Voorschot aan gemeentepersoneel op komende salarisverhoging Rika Hopper was weer in Leiden! Schilderij (winterlandschap) Jan van Goyen aangekocht prachtige tafellakens bij Hooimeijer vers-bros beschuit. vers-bros beschuit Wielrijdster gaf tot tweemaal een valse naam op Actrice vertelde over liaar 60-jarige toneelloopbaan Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 19 januari 1960 Tweede blad no. 29952 Leidse raad besluit: Hum. Thuisfront ontvangt geen subsidie Aan het Leids gemeentepersoneel, voor zover zfjn bezoldiging van gemeentewege wordt geregeld zal over het eerste kwartaal van 1960 een voorschot (3%) worden toegekend op de te verwachten salarisverhoging. Alvorens dit voorstel z.h.s. werd aangenomen, ontspon zich een discussie over een door de heer Sommeling (P. v. d. A.) ingediende motie, waarin de raad als zijn mening uitspreekt, dat een salarisverhoging voor ambtenaren beoordeeld dient te worden naar eigen maatstaven en niet volgens een algemeen gemiddeld salaris (loon) in het vrije bedrijf en voorts, dat aan ambtenaren een salarisverhoging van tenminste 5% toekomt. Bij zijn toelichting op deze motie bracht de heer Sommeling kritiek uit op het salaris- en loonbeleid van de regering, dat z.i. niet juist wordt gevoerd en in de kring van de ambtenarenorganisaties grote onrust deed ontstaan. De heer De Kier (Prot. Chr.) en later ook de heer Portheine (VVD) oordeel den het niet juist om de discussies, welke thans op hoog niveau worden ge voerd, door een dergelijke motie te doorkruisen. Beiden betreurden het, dat het voorstel van B. en W. het'toe kennen van een voorschot niet eerst in de Commissie Personeelszaken is be sproken. De heer Van Weizen (CPN) kon zich achter de motie Sommeling scharen. De motie wordt z.i. met een dergelijke motie niet doorkruist, veeleer kan zij dienen tot ondersteuning van de aan de gang zijnde onderhandelingen. Na schorsing der zitting voor on derling beraad tussen B. en W. zeide wethouder Menken, dat de meerderheid van het college voorhands geen behoef- e aan de motie had. Zij gaat de kant van de landspolitiek uit. Bovendien zijn e onderhandelingen men werkt in de r chting van 5 a 6% nog volop gaan- c e. Er zijn bij deze besprekingen over wegingen in het geding, welke moeilijk vanuit de raad beoordeeld kunnen wor den, laat staan om conclusies uit te trekken. MOTIE SOMMELING VERWORPEN Nadat de heer Sommeling zijn motie nogmaals had verdedigd, werd zij in stemming gebracht verworpen met 20 tegen 15 stemmen. Voor de PvdA, met de wethouders Van Schaik en Jonge- leen, en de CPN. AANKOOP SCHILDERIJ JAN VAN GOYEN Bij het voorstel om over te gaan tot de aankoop van een schilderij van Jan van Goyen (winterlandschap) zei de heer Van Iterson (Prot. Chr.), zich niet tegen het aankopen van kunstvoorwer pen te verzetten, doch waarom juist deze aankoop. In „De Lakenhal" zijn reeds meer van deze Jan van Goyens aanwezig. Zijn fractiegenoot, de heer Knol, was het daarmee niet eens. Wij hebben Rembrandts, doch hadden wij er nog maar meer. Het aan te kopen schilderij is van zeer bijzondere kwali teit; dergelijke stukken worden maar zeer zelden aangeboden. De heer Portheine (VVD), die zeer veel waardering had voor dit voorstel en daarmee een kroon zag gezet op het beleid van de tegenwoordige museum directeur, vroeg in de toekomst terdege rekening te houden met voldoende re serve in het fonds voor aankopen. De heer Kortmann (KVP), die zich niet tegen aankoop zal verzetten, had zich gaarne ingelicht gezien over de „ante cedenten" van