Dringend beroep van het Nationaal Rampenfonds op Nederlandse volk Nog een duizend dieren in het verdronken dorp iichi, zacht en |»jiY zuiver van smaak RLIII KENT FILTERS BEST Straatcollecte, gireren, loonacties Medeleven van vele kanten Dierenvrienden haalden er reeds meer dan tweehonderd uit huizen VANMORGEN WAREN ER NOG CA, 6000 OOSTZANERS ZOEK Uitstekende sfeer op Zuiderkruis Noorse kustvaarder door slagzij voor de Waterweg vergaan Opgericht 1 maart 1860 Maandag 18 januari 1960 Derde blad no. 29951 SPOEDIG TIEN MILJOEN GULDEN NODIG De vice-voor zit ter van het Nationaal Rampenfonds, staatsraad mr. W. Schokking, heeft zaterdagavond in een interview voor de televisie medegedeeld, dat hij een telefoongesprek met de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, had gevoerd. Prof. De Quay deelde mede, dat de regering over de vergoeding van de schade aan onroerende goederen in het verdronken tuindorp-Oostzaan nog geen beslissing heeft geno men. Men acht op dit moment de materie nog te onoverzichtelijk. De regering beschikt nog over te weinig gegevens. Mr. Schokking vertelde verder, dat het Nationaal Rampenfonds reeds nu veel geld uitgeeft. Er is bij een ramp al tijd onmiddellijk geld nodig. Derhalve moet het fonds ook nu drie miljoen in kas houden. Toch zal er snel geholpen moeten worden. Het grote verschil met de ramp in Zeeland, Zuid-Holland en de westhoek van Brabant in 1953 is im mers, dat de woningen in Oostzaan waarschijnlijk weer eerder bewoonbaar zullen zijn. Maar dat verandert niets aan de schade van het meubilair. Men kan wel aannemen, dat al wat gelijk vloers stond van kolenkit tot tele visietoestel afgeschreven zal moeten worden. En zo mogelijk dus ook vergoed zal moeten worden. Daarvoor schat het Rampenfonds dertien miljoen nodig te hebben. Drie miljoen kan het zelf ver schaffen, die resterende tienmiljoen zal het Nederlandse volk moeten opbren gen. Daartoe zullen de klassieke mid delen worden gebruikt naast hopelijk originele. Tot de klassieke middelen be horen het afhouden van bepaalde loon bedragen, gireren en straatcollecte. Reeds heeft het Nationaal Rampen fonds een beroep gedaan op het Neder- landsche Roode Kruis om zo'n straat collecte op korte termijn te organise ren. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft daarop de afdeling verzocht vóór 14 februari een collecte te houden, ten bate van het Rampenfonds. Voor de vergoeding dus van schade in de per soonlijke sfeer, dus kleding, huisraad, beddegoed, e.d. Stortingen Dit heeft dus niets te maken met de uitkeringen, waarmede de Amsterdamse dienst voor Sociale Zaken reeds begon nen is: voorlopig f. 100,per gezin, ver meerderd met f. 10,per kind voor de genen, die het nodig hebben. Inmiddels zijn er reeds vele geldbe dragen voor de slachtoffers gestort. Za terdagmiddag overhandigde de Duitse consul aan burgemeester mr. G. van Hall een cheque van f. 15.000,De be manning van de tanker „Kaap Hoorn" van de S.M.N. heeft enige honderden guldens opgebracht voor de hulp aan de watersnoodslachtoffers. Dit seinde de gezagvoerder van de tanker uit volle zee. Maar het zijn nog slechte druppels op een gloeiende plaat. Er moet snel en veel gegeven worden. Gironummer Na tionaal Rampenfonds: 9575. Het Rampenfonds heeft ook een tele gram van Prins Bernhard, die op dat ogenblik in Mexico verbleef, ontvangen. Daarin sprak de Prins zijn medeleven uit met de getroffenen en hij zeide te rekenen op een goede vervulling van de taak van het Rampenfonds en op het feit, dat een beroep op het Nederlandse volk ter leniging van de nood ook dit maal niet vergeefs zal zijn. Medeleven De consul-generaal van Frankrijk heeft in opdracht van de Franse am bassadeur in ons land aan de burge meester van Amsterdam bericht, dat ook het Franse Rode Kruis hulp en by- stand aanbiedt als dit nodig mocht zijn voor de leniging van de gevolgen van de overstroming. H. M. de Koningin heeft van Koning Boudewyn van België een telegrafische betuiging van medeleven ontvangen naar aanleiding van de ramp in tuin dorp-Oostzaan. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Alfrink, ontving een door kar dinaal Tardini ondertekend telegram uit Vaticaanstad, dat de Paus met grote droefheid kennis heeft genomen van de zware overstroming. „Hij neemt met va derlijke bezorgdheid deel in 't lijden van de bevolking en bidt God vurig om over vloedige hulp voor de gezinnen, die door deze smartelijke beproeving zijn ge troffen". De bisschop-coadjutor van het bis dom Haarlem, mgr. dr. J. A. F. van Do- dewaard heeft zaterdagmiddag in ge zelschap van pastoor G. van Mulukom van tuindorp-Oostzaan per motorvlet een rondvaart van ruim een uur door het ondergelopen gebied gemaakt. Voor al de toestand van kerk en scholen had den hun bijzondere aandacht. Ook burgemeester Van Hall maakte zaterdagmiddag een langdurige tocht door het getroffen gebied. Gistermiddag was hy er opnieuw. Ditmaal In gezel schap van de wethouder van Publieke Werken, mr. G. van 't Hull, die tevens voorzitter is van het bestuur van de Noorder-IJpolder. Zy inspecteerden het gedichte gat in de doorgebroken dijk aan de rand van de thans onder water staande polder en namen ook het werk bij de vele pompen in het Cornelis Douweskanaal in ogen schouw. Indonesië handhaaft eis 12 mijlszone Indonesië zal by de conferentie voor het zeerecht van de V. N. zijn eis her halen voor het instellen van een territo riale zeegrens van 12 mijlen. De confe rentie begint in februari te Genève. De Indonesische ambassadeur in Zwitser land, Achmad Soebardjo, die voor over-' leg hierover met de regering te Dja karta vertoeft, heeft zaterdag een en ander meegedeeld. De groeten van Soekarno In Suriname is voor een kort bezoek aangekomen de heer Soedjoko Hoedyo- noto, een hoofdambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in In donesië. Hy komt zich in Suriname op de hoogte stellen van de omstandigheden, waaronder de Indonesische bevolkingS' groep in Suriname leeft en zal tevens de in Suriname wonende Indonesiërs de groeten overbrengen van de regering van president Soekarno. Tydens zijn verblijf, dat ongeveer twee weken zal duren, zal de heer Hoe- dyonoto een bezoek brengen aan de In donesische centra en via leidende Indo nesische figuren in Suriname aanraking zoeken met deze bevolkingsgroep. De heer Hoedyonoto heeft zyn op wachting gemaakt by gouverneur van Tilburg en de minister-president van Suriname, mr. S. D. Emaniuels. Motorvlet gaat adressen af (Van onze Amsterdamse correspondent) Aan een raamkozijn van een huis op het Polluxplein in het verdronken Tuindorp-Oostzaan hing gistermiddag een man te spartelen. Het laddertje was onder hem weggegleden en in het water gevallendoordat de roeiboot iets was afgedreven. Die man ivas de heer W. A. Nieu- wenhuizen, secretaris van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. „Dat was de tweede maal, dat ik bijna in het koude water ben gevallen, zei hij. „Daar op het PoUuxplein ben ik al twee keer geweest om een Siamese kat weg te halen, maar telkens als ik na allerlei akrobatische toeren ben binnengeklommen, verstopt het dier zich onvindbaar. Morgen ga ik er weer heen." Tweehonderd dieren hebben de man nen van de Dierenbescherming tot gis teravond uit de verlaten huizen ge haald: honden, katten, kippen, duiven, papegaaien, parkieten, kanaries en zelfs konijnen. Op een adres aan de Meteorenweg is gistermorgen een collectie van veertig tropische vogels gered. De dieren moes ten een voor een worden gevangen en de transportkooien moesten met dekens worden omwikkeld om de vogeltjes le vend bij de eigenaar te kunnen brengen. Drie man De reddingsploeg van de Amsterdamse dierenvrienden bestaat uit drie man de heer Nieuwenhuizen wordt vergezeld door een