Vele Italianen blij met het uitstel van Grouches reis naar Moskou OPRUIMING Z.W. Scherpe kritiek van kardinaal maar ook dit contact met de Sovjet-Unie heeft twee kanten Ambonese weduwe stichtte brand om van de schulden af te komen Tekort politiepersoneel zal niet spoedig aangevuld kunnen worden Belgen verontwaardigd over het bekladden van monument uit 1918 WOENSDAG 13 JANUARI 1960 President gaat als vertegenwoordiger van gehele volk (Van onze Romeinse correspondent) Het bericht, dat president Gronchi wegens een lichte influenza niet in staat is onmiddellijk naar Moskou te vertrekken heeft alles wat in Italië, op welke manier dan ook, rechts is, met vreugde vervuld. Het partij-orgaan van de fascisten is uitgekomen met geweldige let ters over de gehele eerste pagina: „Voorlopig geen reisjes naar Mos kou" en het hoofdartikel was ge titeld: „Spoedige genezing, maar zo laat mogelijk vertrek". Ook meer bezadigde organen laten tussen de regels door begrijpen, dat zij hopen, dat er van de reis niets zal komen. Zij zijn beducht voor het bijna vanzelfsprekend tegenbezoek van Kroesjtsjef, waarin zij „propa ganda voor de communistische partij" zien. Maar velen zijn ook beducht en dat is veel minder te verdedigen, voor het einde van de koude oorlog. De reputa tie van heel wat zogenaamde staats lieden is nu eenmaal alleen gebaseerd op iets negatiefs, verwerping van alles wat naar hun mening naar commu nisme zweemt. Hadden zij daarnaast ook een positieve bijdrage te leveren voor de oplossing van de ernstige en tal rijke noden van dit land, dan zou die houding volkomen gerechtvaardigd zijn en zouden zij het einde van de koude oorlog, dat de binnenlandse politiek van Italië niet zal en niet mag beïn vloeden, rustig tegemoet kunnen zien. Maar hun hele politiek bestaan staat of valt met die koude oorlog en dus doen zij wat zij kunnen om „de vlam brandend te houden". Natuurlijk is er ook van rooms-ka- tholieke zijde geen gebrek aan personen, die een betere verstandhouding met Rusland betreuren. Zolang dit om kleine mannetjes gaat, een paar con servatieve Kamerleden en wat journa listen, is dat niet erg. Elke mening is tenslotte geoorloofd. En men kan niet verwachten, dat ieder het inzicht deelt van de „Times", die naar aanleiding van de reis van president Gronchi schrijft, dat men in landen als Italië en Griekenland een te strakke lijn heeft getrokken, ook in de binnenlandse po litiek, menende dat er geen ander al ternatief zou bestaan voor de bestaande regering dan het communisme, terwijl nu blijkt, dat de „ontdooiing" tevens nieuwe mogelijkheden zal openen op het gebied der binnenlandse politiek en andere alternatieven mogelijk zal ma ken. Dit oordeel van de „Times" wordt in Italië door een groeiend aantal perso nen gedeeld en steeds meer ziet het er naar uit, dat vorming van een rege ring waarin naast de christen-democra ten ook socialisten, republikeinen, links liberalen en waarschijnlijk sociaal-de mocraten zitting zullen hebben, nog slechts een kwestie van tijd is. Het is juist dit vooruitzicht, dat de meer con servatieve groepen tot onbezonnen da den brengt. Geen namen, maar toch wel duidelijk genoeg Een der dingen, die het meest de aandacht hebben getrokken, is het ini tiatief om een vooraanstaand curie kardinaal, de secretaris van het Heilig Officie, Ottaviani, op de dag zelf, waar op Gronchi naar Moskou had moeten vertrekken een bijzondere mis te laten opdragen in Santa Maria Maggiorevoor „de kerk van het zwijgen". Politieke uitgewekenen uit Polen, Tsjecho-Slowa- kije, Hongarije en de Baltische landen waren in de kerk bijeen en de kardi naal heeft een rede uitgesproken, die er geen doekjes om wond. De plechtigheid was dagen tevoren voorbereid en de kardinaal kon dus niet voorzien, dat het vertrek van president Gronchi zou worden uitgesteld. De be doeling was, dat hij zou spreken op het ogenblik, waarop het staatshoofd zijn reis begon. Zonder namen te