WATER TUINDORP -OOSTZAAN ZAKT 1 CENTIMETER PER UUR „De drie gebroeders" liep voor Texel vast WEERBERICHT SCHILDER ZELF MET Grondige inspectie der dijken ADENAUER: „GEEF VLEGELS DADELIJK EEN PAK SLAAG" Eén der redders onder water gesleurd en in golven verdwenen Opgericht 1 maart 1860 BAANDAG 18 JANUARI 1960 No. 29951 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.80 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEMA PR0DÜKT Veel wind De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of sneeuwbuien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk storm achtige wind, aanvankelijk tussen zuid west en west, later tussen west en noordwest. Overwegend lichte dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 JANUARI Zon op: 8.39 uur; onder: 17.03 uur Maan op: 23.30 uur; onder: Hoogwater te Katwyk te 18.51 uur. 18.51 uur. Laagwater te 2.17 en 14.37 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina'6, een in een plastic zak verpakte poes, die op zolder was blijven zitten tot haar bazin haar was komen halen. Voorbereidingen Ook vanochtend waren de gedupeerde bewoners in de gelegenheid hun huizen te bezoeken, teneinde noodzakelijke goe deren en waardevolle eigendommen weg te halen. De politie hield streng toezicht en zorgde weer voor het aan- en afvoe ren van deze mensen per motorvletten. Tientallen ambtenaren zijn gisteren de gehele dag in de weer geweest met het treffen van voorbereidingen voor straks als de polder zal zijn drooggeval len. Besloten is dat de gemeentelijke diensten als eersten de polder zullen be treden om te beginnen met een gron dige inspectie van bestratingen en lei- (Van onze Amsterdamse correspondent) Het water in de ondergelopen polder van tuindorp-Oostzaan blijft gestadig zakken. Met vereende krachten werken de grote zuigers van de aannemings maatschappijen en de talloze pompen, die een vreemde verzameling vormen, enorme hoeveelheden water over de dijk in de open wateren rond de polder. Amsterdam heeft al het materieel, dat maar even gemist kon worden ingeschakeld. Zelfs de brandspuiten van de ijsbrekers „Ijsbeer" en „Walvis" slurpen gretig het water op om het weer uit te braken in het open water. Het water zakt ongeveer een centimeter per uur. Tegen half tien lag de oppervlakte van de schier onafzienbare watermassa tussen de verdronken huizen al ruim 52 centimeter lager dan vrijdagavond. En aanstonds zal het nog sneller gaan. Als de situatie van de dijk het toelaat, dat alle beschikbare capaciteit wordt ingezet. Maar dan moe ten eerst de rijswerkers, die vanmorgen zijn aangekomen, met hun beslagwerk gereed gekomen zijn. Intensieve bewaking Bij de vuurpotten die op de dijk waren geplaatst om de werkers in staat te stellen zich van tijd tot tijd te warmen stond gistermiddag ook ir. A. C. J. Koot, hoofd afdeling riolering en waterver versing van de dienst der Publieke Wer ken. „Wij draaien nog niet op volle ca paciteit", zei hij. „Maandag hopen we er 31.000 kubieke meter per uur uit te gooien. Prof. ir. J. T. Thijsse heeft ech ter geadviseerd langzaam te beginnen, opdat eerst de dijken grondig kunnen worden gecontroleerd". De dijkcontrole is nodig om te zien of het water beschadigingen heeft veroor zaakt aan de binnenzijde van de polder dijk, waar normaal geen water staat. Deze controle zal vandaag worden be ëindigd. Op de plaats van de dijkdoor braak bij het zijkanaal H wordt dag en nacht doorgewerkt. Het is niet voldoen de het gat provisorisch te dichten. Als de polder straks leeg is, moet de dijk weer zo sterk zijn, dat zij het water zal kunnen tegenhouden. Klei storten Gisteravond was aan de kanaalzijde van het in het gat gestorte zanddijk je 1700 ton klei gestort. Men was op dat ogenblik nog bezig een extra zandver- steviging te maken aan de binnenzijde van de dijk. Vanmorgen is een ploeg rijswerkers uit Sliedrecht gearriveerd, die in de loop van de dag zal beginnen met het aanbrengen van kraagstukken. Tienduizenden nieuwsgierigen zijn gisteren naar het