vertegenwoordiger van de So- phiavereniging en een oppasser van het Amsterdamse Dierenasiel. Zij hebben alle medewerking van de Rijkspolitie te water, die doorlopend een motorvlet met personeel ter beschikking houdt. Het is onmogelijk om alle huizen systematisch te onderzoeken. Men gaat dan ook uitsluitend naar de adressen, die diereneigenaars hebben opgegeven. Komt men onderweg andere dieren te gen, dan worden ook deze meegenomen. Hoeveel dieren nog in de verdronken dorpen blijven? De heer Nieuwenhuizen schat het op een kleine duizend. Van daag en morgen worden de reddings werkzaamheden voortgezet. Ramen inslaan Er zijn ook vele dieren omgekomen, voornamelijk kippen, die hun hokken niet konden verlaten. Maar ook tal van vogels in kooien, die te laag waren ge plaatst. De katten slaan zich over het algemeen het beste door dit avontuur. Zij zitten rustig voor de bovenramen naar buiten te kijken. De reddingsploeg moet echter meestal een raam stuk slaan om te kunnen binnendringen en dan gebeurt het vaak, dat de dieren angstig worden en proberen zich te verstoppen. En het is moeilijk zoeken in een andermans huis. Op de dijk langs het Cornelis Douwes kanaal stonden gisteren tientallen men sen vol spanning te wachten op de re sultaten van de expeditie en ontroerend waren soms de toneeltjes bij het weer zien met de geredde dieren. Voorzover de eigenaars niet bereik baar zijn, vinden de dieren onderdak in asiels in Amsterdam-Oost en in Duiven- drecht. De afdelingen Rotterdam, Utrecht en Zeist van de Dierenbescher ming hebben aangeboden dieren te ver zorgen zodra de asiels vol zijn. Maar vooralsnog kan men gebruik maken van particuliere adressen in Amsterdam. Speciale vrachtauto's zorgen voor het vervoer naar deze gastvrije gezinnen. Onder de honderden evacués, die het afgelopen weekeinde vergunning kregen om even naar hun huizen te gaan, wa ren er uiteraard ook velen die speciaal hun achtergebleven huisdieren gingen halen. Banda (Njassaland) wordt vrijgelaten (Van onze Londense correspondent) In Londen verluidt, dat de Britse regering besloten heeft dr. Banda, de tien maanden geleden zonder vorm van proces gevangen geno men inheemse leider van Njassa land, vrij te laten. Het besluit zou zijn genomen voordat Macmillan de reis naar Afrika begon. Er waren de vorige week reeds aan wijzingen, dat dit gebeuren zou. De verwachting is, dat Banda in vrijheid zal worden gesteld op 5 februari, wanneer Macmillan Kaapstad verlaat. Vermoedelijk zal tegelijkertijd de noodtoestand in Njassaland worden opgeheven. De regering hoopt, dat Banda zal meewerken met de Britse commissie van onderzoek onder Lord Monckton, welke spoedig haar werk zal beginnen. Banda had al eerder verklaard, dat hij, zolang hij gevangen was, geen verklaringen tegenover de commissie zou afleggen. Wanneer Macmillan vandaag in Salis bury, de hoofdstad van de Federatie van Rhodesia en Njassaland zou arrive ren, zou premier Welensky hem een duidelijker beeld over de situatie vragen. Wat Macmillan namelijk woensdag in Nigeria heeft gezegd, heeft in Salisbury veel stof doen opwaaien. Macmillan herhaalde namelyk wat de Britse minis ter van Koloniën, Macleod, al eerder had verklaard, dat de Britse regering haar beschermende hand zal blijven uitstrekken over Njassaland en Noord- Rhodesia, zolang de bevolking zulks wil. Salisbury vreest, dat dit het opbreken van de federatie zal betekenen. Het Labour-Lagerhuislid, mevrouw Eirene White, dié specialiste is op het gebied van Afrika, heeft Macmillan gisteren uitgedaagd in Salisbury te herhalen wat hy in Nigeria heeft gezegd. Indien hij een dergelijke verklaring in het Lagerhuis had afgelegd, zou volgens haar de Labourfractie niet bedankt hebben voor het lidmaatschap van de commissie-Monckton. Ernstig beroep op evacués Prinses Beatrix woonde zaterdag in het Kon. Instituut voor de Tro pen het galaconcert van het