RAAD LEIDERDORP AANVAARDT INGRIJPEND UITBREIDINGSPLAN Laatste Berichten Akkoord met enkele suggesties prov. planologische dienst Strijdbijl be graven.... Restauratie Oude Toren, punt van bespreking in Warmonds raad WOENSDAG 13 JANUARI 1960 Gisteravond kwam de raad van Leiderdorp voor de eerste maal in het nieuwejaar bijeen, en omdat burgemeester Van Diepeningen nog steeds ziek is, werd de gebruikelijke nieuwjaarsrede uitgesproken doei de loco-burgemeester, de heer C. Meerburg. In vele opzichten is 1959 voor de gemeente een topjaar geweest. Het aantal inwoners steeg van 6237 tot 6721; er kwamen 179 nieuwe woningen gereed, een aantal dat ver uitsteekt boven alle vorige jaren; 15 woningwetwoningen kwamen gereed, de centrale riolering is vol tooid; de steen- en kleiwarenfabriek Ouderzorgde Ridder werd aangekocht en de burgemeester kon zijn nieuwe ambtswoning betrek ken. Het komende jaar zal ook van de raadsleden weer veel vragen, zoals ten aanzien van uitbreiding van de begraafplaats, bouw van de centrale rioolwaterzuiveringsinstallatie, legging van de centrale trans portwaterleiding, aankoop nieuwe vuilnisauto. Bevreemding over Leidse bezwaren De nestor van de raad de heer C. de Graaf dankte de heer Meerburg voor diens wensen, die hu beantwoordde. Sprekende over het nieuwe uitbreidings plan, zegt de heer de Graaf, dat deze plannen de raad een grote verantwoor ding opleggen ten opzichte van de ge dupeerden. Immers 45 agrariërs moeten hun bedrijf inkrimpen of geheel ver plaatsen. De heer Meerburg ging daarna over tot de bespreking van het nieuwe uit breidingsplan. Reeds bü de bespreking van 't eerste bezwaarschrift, wil de heer de Graaf een voorstel indienen nl. om een adres te richten aan de minister van Landbouw en aan de Provinciale Com missie die de zaken voor de agrariërs behandelt. Dit adres zal inhouden een verzoek om voorkeur voor land en wo ning voor de gedupeerden, vooral voor de jongeren onder boeren en tuinders. Met algemene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Bij de behandeling van de bezwaren van de gemeente Leiden, merkt de heer Andrik op de onaange name indruk te krijgen als zou de raad van Leiderdorp een sub-instituut zün van de Leidse raad, en hij voelt zich door Leiden bemoederd op een onsym pathieke manier. De gehele raad meent dat Leiderdorp bü de opstelling van een nieuw uitbrei dingsplan, zeer wel zelf In staat is te bepalen hoe hoog men zal bouwen en een meer intiemere bouw te realiseren. Motie De voorzitter schorst dan ook de ver gadering op verzoek van de gehele raad, en na heropening dient de raad, bij monde van de heer Andrik een motie in van de volgende strekking: De raad van Leiderdorp besluit zijn bevreemding uit te spreken over de door het gemeentebestuur van Leiden inge diende bezwaren, en deze uitspraak ter kennis te brengen van de minister van Binnenlandse Zaken van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid en het College van Gedeputeerde Staten". Samenvatting Hierna gaf de heer Meerburg het vol gende resumé over het uitbreidingsplan: Ten aanzien van de plannen hebben B. en W. advies gevraagd van de com missie voor de uitbreidingsplannen van de planologische dienst in de provincie Zuid-Holland. De opmerkingen die de commissie heeft gemaakt zijn van weinig ingrij pende betekenis en betreffen de volgen de punten Ten behoeve van de bewoonbaarheid van de nieuwe wijk wordt de wenselijk heid uitgesproken, dat het aspect van het nog gave polderlandschap dient te worden behouden door vestiging van nieuwe tuinbouwbedrijven, te weten op de gronden, gelegen ten noordwesten van de provinciale weg 5. B. en W. zijn echter van mening, dat een beperking van de bestemming van deze agrarische gronden in die zin, dat LEIDERDORP kassenbouw niet wordt toegestaan, op