Rapport Ned. Instituut Praeventieve Geneeskunde bij minister ingediend Dr. A. Quispel Leids hoogleraar in de experimentele plantkunde Charmant TV-bezoek] Beheer overgedragen aan TNO Twee buitengewone leerstoelen in gewone omgezet Het Scheveningse Kurhaus bij V.V.S.L.-lustrum in feesttooi Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 13 januari 1960 Tweede blad no. 29947 (Speciale berichtgeving) De commissie van onderzoek inzake het Nederlands Instituut van Paeventieve Geneeskunde te Leiden heeft een rapport uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. J. M. A. van Rooij. dracht advies uit te brengen omtrent de taak en organisatie van het N.I.P.G., De commissie, die op 2 december 1958 werd ingesteld, kreeg van de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, de op zijn status en zijn personeelsbezetting. Deze opdracht werd uitgebreid toen begin februari 1959 de toenmalige minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i., prof. dr. L. J. M. Beel, de commissie verzocht een uitgewerkt voorstel te doen inzake wijzigingen in de status, de werkwijze, het bestuur en de directie en de afdelingen van het instituut. Aanleiding tot het instellen van de commissie was de ontwikkeling in het instituut in de laatste jaren, waardoor de verhoudingen zodanig slechter werden, dat het bestuur in oktober 1958 zijn ontslag aanbood. Bij de aanvaarding van het ontslag werd een tweetal bewindvoerders, de geneeskundigen Broekhoff en Spijer aangesteld, die later met directiebevoegdheid werden bekleed. heer van het instituut op zich tc ne men. Dit heeft ertoe geleid, dat dit beheer per 1 januari jl. aan T.N.O. is overgedragen. De dagelijkse leiding zal iin handen zijn van een raad van beheer, waarvan de leden reeds door T.N.O. zijn aange wezen. Het rapport is gistermiddag door de commissie, bestaande uit prof. dr. P. Muntendam, direoteur-generaal van de volksgezondheid, prof. W. F. J. M. Krul en mr. B. A. van Schaik aangeboden aan minister Van Rooij. De minister kan zich verenigen met de inhoud ervan en heeft het rapport doen toekomen aan de voorzitter van het Praeventlefonds met het verzoek zijn medewerking te willen verlenen aan de uitvoering van de voorgestelde maatregelen. Advertentie Bezinning op taak Voorts was een bezinning op een juis te taakomschrijving van het instituut noodzakelijk geworden door de sterke uitbreiding van het terrein van de ge- zondiheidseorg, hetgeen niet zonder in vloed is geweest op de ontwikkeling van het wetenschappelijk werk van het in stituut sedert zijn oprichting door prof. dr. E. Gorter in 1929. Bij haar taakomschrijving heeft de commissie zich enerzijds door deze ont wikkeling laten leiden, anderzijds door de gedachte, dat de taak van het insti tuut dient te passen in de doelstelling van het Praeventiefonds, hetwelk het instituut financiert en eigenaar is van de gebouwen en inventaris. Deze doel stelling houdt in dat de gelden van het fonds zullen worden bestemd voor het nemen of bevorderen van maatregelen, welke strekken om ziekte te voorkomen of de gezondheid bevorderen. De commissie toont aan. dat bij het wetenschappelijk onderzoek ter voorko ming van ziekte en ter bevordering van de gezondheid steeds de reactie van de mens op zijn omgeving centraal dient te staan. Bij dit wetenschappelijk on derzoek. zo constateert zij. werden reeds naast de geneeskunde terecht ook de techniek, de psychologie en andere we tenschappen betrokken. Zij omschrijft daarom de taak van het instituut als het verrichten van toegepast weten schappelijk onderzoek, gericht op de reactie van de mens met