WYBERT Spionnen veroordeeld door Hof in Karlsmlie Vele stedelingen vinden rust in fraai bungalowpark te Kaag HAVEN LIGT LETTERLIJK VLAK VOOR DE DEUR Kerkelijk Leven Geheimzinnig proceswaarbij ook Polen en Frankrijk betrokken zouden zijn Opgericht 1 maart 1860 Maandag 18 januari 1960 Vierde blad no. 29951 wil' I H.| i' Jt Er bestaat grote belangstelling voor de bungalows en villa's waarvan de N.V. Bouw- en Exploitatiemaatschappij Bakhuizen te Hilversum er ruim tachtig aan de Eijmerspoel aan de zuidwestkant van het Kager eiland gaat bouwen. Reeds lang had het gemeentebestuur plannen in die richting. Eind april begint bouw bungalows Het gehele plan omvat 21 villa's, 50 vrijstaande bungalows, 8 dubbele bun galows en 4 winkelwoonhuizen. Bij elke villa of bungalow zal een garage of auto box verrijzen. De woningen zijn gesitueerd in een prachtige rustige omgeving, terwijl men aan de andere kant toch betrekkelijk dicht bij de grote steden in de randstad Holland zit, ook al door de directe nabij heid van de autosnelweg Amsterdam- Rotterdam. eigen-woningbezit van maximaal f 1800 uitgekeerd. Het plan voorziet ook in de bouw van een café-restaurant, dat zal verrijzen aan de westkant van het bun?alow- oark. Een van de acht dubbele bunga lows gezien vanaf de straatzijde. Zoals wjj reeds eerder schreven had zowel de VVV als het gemeentebestuur liever een hotel-restaurant laten bou wen maar daarvoor werd nog geen toe stemming verleend. Rust De uithoek waar het plan is geprojec teerd waarborgt de toekomstige bewo ners in ieder geval de rust, die zij na ge dane arbeid in een drukke stad best kunnen gebruiken. De bewoners van het eiland zullen maar wat graag helpen hen die rust te geven en zien dan ook met belangstel ling de ontwikkeling van het plan tege moet. ►AAARLfkJM* Intensiever onderzoek naar ruimtestraling Naar de mening van de afgevaardig den naar het ruimtevaar tcongres. dat in Nice is gehouden, zal dit jaar veel acti viteit te zien geven wat het onderzoek van de ruimte betreft. Zo zal er nog een aantal aardsatellieten gelanceerd wor den en zal de maan het voorwerp wor den van een intensiever onderzoek. Ook zullen de plannen voor het lanceren van de eerste bemande raket naar Mars vastere vormen aannemen. Van 16 tot 22 september zal er een internationale week voor het lanceren van raketten worden gehouden. Men hoopt daardoor meer kennis te krijgen van de straling en aanverwante problemen. De afge vaardigden waren het erover eens. dat men nog steeds te weinig van de stra ling afweet en dat straling een groter gevaar voor de eerste ruimtevaarder zal zijn dan de meteoorstenen. Sommige afgevaardigden menen uit de door de Rus Blagronrawof gede monstreerde techniek, gebruikt bij de lancering en besturing van Loenik III, te mogen concluderen dat de Russen spoedig in staat zullen zijn oni een raket, voorzien van een remapparaat dat een „zachte landing" op de maan mogelijk kan maken, naar de maan te sturen. Blagonrawof vertelde tegen journa listen dat het „in de zeer nabije toe komst" mogelijk zal zijn om onbeman de raketten naar Mars of Venus te zen den en dat er „in de nabije toe komst" een man naar een andere planeet gezonden kan worden. Hij voegde hier echter aan toe. dat geen van beide operaties nog dit jaar door de Russen zullen worden uitgevoerd. Het congres besloot voorts vier per manente centra voor het controleren van satellieten op te richten. Advertentie Wacht niet af bestel nu Uw DAF Het begin is er Met het realiseren van dit unieke uit breidingsplan is reeds een begin ge maakt. Het bouwrijp maken van het ter rein en de aanleg van de havens waar aan de bungalows worden gebouwd is in middels begonnen. Duurt de vorstperiode niet al te lang, dan staat het wel vast. dat eind april de eerste bungalows zullen worden gebouwd. Door de aanleg van de havens zal het mogelijk zijn met de boot tot achter de bungalow aan een eigen steiger te me ren en kan men bij wijze van spreken uit de kamer in de boot stappen. Juist