f ITALIANO Leiden bepaald geen dode stad! urgent Grenswijziging hoogst KOU o GEVAT de lekkere Prachtige collectie rashonden Mij. „Tot Nut van "t Algemeen" 175 jaar Opgericht 1 maart 1860 Maandag 18 januari 1960 Tweede blad no. 29951 Nieuwjaarsrede burgemeester „Het wordt hoog tijd, dat de gemeenten meer armslag wordt gegeven" Bij de aanvang van de hedenmiddag gehouden zitting van de Leidse raad heeft de voorzitter, burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, een nieuwjaarsrede uitgesproken, waarin hij, na opsomming van de vele bouwobjecten, welke thans in Leiden verwezenlijkt worden, opmerkte, dat Leiden bepaald geen dode stad is. Spreker zag eventueel ook vele schaduwzijden; het nog steeds uitblijven van een grenswijziging en de nieuwe financiële verhoudingswet. Volgens de burgemeester wordt het hoog tijd, dat aan de gemeenten meer armslag wordt gegeven. In het begin van zijn rede nodigde jhr. mr. Van Kinschot de raad uit om met hem de stad van verschillende zijden te benaderen. Wanneer U, van Oegstgeest uit via de Rijnsburgerweg onze stad binnenrijdt, ziet u aan uw linkerhand de nieuwbouw van het Dia cones senhuis, wélke in de afgelopen week het hoogste punt bereikte, en de bijna voltooide assistentenflats in de Boerhaavelaan. Beide projecten kon den tot stand komen, dank zij de mede werking ,die de raad op financieel ge bied verleende. Richt u uw blik naar rechts, dan ziet u het Academisch Zie kenhuis, waaraan een nieuwe polikli niek wordt toegevoegd. Komt u van Leiderdorp uit via de Van der Valk Boumanweg Leiden bin nen, dan ziet u rechts van u een groot aantal flats in plan Noord, gedeeltelijk nog in aanbouw, gedeeltelijk reeds vol tooid, doch tevens wordt u gewaar, dat hier niet veel meer gebouwd kan worden. Komt u via de Hoge Rijndijk onze stad binnen, dan wordt u geconfron teerd met een oude getrouwe in ons stadsbeeld, de stadstram. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal deze tram binnen enkele jaren verdwijnen en ver vangen worden door bussen. Bij uw entree via de Voorschoterweg ziet u, aldus spreker links van u de uit breidingen in Zuid-West, waar nog steeds huizenblokken uit de grond ver rijzen en waar ook nieuwe industriecom plexen worden gebouwd, o.a. van de Royal McBee. Voorts ziet u, wanneer u verder rijdt, dat de nieuwe Lammenbrug, die van provinciewege gebouwd wordt, in wording is. Voorts zult u gewaar worden, dat een begin is gemaakt met de voor bereidingen voor de bouw van het Lam- menschansviaduct. Komt u tenslotte langs de Haagweg de stad binnen, dan ziet u de Sterflat, waar 220 studenten gehuisvest zullen worden en wier poorten in het laatst van deze maand officieel zullen worden geopend, en daarnaast de Chr. Nijverheidsschool. Niet alleen langs de invalswegen kunt u, aldus de burgemeester, constateren, dat Leiden leeft. Ook elders in de stad zijn wijzigingen gekomen en verbeterin gen aangebracht. Per helikopter boven Leiden Om deze te kunnen overzien nodigde hij de raad uit om in gedachten met hem in een helikopter plaats te nemen. Wanneer u naar beneden kijkt, zult u zien, dat het profiel van de Hooigracht is gewijzigd en dat deze schakel in de noord-zuid-verbinding nagenoeg gereed is. Evenwijdig hieraan ligt de Uiterste gracht, die gedempt is. Door deze dem ping kon tevens een bottle-neck in de Nieuwe Rijn worden verwijderd. Voorts ziet u, dat van twee pleinen in het af gelopen jaar het profiel veranderd werd. Het Stadhuisplein kreeg zijn nieuwe in deling, waardoor het ordelijk parkeren wordt bevorderd. Het Havenplein werd zodanig gereconstrueerd, dat het ver keer beter geleid wordt. In het noorden van de stad ziet u, dat de Slachthuis- brug