Bezorgers(slers) Dibelius: „Kerken hebben gefaald in de strijd tegen antisemitisme" Agenda de ^haardolie Met een enkel woord MAANDAG 18 JANUARI I960 (K) luchtig? (Van onze tv.-medewerker) Hoofdnummer van de zaterdagavond was de klucht „Drie is te veel" van va der en zoon Blaaser met dien verstande dat ze niet in samenwerking (als bij „Potas en Perlemoer met vakantie") ge schreven hadden, maar de rollen ver deelden nl. vader het geschrift voor z'n rekening nam en zoon de regie. De KRO, die nu al enige seizoenen met het zaterdagamusement aan het sukkelen is, had de keuze tussen ver schillende manuscripten van kluchten, maar niet om de naam, maar om de grappige inhoud was de keus op Johan Blaaser's geesteskind gevallen. Hoewel we daarmee geen enkele we tenschappelijke pretentie hebben moeten we eerst vaststellen, wat een klucht eigenlijk is. Het lijkt ons in het raam van de tegenwoórdige toneelpro- duktie het best te omschrijven met een boertig, noem het volks blijspel. Aan de inhoud behoeven geen strenge maatsta ven te worden gesteld, het mag best een beetje nonsens zijn. Het moet grappig, zelfs kolderiek zijn. Voor grollen is er plaats, maar ze moeten wel iets met hu mor te maken hebben. Zodra we het over humor hebben, is de kans op mis verstand geboren. Er zijn immers men sen, die denken, dat mensen, die een bepaalde soort van humor verwerpen, in het algemeen gespeend zijn van ge voel voor humor. Dat nu lijkt ons een misvatting. Dat heeft Jan Blaaser (zoon) begrepen, toen hij ons vertelde, dat de kijker- schaar zeker in twee categorieën uiteen zou vallen, nummer 1 de groep, die het leuk zou vinden, maar dan ook ver schrikkelijk leuk en de rest, die er niets aan zou vinden, waarbij het spel geen lachje op het gezicht teweeg zou kunnen brengen. En om na deze inleiding nu maar di rect van wal te steken: we bevinden ons in een bijzonder moeilijke positie, want we hebben om verschillende kod dige situaties meer dan een glimlach, te weten een hartelijke schaterlach kunnen opbrengen, maar daarnaast hele gedeelten, die uitermate grappig be doeld moeten zijn geweest, rondweg flauw, vervelend en/of gezocht vonden. We willen hiermee het manuscript niet geheel afbreken, omdat we ons maar al te zeer ervan bewust zijn, dat velen in één lachstuip hebben gelegen. De strenge splitsing van Blaaser voor ogen houdend, zouden we dus misschien wel kunnen spreken van een klucht, die over de gebruikelijke scheidingslijn heenreikte en dus verdiensten had, die boven het gebruikelijke gemiddelde la gen. In ieder geval werd het ding goed en vlot gebracht en werd uit televisie oogpunt van een zaalopvoering het beste gemaakt, wat mogelijk was. Het was meer dan een gebruikelijke reportage, het was haast een echte televisieopvoe ring. Over de omroepster en het inter mezzo van het Rob Madna-kwintet zul len we maar niet teveel zeggen. Zij le ken ons in meerdere of mindere mate voor t.v. ongeschikt, nog afgezien van de erbarmelijk slechte kwaliteit van de telerecording van het concertje. Zelfs Hitchcock kon niet uit de voeten. Hij had zo'n zwakke nietszeggende plot, dat hij mooie meisjes te hulp moest roepen om zijn inleidende kwinkslagen een beetje prijzig te verkopen. Nee, de luch tigheid kwam van de klucht, of men die nu kluchtig vond of niet. Variaties op Kunst (Van onze t.v.-medewerker) De heer Pierre Jansen, niet minder dan 2 meter 5 cm lang, maar verder conservator van een kleinsteeds mu seum en commentator in grootse stijl voor de televisie, nam afscheid van zijn kunstgrepen in poëtische toonaard. Hij liet de betrekkelijkheid zien van kunst kritiek en van echt-en-vals en trof ons daarbij recht in het hart door op zeer onorthodoxe wijs te spreken Ver_ meer's Emmaüsgangers, die door Van Meegeren waren geschilderd. Velen heb ben daarom gelachen, maar een erkend kunsthistoricus schreef lovend over de vurig brandende ogen van de discipelen en de eerbiedig gevouwen handen van de dienstmaagd. Niettemin toonde Jan sen aan, dat er