deze voordelen maken dit plan zo bij zonder aantrekkelijk bij de watersport liefhebbers die de Kagerplassen en het idyllisch Kager-eiland met het pittores ke Dorpstraatje na het beëindigen van het zomerseizoen altyd maar heel moei- lyk kunnen vergeten. De gevels worden in kleurige steen uitgevoerd. De vloeren op de begane grond zijn isolerend. Er worden ver schillende type's gebouwd, waarvan de prjjs varieert van f27.000, tot f39.000. Voor alle woningen wordt een premie toeslag ingevolge het besluit bevordering Expositie in R.A.I. „Landbouwwerktuigimposant beeld van de mechanisatie Overvol gehouiv met vele nieuwe snufjes (Van onze Amsterdamse correspondent) Zelden is op het grondoppervlak van het RAI-gebouw zoveel vierkante meter^ aan standruimte ingericht als op de vandaag geopende tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig", die hier t.m. 23 januari wordt gehouden. De toeloop van belangstellende exposanten op deze eerste landbouwmechanisatietentoonstellinc was zo groot, dat velen moesten worden teleurgesteld en moeten wachten op de volgende expositie, die waarschijnlijk over twee jaar in het een hectare groter zynde nieuwe RAI-gebouw zal worden gehouden. GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 koc-J&S POLOcn V CIM i*rc«rv>ft Een situatie-kaartje waaruit de i kant van het eiland unieke plaats aan de zuid-west spreekt. duidelijk GEREF. KERKEN Aangenomen naar Slegerswoude P. C. van der Wel. kand. te Kampen. REMONSTR. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Amersfoort F. Palm boom te Lochem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis Chr. van Dam te Rotterdam-zuid. Bedankt voor Poortugaal J. W. Kersten te Schevenin- gen. Ds. P. Lugtigheid 25 jaar hervormd predikant BEKENDE KANSELREDENAAR Woensdag is het 25 jaar geleden, dat ds. P. Lugtigheid uit 's-Gravenhage werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 16 februari 1904 uit een landbouwersgezin te Delft geboren en was eerst enige tijd werkzaam als jongste bediende bij de Registratie en Do meinen in zijn geboortestad. Daarna be zocht de heer Lugtigheid de zeevaart school op Texel en heeft hij ongeveer anderhalf jaar gevaren als stuurmans leerling. Na vervolgens nog ongeveer anderhalf jaar te Delft werkzaam te zijn geweest als melkboer deed de jubilaris vanuit de vijfde klas van het christelijk gymnasium te 's-Gravenhage staats examen en studeerde daarna verder nog aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Tijdens zijn studententijd was de heer Lugtigheid te Utrecht werkzaam als as sistent ambtenaar voor de kinderwetten. Op 20 januari 1935 werd hy bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Ommelanderwyk en Zuidwen ding in de classis Winschoten. In deze zijn eerste gemeente werd hem met in gang van 27 februari 1938 in verband met zyn benoeming als predikant voor ganger van de rechtzinnig hervormde evangelisatie-vereniging te Deventer eer vol ontslag met de bevoegdheid van eme ritus verleend. In de oorlogsjaren werd hij met ingang van 25 september 1942 officieel benoemd tot hulpprediker van de hervormde gemeente van Deventer. Sinds 9 december 1945 dient de jubila ris de hervormde gemeente van 's-Gra venhage, waar hij werkzaam is als pre dikant van het Stadskerkewerk, het werk onder de z.g. buitenkerkelijken. Ds. Lugtigheid is een bekende kansel redenaar. Overal waar hy preekt trekt hij volle kerken. Hij weet op de hem eigen manier zyn toehoorders van begin tot eind te boeien. Niet alleen in Neder land, maar ook buiten de landsgrenzen geniet ds. Lugtigheid grote bekendheid. Meermalen heeft hij gesproken op pre- dikantenconferenties in het kanton Zü- rich (Zwitserland) en elk jaar vervult hij in Zwitserland spreekbeurten voor het evangelisatiewerk. Van zyn hand verschenen enige arti kelen in „In de Waagschaal" en in „Her vormd Nederland" publiceerde hy enige bydragen over zyn reis naar Australië in de winter 1949/1950. Het vorige jaar ver- Tip van sluier werd even