NEDERLANDSE RALLYE-EQUIPE IN ZWEDEN VERONGELUKT Enkele honderdjes op natte noordelijke ijs m.so Twee bestuursleden van CO VS- Leiden in zilver Hagenaar Van Nieuwenlmizen werd op slag gedood DINSDAG 19 JANUARI 1960 Triest begin van sterrit naar Monte Carlo Het leek op een afscheid Gisteravond om half elf is de Alfa Romeo van de Nederlandse rijders J. van Nieuwenhuizen en A. Moggré uit Den Haag, die in Oslo gestart waren voor de Rallye de Monte Carlo, in een lange bocht naar rechts tussen Ströstad en Uddevalla in een sneeuwbui tegen een vrachtwagen gereden. De heer Van Nieuwenhuizen, die de rallye-auto chauffeerde, was op slag dood. Zijn co-equipeur raakte ernstig gewond. Het ongeval gebeurde In een sneeuw bui, dit het zicht tot vrijwel nul beperk te. De Nederlandse wagen reed op de redhterweghelft, hoewel het verkeer in Zweden links houdt. De vrachtwagen chauffeur stuurde zoveel naar links als hij kon, maar kon de botsing niet ver mijden. De Imkerzijde van de Alfa Ro meo is geheel vernield. De heer Moggré werd ernstig aan de ruggegraat gewond, een rugwervel is namelijk gebroken. Vannacht wilde geneesheer-directeur van het ziekenhuis te Strömstad, waar de heer Moggré opgenomen is, zich niet uitladen over de levenskansen van de rallye-rijder. Kort na de start Het ongeval gebeurde vrij kort na de start in Oslo, op de hoofdroute van Oslo Olympische fakkel De vlam van het Olympisch vuur zal door middel van zonnespiegels op 12 dugustus in het oude Griekse Olympia worden ontstoken. De fakkel zal tot aan de mond van de Alfeorivier worden ge bracht, aan de golf van Arcadia. Het opleidingsschip van de Ameri kaanse marine de „Amerigo Vespucci" is door de marinestaf ter beschikking ge steld van het organisatie-comité om het vuur over te brengen. Na de tocht over de Ionische Zee, die van 15-18 augustus duurt, zal de grote driemastschoener het vuur by Syracuse op Italiaanse bodem brengen. De volgen de dag begint de estafette over 1283 km naar de schaal in het Olympisch sta dion. Daar zal de vlam, het symbool van vrede onder de mensen, op 25 augustus in de schaal worden ontstoken om tot zondag 11 september te blijven branden. SCHAATSENRIJDEN Geale Lourens won in De Wijk De Zutfenaar Geale Lourens heeft gis teren in De Wijk een langebaan wed strijd over 500, 1500 en 3000 meter ge wonnen. Hfj zegevierde zowel op de 1500 als op de 3000 meter. Ondanks een temperatuur van twee graden bo ven nul en een lichte regen was het ijs in goede conditie. De uitslagen waren: 500 meter: 1. J. Wester (Eernewoude) 49.4 sec; 2. G. Lourens (Zutphen) 49.8 sec; 3. S. Santema (Akkrum) 51.8 sec; 4. R. Bakker (IJhorst) 51.9 sec; 5. P. Neu- vel (Medemblik) 52.1 sec; 6. E. van 't Oever (Lisse) 52.1 sec. 1500 meter: 1. Lourens 2 min. 35.8 sec; 2. Wester 2 min. 42.8 sec; 3. Van 't Oever 2 min. 42.9 sec; 4. Neuvel 2 min 43,6 sec; 5. H. van Bezoen (IJhorst) 2 min 45.0 sec; 6. Bakker 2 min 45.4 sec. 3000 meter: 1. Lourens 5 min 44,6 sec; 2. Wester 5 min 48.0 sec; 3. Van Bezoen 5 min 50.2 sec; 4. Van 't Oever 5 min 52.2 sec; 6. R. Paping (Dedemsvaart) 5 min 56.8 sec; Totaalklassement 1. Lourens 159.166 punten; 2. Wester 161.666 punten; 3. Van 't Oever 165.100 punten; 4. Van Bezoen 166,366 punten; 5 Neuvel 167.466 punten; 6. Bakker 167.499 punten. TURNEN T urnselectieploeg voor 01. Spelen Het bestuur van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond heeft met het oog op de voorbereiding van de Olympische Spelen 1960 tien dames aan gewezen