DUIZENDEN AMSTERDAMMERS NA DIJKBREUK UIT HUIS VERDREVEN Tragische taferelen in bittere koude WEERBERICHT WASSEND WATER OVERSPOELT TUINDORP Volgeladen schuiten met evacué's Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 14 JANUARI 1960 No. 299<"S LEIDSCH DAGBLAD Directeur fi. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN z 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Amsterdam - Den Haag Eindhoven Hilversum Bussum Streekplannen in Zuid Holland (Van onze Haagse redactie) Met betrekking tot de streek plannen in Zuid-Holland heeft het lid van de Ged. Staten, mevrouw mr. De Ruijter—de Zeeuw, bij de behandeling van de begroting voor 1960 bekend gemaakt, dat het streekplan Westland in juli of september aan de Staten zal wor den voorgelegd en drie maanden later de bollenstreek. Het streekplan IJsselmonde kan hope lijk in de eerste helft van 1961 worden aangeboden. Het plan Voorne en Putten Rozenburg, waarbij nog problemen, die op een ander dan provinciaal niveau liggen, een rol spelen, zal niet vóór maart 1962 in behandeling kunnen wor den genomen. Wat de Krimpenerwaard, de rechter Maasoever en de Alblasser- waard betreft konden nog geen mede delingen worden gedaan. Machinist bij explosie gedood Gisteravond deed zich, door totnutoe onbekende oorzaak, in een zuurstoffa- briek aan de Kanaaldijk Noord te Eind hoven een explosie voor. De 52-jarige machinist Th. van der Ven raakte hier bij in brand. De arbeider Wreven, die onmiddellijk de ploegbaas Willems, die naast de fabriek woont, waarschuwde, trachtte met deze samen de vlammen in de kleding van de machinist te doven. De heer Van der Ven rukte zich ech ter los en sprong in een met water ge vulde put die in de fabriek lag. Hierin bevonden zich echter enige cilinder- flessen samengeperst gas. De machinist moet in zijn val enige slangen van de flessen hebben losgetrokken, waardoor gas ontsnapte. Dit vatte vlam door de brandende kleding van Van der Ven, waardoor een grote vlammenzuil ont stond, die zich snel uitbreidde. De brandweer, die aanvankelijk wei nig tegen het vuur kon uitrichten, kon het vuur tenslotte bedwingen, waarna men het stoffelijk overschot, van de ma chinist aantrof. Een groot gedeelte van de fabriek werd verwoest. De schade is aanzienlijk. Zo ziet het gebied er uit, dat van ochtend door de overstroming werd getroffen. Prinses Irene maakt skitochten in Sankt-Anton Prinses Irene die vier dagen geleden in Sankt Anton arriveerde, gaat iedere ochtend om half tien skiën en keert omstreeks vier uur in de middag naar haar hotel terug. Zij wordt steeds vergezeld door de ski-leraar Toni Marth. De hellingen van de Galzig hebben haar voorkeur, maar zij neemt ook wel eens de moei lijke helling van de Valluga. Prinses Irene zal tot 24 januari in Sankt Anton blijven. Prinses Beatrix wordt later in het seizoen eveneens in Sankt Anton verwacht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlltl Ijs op buitenwater onbetrouwbaar Met de grootst mogelijke nadruk willen wij erop wijzen, dat het ijs in het buitenwater overal nog vol strekt onbetrouwbaar is. Waar een sneeuwlaagje bovendien de zwakke plekken en wakken veelal aan het oog onttrekt, moeten wjj er met klem op aandringen de beoefening van de schaatsensport vooralsnog te beperken tot de officiële ijsba nen en ondergespoten tennisbahen. Men houde dit vooral de jeugd voor ogen, opdat ernstige ongeluk ken worden voorkomen! voor het meren van woonschepen. Om streeks het middaguur was ook de com missaris der Koningin in Noord-Hol land, dr. M. J. Prinsen, in Amsterdam- Noord aangekomen om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Stop meteen f. 35,90 in de binnenzak Want dèt is uw winst, als u nu In de Service-Verkoop zo'n bijzonder gedistingeerd effengrijs flannel kostuum koopt. Engelse import I Nor maal f. 1 79,50, nu met 20 korting slechts f. f. 143,60 House of England Nog geen beslissing over levering Mirage In kringen van de luchtvaart industrie te Parijs is gisteren ge zegd, dat binnenkort een beslissing van de Franse regering wordt ver wacht over de vraag of een Indo nesisch verzoek om de levering van Mirage-straaljagers moet wor den ingewilligd. Onderhandelingen over de ver koop zijn bijna voltooid, maar wor den opgehouden door een besluit van de Franse regering over de politieke kant van de zaak, aldus genoemde