geen ogen zijn te zien en de handen niet gevouwen waren. „Zij kijken door onze ogen en vouwen als wij de handen in eerbied, omdat wij door hen de Christus aanschouwen", zo riep hij uit. Een voortreffelijke afslui ting van een gedurfd experiment. Een andere durf heeft de AVRO ge toond door de fotograaf Van der Elsken een filmopdracht te geven en in een paar weken tijd zo blijkt nu heeft deze zich ontplooid tot een vakman van formaat, niet in de lengte, maar in de diepte. We voeren langs de kusten van Afrika, maar wij voelden het ook, exo tisch en donker. Heel iets anders was het alfabet, waarin van kunst weinig te merken was, omdat het zich meer en meer geheel tot het amusementsvlak gaat beperken. Zeker niet onverdien stelijk en daarbij denken wé dan bij voorbeeld aan het openingslied van Jetty Pearl, een vertaling door Ernst van Altena van Charles Trenet's lied van de nachtegaal. Dat was een voor treffelijk staal van eenheid in tekst, muziek, voordracht en,zang. Over een paar sprekers zullen we maar zwijgen, gedeeltelijk uit eerbied voor de ouder dom en voor een ander deel uit respect voor het vakmanschap van een acteur, die een tekst mee kreeg om van te hui len. Lof daarentegen verdienen de sym pathieke dr. Portielje, de vaardige Peter Pit. die het bestond een paar dozijn trucjes in de tijd van een paar minu ten tot een goed (en onbegrepen) eind te brengen en de valse kaartspeler, die Rob van Reyn zwijgend op het scherm bracht. Mr. Hiltermann, wiens gesprek over Frankrijk door het anti-semitisme was overspoeld, mocht zijn achterstand in halen, maar bevond zich tussen twee fasen van gewichtige politieke gebeur tenissen en kon dus weinig houvast bie den. Het kwam ons echter voor, dat de spreker ook gehandicapt was door het verblijf tussen twee noodzakelijke rust kuren in. Wat zag de man er slecht uit! Veerkracht en spirit leken zoek. De slotvariatie op kunst werd gele verd door Amerika, van waaruit Jerome Robbins een filmpje exporteerde van studies, voorbereidingen en lessen. Het werd vergezeld door een uitnemend commentaar van Con Nicolai, die ons kortgeleden toevertrouwde, dat dit „Opus jazz" moet worden beschouwd als een serie vingeroefeningen voor de befaamde „West Side Story", waarmee Robbins nu reeds drie jaar avond aan avond triomfen viert in New York. Vingeroefeningen met de benen dus, ook een soort variatie op kunst! En ook deze van uitzonderlijke kwaliteit voor de liefhebbers en fijnproevers. Robbins heeft het ballet in Amerika een nieuwe gedaante gegeven en daarbij jongeren aan zijn zijde gevonden, die uit roeping om de muziek door het lichaam tot ex pressie te brengen zich met een onuit puttelijk geduld onderwerpen aan de voetwijzingen van de meester. Advertentie. VROUWEN Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zy kunnen deze aan merkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f2.40 en f8.88. Uittocht NTS-cameralieden Twee cameralieden van de NTS zul len binnenkort „hogerop" gaan, dat wil zeggen als regisseur in dienst treden bij een omroepvereniging. Bij de VARA treedt in dienst cameraman Barnard, bij de NCRV cameraman F. Benavente. Over de datum van indiensttreding schijnt echter nog onderhandeld te wor den. Voor de NTS, die zijn mensen na tuurlijk gaarna een promotie gunt, ligt hier het probleem van het telkens weer vertrekken van goede cameralieden. het geen het moeilijk maakt het korps op peil te houden. Nog niet zo lang geleden zijn bijvoorbeeld ook de cameralieden L. Westenburg (naar de VPRO) en Haze- bosch (nu free lance voor tv en film) vertrokken. Vervolg van pag. 1 Britse geheime dienst zon aanwijzingen uit Moskou in handen hebben gekregen Diverse arrestaties De heer E. G. Stijkel in ons land terug Niet te onderschatten weerstanden De leider van de Nederlandse delega tie, die in Washington luchtvaartonder handelingen voert met de Amerikaanse delegatie, de Staatssecretaris van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, kwam gistermid dag te Schiphol