is verdwenen en vervangen door een duiker. U zult ook ontdekken, dat de bouw van het nieuwe kantoor van de L.D.M. vordert, dat er verschillende scholen gereed gekomen zijn, o.a. twee aan de Oppenheimstraat en een aan de Sumatrastraat, dat er ook nog enkele scholen in aanbouw zijn, n.l. aan de Boshuizerlaan en aan het Philosophen- pad, dat er een nieuw bejaardencentrum staat in de Witte Rozenstraat. Nieuwe Schouwburg Ook ziet u, dat de opspuitingen in het Leidse Houtkwartier en nabij „Groen- oord" zijn voltooid en dat men thans bezig is met zand te spuiten op het Schuttersveld. Onwillekeurig wekt dit associaties op met de Schouwburgplan nen. Telkens weer blijkt, hoe urgent de bouw van een nieuwe schouwburg voor Leiden is. Het zal u, aldus spreker, bij aandach tige beschouwing opvallen, dat ook aan winkels verbouwd is of wordt. Kortom op alle terreinen van de Leidse sa menleving vinden activiteiten plaats. Het beeld, dat ik zoeven schetste stemt tot vreugde, omdat het een getuige nis is, dat Leiden bepaald geen dode stad is. Doch wanneer u vanuit uw hoge post in de lucht de stad in zijn geheel be kijkt en gewaar wordt, dat op vele plaat sen al tot aan de grens van de gemeente gebouwd is en bedenkt, hoeveel bouw grond er jaarlijks nodig is om te berei ken, dat Leiden zich harmonisch blijft ontwikkelen en hoeveel wensen er nog zijn, zult u tot de conclusie komen, dat het met het bouwen binnen de huidige grenzen met enkele jaren afgelopen is. Hierbij komt nog, dat de noodzakelijke sanering van enkele stadswijken, waar ongeveer 3000 woningen zullen moeten verdwijnen, waarvoor slechts 700 wo ningen in de plaats zullen komen, het nodig maakt, dat, wil men Leidenaren in Leiden laten wonen, nog een groot aantal woningen extra wordt gebouwd. Grenswijziging kan niet langer wachten Doch waar vinden we de bouwterrei nen hiervoor? Ook hiervoor zal een oplossing moeten worden gevonden, en wel door grenswijziging. Hier kom ik aldus jhr. mr. Van Kinschot, op een pmt, dat het College van B. en W. in hoge mate verontrust. AI jaren wordt er gewerkt aan plannen tot her ziening van de grenzen onzer ge meente. Al gedurende enige jaren wordt er by de organen, die hierin een woord mee te spreken hebben, op aangedrongen spoed te betrachten. Aan de hand van gegevens, die onom stotelijk vast staan, is al herhaaldelijk aangetoond, dat grenswijziging hoogst urgent is. Tot op heden zijn de deuren in Den Haag af en toe op een kiertje voor ons College opengezet, doch evenzovele malen weer dichtgevallen. De wettelijke procedure, in de gemeen tewet voorgeschreven voor grenswijzi ging, is nog niet aangevangen en het Jhr. mr. F. H. van Kinschot te weinig armslag is nog niet te voorspellen, hoelang deze lijdensweg nog zal voortduren. Het College van B. en W. is evenwel niet van plan het hoofd in de schoot te leg gen en zal doorgaan met het aandrin gen op een beslissing. Nooit zal mogen worden gezegd, dat Leiden zelf niet alles gedaan heeft om zijn harmoni sche ontwikkeling te bevorderen. Zoeken naar afdoende oplossing In de laatste jaren zijn vele pennen in beweging gebracht om aan te tonen, dat grenscorrecties konden worden voor komen of worden uitgesteld door het in stellen van bovengemeentelijke organen. Ondanks veel geschrijf en gepraat, heeft dit weinig concreets opgeleverd. Het wetsontwerp tot het instellen van de IJmondraad is onlangs ingetrokken en ook daar wil men nu de oplossing vin den door een bestaande reeds bij de wet geregelde procedure: samenvoeging van gemeenten. Het ziet er naar uit, dat men tot de m.i. juiste conclusie komt, dat met nieuwe bestuurlijke vormen eerst geëx perimenteerd moet worden, waar geen