het schilderij. De voorzitter, die zich er met de raad over verheugde, dat Leiden de kans krijgt dit stuk aan zijn museumcollectie toe te voegen, bracht de raad onder het oog, dat de ijsgezichten van Van Goyen zeer zeldzaam zijn. Zijn land- en stads gezichten genieten meerdere bekend heid. Vermoedelijk is het schilderij nog niet eerder „op de markt" geweest, van daar dat er weinig over de herkomst antecedenten valt te vertellen. De suggestie van de heer Portheine: aan koopbudget vergroten, zal hij in het college aan de orde stellen. Conform wordt dan besloten. GEEN SUBSIDIE VOOR HUM. THUISFRONT Het voorstel van de meerderheid van het college van B. en W. om het verzoek van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront af te wijzen ook in 1957 en 1958 was een gelijkluidend verzoek afgewezen gaf de heer Den Dubbelden (PvdA) aan leiding om nog eens een lans voor deze subsidie-aanvrage te breken. Aangezien de standpunten van de meerderheid en de meerderheid van het college van B. en W. bekend zijn, vroeg hij onmiddellijk om een stemming, met als resultaat, dat het voorstel van de meerderheid van het college: subsidie afwijzen, werd aan genomen met 20 tegen 15 stemmen. Te gen het voorstel waren de PvdA. met in begrip van de wethouders Van Schaik en Jongeleen, en de CPN. GEHEIME ZITTING Het voorstel inzake het onteigenings plan Leiden, Morsweg—Lopsenstraat le verde nog een geheime zitting op. Nadat de heer Van Dijk (KVP) naar de reden had gevraagd waarom nog niet met alle eigenaars contact was opgenomen, kon digde de voorzitter een zitting achter gesloten deuren aan. Na heropening werd het voorstel z.h.s. aangenomen. UITBREIDINGSPLAN MEERBURGERPOLDER Hoewel de raad z.h.s. akkoord kon gaan met het brengen van een wijziging in het partiële uitbreidingsplan Leiden —Meerburgerpolder, had de heer Win- semius (PvdA) het geprojecteerde win kelcentrum gaarne iets meer in de rich ting van de Hoge Rijndijk gezien. Voorts kwam het hem gewenst voor, dat het Utrechtse Jaagpad een onderdoorgang krygt onder de aan te leggen brug over te Rijn onder de gemeente Leiderdorp. Wethouder Jongeleen bracht de heer Winsemius onder de aandacht, dat het winkelcentrum, met het oog op de be staande bebouwing aan de Hoge Rijndijk iets uit het midden van het wooncen- van invloed zijn op de belangstelling van de toekomstige bewoners voor dit win kelcentrum. Aandacht zal nog besteed worden in overleg met Leiderdorp aan de onderdoorgang bij de Rijn. DE UITERSTEGRACHT Nu de demping van de Uiterstegracht vrijwel voltooid is, achten B. en W. het tijdstip gekomen om de sinds 19 decem ber 1955 bestaande verordening, inzake het éénrichtingsverkeer voor deze gracht in te trekken. Een daartoe aan de agenda toegevoegd voorstel, werd z.h.s. aangenomen. Hetgeen ook het geval was met alle overige door ons reeds gepu bliceerde voorstellen. BENOEMINGEN De heer B. W. van Daalen werd be noemd tot onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Da Costastraat; idem mej. P. Mar- garetha de Vries tot onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Maresingel, idem aan het Gymnasium de heer D. J. van Koo- ten tijdelijk leraar in de geschiedenis, aan het Rembrandt-lyceummej. G. C. A. Pot tot lerares in niet-volledige be trekking, in de Nederlandse taal en let terkunde, de heer A. M. den Haan tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkunde en de heer W. Buddingh tot tijdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkunde, aan de hogere burger school voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: mevr. F. L. Raimond-Bouwman tot tij delijk lerares in de Engelse taal en let terkunde; idem tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Atjeh- straat mej. A. K. van Alphen. Eervol ontslag werd verleend aan de heer J. G. F. Hasekamp, tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het Gymnasium, mej. C. C. de Hertogh, onderwijzeres aan de blo-school aan de Marnixstraat, werd overgeplaatst naar de openbare school trum is geprojecteerd. Z.i. zal dit niet voor ulo aan de Madoerastraat. Lezers schrijven Niet te snel veroordelen De overstromingsramp in Tuindorp- Oostzaan heeft hier en daar weer tot veel kritiek aanleiding gegeven op hen, die voor de dijk hadden moeten zorgen en het onheil ,,dus" hadden kunnen voorkomen. Het kan zijn, dat er sprake is van onachtzaamheid, slordigheid of iets dergelijks, maar het verdient wel de aandacht, dat dergelijke rampen niet alleen hier, maar ook elders, zoals kortgeleden bijv. in Peru zich veel vuldig voordoen bij volle maan en eer ste kwartier. Het komt mij voor, dat de mens nog veel te weinig weet van spanningen in de bodem en daaruit voorkomende verschuivingen om maar dadelijk met een vernietigend oordeel klaar te staan over degenen, die ,,het hadden moeten weten"! H. M. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Voorhout. GRATIFICATIE VOOR GEMEENTEPERSONEEL Aan het begin van de zitting, waarin ook de heer P. Fakkel (PvdA), na on derzoek van zijn geloofsbrief, tot lid van de raad werd toegelaten, deelde de voorzitter mee, dat van de heer Somme ling (PvdA) een voorstel was binnenge komen om aan alle ambtenaren der ge meente over het jaar 1959 een gratifi catie van 2% van hun jaarsalaris (met een maximum van f. 200,en een mini mum van f. 50.uit te keren op grond van het feit, dat zij bij de bestaande vacatures in het algemeen bijzondere prestaties hebben moeten leveren om het gehele gemeentelijke opparaat zo gunstig en soepel mogelijk te doen lo pen. Dit voorstel werd in handen van B. en W. gesteld om pre-advies. C. F. LARDEE HERDACHT Alvorens de voorzitter zijn nieuwjaars rede uitsprak heeft hij met een enkel woord het overlijden van het raadslid, de heer C. F. Lardee herdacht. Ook de heer Piena, die deze rede namens de raad beantwoordde, herinnerde aan het verscheiden van zijn fractiegenoot, die o.a. steeds op de bres stond voor het speeltuinwerk en voor velen veel heeft betekend. Zich aansluitend bij de woor den van de voorzitter over een komende grenswijziging zie ons Blad van gis teren Red. verwachtte hij dat deze dit jaar een feit zou worden. Talent is een gave van God BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Ellsebeth, dr. van A. Slingerland en W. Stouten; Alexis Cornells Petrus Marie, zn. van T. H. Teunlssen en M. T. M. van Steijn; Petrus Victor, zn. van C. H. P. J. Sormanl en J. A. M. Bleijs; Eli sabeth Alida, dr. van L. van der Plas en M. B. Cats; Caroline Lesley Bonda, dr. van M. J. Bealing en J. Bonda; Petrus Job Antonlus, zn. van P. J. Timmermans en E. K. M. van Wlerlngen; Cornelia, dr. van L. van Kuljk en M. Disseveld; Inge Astrld, dr. van W. F. H. Verver en P. J. G. van Klaveren; Jacob, zn. van A. van Winkel en G. Guljt; Cornells Johannes, zn. van C. van der Maden en C. J. Hoog kamer; Maartle, dr. van C. van Leeuwen en J. van Dijk; Antonlus Johannes Hen- drlcus, zn. van A. J. H. Mall en M. Sld- ler. GETROUWD C. W. Ram en W. C. Zlrkzee. OVERLEDEN G. de Jong, 82 jr., weduwe van A. Kuijt; J. van den Berg. 73 Jr., echtgenote van A. J. Dlekman; J. Schipper, 84 Jr., echtgenote van D. van Assen; J. Vlnk, 3 Jr., zoon; N. van Egmond. 