dit moment al te zeer ingrijpend moet worden geacht in de belangen der ge bruikers. Zij stellen derhalve voor aan deze suggestie der commissie niet te voldoen. Enkele wijzigingen Om landschappelijke redenen komt het de commissie voorts gewenst voor, dat het industrieterrein, gelegen aan de Lage Rijndijk, ook aan de noordoost zijde van een afschermende groenrand wordt voorzien. Aan deze wens is bij de nadere uitwerking van het plan reeds tegemoet gekomen. In overweging wordt gegeven de woonbestemming, gegeven aan de gron den die gelegen zijn tussen de Hoog- madeseweg en de doorgetrokken Ber kenkade achterwege te laten, vanwege de geïsoleerde ligging. B. en W. stellen voor hierop de bestemming voor bijzon dere doeleinden to leggen. De aansluiting van de weg, langs de noordrand van het fabriekscomplex van gekeurd. de Vereenigde Touwfabrieken, op de provinciale weg 5, dient verder oost waarts gesitueerd te worden in verband met de afritlengte van laatstgenoemde weg, komende over de hoge, te bouwen Zijlbrug. Met deze opmerking zal reke ning worden gehouden. De bereikbaarheid van het recreatie gebied, gelegen tussen Dwarswatering en de provinciale weg 5bis, zal vanuit het zuiden over genoemde watering plaats moeten vinden, hetgeen wel voor de hand ligt, doch in het plan niet duide lijk is aangegeven. Inderdaad is dat de bedoeling, doch een en ander zal te zijner tijd nader worden gedetailleerd in verband met de ligging der sportter reinen. Gesuggereerd werd ten slotte in de bestemming tot beperkte agrarische doeleinden, niet alleen een kassenbouw- verbod in te voeren, maar eveneens de bebouwing van pluimveebedrijven en varkenshouderijen, die landschappelijk even storend zo niet storender zijn dan kassen. B. en W. stellen voor aan deze suggestie niet te voldoen teneinde op dit moment de belangen van de gebrui kers niet te schaden. Voldoening Het stemt tot voldoening, dat de com missie de plannen gunstig heeft ontvan gen. Dit zal zeker bevorderlijk zijn voor een spoedige goedkeuring der plannen door het college van Gedeputeerde Sta ten, hetgeen niet alleen belangrijk is voor de gemeente, maar evenzeer voor de belanghebbenden, aangezien het van zeer groot belang is, dat ze spoedig weten waar ze aan toe zijn. Ten aanzien van de door het gemeen tebestuur van Leiden ingediende be zwaarschriften delen B. en \V. nog mede, dat het naar hun mening geenszins de bedoeling van de wetge ver kan zün geweest om aan gemeen ten de bevoegdheid te geven bezwaren in te dienen tegen bepaalde onderde len van een uitbreidingsplan in een nabuurgemeente, zoals de wijze van bebouwing, enzovoorts. De uitbreidingsplannen werden goed- De strijdbijl is begraven... Ds. Honnef en de voorzitter van de Leiderdorpse Harmoniekapel, de heer Spaargaren, zijn tot de conclusie ge komen, dat er in de kwestie over het wegbleven van de kapel op de volks kerstzang sprake is van een betreu renswaardige samenloop van omstan digheden, die o.m. voortsproot uit ziekte van de heer Spaargaren. Beiden hopen dat een en ander in de toekomst niet meer voor zal komen. Zün wjj wel Ingelicht dan Is de heer Spaargaren gisteravond als voorzitter van de harmoniekapel afgetreden. ACTIEF CLUBJE Het clubje van „Twee tot vier", een clubje dames, dat zich ten doel stelt, geheel uit eigen middelen, goederen te vervaardigenhield gisteravond ten huize van mevrouw C. de Roode 'n jaar vergadering. Mevrouw De Roode bracht een verslagje uit over het werk van het afgelopen jaar, en mocht de tolk zijn van de stichting „Moeder en kind" te Leiden, welke zeer blij was met de ont vangen goederen. De dames zullen ook dit jaar weer wekelijks naaien en brei en tot hulp aan anderen. