Vorstelijke villa verrijst in Italië Bonn,De Oostduitse communisten Pl annen hadden antisemitische Verschrikkelijke beul Bugdalle -sjfsr Geelzucht waart rond Nijega Marine werkt onderzoek aanvaring „Karei Doorman"-0.246 niet tegen Kerkelijk L KUNSTGEBIT Defensie V.S. slokt 57% op DINSDAG 19 JANUARI 1960 Maar geen verdoezeling van neo-nazisme (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw is gisteren te Bonn vanwege de regering een poging gedaan om achter de antisemitische daden vooral communistische invloed te ontdekken. Enige dagen geleden had de regeringsvoorlichtingsdienst zich reeds in deze zin getuit; daarna was het minister van Defensie Strauss, die te Lissabon zei, dat een nauwkeurig onderzoek had uitgemaakt, dat er communisten op de achtergrond van de wandaden zitten. We*l werd dit vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken eerst ontkend, maar gisteren werd dan toch duideiyk gemaakt, dat de Westduitse inlichtingendiensten allang de verdenking hebben gekoesterd, dat de communisten nogeens zouden aanzetten tot antisemitische daden in West- Duitsland. Kritiek op dr. Adenauers uitspraak over pak slaag De gisteren bekende informaties wy zen in twee richtingen. Allereerst heeft de Oostduitse dictator en leider van de Oostduitse communistische partij (de S.E.D.), Walter Ulbricht, nog niet zolang geleden voorgesteld communistische sa- botage-groepen naar de Bondsrepubliek te zenden. Deze saboteurs of provoca teurs moesten joodse begraafplaatsen, monumenten en dergelijke bezoedelen met het doel om de regering-Adenauer in een kwaad daglicht te stellen bij de Westelijke partners en de nadruk te leg gen op het voortbestaan van het nazisme in de Bondsrepubliek. De anti-semiti- sche daden van de communistische sa boteurs zouden hebben moeten plaats vinden in steden als Neurenberg, Würz- burg, Frankfurt, Keulen, Hannover en Düsseldorf. Met nadruk is te Bonn ook verklaard dat men de antisemitische daden van de laatste drie weken niet alleen wil schui ven op de Oostduitse communisten. Maar hier wordt toch, zo zegt men voorts, een facet aangewezen dat niet veronacht zaamd kan worden. Men wil daarmee evenwel dus bepaald niet het neo-nazis- tische element bü de wandaden, die se dert de kerstnacht in Duitsland hebben plaatsgevonden, verdoezelen. Ging Adenauer te ver? Van verscheidene zijden is gisteren in West-Duitsland kritiek geoefend op de aanbeveling die Bondskanselier Ade nauer zaterdagavond in een radio- en televisierede aan de Duitse bevolking heeft gegeven. Hy zei toen: „Wanneer u ergens een lummel op heterdaad be trapt by antisemitische daden, geef hem dan op de plaats van de daad een pak slaag". Zowel minister van Binnenlandse Zaken Schroder als de socialistische op positie-partij te Bonn hebben de een gematigd, de ander scherp deze uit lating aan de kaak gesteld. Adenauer zelf is er de man niet naar dergeiyke kritiek op zich te laten zitten. Te Essen zei hy gisteravond dat ook hy natuurlijk het gewone recht hogelyk acht maar als de beide 25-jarigen die in de kerstnacht te Keulen de synagoge en het verzetsmonument hebben beklad, direct een flink pak slaag zouden hebben ge kregen, of wanneer zy door een snel werkende rechtbank onmiddellyk waren veroordeeld inplaats van op dit ogenblik nog altyd in hechtenis te zitten dan was het niet gekomen tot een grote pro- test-demonstratie zoals die dezer dagen te Londen plaats vond! Aldus de Bondskanselier, die daarmee fel van leer trok tegen de strafkamer van het Keulse „Kammergericht", die pas op 5 februari a.s. de beide daders van Keulen Strunk en Schonen zal be rechten. „Ondoelmatig" De S.D.P. verklaarde gistermiddag te Bonn dat het eigen rechtertje spelen door de gewone burger, zoals Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw een proces tegen bewaker concentratiekamp Te München begon gisteren het proces tegen de voormalige S.S.