opgelicht (Van onze correspondent te Bonn) Het hoogste Westduitse ge rechtshof, het Bondsgerechtshof te Karlsruhe, heeft zaterdag na een bijzonder geheimzinnig gehouden proces achter gesloten deuren drie spionnen veroordeeld. De 45-jarige Katherina Krauser, voormalig kan toorbediende bij de Bondsdag en middelpunt van deze affaire, kreeg een jaar en negen maanden gevan genisstraf. De 35-jarige Poolse journalist Marian Karpinski kreeg twee jaar en een boete van 15.000 mark, de 32-jarige voormalige secretaresse van het ministerie van Defensie te Bonn, Maria Ott, kwam er met een voorwaardelijke straf van drie maanden af. Karlsruhe hulde zich ook zaterdag in het duister over de achtergronden van deze geheimzinnige zaak. Die geheim zinnigheid spruit waarschynlijk voort uit het feit dat hier stukken ter tafel zyn gekomen, die op dit moment van groot belang zouden kunnen zijn voor de communistische propaganda in Oost- Europa en die volgens bepaalde geruch ten de Franse ambassade te Bonn wel scheen van zijn hand „Rimpels in de vyver na Osborn", terwyl er binnenkort van zyn hand een prekenbundel zal ver- schynen. Verder was ds. Lugtigheid ook nog medewerker aan de uitgave „Hoe moet er worden gepreekt". Ds. Lugtigheid heeft zaterdag gereci- piëerd en gisteravond in de Grote Kerk te Den Haag zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk her dacht. eens zouden kunnen belasten. Vaststaat dat Katja Krauser in 1958 in haar eigen pasgebouwd huis te Bonn werd gearres teerd, juist toen zy met Karpinski bezig was aan technische werkzaamheden voor het doorgeven van berichten naar Oost-Europa. Deze gescheiden moeder van vier kinderen, eens de echtgenote van een Rus slaagde erin in het Bonds- huis te Bonn een belangryke akte van het ministerie van Buitenlandse Zaken uit het bureau van het Bondsdaglid, de voormalige admiraal Heye, te stelen. Zy kopieerde de akte, zond haar door naar haar duistere opdrachtgevers en legde haar vervolgens weer in Heye's bureau lade. Heye had dit document als lid van de defensiecommissie van de Bondsdag nodig gehad voor een vergadering van de Westeuropese Unie te Parys. Heel toevallig had hij het document direct na de ontvreemding plotseling nodig. Hy kon het eerst niet vinden, maar later viel het hem op dat de akte weer op haar plaats lag. Mevrouw Krauser werd daarna direct verdacht van spionage. Ook voor Frankrijk Over de spionage-werkzaamheden van de Poolse journalist Karpinski is niets uitgelekt behalve dat hy gesnapt werd, toen hy in mevrouw Krausers huis een apparatuur voor het doorgeven van be richten aan het bevestigen was. Pas na arrestatie van de derde beklaagde in dit proces, de 32-jarige Maria Ott. voor malig secretaresse van de Westduitse brigade-generaal Karn. heeft men een tip van de sluier kunnen oplichten. Mevrouw Ott had namelijk toegang tot vele militaire documenten, ook ge heime akten. Direct na haar arrestatie in 1958 dementeerde men van Franse zijde te Bonn hardnekkig en krachtig geruchten volgens welke men van Franse kant betrekkingen had onder houden met „een bevriende Oosteuro- pese staat". Kort daarop, in september 1958, werden twee militaire attachés van de Franse ambassade te Bonn terugge roepen Men vermoedt nu dat dit geval, de betrekkingen tussen Polen en Frankrijk en Karpinski's en Krausers mogelijke verbindingen met de terug geroepen Franse attachés, tydens dit Juwelendieven in arrest Het is rechercheurs van bureau Sin gel te Amsterdam na een urenlange achtervolging per auto gelukt de dader te arresteren van de in de nacht van woensdag op donderdag jl. gepleegde inbraak in een juwelierszaak in de Leidsestraat te Amsterdam. Ook de vermoedelijke helers en eventuele mede plichtigen werden aangehouden. Door vernieling van een winkelruit was uit de etalage van de juweliers zaak een aantal gouden ringen en bril janten gestolen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f. 28.000. Vlak bij de zaak waar de inbraak werd gepleegd slaagde de politie er 