betrekking tot zijn omgeving, zulks ter voorkoming van ziekten en ter bevordering van de ge zondheid. Minister steunt Conclusies commissie Het feit, dat de gelden voor dit insti tuut afkomstig zijn van het bedrijfs leven maakt het duidelijk dat vooral de arbeidende mens de bijzondere belang stelling van de wetenschapelijke onder zoekers in dit instituut behoeft. De term „toegepast onderzoek" be tekent ,dat het onderzoek op de prak tische toepassing moet zijn gericht. Dit heeft tengevolge gehad, dat vol gens het oordeel van de commissie bepaalde activiteiten niet meer in het N.I.P.G. thuishoren, doch zich beter laten invoegen in het kader van de Leidse Universiteit. Anderzijds heeft deze taakomschrij ving voor het instituut het gevolg ge had dat de commissie als haar oordeel heeft uitgesproken, dat de gezond heidsorganisatie T.N.O., in 1949 in het leven geroepen tot het verrichten van toegepast wetenschappelijk onderzoek in het belang van de gezondheid van de mens, de aangewezen organisatie zou zijn om het wetenschappelijk be- SENSATIONELE PRIJZEN BONTMANTELS met garantie JAPONNEN OPRUIMING bii Vlag op nieuwbouw Diaconessenhuis EIND 1963 IS BOUW GEREED In tegenwoordigheid van tal van bur gemeesters uit de omgeving, enkele pre dikanten, het bestuur van het Diacones senhuis en vertegenwoordigers van ac- tie-comité's, is gistermiddag aan de Houtlaan de vlag gehesen op het hoogste punt van de nieuwbouw van het Diaco nessenhuis. Alvorens hiertoe werd over gegaan kwamen de genodigden bijeen in de kantine op het bouwterrein, waar de architect, ir. J. E. Kruisheer, er zijn vreugde overuit sprak, dat thans het hoogste punt van de bouw - het zuster huis - is bereikt. Nadat de aanwezigen zich op de hoogte hadden kunnen stel len van de gemaakte vorderingen - eind september denkt men klaar te zijn met de bouw van het betonskelet - gaf de voorzitter van het bestuur van het Diaconessenhuis, prof. dr. J. N. Bakhui zen v. d. Brink, het sein tot het hijsen van de vlag. Op een voor een dergelijke plechtigheid ongebruikelijke wijze - een hijskraan zorgde voor het transport - werd de vlag naar het hoogste puntje van het zusterhuis „vervoerd", waar een vertegenwoordiger van Wernink's Beton Mij gereed stond het dundoek aan de vlaggemast te bevestigen. Terug in de kantine sprak prof. dr. Bakhuizen v. d. Brink er zijn vreugde over uit, dat er thans tekening in de bouw komt en bood hij, zij het symbo lisch, de werknemers het pannebier aan. De directie van Wernink zorgde boven dien nog voor een alleraardigste attrac tie: de vertoning van een filmpje - ze was opgenomen bij de „generale repeti tie" van maandag j.l. - over de plechtig heid van het hijsen van de vlag op de nieuwbouw, waarvan de voltooiing eind 1963 wordt verwacht. Bij Koninklijk besluit van 30 december j.l. is met ingang van de dag waarop het ambt aanvaard zal worden benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Univer siteit, om onderwijs te geven in de experimentele plantkunde, dr. A. Quispel, thans als wetenschappelijk hoofdambtenaar verbonden aan het Plantenfysiologisch Laboratorium der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Prof. dr. A. Quispel werd op 4 de cember 1917 te Rotterdam geboren. Hij studeerde biologie aan de Leidse Uni versiteit van 1934 tot 1940. Gedurende het tijdvak 1939—1942 was hij als as sistent aan het Botanisch Laboratorium te Leiden verbonden en bewerkte aldaar zijn proefschrift over Korstmossym- biose. In 1942 werd hij als assistent ge detacheerd naar het Botanisch Labora torium te Groningen .alwaar hij cum laude promoveerde op een