BEGIN GEMAAKT MET HET LEEGPOMPEN VAN POLDER Koningin maakt een boottocht door het verdronken tuindorp-Oostzaan WEERBERICHT DE DIJK IS DICHT Warme vorstelijke belangstelling Fa. D. KRET Zn. Kroesjtsjef nadert de Westelijke visie op ondergrondse proeven FLIM Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 JANUARI 1960 No. 29950 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A E. van Dlshoecfc Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.80 per kwartaal; 12.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussur (Van onze Amsterdamse correspondent) De tweede dag van de ramp in Amsterdam noord heeft twee lichtpunten gebracht. Enkele minuten na half vier stortte de grote hefkraan in het zijkanaal H de laatste bak zand op de plaats, waar de vorige dag nog een gat van vijftig meter in de dijk was geweest. En precies drie en een half uur later begon in de bocht van het oostelijker gelegen en aan de overstroomde polder grenzende Cornelis Douwes- kanaal de zuigpersmachines van zandzuiger „Jokra" te draaien en spoten de eerste liters water uit het getroffen gebied terug buiten de dijk. Het keerpunt in tuindorp-Oostzaan was bereikt. De „Jokra" voerde de capaciteit langzaam op tot het maximum van achtduizend kubieke meter per Mr. G. van 't Huilwethouder van Publieke Werken en voorzitter van het polderbestuur heeft zich sinds donderdagmorgen nauwelijks enige rust gegund. „Wij hebben alle zuig- en pompmaterieel. dat in Amsterdam beschikbaar was hierheen gesleeptzei hij gisteravond. „Als het meeloopt kunnen wij het water in een dag of vijf wegkrijgen. Ik zeg: als het meeloopt. Want zuigers zijn vrij kwetsbaar en het is niet uitgesloten dat we last krijgen van drijvend wrakhout, dat de leidingen kan verstoppen Zon 4.5 miljoen kubieke meter water, schatte de wethouder de enorme waterplas die het tuindorp en de polder bedekt. Over vijf dagen zal echter niet alle water (het staat op de meeste plaatsen van 1.20 meter tot 1.70 meter hoog), maar dan hoopt de wethouder toch dat het dorp „straatdroog" zal zijn. dus toegankelijk voor de schoonmaak ploegen die thans reeds onder andere door de stadsreiniging worden geformeerd. Van Schouwen-Duiveland is bericht gekomen, dat de gemeente arbeiders aldaar graag naar Amsterdam komen om met het schoon maken te helpen. Het is een van de tientallen hulpaanbiedingen, die het hoofdstedelijke gemeentebestuur de afgelopen dagen heeft ont vangen. Overstuur uur. Een eindje verder werd de zaanzuigleiding in orde gebracht voor de tweede grote zuiger, de „Boka", die in de loop van vandaag zal bijsprin gen met een capaciteit van zesduizend kubieke meter per uur. Het watergemaal aan de rand van de plaats van de dijkdoorbraak zal vanmiddag wanneer de verstopte zuigmond zal zijn vrijgemaakt eveneens weer op gang komen. Dankzij de gelukkige om standigheid, dat de elektrische voedingskabel niet door het water is aangetast zal dit gemaal dan ruim 1900 kubieke meter per uur kunnen afvoeren. In de loop van het weekeinde komen er dan nog een derde zuiger en tal van pompen bij. Maximum capaciteit in totaal 31.000 kubieke meter per uur. aan tafeltjes, toen de Koningin binnen kwam. Ook bezocht de vorstin het hos pitaal aan boord, waar zeven patiënten lagen. Het bezoek aan het schip duurde ongeveer een uur. Kort na half zes keerde de Koningin met jkvr. Röell naar Paleis Soestdijk terug. (Men zie ook elders Vorst ergste vijand Het werk aan het dyklichaam gaat inmiddels voort. Nadat gisteravond de smalle zanddijk, die het gat vulde was gereedgekomen is men begonnen met het storten van een kleilaag, welke daarna zal worden afgedekt met puin. Burgemeester mr. G. van Hall ziet op het ogenblik niet als ergste vijand