OORZAAK DIJKBREUK NOG ONDER WATER VERBORGEN Welke rol had damwand in kanaal? r DICHTINGSWERK STAGNEERDE VANNACHT Eerst over enkele weken kunnen bewoners weer huizen betrekken EEN DODE Voor hulp twee gironummers Aan de bezitters van Prisma horloges Minister Luns vraagt in Parijs opheldering over Mirage-kwestie Nog meer vorst f. 39,90 schildersverven, ladders en schildersgereedschapoen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. WEERBERICHT Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 JANUARI 1960 No. 29949 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.80 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amsterdamse correspondent) Eerst nadat de 450 hectaren grote watervlakte, die gisteren tuindorp-Oostzaan in Amsterdam noord opslokte, zal zijn weggepompt, zal men kunnen beginnen naar het onderzoek naar de oorzaak van deze ramp. Dit onderzoek is zoals gemeld gelast door de procureur-generaal te Amsterdam, mr. H. R. Zaaijer. Het zal worden ingesteld door het hoofd van het Arrondissementsparket van Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, die vanmorgen met prof. ir. J. Th. Thijse, directeur van het waterloopkundig laboratorium te Delft, als deskundige een bezoek aan het rampgebied heeft gebracht. Gisteren kon men reeds uit de monden van de ontheemden velerlei beschuldigingen aan het adres van de gemeente Amsterdam horen. „Er is teveel geknoeid aan die dijk", was een veel gehoorde opmerking. En daarmede werden dan de aanleg van paalbeschoeiingen en het slaan van een damwand bedoeld. Deze voorzieningen werden noodzakelijk ge acht om het zijkanaal H ook wel „Barndergat" genaamd geschikt te maken voor ligplaats van een aantal woonschepen. Het zouden voorname lijk de clandestien in de Amsterdamse grachten liggende woonarken zijn, die naar dit verre oord verbannen moesten worden. jËjp&y* WKÊÊÊÊ Om deze woonschepen te beschermen tegen de golfslag van de in het Noordzeekanaal varende schepen, heeft men onlangs over de toegang van het zijkanaal H een stalen damwand geslagen, zodanig, dat in het midden een ruime doorvaartbreedte is gelaten. Gistermorgen is de oostelijke damwand weggeslagen. Was dit een gevolg of een oorzaak van de dijkdoorbraak? Het gat in de dijk, dat in de loop van gisteren van dertig meter voortvrat tot een lengte van zeventig meter, bevindt zich op de plaats, waar deze damwand heeft gestaan. Uiteraard zal bij het onderzoek ook aandacht worden besteed aan de invloed, die het vrachtautoverkeer naar en van het hier gelegen kruit huis heeft gehad op het smalle dijkje Wanneer terug? Schatting van schade nog niet mogelijk Als het water zal zijn weggepompt, zal het eveneens mogelijk zijn een schatting te maken van de schade aan huizen, bedrijven en inboedels. Het staat wel vast dat een zeer groot deel van de bewoners geen gelegenheid meer heeft gevonden om de beneden verdieping van hun woning te ontrui men. Winkeliers dachten aanvankelijk, dat het water niet zo erg hoog zou stij gen en trachtten hun voorraden te red den door deze zo hoog mogelijk in hun winkels te stapelen. In hoeverre zij hierdoor de schade hebben weten te beperken, zal eerst blijken als zij weer naar hun zaken mogen gaan. Verschil len in niveau van de verschillende de len van het dorp maken het vrijwel onmogelijk ongezien te bepalen hoe hoog het water op bepaalde plaatsen reikt Oud tuindorp Tuindorp-Oostzaan is een van de oudste tuindorpen van Amsterdam. Het werd na de eerste wereldoorlog ge bouwd. De woningen, die toen als semi permanent waren bedoeld, werden tus sen 1920 en 1922 betrokken. Met het oog op het tijdelijk karakter, dat deze huizen hadden, werden zij grotendeels gebouwd op betonnen blokken inplaats van op paalfunderingen. Hoewel de wo ningen na vijf jaar zouden worden af gebroken, worden