kringen. Geen overeenstemming lonen intensieve tuinbouw (Van onze Haagse redactie) Tot nu toe is geen overeenstemming bereikt tussen werkgevers- en werkne mersorganisaties over de lonen in de intensieve tuinbouw. De werknemers eisen een loonsverhoging van 6%, ter wijl de werkgevers bereid zijn 3% tt geven. De onderhandelingen zijn opge schort tot het einde van deze maand. (Van onze Amsterdamse correspondent) De schrijnende taferelen, die velen zich nog levendig zullen herinneren van de watersnood ramp in 1953, herhaalden zich vanmorgen in het vredige in Amsterdam-noord, nabij Oostzaan, waar duizenden mensen gepakt en gezakt een uitweg zochten voor het wassende water, dat hun woningen bedreigden. De ochtendploeg van de N.D.S.M., van welke scheepswerf duizenden werknemers in de tuindor pen wonen, was reeds aan het werk, toen van morgen om zeven uur de dijk van het zijkanaal H, dat in verbinding staat mét het Noordzeekanaal, over een lengte van 40 meter bezweek, vermoede lijk als gevolg van een verzakking. Het betrof de oostelijke dijk van dit op de grens van Amsterdam en Zaandam liggende kanaal. Het water stortte Politie-agenten, bijgestaan door de Kon. Marechaussee en de Rijkspolitie, deden hun best om het verkeer naar Zaandam, komende uit de richting Schel- lingwouderbrug, via Oostzaan om te leiden. Op de smalle Oostzanerdijk echter liep de file auto's hopeloos vast en het was hier, dat de ijlings naar Noord ge komen burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, zijn dienstauto moest verlaten om de laatste kilometers te voet af te leggen. Het was toen half tien. Wij bevonden ons toen per auto in het oude tuindorp- Oostzaan, waar wjj een kwartier later snel een heenkomen moesten zoeken voor het water, dat reeds enkele decimeters hoog stond. Mannen, vrouwen en kinderen velen blootsvoets, waadden in het tfswater, zeulden in lange rijen met koffers met lijfgoed en pakken dekens naar het hoger gelegen tuindorp-Oostzaan-Oost wegens zijn niveau-verschillen „Terrasdorp" genaamd. Hulp van alle kanten Rond. tien uur heerste hier nog een vrij grote chaos. Vele bewoners zetten hun deuren open voor moeders met kleine kinderen en bejaarden, die in dit gebied zo talrijk zijn. Velen trachtten telefonisch over auto's beschikkende fa milieleden te waarschuwen, waardoor het telefoonnet van Amsterdam-noord niet alleen werd overbelast, maar ook de verkeersdrukte steeds groter werd. De politie zag zioh tenslotte genoodzaakt de Oostzanerdijk geheel af te sluiten. De meeste evacué's zochten een onder komen bij familie en kennissen in Oost zaan en Landsmeer. Om elf uur spraken wij hoofdcommis saris H. J. van der Molen, die de leiding van de evacuatie op zich had genomen. Hij stond op de waterlijn van de in de blubber doodlopende Klaprozenweg. waar honderden vluchtelingen door het inmiddels tot zestig centimeter gestegen water de veiligheid zochten. Het ge meentelijk vervoerbedrijf zond alle be schikbare autobussen, die de drijfnatte evacué's vervoerden naar de als op- zich in de polder, waar enkele jaren geleden het nieuwe tuindorp Oostzaan-West is verrezen. De politiepost Maanstraat, in het oostelijker gelegen, uit 1920 daterende tuindorp Oostzaan, sloeg onmiddellijk alarm. Uit de stad reden politie auto's en motoren om de bewoners in het bedreig de gebied te waarschuwen voor het water, dat zich langzaam maar in steeds grotere hoeveel heden een weg zocht door de polder en reeds de meest westelijk gelegen straten binnenstroomde. De N.D.S.M. zond haar arbeiders onmiddellijk naar huis om te helpen het meubilair van de be nedenverdiepingen van de eengezinshuisjes naar een hogere etage te brengen en de huisgenoten te helpen met de evacuatie. mogelijk mensen uit het bedreigde ge bied in veiligheid te brengen. Maar omstreeks elf uur heerste er op de T-kruising van Appelweg en Oost zanerdijk een volslagen chaos. Allerlei vrachtwagens met opleggers, alsmede personenauto's stonden in een onont warbare knoop bijeen. Vergeefs probeer den gemeentebussen de evacué's naar de pont te vervoeren. vangcentrum ingerichte kantine van de N.D.S.M. en de kantine van het Am sterdamse Marine-etablissement. Tot zover onze correspondent. Volkomen verrast De vijftienduizend bewoners van het tuindorp-Oostzaan zyn vanmorgen door het wassende water volkomen verrast. Tegen acht uur wist nog bijna