70 Jr., we duwe van c. J. J. Blaauw; H. da Koning, 5 Jr., zoon. Knip de waardebonnen uit de verpakking. Kies uit de fraaie dessins! Voor een zeer bescheiden be drag krijgt u het tafella ken van uw keus prompt thuis! met waardebonnen! Voor de Leidse kantonrechter Officier van justitie: een grof schandaal! Onder tal van zaken, die de kantonrechter, mr. R. de Bruyn en de plv. kanton rechter, mr. W. de Koning, zowel tijdens de ochtend- als de middagzitting kregen te behandelen en waarbij naast een groot aantal lichte ook enige zwaardere straffen werden uitgedeeld, heeft de zaak tegen een 25-jarige Leidse wielrijdster wel een zeer onprettige indruk achtergelaten. In december 1958 beging verdachte een kleine verkeersovertreding en kreeg, omdat tevens bleek, dat haar rijwiel niet van een bel was voorzien, twee bekeuringen. Al spoedig bleek, dat zowel de opge geven naam als het adres vals bleken te zijn. Enige maanden later kreeg zij een bekeuring omdat zij op de Hooigracht op het trottoir reed en wederom gaf zij de naam en het adres van een ander meisje op. Als gaste van de Ned. Ver. van Huisvrouwen ,,lk heb in mijn zestigjarige loopbaan nog nooit zo'n aardige voorstelling meegemaakt als nu moet gaan beginnen". Met deze hartelijke woorden begon de 82-jarige Rika Hopper haar lezing, die zij gistermiddag in een van de bovenzalen van ,,Het Gulden Vlies" voor de Leidse afdeling van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen hield. Vriendelijk lachend, een Koninklijke onderscheiding op de borst gespeld, zat deze grijze en in elk opzicht eerbiedwaardige grande dame" van het Nederlandse toneel op haar praat)stoel. Schier ademloos en met gevoelens van diepe genegen heid luisterden de in zeer groten getale opgekomen huisvrouwen naar al het geen mevrouw Hopper te vertellen had. Het onderwerp, waarover zij sprak, liet zich gemakkelijk raden. De toneelloopbaan van een actrice! Men kan er heel wat stof uit putten. Grote belangstelling De in Assen geboren Rika Hopper is een lieve vrouw. Zij beschikt nog steeds over een sprankelende geest en een grote dosis humor. Hoe goed herinnert zij zich nog de triomfen, die zij gevierd heeft. Ook in de Leidse Schouwburg heeft men haar toegejuicht. Het was er in dat oude theater steeds gezellig, intiem en stijlvol. Al in het jaar 1895 stond ik in de Sleutelstad op de plan ken, zo vertelde de gevierde actrice. Hoe goed herinnert zij zich nog de grandioze huldigingen door de studenten. Rika Hopper vindt het jammer, dat de oude schouwburg verdwijnen moet. Dat valt ook wel te begrijpen. Het zijn immers dierbare herinneringen, welke zij aan Leiden bewaart. Strenge opvoeding Dankbaar is de toneelspeelster voor de strenge opvoeding, die zij genoten heeft. Ik mocht tot mijn zestiende jaar aan tafel geen woord zeggen; vertel dat de tegenwoordige jeugd nu maar eens! Vader wilde, dat ik voor dokter ging studeren, maar moeder was in alle sta ten van enthousiasme toen zij vernam, dat ik op de toneelschool vast en zeker geen slecht figuur zou slaan. Zy heeft mij nagelaten haar gevoel van kunst en haar onverwoestbare blijmoedigheid. In 1889 werd Rika Hopper als 12-jarige leerlinge toegelaten tot de toneelschool in Amsterdam. Zij had een expressief gezichtje en een welluidende stem. Vijf jaar later, in 1894 dus, verliet zij de school met een fraai diploma. Het leven van de actrice Rika Hopper was begon nen. Zij werd groot gebracht