voor een voorlopige Olympische ploeg. Dit damesteam zal in de loop van het jaar steeds meer worden ingekrom pen tot tenslotte zeven turnsters, van wie een reserve, overblijven. Het ligt in de bedoeling dat de hier- ondergenoemde dames wekelijks zullen trainen onder leiding van Annie Fiese- ler en de heer Wickel in de zaal van het Libanonlyceum te Rotterdam. Er zullen enige Internationale wed strijden z.g. „testwedstrijden" door de geselecteerden worden geturnd, hoogst waarschijnlijk tegen Oostenrijk in We nen .terwijl met West-Duitsland en Bel gië contact is opgenomen. De voorlopige turnselectieploeg ziet er als volgt uit: Bep Ipenburg-Drommel (Zandvoort), Dolly van der Meulen (Am sterdam), Ria van Velsen (Bodegraven), Lineke Majolee (Heilo), Nel Fritz (Vlis- singen), Ria Meyburg en Nel Wambach (beiden Rotterdam). Nel Salie (Amster dam), Greetje van Essen en Ali van Es sen-Zondervan (beiden Leeuwarden). naar Goteborg. De weg was door de sneeuwval vrij glad en het uitzicht ter plaatse was niet bijzonder goed, maar toch is de politie nog niet overtuigd van de vermoedelhke oorzaak, en wordt het direct na de botsing ingestelde on derzoek voortgezet. De chauffeur van de vrachtwagen kon nog niet worden gehoord, hu had een shock opgelopen. Het team Van Nieuwenhuizen-Moggré was gestart met het startnummer 54. In alle vroegte Onder het felle lidht van de schijn werpers voor de t.v. en het filmjournaal, vermengd met de priemende flitsen van de blitz-apparaten der fotografen, en toegejuioht door enkele honderden auto mobielsportliefhebbers, is hedenmorgen in alle vroegte de groep Den Haag voor het Kurhaus in Soheveningen gestart voor de 3690 km-lange rit naar Monte Carlo. Een rit vol ongewisse avonturen, die het uiterste zal vergen van de deel nemers. Uit Den Haag vertrokken ditmaal slechts negen equipes: drie Britse-, twee Duitse, twee Nederlandse, één Franse en de gemengd Nederlands-Britse combina tie Rob Slotemaker-Grellin (Alfa Ro meo), die in het middelpunt van de be langstelling stond. De Brit Bain, die met een Ford Zephyr had ingeschreven, meldde zich niet en werd uiteraard van de deelnemerslijst geschrapt. De route ging via Utrecht. Den Bosch, Eindhoven en Valkenswaard naar Luik, het eerste controlepunt. In Nederland troffen de deelnemers zeer goed weer, maar de verdere vooruitzichten zijn uitermate deprimerend: sneeuw en jjzel in België en vrijwel onberijdbare wegen in Frankrijk. Vóór het Kurhaus heerste de span ning en opwinding, maar in het hotel, bij de officials en deelnemers, was slechts neerslachtigheid. Want inmid dels had het trieste nieuws van het fa tale ongeluk, waarbij de Nederlander Van Nieuwenhuizen om het leven kwam, ook Soheveningen bereikt Arsenal gewipt door Rotherham Het Londense Arsenal, een van de favorieten in het toernooi om de Engel se voetbalbeker werd gisteravond in een „replay" voor de derde ronde van dit toernooi uitgeschakeld door de tweede divisieclub Rotherham United. De „Gun ners" verloren de wedstrijd, die in Shef field werd gespeeld, met 20. Het was de derde ontmoeting tussen beide ploe gen. De eerste twee hadden een gelijk spel opgeleverd. Rotherham United speelt in de vierde ronde thuis tegen Brighton and Hove Albion. Rotherham scoorde beide doelpunten in de eerste helft van de wedstrijd, die voor 56.300 toeschouwers werd gespeeld op Hillsborough, het terrein van Shef field Wednesday. In de zevende minuut opende rechts binnen Keith Kettleborough de score met