- bewaker van het concentratiekamp Sachsenhausen-Oraniënburg, de 52 jarige Richard Bugdalle. Hij wordt ervan beschuldigd in de periode 1937—1942 tenminste 28 mensen maar waarschijnlijk veel, veel meer eigenhandig te hebben vermoord. Het geval Bugdalle behoort tot een van de gruwelijkste en eigenaardigste in de reeks processen tegen nazi-beulen, zoals die de laatste jaren in de Bonds republiek zyn gevoerd. Bugdalle op het oog een niet slecht gekleed man met een klein snorretje, een spits wat onguur gezicht en een welverzorgde haardos werd reeds in 1931 lid van de N.SJ5.A.P. en de S.S. „Hy ziet er nu uit als een heer, maar zyn ogen zijn nog als die van een beest", zei een van de getuigen. In de periode 19371942 was hy bewaker in het bovengenoemde concentratiekamp. Na de oorlog wist hij onder te duiken, ondermeer werkte hij alsbewaker by de Amerikaanse strydkrachten in Duitsland! De Justitie heeft byzonder grote moeite gehad om de man op te sporen: hy was namely k nauwelijks bekend onder zyn werkeiyke naam. Voormalige gevangenen van Sachsenhausen kenden hem byna zonder uitzondering alleen bij een reeks bynamen, waarvan er een luidde „Brutalla". In totaal zullen in dit proces 70 ge tuigen verschynen. Bugdalle, die het in de S S. had gebracht tot S.S.-Haupt- scharfilhrer zit reeds sedert 1957 in voor arrest. Men schetst hem als een van de wreedste concentratiekamp-beulen ,die men ooit gekend heeft. Zo hebben ge tuigen gemeld dat hy een pervers ge noegen beleefde aan het persooniyk pijnigen van gevangenen. Van hem is bekend, dat hy eens een gevangene mid den in de winter met water bespoot en daarna zo lang in de yzige koude liet liggen tot het slachtoffer dood vroor. Een andere gevangene heeft Bugdalle eens letteriyk doodgetrapt. Een bybel- vorser werd door de nazi-beul met de steel van een schep doodgeslagen. Reek sen gevangenen perste Bugdalle in een veel te kleine ruimte, waardoor diversen de verstikkingsdood stierven. Kortom, de akte van beschuldiging tegen deze man vormt een ketting van gruweiykheden, die nog eenmaal te München in deze dagen uit de doeken zullen worden ge daan. Zyn beruchte collega's Gustav Sorge en Wilhelm Schubert zyn als ge tuigen gehoord. Zy werden zelfs minder gevreesd dan Bugdalle...., dat biykbaar wil, bepaald niet doelmatig is in een land als Duitsland waar het wel eens fataal kan zyn om stemming te maken voor een soort lynchjustitie. Men mag ook by de bestraffing van de anti semieten, volgens de S.PJD., niet afwy- ken van het normale rechtsgevoel. En in het vooraanstaande dagblad „Die Welt" schreef de bekende commentator Paul Sethe dat, wanneer men de aanbeveling van de Bondskanselier zou volgen, er weinig fantasie voor nodig is om zich voor te stellen tot welke ergerlyk en onwaardige scènes dit zal lelden. Minister Schroder onderstreepte giste ren op een persconferentie te Bonn dat Adenauers uitlatingen over een pak slaag wel degelijk door het gehele kabinet wordt onderschreven. Alleen geloofde hy niet. dat deze uitlatingen in iedere nuance juist uitgebalanceerd kan worden genoemd. Naast deze milde kritiek zei hy overigens ook te hopen dat het ge zonde rechtsgevoel van het volk deze uit lating waarmee de minister kennelijk in zyn maag zat op de juiste wyze zou weten uit te leggen. Muiterij aan boord van kustvaarder Drie opvarenden van de Nederlandse kustvaarder „Cornelia B" van de redery O. Bosma te Groningen hebben in de haven van Bayonne getraoht hun kapi tein. de 38-jarige J. Ludwig, by zyn te rugkeer de toegang tot het schip te be letten. De te hulp geroepen politie heeft twee van hen, die zich op de kade be vonden, gearresteerd. De derde, die zich op het schip bevond, nam met een hak mes een dreigende houding aan. Door tussenkomst van de Nederlandse consul te Bayonne heeft de Franse po litie hem van boord