in de tijd van de romantiek. Op geestige wijze praat de bejaarde vrouw over de eerste schreden, die zij zette op het glibberige pad naar de roem. Zij had een goede en harde leerschool. In maart 1896 echter werd zy ontboden bij de directeur van de Koninklijke Vereniging „Het Neder landse Toneel". Deze zag wel iets in de jonge Rika Hopper, want zij werd voor drie jaar geëngageerd. Haar eerste rol bij dit gezelschap was die in „Het lichten der zee". Eigendom van het publiek Iedere kunst is moeilijk, maar die van het toneel in het bijzonder. Wij toneel spelers zijn in zeker opzicht eigendom van het publiek en moeten daarom ook offers kunnen brengen. Het spelen van een bepaalde rol is eigenlijk niets anders dan het vervullen van een zending, zo is de mening van Rika Hopper. Met Rika Hopper in gesprek met de presidente van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, mevrouw C. Hageman-Verhagen. Geheel rechts mevrouw Stein-Van Koolbergen, een oude schoolvrien din van de actrice. (Foto L.D./Holvast) In beide gevallen bleef verdachte lan ge tijd onvindbaar, totdat een van de verbalisanten haar op straat tegenkwam en direct herkende. Op het politiebu reau herkende de tweede verbalisant haar eveneens direct en de zaak was rond. Echter niet volgens verdachte, want zowel destijds op het politiebureau, als gisteren ter zitting, ontkende zij hardnekkig, dat zy degene was voor wie de verbalisanten haar aanzagen. Zij kwam nooit de deur uit en kon dus niets hebben misdaan. Het meisje, dat des tijds op de Hooigracht in haar gezel schap was en tegen de politie had toe gegeven, dat haar vriendin inderdaad de verdachte was, was een grove leugenaar ster .aldus verdachte, want zij had geen vriendinnen. Zowel tijdens het verhoor van de bei de verbalisanten, die verdachte perti nent hadden herkend, als tijdens het requisitoir, maakte verdachte 'het met haar brutale op- en aanmerkingen zo bont, dat zij op zeer scherpe wyze te recht moest worden gewezen en men haar met verwijdering uit de rechtzaal bedreigde. In een zeer scherp gesteld requisitoir noemde de officier het o.m. een grof schandaal, dat verdachte zich in beide gevallen had bediend van de namen van haar bekende personen en niet alleen de politie om de tuin had willen leiden, doch deze meisjes tevens opzettelijk ver dacht had gemaakt, afgezien nog van het feit, dat zij achteraf iedereen voor leugenaar uitmaakte. Verdachte kon er vast van overtuigd zijn, dat bij de eerst volgende keer, de celdeur voor haar zou openstaan. Ditmaal zouden zijn eisen, aldus de officier ,mr. H. J. F. Zandhuis, neg beperkt blijven tot een aantal boe tes, doch overigens zeer gevoelig zijn. In de eerste zaak eiste hij dan ook voor de normale verkeersovertreding een boete van f. 10 subs. 2 dagen, doch voor de valse naam f. 25 boete subs. 5 dagen en in de tweede zaak voor de verkeers overtreding f5 boete subs een dag, doch hier, gezien de recidive, inzake de valse naam een boete van f 50 subs. 10 dagen. LEIDENAAR ERNSTIG GEWOND BIJ SLIPPARTIJ Bij de z.g. Tarzanbocht onder Utrecht op de Rijksweg 12 is gisteren de 41-jari ge heer A. B. Geurts, wonende in de Stieltjesstraat, met zijn auto geslipt en in een 4 meter lager gelegen greppel te recht gekomen. De heer Geurts, die ten gevolge van deze slippartij door de ach terruit van zijn auto sloeg, liep een her senschudding op en verwondde zijn rechterschouder en hoofd. Hij is overge bracht naar het St.