Na tionaal Jeugdorkest bij. De Prinses in gesprek met mevr. Gré van Swol-Brouwenstijn, die solistische medewerking verleende. (Van onze Amsterdamse correspondent) Bij een bezoek aan de „Zuiderkruis", het ex-emigrantenschip, dat ligt afge meerd aan de Sumatrakade in de Am sterdamse haven, zagen wij gistermiddag tientallen mensen by televisietoestellen, een kaartje leggend in de luxe salons of lezend in de bibliotheek en schrijfkamer. De Zuiderkruis is voorlopig de woning geworden voor 562 uit hun huizen van tuindorp-Oostzaan verdreven mensen, die geen onderdak by familie of kennis sen konden vinden. Het is een gerief lijke woning met centrale verwarming, badkamers, een voortreffelijke keuken en een grote staf huispersoneel. Voor my zyn deze mensen passagiers en ik streef er naar hun dezelfde ser vice te geven als die tijdens een zeereis". Dat zei ons de heer G. H. van der Beek de administrateur van de Zuiderkruis, die de scepter zwaait over de vluchte- lingenhuishouding. „De stemming aan boord is uitstekend en wij proberen het de mensen zoveel mogelijk naar de zin te maken. Zaterdag hebben wy een dansavond gehouden en straks krygen wy een cabaretvoorstelling". De capaciteit van de Zuiderkruis is 750 passagiers. Toen de 562ste gast aan i boord was, heeft de heer Van der Beek de dienst van Sociale Zaken te kennen gegeven, dat. zijn schip vol was. „De I mensen moeten zoveel mogelijk vrijheid I houden", meent hij. „Het lijkt my niet juist, dat een gezin van vier personen dat een zes persoonshut bewoont, in woning moet nemen van twee vreemde mensen". In de keuken van de Zuiderkruis wer ken 25 man. Voorts is er een staf van 75 man bedienend personeel. Tientallen ambtenaren zijn al dagen lang aan het werk om de evacué's te ad ministreren. Zaterdagmorgen waren nog 8000 van de ruim 11.000 tuindorpers zoek. Vanmorgen miste men er nog ongeveer 6000 mensen. Da dienst van Sooiale Za ken doet daarom een ernstig beroep op evacué's, waar zy zich ook bevinden, om zich te melden bij het Bevolkingsregis ter Plantage Kerklaan 34-36, tel. 54721. Voorschotten Velen zijn namelyk ingetrokken by familie of kennissen in Amsterdam of elders in het land en hebben niets meer van zich laten horen. Ook de N.D.S.M. zoekt naar zyn arbeiders. De directie heeft verzocht zich vandaag te melden om over hulpverlening en het werk te spreken. Vooral met het oog op een spoedige af wikkeling van de schade is het nood- I zakelijk dat de administratie op orde komt. De dienst van Sociale Zaken heeft 'zaterdag een begin gemaakt met het verstrekken van voorschotten a honderd gulden per gezin, voorzover deze van geld zijn verstoken. Zaterdag is ook besloten de admini strateur van de afdeling was- en schoon maak-, bad- en zweminrichtingen, de heer P. C. Besanger, te benoemen tot coördinator van de verschillende sociale en hulpverleningsdiensten. De heer Be sanger heeft destijds ook de hulpver lening van Amsterdam aan Zeeland ge leid. Loodsboot redde de acht opvarenden (Speciale berichtgeving) Een kleine Noorse kustvaarder, de 298 bruto registerton metende „Fjellstö", is zaterdagmiddag, kort na het uitvaren van de Waterweg, vergaan. Vermoedelijk door het overgaan van de lading kreeg het scheepje zware slagzij, die zo onrustbarend toenam, dat de gezagvoer der zijn bemanning order gaf zwemvesten om te doen en de reddings sloepen te water te laten. 