gehaald. Het drietal zal naar Nederland worden overge bracht. Van de rederij vernemen wy, dat er onenigheid ontstaan was over de uit voering van de dienst. Aangezien het schip naar Bordeaux moet vertrekken om daar te laden voor Dakar, zijn on middellyk plaatsvervangers voor de drie muiters afgereisd. De „Cornelia B" meet 499 ton en wordt bevracht door de Oost-A tl an tic lijn te Vlaardlngen. Portugees Oost-Afrika is beducht voor Njassaland De autoriteiten van Portugees Oost- Afrika trekken troepen en politie samen langs de grens tussen Portugees Oost- Afrika en Njassaland, zo meldt het Zuldafrikaanse persbureau Sapa. Het persbureau, dat de inlichtingen uit zeer betrouwbare bron heeft ge kregen, deelt mee dat de Portugezen ongeveer 10 bataljons infanterie langs de grens hebben samengetrokken, om dat zU bang zyn voor nieuwe onlusten in Njassaland als dr. Hastings Band a, een van de leiders van het Afrikaanse Nationale Congres en zyn voornaamste medewerkers uit de gevangenis worden ontslagen. Sapa meldt voorts dat er op het ogenblik troepen onderweg zyn van Portugal naar Portugees Oost-Afrika. De regering van Njassaland heeft maandag echter officieel de berichten tegengesproken dat Band a in de ko mende dagen op vrye voeten gesteld zal worden. Advertentie. Neem dit tabletje tegen aambeien om de pijn te stillen enom afdoend een einde te maken aan die hinderiyke kwaal. Als U de Hemotabkuur volgt kunnen zalf of zet pillen achterwege biyven De zwellingen slinken al gauw, genezing wordt tege- lykertyd bevorderd. Daarom, ook voor U Hemotabs, om van aambeien spoedig te herstellen. De complete kuur (f 1.47) by apothekers en drogisten. Géén Chinese „inval"? Premier Koirala van Nepal, die op het ogenblik een bezoek aan India brengt, heeft te Pat-na in de staat Bihar tegen journalisten gezegd, dat hy niets wist van een Chinese infiltratie in Nepal. Zoals zondag bericht, heeft Barat Sjamser, leider van de belangrijkste op positiepartij in Nepal, de Gorka Paris- jadparty, in Katmandoe meegedeeld dat Chinese communisten invallen in Nepal hebben gedaan. Hij voegde hieraan toe dat hy premier Koirala zou verzoeken met premier Nehroe van In dia de kwestie van de gemeenschappe- lyke defensie te bespreken. Premier Koirala zei maandag dat er geen be hoefte bestaat aan 'n gemeenscihappe- ïyk-defensieverdrag tussen India en Nepal. Russische nota over ontwapening overhandigd De Russische ambassadeur in Den Haag. de heer P. K. Ponomarenko, heeft gistermiddag aan minister Luns een nota overhandigd en een oproep van de Opperste Sovjet aan de parlementen en regeringen van alle staten ter wereld. In de nota wordt het verzoek gedaan, de oproep ter kennis van de Staten-Gene- raal en de regering te brengen. Deze op roep houdt een pleidooi in voor vermin dering van de bestaande strijdkrachten, zy is gistermiddag door de Russische ambassade bekend gemaakt. Hele gezinnen worden er door getroffen (Speciale berichtgeving) Nijega, een dorpje van 350 inwoners in de gemeente Hemelumer Oldeferd (Fr.), dat tussen de Fluessen en het Slotermeer ligt, is op het ogenblik nog stiller dan gewoonlyk reeds in deze winterse dagen, want een groot deel van de bevolking ligt te bed. Met geelzucht, een besmettelijke ziekte, die van de patiënten weken lang bedrust vergt en die dus voor een gezin, dat erdoor getroffen wordt, grote moeilykheden met zich brengt ook al is de ziekte meestal zoals ook gelukkig te Nyega kan worden gezegd niet kwaadaardig. Er zyn op het ogenblik in Nyega nog heel wat gezinnen die er door getroffen worden. Gewoonlijk begint het met de kinderen, in een bepaald gezin worden die de een na de ander ziek en in vele gevallen krygen dan ook de ouders geel zucht. Vooral in een dorp als Nijega, waar de huizen nogal ver uit elkaar staan, kan dat moeilykheden veroorza ken. Gelukkig zyn de meeste leveranciers zoals