het water, maar de vorst. Ook hij was gis teravond in het rampgebied. „Wind en vorst kunnen enorm veel schade toe brengen aan "de huizen. Wij hebben wat dat betreft de ervaringen van Zeeland". Tot zover onze Amsterdamse corres pondent. De werkzaamheden aan de dijk wer den gistermiddag gadegeslagen door H.M. de Koningin, toen zij een onver wacht bezoek aan Amsterdam bracht. Vergezeld van burgemeester Van Hall arriveerde zij kwart over twee in het Sint-Rosaklooster aan het Hagedoorn- plein. Juist toen de landsvrouwe voor het gebouw aankwam werd de zesjarige Tineke Vermeulen in een deken gewik keld naar buiten gedragen en in een ambulancewagen gelegd. Tineke was ernstig ziek en moest naar een zieken huis. Haar snikkende moeder nam in de ambulancewagen plaats. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Veranderlijk De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Vannacht en morgenochtend lichte en in het oosten van het land plaatse lijk matige vorst en hier en daar mist. Morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 JANUARI Zon op: 8.41 uur; onder: 16.59 uur. Maan op: 21.10 uur; onder: 10.02 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.22 en 17.33 uur. Laagwater te 1.14 en 13.27 uur. (18/1 hoogwater te 5.56 en 18.08 uur, laagwater te 1.44 en 14.01 uur,. Dit blad bestaat uit 16 pagina's, en een Büvoegsel. Terstond stapte de Koningin uit de hofauto, drukte snel en vluchtig de hand van het hoofd der B.B.. de heer B. C. Mahieu, die ter begroeting aan wezig was, en stapte op de ambulance wagen toe, waarvan de broeders juist de deuren wilden sluiten. Enkele mi nuten sprak de vorstin met mevrouw Vermeulen, die gedurende het onder houd bleef huilen. „Als ik ga slapen dan zie ik al het water weer voor me", vertelde ze aan Hare Majesteit. „Wü zijn natuurlijk erg overstuur". In het klooster begaf de vorstin, die gekleed was in een korte bruine bontjas en voor haar bezoek aan het ondergelo pen gebied hoge zwarte schoenen had aangetrokken, zich naar de eerste etage, waar zü zich op verscheidene zalen met de slachtoffers van de watersnoodramp onderhield. In het klooster had de B.B. een dag tevoren meer dan duizend bed den voor vluchtelingen in gereedheid gebracht. Boottocht Rimpelloos blonk de eindeloze water massa in de zon en de droge vrieskou gistermiddag aan de voet van de hoge en lange Oostzanerdijk, toen de vorstin, die vergezeld was van jonkvrouwe Röell en burgemeester Van Hall omstreeks drie uur in een hofauto naar het zij - kanaal H reed. Een kleine personenauto van de politie moest het gezelschap het laatste eindje vervoeren. Een half uur voor men er in slaagde het gat geheel te dichten kwam de landsvrouwe op de plaats der werkzaamheden aan. Een kwartier keek zij toe, toen ging de tocht terug naar de geïmproviseerde aanleg plaats op de zuidelijke rand van het overgestroomde gebied. Via een zeer smal loopplankje bereikte Hare Majes teit een vierkante schuit met een hoge j drempel en vervolgens stapte ze in een van de daar in het water dobberende opvallende kleine, oranje gekleurde red- I dingsbootjes van het Rampenfonds. Ook jonkvr. Röell en de heer Mahieu maak- 1 ten de tocht in de bare kou mede. Maar j de vorstin had er op gestaan deze vaar- tocht door het overstroomde gebied te 1 maken. Zwaar beladen voer het kleine bootje voortgestuwd door een buiten boordmotor het dorp binnen, terwijl burgemeester Van Hall zich naar de j speciale zitting van de gemeenteraad j spoedde. A.N.W.B.