Flolir na zege op Tan op de eerste plaats Tal van artiesten voor hoofdrol,My fair lady5 Winterspelen op televisie Audities nu nog zonder resultaat ABDIJSIROOP Nederlandse Spoorwegen gereed voor strijd tegen sneeuw en ijs JACQUES TAFFE HEEFT BAR SLECHT WEER NIET NODIG Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 Januari 1960 Derde blad no. 29947 Hoogoven - schaaktoernooi De „upper ten" maakt het de ijverige cijferaars wel erg moeilijk. Geen van de schakers, die in de grootmeestergroep van het Hoog- ovenschaaktoemooi uitkomen, kon het dinsdag tijdens de gewone speeltijd over zijn hart verkrijgen te capituleren of de vrede te teke nen. Alle partijen werden afgebro ken. Maar tenslotte werd groot meester Flohr toch nog een punt rijker. Omdat zijn tegenstander, de jeugdige Indonesiër Tan, alsnog inzag, dat verder spelen geen zin meer had. Flohr staat nu op de eerste plaats. De grootste aandacht vroeg vanzelf sprekend het duel tussen de grootmees ters Petrosjan en Matanovic. In een En gelse partij ontstonden reeds spoedig complicaties. Wit (Petrosjan) offerde de kwaliteit voor kansen op een vrij-pion. Het spel werd buitengewoon ingewikkeld toen beide spelers in tijdnood kwamen te verkeren. Er volgde een afwikkeling naar een toren-eindspel, dat vermoede lijk in remise zal eindigen, al heeft Pe trosjan een licht overwicht. Bouwmeester en Larsen speelden een Siciliaanse draak, die combinatoir niet „kwispelde", doch zich langs positionele wegen ontwikkelde. Veel gevaar ging er voorlopig niet van uit, zodat bij het af breken nog weinig van de uitslag viel te voorspellen. Flohr en Tan speelden een moderne positie-partij, met vroegtijdige ruil van enkele lichte stukken. De Rus slaagde erin enige druk op Tans stelling te ont wikkelen. won - toen Tan niet veel tijd meer had - een pion op en kreeg in het toren-eindspel de beste kansen. Toen Tan de afgebroken stelling nog eens had bekeken, besloot hij alsnog op te geven. De partij Van ScheltingaDonner was een gevecht, dat hoge eisen stelde aan de theoretische kennis van beide spe lers. Het publiek had er echter weinig aandacht voor. De partij was een Nim- zo-Indiër, waarin wit elke poging van Donner om het initiatief te krijgen met een tegenactie beantwoordde. Toen om streeks de 20ste zet de dames van het bord verdwenen, begon het eindspel, dat wederzijds actief werd gespeeld. De afge broken stelling is moeilijk te analyseren. Toran en dr. Barendregt speelden een Philidor-verdediging met de Hannham- opstelling. Deze speelwijze betekent een langdurige „loopgraven-oorlog" met ge drukt, doch vrij stevig spel voor zwart. Na dameruil kreeg dr. Barendregt enig intiatief, dat hij in tijdnood uitmun tend benutte. De afgebroken stelling biedt hem goede kansen. Uitslagen De uitslagen van de vijfde ronde lui den: Grootmeestergroep BouwmeesterLarsen afgebr.; Flohr Tan 10; PetrosjanMatanovic afgebr.; Van Scheltinga—Donner afgebr.; Toran Barendregt afgebroken. Na vijf ronden is de stand: 1. Flohr (Rusland) 3% pnt.; 2/3. Ma tanovic (Zuid-Slavië) en Larsen (Dene marken) beiden 3 pnt. en 1 afgebr. par- De Europese televisiekijkers zullen tijdens de Olympische Winterspelen, die van 18 t/m 28 februari in Squaw Valley worden gehouden, dagelijks een uur lang films over de Spelen kunnen zien. Het „Columbia Broadcasting System" (CBS) zal de Eurovisie namelijk mate riaal voor 15 uur film ter beschikking stellen, zodat al naar gelang de belang rijkheid van de wedstrijden, in de avonduitzendingen ruim een uur lang nieuws over de Spelen kan worden ver toond. De films zullen zo snel mogelijk uit Squaw Valley worden verzonden, zodat ze 36 uur nadat ze zijn opgenomen op het Eurovisie-nef kunnen komen. Sportsplinter Naar wij vernemen heeft het on derhoud tussen het bestuur van Sport club Enschede en Abe Lenstra over het conflict dat vorige week dinsdag tussen Lenstra en de