de bakker, de slager en de kruide nier, nog niet door de ziekte getroffen. Het enige probleem waarmee ze te ma ken hebben is het dieet dat dokter J. Westra uit Balk, die ook dit dorp by zijn uitgestrekte praktyk heeft, voorschryft. Bovendien moeten de leveranciers hun bestellingen vaak aan het ziekbed op nemen, althans in die gevallen waarin een heel gezin door de ziekte getroffen is. Behalve het dieet schrijft dokter Westra, die ook menige tocht langs slecht begaanbare wegen moet maken, ook enkele weken bedrust voor, want dat is by geelzucht een vereiste. Voor de getroffenen betekent dat dat zy geruime tijd hun werk niet kunnen doen en omdat het aantal gevallen zich nog steeds uitbreidt dreigt hier voor het kleine dorpje Nijega een grote moeilijk heid te ontstaan. Op de zuivelfabriek - het enige bedryf in dit dorp - wordt nog volop gewerkt. Maar als het aantal patiënten toe blyft nemen dan dreigen er voor de vitale voorzieningen straks gevaren. Een an der probleem is op welke wyze straks voldoende hulp kan worden geboden In Zoals gemeld, laat het Koninklijk ge-' blauwe Tyreense Zee en het bergland-1 boot, die het werk op de donkere zee - J- 47~1"" mogelijk maken. Bij ondergaande zon ziet men dan soms tegen de lichte horizon de bergen van het bijna honderd kilometer noor delijk liggend Elba afsteken. zin aan de Italiaanse kust, tegenover Elba, een villa bouwen. Het schiereiland, waarop de Monte Argentario zich verheft en dat door onze Koninklijke familie is gekozen als vakantie-oord, is een lieflijke streek. Het is met drie landtongen met het vasteland verbonden. De zuidelijke smalle strook is geheel bedekt met bos, waarlangs een smal zandstrandje een heerlijke gelegenheid tot zwemmen biedt .Op de tweede strook ligt het stadje Orbetello, een aardig plaatsje, deels oud, deels na de verwoestingen in de laatste wereldoorlog modern op gebouwd. De landengte is maar enkele honderden meters breed, zodat het stadje zich alleen in de lengte kan uit breiden. Het wordt aan beide zijden begrensd door een afgesloten, ondiepe watervlakte, waarin overal visnetten staan uitgezet. Orbetello heeft een spoorwegstation, vandaar lopen bussen over de land tong naar Porto Ercole (links) en Porto Santo Stefano (rechts). Het laat ste is een vrij mondaine badplaats met véle villaatjes er omheen. Porto Er cole is een rustig vissersdorpje. De weg erheen stijgt steeds en eindigt by een poort met een oude klokketoren. Beneden ligt de baai met het gewrie mel van boten en mensen, die met kis ten vis en ijs slepen. Op de bergen rondom staan nog muren van oude for tificaties en een klooster. Achter de poort gaat een oude vervallen trap naar boven, waarover alleen kinderen en poesen schijnen te lopen. Halver wege de trap i* een kerkje tegen de rots aangebouwd en huisjes op ver schillende hoogten zijn donkere holen, waarin veel mensen huizen. Vanaf Ansedonia op het vasteland schap van de Argentario. Des avonds ziet men de heldere lichtjes van Porto Ercole pinkelen, de vuurtoren zendt zijn stralen boven de zee uit en de vissers varen uit met sterke lampen op de Vorige week woensdag is de zoeksraad voor de zeevaart opnieuw in Oostende byeen geweest, zy heeft toen wederom de bemanning van de O. 281 gehoord. De heer Bentein, die het ambt van Rijkscommissaris tydens deze zit ting van de Belgische Raad vervulde, legde een verklaring af, waarin hy zeide dat de raad nogmaals de reeds gehoorde getuigen had gedagvaard om een zo nauwkeurig mogeiyk beeld te krygen van de ramp. „Temeer daar de Neder landse autoriteiten totnogtoe geen ant woord hebben gegeven op ons verzoek tot uitwisseling van de stukken, noch op onze vraag om de Nederlandse ge tuigen voor de Belgische onderzoeksraad te laten verschynen. Onze pogingen om nauw contact te krygen met de Ned. heeft men een prachtig gezicht op de Marine zyn helaas zonder