noemen, vroeg de kerkvorst of het een christen (president Gronchi is een vurig rooms- katholiek en de eerste christen-demo craat die president der Italiaanse re- Kubliek is geworden) mogelijk is de and te drukken van de anti-christ, die de christenen vervolgt. In een ander deel van zijn rede zinspeelde de kardi naal op de onmogelijkheid voor een christelijke regering om samen te wer ken met socialisten. Over datzelfde on derwerp kon men op dezelfde avond een uitvoerig artikel lezen in de „Osserva- tore Romano", het blad van Vatikaan- stad. Kennis nemend van deze en der gelijke voorbeelden van pressie die de curie op de Italiaanse politiek tracht uit te oefenen 4s het begrijpelijk, dat men in Moskou heeft kunnen vragen, of Gronchi's influenza niet een „Vatikaan- se ziekte" wasEnkele aanhalingen uit de rede van de kardinaal mogen hier volgen: Vergelijking met Hitier „Toen Hitler in Rome kwam, heeft Pius XI de stad verlaten en achteraf zegt iedereen, dat hij daar goed aan heeft gedaan, waar het een persoon be trof die het bloed van duizenden on- schuldigen heeft vergoten. Maar in die dagen, wat een onthaal, wat een fees ten ,wat een hymnen!" .Niemand meer dan gij", zei de kar dinaal tot de ontheemden, „verlangt naar vrede, al was het slechts vanwege de ballingschap waartoe andermans ge weld U dwingt. Maar zolang het aan Kain nog mogelijk is Abel te vermoor den zonder dat iemand daartegen op komt, zolang het mogelijk is gehele na ties in slavernij te houden zonder dat iemand zich belast met de verdediging der onderdrukten, zolang het mogelijk is dat drie jaar na de Hongaarse op stand nog geregeld studenten, boeren en arbeiders worden ter dood veroor deeld voor geen ander misdrijf dan dat zij de vrijheid hebben liefgehad zonder dat de wereld gruwt van zulk een mis daad, kan men niet over vrede spreken". ,En dit is nog niet genoeg! Want se dert kort ontziet men zich zelfs niet de hand te drukken van de anti-christ, men beijvert zich om het hardst wie wel de eerste zal zijn om die hand te drukken en met hem beminnelijke glimlachjes uit te wisselen. Staatslieden en mannen op plaatsen van hoge verantwoordelijkheid weten, dat in half Europa geen schijn van vrij heid bestaat van welke soort ook, noch in de scholen, noch op het gebied van wetenschappelijk onderzoek, noch in de beroepen en dat daar slechts één soort leven mogelijk is: het bestaan van Hosanna zingende slaven. Zij weten dat men, wanneer men is blootgesteld aan de meest absolute willekeur, ieder ogen blik in een apocalyptische ravijn kan storten. Zij weten dit alles, maar laten het initiatief aan anderen over, zyn het onder elkaar oneens en zij dulden alles als versuft van angst en schrik ,of er ger nog zij stellen zich als sommige in tellectuelen in dienst van de onder drukkers, in de hoop dat zij op die ma nier in een gevaarlijk ogenblik het vege lijf zullen kunnen redden. Men kan de hoogste plaats innemen in de sociale rangorde en toch een dode zijn. Alles kan, maar de mens kan niet levend zijn in zulk een staat van ongevoelig heid. Het leven uit zich in het aanvoe len van smart ,in de kracht waarmee men reageert tegen de wonde, in de snelheid en doelmatigheid van de re actie. Wie niet reageert is verrot en vergaan". Vriendelijke woorden tegen een moordenaar „Kan een christen glimlachen en vriendelijke dingen zeggen tegen een moordenaar van christenen, tegen één voor wie het niet- genoeg is God te loochenen, maar die tevens zijn die naren en kinderen beledigt en vervolgt? Kan een christen verbintenissen aan gaan met de bondgenoten, de hulpttroe- pen van hen, die de komst van zulk een anti-christelijk schrikbewind voorberei den ook in die landen die nog vrij zijn? (Deze woorden zijn kennelijk gericht tegen hen die met de socialisten van Nenni zouden willen samenwerken). Kan men tevreden zijn met onverschil lig welk soort van ontspanning, wan neer er eerst niet een ontspanning is op het plan der