aan, waar de president- directeur van de KLM, de heer I. A. Aler ter verwelkoming aanwezig was. De heel Stijkel zal gedurende enkele dagen voor verschillende conferenties in Neder land vertoeven en vrijdagavond a.s. naar de V.S. terugkeren. Maandag 25 januari worden de besptekingen tussen de Amerikaanse en de Nederlandse delega ties in Washington hervat. De heer Stykel gaf zijn indrukken van de onderhandelingen als volgt weer: „De weerstanden van bepaalde zijden in de V.S. inzake het verlenen van de landingsrechten in Los Angeles zijn niet te onderschatten. Niettemin ben ik nog meer dan te voren overtuigd van de redelijkheid en de billijkheid van het Nederlands verzoek. Gedurende de perio de, die sinds 7 januari is verlopen, heb ik geen zakelijke argumenten gehoord, die de indruk zouden geven, dat het de Amerikaanse regering gemakkelijk zal vallen op zakelijk verantwoorde gronden het verzoek af te wijzen. En wat de verdere vooruitzichten betreft, de Neder landse delegatie is vastbesloten haar standpunt tegenover de Amerikaanse regering te blijven verdedigen en hoopt, dat aan de andere zijde begrip voor de argumenten van Nederlandse zijde be staat. Dekkingspercentage 91 Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voor lopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in december 1959 f. 1.399 mil joen (vun. f. 1.308 miljoen), terwijl voor een waarde van f. 1.278 miljoen (v.m. f. 1.289 miljoen) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 91% van de rnvoer (v.m. 99). (Van onze Londense correspondent) Dibelius. de tachtigjarige bisschop van West-Berlijn, heeft zaterdagavond by zijn aankomst in Londen verklaard dat de kerken hebben gefaald in hun pogin gen om de antisemitische leerstellingen van het nationaal-socialisme uit te ban nen. Hij was het eens met Adenauer dat jonge onverlaten, die betrapt worden op anti-joodse acties ter plaatse een pak slaag zou moeten krijgen. Maar dat is een kwestie voor de staat. De kerk kan niet straffen doch slechts berouw pre diken en geestelijke leiding geven. De bisschop, die zal deelnemen aan de week van christelijke eenheid en een predikatie zal houden in de kathedraal van Coventry, verklaarde dat de Duit sers zee rdiep getroffen zijn door de golf van antisemitisme welke over de wereld gaat. Wij zijn beschaamd en met ont zetting geslagen. Hij begreep niet wat achter de campagne schuilt. Niemand weet iets van een organisatie of een be weging, welke er achter staat. Drie kwart van de jonge Duitsers heeft geen indruk van het nationaal-socialisme. Er is daarentegen een algemeen gevoel van ontevredenheid met de situatie in de wereld. Sommigen willen een sterke man als symbool om de dingen te veranderen. Vele duizenden hebben zondagmiddag in Londen deelgenomen aan een pro testmars, georganiseerd door de vereni ging van joodse oudstrijders naar de Westduitse ambassade in verband met de herleving van het nazisme in Duits land. Tot zover onze Londense correspon dent. De directeur van het Internationale Instituut voor schoolboeken te Bruns- wijk heeft op een bijeenkomst in deze stad verklaard dat er bij het schoolon derricht meer aandacht moet worden gegeven aan de jongste geschiedenis en de geschiedenis van het joodse volk. Zijn instituut had voor dit doel uitge breid materiaal ten behoeve van onder wijzers en leraren gereedgemaakt. De autoriteiten van de Oostenrijkse provincie Karinthië hebben maatregelen getroffen tegen de „Vereniging van de Karintische jeugd die het vaderland trouw is". Men verdenkt deze vereniging van neo-nazistische activiteit. Voorts zijn arrestatiebevelen uitgevaardigd te gen vier mensen, onder wie een advo caat. De politie deelde mee dat men in de woningen van deze mensen neo-na zistische en antisemitische vlugschriften had gevonden. De Westberlijnse politie heeft een jon ge communistische agent aangehouden, die leider was van een uiterst rechtse Westduitse studentenvereniging. De man bekende sedert november 1958 voor de