gevolg geble- (Van onze Haagse redactie) Er is geen sprake van, dat de Kon. Marine de behandeling van de aanvaring tussen de „Karei Doorman" en de Belgische kotter „Frans Elza" O. 246 belem mert of stagneert. De zaak is in handen gegeven aan de Marineraad, die op korte termyn de aanvaring in een openbare zitting wenst te behandelen. Daarvoor is echter de medewerking van de opvarenden van de Belgische kotter O. 281 nodig. Deze opvarenden hebben voor de onderzoeksraad voor de zeevaart in Oostende verklaringen over de aanvaring afgelegd, omdat zy tezamen met de bemanning van de O. 246 op 24 september van het vorige jaar ter hoogte van Helgoland op de Noordzee de vissery hebben uitgeoefend. In deze nacht verging de O. 246, na een aanvaring met de „Karei Doorman", met man en muls. onder- ven", aldus de heer Bentein. Naar aan leiding van deze opmerkingen zijn er door het Tweede Kamerlid A. Vermeer vragen gesteld aan de minister voor Defensie. De Kon. Marine is echter van mening, dat zü niet bevoegd is om stukken uit te wisselen met de Belgische Raad voor de Zeevaart. „Het recht moet zyn loop heb ben in deze zaak. En omdat het hier een oorlogsschip betreft, is deze zaak over gegeven aan de Marineraad, die hierin competent is. Het wachten is slechts op de bemanning van de O. 281. Verzoeken tot overkomst van deze bemanning zyn totnutoe zonder gevolg gebleven, omdat de bemanning van de O. 281 vrywel steeds op zee vertoeft", aldus vernemen wij van de zyde van de Kon. Marine. de gezinnen, waarin zowel de vader als de moeder te bed liggen. De ziekte sluipt gewoonlyk via de kin deren het gezin binnen. Toch is de school nog niet ontvolkt en hoewel geel' zucht als nogal besmettelyk bekend staat heeft men totnutoe geen aanlei ding gevonden om de school te sluiten. Omdat geelzucht nogal langdurig is zou de school dan immers een groot deel van de winter dicht moeten blyven. Voordat de werkzaamheden op het land weer beginnen, hopen alle Nije- gaasters weer goed gezond te zyn. Ove rigens zien ze de uitbreiding van de ziekte met verontrusting aan en ook in de omgeving begint men zich zorgen te maken, want in verschillende aangren zende dorpen komen ook al gevallen van geelzucht voor. Advertentie Leger ontevreden over De Gaulle? Generaal Massu ontkent interview met Duits blad De Süddeufcsche Zeiturig die te Mün chen wordt uitgegeven, heeft een vraag gesprek met generaal Massu gepubli ceerd, waaruit blykt dat deze Franse militaire leider het in het geheel niet eens is met de politiek van president De Gaulle ten aanzien van Algerije. Generaal Massu, die door het blad de woordvoerder wordt genoemd van de Franse legerkringen, die in toenemende mate ontevreden zijn over het beleid van het Franse staatshoofd, verklaarde in antwoord op de vraag wat zijn grootste zorg was. te wensen dat „de regering ons eindelijk helpt de toekomst nelder te zien, opdat wy er In slagen een Frans Algerye te handhaven". Toen hem werd gezegd, dat De Gaulle duldelyke opvat tingen over Algerije zou hebben, zei generaal Massu, dat hem daarvan niets bekend was. „Zo de president een dui- delyk standpunt heeft, is dat zeker niet het onze. De Gnulle begrypt de moham medanen niet. Als wij zo doorgaan zul len zij onze politiek als zwakheid be schouwen", aldus Massu. Hij was van oordeel dat de verzetsbe weging in Algerije slechts dan doeltref fend kan worden bestreden, als er in het gehele gebied buitengewone recht banken worden gevestigd, waarvan de vonnissen strenger zyn dan in Frank rijk gebruikelijk zijn. De zaken zouden in hoger beroep ook niet in Frankrijk, maar in Algerye moeten worden be handeld. Om de mohammedaanse vrienden van Frankrijk in Algerije aan te moedigen in hun verzet tegen de opstandelingen, zou men -grote bosgebieden dn particu lier eigendom moeten geven aan hen, die deze grond verdedigen, aldus gene raal