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Anthonius G. M., zn van A. C. Borst en A. W. Alkemade; Marijke, dr van S. W. Freeke en J. N. Vis; Adrlanus J. M., zn van J. P. Vermeeren en G. E. Boote; Derk. zn van A. Roelofsen en G. C. Brax- hoven; Anna C. M., dr van J. A. Zonne veld en M. J. S. Spigt; Johanna M. A., dr. van A. Houweling en J. P. de Gast; Ro- naldus J. C., zn van C. W. Zoetemelk en W. van Wissen. Getrouwd: C. L. Meijer, 26 Jaar en A. C. L. Bakker, 20 Jaar. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria G. J., dr. van J. H. Welslnk en A. M. Weijers; Arte, zn van G. Kamsteeg en M. van Alphen. Ondertrouwd: P. C. Geerllngs, 28 Jaar en J. van Wlnsen, 26 Jaar. Overleden: V. Groenendijk. 1% laar; Goddljn, wed. P. Verschragen, 88 Jaar. Samenstelling van de Opperste Adviesraad Decreet van Soekarno President Soekarno heeft bij decreet de samenstelling bepaald van de „Op perste Adviesraad", aldus Antara. Deze raad zal bestaan uit de leden van het huidige zittende parlement, voorts 94 vertegenwoordigers van de Indonesische provincie en afzonderlijke bestuursdis- tricten, en 200 vertegenwoordigers van de verschillende groeperingen onder de bevolking, onder wie: 40 boeren, 40 ar beiders en employés uit de industrie. 45 militairen, enz. Elk lid van de raad is verplicht, zich akkoord te verklaren met de terugkeer naar de grondwet van 1945 en met het politieke manifest van de president. De plaatselijke vertegenwoordigende lichamen zullen tweemaal zoveel leden voor de Opperste Adviesraad aanwijzen als nodig is en de president doet uit dit aantal een keuze tot het benodigde aantal leden. Ten aanzien van de ver tegenwoordiging van de diverse groe peringen onder de bevolking kan de president leden van de bestaande orga nisaties op dit gebied en vertegenwoor digers van bepaalde beroepen uitnodi gen, zitting in de raad te nemen. Ook is de president bevoegd, tot leden van de raad personen te benoemingen uit vo rengenoemde groeperingen om, die hij persoonlijk kan aanwijzen. Gecompliceerde aanvaring bij Lobith (Speciale berichtgeving) Tussen Lobith en Emmerik heeft gis termiddag aan de Duitse wal van de RÜn een gecompliceerde aanvaring plaats gehad, waarbij 4 binnenschepen waren betrokken, nl. de 350 ton metende Belgische kempenaar „William", het Nederlandse schip „Roelofje" (450 ton) en de Duitse tankers „Ilolsatia" en „Walter", beide ruim 900 ton. Het Belgische schip „William", dat met hout was geladen, lag met machine- schade op de rivier voor anker toen het door de van de grenspost opvarende Duitse tanker .Holsatia" in het achter schip gegrepen werd. Door de stoot liep de „Holsatia" naar bakboord en kwam daarop in aanvaring met de Duitse tanker „Walter", die uit zijn koers ge duwd, op zijn beurt weer in aanvaring kwam met de afvarende „Roelofje", die de „Walter" aan stuurboordzijde trof. Er vielen bij deze gecompliceerde scheepsbotsing geen slachtoffers te be treuren. maar de „William" en de „Wal ter" moesten met zware schade aan de grond worden gezet. De .Holsatia" en de „Roelofje", die minder zware schade opliepen, konden hun tocht vervolgen, de „Roelofje" naar Nederland en de „Holsatia" naar Duitsland. Er ontstond geen stremming in het scheepvaart verkeer. Kindje na val van tafel overleden In Apeldoorn is vanmorgen de zeven maanden oude baby van de familie G. van Otterlo, wonende aan de Schotweg, van de tafel gevallen, toen de moeder zich omdraaide om een fles te pakken. Het kindje is als gevolg van de val en kele ogenblikken later overleden. Man overboord Een opvarende van de Nederlandse kustvaarder Lizard", die gisteravond even voorbü de Hembrug in het Noord zeekanaal werd vermist, blijkt te zün de 20-jarige matroos B. de Roo. uit Vlagtwedde. Tot nog toe heeft men de drenkeling nog niet gevonden. Burgemeester pleit voor landingsrechten Burgemeester Van Walsum van Rot terdam heeft tijdens zijn