trainer was ont staan er toe geleid, dat de straftijd beëindigd werd. Lenstra zal dus aan staande zondag weer voetballen. tij; 4. Petros jan (Rusland) 2% pnt. en 1 afgebr. partij; 5/6. Donner (Ned.) en Van Scheltinga (Ned.) beiden 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Bouwmeester (Ned.) 1 Vj pnt. en 2 afgebr. part.; 8. Toran (Spanje) 1 Yz pnt. en 1 afgebr. partij; 9/10. Tan (Indonesië) en Barendregt (Ned.) beiden Yz pnt. en 1 afgebr. partij. Meestergroep BranickiGereben afgebr.; Van Geet Rellstab 01LangewegKramer Yz—Yz; Perez—Bredewout Yz—Yz\ San- dorBink 01. Stand in deze groep: 1. Rellstab (W.- Dld.) 3 pnt. en 1 afgebr. partij2/3 Kra mer (Ned.) en Langeweg (Ned.) beiden 3 pnt.; 4. Gereben (Israël) 2% pnt. en 1 afgebr. partij; 5. Sandor (Hong.) 2Yz pnt.; 6. Van Geet (Ned.) 2 pnt.; 7. Bra nicki (Polen) lVz pnt, en 2 afgebr. part.; 8/9. Bredewout (Ned.) en Perez (Spanje) beiden lVz pnt. en 1 afgebr. partij; 10. Bink (Ned.) 1V2 punt. Dames groep: Mevr. Brandlermej. Jovanovic 01; mevr. Heemskerk—mevr. Van der Veen 10; mej. Sinkamevr. Loeffler 1—0; mevr. Timmer—mevr. Chaude de Silans afgebr.; mevr. Vreeken—mej. Bacic af gebroken. Stand: 1. mej. Jovanovic (Zuid-Sla vië) 31s pnt. en 1 afgebr. partij; 2/3. mevr. Heemskerk (Ned.) en mej. Sinka (Hong.) beiden 3% pnt.; 4. mevr. Chau de de Silans (Frankrijk) 2]2 pnt. en 1 afgebr. partij; 5. mevr. Van der Veen (Ned.) 2J2 pnt.; 6. mevr. Vreeken (Ned.) 2 pnt. en 2 afgebr. part.; 7. mevr. Tim mer (Ned.) 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 8. mej. Bacic (Zuid-Slavië) 1 pnt. en i afgebr. partij; 9. mevr. Loeffler (Belg.) 1 pnt.; 10. mevr. Brandler (W.-Dld Yz punt. Burnley, Bristol Rovers en Preston North End hebben gisteravond de vierde rondo van het toernooi om de F-A_-cup bereikt. Burnley won met 20 van Lincoln City en krijgt nu Swansea Town (uit) als tegenstander. Bristol Rovers versloeg Doncaster Rovers (21) en Preston behaalde een 31 zege op Stoke City. De twee winnaars komen in de vierde ronde tegen elkaar uit, op het terrein van Bristol Rovers. SCHAKEN Russische uitnodiging voor dr. Max Euwe Oud-wereldkampioen dr. Max Euwe. heeft van de Russische Schaakbond een uitnodiging ontvangen om als eregast de tweekamp om het wereldkampioen schap schaken tussen de Russen Bot- winnik (titelhouder) en Tahl bij te wo nen. De tweekamp, die 24 partijen om vat begint 15 maart te Moskou. De spe lers zullen per week drie partijen moe ten spelen. Drie dagen zijn gereserveerd voor de afgebroken partijen en boven dien is er wekelijks een rustdag. De Zweedse grootmeester Stahlberg is door de Internationale Schaakfederatie aangewezen als hoofdarbiter. Zijn as sistent is de Engelse meester Golombek. Wereldkampioen Botwinnik zal worden gesecondeerd door Grigori Goldberg, se condant van Tahl is Alexander Koblents. Brand in Utrecht Kinderen hadden lucifers Een korte, maar hevige brand in Utrecht heeft gistermiddag het gehele meubilair van de familie Vreeswijk in de Papaverstraat vernietigd. De familie woonde op een eerste etage. Mevrouw Vreeswijk die een mid dagdutje deed, werd om half drie wak ker door een brandlucht. Het bleek, dat haar kinderen die twee en drie jaar oud zijn, met lucifers hadden gespeeld en brand hadden veroorzaakt. Zij kon zich op tijd met hen in veiligheid stellen. De brandweer, die even later arriveerde, had het vuur binnen tien minuten in bedwang, van de inboedel kon echter niets gered worden. De heer Vreeswijk was op zijn werk toen de brand uitbrak. Hij ls niet tegen brandschade verzekerd. De benedenetage liep alleen water schade op. Opheffing secretariaat- generaal Marine Bij K.b. is met ingang van 16 novem ber 1959 wegens opheffing van zijn be trekking eervol ontslag verleend uit zijn functie van secretaris-generaal bij het ministerie van Marine aan J. J. van Houten, onder dankbetuiging voor de vele, op