Ons land haalt zich verbittering Britse zuivelkringen op de hals Afd. Leiden van Kon. INed. Bond Oud-onderofficieren 30 jaar DIESVIERING UNIVERSITEIT VAN 4 TOT 8 FEBRUARI De heftige prijsschommelingen worden totaal niet begrepen MAANDAG IS JANUARI 1960 Hartelijke huldiging van P. D. Beversluis bij zijn afscheid als voorzitter Zaterdagavond is in de recreatiezaal van de Doelenkazerne onder zeer grote belangstelling het 30-jarig bestaan van de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren herdacht. Bovendien is de heer P. D. Beversluis, die al die jaren voorzitter is geweest en thans de tijd gekomen achtte om af te treden, op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd. Tientallen bloem stukken gaven uiting aan de gevoelens van dankbaarheid en waardering, welke men in ruime kring de heer Beversluis toedraagt. Namens de regelingscommissie open de de heer P. L. Rosdorf de avond met een hartelijk woord van welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat hij zich daarbij in het bijzonder mocht rich ten tot de Bondsvoorzitter, de heer L. Stok, afgevaardigden van de afdelingen Den Haag, Haarlem en Rotterdam, luit.- kolonel Th. Wessels, vertegenwoordiger van de garnizoenscommandant, de of ficier van de Dienst Welzijnszorg, kapi tein G. J. Lutz, de kazernecommandant kapitein J. Delwell, alsmede afgevaar digden van de Vereniging van Ex-poli- tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd de Ned. Bond van Oorlogsslachtoffers en de Ver. „Het Mobiliatie-Kruis". P. D. BEVERSLUIS De heer Beversluis, die vooraf een ovatie in ontvangst had te nemen, sprak hierna een „In Memoriam" uit voor de leden ,die in deze 30 jaar de afdeling ontvallen zijn, waarna enige ogenblik ken stilte in acht werden genomen. Op sprekers voorstel werden aan de heren Ouwerkerk en Miltenburg, beiden ver hinderd wegens ziekte, en aan de heren Oudshoorn en Zwart, die in verband met hun leeftijd (resp. 88 en 83 jaar) thuis moesten blijven .woorden van me deleven per telegram toegezonden. De heer Beversluis gaf vervolgens een over zicht van de groei van de afdeling. Hoewel de afdeling oorspronkelijk in 1888 werd opgericht en in de beginjaren veel heeft kunnen doen om de nood van de in kommer verkerende leden te le nigen, liep de belangstelling van de le den zienderogen terug en bleef er sleohts een „kaartclubje" over. Op 15 januari 1930 besloot een twaalftal oud onderofficieren tot de heroprichting van een Leidse afdeling en werd spreker tot voorzitter gekozen. Dank zij de grote ac tiviteit van dit twaalftal kwam de afde ling al spoedig tot grote bloei en werd zij een steun voor allen, die hieraan be hoefte hadden. Als één van de meest spectaculaire hulpverleningen noemde spreker de illegale hulpactie, welke in samenwerking met het Ned. Roode Kruis op touw werd gezet voor de krijgsgevan genen in de Duitse kampen /voor welke actie de afdeling Leiden het R.-K. Kruis-van-verdienste en een tegelta bleau vervaardigd door een ex-krijgs gevangene van de Leidse burgerij in ontvangst mocht nemen. De 76-jarige voorzitter achtte thans de tijd gekomen, het voorzitterschap neer te leggen .zodat een „jongere kracht" zijn werk zou kunnen voortzetten. Spre ker verwachtte, dat zijn opvolger, de heer J. Lambermont, de afdeling tot nog grotere bloei zou brengen. Het hierna volgende feeeteliyke ge deelte van de avond werd verzorgd door het Kleinkunst-ensemble o.l.v. Mr. Timps uit Koog aan de Zaan. Met vlotte en geestige conferences van Ko v. d. Wel die tevens als zanger, parodist en imita tor van bekende figuren veel succes oogstte, het optreden van het bekende Paradijs onder de horizon FILMOCHTEND INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Gisteren bood het Instituutsbestuur van de Leidse afd. voor Arb. Ontwikkeling zijn leden een filmochtend aan van bij zonder goed gehalte. Vertoond werd na melijk een in Cannes met de Grote Prijs voor de beste documentaire bekroonde film (tegelijk een première voor