bezoek aan Los Angeles gepleit voor landingsrechten van de KLM in deze stad Hij acht een directe verbinding tussen Amster dam en Los Angeles wenselijk temeer daar de Nederlandse handelsbetrekkin gen met Zuid-Californië de grootste van de Verenigde Staten zijn. Bezoeken Staatssecretaris De Jong De Staatssecretaris van defensie, de heer P. J. S. de Jong. bracht vandaag een bezoek aan het Loodswezen te Rot terdam. Vergezeld van de directeur- generaal van het Loodswezen. Schout- bij-naoht H. Tichelman en de adjudant van de minister van Defensie, l.t.z. eer ste klasse D. van Berge ijk. werd de Staatssecretaris allereerst rondgeleid in het gebouw van het Loodswezen aan de Pieter de Hooghweg door de waarne mend direoteur. de commissaris van het Loodswezen, de heer E. Bakker. De heer De Jong werd voorgelicht over de wijze van werken van b.v. de radardienst. zoals deze door de centrale post geleid wordt. Voor deze gelegenheid waren alle radarposten van de Nieuwe Water weg in bedrijf gesteld. Om halfelf vertrok men naar Maas sluis. waar kennis gemaakt werd met de dienst van het Loodswezen, onder lei ding van commissaris H. Woudstra. Met het betonmingsvaartuig' „Delfshaven' werd Maassluis verlaten. Aan boord vond een demonstratie van de radardienst plaats. Om kwart voor een kwam het gezel schap in Hoek van Holland aan. Met de commissaris van het Loodswezen al daar. de heer H. Kruisinga. als gids. bezocht men o a. de loodsstandplaats. de betonningsvaartuigen ..Krammer' en „Grevelingen" en de uitkijktoren te vens radarpost. Tenslotte bracht de staatssecretaris een bezoek aan Scheveningem. waar de technische dienst kustverliohting be zichtigd werd. Ook de Oostenrijkers kijken nu niet meer op een schilling (Van onze Weense correspondent) De economische deskundigen hebben ook in Oostenrijk alle moeite om hun landgenoten tot redelijk verantwoorde zuinigheid en tot spaarzaamheid te brengen, want door de steeds toenemende consumptie wordt de conjunctuur- schroef voortdurend verder aan gedraaid, wat op de lange duur eerder van nadeel is dan van voor deel. Desondanks kijken de Oos tenrijkers niet op een schilling, het geld zit veel te los in hun zak en zij kunnen hun kooplust nauwelijks bedwingen, vooral nu betere kwa liteit wordt aangeboden. Het persoonlijk inkomen is in het af gelopen jaar niet onaanzienlijk gestegen en daarvan heeft natuurlijk de staat in de eerste plaats geprofiteerd in de vorm van verhoogde belastinginkomsten. De aankoop is voornamelijk gestegen op het gebied van niet-noodzakelijke of zoge naamde hogere behoeften, dus voor algemene ontwikkeling, culturele belan gen vooral muziek reizen naar het buitenland en smaakvollere woning inrichting. De conjunctuur openbaart zich het duidelükst op het terrein van de vervoermiddelen. Voor persoonlijk gebruik is de aankoop van scooters en motorfietsen gedaald, maar er werden in dezelfde verhouding meer grotere en kleinere auto's aangeschaft, namelijk 27 percent meer dan in het vorige jaar. Dat er voor culturele doeleinden en algemene ontwikkeling meer werd uit gegeven, kan elke boekhandelaar beves tigen, die nu voor de eerste keer eerlijk toegeeft, dat zün omzet boven alle ver wachting buitengewoon goed is geweest. Ook voor reizen naar het buitenland hebben de Oostenrijkers 27 percent meer uitgegeven. Bovendien staat de algehele aanschaf in het teken van betere kwa- tileit zowel voor de woninginrichting als voor levensmiddelen. Op het laatste punt heeft men zich vooral geen beper kingen opgelegd en bergen geld uitge geven voor fruit, groente en vlees, arti kelen dus die hier duurder zijn dan in Nederland. In 1959 heeft men weer beter geleefd, veel beter dan in al de jaren na het verval van de monarchie. Bovendien blijft men optimistisch, want de experts zijn er