andereoplossing mogelijk is, n.l. bij de allergrootste stedelijke bevolkingsagglo meraties. Van harte hoop ik, dat èn Gedeputeerde Staten èn de Regering zich spoedig geroepen zullen voelen om voor de Leidse ruimtelijke problemen een af- doendg oplossing te geven. Zwembad en Stationsplein Naast het probleem van grondgebrek is er nog een punt, aldus de burgemees ter, dat op dit moment de revue dient te passeren. Ik doel hier op de uitvoering van diverse bouwprojecten. De recente maatregelen tot het tijdelijk afremmen van de bedrijvigheid in de bouwwereld in verband met de overspannen arbeids markt, welke in onze gemeente wel bij zonder overspannen is door de omvang rijke werken ten behoeve van de Univer siteit, heeft tot gevolg, dat verschillende urgente werken nog steeds op Rijksgoed keuring wachten. Met het bouwen van het zwembad aan de Voorschoterweg, de bouw van een aantal scholen, het verwezenlijken van het wederopbouwplan Stationsplein, enz. kan daarom nog niet worden be gonnen. Het is het College echter be kend, dat men in Den Haag een open oog heeft voor de Leidse problemen op dit gebied. Verkeer baart zorg Aanhoudende zorg baart ook het steeds toenemende verkeer. Onze zeer dichtbe volkte stad op 's-Gravenhage na de dichtstbevolkte stad van Nederland, n.l. 7688 inwoners per km2 kan het ver keer nu al bijna niet meer en zeker in de toekomst niet verwerken, tenzij in grijpende veranderingen plaats vinden. Een eerste goede stap op de weg naar verbetering is het besluit van de raad van februari 1959 geweest inzake het wegenschema. Met kracht zal op de daarin aangegeven suggesties moeten worden voortgewerkt. Doch niet alleen voorzieningen van gemeentewege zullen nodig zijn. Vele verkeersongevallen vin den plaats, doordat men de verkeers regels niet in acht neemt, hetzij uit slor digheid, hetzij opdat men ze niet kent. Willen wij bereiken, dat Leiden op ver keersgebied minder onveilig wordt, dan zal de weggebruiker niet alleen het oog moeten richten op de overheid en van haar alles verwachten, doch ook zelf op meer verantwoorde wijze van de weg ge bruik maken. Het woningprobleem Het zijn gelukkig niet alleen zorgen, die ons hart vervullen. Verheugd kunnen wij zijn, dat de moeilijkheden, inzake de vuilafvoer voorlopig een oplossing heb ben gevonden, door het ingebruik nemen van de vuilstortplaats in de gemeente Noordwijk. Hoewel er nog geen reden tot tevre denheid is, kan toch tot verheugenis stemmen, dat voor het eerst sinds ja ren het aantal woningzoekenden is gedaald. Wil het woningprobleem ech ter ooit nog eens volledig worden op gelost, dan zal telkenjare een groot aantal woningen gereed moeten ko men. In dit verband kan worden ver meld, dat in het afgelopen jaar 642 woningen aan de woningvoorraad kon den worden toegevoegd. In de loop van dit jaar zal in verschil lende opzichten weer een beroep gedaan worden op de medewerking van de ge hele bevolking. Er zal een volkstelling worden gehouden. Willen de te verstrek ken gegevens van waarde zijn voor het nemen van juiste beslissingen van over heidswege, dan zal ieder, die geroepen is gegevens te verstrekken, hieraan op loyale wijze moeten meewerken. Spreker twijfelde er niet aan, of de Leidse in gezetenen zullen deze medewerking ver lenen. Tevens zal de bevolking in de legenheid gesteld worden zich te laten doorlichten op t.b.c. Hoe hoger het per centage is, dat zich laat onderzoeken, des te efficiënter is het resultaat van dit onderzoek. Niet alleen het eigen belang dient men door deel te nemen aan dit onderzoek, doch ook dat van de gehele Leidse samenleving. Aanvankelijk was het niet mijn be doeling, aldus spreker, om in deze nieuw jaarsrede