Massu. Volgens het Duitse blad zou generaal Massu op de vraag of het leger in Algerije eventueel zyn opvattingen over de strydwijze kan doorzetten, geant woord hebben: „Het leger heeft de macht. Het heeft die tot nu toe niet getoond omdat er zich nog geen gele genheid heeft voorgedaan. Maar het zal optreden als de toestand het vereist. Wy begrijpen de politiek van president De Gaulle niet meer. Het leger heeft niet kunnen voorzien dat hij een dcr- gelyke politiek zou volgen. Dat geldt niet alleen voor de politiek ten opzichte van Algerye. De Gaulles plan van Cons tan tine, dat door het leger is goedgekeurd, bleek geen zin te hebben toen duidelijk werd, dat de Afrikaanse volken het hun toegestane zelfbeschikkingsrecht slechts wilden ge bruiken om vroeg of laat uit de Franse gemeenschap te treden. Onze grootste teleurstelling is. dat De Gaulle naar links is gezwenkt". Generaal Massu heeft gisteravond gezegd, dat de woorden die een ver slaggever van de Büddeutsche Zeitung aan hem heeft toegeschreven over de politiek in Algerije van president De Gaulle, niet door hem zijn uitgesproken. Nederlandss handelsmissie naar Soedan en Egypte Op 21 januari aanstaande zal een Ne derlandse handelsmissie naar de Soe dan en Egypte vertrekken voor het leg gen van zakelijke contacten en voor het bevorderen van de uitbreiding van het handelsverkeer tussen Nederland en de betrokken landen. Aan de reis, die ongeveer twee weken zal duren, zullen tien vertegenwoordigers van grote Nederlandse bedrijven deelne men. Dr. W. van Royen, een der direc teuren van de Kon. Ned. Jaarbeurs, neeft de missie georganiseerd. De lei ding berust by de heer H. H. Wem- mers, president-directeur van de Staats- mynen. even NED. HERV. KERK Beroepen te Stavenisse (toez.) A Breu- re te Oud-Vossemeer. Bedankt voor Rot- terdam-Delfshaven J H. J. Hoffman te Koudekerke. GEREF. KERKEN Beroepen te Dinteloord A. van der Zweag, kand. te Groningen. Aangenomen naar rweede Exloermond W. F. Koele kand te 's-Gravenhage, die bedankte voor Den Dommel, Eernewoude, Hoorn- sterzwaag en voor Wlssenkerke. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Kralingen en voor Sint-Jansklooster M. S. Roos te Al phen aan den Rijn. NOODZAAK TOT EENHEID DER KERK Gisteravond is in het Concertgebouw te Haarlem een oecumenische bijeen komst gehouden, waarop de Commissa ris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, heeft gesproken over de noodzaak tot eenheid der kerk. Dr. Prin sen zei, dat ook de oecumenisch bewe ging onder de protestantse kerken er niet toe geleid heeft, dat de onderling gescheiden kerken tot eenheid werden gebracht. „Indien wij de eenheid der kerk niet weten te vinden, dan lopen wy het gevaar in versplintering ten on der te gaan", aldus de Commissaris der Koningin. vvui.'ieci ut 'uiim ..w. of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. D RAG E R S VANEEN-- Warneer de vorm van het mondweefsel TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het fandvlee$ Alleen de tandarts Is in slaat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen me» stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan< Indien'U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kun» wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvormlng onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bü Apothekers en Drogisten. De defensiebegroting van 45,6 miljard dollar .door Eisenhower voorgelegd aan het Amerikaanse Congres voor het fis cale jaar van 1 juli a.s. af, „zal de Ver enigde Staten de machtige en soepele verdediging geven die de toestand in de wereld eist", zo staat in de presidentiële boodschap aan de beide Kamers. „We hopen dat de zware bewapeningslast, die de wereld drukt kan worden ver licht", zo voegt de president eraan toe. De totale begrotingsuitgaven bedragen 79,8 miljard dollar, waarvan de defensie 57% opslokt, tegen 