zeker van, dat deze conjunctuur in het komende jaar nog zal aanhouden. In Nice wordt het congres voor wetenschappelijk ruimte-onderzoek gehouden. Van links naar rechts de Russische geleerden, prof. Vernov en prof. Blagonravov, de Franse prof. Muller staand), de Leidse hoogleraar prof. Van de Hulst president van het interna tionaal comité voor ruimte-onder zoek) en de Amerikaanse prof. Porter. Mevrouw prof. Reinders wordt bedreigd (Speciale berichtgeving) Mevrouw prof. dr. C. A. Reinders- Gouwentak uit Wageningen, die op 2 januari j.l. dank zij haar verdediging door middel van een paraplu, ontkwam aan een aanslag door een Bulgaarse student is tot tweemaal toe telefonisch bereigd door een beschaafd Nederlands sprekend heerschap, dat haar meedeelde dat zy „er aan zou gaan". De Wage- ningse politie stelt een onderzoek in. Het kan een misplaatste en in dit ge val wel zeer sinistere grap zijn, maar de politie wil toch ook rekening houden met de mogelijkheid van een geestelijk onevenwichtige man die ook iets wil doen in de geest van de Bulgaar. Me vrouw Reinders is in zoverre hersteld van de schotwond aan haar schouder dat zij wandelingetjes mag maken. Zij 30500 30500 30500 Spaarders krijgen 90 van hun geld terug (Speciale berichtgeving) Spaarders, die door de geruchtma kende fraude bij de Boaz-bank te Drie- sum gedupeerd zijn (do directeur ver duisterde daar over een periode van 30 jaar 'n bedrag van f. 250.000) gaan deze week met hun spaarboekjes naar het kleine bankgebouwtje, dat in het cen trum van het dorp staat om daar een tegoed van 90% van hun spaarduitjes overgeschreven te krijgen op een nieuwe rekening van de Coöperatieve Boeren leenbank te Murmenvoude, die de lopende zaken van de Boaz-bank heeft overgenomen. Het is nog lang niet zeker, dat de spaarders na hun eerste uitkering van 90% straks nog meer zullen krijgen. Velen vrezen dan ook, dat zij 10% van hun geld zullen verliezen aan de avon turen van de bankbeheerder, die een mensenleven lang het vertrouwen heeft genoten. Deze zit nog steeds in voorarrest in het Huis van Bewaring te Leeuwarden. Het is nog een raadsel waar het geld, dat hij verduisterd heeft, is gebleven. Daar de fraude zich over tientallen ja ren heeft uitgestrekt en feiten als deze na 12 jaar verjaren, zal een deel van zijn frauduleuze handelingen niet meer vervolgd kunnen worden. Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 doet dit gewapend met haar paraplu. Zij heeft ook weer een negental examens afgenomen. Behoefte aan een goed zwembad is zeer groot Onder voorzitterschap van de burge meester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne kwam dc raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig met bericht van verhindering de heren J. van Vliet en V. Groenendük, beiden KVP. Op deze vergadering moesten de ge meentebegroting 1960 en de begroting van het waterleidingbedrüf vastgesteld worden. De voorzitter memoreerde in zyn nieuwjaarsrede activiteiten. de gemeentelijke Wat de alg. beschouwingen betreft werd door de heer Willemsen «KVPi begonnen met de wens uit te spreken, dat spoedig de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente geregeld zal worden. Dan zal het z.i. eindelyk zover komen, dat de gemeente weer haar eigen verantwoording kan gaan dragen. Hij sprak de verwachting uit, dat B. en W. hun krachten zullen blijven ge ven aan de woningbouw en de uitbrei dingsplannen. Hij dankte het college voor de steun, welke is verleend bü de particuliere woningbouw. Spreker vroeg of het verder bouwryp maken van het plan Oost in januari ge reed komt. Hoe staat het voorts met het onderzoek naar het rioleringsstelsel? Ten aanzien van het onderwijs merkte hü op dat de kosten ieder jaar hoger worden. Aan de recreatie wordt nog steeds zwaar gedokterd, aldus