Laatste nieuws Komplan „Wassenaar" opnieuw in de raad Bewoners van Oostzaan staat na terugkeer zware tijd te wachten Overeenstemming over liet veelomstreden Plein Loop der bevolking te Leiden MAANDAG 18 JANUARI 1960 Amsterdam neemt reeds maatregelen (Van onze Amsterdamse correspondent) B, en W. van Amsterdam hebben he denmorgen in een bespreking met de coördinator van de hulpverleningsdien sten, de heer P. C. Besanger en diens assistent, het BB-hoofd, de heer B. C. Mahieu, de uitgebreide maatregelen be>- sproken, die op en na de nog bekende D-dag de dag van droogvallen van tuindorp-Oostzaan moeten worden getroffen. De bevolking zal de eerste stap in de huizen slechts mogen doen in aanwezigheid van 1 van de 500 scha de-enquêteurs, die op deze dag in het VOORSCHOTEN Ere-burger was jarig De heer D. Limburg, ere-burger van Voorschoten, vierde zaterdag zijn 70ste verjaardag. De heer Limburg is in Voor schoten een zeer bekende figuur, die allereerst door zijn langdurig raadslid maatschap (waar hij zijn ere-burger- schap aan te danken heeft) en thans als voorzitter van de woningcommissie een belangrijke plaats inneemt in deze gemeente. SCHAAKNIEUWS De Schaakver. „Voorschoten" heeft de voorronden gespeeld en nu konden dus de tientallen voor het komende sei zoen vastgesteld worden. Dit jaar kon den liefst 6 groepen, waaronder een jeugdgroep, gevormd worden. De samenstelling is als volgt: Groep I: 1. B. Smit, 2. dokter Th. van Schaik, 3. G. Sluiter, 4. K. Waasdorp, 5 dokter P. Vermet, 6. M. Segaar, Deze 6 vormen in het najaar de eerste zes borden van het eerste tiental. Groep II: 1. C. v. d. Kooy, 2. P. Se gaar, 3. J. Braggaar jr., 4. N. Segaar, 5. J. Braggaar sr., 6. J. van Os, 7. R. Ver straten, 8. B. Maat. De vier sterksten van deze groep ko men voor het eerste tiental in aanmer king, de overige vier komen aan de eerste borden van het tweede tiental. Groep III: 1. N. v. d. Werf, 2. C. van Renswouw, 3. J. Boxman,, 4. L. Kune- ken, 5. G. Spiereburg, 6. J. Blikman, 7. W. v. Boekei. De eerste zes zullen het tweede tiental aanvullen. Groep IV: Q. Kouwenhoven, 2. P. v. d. Marei, 3. A. Hulleman, 4. T. Bavelaar, 5. J .v. d. Berg, 6. J. Thierry, 7. B. Grobben. Groep V: 1. C. Anker, 2. N. Noort I, 3. G. v. d. Wiel. 4. F. v. d. Geen. 5. E. van Dijk, 6. J. Schrijvers, 7. N. Noort II. Groep VI (Jeugdgroep): 1. S. Zitman, 2. Maat jr., 3. F. Koetse, 4. J. de Bruyn, 5. A. de Bruyn, 6. K. de Water, 7. J. Noort, 8. N. Noort III. Spoedeisende vergadering van de gemeenteraad In de raadsvergadering van 8 januari j.l. werd wethouder J. J. Dekker aange wezen als gemachtigde voor de gemeen te in de beroepskwestie voor de Raad van State inzake de weigering van Ged. Staten een gedeelte van het uitbrei dingsplan Centrum goed te keuren. Woensdag 20 januari komt deze kwestie voor. B. en W. hebben de raad bijeengeroe pen om vanavond om 9 uur een schade vergoedingsverordening vast te stellen. Uit het raadsvoorstel blijkt, dat het ontbreken van een dergelijke regeling de gunstige uitslag van het beroep voor de gemeente zeer twijfelachtig maakt. G.S. hebben, zo blijkt uit dit stuk, vooral bezwaar tegen de voorgenomen verbinding „Plan LangenhorstVoor straat", omdat de financiële belangen van de betrokkenen niet voldoende zijn beschermd. B. en W. schrijven de raad daarom: „Waar het nu geenszins denkbeeldig is, dat bij de te nemen Koninklijke beslis sing, de beroepen van bedoelde appel lanten gegrond worden verklaard en alsnog goedkeuring wordt onthouden aan de bestemmingen, gelegd op de aan hen in eigendom toebehorende percelen, komt het ons college noodzakelijk voor, dat met spoed een schadevergoedings verordening wordt vastgesteld, teneinde uw vertegenwoordiger bij de openbare zitting in de gelegenheid te stellen een exemplaar van deze alsdan vigerende verordening over te leggen". OUDERAVOND Vanavond houdt