58% in het vorige jaar. „Het accent zal opnieuw op de moder nisering der strydkrachten komen te liggen. Niettemin is de regering van me ning dat de overgang van conventionele wapenen op raketten met zorg moet worden uitgevoerd en dat Amerika pa raat moet zyn voor elke bedreiging, va riërend van een noodtoestand in een be perkt gebied tot de totale kernoorlog", aldus de boodschap. De nationale militaire uitgaven voor 1961 overschrijden die van het lopende jaar met 50 miljoen dollar. De fondsen voor wetenschappelyk onderzoek zyn van 7.9 miljard dollar voor het fiscale jaar 1960 tot 8.4 miljard voor 1961 ge stegen. In zyn gisteren ingediende begroting blyft president Eisenhower trouw aan de politiek, welke gedurende de acht jaren van zijn regering werd gevoerd. De nieu we begroting, de laatste ingediend door Eisenhower, wordt geïnspireerd door de overtuiging dat de verdediging van de dollar de voornaamste taak van de Ver. Staten is. Deze begroting wordt voorts geïnspireerd door eerbied voor de rech ten van de particuliere onderneming. Deze begroting welke de president aan zyn opvolger achterlaat, aangezien zy ingaat 1 juli a.s., derhalve vier maan den voor de komende verkiezingen, is een voorzichtige en orthodoxe begroting en naar de Democraten waarschynlijk zullen opmerken, een begroting gespeend van alle verbeelding. Willem van Ol-terloo erelid Mahler Gesellschaft De Internationale Gustav Mahler Ge sellschaft heeft Willem van Otterloo middels een schrijven van de voorzitter, prof. Erwin Ratz, verzocht het ere-lid- maatschap van de Mahler Gesellschaft te aanvaarden en de heer Van Otterloo heeft dit gaarne gedaan. De Gustav Mahler Gesellschaft heeft het ere-lid- maatschap van Willem van Otterloo ge baseerd op zyn verdiensten in binnen- en buitenland voor het werk van Mahler, in vele uitvoeringen betoond. Koningsstandaard voor Duitse haringkoning Schipper Heinrich Nagel, die met zyn logger „Paderborn" in het afgelopen haringseizoen voor de Duitse loggervloot met 11.574 kantjes het beste resultaat aan de wal bracht, heeft maandagmid dag op het terrein van de redersvereni ging Bremen-Vegesacker tydens een kleine feestelijke byeenkomst de nieuwe koningsstandaard van de Duitse haring- loggervloot in ontvangst genomen. Het vorig jaar viel deze prys toe aan haring koning Claas Poelman. De in Vegesack thuishorende logger „Paderborn" zal nu het komende seizoen als vlaggeschip van alle haringloggers, die hun thuishaven hebben aan de Elbe, de Weser en de Eems, ter vissery uitvaren. De nieuwe haringkoning is enkele uren na het in ontvangst nemen van de ko ningsstandaard naar zee gegaan ter vissery op verse haring. Noodtoestand door gebrek aan chauffeurs Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft een telegram gezonden aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat en aan de minister en de staatssecretaris van Economische Zaken, waarin het verzoekt om maatregelen „die een einde maken aan de noodtoestand, ontstaan door de inkrimping van de busdiensten van de NV „Citosa" te Boskoop. Het openbaar vervoer naar en van de omliggende ge meenten is hierdoor onvoldoende gewor den. Zoals is gemeld besloot de Citosa tot de inkrimping wegens gebrek aan chauf feurs, welk gebrek een gevolg zou zijn van de salarisschaal die op dit gebied van toepassing is. De Haarlemse Couturier-kring, die reeds enkele jaren in huiseiyke sfeer samensprekingen tussen rooms-katho- lieken en protestanten heeft gevoerd, had deze samenkomst voorbereid. De protestant dr. W. F. Golterman, studie-secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, hield een rede over de rooms-katholieke Cou turier. waarna de rooms-katholiek dr. J. C. de Groot, hoogleraar aan het Philosophicum te Warmond, een inlei ding hield over de protestant Cullmann.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6