's nachts in de man. die zij als vermoe delijke dader op het oog had, in zyn auto klem te rijden. Het was een 31- jarige schilder. In de wagen bevonden zich nog een 31-jarige vertegenwoordiger en diens 24-jarige echtgenote, die even eens werden ingesloten. Op enkele ringen na kwam vrijwel de gehele collectie gestolen kostbaarheden na een nauwkeurig onderzoek achter uit de auto te voorschyn. Ook in de wo ningen van de gearresteerden werden nog enkele uit de juwelierszaak afkom stige sieraden aangetroffen. De politie onderzoekt thans of beide mannen iets te maken hebben met een enige tyd geleden in dezelfde juweliers zaak gepleegde inbraak, waar eveneens een groot aantal sieraden werd ont vreemd. Minimum-broodprijs voor Haarlem en omgeving Speciale berichtgeving Na overleg met dr. J. W de Pous, minister van Economische Zaken, en mr. V. G. M. Marijnen. minister van Landbouw, heeft de staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J- Veldkamp, besloten voor Haarlem en nabye omgeving een minimum-brood prijs vast te stellen van 39 cent voor het witbrood. Dit besluit is in de Staatscourant van heden afgekondigd en reeds onmiddel lijk in werking getreden. Daarmee is een einde gekomen aan de in september van het vorige jaar uitgebroken brood- oorlog, die de afgelopen dagen een hoogtepunt bereikte, toen enkele bak kers de strijd moe tot een dras tische verlaging van de broodpryzen overgingen. Postume onderscheiding voor dr. A. Plesman (Van onze Haagse redactie) Postuum is de Edward Warner Award medal toegekend aan dr. A. Plesman, de oprichter en de eerste president-direc teur van de KLM. De onderscheiding zal door de president van de Internatio nal Civil Aviation Organization, de heer Walter Binaghi, op vrijdag 22 januari in de rolzaal van het Haagse Binnenhof worden overhandigd aan mevrouw S. J. Plesman—van Eyk. Edward Warner was van 1946 tot 1957 president van de In ternationale Burgerluchtvaartorganisatie I.C.A.O., een van de gespecialiseerde organisaties van de V.N. Fabrikanten, importeurs en handela ren hebben voor miljoenen aan land bouwmachines het gebouw binnenge rold. Een leek slaat de schrik om het hart in de middenhal, die is volge stouwd met robotachtige, veelkleurige bewegende, van een andere planeet af komstig schynende monsters. De vak man echter staat likkebaardend te kijken naar deze wonderen der tech niek, die van jaar tot jaar meer terrein veroveren op het Nederlandse platte land. waar men door gebrek aan ar beidskrachten wordt gedwongen tot mechanisatie, maar waar men tevens bedryfseconomische voordelen ziet in het toepassen van deze werktuigen. Boven aller verwachting is de expo sitie in de RAI er een geworden die een internationaal peil heeft bereikt. „Het Landbouwwerktuig" is een do rado voor de boer met een technische knobbel. Aan de hand van de door de commissie taalzuivering gecorrigeerde catalogus zal hy op een dag nauwelyks tyd vinden om uitvoerig kennis te nemen van de verscheidenheid aan I loofklappers, greppelfrezen, maaikneu- 1 zers, vorkjesschudders, eendoeksbinders en wat niet al. Hy zal op zyn reis langs de stands kennis kunnen nemen van de hier als curiositeit opgestelde „sno-cat- trekker" die de Zuidpoolexpeditie van Sir Vivian Fuchs over de antarctische yskap heeft gerold. En hy zal met ont zag opzien naar de Fordson-volrups- trekker-met-bulldozer, waar hy ver geefs naar een prijskaartje zal zoeken, omdat de fabriek dacht dat f 56.000. voor een Nederlandse boer toch wel te veel zou zyn. Intussen kan moeder de vrouw ver van de voor haar wellicht angstaanjagende machines haar hart ophalen in een paviljoen „De vrouw ten plattelande", waar tientallen firma's haar op huishoudelyk gebied kunnen voorlichten. Zy zal hier ongetwyfeld grote interesse tonen voor de metamor fose die een oude boerenwoning hier op aanwijzing van praktische en moderne woninginrichters heeft ondergaan. „Het Landbouwwerktuig" is ondanks het door het ruimtegebrek wat on- overzichtelyke geheel een alleszins gèslaagde tentoonstelling geworden, die een indrukwekkend beeld geeft van de mechanisatie in onze land bouw. Advertentie Bij* guur weer W kunt U verkoudheid - voorkomen met Noodweer in Japan eist 52 levens Slechte weersomstandigheden hebben in noord-Japan het leven van 52 personen gevergd. Een schip met 41 personen aan boord wordt vermist; men vreest, dat het vergaan is. Voorts zijn elf Japanners de bevriezingsdood ge storven. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog. Het gehele spoorwegverkeer in noord- Japan is verlamd. proces te Karlsruhe omstandig ter sprake zyn gekomen. En dat was blykbaar voldoende om de deuren potdicht te houden. Daar door biyft het gerucht, dat mevrouw Krauser ook voor Frankryk te Bonn heeft gespioneerd, in de lucht hangen, hoewel het (natuuriyk!) is tegengespro ken door de Franse ambassade te Bonn. Japanse premier in V.S. voor verdrag over veiligheid De Japanse eerste minister Noboe- soeke Kisji is gisteren voor een bezoek van drie dagen in M'ashington aange komen. waar hij een nieuw Amerikaans- Japans veiligheidsverdrag zal onder tekenen. „Japan en de Verenigde Staten stre ven naar versterking van hun samen werking op een brede basis, met het doel de werking van ons deelgenoot schap doelmatiger te maken en bij te dragen aan de zaak van de wereldvrede en de menselijke vooruitgang", aldus verklaarde Kisji bij aankomst op het vliegveld van Washington. Herter, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Kisji zullen het nieuwe verdrag dinsdag a.s. in een plechtigheid in het Witte Huis, onder tekenen. Premier Kisji zal ook met president Eisenhower beraadslagen. Het nieuwe verdrag geeft de V.S. het recht hun defensiebases in Japan in de komende tien jaar te behouden. Aan Japan wordt het recht toegekend een weermacht in stand te houden, die echter niet buiten Japan zal mogen worden aangewend. Linkse Japanse groeperingen en de communistisch-Chinese autoriteiten heb ben scherpe kritiek op het nieuwe Ja pans-Amerikaanse verdrag uitgeoefend. Japanse critici zeggen dat een vyand van de Verenigde Staten, de Ameri kaanse bases in Japan in oorlogstijd als vyandige bases zal beschouwen, hetgeen de mogelykheid van een buitenlandse aanval op Japan zou openen, ongeacht de politiek, die Japan zelf zou hebben gevoerd. Rood handelsoffensief tegen Japan? Volgens een bericht van de correspon dent te Hongkong van de „Sunday Times" zouden China en de Sovjet- Unie een handelsoffensief begonnen zyn met het doel Japan in de Aziatische communistische invloedssfeer te trek ken. Zy zouden zich willen verzekeren van de medewerking van „ontevreden Japanse conservatieve politici". Naar de correspondent schryft heeft de Sovjet-Unie de Japanse regering een overeenkomst voorgesteld waardoor Ja pan in feite deelgenoot zou worden in industriële projecten voor de ontwikke ling van centraal en oost-Siberië. Het voorstel zou deel uitmaken van een Chinees-Russische poging om premier Kisji te wippen en de banden van Japan met het Westen te verzwakken. Groepen Chinezen deden inval in Nepal Bharat Sjamser, de leider van de be- langrykste oppositiepartij in Nepal, de Gorka Parisjadparty, heeft gisteren op een persconferentie in Katmandoe mee gedeeld dat Chinese communisten „een inval hebben gepleegd in Nepal, die neerkomt op agressie". Een groep van acht Chinezen was het gebied van Joemla in het noordwesten van Nepal binnengedrongen. Enkele da gen later kwam een nieuwe groep de grens over die belasting van het volk vroeg. Bharat Sjamser zei dat premier Koi- rala van Nepal, die zondag naar India is vertrokken, kwesties van de „gemeen- schappelyke defensie" met premier Neh- roe zal bespreken. Amerikaanse vinding op radargebied De „New York Times" meldt, dat ge leerden van het Centrum voor Onder zoekingen van de Amerikaanse Marine te Washington een radarstelsel hebben ontwikkeld, dat het mogeiyk maakt door een onderzeeboot afgevuurde projectie len over de horizon en tot op een af stand