een onverwacht schot vanaf de rand van het strafschopgebied, dertien minuten later maakte midvoor Bryan Sawyer er 2—0 van, toen Arsenal-doel- man Jim Standen hopeloos uit positie was gespeeld. Kiaverjascompetitie Voor de Federatie van Klaverjasver- enigingen werden da volgende competi tiewedstrijden gespeeld: Afdeling I: SLF 1Zaalberg 1 66; Krantz 1Oosthoek 1 48; T. en D. 1 DSB 1 7—5; APP 1—Gr.oord 1 4—8; KiNG 1MDS 1 8—4. Afdeling II: Centrum 1SLF 2 5% 614; Gr.oord 2Sportief 1 102; T. en D. 2'DSB 2 9—3. Afdeling III: DSB 3—T. en D. 3 6% 5H; Sportlef 2Oosthoek 3 66; Krantz 2—PvH 2 7—5. Afdeling IV: DSB 5—APP 2 7^—4%. y met dit weer... déze Robinson Sterk en stevig is deze schoen. Warm, droog en oer-degelijk! Door de Robinson garantie- rubberzooi bij uitstek ge- schikt als beroepsschoen. Het is een schoen die be- schèrmt! met de ijzer- sterke Robinson garantie- rubberzooi. In zwart en bruin, alle herenmaten 5 t/m 12 VOOR VADER ÈN ZOON ATLETIEK Te diep in het glaasje gekeken De Poolse 400 meterloper en nationaal recordhouder Stanislaw Swatowski is door zijn bond voor een half jaar ge schorst. Stanislaw heeft in het trai ningskamp waar de Poolse atleten zich voorbereiden op de Olympische Spelen meermalen te diep in het glaasje ge- De schorsing duurt tot 30 juni en tot zolang wordt Swatowski niet als kandi- Jubilea in scheidsrechtersorganisatie Talrijke gelukwensen en geschenken voor Th. W. van der Klugt en A. van der Velden „Mijne heren, geloof mij, ik heb het nooit als een plicht gezien. Het was voor mij een hobby. Als ik het ooit als een opoffering zal voglen, krijgt u van mij een brief, dat ik er de brui aan geef". Als men zoiets zegt na 25 jaar in het bestuur van de groep Leiden en Om streken van de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters zitting te hebben gehad, dan kan men er zeker van zijn, dat de persoon in kwestie het vrije tijd moeten zij aan de organisatie hebben gegeven. Geen wonder, jarenlang hebben zij de voetbalsport in Leiden ge diend als scheidsrechter, commissielid, controleur en consul, alsmede door het leiden van spelregelavonden en wat niet al meer. De heer De Jongh meende - met enige marge - dat de heer Van der Klugt eens zo'n dertig functies vervulde! Moed HU had dan ook diepe bewondering voor hun moed en bereidwilligheid. En zich wachten. Maar met de aangeboden ballpoint zal het wel beter gaan. Ove rigens betrok hij ook de heer Van der Velden en de echtgenotes in zijn geluk wensen. De heer J. F. Breedeveld zette na mens de belangenvereniging van de KNVB-verenigingen in Leiden, te weten ASC, DOCOS, LFC, Lugdunum, Roo- denburg en UVS, de dames in de bloe metjes. De heer v. d. Klugt kreeg een rooktafel, de heer v. d. Velden een aan steker en een sigarettenkoker met in houd. Moer cadeaus Taarten werden aangeboden door de heer H. van Egmond namens de belan- gencommissie van LVB-verenigingen. De heer C. Th. Maas sprak namens de Jeugdcommissie van de LVB woorden van dank en gelukwensen, waarna de voorzitter van LDWS, de heer K. Huner de rij der sprekers sloot. Hij richtte zich vooral tot „Dirk", al Jarenlang trouw lid van de vereniging. Bij dit bijzondere ju bileum offreerde hij het energieke lid een bureauvloeiblad, tafelaansteker, as bak en een rokertje. De heer Van der Velden kreeg een kist sigaren en de da mes bloemen SPORTSPLINTERS Derek Johnson, de sympathieke Britse atleet, die op de Olympische Spe len In Melbourne een zilveren medaille veroverde op de 800 meter