Oostduitsers gewerkt te hebben. In de Westduitse plaats Hofheim heeft een rechtbank een 24-jarige bouwgezel en een 30-jarige boerenarbeider tot vier weken voorwaardelijk veroordeeld, om dat zij hakenkruisen hadden geschilderd op gebouwen. Beiden moesten voorts 100 mark betalen aan de Westduitse Ver eniging voor oorlogsgraven. De Westberlijnse politie heeft zondag de 23-jarige Rudolf Kemmerich gearres teerd. Kemmerich is voorzitter van de Bond van nationale studenten. Voorts arresteerde de politie in West-Berlijn de 50-jarige Willi Grunack, voorzitter van ae uiterst rechtse Duitse Bond. Richtlijnen uit Moskou? De „New York Sunday Neios" weet te melden, dat de Britse geheime dienst geheime communistische richt lijnen in handen heeft gekregen, die bewijzen dat de jongste uitbarstingen van antisemitisme voortvloeien uit rechtstreekse opdrachten van Moskou. Het plan van Moskou heeft zoveel suc ces gehad dat de communisten nu de opdracht hebben gekregen op hun hoede te zijn, opdat een en ander niet zal resulteren in een werkelijke herrijzenis van het nationaal-socialisme in West- Duitsland, aldus het blad. Het blad, dat geen bronnen noemt, zegt dan dat de Kominiorm in decem ber een geheim bevel in code heeft rondgezonden en dat er in Moskou anti- joodse vlugschriften zijn uitgewerkt door „de beruchte vervalvers van Pan- kow de afdeling praktische strate gie" (Pankow is de zetel van de Oost- duitse regering). In de richtlijn van de Komlnform wordt volgens de ..New York Sunday News" gezegd, dat „onze kameraden in West-Duitsland een buitengewoon ge makkelijke taak hebben, omdat zij de nazi's kunnen gebruiken voor het in dis krediet brengen van de vijanden van de werkende klasse". ..Als een van deze mensen op heterdaad betrapt mocht worden, kan altijd worden vastgesteld, dat hij of zij een nazi is. Zo nodig kan de afdeling politieke strategie nazi vlugschriften leveren". Volgens het blad heeft de Komin- form deze maand een tweede riohtlijn uitgegeven. Hierin wordt verwezen naar VOOR HEDENAVOND Hilversum L 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Uitz. v. d. Pa cifistisch Socialistische Partij in het ka der v. d. door de Regering ten behoeve v. d. politieke partijen gevorderde zendtijd. Luisteraars schrijven, door dr. O. Noor denbos. 18.25 Amateursprogr. 18.40 Gram. 19.00 Mexico, klankb. 19.25 Inleiding tot muz. begrip. 19.45 V. d. Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en beurs- ber. van New York. 22.40 Journ. 22.50 Pro gramma voor de weggebruikers. (Inter mezzo: Rally v. Monte Carlo). 23.20 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 18.50 Cursus Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gevar. muz. 20.10 Post Palm-Beach antwoordt niet. hoorsp. 20.50 Feestgroet het succes van de campagne en ver klaard dat vermomde kameraden de wereld hebben laten zien dat er nog steeds een potentiële dreiging van het nazisme bestaat en wel niet alleen in Duitsl-and, maar in de hele Westelijke wereld. ..Het argument van de socialistische (Russische) regering, dat West-Duits land een potentieel bastion van het nazisme is en dat West-Duitsland dien tengevolge onder geen enkele omstan digheid volledig herbewapend mag wor den. is aanzienlijk versterkt", aldus de richtlijn zoals gepubliceerd in de ..New- York Sunday News". Aavrrienne gevraagd, boven 18 jaar. Aanmelden: BUREAU LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Den Burcht (grote zaal): Feestavond Chr. Bond „Unitas". 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering 3-Oc- tober Ver. ter vaststelling feestprogramma 1960. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Causerie dr. J. M. Lodewijks „Florida zonder make up". 8 uur nam. Steenschuur 6: Ledenverg. „De Natuur vriend". 