menselijkheid en wan neer niet eerst respect wordt getoond voor ons geweten en voor ons geloof? Ontspanning tegenover hen die Christus opnieuw met doornen kronen en in het gelaat spuwen? En kan men de hand reiken aan hen die zulks doet?", aldus kardinaal Ottaviani. Een ander facet Vergeleken met de reis, die president Eisenhower eerlang zal maken, is het bezoek van het Italiaanse staatshoofd aan Rusland, indien dat althans nog doorgang zal vinden, van minder be lang. Maar als wij een andere maat staf aanleggen, zou deze reis een ge beurtenis van de eerste rang zijn. Zo lang de communisten aan het bewind zijn, dus sedert de dag waarop Lenin de macht in handen kreeg, heeft tot nu toe geen enkel Westers staatshoofd een officieel bezoek gebracht aan Moskou. Dat Gronchi de rij zou openen is in zekere zin bevreemdend, maar kan ook als bijna vanzelfsprekend beschouwd worden. Het is bevreemdend wanneer men Italië vereenzelvigt met de hui dige regering, die zonder fascistische steun niet lang zou duren, bevreemdend als men denkt aan de fel anti-commu nistische instelling van de Italiaanse christen-democraten en aan de sterke clericale invloeden in dit land. Maar de zaken staan er geheel an ders voor, wanneer men bedenkt d»t de Sovjetrussische regering niet Italië's eerste minister heeft uitgenodigd, maar de president der republiek. En Gio vanni Gronchi vertegenwoordigt geheel Italië. Zeker, ook hij is een christen democraat, maar behoort tot de linker vleugel; een man met veel begrip voor de sociale noden van het Italiaanse volk. Hy dankt zyn verkiezing in de eerste plaats aan de linkse partyen en herhaaldelijk heeft hy in toespraken tot de natie of in persgesprekken doen begrijpen, dat de conservatieve politiek die de opeenvolgende regeringen jaar in jaar uit blijven voeren, niet zijn poli tiek is. Wanneer we verder bedenken, dat Italië op de Russische handelsba lans de derde plaats inneemt, onmid dellijk na Engeland en Duitsland, maar dat het slecht aanging de staatshoofden van één der grote mogendheden uit te nodigen vóór Eisenhower komt, dan zal men inzien, dat er van Moskou's standpunt heel wat te zeggen valt voor intiem contact juist met Italië. Op te grote voet geleefd in dure flat Gevaarlijk Het lelden van een gezellig leventje en het zich zonder voldoende geld installe ren in een apartement op de elfde ver dieping van de Nijmeegse torenflat heeft een 52-jarige Ambonese weduwe parten gespeeld. Op een gegeven moment be liepen haar schulden een bedrag van om en nabij de 8000 gulden en dit ter wijl haar maandelijks pensioen de som van ongeveer 800 gulden bedroeg. Ten einde raad nam zij op 24 augustus vorig jaar haar toevlucht tot brandstichting. Eerst ln de flat van kennissen waar voor zij de zorg droeg wegens uitstedig- heid van betrokkenen, daarna in haar eigen flat. Aanvankelijk was de brand weer de mening toegedaan, dat ook de vrouw nog in haar woning aanwezig was en worstelde men zich door de zwa re rookontwikkeling heen. Verdachte was - na de brandstichting in een bed en in een klerenkast - echter naar Berg en Dal gegaanBij haar terug komst zou zij ook de schijn hebben wil len wekken, dat uit haar handtas een paar duizend gulden verdwenen was. Flessentrekkerij Betrof dit het eerste punt van de tenlastelegging, voorts stond zij ook te recht op beschuldiging er in de jaren 1958 en 1959 te Nijmegen een gewoonte van te hebben gemaakt van het kopen van goederen zonder volledige betaling (flessentrekkerij). Deze goederen va rieerden van een slaapkamerameuble ment tot een gasfornuis en van een boe kenkast tot lijfgoederen. Ook toen zij reeds volop in de schulden zat schafte zij zich nog dure bijouterieën aan. Te vens werd zij ervan verdacht een bedrag van ongeveer 70 gulden te hebben gesto len uit een schrijfmeubel, dat op de slaapkamer bij haar kennissen stond. Hier zou zij al voor de brand zijn ge weest. In zijn requisitoir zei de officier dat de ellende