-prijzen voer publiciteit In de loop van 1960 zullen, voor de derde maal, de ANWB-prijzen worden toegekend, voor publicistische prestaties op het gebied van de letteren, de jour nalistiek, de film, radio en televisie, welke een bijzondere stimulans voor het toerisme vormen en de kwalificatie „bij zonder goed" verdienen. De ANWB- prijzen bestaan uit een speciale penning en een geldbedrag van f. 1.000 elk. jaar lijks worden er hoogstens drie toege kend. In de beide eerste jaren worden zowel litterair als journalistiek werk en films bekroond. De toekenning zal verband houden met in 1959 in de openbaarheid naar voren gekomen werk, eventueel tegen de achtergrond van reeds eerder verschenen oeuvre. Evenals vorig jaar zal de adviescom missie bestaan uit de heren dr. H. J. Prakke, B. J. Bertina, mr. E. Elias, B. van Evsselsteijn, D. Verel, W. Vogt en J. Winkler. f. 28,80 korting op uw nieuwe sportcombinatie In het voorjaar prijst u zich gelukkig, dat u nu in onze Service-Verkoopzo'n prach tig Franse velours sport colbert met een antracietgrijze Ba- rathtapantalon hebt gekocht, r Normaal samen f. 144,-. Nü slechts f. 115,20. House of England Moskou geeft bestaan van wetenschappelijk hiaat toe In Russische kringen te Genève werd gisteren verklaard dat Engeland „denk beelden" heeft geopperd om de impasse op de conferentie in Genève over een controlestelsel voor ongeidentificeerde ondergrondse ontploffingen te door breken. Volgens deze kringen had de Britse afgevaardigde, Wright, geopperd dat, als men het niet eens kan worden over blij vende criteria waarbij bepaald wordt of ter plaatse een onderzoek naar onge ïdentificeerde ontploffingen moet worden ingesteld ,het misschien mogelijk zou zijn te beginnen met voorlopige criteria die later verbeterd zouden kunnen wor den. Bij oppervlakkige beschouwing leken deze denkbeelden rekening te houden met het Russische standpunt: als over eenstemming zou kunnen worden be reikt over het aantal inspecties, zou het gemakkelijk zijn het eens te worden over de criteria (de Westelijkee landen wen sen een hoog aantal inspecties, maar Rusland wil dat slechts naar een klein aantal van de ongeidentificeerde ont ploffingen ter plaatse een onderzoek zal worden ingesteld). De Britse denkbeel den zouden zorgvuldig worden bestu deerd, omdat zij op het eerste gezicht hoopvolle elementen schijnen te bevat ten, zo werd in Russische kringen ge zegd. In Britse kringen werd er echter de nadruk op gelegd dat geen nieuwe voor stellen waren ingediend. Wright had de Rus Tsarapkin een aantal vragen gesteld over het Russische standpunt inzake de kwesties van de criteria en het aantal inspecties. Een van de vragen was de Russische mening over de mogelijkheid van het vaststellen van criteria, die ver beterd zouden kunnen worden. Over de verklaring van Kroesjtsjef dat het soms moeilijk is ondergrondse proe ven van aardbevingen te onderscheiden, werd in Britse kringen gezegd dat deze verklaring „zeer belangwekkend" was. De Russen geven nu blijkbaar toe dat er een technisch hiaat bestaat in de we tenschappelijke kennis iets wat de Westelijke geleerden steeds hebben be toogd. Naar Zuiderkruis Na een twintigtal minuten door het ondergelopen tuindorp gekruisd te heb ben. nam de vorstin weer plaats in de hofauto. welke haar naar de „Zuider kruis" bracht. Spoedig was de lands vrouwe in druk gesprek gewikkeld met de evacué's. Er waren er zo'n 250 aan fcoord. Vlak voordat de vorstin aan- I ^sv.am waren in vier bussen 200 vluch telingen van het klooster St.