de openbare lagere Vlietschool in het Cultureel Centrum een ouderavond, waarin o.m. een beeld zal worden gegeven van de Nederlandse Onderwijsfilm en waarin bovendien en kele nieuwe leden van de oudercommis sie verkozen moeten worden. WARMOND COLLECTE Ten bate van 4 x Z.N. zal in Warmond een collecte worden gehouden. Lofwaardig initiatief Een viertal jongens uit deze gemeente t.w. Thomas de Rooi), Cor van Leeuwen, Theo de Rooij en Bert van Leeuwen, hadden het lofwaardig initiatief geno men om ten bate van de actie „Redt een Kind" een collecte te houden. Met een accordeon trokken zij langs de huizen Zij haalden f. 59.70 op. ZOETERWOUDE Uitvoering St.-Jans-fanfare De St.-Jansfanfare geeft jaarlijks een donateursavond. Het aantal donateurs is echter zo uitgebreid, dat nu 3 avon den hiervoor moeten worden uitgetrok ken. Gisteravond was de eerste van de drie. De drumband onder leiding van de heer Van Bohemen begon met enkele nummers te spelen. Het muziekkorps kon in 1959 worden uitgebreid met vele leden. De fanfare voerde achtereenvolgens uit „Semper Fidelis van Sousa in een bewerking van P. J. Molenaar. „Militaire Herinneringen", waarbij de heren Straathof en Verhagen als solisten op traden resp. met piston en trompet, „Balalaika-Souvenir", een fantasie van J. B. Kok, „Chicago" een jazz-ouverture van Fernand Ruelle, „Gouden Bruiloft", een suite in 5 nummers van Alyre Del- haye en de Colonel Bogey, een mars van Kenneth Alford. Aan deze avond werkte verder mede de afdeling toneel van „St.-Matthias" uit Warmond. Deze groep voerde het zeemanspel „Jongens van de Koop vaardij" op. De voorzitter van de St.-Jansfanfare, de heer C. P. J. Paardekooper, betrok de regisseur van het toneelgezelschap, de heer G. G. van Elburg, in zijn dank woord. tuindorp zullen worden gestationeerd. Deze zullen een lijst opstellen van de te vervangen meubelen. Niet alle bewoners zullen kunnen te rugkeren. Men houdt er rekening mee, dat tal van woningen zodanig zijn be schadigd, dat zij moeten worden afge broken. Het Centraal Bureau voor Huisvesting heeft vandaag een begin gemaakt met het blokkeren van 400 500 lege woningen elders in de stad, ten behoeve van dakloos geworden Oost- zaners. Zij, die wel in't tuindorp kunnen terugkeren, zullen er rekening mee moe ten houden, dat zij nog enkele weken onder zeer primitieve omstandigheden moeten leven. Alle elektriciteits- en gasmeters in de 2500 woningen moeten worden vervangen, alle elektrische lei dingen moeten worden vernieuwd, de gasbuizen zullen worden doorgeblazen en de waterleiding mag, zo deze func tioneert, met het oog op besmettingsge vaar niet worden gebruikt. TANKWAGENS Tankwagens zullen voor water zorgen en de centrale voorzieningsdienst van de gemeente voorziet de bewoners straks van warme maaltijden, tot zij zelf weer zullen kunnen koken. Deze dienst zal in samenwerking met het Rode Kruis voorts ter beschikking stel len: bedden, salamanderkachels met pijpen, kaarsen, olielampen, olie en lu cifers. Alle bewoners krijgen bovendien een bon voor een mud kolen en twee mud cokes of een overeenkomstige hoe veelheid olie. Deze brandstof wordt speciaal gegeven voor het droogstoken van de huizen. Door het gebruik van olie, lampen en kaarsen zal het brandgevaar vrij groot zijn. Brandmelders en telefoontoestellen zullen vooralsnog niet functioneren en op D-dag zal daarom in het dorp een brandweerpost worden ingericht. SCHOONMAKEN Schoonmaakploegen versterkt met een ploeg van 10 gemeentearbeiders uit Schouwen-Duiveland en een van 20 man van de internationale hulpverle ningsorganisatie zullen in de eerste plaats worden gebruikt voor het schoon maken van de huizen van de beide art sen. de polikliniek en de winkels. De keuringsdienst voor waren zal onmid dellijk beginnen met het inspecteren van de winkelvoorraden. Verwacht wordt dat bewoners er de voorkeur