voor verdachte eerst goed be gon toen zij de bewuste flat kreeg toe gewezen en zij zich daar aan het instal leren ging. Verdachte, aldus mr. Leusink genoot een bijzonder goed pensioen, doch zij beschikt niet over de capaciteit om regelend op te treden over haar gelden. Verleden jaar 44 spoorwegongevallen Bij botsingen tussen treinen en het wegverkeer op beveiligde en onbevei ligde spoorwegovergangen waren in -59 vierenveertig doden te betreuren. Er vonden 210 botsingen plaats, In 5 ge vallen betroffen dit botsingen, waar van de verantwoordelijkheid voor het ongeval bij de spoorwegen lag. Hierby waren twee ongevallen met dodelijke afloop. In de overige lag de verant woordelijkheid bij het wegverkeer. Het aantal doden bedroeg hier 42. Het aantal botsingen van wegverkeer en spoorweginstallaties zonder dat daar bij direct treinen betrokken waren be droeg 360. Hiervan droegen de spoor wegen in 15 gevallen de verantwoorde lijkheid (bijv. dalende overwegbomen op auto's). In de overige 345 gevallen lag de schuld bij het wegverkeer (aan rijdingen van overwegbomen en knip perlichtinstallaties e.d.). Het aantal versperringen van overwegen door het wegverkeer zonder dat daarbij materiële schade ontstond voor de N.S. of waarbij zich persoonlijke ongevallen voordeden (afslaan van motoren) bedroeg 163. Per soonlijke ongevallen en materiële schade konden hierbij voorkomen worden door dat tijdig veiligheidsmaatregelen wer den genomen. Kwalijk nam hij verdachte vooral de brandstichting, die ook gevaarlijk had kunnen zijn voor de levens en de goede ren van de medebewoners van de flat. Op alle punten achtte hij het tenlaste- gelegde bewezen, doch hij wilde ten aan zien van de eis rekening houden met het feit, dat verdachte al bijna vier en een halve maand in voorarrest heeft door gebracht en hij vorderde daarom een ge- vangenistraf van tien maanden, waar van vijf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar en met aftrek van voorar rest. Mr. Kuijper ging in zijn pleidooi in op de menselijke dramatiek van de zaak en hij schetste hoe het successievelijk totaal vastliep. Nadat de echtgenoot van ver dachte in 1955 was overleden en zij fei telijk geen ruggesteun meer had in een voor haar overigens ook vreemde omge ving. Ze werd stuurloos, al meende de raadsman achter de haar tenlastegeleg- de flessentrekkerij een groot vraagteken te moeten zetten. Op grond van deze en andere punten vroeg pleiter tot slot on middellijke invrijheidsstelling van ver dachte, waarin de rechtbank na raad kamer bewilligde. Uitspraak over twee weken. Advertentie BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN jeven een paar Pottertjes in de mond snel verlichting. Duizenden vinden er dageliiks baat bij. Potter's Linia is ge liefd bij rokers, zangers en sprekers. TIN H(*KI I I V f I S U N Prijs baconvarkens wordt gehandhaafd Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten, de prijs van de bacon varkens te handhaven op f. 2.12 per kg en het maximumgewicht van bacon varkens per 18 januari te verhogen van 70 tot 72 kg. dit om het aanbod op de markt voor zwaardere varkens te ver minderen. De varkensprijzen zijn met ongeveer 15 cent per kg naar beneden gegaan. Het hierdoor ontstane aanbod is zo groot, dat het niet voldoende snel ver werkt kan worden. Door de verhoging van de gewichtsgrens van de baconvar kens wil men nu bereiken dat meer var kens in deze sector, waar de verwer kingsmogelijkheden beter zijn, worden gebracht. Gevolg van langzaam proces Vrijdag 15 jan. start onze bekende (zonder weerga) Onze opruiming is een echte Kleine restanten verkopen wy met 50 of meer kortingOnze opruiming duurt slechts enkele dagen Tijdig kopen is daarom verstandig Enkele voorbeelden: Soenecken vulpen 67.50, NU 35.— Union Lady vulpen 24.50, NU 12.90 Foto-album. 