uitnemende wijze als zodanig door hem verrichte diensten. De heer Van Houten is met ingang van dezelfde datum benoemd tot advi seur voor integratie-aangelegenheden in vaste dienst bij het departement van Defensie. REISTOELAGEN VOOR DICHTERS De staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, heeft reistoelagen van f. 1.000 toegekend aan mej. Lidy van Eijsselsteijn te Haren (Gr.) en de heren Harry Ikink en Gerrit Kouwenaar bei den te Amsterdam, voor de door hen anoniem ingezonden dichtbundels „Ont zegd", „Manshoog" en „Alles is er". Dit besluit werd genomen overeen komstig het advies, dat werd uitge bracht door „de jury voor de toekenning van reisbeurzen aan dichters 1959", be staande uit prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter, Ed Hoomik en A. Morriën, leden en H. J. Michaël, secretaris. Nog dit jaar in Nederland (Van onze Amsterdamse correspondent) Sven Aage Larsen, de Deense regis seur ran het door het Kopenhaagse publiek belegerde succes-musical „My fair lady", is na een tweedaags bezoek aan Nederland naar zijn land terug gekeerd zonder één kwaad woord te zeggen van de tientallen houdingen en stemmen, die Nederlandse artiesten hem in het De la Mar-theater in Am sterdam hebben voorgezet. Over de resultaten van de auditie voor de hoofd rollen in de Nederlandse voorstellingen van de musical, wil hij vooralsnog niets loslaten. Yoka Berretty, Christel Adelaar, Ria Kuyken en de andere min of meer be kende sterren uit onze vaderlandse Advertentie Zo'n klein kuchje kan een nare en langduri ge griephoest worden. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) bestrijden het kwaad snél. Nu vorst definitief doorzet Wisselverwarming met propaangas „Schraaptreinen"propaantankselek trische verwariïiingselementen, briket ten, vlammenspuiters en sneeuwrui mers zijn de wapens, die de Neder landse Spoorwegen op het ogenblik ge reed houden voor de strijd tegen Ko ning Winter. Na de „barre" winter van 1956, die van het treinverkeer vooral in februari een chaos maakte, zijn enkele spoor wegfunctionarissen naar Duitsland ge togen om daar de elektrische wissel verwarming te bestuderen. Het resul taat van deze studiereis was, dat in het winterseizoen daarop elf belangrijke Nederlandse wisselgroepen naar Duits Rallye Monte Carlo 1960 Keuze eau slarlplaal.t sjreell grote rol Het Rallye-leger staat weer klaar. In negen Europese steden zijn de bijna 350 equipes gereed voor de jaarlijkse opmars naar Monte Carlo. Nog enkele dagen dan is het zover, dan wordt in Athene, Oslo, War schau, Lissabon, Glasgow, Parijs, Frankfort, Den Haag en Rome het lang verbeide sein voor de opmars gegeven. Wie zal het ditmaal worden? Gaat de zege in deze 29e sterrit naar Monte Carlo naar een outsider of zal een crack met grote internatio nale ervaring de overwinning behalen? Het zijn vragen waarop voor lopig het antwoord nog niet kan worden gegeven. Wèl is nu al zeker de toestand van de wegen in Zuid-Frankrijk wijst dat al uit dat het een uitzonderlijk zware rallye gaat worden. Het is bekend: voor Jacques Taffe, de kleine grijze secretaris-generaal van de rallye, kan januari altijd alleen maar „goed" zijn als het weer uitzonderlijk slecht is. En ook nu hoopt „petit Jacques" op sneeuw, mist, ijzel en re gen. Maar een andere vraag is of Jacques nu wel echt die regen, ijzel, mist en sneeuw nodig heeft. Maus Gat- sonides, Nederlands rallye-rijder num mer één, kan het nauwelijks geloven. De verkenning die de man uit Bentveld rond de jaarwisseling in de Alpes Man- times en de Vogezen - twee van de be langrijkste trajecten van het strijdto neel van deze klassieke sterrit - heeft uitgevoerd, leerde hem dat. En Gatsoni- des met zjjn honderdduizenden rallye kilometers is toch echt wel wat gewend. En dan te bedenken dat Maus zijn ver kenning uitvoerde toen het heel mild weer was Aanlooproutes Het zal dus wel een