aan geven zelf hun huizen te reinigen. Gemeente-werklieden en leden van de schoonmaakploegen zullen ech ter ter beschikking staan van degenen, die hulp nodig hebben. De riolering zal eerst 12 dagen na D- dag kunnen zijn hersteld. Het riole- ringspompgemaal moet namelijk van nieuwe motoren worden voorzien. In het .Zonnehuis' het verenigings gebouw in het centrum van het tuin dorp wordt 'n inlichtingenbureau ge vestigd ten dienste van de bewoners. Ook wordt bij het betreden van het dcrp aan iedereen een folder uitgereikt met wenken en mededelingen. Klacht schroothandelaar Worms is weer in onderzoek De heer L. Worms, schroothandelaar te Den Haag, deelt ons mede van het Duitse ministerie van Justitie in Bonn een schrijven te hebben ontvangen, Voor de burgemeester van Sleen in de bres! (Speciale berichtgeving) Een commissie van 40 man is te Sleen (Dr.) gevormd om geld bijeen te bren gen voor rechtskundige bijstand van burgemeester S. J. van Royen, die met ingang van 19 januari by K.B. voor de tyd van drie maanden is geschorst. Zoals bekend werd de burgemeester op 18 december door Ged. Staten van Drente voorlopig voor een maand ge schorst. „Het is een morele steun die actie' zei hotelhouder H. Hoekman ons van morgen. „Het gaat onder het motto: „Wij willen Van Royen terug. Ik ben er zeker van dat deze actie zal slagen". De advocaat van de heer Van Royen, mr. Nysingh te Zwolle, vindt het beter dat er rust heerst om de zaak. Dat is alleen maar in het voordeel van de burgemeester, nu de Kroon een onder zoek heeft gelast naar de gang van zaken. Verplichte WA-verzekering voor motorrijtuigen (Van onze Haagse redactie) Een voorontwerp van wet betreffende de verplichte aansprakelijkheidsverze kering voor alle motorrijtuigen (ook bromfietsen) is onlangs door het Mi nisterie van Justitie aan de belangheb benden toegezonden. Minister Beerman hoopt spoedig het definitieve wetsont werp inzake de verplichte wettelijke aansprakelijk bij de Tweede Ka mer te kunnen indienen. Interdeparte mentaal overleg met de Ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Finan cien is echter nog gaande, terwijl ook nog suggesties van de assuradeuren, de verkeersbonden en de vervoersorgani saties worden afgewacht. Bejaarde vrouw verdronken (Speciale berichtgeving) Vlak bij het Leekstermeer bij de Oostwolder petten, is de 91-jarige mej. Martje Kuiper verdronken. Zij was de eigenares van ,,De Petten" en woonde daarnaast in een boerderijtje enkele honderden meters van het meer. Waar schijnlijk heeft zij donderdag in de sneeuwstorm een schaap, dat in het land liep, binnen willen halen en is daarbij van een hellend bruggetje ge gleden voorover in de sloot. Hoewel de sloot niet diep was heeft zij zichzelf niet meer kunnen oprichten en is ze verdronken. Pas zaterdag is ze door de politie gevonden, gewaarschuwd door de bak ker, die geen gehoor kreeg. V.A.R. aanvaardt Russisch aanbod Van bevoegde zijde in Cairo wordt meegedeeld, dat de Verenigde Arabi sche Republiek (VAR) het Sovjetrussi- sche aanbod inzake de uitvoering van het tweede deel van de werkzaamheden van de dam van Assoean heeft aan vaard. Deze aanvaarding zou, zo wordt gezegd, gedaan worden in een belang rijke mededeling, welke hedenmiddag verwacht werd. Duitse pers heeft kritiek op Adenauer De meeste Westduitse bladen staan kritisch tegenover het advies van Bondskanselier Adenauer, personen die op het schilderen van hakenkruisen worden betrapt, ter plaatse een pak slaag te geven. De kanselier zei dit za terdag in een radio- en televisietoe spraak tot het Duitse volk. Het onafhankelijke blad „Die Welt" schrijft: „Met dit advies verlaat een van de eerste burgers het pad van de con stitutionele staat". „Die Welt" is van mening ,dat instincten zouden worden gewekt waarvan de gevolgen niet te overzien zouden zijn. De onafhankelijke .Deutsche Zei- tung" te