zij nu bijna veer tig jaar later nog bewoond. Dit ge deelte van het tuindorp bevat 2200 wo ningen met 8700 bewoners, van wie velen er destijds als jong getrouwden kwamen wonen en die nu dus tot de bejaarden behoren. Na 1945 is het tuindorp uitgegroeid met tuindorp Oostzaan-West, een wijk van 400 woningen, die door circa 1400 mensen wordt bewoond. Dit gedeelte werd het eerst, en voor velen bij ver rassing, door het water overspoeld. Tuindorp Oostzaan-Oost is eveneens na de tweede wereldoorlog ontstaan. Het buurtje ,dat hoger is gelegen en vrij is gebleven van het water, wordt vanwege de niveauverschillen terras- dorp" of vanwege de merkwaardige straatnamen ,,tutti-frutti-dorp" ge noemd. Het merendeel van de bewoners van deze tuindorpen is werkzaam bij de na bij gelegen Nederlandsche Dok- en Scheepsbouw Mij., de N.D.S.M. Wanneer de huizen weer bewoond zullen kunnen worden? Deze vraag houdt uiteraard de vele duizenden, die van huis en haard zijn verdreven, voortdurend bezig. Het is echter niet doenlijk er een concreet ant woord op te geven. Eerst zal de dijk gedicht moeten wor den. Gisteravond half acht ging het eerste zand in het diepe gat. Het water was toen geheel tot stilstand gekomen, doordat binnen de ondergelopen polder het niveau van het Noordzeekanaal was bereikt. Burgemeester mr. G. van Hall was bij deze eerste storting aanwezig. „Wanneer er geen stagnatie optreedt zal het afwisselend storten van zand en steen hoogstens tien uur vergen", zo werd beweerd en eerst daarna zou men kunnen overgaan tot het leegzuigen van de polder. Maar al spoedig lag het werk bij het gat weer stil. Om middernacht lagen in het zijkanaal enkele met zand bela den lichters en een reusachtige schuif- kraan gereed. Ze werden beschenen door het felle licht van enkele schijn werpers. Maar er gebeurde niets! Een striemende oostenwind joeg het Het eindpunt van buslijn in Tuin- dorp-Oostzaan overdag de polder binnengestroomde water weer naar buiten. Midden in het brede gat werd een telegraafpaal met het zware betonnen fundament, dat in het thans weggeslagen stuk dijk ver ankerd stond, door de woedende gol ven weggedrukt en hing loom aan strak gespannen draden. Maar gewerkt werd er niet. De stoom- leiding van de drijvende kraan was defect. Gewacht moest worden tot de tweede kraan was aangekomen. Tus sen vier en vijf uur hedenochtend kon met het dichten van het gat begonnen worden. Schoonmaak Op zijn vroegst zal men dus tegen de avond met het dichten gereed ko men. Dan kan het pomp- en zuigmate- rieel van de firma Bos en Kalis en de Amsterdamse Ballastmaatschappij in werking komen. Het betreft hier in totaal drie zuigers en zes pompen, die een gezamenlijke capaciteit van 30.000 kubieke meter per uur hebben. Niette min wordt er rekening mee gehouden, dat het leegpompen een week zal vergen. De gemeentelijke schoonmaakdienst en de stadsreiniging zijn thans druk in de weer om zich voor te bereiden voor de werkzaamheden, die na het droog vallen van het tuindorp aan de orde Vanochtend heeft de Rijkspolitie te water het eerste slachtoffer van de ramp aangetroffen. Men trof de 8if-ja- rige mevrouw Schagen in haar eigen ondergelopen woning, gelegen aan de Orionstraat in Tuindorp-Oostzaan dood aan. De politie neemt aandat zij ver dronken is. Financiële hulp voor de gedu peerden van 'de overstroming in tuindorp-Oostzaan in Amsterdam- Noord kan via twee gironummers lóorden geboden. Het „Fonds Watersnood Amster damdat reeds uit 1916 dateert, heeft zijn girorekening 768 ter be schikking gesteld voor de slacht offers van de ramp. Ook het Nationaal Rampenfonds heeft, gezien de omvang van de watersnood, een algemene oproep tot steun aan de vele getroffenen gedaan en heeft daartoe het giro nummer 9575 opengesteld. Ten overvloede wordt er op ge