-Ant. ziekenhuis te Utrecht. zekere trots vertelt zij over haar rol als de moeder van de laatste Russische tsaar in „Anastasia", het stuk van traditie, allure en gevoel, waarmede zij op 22 januari 1954 in de Amsterdamse Stads schouwburg haar afscheidstournee begon. Rika Hopper geeft onmiddellijk toe, dat zij veel van haar regisseurs heeft geleerd, vooral van de beroemde Scha- roff. Deze leerde haar de eenvoud, de levensechtheid en de levensverdieping. Talent is een gave van God, maar deze gave moet men in gedegen studie steeds verder ontwikkelen. Denk nooit en te nimmer „ik ben er". Het heerlijkst vind ik altijd me zo in een rol te ver liezen. dat ik vergeet Rika Hopper te zijn. Duidelijk bleek uit de woorden van de actrice, dat het toneelleven een moeilijk leven is. Het heeft echter één groot voor deel: men loopt er niet vast in verveling, sleur en onvoldaanheid. Voor Rika Hop per is het doek voor de laatste maal ge vallen. Nu wacht haar een andere rol, n.l. die van de zelfdiscipline. Wie Rika Hopper kent weet echter, dat zij ook in deze rol zal triomferen. Staande brach ten de huisvrouwen haar aan het einde van de middag een ovatie. Het bezoek van Rika Hopper was een hoogtepunt in het verenigingsleven van de Leidse huis vrouwen. Dat bleek trouwens ook wel uit het dankwoord van de presidente, mevrouw C. HagemanVerhagen. Gouden huwelijksfeesten Voor het Leidse echtpaar W. v. d. Berg-H. A. Voortman sohijnt thans de gouden huwelijkszon. Vandaag immers is het precies een halve eeuw geleden, dat bruid en bruidegom 't Stadhuis be traden om elkander in tegenwoordigheid van de ambtenaar van de burgerlijke stand het ja-woord te geven. De 72-ja- rige heer V. d. Berg, die in Noordwijker- hout is geboren en ook nog een aantal jaren in Bodegraven heeft gewoond, ge niet evenals zijn één jaar jongere vrouw een goede gezondheid. Hij heeft als schipper heel wat meegemaakt, maar geniet nu van een welverdiende rustpe riode. Dat de bruid, een geboren en ge togen Leidse, bij het verrichten van haar huishoudelijke arbeid wel eens 'n beroep op de hulpvaardigheid van haar man moet doen spreekt vanzelf. Het echtpaar dat in de Voorstraat 3 woont, heeft een getrouwde dochter en een aantal lieve kleinkinderen. Over gebrek aan belangstelling behoefde het bruids paar in de afgelopen dagen niet te kla gen. Eenzelfde feit gedenken op 26 janu ari de heer G. H. Steenbergen (71) en mevrouw J. Steenbergen-Schuchhard (70). De heer Steenbergen is een Leider dorper van geboorte, maar hij woont al 62 jaar in Leiden, waar hij zijn vrouw heeft leren kennen. Zijn gehele leven heeft de heer Steenbergen in de fruit handel gewerkt. Eerst bij de firma Kuk- ler, daarna voor zichzelf. Vele Leide- naars zullen hem wel kennen, want hij staat nu nog elke zaterdagmiddag op de markt. Ook heeft hij nog drie zomers gevaren op „De Gouden klomp" in het Westland. Mevrouw Steenbergen heeft in de tijd dat haar gezin in de Laat de Kanter straat woonde, 13 jaar een studenten pension gehouden. De laatste zeven jaar wonen zij op de Hogewoerd. Het bruidspaar heeft vijf kinderen, die al len nog in leven zijn; een aantal klein kinderen en achterkleinkinderen. „Ik heb geen geld, dus kan ik niet be talen" ,riep verdachte verontwaardigd uit. „Dan gaat u maar de straf „uitzit ten", repliceerde de officier. Toen de plv. kantonrechter verdachte op haar mededeling, dat zij in termijnen zou be talen. naar de officier verwees, ant woordde deze, dat zy gezien haar zeer laakbaar optreden, van hem geen mede werking behoefde te verwachten. „Als u niet betaalt, zult u 15 dagen moeten gaan zitten, want hiermede