5.90 NU 2.59 Bij elk foto-album (ook by niet opruimlngs foto-album ontvangt U 2 doosjes fotohoekjes extra! VULPENKLINIEK BREESTRAAT 145 Poging tot aamvakkering belangstelling In zyn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de minister van Bin nenlandse Zaken, dat in zoverre van een permanent tekort aan politiepersoneel kan worden gesproken, het nauwelyks valt aan te nemen, dat in deze sedert jaren gegroeide toestand, welke zich ook in het buitenland voordoet, op korte ter mijn aanzienlijke verbetering kan wor den gebracht. De personeelstekorten by de politie zijn niet plotseling en door spontaan optredende oorzaken ontstaan. Wellicht zijn zij in hoofdzaak het gevolg van een proces, dat bij de bevolkingsgroepen, welke voorheen als wervingsreservoir voor de politie konden gelden, heeft ge leid tot een verminderde belangstelling voor een functie by het burgerlijk ge- zagsapparaat van de overheid. Zy kie zen thans andere beroepen, welke by in middels verbeterde arbeidsvoorwaarden niet de aan het politieambte verbonden ongemakken kennen. Verlevendiging Teneinde de belangstelling voor het politieambt weer aan te wakkeren wordt o.a. gestreefd naar verlevendiging en verdieping van de taak van het lager personeel en zoveel mogelyk naar ophef fing van die ongemakken. Deze verlevendiging en verdieping zyn mogelijk en by verschillende gelegenhe den reeds gestimuleerd. De resultaten zyn echter niet op korte termyn merk baar, o.a. omdat er een verbetering van de opleiding aan moet voorafgaan. Zoals bekend is, schommelt het lande- ïyk tekort by de gemeentepolitie de laat ste jaren om de 600 man, waarvan on geveer driekwart voor rekening van de drie grootste gemeenten komt. Rekening houdend met het gemiddelde jaarlijkse verloop zyn naar schatting in de komen de twee jaren 2000 man nodig om de sterkte op peil te krygen. De commissie werkclassificatie politie functies kan helaas niet op de streefda tum gereed zyn. Het rapport zal nu waarschynlyk 1 juli a.s. verschijnen. Promotiekansen De promotiekansen kunnen naar de mening van de minister niet meer wor den vergroot zonder dat de functionele betekenis van de rangen verloren zou gaan. De drang naar meer promotiemo- geiykheden wordt veroorzaakt door het feit, dat de huidige leeftydsopbouw niet normaal is als gevolg van de massale aanstellingen in 1945 en 1946. Het aantal hoofdagenten, dat in afwijking van een gemiddelde carrière in de komende ja ren niet tot brigadier zal kunnen worden bevorderd is daardoor groot. Teneinde in deze situatie enige verlichting te bren gen is de salarisschaal voor oudere hoofdagenten, die bekwaam en geschikt zyn voor de naasthogere rang, verlengd. De minister is bereid na ontvangst van het rapport van de commissie werkclas sificatie politiefuncties te overwegen of op dit stuk nadere voorzieningen wense lijk en mogelyk zyn. Antilliaanse maatregel na incident met Cubaanse piloten De Nederlandse ambassadeur in Ca racas heeft bekendgemaakt dat de An tilliaanse regering na het incident waarby twee Cubaanse piloten pamflet ten boven de Ned. Antillen neerlieten haar wetgeving zodanig zal wyzigen dat gevangenschap voor mensen, die betrokken zyn bij vijandelijke activitei ten boven Antilliaans grondgebied, en inbeslagneming van hun vliegtuigen mogeiyb wordt. Een zeventig-jarige bruiloft be hoort in ons land nog steeds tot de zeer bijzondere gebeurtenissen. Dit is het echtpaar Van den Bom- Weetzel uit Haarlem, dat dit pla tina feest hoopt te vieren. Bruid en bruidegom zijn beiden 87 jaar oud. Italiaanse socialisten boos over preek van kardinaal Welke stappen heeft de Italiaanse re gering genomen om het Vaticaan eraan te herinneren dat het het verdrag van Lateranen moet naleven? Deze vraag hebben Italiaanse senatoren van de (Nenni-) socialistische fractie gesteld aan premier Segni in verband met de verklaringen die kardinaal Ottaviani heeft afgelegd. Zoals bekend heeft kar dinaal Ottaviani vanaf de kansel de houding gebrandmerkt van hen, die er „niet voor terugdeinzen de hand van de onderdrukkers van de kerk te druk ken, hoewel zij zeggen christenen te zyn". De socialistische senatoren hebben Segni voorts gevraagd of de rede van kardinaal Ottaviani in verband dient te worden gebracht met de komende reis van president Gronchi naar de Sovjet- Unie. Ook willen zij van Segni weten of hij het toelaatbaar acht dat een hoge vertegenwoordiger van de R.