spreker. Hü vroeg zich af of Warmond niet eens moet gaan denken aan een goed zwem bad en suggereerde een recreatieplan voor de Hofpolder. Tenslotte zou hü graag de Oude To ren gerestaureerd willen zien. Tweede spreker was de heer Van der Kroft (KVP), die vooral aandacht schonk aan de woningbouw en de uit breidingsplannen. In zün antwoord zei de voorzitter steeds attent te zullen blijven op het gebied van de woningbouw. Gelukkig is het klimaat voor particuliere bouw be ter geworden en er bestaat nog een mo gelijkheid voor het bouwen van 57 pre miewoningen. Het plan tot verder bouwryp maken van het plan Oost zal de volgende ver gadering worden voorgelegd. Het rioleringsstelsel zal inderdaad worden onderzocht. Op het ogenblik vindt er nog wat informatieve corres pondentie plaats. Het zwembadenprobleem blükt juist besproken te zün met de gemeente Oegstgeest en de Inspectie van de Volksgezondheid, althans wat betreft de verbetering van de kwaliteit van het water in de Poel. Verder heeft Oegst geest een plan tot stichting van een nieuw zwembad en zal Warmond in de I toekomst ook komen met een plan tot stichting van een zwembad in Zwanen burg. Er zyn in 1947/1948 plannen ge weest tot restauratie van de Oude To ren, doch correspondentie hierover heeft destijds niet het vereiste resultaat opge leverd. De voorzitter acht het zeker de moeite waard deze kwestie nog eens op te rakelen. De financiële commissie maakte en kele opmerkingen over de begroting. De heer Weyers stelde voor de subsi die aan de jeugdverenigingen te verho gen tot f. 3 - per lid. Besloten werd dit jaar te verhogen tot f. 2.50 en in 1961 tot f. 3.-. Vervolgens werden beide begrotingen vastgesteld. Onmiddellük hierna ging men over tot wüziging van de begroting. Gevoteerd werd een krediet voor aanschaffing van meubilair t.b.v. het gemeentehuis tot een bedrag van f. 900, voor een stalen sneeuwploeg f. 2900 en voor een motor grasmachine f. 3900. K. en O. afdeling Warmond kreeg een subsidie van f. 330 voor 1960, met de restrictie dat aan de hand van een jaaroverzicht zal worden vastgesteld of deze subsidie zal worden gecontinueerd. Ook de in de vorige vergadering uit voerig besproken mechanisatie van de bevolkingsadministratie heeft inmiddels genade kunnen vinden en hiervoor werd een bedrag gevoteerd van f. 2600. De r.-k. jongensschool tenslotte zal een nieuwe elektrische installatie krij gen en wat meubilair. Kosten f. 4400 Tijdens de rondvraag werd gesproken over de spoorwegovergang. Aangezien over deze kwestie in de naaste t-oekomst besprekingen zullen worden gevoerd, stelde de voorzitter voor eerst het resul taat hiervan af te wachten. BEURSOVERZICHT Internationals sterk in herstel; scheepvaart vast Amsterdam, 13 januari. Er vond vanmiddag op het Damrak een zeer krachtig herstel plaats voor de internationale waarden met aan het hoofd Aku en Unilever. Ook Philips lag vast, evenals Kon. Olie. Het terugge keerde vertrouwen was mede een gevolg van het feit, dat in Wall Street gisteren een krachtig koersherstel plaats vond op de flauwe openingskoersen. Dit was voor de Europese beurzen een stimulans. De Westduitse beurzen waren zeer vast ge stemd. Op het Damrak kwamen weer kooporders uit het buitenland en het publiek ging tot aankopen over. De openingskoers was vanmiddag voor Aku 505%, tegen een vorige slotprijs van j 488)4. Unilevers opende op 783%, tegen I een voorgaande slotkoers van 762)4. Voor Philips werd bij opening 796% be- taald, tegen 791% gisteren als slotprijs. Kon. Olie deed f. 168, plus f. 130 verge leken bü de slotprijs van dinsdag. De aandelen noteerden ruim f. 1,boven pariteit New York. Nationale Handels bank werd in een ruime open hoek een zestal punten hoger op 196 verhandeld. Gedurende het verdere verloop steeg Aku tot 508)1- Scheepvaarten