Stuttgart verklaart, dat het ad vies „riekt naar aanmoediging tot lynch-justitie. Men vreest dat sommige mensen de woorden van de kanselier verkeerd zullen interpreteren". Het sociaal-democratisch gezinde blad „Neue Rheinzeitung" vraagt zidh af of Adenauer denkt dat men zijn raad in het buitenland zal opvatten als een „grondige actie" tegen de straatschen ders. De regeringsgezinde „General-Anzei- ger" valt de Bondskanselier echter bij en „Bild-Zeitung", een blad met een op lage van meer dan drie miljoen, schrijft: „Wij zijn het niet altijd eens met de eenzame besluiten en de simpele me thoden van de 84-jarige kanselier, maar het flinke pak slaag werd aanbevolen door een overgrootvader. En hierin zijn wij het met hem eens". Gestrande kotter zit nog steeds vast Als gevolg van de slechte weersom standigheden is het vandaag nog niet mogelijk geweest een begin te maken met het bergingswerk van de kotter Den Helder 79 ,,De Drie Gebroeders", die vast zit op het strand van Texel. De sleepboten ,,Simson" in Den Hel der en ..Stortemelk" op Terschelling liggen klaar om met het werk te be ginnen zodra het weer beter wordt. Aan boord bevinden zich nog steeds drie man, onder wie schipper Jaap Slot. Via een wippertoestel heeft men van het strand af verbinding met de kotter. waarin hem wordt medegedeeld, dat de minister van Justitie een nieuw onderzoek heeft gelast naar aanleiding van zijn klacht tegen de Hansa. Mef dit hernieuwe onderzoek zal worden be last de procureur-generaal dr. Reb- mann te Düsseldorf. Naar het zich laat aanzien maakt het z.g. komplan van prof. Froger, dat al eerder, in december n.l. punt uitmaakte van een uitvoerige bespre king in de raad, een goede kans, met enkele wijzigingen die de opzet van het plan niet aantasten, op 27 januari a.s. door de gemeenteraad te worden aanvaard. Burgemeester en Wethouders hebben in een uitvoerige nota aan de raad hun standpunt ten aanzien van het meest omstreden onderdeel van het plan, n.l. het Plein, nogmaals uiteengezet en aange toond, dat de beste manier om het pleintje zo lang mogelijk in de oude staat te handhaven is: het vaststellen van het nieuwe plan. Het schrap pen van het Plein uit het plan biedt n.l. geen oplossing, omdat dan de thans geldende bebouwingsvoorschriften van kracht blijven en deze voorschriften zijn al evenmin gericht op het behoud van het bestaande. Volgens deze voorschriften is n.l. op het Plein het bouwen van gebou wen van meer dan twee verdiepingen mogelijk en dat zou in strijd zijn met de verlangens die thans ten aanzien van het Plein tot uitdrukking zijn gebracht. Het vaststellen van het nieuwe plan, zij het dan dat de afmetingen van het Plein zijn teruggebracht, maakt het mogelijk, het oude te be houden, zo lang de raad dat wenst. De commissie voor de uitbreidings plannen uit de raad heeft zich met deze zienswijze akkoord verklaard, mits Burgemeester en Wethouders de toezegging doen, dat niets zal worden ondernomen tot verwezenlijking van het nieuwe plan, alvorens de raad zal hebben uitgesproken dat de omstandigheden daartoe dien stig zijn. B. en W. zeggen dit in hun nota toe. STADSNIEUWS AFSCHEID BIJ DE H.C.W. Zaterdagmorgen nam de heer Dreef na 42 dienstjai-en afscheid van de N.V. Holl. Constructie Werkplaatsen. In de recreatie-zaal werd hij door de voorzit ter van het jubileum-comité, de heer C. Pouw, toegesproken. Spreker prees de heer Dreef om zijn gedegen, vakkennis en bood hem namens het comité een enveloppe met inhoud aan. De heer H. Laman. voorzitter van de „Stalen Band", sprak er zijn waarde ring over uit, dat de heer Dreef on danks zijn hoge leeftijd, nooit een avond van de Stalen Band had overgeslagen. Spreker hoopte, dat hij nog vele avon den zou mogen bezoeken. Namens de Stalen Band bood hij de heer Dreef een kist sigaren aan. Na afloop drukten allen de heer Dreef de hand. Vooraf