8 uur nam. Advertentie met het hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE. BINNENLAND De Nederlandse Vereniging van ten dienste van Wetens ezondheid houdt op 20 21 februari a.s. een nationaal tweelingen- congres in het conferentieoord „Woud- schoten" te Zeist. BUITENLAND De Siberische afdeling van de Rus sische Academie van Wetenschappen be spreekt nieuwe projecten waarvan de uit voering mogelijk is geworden door het vrijkomen van gelden als gevolg van de beperking der Russische strijdkrachten met een dere. De projecten omvatten verder wetenschappelijk onderzoek en de bouw van nieuwe instituten waaronder nog zes te Nowoslbirsk, dat reeds een groot centrum van wetenschappelijk on derzoek ls. De Amerikaanse dienst voor ruimte vaart (NASA) heeft zaterdag In Virgi nia een grote aluminlum-beklede ballon tot een hoogte van 40 km. laten opstij- fen voor proeven met het opblazen van allons in de ruimte. Een man werd gedood en twee per sonen werden gewond toen de politie za terdag bij Mbale in Oost-Oeganda het vuur opende op een menigte, die demon streerde tegen „onbillijke belastingaan slagen". Volgens t unctlonarlssen vielen de Afrikanen politie-autoritelten aan. Zondag was het weer rustig. In de bewoonde streken bij het On- tariomeer ln Canada zijn troepen wolven waargenomen. Er zbn zaterdag klopjach ten gehouden, waarbij drie dieren werden gedood. Zondag is ln een beek in de om geving van Fairfax het HJk van de neger Elijah Ramsey gevonden. Hij werd ver dacht van het vermoorden van twee men sen op 14 december van het vorige Jaar. Hangende het resultaat van de lijkschou wing willen de gerechtelijke autoriteiten geen mening geven over de wijze waarop Ramsey de dood heeft gevonden. De politie van Saint-Louis ls op zoek naar de „emir van Taseba", die na een nierbehandeling ln het ziekenhuis „vergat" zijn adres op te geven en zijn rekening te betalen. De man, die nog vele andere schulden in Ohio en Illinois blijkt te hebben, is even onvindbaar als de naam van zijn „vorstendom" op de we reldkaarten. Hij had bij zijn toehoorders diepe Indruk gemaakt met zijn verhalen over de bijna vier miljoen Inwoners van Taseba, waarvan hy de vorst werd na de dood van zijn vader. Deze was enorm rijk en had een palels van 1.100 kamers, die bewoond werden door zijn 115 vrouwen en 100 kinderen. Italiaanse vissers bij Genua hebben een Duitser opgepikt, die van een Franse boot ln zee was gesprongen om te voor komen dat hij naar het vreemdelingen legioen zou worden gezonden. Hij deelde aan de politie mee. dat hij in Toulon werk had gekregen aan boord van een Frans schip dat naar Algiers zou ver trekken. Hij kreeg echter argwaan en se. te hulp. Het communistische persbureau Nieuw-Chlna heeft zaterdag bekendge maakt. dat de straaljager van het type Mig-15, die enkele dagen geleden op For mosa verongelukte, waarbij de piloot om het leven kwam. tijdens een oefenvlucht was verdwaald en. achtervolgd door na tionalistische jagers, door gebrek aan brandstof neerstortte. De Chinese natio nalisten hadden eerder gezegd, dat de pi loot wilde uitwijken naar Formosa en dat hij achtervolgd werd door commu nistische toestellen. De Sjah van Perzlë en keizerin Farah zullen twintig februari a.s., op uit nodiging van president Ajoeb Khan, een bezoek aan Pakistan brengen, aldus een zondag te Teheran uitgegeven medede ling. Het bezoek zal een week duren. Daarna zullen de Sjah en zijn gemalin een reis door het zuiden van Perzlë maken. De commissie, die thans in het Egyptische museum in Cairo een Inven taris opmaakt, heeft archeologische voor werpen van grote waarde aangetroffen welke nooit tevoren waren geregistreerd, meldt „Al Ahram". Enkele voorwerpen zijn nog waardevoller dan die, welke ln het graf van Toetankhamen zijn gevon den. Zo zijn er Juwelen aangetroffen, die was ln augustus begonnen, nadat ont dekt was dat diefstallen waren gepleegd. Het nationallstisch-Chinese persbu reau „Central New Agency", meldt dat president Tsjang Kai-sjek van nationa- llstisch-China en zyn Zuidvietnamese ambtgenoot Djem zondag ln de Zuldfor- mosaanse haven Kaosleeng nlet-officieel van gedachten hebben gewisseld over de Internationale toestand. Het officiële bezoek van Bondskan