20 minuten na het begin van de slagzij was de „Fjellstö" een verlaten schip en dobberde het kleine sloepje met 8 man in een door een stijve noordwester bries, tamelijk ruwe zee rond. Het ongeluk was echter gezien door de bemanning van de loodsboot „Sirius die onmiddellijk koers zette naar de schipbreukelingen en aan boord nam. De sleepboot „Maas", die direct uitvoer, heeft de „Fjellstö nog even aan de tros gehad, maar moest de sleep opgeven toen het scheepje kapseisde en zonk, op ongeveer 6 mijl uit de kust. De loodsboot „Sirius" was spoedig in de nabijheid en nam de 8 doornatte en verkleumde schipbreukelingen op, Zy ontvingen aan boord dadelijk een eerste verzorging. De loodsboot gaf een bericht over het gebeurde naar de wal door meldde dat zij naar Hoek van Holiand kwam om de schipbreukelingen aan land te brengen. Verzocht werd om dro ge kleding en een arts voor het behan delen van de zieke Omstreeks 5 uur haalde een afhaalboot van het loods wezen de schipbreukelingen van boord van de „Sirius". Deze landde bii de Berghaven. Aan boord van de loodsboot had de Hoekse arts, dr. H. J. Fokkens, een zieke reeds een eerste medische ver zorging gegeven. Het scheepje ligt thans 8900 meter uit het Noorderhoofd of ongeveer S mijl uit de kust op 15 a 20 meter diepte On derzocht zal worden of het noodzakelijk is een boei te plaatsen, waarmee aan de scheepvaart zal worden aangegeven waar het wrak ligt. Nixon niet bevreesd voor geheim Russisch wapen Vice-president Nixon heett in de universiteit van Florida verklaard, dat Kroesjtsjefs aankondiging dat de Sov jet-Unie 1.200 000 militairen zal demo biliseren, niet mag leiden tot een ver mindering van de defensie-inspanningen van de V.S. en hun bondgenoten. Nixon opperde de mogelijkheid dat de Russische regeringsleider tot de stap be wogen is door de behoefte aan arbeids krachten om het zeven-jarenplan ten uitvoer te brengen. Ook zou het besluit kunnen zijn genomen op grond van de overweging, dat vele nieuwe typen wa pens grondstrijdkrachten niet 'meer no dig maken. Tegenover journalisten te Miami ver klaarde Nixon dat geen denkbaar Rus sisch wapen de Amerikaanse weer kracht kan breken. „Niemand weet wat voor wapen zy hebben, maar ik wens er op te wijzen dat zelfs een verrassings aanval onze vergeldingskracht niet kan verminderen". Nixon leverde hiermee commentaar op Kroesjtsjefs verklaring over een nieuw machtig Russisch wapen. Twee bejaarden dood aan tafel gevonden Slcchfoffers van kolendamp (Speciale berichtgeving) Gistermorgen heeft een douane-amb tenaar in een houten huisje aan de Glanerbeekweg te Enschede de stoffe lijke resten aangetroffen van een man en een vrouw, die om het leven zyn ge komen door kolendampvergiftiging De I man, de heer De Wit, werd dood aan de gedekte tafel aangetroffen, de vrouw, mejuffrouw Weustink, lag dood op de vloeg. De douane-ambtenaar en een in de buurt wonende landbouwer kwamen gistermorgen vrijwel tegelijkertijd bfj het huisje aan. De landbouwer deelde de douane-ambtenaar mee, dat hy onraac vermoedde. De gordijnen van het zomer huisje waren dicht. De ambtenaar ging daarop naar binnen en deed de ge noemde ontdekking. Het betreft hier twee bejaarde mensen, die zeer terug getrokken leefden. Het zomerhuisje ligt afgelegen, niet ver van de Duitse grens Advertentie Kent, de meest gerookte filtersigaret in Amerika waaraan alle zorg en vakmanschap is besteed. KENT met de lichtblauwe 15 mm „MICRONITE" filter In de KENT laboratoria is een filter ontwikkeld, die door zijn bijzondere samenstelling werkelijk filtert en de smaak van de tabak onaangetast laat. Kent, «as fresh as an April breeze", zegt men in Amerika De „MICRONITE" filter, het „MICROPORE" sigarettenpapier en de kwaliteit van de met zorg gekozen tabakken maken KENT tot de beste Amerikaanse en meest gerookte filter sigaret. KENT 19 thans ook in Nederland verkrijgbaar. Prys 20 st. f 1.» Import: N.V. Cigarettes Import Company v/h A. J. Blok - Scheveningen KENT met het ventilerende sigarettenpapier „MICROPORE" Langs electronische weg zijn micros copisch kleine gaatjes in- het siga rettenpapier aangebracht. Hierdoor wordt bij het roken koele lucht aan gezogen en hete lucht verdreven. De sigaret "ademt", waardoor: gelijkmatiger verbranding lichter trekken koeling van de rook behoud van de smaak der edele tabak

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9