had de directie reeds afscheid van de heer Dreef genomen. Ondankbare huisgenote Een 16-jarig meisje, dat met proef verlof uit het Rijksopvoedingsgesticht in een pleeggezin in Den Haag was op genomen, heeft zich wel zeer ondank baar ten opzichte van haar verzorg sters betoond. Op 11 januari j.l. stal zij f. 2800 en sindsdien was z(j spoor loos. Zij is vrijdag in Den Haag aange houden. Het bleek dat zij van het ge stolen geld inmiddels een bromfiets en kleding had gekocht, terwijl zij boven dien haar verblijf gedurende deze da gen in diverse hotels van het gestolen geld heeft bekostigd. Zij zal vermoede lijk weer teruggezonden worden naar het opvoedingsgesticht. Ontvluchte inbreker aangehouden Zaterdagmiddag is in Haarlem een 34-jarige loodgieter, die op 29 decem ber was ontsnapt uit de strafgevange nis in Scheveningen, aangehouden. Twee rechercheurs van de Haarlemse politie herkenden hem toen hy op straat liep. Hij heeft zich zonder verzet mee laten nemen. De man was gedetineerd wegens een inbraak in Bloemendaal, waarvoor hU tot 10 maanden gevange nisstraf was veroordeeld. Hij zou in april weer op vrije voeten komen, maar vermoedelijk in verband met de komende jaarwisseling heeft hij op 29 december de vrijheid ver kozen. GEVESTIGD In de week van 7 t.m. 13 jan. P. J. Groenendaal en fam., bedrijfslei der, Tomatenstr. 23; R. A. Tuts en fam.. Instrumentmaker. Bernard Zweerstr. 5; J. van der Harst en fam.. landbouwk. ingenieur, Cronesteinkade 18; H. A. T. Beckmann en fam., adj.-directeur, Burg- gravenlaan 150; D. N. van 't Oostende -,eb. Lim en fam., Bernard Zweerstr. 5; J. Jansen Schoonhoven en fam., ass. Rijksuniversiteit, Boerhaavelaan 86; K. Blank en fam., vertegenwoordiger, Burg gravenlaan 186; P. J. J. Geurts en fam., Rijksambtenaar, Roomburgerlaan 35; J. F. S. van Sisseren en fam., constructeur- tekenaar, Driftstr. 75; R. J. Osinga, He- rengrt. 31; J. M. J. Smit, Noordeinde 50; C. de Waal, hulp i/d. huish.. Mezenstr. 2; L van der Ros, kleuterleidster, Bloemis tenlaan 45a; P. J. S. J. W. C. Duijver- man, binnenhuisarchitect, Haarlemmer- str. 216a; B. Lonis, granietwerker, Lee- mansstr. 33; W. A. F. Temminck, verte genwoordiger, Boerhaavelaan 40; E. H. de Meijer, lerares, Witte Rozenstr. 57; C. E. Tegelaar geb. Van der Kuijlen, Burggra- venlaan 136; M. E. Adriaanse, Hugo de Vriesstr. 74; M. A. van Dorp, Utr. Veer 22; P. A. J. ter Weel, welfare werkster, Fa- gelstr. 26; F. P. van Roy .arts, Rijnsbur- gerweg 95; T. Vedder, chauffeur, Heren- str. 16; H. F. A. J. L. J. Broeckx, Rijn en Schiekade 28; J. M. van Bosse, Nieuw- str. 47; H. J. M. de Helden, koster R.-K. Kerk, Haarlemmerstr. 268a; M. Heblij, maatsch. werkster, Bernhardstr. 2; A. J. C. Everts geb. Vissers, secretaresse, Burg- gravenlaan 174; C. Bommeljé, verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; M. A. Feijtes geb. Hartman, secretaresse, Corn. Schuyt- laan 174; A. M. Nlissen, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; M. van Roon, ver pleegster. Rynsburgerweg 10; S. Hooi- metier, verpleegster" Rijnsburgerweg *- Y ïolen, Apothek« 10; Enkele wijzigingen zijn aangebracht Er zijn, zoals gezegd, in het plan en kele wijzigingen aangebracht. De Gang zal niet 10 meter maar 6 meter breed worden, de Schoolstraat niet 17, doch 14.5 meter. Daardoor behoeft de zuid oostelijke pleinwand,, waarin zich het hotel „Het Wapen van Wassenaar" be vindt, minder ver naar achteren ver schoven te worden. In een eerder sta dium waren ook de noordoostelijke en noordwestelijke wanden van het Plein al meer naar het midden teruggebracht. Het nieuwe plein zal dus aanmerkelijk kleiner worden dan aanvankelijk gepro jecteerd was. Een andere wijziging betreft de Van Hogendorpstraat. Het gedeelte dat uit komt in de Langstraat zal niet 30 meter doch 17 meter breed worden. Tenslotte is een streep gehaald door de wijziging van