-K. Kerk tussenbeide komt in de buitenland se aangelegenheden van de staat, ter wijl de Italiaanse grondwet duidelijk bepaalt dat de staat en de R.-K. Kerk „onafhankelijk en soeverein" zijn. Als het verdrag van Lateranen op een zo duidelijke manier geschonden wordt, kan er slechts een verwarde toestand ontstaan, wat de betrekkingen tussen staat en kerk betreft, aldus de sena toren. Ir. Van Dam: Belemmeringen voor zuivelmarkt zijn te betreuren Geen reden tot juichen over hoge prijzen De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ir. B. van Dam, heeft in zyn nieuwjaarsrede, uitgesproken in de vanmorgen gehouden openbare vergadering, een overzicht gegeven van de naar zyn mening zeer merkwaardige ontwikkeling van de zuivelmarkt in 1959. Hij meende, dat de hoge vlucht, die de prijzen der zuivelprodukten hebben genomen, eerder moet worden betreurd dan toegejuicht. Naar zijn overtuiging mag de schuld aan deze gang van zaken echter stellig niet alleen bij de handel worden gezocht. Als er een schuldvraag zou mogen worden gesteld, dan kan de oorzaak van het onregelmatige marktverloop in de eerste plaats worden gevonden in het bestaan van systemen, die het goederenverkeer zozeer belemmeren, dat normale handel onmogelijk is. Een belangrijke rol heeft ook gespeeld het feit, dat in bepaalde milieus plot seling de vrees ontstond voor een ex treme schaarste aan melk en zuivel produkten als gevolg van de droogte, een vrees waarvoor met de cijfers in de hand niet zo duidelyk reden was. De Nederlandse melkproduktie steeg in 1959 met 260.000 tot 6.500.000 ton en aangenomen kan worden dat Frankryk het enige EEG-land is dat op het stuk van de melkproduktie het slachtoffer van de droogte is geworden. De droogte bood dus beslist geen reële grond voor enige ongerustheid over de voorziening van het EEG-gebied met melk en zui velprodukten. Dat zulk een vrees zich toch heeft gemanifesteerd en dat hier door het marktverloop in ernstige mate is beinvloed. schreef ir. van Dam toe aan een psychose die de alle records brekende zomer deed ontstaan. Hakenkruis-schilders zullen zeer streng worden bestraft, zegt minister Merchiers Ook in Brussel film over moordkampen (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische minister van Justitie, prof. Merchiers, heeft een streng onder zoek bevolen naar de kladderaars, die hakenkruisen op gebouwen schilder den. Hy had reeds in een dezer dagen gehouden toespraak verklaard, dat de schuldigen zeer zwaar zullen worden gestraft. De politie doet thans het byna onmogelijke om schuldigen in verband met de misdadige antisemitische actie by de kraag te pakken, totnutoe echter zonder succes. Een schandalig feit is in de Waalse gemeente Tamines voorgevallen. Daar werden hakenkruisen geschilderd op het monument voor de door de Duitse troepen op 22 augustus 1914 terechtge stelde burgers. Op die dag fusilleerden de Duitse troepen 384 Belgische bur gers, die valselijk van verzet tegen de Duitsers werden beschuldigd. Het heeft dan ook grote verontwaar diging gewekt, dat juist dat monument werd beklad. In een industrie-voorstad van Brussel werden SS-tekens geschil derd op een openbare middelbare school. Hier zei de politie dat zy een spoor volgt, vermoedelyk zyn jonge no zems de daders. In Brussel zijn hier en daar door onbekenden kleine anti fascistische affiches op de muren ge plakt. Op die affiches kan men de vol gende tekst lezen: „Het nazistisch beest herleeft! Denk aan de 40 miljoen slacht offers van het nazisme. Weg met het neo-fascisme". Zoals in West-Berlijn wordt ook in Brussel de vertoning voorbereid van