moet met de atletiek stoppen. Derek, dokter van be roep. heeft longtuberculose. De Noorse ploeg voor de Europese kampioenschappen schaatsenrijden, die zaterda? en zondag a.s. in Oslo worden gehouden, bestaat uit de rijders Knut Johannesen, Torstein Seiersten, Roald Aas, Nils Aaness en Fred A. Maier. Het Finse team is als volgt samengesteld: Toivo Salonen, Leo Tykkynen, Juhani Jaervinen en Keyo Tapiovaara. (Speciale berichtgeving) Het leek op een afscheid. Het kwik was in het noorden tot bijna vijf graden boven nul gestegen cn uit allengs dikker wordende bewol king begon in de morgenuren van maandag reeds regen te vallen. Weer had de dooi de vorst weten te verdrijven. Zeer ten ongenoegen van d i e ijsclubs welke wedstrijden hadden uitgeschreven, maar deze moesten annuleren omdat de toe stand van het ijs het doorgaan niet toeliet. Grote rederijen te Paterswolde en Wildervank, georganiseerd voor de avonduren, konden niet doorgaan en toen de laatste toeschouwers de banen te Buinerveen, Drouwenermond en Hol- landscheveld - waar wel gereden is - hadden verlaten kreeg het noordelijke landschap een trieste aanblik van ver latenheid, welke nog verergerd werd door een gure, harde zuidwester, welke vooral het verblijf op open vlakten on prettig maakte. Alleen in Drente zijn enkele ryderijen doorgegaan, maar die waren dan ook bezet door de cracks. De uitschrijvende verenigingen wilden blijkbaar het tal rijke publiek niet teleurstellen, noch de rijdsters en rijders de geldprijzen ont houden. Als het waar dat de vorst voorgoed afscheid heeft genomen, dan kan niet anders worden gezegd dan dat de sterretjes van het ijs op de valreep nog gauw even een best graantje hebben meegepikt, als we het zo eens mogen zeggen. werk met plezier heeft gedaan. Trou wens, daar liet de heer Th. W. van der Klugt gisteravond in „De Kleine Burcht" geen twijfel over bestaan. In elk dankwoord onderstreepte de zilve ren voorzitter van de C.O.V.S.-Leiden de vreugde, die hg in deze organisatie had gevonden. En hij kon dat mede zeggen namens de penningmeester, de heer A. van der Velden, die eveneens een kwart eeuw bondsofficial en be stuurslid van de Leidse C.O.S.V.-groep was. De heer Van der Klugt had heel wat sprekers te danken. Omstreeks half ne gen leidde de vice-voorzitter, de heer C. van der Lelie in de overbezette zaal, waar de rook te snijden was. de eerste spreker in. Het was de voorzitter van de Leidse afdeling van de KNVB. mr. J. J. de Jongh. Hij haalde vooral één karak tereigenschap van de jubilarissen naar voren: de werkzaamheid. Enorm veel in de heer Van der Velden bewonderde hij bijzonder, dat deze bij elke gelegen heid propaganda voor „zijn" scheids rechtersorganisatie maakte. De heer v. d. Klugt speldde hij het insigne van ver dienste van de LVB op. een onderschei ding, welke de heer Van der Velden reeds droeg. Namens het hoofdbestuur van de COVS sprak de vice-voorzitter, mr. G. W. Kernkamp, die in herinnering bracht, dat het organiseren een kwart eeuw geleden nog niet zo gemakkelijk was. Hij roemde het pionierswerk van deze „oude getrouwen", die volgens hem de onderscheiding, welke hij hen over handigd j - de gouden scheidsrechter - zeker verdiend hadden. „Dank Dirk voor wat je voor de scheidsrechters en vooral voor ons ge daan hebt" zo richtte de heer A. A. C. Dusee namens „de vrienden uit de scheidsrechterscommissie" zich tot de heer Van der Klugt. Hl) had maar één klacht, de rapporten lieten wel eens op De voorzitter