opmerkingen te maken over het financiële beleid van de regering. Bij de behandeling van de begroting voor het dienstjaar 1960 is dit onderwerp van alle kanten belicht en al onze hoop was gevestigd op de nieuwe financiële ver houdingswet. Inmiddels hebben de mi nisters van Financien en van Binnen landse Zaken in de Memorie van Ant woord inzake het wetsvoorstel tot vast stelling van de begroting van inkomsten en uitgaven van het Gemeentefonds voor het dienstjaar 1960 echter meegedeeld, dat zij aanleiding hebben gevonden de voorbereiding ter hand te nemen van een wetsontwerp tot verlenging tot en met het jaar 1960 van de werkingsduur van de bestaande Financiele-Verhou- dingswet. De ministers delen voorts mee, dat omtrent de maatregelen, welke in verband met de verlenging zullen moe ten worden getroffen, nog geen volledig inzicht is verkregen. Nog geen financiële verhoudingswet Mochten de gemeenten op grond van verschillende uitlatingen van de zijde van de Regering, tot nu toe in de me ning hebben verkeerd, dat de nieuwe regeling omtrent de financiële ver houding tussen het Rjjk en de gemeen ten met ingang van 1959 in werking zou treden, uit de aangehaalde mede deling van genoemde ministers is af te leiden, dat dit thans op zijn minst zeer twijfelachtig is geworden. Intussen moeten de gemeenten reeds j weer een aanvang maken met de voor bereiding van de begroting voor 1961. Het zal er voor de zoveelste maal wel op neer komen, dat zij voor wat betreft de uitkeringen uit het gemeentefonds niet weten waar zij aan toe zijn. Wan neer men daarbij nog bedenkt, dat om trent het thans reeds afgelopen dienst jaar 1959 en het reeds aangevangen dienstjaar 1960 evenmin zekerheid om- CABARETAVOND S.R.O. Voor de personeelsvereniging van Smit's Röntgenapparaten Fabriek, SRO, werd zaterdag in het St.-Antonius club huis een cabaretavond gegeven. Na een kort openingswoord van voor- zitter J. H. Vink, waarin hij de directie j van harte welkom heette, stelde Kees Nouens zijn gezelschap aan de zaal voor. Het openingsnummer was een pot pourri van bekende melodieën door het accordeonduo „De Micro's". De confe rencier Harry Touw bracht de juiste stemming in de zaal. Hij was onbetwist de ster van deze avond, die in verschil- leide schetsjes de zaal deed bulderen van het lachen. Verder traden nog op: de zangeres Dini Rexes, die ijverig probeerde John ny Jordaan te imiteren; de komische acrobaten „De twee Grocksons", die een gooi- en smijtpartij weggaven, maar toch ook acrobatiek van goed gehalte lieten zien; Hans en Hermi Cordan met een balanceernummer en drie clowns onder de naam „Les Bollinies". De muzikale begeleiding werd verzorgd door de pianist Jan Boekee. Uit het applaus, dat tijdens de finale in de zaal losbrak, bleek wel hoezeer het programma in de smaak was geval len. Na afloop was er nog gelegenheid tot dansen met Florida's dansband on der leiding van Kees Nouens. Ie 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK In Stadsgehoorzaal Geslaagde clubmatch van (le K.V. Rijnland Zondag hield de Kynologenvereniging Rijnland in de Stadsgehoorzaal haar jaarlijkse clubmatch. Niet minder dan 110 rashonden zetten hun beste beentje voor om onder de kritische ogen van elf gerenommeerde keurmeesters hun schoonheid te tonen. De belangstelling van hondenliefhebbers uit Leiden en omgeving, zelfs van liefhebbers uit verschillende delen van ons land, was zo groot dat er in de Stadsgehoorzaal geen plaats onbezet bleef. Om precies half twaalf opende de voorzitter, dr. ir. P. C. Lindenbergh, de bijeenkomst, waarbij hij dank bracht aan de heer en mevrouw Smits, die ook thans weer de omvangrijke organisatie van deze dag op zich genomen