rampgebied getrokken om met eigen ogen kennis te nemen van het leed dat elfduizend mensen heeft getroffen. De politie leidde de verkeers stroom vakkundig met een wijde boog om de polder, maar velen wisten deson danks de dijk te bereiken. In de benedenzaal van de Maranatha- kerk aan het Mosplein in Amsterdam- noord ontving adjudant Scholten van de gemeentepolitie honderden getroffe nen, iie een doorlatingsbewljs vroegen om kleding of andere artikelen uit hun woning te halen. Zaterdag meldden zich 500 mensen, gisteren werden 400 ver gunningen uitgereikt. Tal van mensen Op de dijk, waarlangs de zuigers en- pompen in afwachting van het sein „volle kracht" zuinigjes uit de polder dronken, kwamen wij tal van deze men sen tegen, voorovergebogen in de sneeuwjacht, op weg naar de proviso rische aanlegsteiger van het begin van de Plejadenweg, waar de Rijkspolitie te water hen opving en in de rij zette on der een afdak van de reparatiewerf van de NDSM. Ieder op hun beurt mochten de bewoners met de vletten van de po litie mee. Wij zagen ze ook terugkomen. Som migen opgewekt, omdat de schade in hun huis was meegevallen, anderen echter met tranen in de ogen omdat het water in hun huis hoger had gestaan dan zij hadden durven denken. En een bejaarde vrouw huilde van geluk met dingennet. Een van de politiemannen vertelde ons, dat sommige lantaarnpalen zo slap in de grond zijn komen te staan, dat zij omvallen bij de minste aanra king. In het hoofdbureau van politie hebben gisteren besprekingen plaats gehad over de bewaking van het dorp. Zodra de straten droog zijn, verwacht men een bestorming van de huizen. Ter bescher ming van de bezittingen van de bewo ners zal het echter noodzakelijk zijn de polder vooralsnog geheel afgesloten te houden. Het is echter niet voldoende de toegangswegen te bewaken. De politie is tot de conclusie gekomen dat minstens 8V2 km. dijk grondig bewaakt moet wor den. In het bewoonde gebied zullen er om de 25 meter politieposten komen en in het landelijk terrein om de 100 meter. Advertentie 46 gulden verdiend op uw Eng. kostuum... Kies in de Service-Verkoop zo'n prachtig kostuum t de bekende Glentwists van I S. Jerome Sons, Yorkshire. Normaal f. 229,50 nu met 20% korting voor 1.183,60. Engelse coupe en vakwerk! House of England Bondskanselier over antisemitisme Naar zijn mening hebben meeste wandaden geen enkele politieke achtergrond (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer noemde zaterdagavond in een radio- en televisierede de antisemitische daden van de laatste weken „lompheden van vlegels" zonder politieke achtergrond. Alleen de schending van de synagoge en van het verzetsmonument te Keulen schijnen volgens hem een politiek accent te hebben. De Bondskanselier, die zich op ietwat vaderlijke toon zowel tot het buitenland als tot de gemiddelde Westduitser richtte, kondigde nog altijd geen bijzondere maatregelen van zijn regering tegen de anti semitische daden aan. Hij gaf zijn landgenoten toestemming om per soonlijk drastisch op te treden: „Wanneer U ergens een lummel op heterdaad betrapt, voltrekt dan de straf op de plaats van de misdaad en geef hem een pak slaag. Dat is de straf die hij verdient". dat het buitenland zich daarmee tevre den zal stellen. Adenauer herinnerde er aan dat hij in de jaren 19331945, waarin hy per soonlijk als een opgejaagd dier door Duitsland moest trekken, tot vier keer toe op een zogenaamde dodenlijst van de nazi's heeft gestaan. Hy en zijn ge zin warei. destijds zelf slachtoffers van het nationaal-socialisme. In die jaren zijn het twee joodse Duitsers geweest, die hem in een tijd van grote noden financieel de helpende hand hadden ge- „Duitsers eensgezind in veroordeling" Maar overigens hoopte de kanselier dat de Westduitse justitiële organen zelf met alle hardheid tegen de anti semieten zullen optreden. Kennelijk hoopt men van Duitse regenngskai dat het gehele geval spoedig via nor male processen kan worden opgelost en WACHTEN OP SEIN: „VOLLE KRACHT