het kruispunt GravestraatLang- straat-Johan de Wittstraat. Volgens de eerste opzet van het plan zou het pand van Albert Heijn moeten verdwijnen om een betere aansluiting van de Grave straat op de Johan de Wittstraat te ver krijgen. Deze gedachte hebben B. en W. laten varen; in de toekomst zal een an dere oplossing voor dit moeilijke punt gezocht kunnen worden. Bezwaren Van de 79 door belanghebbenden in gediende bezwaren zijn er 22, waaraan door wijzigingen in het plan geheel of nagenoeg geheel kan worden tegemoet gekomen. Aan 17 andere bezwaren kan gedeeltelijk worden tegemoetgekomen. De dan nog resterende bezwaren zijn niet alle van groot gewicht doch hebben merendeels betrekking op de kwestie van de schadevergoeding. Kosten De kosten van het plan aankoop van percelen, schadeloosstellingen en aanleg van wegen worden globaal op f 4 miljoen geraamd. Gezien het feit, dat hierbij zijn inbegrepen de kosten voor het vergroten van het Plein en het feit, dat de uitvoering van het plan etappe- gewyze zal kunnen geschieden verwach ten B. en W. dat voor de financiering van dit plan een oplossing gevonden zal kunnen worden. T. Golsteijn geb. Voormolen. Apothekers- ass., Burggravenlaan 122; A. van der Schatte Olivier, med. secretaresse, Boer haavelaan 43; J. E. de Weerd, Oude Vest 137; E. A. Toutenhoofd. Stille Rijn 8; A. Monnier, arb. verchroomlnrlchting, Kool- str. 6; O. H. de Mulnck Keizer. Schelpen kade 45; M. Roessineh van Iterson, Ra penburg 121; A. J. Ypey. Dahliastr. 12a; A. de Graaf, elektrisch lasser. Sieboldstr. 42; J. M. Kreuger, boekbinder. Leliestr.4; B. Schillemans, kok. Oude Rijn 15; W. Koet, letterzetter. Geregrt. 6; J. Weisen- bach, drukker. Kort Rapenburg 5a; C. de Loor geb. Westbroek. Plantsoen 71; W. Kuijper. Terweepark 3; F. Hendriks, chauffeur, Sumatrastr. 58; J. H. M. Ost- heimer, maatsch. werkster. Haarl.weg 57a; W. de Vroom, boekhouder. Burggraven- laan 130; L. J. Aarnoudse, chauffeur, Lijsterstr. 4; J. E. W. Colsen, textieltech- nicus, Haarl.str. 48a; A. Koeman, onder wijzeres. Papengrt. 17; W. de Sitter, Witte Singel 36. VERTROKKEN G. Leijenaar en fam., Damlaan 3 nr. Verenigde Staten v. Noord-Amerika; L. Koster en fam., Morslaan 26 nr. Katwijk, Zanderijweg 1; W. B. van Ooij en fam.. Tomatenstr. 23 nr. Utrecht, Berkelstr. 48; W. T. de Jonge en fam., Drifstr. 17a nr. Nieuw-Zeelana; M. H. Koreman en fam., a/b. Herensingel nr. Nleuw-Zeeland; P. J. de Serière en fam., Haagweg 5 nr. Ver enigde Staten v. Noord-Amerika; G. A. Markus geb. De Raadt en fam., Morslaan 35 nr. Geertruidenberg, Stadsweg 6; A. F. M. Aarts en fam., Burggravenlaan 176 nr. Slttard, Chr. Kisselsstr. la; K. Borsjes en fam., Haarl.str. 209 nr. Leiderdorp, M. P. Splinterlaan 32; P. H. C. Tol, geb. Hermans en fam., Pr. Steinstr. 38a nr. Noordwijk, Weteringkade 36; J. E. Bek kering en fam.. Witte Singe 29 nr. Zwijn- drecht. Kam. Onnesstr. 50; G. Mulder en fam.. Hoge Rijndijk 144 nr. Leiderdorp, Fr. Hendriklaan 110; J. Llgthart Schenk en fam., Scheepm.steeg 2a nr. Australië; J de Roo. Telderskade 4 nr. Kapelle, Ab- dijstr. 1; J. T. Hogervorst, Nieuwe Rijn 8 nr. Beverwijk. Zeestr. 127; D. Blansjaar, Vrouwenkerkstg. 18 nr. Voorschoten, a/b. ws. El Pescatore. llgg. Valkenb.weg 198a; H J. E. Blansjaar geb. Veijgen, Aloëlaan 53 nr. Voorschoten, a/b. ws. El Pescatore llgg. Valkenb.weg 108a; M. A. Willemsen, Merelstr. 28 nr. Middelburg. Noordpoort- plein 2; J. P. G. Vollebregt, Boerhaave laan 2 nr. Heemstede. Herenweg 126; M. Marinissen, J. de Wlttstr. 17 nr. Maas sluis, Pres. Steinstr. 18; E. M. C. Tien stra. Rijnsb.weg 10 nr. Amsterdam. Mi- nervaplein 48II; L M. van Dit. Lopsen- str. 23a nr. Noordwijk. de Ruyterstr. 21; S. de Wispelaere, de Genestetstr. 59a nr. Oost- en West Souburg, Nieuwstr. 