Leiden) „Paradijs onder de horizon", welke een fascinerend beeld geeft van een majes tueuze wereld, die geen menselijk oog eerder zag: het hoogplateau van Japan, dat zich 3000 m. boven de zeespiegel uit strekt. Een staf van 30 operateurs trot seerde twee jaar lang hitte, kou en alle gevaren van 'n wilde, maar groots na tuur. Onder regie van de Japanner, Sa- dao Imamura kwam op deze wijze een uniek filmwerk tot stand. Meer dan 10.000 km. moest in deze ongekende we reld worden afgelegd, dwars door on herbergzame gebieden op duizenden me ters hoogte. In het hart van onbeklom- men bergen als de Tatayema, de Haku- ba, de Harinoki, de Kashima en vele an dere bergen maakten zij unieke opna men van de flora en fauna. De film onthult veel van wat men nog niet kende en zelfs niet voor mogelijk hield; bovendien ontroert zij door de fijnzinnigheid, waarmee zij het leven daar boven schildert. Wij zien er elk dier vechten voor zijn bestaan, doch on danks de wet van de sterkste, die hier meedogenloos regeert, is er ook een lots verbondenheid van sommigen. De ont roerende geschiedenis van twee wasbeer- tjes in deze film toont dit aan. „Paradijs onder de horizon" werd ech ter meer dan een boeiende documen taire alleen; het werd tevens een kleu- rengedicht op lente, zomer, herfst en winter. Het valt niet te verwonderen, dat deze film twee jaar geleden in Cannes de hoogste onderscheiding verwierf. Het is een waarlijk magistraal gefotografeerd beeld van een ongekende wereld, waarbij van geen enkele trucopname gebruik werd gemaakt. Het Nederlands commentaar werd uit gesproken door Piet te Nuyl jr. In het voorprogramma werd o.a. ver toond de kleurenfilm van het Provin ciaal bestuur van Zuid-Holland, waarin de recreatiemogelijkheden in onze pro vincie op een aantrekkelijke wijze onder de aandacht worden gebracht. accirdeon-duo „De Bella's" en de show van Mr. Timps als goochelaar, illusio nist en manipulator, heeft een ieder zich kostelijk geamuseerd. HULDIGING P. D. BEVERSLUIS Tijdens de pauze is de heer Beversluis in de Onderofficiersmess op grootse wij ze gehuldigd en hebben velen van de ge legenheid gebruik gemaakt om de scheidende voorzitter de hand te druk ken. Algemeen voorzitter Stok vertolkte de gevoelens, die het bondsbestuur voor de Leidse afdeling had en memoreerde o.m. een aantal hoogtepunten uit het verenigingsleven. Zo zal de hulp aan krijgsgevangenen in de oorlogsjaren en de verzorging van het Internationaal Congres in 1947, waarover nu nog tot ver over de grens wordt gesproken, nim mer worden vergeten. Mocht het bestuur voor de kas een enveloppe met inhoud ontvangen, de secretaris, de heer F. v. d. Linden, werd onderscheiden met het Bondskruis van Verdienste Ile-klas. Met enige weemoed nam spreker af scheid van de heer Beversluis, die als lid van de redactiecommissie van het Bondsorgaan (waarin hy onder de titel „Voor de mast" o.m. zijn Marine-herin neringen ophaalde) en op de bondsver gaderingen node gemist zal worden. Spreker was er van overtuigd, dat in de •heer Lambermont een waardig opvolger was gevonden. Namens de Ned. Bond van Oorlogs slachtoffers, sprak de heer H. de Jager met veel waardering over de hechte band, welke er steeds tussen beide bon den had bestaan. Ook spreker bood een enveloppe met inhoud aan. De comman dant van de Koksschool, luit.kol. Th. Wessels, had steeds grote bewondering gehad voor de vitaliteit van de nu reeds BEZOEK DIVISIE-JEUGDSECRETARIS LEGER DES HEILS Gisteren stonden de bijeenkomsten van het Leger des Heils o.l.v. de nieuwe divisie-jeugdsecretaris van de Centraal- Nederland-divisie, kapitein A. de Heus. In zijn inleidend woord sprak de kapitein over de blijdschap in de dienst van God, waarna hij uitvoerig stilstond bij het schriftgedeelte Matth. 