hadden. In vlot tempo werden daarna de hon den, die vooraf reeds door de dierenarts, de heer H. J. Stol, veterinair gekeurd waren, stuk voor stuk betast en bekeken door de keurmeesters. Voor het eerst in Leiden kwamen op de planken een mas sale Rottweiler, een klein wit-krulharig dameshondje, de eerste Bologneser in ons land en het kleinste hondje, waar van nog maar enkele exemplaren in ons land aanwezig zijn, de Chihuahua van mrs. Patricia Rey uit Den Haag. Een uitstekende beurt maakten ook de Welsh-Corgies (het lievelingsras van het Engelse Koningshuis)vier van de vijf ingeschreven hondjes kregen de hoogste kwalificatie. trent de genoemde uitkeringen bestaat, moet het wel duidelijk zijn, dat de Re gering het de gemeenten wel bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk maakt een financieel beleid te bepalen. Spreker is door deze gang van zaken bijzonder teleurgesteld. De gevolgen van de aangekondigde maatregelen voor het budget van de gemeente zullen daarom ook thans weer volledig voor rekening van de Regering moeten komen. Wanneer men voorts nog in aanmer king neemt, dat ten aanzien van de be zoldiging van het gemeentepersoneel de nodige maatregelen zullen moeten wor den getroffen en opnieuw gevreesd moet worden, dat de verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds voor de dekking van de verzwaring van deze lasten niet voldoende compensatie zal bieden, worden de woorden van de ge- leidebrief van de begroting voor 1960, dat het nieuwe jaar moeilijker zal zijn dan zijn voorgangers, nog eens bevestigd. Aan handen en voeten gebonden Tenslotte wees de burgemeester er op, dat ook Leiden het jaar 1960 niet zon der zorgen ingaat. Naast de lichtpun ten, zijn er helaas vele schaduwzijden. Het ziet er naar uit, dat de gemeente ook in 1960 aan handen en voeten gebonden zal blijven en in grote mate afhankelijk zal blijven van de beslis singen in Den Haag. Hoewel spreker geenszins elke inmenging van hoger hand wil afwijzen, meent hij te kunnen stellen, dat het hoog tijd wordt, dat de gemeenten meer armslag wordt ge geven. Alleen dan, als de gemeente meer vrijheid wordt gelaten, zal zij zich waarlijk kunnen ontplooien. Waar mo gelijk zullen wjj, aldus spreker, moeten aanpakken. Ik twijfel er niet aan, of er zal ook dan nog veel tot stand kun nen komen. Laten wij daarom de han den ineen slaan en met volharding voortbouwen aan onze stad tot heil van ieder, die hier woont en zijn be staan vindt. Moge God ons daarbij zijn onmisbare zegen geven, aldus eindigde de burgemeester. Talloze malen voeren de bootjes \naar de ondergelopen huizen in I mogelijk bezittingen in veiligheid met bewoners en politie gisteren Tuindorp-Oostzaan, waaruit zoveel werden gebracht. DERTIEN KAMPIOENEN Het was een prachtschouwspel toen dertig kampioenen van verschillend ras in de ring verschenen, honden die op grote binnen- en buitenlandse tentoon stellingen al een kampioenschapsprijs gewonnen hadden. Het was voor de keurmeester van deze kampioensklasse, prof. dr. A. J. M. Holmer, waarlijk geen gemakkelijke taak om hier de juiste rangorde vast te stellen. Ook de eind- keuring, de keuring van de winnende honden uit de acht groepen, waarin alle rassen ingedeeld worden, geschiedde door prof. Holmer. Onder daverend applaus van het enthousiaste publiek koos prof. Holmer de Cocker-Spaniel „Sketch v. d. Plasgaard", een fraaie blauwschimmel Cocker van mevr. M. Woesthoff-Stoker uit Voorschoten, als nummer één. Hierna sloot dr. ir. Lindenbergh deze buitengewoon goed geslaagde clubmatch met een dankwoord tot alle deelnemers, tot. de keurmeesters en tot mevr. P. Gondrexon-Ives Browne, die op voor treffelijke wijze door de