van 4.100 kilometer te geleiden. Het blad verklaart dat marine-auto riteiten de nieuwe ontdekking „een van de opmerkelijkste ontwikkelingen op radargebied sinds de ontdekking van radar, in de jaren '30" noemen. n Eindelijk première van „Stranding" van Louis van Gasteren Jarenlang heeft de Nederlandse speel film „Stranding", welke onder regie van Louis van Gasteren tot stand was ge komen. in de kluis gelegen. Naar men ons een mededeelde, konden de ver schillende partyen het niet eens wor den over de financiën Men schynt nu echter tot een vergelijk te zyn geko men. want hedenmorgen ontvingen wij bericht, dat deze Nederlandse próduktie op 5 februari a.s. in Amsterdam. Den Haag en Rotterdam zijn wereldpremière zal beleven. Uitgangspunt voor deze eerste Neder landse thriller, welke de ondertitel ..SO S. Ecuador" heeft meegekregen, was de stranding van het Zweedse mo torschip ..Ecuador" in de nacht van 29 februari 1956 bij Terschelling. Alle ver dere gebeurtenissen, die Louis A. van Gasteren er in zijn scenario by ge sleept heeft, berusten op fiotie. Evenals uiteraard de personen, die in deze rolprent een plaats hebben gekregen. Zij krygen gestalte door de acteurs en actri ces: Jan Bakker. Henk Bruins. Yge Draaisma. Eng Gin Tjee. Josephine van Gasteren. Louis van Gasteren. Lex Goudsmit en Wim Wennink. Medewerking by de próduktie werd verleend door het ministerie van O. K. en W.. de Rijksvoorlichtingsdienst, de Kon. Noord- en Zuidholl. Redding Mij. de rederij Doeksen. William H. Müller en vele eilandbewoners van Terschel ling. Rijksweg 13 heeft verlichting nodig Het nieuwe gedeelte van Rijksweg 13 Den HaagRotterdam, dient ten spoe digste van verlichting te worden voor zien, aldus de A.N.W.B. in een schry- ven aan de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. De A N W B. dringt er op aan. dat de voorzieningen hiertoe spoedig getroffen moeten worden, opdat omstreeks eind 1960 een goede zichtbaarheid by avond op deze weg een feit zal zyn. Ontkenning van Soebrandio De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio. heeft te Djakarta verklaard zich niets te her inneren. dat hy woensdag te Tasikma- laja gezegd zou heben dat China in stemming betuigd zou hebben met In- donesies verbod op het optreden van Chinese kooplieden in de provincies. Twee getuigen ten gunste van Anna Anderson Anastasia Opnieuw hebben zich getuigen aan gemeld, die verklaren te kunnen be wijzen, dat Anna Anderson Anastasia, de jongste dochter van de Tsaar Niko- laas II van Rusland is. De ene getuige is een handelaar, die thans in het Zwarte Woud woont, maar tot 1918 te Sint-Petersburg (Leningrad) was gevestigd. Volgens hem wist ieder een in de zomer van 1918 in Sint-Pe tersburg, dat Anastasia aan het bloed bad, waarbij de overige leden van het gezin van de Tsaar om het leven kwa men, was ontsnapt en met de hulp van een soldaat van het Rode Leger was ontkomen. De tweede getuige, een arts, wil de rechtbank te Hamburg, die de zaak- Anderson behandelt, de foto's voorleg gen. die hy tydens het bezoek van het gezin van de Tsaar aan Hessen voor de eerste wereldoorlog heeft gemaakt. Intussen heeft het Deense conserva tieve blad ..Berlingske Tidende" be kendgemaakt, dat bepaalde documen ten waaruit zou kunnen biyken. dat Anna Anderson inderdaad Anastasia is, verbrand zun, toen Deense militairen in opdracht van de Duitsers op 19 de cember 1955 het gebouw van de Deense scheepvaartmaatschappy ,.Oost-Azië" te Kopenhagen in brand hadden gesto ken. Deze stukken waren eigendom van Prins Axel van Denemarken, een van de directeuren van genoemde maatschappy. Volgens ..B.T." waren de stukken waarschyniyk de papieren, welke de advocaten van Anna Ander son sinds lang langs diplomatieke weg in handen trachten te krygen. O.a. zou er een rapport by zUn van de toen malige Deense ambassadeur te Ber- lyn. Herluf Zahle, die op verzoek van de Deense koninkiyke familie de kwes tie heeft onderzocht.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11