3 7-12. Tijdens deze dienst complimenteerde kapitein R. J. Schurink de bevelv. offi cier van het Leidse korps, de moeder van het korps, sergeant-majoor E. Stol- te-Heus met haar jubileum. Zij is thans 35 jaar bij het korps in functie. Mevr. Stolte-Heus verkreeg voor haar moed, trouw en zelfverloochening gedurende deze reeks van jaren betoond, namens de commandant van het Nederlands Leger des Heils, de daartoe geëigende onderscheiding, welke haar door kapi tein Schurink op de borst werd gespeld. In haar dankwoord herinnerde mevr. Stol'te eraan hoe zij in de oude korps zaal aan de Lammermarkt nu 55 jaar geleden - tot bekering kwam en sedert dien met vreugde velerlei taken heeft mogen verrichten. Na deze plechtigheid werd haar door de aanwezigen de zegen, bede toegezongen. De nieuw benoemde commandant van het Leger des Heils in Nederland, kolo nel W. F. Palstra zal zondag 21 februari een bezoek aan onze stad brengen en des avonds de samenkomst van het Le ger leiden. 76-j\Aige heer Beversluis en stelde hem gaarne tot voorbeeld voor de velen, die zich er maar al te vaak met een zekere gemakzucht van afmaken. Spreker was zeer erkentelijk voor het feit ,dat eerder genoemd tegeltableau een plaats aan de wand van de onderofficiersmess had mogen krijgen en sprak de hoop uit, dat de heer Beversluis nog vaak de mess zal bezoeken. Tot slot sprak de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer W. Soholten, enige woorden van sympathie over de Leidse afdeling en de heer Be versluis, die enige rookartikelen in ont vangst mocht nemen. Tot slot van deze zeer geslaagde hul digingsavond, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen en werd van de gelegen heid tot het maken van een dansje met medewerking van het Poltie Mu- ziekensemble o.l.v. de heer R. F. S. Voer man een druk gebruik gemaakt. Dr. Keuning, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkun de, van wiens benoeming tot ge woon Leids hoogleraar in niet-Euro- pees volksrecht wij zaterdag mel ding maakten. (Foto L.D./Holvast) Vader en zoontje bij auto-ongeluk gedood Op de Rijksweg Lemmer-Sneek is za terdagmiddag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 38-jarige F. Hoek stra uit Emmeloord en zijn vijfjarig zoontje Paul om het leven zijn gekomen. De echtgenote van het slachtoffer en zijn tienjarig dochtertje zijn zwaar ge wond in het Sint-Antoniusziekenhuis in Sneek opgenomen. Het ongeluk gebeurde doordat het slachtoffer na het nemen van een bocht op het linker weggedeelte terecht kwam. door het naderen van een tegenligger, moest hij snel naar rechts uitwijken. Hierna ging de wagen slippen, botste tegen een boom erj schoot daarna dwars de weg over in een droge sloot. De te genligger is normaal gepasseerd. De be stuurder van deze auto heeft het onge luk zelfs niet eens gemerkt. Dit jaar zal de dies-viering van de Leidse Universiteit één gesloten geheel vormen. Andere jaren sluiten de oud-alumnidagen, welke ge houden worden tijdens het weekeinde voor de achtste februari, niet steeds aan bij de rede van de rector-magnificus op de dies natalis, ditmaal echter vallen de oudalumnidagen op 6 en 7 febrauri, voorafge gaan door toneelvoorstellingen op 4 en 5 februari en gevolgd door de diesrede (in de Stadsgehoorzaal) op 8 februari. De eeTSte voorstelling van de toneel groep van oudstudenten vindt plaats op 4 februari om 20 uur in de Schouwburg. Onder regie van mr. P. Cleveringa zal het stuk „Liefde's loze les" (Love's La bour's Lost) van Shakespeare worden opgevoerd in de nieuwe vertaling van mr. E. Straat. Ongeveer op deze datum zal deze vertaling in een nieuwe pocket- uitgave verschijnen. De voorstelling van 4 februari is in de eerste plaats voor studenten toegankelijk, doch tevens voor oud-alumni en hoogleraren. De tweede voorstelling op 5 februari is in de eerste plaats bedoeld voor leden van de wetenschappelijke staf en voorts voor oud-alumni en hoogleraren De officiële toneeluitvoering op za terdag 6 februari is toegankelijk voor genodigden en oud-alumni. Zaterdag 6 februari worden de tradi tionele oud-alumni-colleges gegeven in faculteitsverband. Zeer gevarieerde as pecten van de tegenwoordige weten schapsbeoefening (ditmaal op bijzon der aantrekkelijke wijze georiënteerd op meet algemene onderwerpen) zullen tijdens deze colleges door Leidenaren en oud-Leidenaren worden belicht. Even eens faculteitsgewijs vinden gezamen lijke lunches plaats. Een programmapunt dat op deze dag afwjjkt van de traditie is een be zichtiging van de studenten-sterflat aan de Klikspaanweg, welke op 28 ja nuari a.s. officieel door Prins Bern- hard in gebruik zal worden gesteld. Deze bezichtiging vindt plaats om kwart over vier des middags na af loop van de colleges. Zondag 7 februari toont weer het traditionele programma; in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg wordt om kwart over twaalf de bijeenkomst gehouden onder auspiciën van de Chris ten Studenten Raad. Als sprekers over het onderwerp „Goddelijke wijsheid" zullen optreden prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam en prof. dr. P. Hendrix uit Leiden. Na een gezamenlijke lunoh van alle deelnemers in de Waag begint om kwart over drie het studium generale in de Stadsgehoorzaal. Prof. dr. J. Dank- meijer zal hier spreken over .,'s mensen verscheidenheid". Een gezamenlijke thee in de Stadsgehoorzaal, opgeluisterd door pianospel van de heer K. G. W. v. Oven besluit het programma voor deze dag. Tenslotte spreekt de rector mag nificus prof. mr. J. E. Jonkers de dies rede op maandag 8 februari uit in de Stadsgehoorzaal om 14 uur. Postduivenvereniging „De Bonte Duif" De kampioensavond van de Postdui venvereniging „De Bonte Duif", zater dag in Hotel-Rest. Bellevue gehouden, had een geslaagd en geanimeerd ver loop waaraan een groot aantal pryzen zeker niet vreemd was. Voorzitter W. Nagtegaal verwelkomde de talrijke aanwezigen en dankte alle medewerkers (sters) voor de spontane hulp bij tentoonstelling en vluchten ge boden. Na de gehouden vluchten waren de uitslagen als volgt: 1ste kampioen Ge neraal: G. A. v. Albada, 2de kampioen Generaal: F. Bink; 3de kampioen Gene raal: N. Oudshoorn; Kampioen Vitesse: G. A. v. Albada; kampioen Fond: G. A. v. Albada; kampioen jonge duiven: F. Bink; tweemaal eerste Orleans: Jac. Krekelaar; twee jonge en tweede oude vluchten: G. A. v. Albada; eerste Duffel; F. Bink; eerste Vilvoorde: F. Bink; Chi- ney t.m. Chateauroux: G. A. v. Albada. Bij de gehouden tentoonstelling over acht klassen werden de prijzen als volgt toegekend: Jac. Krekelaar (4 x le - 2 x 2e en 1 x 3e)N. Oudshoorn (3 x le en 2 x 2e); G. v. Albada (1 x le en 2 x 2e); P. Fasel 2e; P. Schenkeveld 2e; F. Bink 3e en D. W. de Romijn 3e. Individualistisch optreden verweten Hoewel ons land en zijn produkten zich in Engeland altijd in grote populariteit mogen verheugen, worden er de laatste tijd helaas wan klanken gehoord in Britse zuivelkringen. Er heerst namelijk ontstemming, ja zelfs verbittering. Onder de vaste afnemers van onze boter en kaas, d.w.z. importeurs, groothandelaren en winkeliers, om over de consumenten maar te zwijgen. De oorzaak hiervan vormen de plotselinge heftige prijsschommelingen, welke zich speciaal in de maanden november en december hebben voorgedaan. Men begrijpt natuurlijk, dat de Nederlandse zuivelhandel niet blind kan zijn voor de wet van vraag en aanbod en aanlokkelijke prijzen op de buitenlandse markten niet kan negeren. Ook erkent men, dat 1959 -een bijzonder moeilijk jaar was, hoewel voor Nederland de droogte niet als een excuus wordt aanvaard maar aan de andere kant verwacht men, dat men van Nederlandse zijde een goed onder scheid zal maken tussen de normale vraag en de door een zekere paniekstemming beïnvloede prijsaanbiedingen, zoals deze zich in Frankrijk en West-Duitsland voordeden. Aanbiedingen, welke bovendien toen puntje bij paaltje kwam, min der realistisch waren dan ze een ogenblik leken. „Onredelijke stijgingen" Toenemende vraag Hoe het ook zy, de Engelse impor teurs, die Nederland in alle opzichten een goed hart toedragen, menen dat de Nederlandse zuivelhandel in het geheel geen rekening schijnt te houden met de