niemand, wat er dreigde. Enkele uren later wa ren grote delen van het tuindorp onder gelopen en konden de mensen niet meer voor het water wijken: Duizenden zaten in hun woningen opgesloten. Droeve menigte Het was een droeve menigte met drijfnatte mannen, vrouwen en volgela den kinderwagens en huilende baby's. In allerijl begonnen jonge mannen met vereende krachten roeiboten van achter de Oostzanerdijk naar boven te dragen en vandaar neer te zetten in het water, dat over de Kometensingel stroomde. De Oostzanerdijk werd gezien als een burcht van redding. Iedereen vluchtte er naar toe, maar nog zeer vele men sen bevonden zich in het tuindorp op de bovenverdiepingen van hun wonin gen. Men kon hen telefonisch niet meer bereiken, vermoedelijk omdat de leidin gen later onklaar zijn geraakt, maar wellicht ook staan sommige telefoon toestellen al onder water. Van een algemene paniek was geen sprake. Het geruststellende bericht, dat het water de bovenverdiepingen niet kon bedden uit het oenbraai rampenmaga zijn in vrachtauto's van de noodkolonne geladen ,die indien nodig, onmiddellijk konden afrijden. Van de zijde van het Nationaal Rampenfonds deed men alles om de kantine van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij in Amsterdam noord tot een evacuatiecentrum in te richten. Aan de Bond van redding van drenkelingen is verzocht vletten ge reed te houden. De afdelingen IJmui- den. Haarlem en Zandvoort stonden reeds gereed om op het eerste sein hulp te verlenen. Aangezien de werkzaamhe den voorlopig nog op werkelijke hulp verlening gericht waren werden door het rampenfonds nog geen beslissingen genomen ten aanzien van een eventuele financiële hulpactie. Ook de Wegenwacht werd meteen in staat van alarm gebracht. Twintig mi nuten na de eerste melding waren reeds zes mannen op weg naar de plaats van de ramp. De gezagvoerder van het Roode Kruis hospitaalschip „J. Henri Dunant" heeft opdracht gekregen naar Amsterdam op te stomen teneinde, indien de omstan digheden zulks wenselijk maken, als drijvend hospitaalschip of voor evacu atiedoeleinden te worden aangewend. Op volle gang Tegen 12 uur kwam de evacuatie der bewoners op volle gang. In het nog steeds stijgende water kwamen de inge zette platte vaartuigen snel na elkaar aan uit het westelijk gelegen deel van het tuindorp, volgeladen met mensen, meest vrouwen en kinderen. De ver kleumde slachtoffers, van wie velen de huisdieren en kleine persoonlijke bezit tingen tegen zich aanklemden, werden bij de aankomst aan de Klaprozenweg opgenomen in de talrijke autobussen van de gemeente en snel overgebracht naar de eerste voorlopige opvangcentra. Westelijker in het overspoelde gebied stond het water toen reeds een meter hoog. Op sommige plaatsen zelfs ander halve meter en nog steeds steeg het ni veau. De politiepost Maanstraat noteer de een stijging van veertig centimeter in drie kwartier tijd. Steeds -opnieuw waagden zich ge laarsde mannen, maar ook velen met blote benen in het water om voor een weduwvrouwtje een kanarie op te halen of om doorweekte en van kou sidde rende katten en honden te redden. Rust Kenmerkend echter was de rust onder de mensen. Er was dan ook geen sprake Toenemende vorst Volgens het weer over zicht van heden morgen tien uur door het KNMI ver strekt, maakte 'n deel van de depres sie hoven de Balkan zich van het hoofd centrum los en trok over Duitsland in de richting van ons land. Het veroor zaakt in het gehele land sneeuw bij tijdelijk wat afnemende vorst. In Duits land lag vanmorgen op vele plaatsen 10 a 20 cm. sneeuw. Een andere depressie trok van Enge land naar Zuid-Frankrijk, vergezeld van sneeuw en regen. Achter deze depressie om drong de koude continen tale lucht ook over het gehele gebied van de Britse eilanden door. In het noorden handhaven zich en kele krachtige hogedrukgebieden. De hoogste luchtdruk werd vanmorgen boven Groenland aangetroffen. Ook boven Scandinavië ligt nog een krach tig hogedrukgebied, maar dit wordt boven NoordrScandinavië een weinig aangetast door een depressie bij Nova- Zembla. In ons land zullen morgen na het passeren van de sneeuwstoring weer opklaringen voorkomen, waarbij de vorst weer gaat toenemen. Het win terweer duurt dus voort. Morgen opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk nog plaatselijk sneeuw, later opklaringen. Langs de kust aan vankelijk krachtige, overigens matige wind tussen noord en oost. Matige, in de vroege ochtend plaatselijk strenge vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 15 JANUARI Zon op: 8.43 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 18.58 uur; onder: 9.