heel zware rallye worden, de traditie-van-de-sneeuwket- tingen en de beijzelde voorruiten zal dus ook dit jaar wel behouden blijven. Een andere traditie zullen de deelnemers node moeten missen. In 1960 zal de strijd beslist niet beginnen als de Vogezen of het Massif Central wordt bereikt. Tot Luik - als het weer erg meewerkt mis- Tien miljoen meer deviezen Uit cijfers van de weekstaat der Ned. Bank per 11 januari blijkt, dat er een deviezenaanwas is van f. 10 miljoen, grotendeels convertibel. Wet op de uitverkopen De Hoge Raad heeft gisteren behan deld cassatieberoepen tegen arresten van het Hof te Arnhem en dat in Den Haag, waarbij een firma veroordelingen kreeg wegens overtredingen van de Uitverkoopwet. In deze zaken pleitte mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom uit Den Haag, die een technische uiteenzetting gaf van de verkooppolitiek dezer firma. Het geldt hier het aankondigen van prijsverlagin gen, bijzondere aanbiedingen e.d., die door de uitverkoopwet aldus pleiter niet worden bestreken. Wanneer de firma precies aankondigt wat zij doet, namelijk goedkoop inkopen en daardoor goedkoop verkopen, dan handelt zij zeker niet wederrechtelijk? Pleiter acht te de arresten onvoldoende gemotiveerd doordat ontbreekt, dat aanduiding zou zijn dat vooruitgelopen werd op een Amsterdam is gisteren aan een ramp ontsnapt. In de Da Costa- straat kwam een tram in botsing met een grote tankauto, geladen fmet huisbrandolieOndanks da schok kwam de brandbare lading van de tankauto niet tot ont branding. De tram kwam dwars over de rails te staan. Twee men sen liepen verwondingen Op, v schien tot Luxemburg - zal het nog wel gaan. Doch zodra de rallye-rjjders de hoofdstad van het Groot Hertogdom hebben verlaten is de sterrit al in zijn beslissende stadium gekomen. Helaas voeren ook dit jaar negen ver schillende aanlooproutes van bijna 3000 km. lengte de equipes naar Chambery waar de gemeenschappelijke route van 570 km. begint. Helaas, ja. We schreven het al eerder: na de rallye van 1958 heeft de KNAC aangedrongen op kortere aanlooproutes en een aanzienlijk langere gemeenschap pelijke route, om evenals bij de Tulpen - rallye gebruikelijk was te komen tot een bijna ideale combinatie. In „onze tul- penrallye" waren die aanlooproutes wei nig meer dan een formaliteit. De echte moeilijkheden - voor ieder gelijk - kwa men pas op de gemeenschappelijke route. Helaas, ook voor 1960 werd de, op zijn minst aanvechtbare, formule van de sterrit naar Monaco nauwelijks gewij zigd. Opnieuw zal geluk bij de keuze van de startplaats wel weer heel erg belang rijk zijn in deze rallye-roulette. Opnieuw ook ziet het er naar uit dat bijvoorbeeld de Haagse starters wel erg ver naast het winnende nummer zullen hebben geze ten. Rust Donderdag vroeg in de morgen ko men de deelnemers in Chambery aan. Genadiglijk staat Jacques Taffe de equipes dan een half uur rust toe. In de middag komen de resten van de rallye-karavaan voor de eerste keer in Monte Carlo aan. Eindelijk krijgen de sterrit-rijders dan een dag rust, na zo'n 60 lange uren achter het stuur te hebben gezeten. Een rust overigens die ook min der prettige consequenties heeft, want als de rijders na die rust weer vertrek ken voor de beslissende klassementsproef is het juist weer donker geworden. Sadistisch Het wordt een klassementsproef die bijna sadistisch van opzet is. Zaterdag om 00.00 uur vertrekt de eerste equipe uit Monte Carlo voor die 590 km. lange proef door de Alpes Maritimes. Twee maal moet een circuit van 295 km. wor den afgelegd. In die eerste ronde staat Taffe de 90 equipes die tot de slowest zijn toegelaten nog een marge van 10 se conden toe. Men mag dus bij iedere con trole-post. tien seconden te vroeg of te laat „inklokken" zonder ook maar één strafpunt op te lopen. In de tweede ronde toont Taffe echter zijn ware gedaante weer. Die tweede