proefschrift getiteld: „The mutual relations between algae and fungi in lichens". Vanaf 1 juli 1943 tot 1 september 1946 was hij als adjunct wetenschappelijk ambte naar verbonden aan de microbilologische afdeling van de Landbouwkundige afde ling van de Directie Wieringermeer (N.O. Polderwerken) te Kampen. Op 1 september 1946 werd hij benoemd tot conservator aan het Plantenfysiologisch Laboratorium te Amsterdam, alwaar hij onderzoekingen verricht met betrekking op de symbiotische stikstofbinding bij de els. PROF. KARSTENS Bij Koninklijk besluit van 30 decem ber is voorts benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de algemene plantkunde prof. dr. W. K. H. Karstens thans buitengewoon hoogleraar in de plantenanatomie aan de Leidse Univer siteit. en pijn weg- wrijven met D AMPO BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Anna, dr van T. J. van der Geest en K. C. van der Hulst: Johannes Wilhel mus Marlnus, zn van J. Rijnsburger en J. M. C. Goddijn; Magdalena. dr van J. M Pelgrim en M. Jozlasse; Alfred Eduard. zn a^Ï? A' Ij0ell8er en V. P. Salomonson; Albertus Johannes, zn van R. Vriend en K. van den Berg; Alexandra Yvonne, dr van J. Guérln en H. J. A. Bodar; Allda Petronella. dr van J. de Wagenaar en I. A. M. van Rijt; Cornells Johannes, zn van J. J. van Oosten en M. K. van Leeuwen; Con stance. dr van H. Terlnk en J. A. H. Goo- sen, Geertrulda Antonla Maria, dr van D Wessendorp en T. de Knegt; Cornelia, dr van H. Kadé en P. Schalkers: Elisabeth Johanna Catharina, dr van T. G. van Kampen en B. van Dlemen; André, zn van I. G. van de Water en L. A. Slebert. OVERLEDEN P. Smit, 67 jaar, man; F. van Zhp, 46 Jaar, echtgenote van P. C. Sloos; F. Leupe. 53 jaar, man; G. Nleuwenhuijsen, 87 jaar weduwe van H. Ju; W. F. H. Schroder, 63 Jaar man; E. de Heer, 81 Jaar, weduwe van J. van Iterson; J. Verhoeven, 88 Jaar; weduwe van P. Verver; A. Blok, 75 Jaar. man; J. Jansen, 93 Jaar, man. Prinses Beatrix heeft als presidente van Versieringscommissie aandeel in plannen PROF. SNELLEN Bij Kon. Besluit van dezelfde datum is gerekend van 21 sept. j.l. in de fa culteit der geneeskunde aan de Leidse Universiteit benoemd tot gewoon hoog leraar in de cardiologie prof. dr. h. A. Snellen, thans buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Weldra bestaat de „Vereniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden'., de V.V.S.L.. 60 jaar. Tal van feestelijkhe den ter viering van dit twaalfde lustrum staan op het programma. Een groot deel hiervan zal zioh. zoals gemeld, in Leiden afspelen, maar op 28 januari a s. geeft de V.V.S.L. in het Kurhaus te Scheveningen een gala- toneelvoorstel ling. Om deze gala-avond een extra fees telijk tintje te geven, zal het echele Kurhaus-complex versierd worden. Daartoe is een speciale Versierings commissie in het leven geroepen, waarvan Prinses Beatrix presidente is. Dezer dagen is zij naar het Kur haus gekomen om daar met andere leden van de Versieringscommissie het gehele complex in ogenschouw te ne men om te zien hoe de diverse lokali teiten in feesttooi gestoken kunnen worden. Geruime tijd heeft de Prinses in het Kurhaus vertoefd om met de inspec teur van de Kurhauszalen overleg te plegen. Hierna werd een plan de cam pagne opgesteld en sindsdien zijn dage lijks vrouwelijke studenten uit Leiden in het Kurhaus aanwezig, gewapend met grote papieren om de plannen uit te werken. De leden van deze Versieringscommis sie blijken grootse ideeën te willen uit werken. gezien de dagelijkse conferen tie, die zij met de leiding van de Kur- zalen hebben. In hoeverre de plannen ook verwezen lijkt