toestand op de Britse markt. Het be lang, dat wy bij Engeland hebben, is dat het een regelmatige, vaste markt voor onze zuivel vormt. Met Denemar ken, Nieuw-Zeeland en Australië behoort Nederland tot Engelands traditionele leveranciers van boter en kaas. Dank zij een schitterende ononderbroken re clame-campagne geleid door de heer Sevink, commissaris voor Groot-Brit- tannië van het Nederlandse Zuivelbu- reau, neemt de vraag naar ons produkt voortdurend toe! Er is geen twijfel aan, dat wat de kwaliteit betreft, onze boter sinds jaar en dag in Engeland de kroon spant. Niet vergeten mag worden dat het Britse publiek in grote meerderheid de redelijk geprijsde boter koopt en dat margarine daar slechts op de tweede plaats komt. „Grijpstuiver" De Britse zuivelmensen zijn vooral in hun wiek geschoten dat Nederland wanneer het zyn boter niet elders kwyt kan in Engeland hoopt af te zetten, doch dat juist op ogenblikken dat de Britse markt Nederlandse boter nodig heeft, er vaak niet geleverd kan worden, omdat er elders betere prijzen kunnen gemaakt worden. Dit schijnt weliswaar het recht va nelke zakenman, maar niet vergeten mag worden, dat de En gelsen in de perioden, dat wij op hun afzet aangewezen zyn, het desnoods zonder onze boter en kaas kunnen stel len! Hun winstmarge is namelijk uiterst miniem, voor kaas minder dan 1%, voor boter minder dan 3%. Beide pro dukten zijn voor de importeurs slechts bijzaak. De grijpstuiver welke ze ermee verdienen, is meegenomen ter bestrij ding van hun algemene onkosten. Zij moeten het hebben van de Nieuw-Zee- landse en Australische produkten, welke bovendien tarief vrij worden ingevoerd. Uitsluitend als klantendienst leveren zij ook Nederlandse boter en kars. Voor onze zuivelindustrie zijn het echter nog altijd behoorlijke hoeveelheden. Het meest verbolgen is men over het feit, dat in drie weken tjjds de boter- prjjs na een onredelijke stijging met 167 shilling per hundredweight (onge veer f 80.per 112 Engelse ponden van 450 gram) kelderde. Ook de kaasprjjzen vertoonde absurde schommelingen. Im porteurs vertelden ons dat zij reeds ver liezen lijden als onze produkten nog onderweg naar Engeland zijn en dat ze vaak een half jaar met onze zuivel moe ten werken om ze weer goed te maken. Ze zitten vast aan hun wekelijkse in kopen en profiteren helemaal niet by sterk oplopende prijzen, omdat de groot handel en winkeliers dan weigeren te kopen in afwachting van een daling. Men behoeft de vakbladen maar op te slaan om te zien hoe groot de af keuring is van het Nederlandse prijzen systeem, dat nergens anders bestaat. Een toonaangevend blad als de „Gro cers' Gazette" staat vol artikelen, inge zonden stukken en zelfs spotprenten over de Nederlandse praktijken. Deson danks is de kritiek van de redactie uiterst gematigd. Men heeft begrip voor het standpunt van de Nederlandse pro ducenten, maar de val van 39 shillings in de prijs van Edammer kaas in de eerste week van december was de drup pel welke de emmer van de irritatie deed overlopen. Het blad schreef dat de grote importeurs de zuivelhandel met Nederland nauwelijks meer ernstig kunnen nemen, gezien de enorme ver liezen die zij lyden. Dit werd ons be vestigd in gesprekken met twee van de allergrootste importeurs, die ons land overigens welgezind zijn. De ene draagt zelfs een Nederlandse naam ,is in En geland uit Hollandse ouders geboren en de ander is iemand, die bij voorkeur zijn vakantie in ons land doorbrengt. Speculatie? Het algemene oordeel luidde dat de scherpe prijsfluctuaties in Nederland veroorzaakt zouden zyn door slechts een handjevol belanghebbenden, die naar speculatie neigen en niet van de bona fide handel. Beiden hopen vurig dat de protesten in de Engelse pers, in brieven aan onze ambassade en aan het Ned. Zuivelbureau in Londen, 'n verande ring in de situatie teweeg zullen bren gen. Gebeurt dat niet dan zal men ern stig moeten overwegen niet langer meer handel met ons land te dryven. Het zijn vooral