selier Adenauer aan Rome. dat morgen zou beginnen tot zaterdag, ls uitgesteld in verband met de ziekte van premier Segnl van Italië, zo ls gisteren officieel ln Rome bekendgemaakt. Van Vaticaanse zijde ls meegedeeld, dat het bezoek van Adenauer aan Paus Johannes op vrijdag gewoon doorgaug zal vinden. „Nieuw-Chlna meldt dat het com- munlstlsch-Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken voor de 83-ste maal een waarschuwing heeft uitgegeven ln ver band met het „schenden'r van de Chinese territoriale wateren ter hoogte van de provincie Foeklen door een Ameri kaans oorlogsschip. Ange Dannadieu, een Inwoner van Bandol. In Zuld-Frankryk, die ln 1880 voor de militaire dienst werd afgekeurd, heeft zondag zijn honderdste verjaardag gevierd. In het district Wenen alleen zijn er het afgelopen weekeinde tijdens de win tersport 79 mensen ernstig gewond. 283 liepen lichte kwetsuren op. In Llnz zijn 150 mensen in de ziekenhuizen opgeno men. Pinay, die deze week zijn ontslag heeft gekregen als minister van Finan ciën van Frankrijk, zal nog zes maanden lang zijn ministerssalaris ontvangen, al dus heeft hij een Journalist meegedeeld. Met een glimlach voegde hij eraan toe, dat hij geen recht op nog zes maanden salaris zou hebben gehad, indien hij om ontslag had verzocht. Vhf personen uit één gezin de vader, de moeder, twee kinderen van elf en zes Jaar en een grootmoeder zijn omgekomen bij een brand, waarbij hün huls in de Londense wijk Camberwell ln as werd gelegd. Het veiligheidssysteem, dat is ont worpen voor de luchtvaartmaatschappijen in verband met de komende Franse kern proef in de Sahara, zal vanaf 18 januari beproefd worden. Dit is meegedeeld in een communiqué dat zondag werd uitge geven door het Franse ministerie van De fensie. Zoals bekend, ls al op 8 Januari door de Fransen een waarschuwing gegeven aan de luchtvaartmaatschappijen, dat het hun verboden zal kunnen worden te vlie gen over een gebied van 1.500.000 vler kante km., waar de proef zal genomen worden. De maatschappijen zouden ten minste 12 uur van te voren gewaar schuwd worden en een halve dag lang niet boven het gebied mogen vliegen. Russische geleerden leggen de laat ste hand aan de tekeningen voor een schip, dat, met vinnen uitgerust, vrijwel op net water komt te liggen en dat 300 passagiers met een snelheid van 100 km. per uur kan vervoeren. De Oostenrijkse politie heeft in het gebied van Sankt Poften een groep van 25 Jongelui van 16 tot 22 Jaar aange houden, die zich schuldig hadden ge maakt aan talrijke inbraken. Zij noem den zich ..bloedbroeders". Nieuwe leden van de groep moesten bij de lnwfjdlngs- plechtigheld een mengsel van hun eigen bloed en rum drinken! De directies van verscheidene bladen ln Havanna protesteren tegen wat zij een nieuwe vorm van censuur noemen. Deze censuur wordt niet door de overheid toe- -epast maar door het personeel van de iladen zelf. Journalisten en zetters voor zien berichten uit het buitenland, die zij een aantasting van do eer van de rege- rlng-Castro achten, van eigen commen taar, zulks op verzoek van hun vakbon den. DINSDAG Prediker: Volle Evang. Zending. Film „Het zwarte goud" o.l.v. J. Maasbach. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Gala-voorstelling Leids Studentencabaret ten bate van herstel Sociëteit .Minerva". 8 uur nam. Tearoom Van der Heijden: Lunch bij eenkomst Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. Jhr. mr. E. van Lennep. 12.30 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Endegeest: K. en O.-cursus over de be handeling van psychiatrische patiënten. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Ledenverg. Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Alma Materkoor olv. Jan Smit. 8 uur nam. DONDERDAG Casino Theater: K. en O. "I married a witch". 8 uur nam. De DoelenGenootschap Nederland- Engeland. Brian Barnes spreekt over werk van mr. T. S. Ellot. 8 uur nam. Kweekschool voor Voorbereidend Onder- wys: K. en O.-cursus „Zich vrij uiten en bewegen". 