wezen, dat deze laatste oproep niet die van het Fonds Waters nood Amsterdam doorkruist, daar dit fonds een der lichamen is, waaruit het Nationaal Rampen fonds is samengesteld. komen, namelijk het slibvrij maken van de woningen. En dan hangt het verder nog af van de mogelijke schade, die vorst en wind aan de woningen hebben toegebracht en van de toestand van de bestrating en vooral van die der riolering, wan neer de bewoners hun huizen weer kun nen betrekken. Al met al zal het vol gens deskundigen zeker enige weken duren eer het zover is. En de Dienst der Publieke Werken te Amsterdam zal in de komende maan den honderden arbeiders in het tuin dorp moeten samentrekken ten koste van in uitvoering zijnde werken elders in de stad (Men zie ook elders). Advertentie Na nauwkeurig onderzoek door de KEURINGSDIENST van WAREN is gebleken, dat alle Prisma horloges ten volle voldoen aan de gestelde veiligheidseisen. PRISMA Een mooi en goed horloge (envolkomen veilig) (Van onze Parijse correspondent) Naar aanleiding van de geruchten, waarvan wij enkele dagen geleden uitvoerig melding hebben gemaakt over contacten tussen Frankrijk en Indonesië inzake de levering van Mirage-straaljagers heeft de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. Luns, die zich in verband met de O.E.E.S.-conferentie al in Parijs bevond, gisteren bij zijn Franse collega Couvé de Murville om nadere opheldering verzocht. De Franse minister van Buitenlandse Zaken wist zijn Nederlandse ambtge noot niet onmiddellijk van repliek te dienen, maar korte tijd later liet een woordvoerder van de Quai D'Orsey we ten. dat hem van deze besprekingen niets bekend was. Niettemin staat vast dat de Indonesiërs bij de Franse Das- sault-fabrieken een verzoek hebben in gediend voor de aankoop van een aan tal straaljagers van hetzelfde type Mi- rage-3 dat de Nederlandse regering onlangs heeft afgewezen. Men herinnert zich eveneens dat Frankrijk ingevolge een overeenkomst met Nederland, die uit het jaar 1949 dateert, totdusver altijd geweigerd heeft Indonesië oorlogsmate riaal te leveren, dat eventueel bij een actie op Nieuw-Guinea tegen de Hollan ders zou kunnen worden gebruikt. De Franse regering zal over deze Indone sische aanvraag binnenkort haar beslis sing nemen, zodat wij onze vroegere informaties, die voor minister Luns aan leiding schenen te zijn geweest zich tot zijn collega Couve de Murville te wen den .ongewijzigd kunnen handhaven. Het K.N.M.I. deelt mede: De storing die gisteren in ons land langdurige sneeuwval bracht is naar Frankrijk weggetrokken. In ons land liepen de sneeuwhoeveelheden vanmor gen uiteen van 18 cm. Op de storing volgden reeds in de loop van de nacht plaatselijke opklaringen tijdens welke de temperatuur in Zuid-Limburg nog tot lij graden onder nul daalde. In Duitsland vroor het in een groot ge bied meer dan 15 graden. Intussen wordt het hogedrukgebied boven Scan dinavië nu sterk aangetast door een depressie die bij de Botnische Golf is aangekomen. Tussen deze depressie en een hogedrukgebied boven IJsland en Groenland staat een krachtige noorde lijke luchtstroming, die onstabiele koude lucht naar het zuiden voert. Het front dat deze lucht begrenst zal mor gen de Noordzee bereiken. Het wordt voorafgegaan door een rug van hoge- druk, die in de komende nacht in ons Record-bankroof Londen van een klein miljoen aan biljetten (Van onze correspondent in Londen) Op het gebied van bankroven is Engeland, en vooral Londen, heel wat gewend, zo zelfs, dat de meeste kraken, welke hier met de regelmaat van de klok geschieden, nauwelijks meer indruk maken. In de nacht van woensdag op donder dag evenwel is een inbrekersbende >rin geslaagd een record-prestatie te leveren. Met speciaal vervaar digde sleutels drongen ze binnen bij Barclays Bank in de Londense