24; C. M. Nugteren, Witte Singel 27 nr. Noord wijk, Zwarteweg 20; C. C. Melchior. J. v. Goyenkade 27 nr. Pijnacker. Zwethkade 30; J. Brulning, Hogewoerd 71, nr. Nue- en, Gerwenn cn Nederwetten. Papenvoort- seheide 8; J. Wltsenburg. St.-Jacobshof 3 nr. Sassenheim. Menneweg 153; W. R. Verhoog geb. Den Hartog. Turfmarkt 10 nr. Weesp, Nieuwstr. 94; J. Pestman, Su- matrasstr. 110a nr. Warmond a/b. llgg. Jachthaven De Kaag; T. Truik. Groene- steeg 3 nr. Italië; M. W. F. van Rijen Kb. Peters, Schapenstg. 3 nr. Delft, v. d. ïystr. 13; T, Chamalaun geb. Eps- kamp. Oude Vest 49 nr. Groot-Brlttan- nié; M. Uittenbogaard, Rijnsb.weg 10 nr. Noordwijk, Rembrandtweg 9; H. G. van Marlen, Rijnsb.weg 10 nr. Amsterdam, Nic. Maesstr. 139 I; A. Datuk Oemar, Lee- mansstr. 33 nr. Delft, Bieslandsekade 120; G. J. van Hagen, Lindestr. 28 nr. Bergen op Zoom, Kastanjelaan 111; J. van der Zwan, Dahliastr. 11a nr. Alphen a/d. Rijn Leeuwerikstr. 160; F. G. Dijkstra geb. Oost veen. M. Treubln. 8 nr. Zlerlkzee. De Huybertstr. 4; T. H. Evers. Hoge Rijn dijk 128 nr. Harderwijk, Boekhorstlaan 26; J. T. Beuk, Vliet 27 nr. Verenigde Staten v. Noord-Amerika; M. A. van Rhijn, Ra penburg 119 nr. Zeist. Pr. Beatrixlaan 11; E Holleman geb. Labordus, Lage Rijn dijk 6b nr. 's-Gravenhage, Koningstr. 96; R. M. van den Ing, Herengrt. 108 nr. Lisse, Hereweg 170; C. K. Wannée, Rijns b.weg 140 nr. 's-Gravenhage, Heemskèrk- str. 24; W. R. van Zwet, Witte Singel 8 nr. 's-Gravenhage, Parkweg 36; A. van Haarlem, Koninginnelaan 28 nr. Amster dam, Sarphatistr. 951; P. J. M. Damen, Hoge Rijndijk 117 nr. 's-Gravenhage, Noordelnde 157; P. J. C. M. Kagie, Klok- steeg 1 nr. Den Helder, Buitenhaven 5; C. Rullens geb. Helvensteijn, Sumatra str. 26 nr. Delft. Fortuinstr. 19; M. M van de Wiel, Rijnsb.weg 10 nr. Delft, v. Miereveltlaan 20; E. J. M. Piek. Rijnsb. weg 10 nr. Nederlandse Antillen; W. J. Hoobroeckx, Witte Singel 8 nr. Dordrecht, Wolwevershaven 17; S. Ouwerkerk geb. Mieloo. Schelpenkade 64 nr. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 7; C. E. Marlisa. Stadhou derslaan 28 nr. Tiel, Sperwerstr. 11; J. ten Kate. Hogewoerd 14 nr. Delft, Fabri- tiustr. 10. iiiiiimiiiiiimiiiiiiimiiuiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimimiiiiiii Het Leidseh Dagblad Als vcm ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. BEURSOVERZICHT O-Geanimeerde markt Amsterdam, 18 januari De stemming was vanmiddag op het Damrak voor de internationale waarden ongeanimeerd met over de gehele linie iets lagere koersen, vergeleken bij de slotkoersen van vrijdag jongstleden. De handel was zeer rustig. De vaste tendens waarmee jl. vrijdag gesloten was, werd vandaag niet verder voortgezet. Men kon eerder van een lichte koersreactie spreken. De laatste slotkoersen uit Wall Street gaven een verdeelde stemming te zien, terwijl de prijzen van de Neder landse hoofdfondsen aan die van Am sterdam werden aangepast. Het publiek kwam hier en daar met een stukje aan dragen; dit was reeds voldoende om iets lagere koersen op het bord te brengen. Aku, zonder buitenlandse steun, opende op 518% en was op die prijs circa 7 pun ten beneden het vorige slotniveau. Na een stijging voor deze aandelen tot 522 verlieten de stukken de markt op circa 517. In Philips was de handel minimaal. In de openingskoers van 798 kwam niet veel verandering. De vorige slotprijs voor Philips was 804%. Ook de preferen te aandelen Philips werden een paar punten lager geadviseerd. Unilever daal de van 788% tot 786 en verloren circa 6 punten. Kon. Olies waren op f. 167.50 na een opening van f. 168,10 een gulden la ger en beneden pariteit New York. Na tionale Handelsbank werd een puntje lager geadviseerd. In de Scheepvaarthoek bedroegen de koersverliezen 1 tot 3 punten. Ook de leidende cultures moesten enig ter rein prijsgeven ten opzichte van de vo rige slotprijzen. Staatsfondsen iets ge makkelijker. In de lokale sector bleef de hoek van aandelen Walvisvaart gesloten na de