de groothandelaren en de grote winkelconcerns die in woede zijn ontstoken over de door de Neder landse zuivelhandel getoonde „volsla gen onverschilligheid" jegens de Britse markt. „Als wy deze klanten verliezen", zo zeide men ons, „dan is onze import niet langer gerechtvaardigd en dan zul len wij zeer tot onze spijt de banden met Nederland moeten verbreken". Maar als Nederlander herinneren wij ons natuur lijk het woord dat de soep meestal niet zo heet geggeten wordt als ze wordt opgediendDesniettemin verwacht Langdurige sneeuwjachten hebben in grote delen van Engeland stag natie in het verkeer veroorzaakt. Dit plaatje werd gemaakt tussen Dover en Folkestone. men thans een gebaar van Nederlandse kant. Ook de Britse importeurs zijn voorstanders van een zo groot moge lijke handelsvrijheid, doch deze is vol gens hen ondenkbaar zonder tenminste een vrijwillige discipline. Bovendien mag er niet altijd sprake zijn van een naakt geld-motief .maar behoren ook morele verplichtingen jegens een vaste afne mer als Engeland waarheen het grootste deel van onze boterexport gaat een rol te spelen. Juist die vaste markt, welke men niet straffeloos in de steek kan laten, wanneer men zulks goeddunkt, is van groot financieel be lang voor Nederland. Wat is de oplossing? De algemene eis, die de Engelsen stel len is, dat de Nederlandse zuivelhandel het voorbeeld dient te volgen van de andere traditionele leveranciers van En geland en zorgt voor stabielere prijzen. Prijsschommelingen zijn vaak onvermy- delijk, maar laat men de prys zodanig vaststellen dat slechts geringe fluctua ties nodig zyn, zodat de handel met deze pryzen kan werken. Dat is het geval met de Denen en Nieuw-Zeelanders, die in de populaire bladen worden voorge steld als de beschermers van de Britse huisvrouw, die door de Nederlanders v/ordt belaagd! Inplaats van de 'wekelijkse vaststelling van prijzen in Leeuwarden pleit men voor een vaststelling daarvan een of tweemaal per jaar, of, als dat niet mo gelijk is, eenmaal in de maand of zes weken. Een bonus- en heffingssysteem zoals in Denemarken kan de pryzen op lange termijn stabiel houden en een betere winstmarge mogelyk maken voor de importeurs .terwijl de Nederlandse zuivel, welke ondanks alles hier in hoog aanzien staat, er alleen maar zijde bij kan spinnen. „Het Nederlandse produkt is zo goed", zei een der door ons on dervraagde importeurs, „dat wij zelfs nooit een monster ter controle nemen." „Anarchie" Maar men voelt dat er een eind dient te komen aan het zeer individua listische optreden van de Nederlandse zuivelhandel, dat hier als „anarchie" wordt omschreven. Men had van een belangrijke Neder landse exporteur een brief ontvangen waarin hij schreef zich over zijn eigen land te schamen. De „Grocers' Gazette" zegt dat de Nederlandse zuivelhandel zich beter dient te organiseren en te richten op moderne afzetmethoden. Niemand houdt van een systeem van uitvoervergunningen en andere vormen van gecontroleerde handel, maar vol gens het blad valt hieraan niet te ont komen wil er sprake zyn van een goed geordende afzet in Engeland! Zoals men weet is de Engelse taal doorspekt met uitdrukkingen, welke on gunstig zijn voor het Nederlandse volk. De meesten zijn ontstaan in de 17e eeuw toen de rivaliteit tussen beide landen een hoogtepunt had bereikt. De tegenwoordige Engelsen hebben bijna altijd een zwak plekje voor alles wat Nederlands is. Desondanks blijft het spotvers bij tijd en wijle klinken: „In matters of commerce it is the fault of the dutch that they are giving too little and asking too much (Op het gebied van de handel is het de fout van de Hollanders dat zy te weinig geven en te veel vragen). In de vorige eeuw haalde de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Cur- zon, dit nog aan in zijn rapport aan de premier over onderhandelingen met Ne derland. Nu wordt het meestal alleen nog maar als een grapje beschouwd. Het is aan onze handel ervoor te zorgen dat het niet opnieuw ernst