van de afdeling Leiden van de K.N.V.B., mr. J. J. de Jongh (rechts) drukt de jubile rende voorzitter van de C.O.V.S.. de heer Th. W. van der Klugt de hand. Verder op de foto van links naar rechts: de andere zilveren ju bilaris, de heer A. van der Velden, mevr. Van der Velden en mevr. Van der Klugt. (Foto Leidsch Dagblad) En nog hadden de jubilarissen niet alle geschenken binnen, want de talrijke handen, die zij daarna te schudden kre gen waren lang niet allemaal leeg. Dit was het slot van het officiële ge deelte van deze bijeenkomst, waarover vervolgens nog wat genoeglijk werd na gekaart, waarbij het Ritme Trio voor wat vrolijke klanken zorgde, Aantrekkelijk Jantje VenekampTienkamp uit As sen, reed in Buinerveen honderd gulden bijeen en is in deze korte ijsperiode tot een totaal van f. 635 gekomen. Een be drag, dat toch wel aantrekkelijk mag worden genoemd. „Het ging echter moei lijk deze middag" vond zij, en lichtte toe dat zij ook wel bang was geweest om zich op het zachter worden ijs geheel te geven. Toch was het Ijs hier nog zeer goed, wat helaas niet kon worden ge zegd van de baan in Drouwenermond, waar een rljderij voor mannen heeft plaatsgevonden. Evert Kramer, uit Nieuw-Scheemda, won daar, maar terwijl hij het alleen maar slecht Ijs vond, bleken andere rij ders de baan te smal te vinden. „Er is geen goede streek mogelijk bij dooi en water" oordeelden zij. Boele de Vries, kampioen van Drente en dit korte sei- daat voor de Olympische ploeg be schouwd. Twee andere atleten die met hem de wodka ook duchtig hadden aan gesproken, kregen een strenge berisping, maar mochten, omdat het de eerste keer was, nog in het kamp blijven. BRIDGE Het nationaal kampioenschap voor paren in de meesterkiase is veroverd door het duo dr. W. OudshoornPels RIjcken met 637 punten. Het paar Fi- larski—Verboog eindigde met 617 pun ten op de tweede plaats. KokkesOudshoorn (Amsterdam Oegstgeest) legden beslag op de negen de plaats. Bridgeclub De Sleutels In de parencompetitie luidt thans de stand: Hoofdklasse: 1. de Jongv. d. Plas 71 li punt; 2. Goutier—v. d. Star 66; 3. KlinkenbergSmittenaar 64; 4. mevT. KuklerRobbers 61; 5. KuytReekers 59126. Bergersde Vries 59; 7. Lepe laarv. d. Steen 58; 8. AukesVerkuil 571a; 9. StaalBiesot 56!s; 10 en 11 eohtpaar Tijssen en echtpaar de Vrind, elk 56; 12. SelierKoning 52. Eerste-klasse: 1. Dames Bernard Bon 78 punten; 2. dames DerogeeSier 72Vi; 3. Bernard-Stikvoort 6712; 4. Mel- lemaBrenninkmeyer 65li5. Beugel- dijkJongkind 61 Is6. Kleinjan(part ner) 58; 7 en 8. mevr. en dhr Harloff en Schouten—v. Zijl elk 57; 9. Hissink Lintveld 5514; 10. Maurikde Vries 51; 11. Middeiham—Le Feber 50; 12. V .d. TuukVermond 46la. Holland International (Van onze Londense correspondent) De voorlichting over ons land heeft een aanzienlijke verbetering ondergaan door een nieuw geïllustreerd kwartaal blad dat tot titel draagt: „Holland In ternational" en dat door de N.V. Uit geversmaatschappij „Arnhem" wordt verzorgd. Het blad dat voorlopig alleen voor Engeland bestemd is, maar later waar schijnlijk ook naar andere Engels-spre kende landen zal gaan, staat onder re dactionele leiding van H. George Franks, die al vele jaren als correspondent voor Engelse, Australische en Amerikaanse bladen in ons land werkt en die ook door zijn radiopraatjes voor de Wereld omroep veel heeft gedaan om in het buitenland begrip voor Nederland te wekken. Het eerste nummer, hoewel in haast samengesteld, maakt desniettemin een