van Oevern en S. van den Broek* Adrla- na Maria Pleternella, dr. van H. J. S. Blokker en A. van Eeuwijk; Geertrulda Maria, dr. van A. M. van Akkeren en A. H. A. Tol; Johan Hendrik, zn. van J. H. Hooftman en W. Jansen; Cornells, zn. van A. Hak en J. Kühn; Sylvia, dr. van J Kokkedee en J. P. Kromhout; Ingrld Veronica, dr. van L .A. van Burkum en A. Bakker; Joannes Nlcolaas. zn. van N. F. J. Pot en M. L. van der Wiel. OVERLEDEN P. T. P. Gellteman. 7 dagen dochter. A. P. C. van Herwerden. 91 Jr.. weduwe van C. A. de la Parra; E. P. Goedhart, 62 Jr.. man; E. Metzger. 83 Jr.. weduwe van H. van der Schaft; J. Brussee, 90 Jr.. weduwe van G. van Til; H P. Wall. 31 Jr., man; E. Zwanenburg. 95 Jr., weduwe van P. van Hooidonk; J. J. Ouwerkerk, 59 Jr., man. al spoedig in een dusdanig vrolijke stem ming, dat de lach doorlopend door de elders studerende, maar in Den Haag woonachtige studenten meedogenloos moest worden onderbroken om „af en toe" verder te gaan! Een niet gering deel van het onmis kenbare succes van dit uit twee dames en zes heren bestaand gezelschap, komt voor rekening van de tekstschrijver en regisseur Rinus Fermandusse, die tevens met een goed gespeeld mengsel van schuchterheid en bescheidenheid als conferencier optrad. Als zodanig beschikt hij over een eigen, aparte stijl, wat ge zien het voorbeeld van de belangrijke fi guren in onze ljuidige kleinkunst een grote verdienste is. Dit eigen karakter manifesteerde zich tevens in de schets jes waaruit het programma was samen gesteld, fris, modern en actueel, onder streept en gestemd door de muziek, ge componeerd en ten gehore gebracht door Hans Punt, die vanaf de oprichting in 1954 deze dubbele taak met grote am bitie vervult. Van de nummers vóór de pauze mogen wij „Geitenmeisje" van Els Hoog en Daan Fernandusse. „Rooie Willem" van Els Hoog en Hans Gelderblom, „Twee kleine liedjes" van Henry de Ruiter, „Verschoten sterren" van Rita Beeuw- kes en „Ooievaria" door het ensemble niet onvermeld laten. Maar wat de „Willem Kloosbroeders" daarna in „Een groot volk", het uitbun dige „Festival" en „Piraten", een potsier lijke parodie van de moord op Floris de Vijfde uitspookten, dreef de vrolijkheid ten top en logenstrafte nadrukkelijk de mededeling van Rinus Fernandusse. dat de pauze het hoogtepunt van de avond zou worden. Het publiek getuigde van zijn waar dering met een ovationeel applaus, het K. en O. bestuur met fraaie bloemen voor de dames. B.H. Pref. dr. F. L. R. Sassen lid Kon. Vlaamse Academie Prol. dr. F. L. R. Sasera. hoogleraar in de wijsbegeerte aan de Leidse Uni versiteit, is benoemd tot buitenlands lid van de Kon. Vlaamse Academie voor Wetenschappen, letteren en schone kunsten van België. Deze benoeming is door Koning Boudewijn bekrachtigd. TENTOONSTELLING „DE LAKENHAL" De hoofdprijs van de verloting onder de cursisten van Openbaar Kunstbezit is ten deel gevallen aan de heer G. Sik- kema te Giekerk. Deze mag een geschil derd, getekend, geëtst of gebeeldhouwd portret van zich zelf of van één zijner familieleden laten maken. Een keuze uit de overige 175 verlote kunstwerken wordt van zaterdag af enige tijd geëxposeerd in ,De Lakenhal'.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3