POMPEN Prinses Beatrix bij gala-concert Voor de vluchtelingen Zaterdagavond heeft Prinses Beatrix in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een galaconcert bijgewoond, waarvan de opbrengst is bestemd voor het Comité Vluchtelin- genjaar 1959/1960. Het Nationaal Jeugdorkest gaf deze uitvoering onder auspiciën van de Lionsclub Amster dam, een onderdeel van Lions Inter national, een organisatie die zich oa ten doel stelt mede te werken tot het bevorderen van wederzijds begrip tus- sen de volkeren der wereld. De Prinses, vergezeld van haar par ticulier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, werd namens het gemeentebe stuur begroet door de wethouder van financiën mr. F. H. C. van Wijck, waarna enige bestuursleden van de Lions Club Amsterdam aan haar wer den voorgesteld, mejuffrouw Mieke La- brie bood bloemen aan. Het orkest .onder leiding van Nico Hermans en met solistische medewer king van mevrouw Gré van Swol Brouwenstijn (sopraan) voerde een ge varieerd programma uit. De medewer kende werd met een dankbaar applaus beloond. In de pauze werden de dirigent van het orkest, de directeur de heer Max Vredenburg, mevrouw Van Swol-Brou- wenstijn en twee bestuursleden van de Lions Club aan de Prinses voorgesteld. Na afloop vertoefde de Prinses nog enige tijd met de orkestleden in het restaurant, waar de 17-jarige celliste Edith Neumann haar een grammofoon plaat overhandigde met een tweetal door het orkest uitgevoerde werken. Tot de aanwezigen behoorden de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen en de voorzitter van de Stichting „Jeugd en Muziek", de heer L. J. Ph. M. Thole. H.K.H. Prinses Margriet, die mor gen haar zeventiende verjaardag viert. (Foto Max Koot) Diep onder de indruk van een ongeval bij de berging van de Hel- derse kotter HD 79 „De Drie Gebroeders" die zaterdagavond voor de kust van Texel, tengevolge van een fout aan het kompas was vast gelopen, waren de opvarenden van de „Stortemelk" toen het schip gistermiddag de haven van Terschelling binnenliep, evenals de beman ning van de „Simson", die vrijwel tegelijkertijd de haven van Den Helder binnenvoer. De mannen hadden een van hun collega's, de 62-jarige opvarende Oep Starrenburg, van de sleepboot „Stortemelk' vergeefs voor zijn leven zien vechten, toen hij onder de in de branding omgeslagen sloep terecht was gekomen. Drama op de Noordzee Sloep brak af Op de zware zeeën, die er liepen brak echter een deel van de sloep af. Deze dreef hierna snel af naar het strand, waar de sleepboten hem niet meer kon den volgen in het ondiepe water. On middellijk werd opnieuw alarm geslagen bij Scheveningen Radio. Uit Den Hel der vertrok de motorreddingboot „Prins Hendrik" met een vlet achter zich aan. Deze vlet, met drie man van de redding boot erin, stoof later door de branding naar de omgeslagen sloep. Toen men erin slaagde deze op het strand te trek ken en om te draaien was Starrenburp verdwenen. HU moet verdronken zUn. Zware sneeuwbuie Terwijl de „Stortemelk", die de ander< man van de sloep aan boord genome; had, deze gewonde in Den Helder aai land bracht en vervolgens koers zett naar Terschelling, poogde de „Simsor opnieuw verbinding met „De drie ge broeders" te krygen. De reddingboc „Prins Hendrik" kreeg by hoge uitzon dering toestemming van de redding maatschappy een nieuwe lyn naar d' „Drie gebroeders" over te schieten, ter wyl de reddingboot zich in de brandin moest wagen. De operatie slaagde. Hc weer werd echter aanzienlyk slechtei Opnieuw werd de Noordzee door zware sneeuwbuien met windkracht 7 tot 8 ge teisterd. De „Simson" die de sleepdraad aan boord trachtte te krygen, maar 1000 meter uit d*> wal moest blijven om niet aan de grond te lopen, stootte tenslotte enkele keren hevig op een zandbank. Hierdoor werd vermoedelyk de stuur inrichting ontzet. De „Simson" moest het werk eveneens opgeven en voer naar Den Helder. Nadat een wippertoestel by de kot ey was geplaatst begaven zich vyf van ie acht opvarenden aan de wal op