-Rosa naar I net ectup gebracht Zy aaien in de salon f Studenten trachtten Kisji's vertrek te verhinderen Ruim 750 uiterst-linkse studenten hebben zich gisteravond bU het vlieg veld van Tokio, Hansda, verzameld en gedreigd premier Kisji te verhinderen naar Amerika te vertrekken voor het sluiten van een nieuw veiligheids akkoord op dinsdag a.s. De studenten wilden zo nodig geweld gebruiken. Tweehonderd studenten braken des avonds door het politiekordon nabU het vliegveld en voegden zich bij 500 an deren, die reeds op het vliegveld aan wezig waren. De politie, die verster kingen liet aanrukken, verwachtte dat het getal der betogers tegen de och tend verdubbeld zou zijn. Premier Kisji zou namelijk hedenochtend om 8 uur plaatselijke tijd vertrekken. Later werd bekend, dat Kisji on danks alles toch naar Amerika heeft kunnen vertrekken. Duizenden agenten klaarden de weg voor Kisji's zwaar bewaakte autostoet op zijn weg naar het vliegveld. Na een hevig gevecht was de politie op het vliegveld er al voor Kisji's komst in geslaagd de hal van het gebouw te ontruimen. Minister Luns: Geen slappen inzake tie Mirage (Van onze Haagse redactie) „Ik heb geen stappen by minister Couve de Murville ondernomen, om dat ik officieel niet op de hoogte ben van de Frans-Indonesische contacten over de eventuele levering van Mirage-straaljagers", zo heeft de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, gisteravond by zyn terugkeer uit Parys op het sta tion Hollands Spoor in Den Haag ver klaard. De minister nam aan, dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de geruchten over een Indone sische aanvrage voor de levering van een aantal jagers van het type „Mi- rage III". Zolang de regering hiervan echter niet via ambtelyke weg op de hoogte is gesteld, is er geen aanleiding tot het ondernemen van stappen. Over de resultaten van de zeer ver moeiende conferentie in Parijs toonde de minister zich tevreden. Wat de plan nen voor een hervorming van de orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking (OEES) betreft, zei de minister dat het hier een zaak betreft, die gezien de omslachtige ratificatie procedure waarschijnlijk pas over anderhalf jaar haar beslag zal krijgen. Of er in de toekomst een nieuwe orga nisatie in het leven zal worden geroe pen, valt nu nog niet te zeggen. Men zal nagaan in hoeverre de OEES in haar huidige vorm kan worden gehand haafd. Het gaat om de vraag of de OEES, zy het in gewijzigde vorm, moet blijven bestaan, vooral om het psycho logische effect", zo besloot de minister. STEREOFONIE De nieuwe PHILIPS STEREO BI-AMPLI RADIOGRAMMOFOON demonstreren wy U gaarne. persoonlijke service LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betalingsvoorwaarden. Koningin Jufkma bij de dichting van het gat bi de dijk. Zes militairen licht bevroren Blijkens een mededeling van de Legervoorlichtingsdienst zijn bij zes militairen, die deelnamen aan een oefening bij Oosterhout, lichte bevriezingsverschijnselen gesigna leerd. De betrokkenen zijn opgeno men op een ziekenzaaltje in Gilze Rijen. De oefening werd gehouden door de 12de gevechtsgroep, die daartoe van Arnhem via Oldenzaal is overgekomen naar Oosterhout, waar het korps com mando-troepen als tegenstander fun geert. De militairen moesten de nacht in tenten doorbrengen, maar velen maakten van de door boeren en burgers geboden gelegenheid gebruik om in stallen en schuren te overnachten. De bevolking ter plaatse heeft ook meege holpen de militairen warm te houden met erwtensoep en warme melk. Van de zyde van de militairen is erover geklaagd, dat men reeds op de reis naar het oefenterrein te veel kou had opgedaan, omdat de voertuigen onvoldoende beschutting boden. Er werd over gesproken, dat vele militai ren met bevroren ledematen in het hospitaal moesten worden opgeno men. Ook zouden de rantsoenen, die men had meegekregen, bevroren zyn. Van de zyde van de Legervoorlich tingsdienst beschikte men gisteravond j echter over niet meer informatie dan dat een zestal militairen lichte bevrie- I zingsverschijnselen had.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1