ronde moet namelijk in precies dezelfde tijd worden gereden als de eerste keer. Noor elke afwijking van één seconde wordt de rijder met één strafpunt be boet. We zeiden het al: het is nauwelijks een voorspelling wanneer we constateren dat deze 29e Rallye Monte Carlo tot de allerzwaarste zal gaan behoren. Dat blijkt trouwens ook wel uit de uitroep van Piet Nortier, de wedstrijdleider van de Tulpenrallye. Toen Nortier hoorde over welke wegen in Zuid-Frankrijk wordt gereden, waren de eerste woorden van de man die nog nimmer zijn deel nemers heeft gespaard: „Ik griezel er van, die wegen zouden wij bij een Tul- jxaxraUye beslist niet durven gebrul- voorbeeld werden verwarmd. Dat aan tal is dit jaar uitgebreid tot negentien. De elektrische verwarming is wel het meest ideaal, maar ook het meest kost baar. Een groot deel van de 12.000 wis sels in Nederland wordt daarom ver warmd met het goedkopere propaangas. Deze verwarmingsmethode is door de NS zelf ontwikkeld en zij voldoet zo goed, dat men er ook in het buitenland belangstelling voor toont. Handelsflessen In het winterseizoen '57'58 werden voor het eerst de zogenaamde handels- flessen met propaangas ingevoerd. Bij dit systeem worden de verwarmings elementen aan de spoorstaaf bevestigd. Een propaanfles is na 20 24 uur leeg. De gele propaantanks die verleden jaar op de emplacementen Amersfoort, Arn hem, Deventer. Utrecht en Zutphen werden geïnstalleerd, behoeven echter pas na een week opnieuw gevuld te wor den. Een speciale bedieningsgroep van de NS rijdt in vorstperioden regelmatig met een tankwagen de emplacementen af om de flessen en tanks weer te vul len. Dit jaar zijn ook gele tanks aange bracht op de emplacementen Amster dam C.S., -Muiderpoort, en -Water graafsmeer, Rotterdam CS en Schie dam. Deze uitbreiding in totaal be zitten de NS nu 509 gele propaantanks maakte de aanschaf van een nieuwe tankwagen noodzakelijk. Deze zal een dezer dagen in gebruik worden geno men. De twee wagens hebben een ge zamenlijke inhoud van 30.000 liter. Twintig etmalen kleinkunstwereld, die al dan niet verge zeld van een flinke dosis zenuwen op het De la Mar-toneel hebben gestaan, zullen nog enkele weken moeten wach ten op het grote nieuws, wie de hoofd rol van Eliza in „My fair lady" krijgt toebedeeld. De auditie is trouwens nog niet beëindigd. De heer Larsen komt binnenkort opnieuw naar Nederland en de uiteindelijke beslissing zal tenslotte worden genomen door de man, die een belangrijke rol speelt in de totstandko ming van de Nederlandse voorstelling, de Zweedse impresario Lars Schmidt, de huidige echtgenoot van de filmster Ingrid Bergman. Wim wel xeker Slechts één artiest is zeker van een hoofdrol: Wim Sonneveld, die is uitver koren om professor Higgings te spelen. Hij was daarom niet in Amsterdam de afgelopen dagen, maar doet nieuwe krachten op in een vakantie op zyn boerderijtje in Zuid-Frankrijk. Sonne veld is een van de mensen, waaraan Ne derland het te danken heeft dat „My fair lady" in de loop van dit jaar hier heen komt. Reeds enkele jaren geleden overwoog Sonneveld de musical - zij het in verkleinde vorm als kameroperette - in ons land te brengen. Tezelfdertijd echter was de actieve directeur van het De la Mar-theater, mr. P. A. Meerburg, bezig met een plan de musical, in al zijn overrompelende schoonheid van de cors en kostuums, muziek en zang, in Nederland te krijgen. Beiden kwamen terecht bij Lars Schmidt en deze bracht de mannen tot elkaar om te komen tot een gezamenlijk plan. Problemen Wel, dat plan is er gekomen. De fi nanciering van de voorstellingen in Am sterdam, Den Haag en Rotterdam, is in- Wanneer het vriest verstoken de NS per etmaal 17.300 kilogram propaangas. In normale winters is de verwarming van de wissels gemiddeld gedurende twintig etmalen nodig. Op het ogenblik kunnen 1500 wissels op 62 emplacementen worden verwarmd. In