gemeente Hacknay en stalen zij 57.520 pond sterling in bankbiljet ten, dat is dus bijna 900.000 gul den. Dit is het grootste bedrag, waarmede in één enkele slag ooit een bank is beroofd. Zij ontvreemdden ook nog juwelen, welke bjj de bank waren gedeponeerd. De inbrekers verrichtten hun werk zo keurig, dat de inbraak pas werd opge merkt toen de chef-kassier naar de kluis ging. De grote brandkast was met een breekijzer geopend. De bende liet niets achter, waaraan de politie enig houvast kon hebben. Geen vinger afdrukken, voetsporen of sigaretten peukjes. De kwestie is hoe de inbrekers in het bezit zijn gekomen van de negen sleutels, welke op de negen deuren pasten. Scotland Yard heeft gisteren invallen gedaan in de woningen van lieden, die zich vroeger aan bankroof hebben Een luchtfoto van het ANP van het gat in de dijk, waardoor het water de Noorder I]polder (links onder) binnenstroomde. Rechts het zijka naal H, op de achtergrond het Noordzeekanaal. Advertentie minder betalen! De koude dagen zijn in aan tocht. Koop daarom thans in onze Service-Verkoop zo'rt orig. Donegal overjas in een modieus model en in een moderne tint Nor maal f. 199,50, nü in de Service-Verkoop 1.159,60. House of England schuldig gemaakt, of sleutels hebben vervalst. De bende trof meer geld aan dan waarop zij gerekend had. Vandaar dat een der inbrekers naar boven ging en een tas wegnam om er de extra biljet ten in te vervoeren! Toen zij het ge bouw verlieten, sloten zij elke deur weer netjes af. In 1958 werd een bank in de Lon dense gemeente Stoke Newiton van 60.000 pond sterling beroofd. Advertentie best gesorteerd in: LAMMERMARKT 3 LEIDEN TELEFOON 33909 Amerika versnelt ruimteprogram President Eisenhower heeft dr. Keith Glennan, directeur van de NASA (Na tional Bureau voor Lucht- en Ruimte vaart), opdracht gegeven onmiddellijk de uitvoering van het ruimteprogram „Saturnus" zoveel mogelijk te bespoedi gen. Dit project is gericht op de ver vaardiging van een geweldige raket met een stuwkracht van ten minste 1.500.000 pond, die zware staellieten in banen rond de aarde, Venus en Mars zouden kunnen brengen en wetenschappelijke instrumenten op de maanoppervlakte kunnen zetten. In zijn brief zegt de president dat het van essentieel belang is ernstige pogin gen te doen om de Amerikaanse pro- duktie-capaciteit op het gebied der krachtige raketten te vergroten. Hij doet uitkomen dat „Saturnus" een hoge voorrang in het wetenschappelijke werk heeft. Glennan wordt verzocht zo spoe dig mogelijk na te gaan hoeveel aanvul- land opklaringen zcd brengen bij weinig wind. Er zal dan op de meeste plaat sen strenge en hier en daar zeer strenge vorst voorkomen. Morgen over dag kan het genoemde front in het noorden van het land enkele sneeuw buien doen vallen lende gelden hij voor de bespoediging van het program nodig heeft. In politieke kringen te Washington schrijft men Eisenhowers stap toe aan twee oorzaken, de vorderingen die de Sovjet-Unie op het gebied der raketten maakt en de krachtige druk van de democratische meerderheid in het con gres, die verbetering van de Ameri kaanse positie in de ruimtewedloop wenst. Strenge vorst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Opklaringen en droog weer, maar later in het noorden van het land plaatselijk enkele sneeuwbuien. Vannacht en morgenochtend weinig wind met op de meeste plaatsen strenge en hier en daar zeer strenge vorst. Mor gen overdag zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen en matige tot lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 JANUARI Zon op: 8 42 uur: onder: 16 58 uur. Maan op: 20.03 uur; onder: 9.34 uur Hoogwater te Katwfjk te 4 46 en 16.56 u Laagwater te 0.30 en 12.55 uur. Dlf Blad bestaat uit 14 paelna't

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1