kan de to tale boete van f 75 .die ik u thans opleg, worden vervangen", aldus de plv. kan tonrechter. HOND WAS TE JONG Een 28-jarige Katweker stond terecht omdat hij in het voor publiek niet toe gankelijke Staatsterrein te Katwijk werd aangetroffen en zijn hond er tevens toe aanspoorde om op wild te jagen. Dat hij op verboden terrein liep, gaf ver- daohte grif toe, maar dat zijn hond op wild jaagde was gelogen .want daarvoor was het beest nog te jong. „Dat zult u hem dan wel bijbrengen', merkte de of ficier op. Uit het onderzoek bleek, dat verdachte t.a.v. stroperij niet bepaald gunstig by de politie en jachtopzieners stond aangeschreven en hiervoor reeds meerdere veroordelingen achter de rug had. „Ik zal het ditmaal nog laten by een geldboete t.w. f15 subs 5 dagen voor het betreden van het terrein en f. 50 subs 10 dagen voor het jagen op wild, doch vraag tevens als duidelijke waar schuwing, een week voorwaardelijke hechtems met een jaar proeftijd", aldus de officier. De plv. kantonrechter ver laagde de totale boete tot f. 35 subs 7 da gen, doch handhaafde de voorwaarde lijke hechtenisstraf. VOOR „SNIJDEN" F 150 BOETE Toen een 50-jarige koopman uit Am sterdam op een donkere novemberavond met zijn auto in een zeer onoverzichte lijke bocht nabij Nieuwe Wetering een voor hem rijdende auto inhaalde en daarna pas zag. dat een tegenligger dicht was genaderd, sneed hij zo scherp, dat de andere auto met een flinke klap in de wegberm terecht kwam. „Als ik niet was geslipt, zou er niets zijn ge beurd" aldus verdachte. Getuigen had den niets van enig slippen bemerkt. Deze verdachte heeft twee zeer ern stige overtredingen begaan en moet nodig enige tijd met zijn auto van de weg worden verwijderd" aldus de offi cier. Hij vorderde naast een tweetal geldboetes van f 50 subs. 20 dagen, dan ook de onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De plv. kantonrechter was eveneens van mening, dat verdachte in derdaad een flinke straf toekwam. De ontzegging van de rijbevoegdheid wilde hij ditmaal nog voorwaardelijk stellen met een jaar proeftijd, doch de beide geldboetes werden verhoogd tot f 150 in totaal, 6ubs. 30 dagen. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Een 23-jarIge vrachtautochaufleur moest tot zijn nadeel ondervinden, dat in vele gevallen van twijfel, het Gerech telijk Laboratorium de beslissende be wijsvoering levert. Verdachte was, nadat hij met zijn vrachtauto nabij de Haagsche Schouw een andere vrachtauto had ingehaald en deze dusdanig had gesneden, dat een aanrijding ontstond en de vrachtauto nogal wat lakschade opliep, rustig door gereden. doch kon later worden achter haald. omdat zijn kentekennummer be kend was. Verdachte beweerde destijds, dat hij nergens op de weg had ..gesne den" en zich van geen aanrijding be wust was. De ter plaatse gevonden lak- splinters" werden naar het Gerechtelijk Laboratorium opgezonden en toen kwam onomstotelijk \ast te staan, dat het lak van verdach'e's vrachtauto afkomstig was De officier vond de houding van verdachte minder fraai en eiste dan ook, teneinde hem een en ander bij te brengen, naast een geldboete van f50 subs. 10 dagen de voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van 3 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Verdachte vroeg uiterste clementie, omdat hij slecht bij kas zat De boete werd derhalve verlaagd tot 125 subs. 5 dagen, doch de voorwaar delijke ontzegging werd verlengd tot 6 maanden met een jaar proeftijd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3