microfoon com mentaar op de rassen en de keuringen gegeven had. Hier volgen enkele van de belang rijkste uitslagen: Kampioensklasse: 1. Bostonterrier van mevr. J. Baauw-Sodderland, Wasse naar; 2. Boxer van dhr. D. L. Onder water, Voorschoten; 3. Witte Dwergpoe del van mevr. N. L. Busser-v. d. Kas- teele, Wassenaar; 4. Basset Artésien Normand van mevr. P. Gondrexon-Ives Browne, Den Haag; 5. Bearded Collie van mevr. J. v. Krevelen-Simons, Den Haag. Herdershonden: 1. Welsh Corgi, mevr. N. v. Gelderen-Parker, Poortugaal; 2. Bearded Collie, mevr. J. v. Krevelen- Simons, Den Haag; 3. Rottweiler, mevr. T. Kievits-Boltjes, Den Haag; 4. Collie, mevr. F. Dudok de Wit-Roodhuysen de Vries, Oegstgeest; 5. Duitse Herder, P. Melis, Leiden; 6. Bordercollie, mej. S. Leman, Leiden. Jachthonden: 1. Cocker Spaniel, mevr. M. Woesthoff-Stoker, Voorschoten; 2. Amerikaanse Cocker, mievr. M. Woest hoff-Stoker, Voorschoten; 3. Labardor Retriever, mevr. Langezaal, Leiden; 4. Dalmatische hond, mevr. C. Oppelaar, Voorburg; 5. Langharige dashond, mevr. D. Wijnans-Damsté, Oegstgeest; 6. Mid denslagpoedel, mevr. M. v. d. Leede, Alphen a. d. Rijn. Terriers: 1. Foxterrier, mevr. H. Vis ser, Den Haag; 2. Airedale terrier, mevr. T. Kieft-Van Bentveld, Leiden; 3. Bor- derterrier, mevr. A. Wetzel-De Raad, Vinkeveen; 4. Cairnterrier, mevr. W. Dooren-v. d. Plas, Leiden; 5. Schotse terrier, mevr. C. v. Buuren-Veenenbos, Leidschendam6. Ierse terrier, mevr. T. de Jager-Komveld- Voorschoten; 7. West Highland White terrier, mevr. J. v. Aken-Taanman, Leiden; 8. Bedling- tonterrier, Anneke Hogendoorn, Leiden. Dameshondjes: 1. Dwergpoedel, mevr. N. Busser-v. d. Kasteele; 2. Dwergkees hond, mevr. S. v. Dijk, Heemstede; 3. Yorkshire terrier, mevr. M. Meyer-v. 't Wout, Den Haag; 4. Chihuahua, mevr. P. Rey, Den Haag; 5. Japanse Spaniel, mevr. B. Pfeiffer-v. Riet, Den Haag; 6. Pekingees, mevr. W. den Boer-Knijff, Den Haag; 7. Bologneser, mevr. W. A. v. Meggelen-Baronesse von Knobels- dorff, Den Haag. Beste hond van de clubmatch: 1. Coc ker Spaniel van mevr. M. Woesthoff- Stoker, Voorschoten; 2. Dwergpoedel van mevr. N. Busser-Van de Kasteele, Was senaar; 3. Boxer van de heer D. Onder water, Voorschoten; 4. Foxterrier van mevr. H. Visser, Den Haag; 5. Welsh- Corgi van mevr. N. van Gelderen-Par ker, Poortugaal; 6. Afghaanse windhond van mevr. C. Vorschel-Paauw7. Dober- mann Pincher van de heer J. van Zwie- ten, Oegstgeest en 8. Keeshond van de heer J. Stijnman, Hillegom. Feestelijke viering met Cilly Wang De Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" viert haar 175-jarig bestaan! Voor de in groten getale opgekomen leden van de Leidse, en in de omgeving gevestigde departementen, die de Schouwburg vrijwel tot de laatste plaats bezetten, werd het een vreugdevolle belevenis! Na een korte inleiding door de voor zitter van het departement Leiden, Mr. H. Burgersdijk, die zijn grote voldoe ning uitsprak over de grote belang stelling, de slechte wegen en de koude ten spijt, verleende hij het woord aan de secretaris van het hoofdbestuur, dr. P. H. Schroder. In een geestige toe sprak gaf deze een beknopt overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van „Het Nut van 't Algemeen". Opge richt in 1784 door ds. Nieuwenhuyzen te Edam, onder de zinspreuk „Bevordering van het geluk van het hele Nederlandse volk" demonstreerde „Het Nut" zijn veelzijdigheid, behalve met het organi seren van lezingen op velerlei gebied, door het stichten van zwembaden, ijs banen en scholen voor kleuteronderwijs. Deze laatste zo belangrijke daad ver kreeg na ruim 125 jaar de officiële er kenning door een wettelijke regeling. Spreker besloot zijn kernachtig betoog met