wordt Op dit verslag van onze Londense correspondent leverde het Produktschap voor Zuivel desgevraagd het volgende commentaar: Wat de bezwaren van de Engelse im porteurs betreft ten opzichte van de abnormaal sterk stijgende Nederlandse zuivelprvjzen kunnen wy het Britse standpunt voor een belangrijk deel on derschrijven. Ook het bestuur van het produktschap kan de gesignaleerde gang van zaken verre van gelukkig noemen. Het kernpunt van het probleem is evenwel, dat de grondoorzaak van de ontwikkeling van het prijzenfront in de Stammenoorlog in de Belgische Kongo duurt voort De gouverneur-generaal van de Bel gische Kongo, de heer Cornells, heeft zondag de uitzonderingstoestand afge kondigd voor het gebied van Kasai, waar de bloedige onlusten tussen de Baloeba en de Loeloea de laatste maanden al vele tientallen doden hebben veroor zaakt. De vorige week hadden leiders van de twee stammen, die elkaar de grond be twisten waarop zy zich hebben gevestigd, na bemiddeling van een verzoenings commissie een overeenkomst bereikt, die er op neerkwam dat de 100.000 Baloeba zich binnen twee maanden uit de Loe- loea-gebieden zouden terugtrekken. Dit besluit had echter heftige reacties tot gevolg onder de Baloeba-stam en leidde tot nieuwe botsingen tussen de twee stammen, die de vorige week elf doden tot gevolg hadden. By de overvallen op de wederzijdse dorpen werden bovendien ruim 130 hutten in brand gestoken. Twee Baloeba-leiders, die aanvankelijk hun goedkeuring hadden gegeven aan de overeenkomst, trokken enkele dagen daarna onder druk van de gebeurtenis sen hun handtekening in. In een radiotoespraak, waarin de maatregelen van het Belgische bestuur werden aangekondigd, deelde de heer Cornelis zondagmiddag in Leopoldstad mede. dat hij de overeenkomst niet kon bekrachtigen, „niet alleen uit overwe gingen van menselijke, maar ook van praktische aard". Hij wees erop dat, om de besluiten te kunnen uitvoeren elke dag tussen de 1500 en 2.000 Baloeba hun woonsteden zouden moéten verlaten, hetgeen tegen het belang van de ontwikkeling van de Kongo zou zyn en het economische le ven in het gebied van Kasai in gevaar zou brengen. De waarnemende gouverneur-generaal van de Kongo, de heer Lafontaine, heeft alle civiele en militaire bevoegdheden gekregen om te trachten de rust in het gebied te herstellen. In berichten uit Leopoldstad wordt ge meld, dat er inmiddels nieuwe botsingen tussen de twee stammen zijn voorgeval len. Het is nog niet bekend of hierbij nieuwe slachtoffers zijn gevallen. Jongetje uit auto gevallen en gedood Op de Wolweg te Stroe in de ge meente Barneveld is zaterdagmiddag een bestelauto aan het slippen geraakt ten gevolge van de gladde weg. De auto schoot over de berm langs de weg in een sloot. Een portier van de auto sloeg open en 't 3%-jarig zoontje van de be stuurder werd uit de auto geslingerd. Hij kwam onder de auto terecht en was op slag dood. Martin Mariners definitief verboden Het ministerie van Defensie heeft be paald, dat de Marineluchtvaartdienst niet meer met de Martin Mariner zal vliegen, aangezien met dit type vlieg tuig in de afgelopen jaren een reeks te genslagen van uiteenlopende aard werd ondervonden. afgelopen zomer en de daarop volgende maanden buiten de Invloedsfeer van de Nederlandse zuivelhandel en -industrie was gelegen. Als gevolg van de z.g. droogtepsychose waaraan de voorzit ter van het produktschap ,ir. Van Dam. juist dezer dagen in een rede aandacht heeft besteed was er namelijk op de markten in het EEG-gebied bereidheid ontstaan de Nederlandse zuivelproduk- ten voor hogere prijzen af te nemen. De daaruit voortvloeiende stijging van door fabrikanten berekende pryzen heeft de binnenlandse markt in Nederland dan ook evenzeer beïnvloed als zy dat de Britse heeft gedaan. Dr hoge fabrieks prijzen dwongen de handelaren, wier export traditioneel op Engeland is ge richt, hun verkoopprijzen aan dit niveau aan te passen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5