uitstekende indruk, omdat het talrijke Nederlandse activiteiten op prettige en overzichtelijke wijze belicht Door een vaak eenzijdige toeristenreclame zijn er nog maar al te velen in het buitenland, die Nederland eigenlijk uitsluitend zien als een aardig, maar onbelangrijk en weinig interessant boerenlandje, gesym boliseerd door koeien, klompen en ka zen met de kleurige tulp als algemene opvrolijking. Maar van het bruisende, moderne geïndustrialiseerde Nederland, zijn havens en waterbouwkundige won deren, zijn geestelijke en culturele be zit. weet men nog veel te weinig. „Hol land International", een verheugend initiatief, totstandgekomen met mede werking van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Londen en de voorlich tingsdienst van onze ambassade, zal daar, naar men vurig hopen mag, ver andering in brengen I Dividend Rotterdamsche Bank 12 procent In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen van de Rotterdam sche Bank is besloten de op 10 februari a.s. te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend van 12% (v.J. 10%) in contan ten uit te keren. zoen zeer succesvol, wilde zelfs van deel neming afzien. Ondanks de prijs van honderd gulden. Toen hem duidelRk werd gemaakt dat hij toch aan de start moest komen, deed hi) dat op klompen Snelle start Evert Kramer had ook deze rijder!! zijn zeer snelle start en korte vinnige slag voor en hem ontging de eerste prÖs ook niet. waardoor hy op ongeveer f. 350 is gekomen. Bovendien had hy het geluk nog net de dans te ontspringen toen een groepje personen aan de kant door het ys zakte. Dat betekende voor de „slachtoffers" natte voeten, maar er zyn meer ryders die niet droog gebleven zyn. Er kwamen namelijk herhaaldeiyk valpartyen voor, waarby verschillende deelnemers ver ln het laagje water doorgleden. Beter was het in Hollandscheveld, waar de baan aanvankeiyk zelfs prima kon worden ge noemd. En ook later kwam er betrek kelijk weinig water op het ijs. Dat was maar goed ook. want hier was een uitstekende inschryving. Hier start te ook de nationale kampioene Martha de Vries-Wierenga uit Franeker en zy was het die tenslotte de honderd gulden mee naar huls kon nemen, waardoor haar totaal op ongeveer f. 480 is geko men. Minder dus dan Jantje Venekamp- Tienkamp. maar Martha heeft ook tweemaal een minder goed gehonoreerde overwinning geboekt. Energie uit aardbevingen De Sovjetrussische seismoloog dr. Sa- varensky schryft ln het Jongste num mer van „Znanie-Sila" (.Kennis geeft macht") dat in de verre toekomst mo- geiyicheden opdoemen voor de aanwen ding van door aardbevingen vrijgeko- men energie voor industriële doeleinden. Volgens dr. Savarensky zou een seis- mo-elektrisch station, dat zyn vermogen zou ontlenen aan de bewegingen ln de aardkorst, gedurende tientallen Jaren kunnen voorzien in de energiebehoeften van een aantal steden. Dr. Savarensky wyst er op dat er elk jaar een honderdduizend aardbevingen voorkomen en dat het vermogen, dat vry komt bij een aardbeving van gemid delde kracht, tien maal zo groot ls als de energie, die ontstaat by het ontplof fen van een grote waterstofbom! Morgen begint in Brussel de ronde-tafelconferentie (Van onze Brusselse correspondent) De ronde-tafelconferentie, die morgen in het Paleis der Congressen te Brus sel door de Belgische premier, prof. Gas ton Eyskens, zal worden geopend, is voorbereiddoor de minister van Kongo, de heer De Schryver en zyn oollega voor de Kongolese economische en