8 uur nam. Lakenhal: Ledenverg. Ver. van belang stellenden ln de Lakenhal. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem.: „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Gem.: Adventkerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; 1112 uur voorm. ds. B. Slond van Den Haag. Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht 26)Avondgebed 7.157.45 uur nam. Kon. Ned. Natuurhist. Ver.: Strandex- cursie. Vertrek 14.05 uur Stationsplein (blauwe tram). Schouwburg: K. en O. Toneelgroep „Theater" speelt „De zomer van de Ze ventiende pop". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Toneelver. TIG speelt „Butler bij mijn vrouw". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit ls Japan" Werkd 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg Foto-tentoonstelling P H. Goede. 1 25 uur nam (tot en met 30 jai 25) Werkd lanuarl) BIOSCOPEN Trianon: „Een meisje ln duizend ge varen". (14 Jaar). Werkd.: 2.30. 7 en 9 15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Rex: „Van het Westelijk front geen nieuws". (14 Jaar). Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 9.15 uur; donderdag: „Gebroeders Ka- ramazoff". Studio: „Orfeu Negro" (14 Jaar). Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Les enfants du paradis". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30 en 8 uur; zon dag: 2, 5 en 8 uur; donderdag: K. en O. Lido: "The nuns story" (14 Jaar). Da gelijks 2.30 en 8 uur. Luvor: „Vrouwenkamp Borneo". (18 Jr.) Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. By geen gehoor bfj llw huisarts of specialist (of dien> waarnemers) hel op dokterstelefoon 22222 Een uit 600 leden bestaande com missie van de Indiase Congresparty, de beweging van premier Nehroe, heeft za terdag op een congres te Bangalore, aan gedrongen op een snelle versterking van de defensie met het oog op de Chinese „agressie". Ook werd gepleit voor een snelle economische ontwikkeling. Ander zijds werd steun gegeven aan het beleid van de regering in het geschil met China en haar streven om geschillen langs vreedzame weg te regelen. uit Curasao. 21.35 Orgelconc. 22.00 Volk en Staat. comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Klankb. Muzikale curiosa (dl. IV) 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. VOOR DINSDAG 19 JANUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Rally v. Monte Carlo. 8.25 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De Groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Pianospel. 11.16 V. d. zieken. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngsultz.: Landb.rubr. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 Me- ded. of gram. 13.20 Het Prinses Margriet Fonds, lezing. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Van alle breedtegraden, lezing. 16.15 Gram. 16.30 V. d. kind. 17.30 Amateursprogr. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Theaterork. en soliste. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gesproken brief uit Parys. 19.10 Ra- diowedstr. 19.50 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Gevar. pro gramma. 23.10 Rally v. Monte Carlo. 23.25 Jazzmuz. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken. 10.25 Strijkkwartet. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Vol- aan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15 50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zle- kenlof. 17.00 V. d. Jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngsultz.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Henk Den- nert. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Pol. lezing 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pelléas et Mé- llsande, opera. 20.40 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 21.00 Opera (verv.) 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.40 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 23.00 Pelléas et Mélisande. opera (verv.). 