het uitspreken van de hoop dat het gestelde doel, 50.000 leden, binnenkort zal worden bereikt. Het Nut viert zijn 175-jarig bestaan met het optreden van Cilly Wang in een dertigtal voorstellingen door het gehele land, waarvan het einde thans in zicht is. Cilly Wang is voor ons geen onbe kende. Haar kunst is veelzijdig, mimisch plastisch, ritmisch, alles doordrenkt met een onweerstaanbare, milde humor. De nummers van haar uitgebreid re pertoire werden door Wim de Vries, haar muzikale begeleider ingeleid, die zich van deze dubbele taak uitstekend kweet. Van de vijftien „schetsen" noemen wij „His masters voice", waarbij de bekende fox-terrier echter een kruisingspro- dukt van fox-st.-bernard bleek te zijn, behept met een gemoedelijke, wereld wijze levensbeschouwing; „Wereldtoer- nooi 19..?", de strijd tussen oost en west om de wereldbol, een meesterlijk uitgevoerde parodie; „Landler" een prachtig staaltje van mimische en plas tische kunst; „De schilder in zijn atelier", waarin het strakke ritme en de vol strekte samenwerking van beide arties ten te bewonderen vielen; en als laatste scène vóór de pauze „Jubileum" spe ciaal voor het Nut ontworpen, waarbij Cilly Wang de groei, tot groot vermaak van het publiek aanschouwelijk tot uit beelding bracht. Na de pauze „Plantaardig intermez zo", een fijnzinnige, prachtig gekleurde en belichte weergave van groei - bloei - verval; „Twee kleine akrobaatjes" die met hun malle capriolen grote vrolijk heid ontketenden; en het voortreffe lijke slotnummer „Danspaar". Het publiek, dat zich de gehele avond kostelijk had geamuseerd, bracht de kleine klein-kunstenares staande een grootse ovatie, waaraan het Nutsbe- stuur nog een volkomen verdiende bloemenhulde toevoegde. B. H Grunnegers kwamen op nijjaorsve ziede Vele leden van „Ons Grunnegerland" waren zaterdagavond in de Jacobazaal van „Den Burcht" aanwezig om met elkaar, onder het genot van koffie met kouk, olie wieven en kniepertjes, nieuw jaar te vieren. In zijn openingswoord wenste de voor zitter, de heer H. A. Vriend, de leden, „veul heil en zegen" en dankte nogmaals de op de laatste algemene vergadering afgetreden bestuursleden voor het vele werk, dat zij voor de vereniging hebben gedaan. In het bijzonder richtte hij zich tot de heer Broesder, die binnenkort naar Helmond vertrekt. Na dit openingswoord werd de aan wezigen een gevarieerd; programma voorgeschoteld. „Ons Laid" bracht op de van haar bekende wijze enkele liederen ten gehore; er waren voordrachten van mevrouw Vriend en de heer v. d. Boor, terwijl de familie Enzerink, aan de hand van een groot aantal door de V.V.V Groningen beschikbaar gestelde kleuren dia's, de aanwezigen meenam naar hun geboortegrond. Na de pauze spraken „Kloas en Grait" (de heer Riks en mevrouw Oosterhof) de traditionele nieuwjaarswens uit, waar in het wel cn wee van de stad, de pro vincie en de eigen vereniging de revue passeerden. Na afloop van het officiële gedeelte was er gelegenheid tot het maken van een dansje. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de 9-jarige Matthias Vogelenzang tijdens het schaatsenrijden op ondergelopen land tussen de Zijl en de Sumatrastraat gevallen. Hij brak zijn rechteronderbeen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nicoline, dr. van W. Brak en M. Tim merman; Cornells Arie, zn. van B. Voolls en A. C. Zuljderduhn; Wouterlna Jacobu dr. van C ,N. Schelllngerhout en G. Ver steeg: Eduard Antonlus Chrysostomu' zn. van J. N. C. van Leeuwen en T. Ver hoef; Dorothea Theresia, dr. van A. Koe- lemij en A. M. Lamboo. OVERLEDEN M. A. van der Ploeg. 3 Jr.. dochter; Declemy, 7 7Jr., man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3