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.15 en 16.22 u. Laagwater te 0.04 en 12.22 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het gat in de dijk werd steeds groter. Het water steeg met de minuut. In polder 8, even buiten Zaandam, zag men angstige boeren trachten hun varkens en paarden over de dijk te red den. Van de boerderijen, stallen en tuinhuisjes in deze polder stonden de eerste verdiepingen al voor de helft on der water. Troosteloos dwarrelden de sneeuwvlokken op de daken neer. Op de Oostzanerdijk kon men de ramp eerst goed in ogenschouw nemen. Ettelijke bewoners van het tuindorp Oostzaan poogden door tot het middel door het water te waden de dijk te bereiken. Drie auto's, waarvan de be stuurders te laat uit de straat waren vertrokken, stonden tot aan de mo torkap onder water. Wanhopig pro beerden andere bewoners nog hun auto voort te duwen. Vergeefse moeite. Meter hoog Een lange file van slachtoffers had zich op de gladde dijk opgesteld om de door het water wadende mensen naar boven te hijsen. Een moedige rode-kruis- verpleger, in zijn dagelijkse kledij en hevig verkleumd, wist een in een deken gewikkeld ziek meisje van tien jaar op de dijk te brengen. In een toevallig pas serende auto werd dit roodvonk patiëntje ijlings in veiligheid gebracht. Omstreeks elf uur stond het water ge middeld een meter hoog. Volgens des kundigen kon het tot 1.65 meter stijgen. Daarom werd getracht in allerijl zoveel bereiken, deed al spoedig de ronde. Op straat zag men ernstige gezichten, en kele huilende vrouwen en natuurlijk kleine kinderen, die overstuur zijn. Vele bewoners waadden door het water om met alle mogelijke middelen bezittingen op de dijk in veiligheid te brengen. Maar het grote probleem, waarvoor Amsterdam zich vandaag gesteld ziet, is zonder twijfel de vraag, waar men deze 15.000 mensen vanavond zal moe ten onderbrengen. Zeker zullen velen zich naar familie en kennissen buiten de hoofdstad spoeden, maar waar moe ten de anderen heen? Veel hulp Wel wordt van vele kanten hulp aan geboden. De hoofdcommissaris van po litie deelde in de loop van de morgen mede. dat hij de hulp van de land macht. de marine en de B B. had inge roepen. Het leger stond reeds onmiddellijk na het bekend worden van de overstromin gen gereed met manschappen, zwaar materiaal en een compagnie ponton niers gereed om bij te springen. Ook de Koninklijke Marine in Amsterdam was paraat. Vijftien dinghies van het Marinevliegkamp Valkenburg werden naar de hoofdstad gezonden. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gaf direct opdracht voorbe reidingen te treffen voor hulpverlening aan de inworers van de ondergelopen polder. I 'ertoe werden in het centraal magazijn te Den Haag enige honderden Bewoners van de getroffen streek stellen zich met enkele bezittingen in veiligheid. van levensgevaar. Om half een nam men aan dat de dijkdoorbraak geen slachtoffers had geëist. Op de bovenver diepingen waren de bewoners in ieder geval in veiligheid. Om half twaalf was de Marine met enige vletten ter plaatse, waar inmid dels ook particulieren zich met bootjes aanmeldden. Zij zullen in de loop van de dag goede diensten kunnen bewijzen met het vervoeren van zieken, waartoe de GGD reeds een aantal ambulance wagens naar Noord heeft gedirigeerd. Om twaalf uur omvatte het over stroomde gebied enig^ vierkante kilo meters. waaronder tuindorp-Oostzaan, tuindorp-Oostzaan-West en het volks tuinencomplex de Bongerd. Enkele hon derden waren toen nog in him woningen opgesloten. Onder hen bevonden zich vele bejaarden, die hun bezittingen niet in de steek wilden laten. De tuindorpen waren om twaalf uur nog slechts per boot te bereiken. De Amsterdamse vond vaartrederij en hebben tal van schepen voor verdere evacuatie ter be schikking gesteld. Over de oorzaak van de djjkverzak- king is nog weinig te zeggen. Over de dijk reden dikwijls zware vrachtauto's naar het aldaar gelegen kruitmagazijn. Ook hadden hier werkzaamheden plaats voor het aanleggen van een beschoeiing

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1