financiële problemen, de heer Raimond Soheyven. Het staat thans vast. dat de Kongolese delegaties ongeveer 80 man zullen tel len. In de Siberische koude, die thans over Brussel hangt, in de mist en de re gen, ziet men de Kongolezen op de grote Brusselse boulevards slenteren. Het Brusselse publiek schenkt weinig aan dacht aan de .zwarte mannen", zoais de volksmond ze heeft gedoopt. Maar ln de hotels, in de politieke kringen van Brussel worden de Kongolese afgevaar digden druk omringd, zy zyn in de af gelopen dagen in vele Brusselse kringen ontvangen door Belgen, die hun car rière in een of ander Kongolees gewest hebben doorgebracht, en die thans gaarne van een Kongolees willen weten, hoe de ontwikkeling in Kongo is. De Kongolese delegaties vergaderen vaak met him Belgische adviseurs, wat in de meeste gevallen in de beste Brusselse restaurants gebeurt. In regeringskringen is gezegd, dat sommige van de Belgische adviseurs nog heftiger de Kongolese onafhanke lijkheid en de politieke hervormingen voorstaan dan de Kongolezen zelf. Deze Belgische adviseurs van de Kongolese delegaties zullen in het Paleis der Con gressen als waarnemers worden toegela ten, echter niet in de zalen waar de ver gaderingen plaats vinden. De conferen tie wordt namelijk met gesloten deuren gehouden. Geregeld cal minister De Schrijver de pers te woord staan. De Conakat, de grote partij van Katanga, heeft aan minister De Schrijver een hef tig telegram gestuurd, waarin zy protes teert tegen het feit, dat zij slechts vier vertegenwoordigers naar de ronde-tafel conferentie mag sturen, terwRl de PNP, de progressieve party en het kartel van de Ahako en de MNC, de Nationaal Kongolese beweging .ieder 22 afgevaar digden zullen hebben. De Conakat heeft gedreigd helemaal niet naar de ronde tafelconferentie te komen. Uit vrijwel alle provincies van Kongo heeft minister De Sohryver geiyklui- dende telegrammen ontvangen. In feite beschouwen alle negers, die tot burge meester van een gemeente werden geko zen. zich beledigd wanneer zy niet naar Brussel mogen gaan. De meeste afge vaardigden wensen bovendien te reizen met de nieuwe Boeing-707 van de Sabe na. een vliegtuig, dat slechts 8 uur doet over de afstand BrusselLeopolds tad. Merkwaardige hobby Na lang speuren heeft de Hengelose politie een juffrouw aangehouden, die er een gewoonte van maakte 's nachts met name wanneer zU iels te veel aan Bachus had geofferd ,op weg naar huis. van geparkeerde auto's de rui tenwissers te vernielen. Dikwyis brak zij deze ruitenwissers geheel af. om ze by haar „verzameling" te voegen. Het laatste jaar werden tientallen au tomobilisten van deze hobby het slacht offer. Doordat zy steeds dezelfde route volgde, dank zy de sneeuw waarin men haar sporen vond. en verder dank zy de hulp van een speurhond, kon de politie haar aanhouden, zy heeft lmiddels be kend. In 14 dagen f560 versnoept De Rotterdamse kinderpolitie heeft een vijftal knaapjes uit Rotterdam-zuid in leeftyd variërend van 13 tot 16 jaar aangehouden, zy zouden kans gezien hebben ln 14 dagen tyds voor f. 560,— op te snoepen. zy bekenden op de middag van de derde Januari een portfeullle te hebben opgeraapt, die een mevrouw by het ver laten van haar auto had verloren. De inhoud ervan hadden ze vernietigd be halve het geld. Toen de Jongens werden gepakt was de portefeuille nog aan wezig, maar het geld was verdwenen, opgegaan aan snoepgoed .zoals ze ver telden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7