Texel. Drie man, waarby schipper Jaap Sl< bleven aan boord. Wanneer de weerb richten vandaag beter zyn keren de sleepboten terug om te trachten opnieuw een sleepverbinding tot stand te bren gen. boden. Ook herinnerde de kanselier er aan dat hy er in het bijzonder op had aangedrongen om na 1945 het schade vergoedingsbedrag met Israël te sluiten. Zyn Duitse joodse medeburgers verze kerde de kanselier dat zy volstrekt on bezorgd kunnen zyn; hy, Adenauer, persoonlyk en de nieuwe Westduitse staat staan met al hun macht achter de joodse Duitsers, staan borg voor hun veiligheid. Niet allemaal nazi's Zeer in het byzonder nam Adenauer de Westduitse staat en bevolking in be scherming, die beiden thans in het buitenland aan scherpe kritiek bloot staan naar aanleiding van de vele anti semitische daden in de Bondsrepubliek. De Bondskanselier zei hierover: „Onze tegenstanders in het buitenland en de twijfelaars in het buitenland zeg ik: de eensgezindheid van het gehele Duitse volk by de veroordeling van het anti semitisme en het nationaal-socialisme heeft zich geuit op de sterkst mogelyke manier. Het Duitse volk heeft getoond dat deze gedachten en tendenzen hier geen vaste grond hebben". Voorts zei de Bondskanselier dat „het grootste deel van het Duitse volk het nationaal-socia lisme in de nazityd slechts onder de hardste dwang van de dictatuur heeft gediend. In geen geval was iedere Duit ser toen een nationaal-socialist. Ik ge loof dat men dat zo langzamerhand ook in het buitenland heeft erkend", aldus de Bondskanselier. Hy verzekerde dat de weinigen, die thans onverbeterlyk lijken, niets kunnen uitrichten. 0 Slot pag. 2 Daar het weer beter werd besloot hij met de andere zeven man aan boord te blyven. Het schip was niet lek geslagen, maar wel was het roer volledig ontzet. Geweldige grondzee In de nacht kwamen de zeeslepers „Simson uit IJmuiden en „Stortemelk" uit Terschelling ter plaatse. De maat- sohappyen van beide sleepboten zouden deze berging volgens afspraak gezamen- lyk verrichten, nadat de redery Slot een contract op Lloyds Open Form met met Wysmuller had gesloten. Met de 15 meter lange motorsloep, die de Storte melk by zich had, werd gistermorgen vroeg gepoogd de sleepdraad over te brengen. Drie man namen in de sloep plaats. Hier was ook directeur Jan Doeksen by, die het lynpistoool han teerde. Door de branding kwam men by de kotter. De lyn kwam veilig over en de 450 meter lange sleepdraad kon op de sleep boot worden uitgevierd en door „De Drie Gebroeders" naar zich toe worden ge trokken. Jan Doeksen sprong terug aan boord van de „Stortemelk" en de twee andere opvarenden van de sloep wacht ten op nadere orders, toen een gewel dige grondzee de motorsloep optilde en deed kenteren. Een man werd eruit ge slagen en kon op de sloep klimmen, de ander, Van Starrenburg, bleef met zyn jas verward zitten aan een schroefas en werd onder water gesleurd. Van de „Simson" af werd een dreghaak aan de sloep bevestigd om deze omhoog te trek- Een van de vele plaatsen langs de rand van het ondergelopen gebied, waar pompen uur na uur enorme hoeveelheden water wegpompen, waardoor het peil in snel tempo zakt. De reder van de HD 79, de heer Slot te Den Helder, vertelde hoe zyn schip, waarop zyn broer Jaap Slot het com mando voert, zaterdagmorgen omstreeks elf uur uit IJmuiden was vertrokken om weer ter visery te gaan in de noordely- ke Noordzee. Men was Texel al gepas seerd, toen zich een defect aan de smeerolieleiding van de 500 pk sterke motor voordeed. Jaap Slot besloot de haven van Den Helder op te zoeken, maar kwam in zware sneeuwbuien met hevige windstoten terecht. Plotseling stootte het schip en vry spoedig daarna zat het vast op het strand van Texel tussen paal 15 en 17. Jaap Slot heeft on- middelyk Scheveningen Radio op de hoogte gebracht en om sleepboothulp verzocht. Omstreeks half elf poogde hij nog op eigen kracht met het schip vlot te komen .maar deze poging faalde.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1