de Franse documentaire prent „Nacht und Nebel", een film die een schrijnend beeld geeft van de ellende der nazi concentratiekampen in Duitsland Het hoofdorgaan van de Belgische commu nistische partij onderstreepte in com mentaren de felle tegenactie in West- Berlijn, maar beschuldigt andere Duitse steden van schuldige nalatigheid in de bestrijding van het antisemitisme. In Gent werd een tentoonstelling van foto's en documenten uit de nazi-concentra tiekampen geopend. In een conserva tieve krant wordt het onheilspellend feit aangeklaagd, dat er in 1960 opnieuw joden van angst moeten beven. Men acht zich hier in het algemeen nochtans gelukkig, dat de antisemitische actie totnutoe zeer beperkt is gebleven. Geen enkele manifestatie is tegen de joden totnutoe in het openbaar aangedurfd. Dat monumenten die het lijden en de dood van Belgische burgers in de eerste wereldoorlog herdenken, thans worden beklad met hakenkruisen, wordt be schouwd als een poging om de goede Belgisch-Duitse betrekkingen van het ogenblik in het raam van het nieuwe Europa, te verstoren. Maar deze poging heeft totnutoe absoluut geen enkel re sultaat opgeleverd. Alle kranten ma ken duidelyk het onderscheid tussen het nieuwe West-Duitsland van Bonds kanselier Adenauer en nazi-Duitsland. In kringen van het voormalig verzet rees nochtans protest tegen de invrij heidstelling van enkele kopstukken van de politieke collaboratie met de nazi's. Uit het LEF zal voor het melkprys- jaar 1958/1959 circa 220 miljoen gulden moeten worden nabetaald. In 1957/1958 was dit f. 407.000.000 en in het jaar daarvoor f. 212.000.000. Ir. Van Dam merkte op dat de zuiv- vel-bedryfskolom voor zyn financiële uitkomsten in zeer belangrijke mate af- hankelyk is van omstandigheden waar op van Nederlandse zijde geen of nau welijks enige werkelyke invloed kan worden uitgeoefend. De resultaten zyn in hoge mate afhankelyk van het min of meer opportunistische importbeleid van onze EEG-partners. Er kunnen wel licht argumenten worden aangevoerd voor de bewering dat wij in de zuivel de nabye toekomst met gematigd ver trouwen tegemoet kunnen zien, maar de omstandigheden waaruit in 1956/1957 de crisis in de zuivel voortvloeide zyn thans nog aanwezig. Zy zullen een bedreiging blijven vor men zolang in Europa belemmeringen van allerlei aard het vrye handelsver keer voor de produkten van deze be- dryfstak onmogelijk maken. Spreker hoopte dat zy, die binnen de EEG hier aan schuldig zyn, meer en meer zullen gaan handelen naar de letter, maar vooral ook naar de geest van het EEG- verdrag en de andere internationale verplichtingen die zy hebben aanvaard. Roodchinese straaljager op Formosa geland Een straaljager van communistisch China heeft zich gisteren aan de na tionalisten „overgegeven" en is circa 100 km. ten noordoosten van Taipeh ge land, zo heeft het nationalistische mi nisterie van Defensie meegedeeld. De Mig was licht beschadigd. Het mi nisterie gaf geen by zonderheden over de piloot. Volgens welingelichte kringen is deze by de landing om het leven gekomen. Later werd gemeld, dat de straalja ger eerst het wateroppervlak van een riviertje had geraakt en vervolgens tweehonderd meter verder verongelukte waarby het toestel in brand geraakte. De piloot is in de vlammen omgekomen. Ooggetuigen hadden de indruk dat de vlieger poogde te landen. Amerikanen vergroten hun voorraad raketten Het Amerikaanse blad „Washington Post" meldt, dat president Eisenhower de bouw heeft goedgekeurd van nog zeventig intercontinentale raketten, nog drie duikboten voor het lanceren van „Polaris"-raketten met middelgrote draagwydte en een aantal raketten van dit type. Door dit besluit, dat onlangs door de Amerikaanse Nationale Veilig heidsraad is genomen, zal het aantal intercontinentale „Atlas"- en „Titan"- raketten worden verhoogd van 200 tot 270 en het aantal „Polaris"-raketten van 144 tot 192.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4