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over <le 4e iyn van 1820 uur) I. Carl Maria von Weber. Concert voor fagot in f gr .t. op .75. Allegro ma non troppo, Adagio. Rondo. Allegro. Karei Bidlo. fagot. Tsjechische Philharmonie olv. Kurt Redel. II. Robert Schumann. Concert voor cello en orkest in a kl t. op. 129. Nicht zu schnell. Langsam. Sehr lebhaft. Mau rice Gendron, cello. l'Orchestre de la Suise Romande olv. Ernest Ansermet. III. Max Reger. Variaties en Fuga over een thema van Mozart op. 132. Thema: Andante grazioso. Variaties: 1. l'Istesso tempo. 2. Poco agitato, 3. Con moto, 4. Vivace. 5. Quasi presto, 6. Sostenuto, 7. Andante grazioso, 8. Molto sostenuto. Fuga: Allegretto grazioso. Phllharmonlsch Orkest van Berlijn olv. Karl Böhm. IV. Paul Hindemlth. Thema met vier variaties (Die vier Temperamente dar- ulnisch. Var. 3 Phlegmatisch. Var. 4 Cholerisch .Hans Otte, plano. Vioolsolo: Hans Gieseler. Leden van het Phllharmo nlsch Orkest van Berlijn olv. Paul Hin demlth. V. Boris Blacher. Variaties voor orkest over een thema van Nicolo Paganlni op. 26. Rias Symphonic Orkest Beriyn olv. Ferenc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS :20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Wetenschappelijke film. 20.35 Film. 20.55- 22.00 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Honie Service. 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Discussie. 14.55 Intermezzo. 15.00 Schoolradio. 16.00 Hoor spel. 16.30 Bariton en piano. 17.00 Die verkaufte Braut, opera. 17.45 Lezing. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Klankb. 21.30 Qulzprogr. 22.00 Nws. 22.15 At home and abroad. 22.45 Kamermuz. 23.45 Puck Fair. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagb. 12.30 Nws. en Orgelspel. 13.00 Gram. 13.30 Nws. en progr. v. d. arb. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Verz. progr. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws. en Gevar. progr. 19.29 Weer ber.. nws., act. en lichte muz. 19.45 Hoor spel. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.00 Hoorsp. 22.30 Nws. en Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Rep. 23.55 Gevar. muz. (Om 0.30 nws.). 0.55- 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. en sol. 16.05 Ork. conc. en sopr. 17.00 Nws. 17.45 Nieuwe gram. 19.00 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.00 Kamermuz. 21.45 Nws. 23.30 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.10 Kamer muz. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gram. 23.52—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amerik. muz. 12.15 Pia nospel en zang. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Klass. gram. 13.30 Poolse liederen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Belg. symf. muz. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V. d. Jeugd. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nws. 19.30 Folkloristische ultz. 19.40 Gram. 19.50 Le zing. 20.00 Voordr. 20.30 Gram. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 23.00 Sluiting. 484 ni. 12.02 Lichte muz. 12.15 Plano- spel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg ParUs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJaccio Madrid Mallorca geh. bew. half bew. licht bew. geh. bew. half bew. geh. bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. geh. bew. sneeuw half bew. sneeuwbui sneeuw zwaar bew geh. bew. sneeuw zwaar bew licht bew. geh. bew. onbewolkt sneeuw sneeuw geh. bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. mist geh. bew. onbewolkt half bew. licht bew. i -s s S3 i I'S S c 2 11 4 2 w 6 2 2 zw 4 -0 -1 wzw 5 0 0 4 -3 -: 5 0.5 0.6 aw 3 1 4-2-2 1 -3 -4 z 3 -12 -23 0 zzo 8 -6 -7 wnw 3 -8 -8 wzw 6 -2 -1 w.stil 2 -1 w 4 3 1 zw 3 0 1 zw 4 -3 -9 wzw 4 2-2 zzw 4 3-4 nw 3 -3 -9 nnw 8 10 2 zw 5-3-6 zw 7 -2 -10 1 w 4-7-9 0.2 w 2-5-6 0 w.stil -3 -14 0 zo 14-60 nw 8-3-7 0 w.stll -7 -17 0 nno 8 8 o 2 11 -1 0 w.stil -4 0 nnw 6 10 0 0.6 0.3

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2