totaal worden 300 wissels verhit met briketten, die in een asbest cemen ten bakje op de voet van de spoorstaaf worden bevestigd. De briketten smeulen ongeveer acht tot twaalf uur achter elkaar. Bij de strijd tegen sneeuw en ijs maken de NS verder nog gebruik van 30 sneeuwruimers en 140 vlammenspui ters. Ernstige stagnatie van het treinver keer wordt niet alleen veroorzaakt door vastgevroren wissels, maar ook door ijzelafzetting op de bovenleidingen. Dit gebeurt voornamelijk wanneer de tem peratuur zich om het vriespunt beweegt. Voor het verwijderen van de ijzelafzet ting laten de NS zogenaamde „schraap treinen" rijden. In de nachten van zon dag op maandag wordt de frequentie van deze treinen opgevoerd, omdat er dan geen goederenverkeer is en de ijzel j vrij spel heeft. Uitgebreid onderzoek Al met al beschikken de spoorwegen over een uitgebreid arsenaal middelen ter bestrijding van winterse ongemak- ken. Stagnaties, zoals die zich in de strenge winter van 1956 voordeden, zijn in de toekomst naar de mening van d^ NS praktisch niet meer mogelijk, al kan een abnormale sneeuwval of een buiten gewoon strenge vorst natuurlijk hier en daar nog wel enige vertraging veroor zaken. WIM SONNEVELD zeker professor middels voor elkaar. Toch wachten nog vele problemen op een oplossing. De vrouwelijke hoofdrol is de eerste, hier voor zal de auditie uitkomst brengen. Maar zal Nederland, gezien de moeilijk heden die er al eerder zijn geweest met buitenlandse shows, een goed orkest kunnen vrijmaken en zal het mogelijk zijn hier een balletgroep samen te stel len? Wat de theaters betreft is in Den Haag het oog gevallen op het Aste theater en in Rotterdam op Luxor. In Amsterdam is theater Carré qua grootte en toneelaccommodatie de geëigende ge legenheid. In het najaar speelt hier echter de Snip en Snap-revue. Overwo gen wordt nu de musical uit te brengen in het City-theater. Broodstrijd te Haarlem weer opgelaaid (Speciale berichtgeving) De broodstrijd die al sinds september van het vorig jaar in Haarlem woedt, is gisteren opnieuw hoog opgelaaid. Vermaat's Bakkerijen N.V. heeft na melijk vandaag besloten de prijs van alle broodsoorten opnieuw met 5 cent te verlagen, waardoor deze prijs op 37 cent voor het witbrood en op 33 cent voor het bruinbrood komt te liggen. Het is waarschijnlijk, dat andere groot bedrijven en de kleinere bakkerijen van daag of morgen het voorbeeld van Ver- maat volgen. Nederlandse vinding voor schepen Richtingsaan wijzers Een reeds van omstreeks 1930 date rende Nederlandse uitvinding wordt thans door de Amerikaanse Marine beproefd. De „llnited States Navy's Military Sea Transportation Service" (MSTS) heeft namelijk op een van haar vrachtschepen op de Atlantische Oceaan zes tot zenen meter lange ver lichte wijzers aangebracht, waarmee het schip kan aangeven in welke rich ting het een voorgenomen bocht gaat varen. De MSTS heeft tot het nemen van deze proef besloten, omdat .fluitsignalen van een ander schip dikwijls in het ge raas van de machinekamer en andere scheepsgeluiden verloren gaan en de wacht op de brug daardoor meer ver trouwen stelt in het tellen van de stoompluimpjes die het andere schip bij 't fluiten uitstoot. Deze gang van zaken leidt gemakkelijk tot misverstand" al- du> de MSTS. Deze richtingaanwijzers zijn een uit vinding van de Nederlandse kapitein A. Vreugdehil te Velsen. die in 1930 door lichtreclame te Amsterdam op het idee gebracht werd. Een boot die de verbin ding tussen Rotterdam en Londen on derhield is er volgens hem voor de oor log jarenlang .mee uitgerust geweest Het systeem bleek toen volgens rappor ten goed te voldoen. Dat het niet alge meen in gebruik genomen is, wijt de heer Vreugdenhil aan een lacune in de scheepvaartwet. De naam van het nu met dit systeem uitgeruste Amerikaanse schip is „Gol den Eagle".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5