zeer grote belangstelling en vaste ten dens van vrijdag jj. op geruchten over een hoger dividend. De directie van de maatschappij heeft meegedeeld dat zij het dividend van 6 over het vorige boekjaar niet kan verhogen, tengevolge van het garantie-verdrag dat de maat schappij heeft met de Nederlandse re gering. De koers van de aandelen werd een paar punten lager geadviseerd. Grootbanken iets lager. Tegens het slot van de markt daalden Unilevers tot 779, Aku's tot 513 terwijl ook de Scheepvaarten nog iets meer terrein verloren als gevolg van enig aanbod, waartegenover slechts vraag bestond op lagere prijzen. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 januari. Londen 10.55%—10.56%New York 3.77%—3.77% Montreal 3.95^—3.96,^; Parijs 76.85%—76.90%; Brussel 7.56— 7.56%; Frankfort 90.46%— 90.51% Stock holm 72.83—72.88; Zürich 87.23%— 87.28%; Milaan- 60.73%—60.78%Ko penhagen 54.57—54.61; Oslo 52.74—52.79- Wenen 14.51%—14.52%Lissabon 13.15% 13.17 y,. Beurs van Amsterdam Maandag 18 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. *58 4% 100% 99f| Ned. '59 4% 100,', 99fj Ned. '59 4% 98,a« 98GB Ned. '53 3% 94% 94A Grootboek obi. 3% 77% 77%B Ned. '47 3% (3) 92%GL 92% Ned. '51 3% 95%GB 95% Ned. '53 (3%) 93,^ 93ft Ned. '56 3% 93f»« 93fr Ned. 48 3% 87%B 87 Ned. '54 3% 88B 87% Ned. '55 I 3% 89 Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. *37 3 90% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert. 3 97% 97% Ned. 62-64 3 98% 98,% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90% Ned. WB. 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 45 45% Nat. Handelsbank 191% 189GL Ned. Handelmij259% 259% Amst. Rubber 130% 129% H.V.A174% 170% Senembah 624GB 625GB A.K.U525% 514% Berkel's Patent (v.) 310GB 301 Calvé Delft cert. 761 755 Deli My .en (Ver.) 203.20 199.75 Kon. Pap. v. Gelder 266% 266% Hoogovens cert830GB 815 L Müller en Co. NJ3. 392% 392% Ned. Kabelfabr466GB 458GB Philips 804% 7961' Philips pref300 295 Unilever 791% 730% Wilton Feyenoord 241 239% Biliton 2de r 390GB 389 Dordtse Olie gew. 793-'% 784 Kon Olie (f20.— 169.50 168.50 Idem (50 A f20.—) 168.60 167.15 Holl. Amer. lyn 175% 172 Java China Paket 166 167% KIM115.8O n6 Kon Ned. Stmv Mij 201 i96 Kon. Paket Mij 151% 150GB Stoomvaart Mij Ned 188 i83 NIevelt Goudr. cert. 169GL 160% v. Ommeren eert. 271GL 262% Kon Rott. Lloyd 168 165% Ned. Scheepv Unie 169% 164% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 95% idem '48 (3%) 94 94% R'dam '52-1 (4%) 98% 98 id. id. *37 I-n (3%) 94% Z.-Holland "56 (4%) 98 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.WJ3 '52 (4%) 95% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A'dam '53 3 98% 931: A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 I 2% 80% B 82 A'dam '56 II 2%90 90% Eindhoven '54 2% 79% 80 Enschede '54 2% 79% 81 Den Haag '52 I 2% 86% 87 Idem II 2% 86% R'dam '52 I 2% 84% 84% Idem n 2% 87% Idem '57 2% 97 96 II Utrecht '52 2% 90% 88L Z.-Holl. 1957 2% 93% 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 229.50 Amst. Bank 342% H.B.U eert238 Rott. Bank 299% Twentsche Bank 279% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 400 Borsumij 70% K. N Ed.met. A-AA 94 Idem pref wd 93 ElectrolasmiJ 325 Kon Ned Grofsm 182% Holl Constructie 475 Ing. bur v Bouwnfjv 281 Internatio 180 Int. Kunststoff Ind 60 Leidse Wolspinnerij 424 Rott. Droogdok Mij 640 Sikken's Lakfabr 596 Ver Touwfabrieken 305 Walvisvaart 126% Wernink's Betonm 162 Van Wijk en Heringa 112% Zaalberg 127% Spoorwegen Deli Spoorweg Mij 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecott Republic Steel Shell Oil Union Pacific Un. States Steel 26% 106 66% 54% 48% 59fJ 97% 71% 81 29 j| 95fè 229 339 235 301 277 400 70 94 93 475 279 174 62% 442% 635 595 302 124% 161 114% 127 26% 102 66 53% 48s, 53 96 70 80% 29A ">3%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7