vast tot zeer vast met kalme handel. Van de cultures passeer den certificaten Deli de 2x parikoers op een prüs van f. 201, tegen gisteren als slotprüs f. 196,70. Ook Amsterdam Rub ber en HVA een paar punten hoger. Staatsfondsen vast. In de lokale sector waren de koersen merendeels hoger. Aandelen Nederland-Indonesië Steen kolen Handel-Maatschappü werden op last van het beursbestuur niet geno teerd in verband met een mededeling van de directie van deze maatschappü over een derde terugbetaling van 40% op de preferente- en gewone aandelen. Aandelen Heineken 490 ex 11% divi dend, tegen gisteren 480 cumdividend. WISSELKOERSEN Amsterdam, 13 januari. Londen 10.56—10.56%; New York 3.77)4—3.77%; Montreal 3.95H—3.96A; Parüs 76.85%—76.90%: Brussel 7.56% —7.56%; Frankfort 90.49—90.54; Stock holm 72.84—72.89; Zürich 87.29%— 87.34%; Milaan 60.76%—60.81%Kopen- I hagen 54.59—54.64; Oslo 52.75—52.80; I Wenen 14.52—14.53; Lissabon 13.16— 13.17%. Beurs van Amsterdam Woensdag 13 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned. '59 4)4 100A 100A Ned. '59 4% 98B «A Ned. '53 3% 94% 94 A Grootboek obi 3% 77% Ned. '47 3% (3) 92 H 92%GL 95% 95^ Ned '53 (3%) 92 %B 93% B Ned. '56 3% 93B 93 A Ned. 48 3% 86% 86% Ned '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. '37 3 90% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert 3 97% 97% Ned 62-64 3 98AGB 98i®# Indie '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90% Ned. W.B. 6% 108H 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44 Nat. Handelsbank 190 196% Ned. HandelmU 255% 123% 126% H.V.A 168% 173% 625GB 624GB A.K.U 488 508% Berkel's Patent (v.) 304GB 310GB Calvé Delft cert. 741 756 Deli Mü en (Ver.) 196 200 Kon. Pap. v. Gelder 259 264% Hoogovens cert 814GB 820GB Müller en Co. N.B. 390 393 Ned. Kabelfabr 450GB 461GB Philips 791 795 292 294 761% 785% Wilton Feyenoord 230GB 237 372GB 389%GB Dordtse Olie gew. 783% 790% Kon. Olie (f20.—) 168 168.50 idem (50 f20.—) 166.40 167.80 Holl. Amer. lyn 167 %GB 174 Java China Paket 161% 166 K.L.M 115.50 117 Kon Ned Stmv Mij 192GB 200% Kon Paket Mij 145% 148GL Stoomvaart Mij Ned 184GB 185 Nievelt Goudr eert 161 167 v. Ommeren eert 262 267% Kon Rott Lloyd 160% 168 Ned Scheepv Unie 163GB 168% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 94% 94% R'dam '52-1 (4%) 99 98% ld ld '37 I-II (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 98% Bank N. G. *58 (5%) 103)4 ld. N.WH. *52 (4*4) 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 103% 95% 94% Premieleningen A'dam '53 3 98B 99% A'dam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 I 2% 80% 80% A'dam '56 II 2%89% 88% Eindhoven '54 2% 80 79% Enschede '54 2% 81 Den Haag '52 I 2% 86% Idem II 2% 86% 86% R'dam '52 I 2% 83% 85% Idem II 2% 88 87L Idem '57 2% 96 Utrecht '52 2% 91% 90% Z.-Holl 1957 2% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 229 229 Amst. Bank 335 340 HH.U. cert231)4 236% Rott. Bank 292 299% Twentsche Bank 270 277 Industrie Ondernemingen Albert Heyn403L 400 BorsumJJ. 70% 71% K. N. Ed-met. A-AA 92% 93 Idem pref. wd93 Electrolasmü335 330L Kon. Ned. Grofsm. 184% 200 Holl. Constructie 470 471 Ing. bur. v. BouwnUv. 273L 275 Internatio 169% 170 Int. Kunststoff Ind. 58 58 Leidse Wolspinnerü 402 407 Rott. Droogdok MU- 629 Sikken's Lakfabr 585L 586 Ver. Touwfabrieken 297 305 Walvisvaart 122% 124% Wernink's Betonm. 160L 160)* Van Wijk Textiel 113 111 Zaalberg 128 130 Spoorwegen Deli Spoorweg MU 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 26% 26H Intern Nickel 104 104% Anaconda 65GB 65jj Bethlehem Steel 54% 54% Cities Service 48% 48 General Motors 54,s« 54% Kennecott 98)»exd. 98' Republic Steel 71% 71% Shell OU 78% 79 Union Pacific 29",GB Un. States Steel 96% 96%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9