zullen kunnen worden, vast staat, dat het Kurhaus op de 28e januari in ieder geval een bijzonder feestelijk aan zien zal hebben. Lezers schrijven Ijsbaan Roomburgerpark Nu mede door het uitvallen van de baan van de Leidse IJsclub op het Schuttersveld de belangstelling voor de Ijsbaan van het tennispark in het Room burgerpark sterk is toegenomen, komt het mij voor, dat bij de ingang enig toe zicht wel gewenst zou zijn. Vooral tegen het uur van openstelling is het gedrang om binnen te komen - de toegangsruim te is maar zeer beperkt - groot en wor den de kleintjes onder de voet gelopen. Ook zou een tweede gelegenheid tot het kopen van entree-kaarten reeds uit komst bieden. U dankend voor de plaatsruimte. Mevr. De N. ALS DE WINTER KOMT Nu Koning Winter over ons land re geert en de sneeuw gestadig neervalt, zullen zij die hun werkkring binnens huis hebben en in een warm vertrek hun arbeid verrichten, zeker geen ja loerse blikken werpen op hen die hun arbeid langs de besneeuwde wegen en straten ten uitvoer brengen. En als de sneeuwval geëindigd is, zul len bijna alle ingezetenen hun trottoir weer keurig van sneeuw ontdoen en voor hun stoep tot een berg opstapelen. Zij vergeten daarbij, dat leveranciers maar ook hun huisgenoten telkens over deze barricade moeten klimmen willen zij hun woning kunnen betreden. Nu is mijn vraag: zou het niet wense lijk zijn om vóór ieder huis een opening in deze barricade te maken zodat le veranciers - ik denk hierbij speciaal aan hen die huis-aan-huis hun waren bren gen, o.a. bakker, melkboer, groenteboer en last but not least de vuilnisman, hun werk iets gemakkelijker ten uitvoer kun nen brengen. Ik ben ervan overtuigd dat wanneer aan deze wens gehoor wordt gegeven, men de gemeenschap een grote dienst bewijst, speciaal aan hen, die in vaak barre kou en moeilijke omstandigheden huis-aan-huis hun waren bij U brengen. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsing. D. Pelt, melkboer ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. scheikunde de heren J. W. a. Meijer (Leiden) en j. A. Peper (Rijswijk). OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wordt U dikwijls geïnviteerd voor een ,,tv-soiree" bij vrien den? Toon U de hoffelijke medekijker - breng de gast vrouw zo nu en dan een kleino hulde! Een kleurig bosje bloe men, een fijn doosje bonbons - of wó.t Uw dankbaarheid U maar ingeeftEn duelleert U gerust een beetje over de beste kijk plaats: U wilt die niet hebben. Kritiek op het kijkspel? De tv-journalist van Uw dagblad neemt die taak met plezier van U over! Over de sigaretten dio op zo'n avond gepresenteerd zullen worden Gladstone natuurlijk! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. king size VOORNAAM EN AANGENAAM 20 stuks f l» Dr. P. v. Duijn lector in de histochemie By Koninklijk besluit van 30 de cember is met ingang van de dag waarop hfj zgn ambt aanvaarden zal, benoemd tot lector in de faculteit der geneeskunde aan de Leidse Universi teit, om onderwijs te geven in de his tochemie: dr. P. van Duqn, thans als wetenschappelijk hoofdambtenaar A aan het Pathologisch Laboratorium verbonden. Dr. Van Dufjn werd op 22 juli 1921 te De Lier (Z.-H.) geboren. Hij be haalde in 1939 het eindexamen h.b.s. b te Rotterdam. Hij deed het doctoraal examen scheikunde aan de Vrije Uni versiteit in 1947. Hij promoveerde bij prof. dr. E. Havinga op 16 mei 1951 op een proefschrift getiteld: „Arenico- chroom een nieuwe kleurstof uit Areni- cola- Marina L." In 1947 werd hij hoofd van de biochemische afdeling van het pathologisch laboratorium te Leiden. Advertentie KOM NOU! EXTRA 50 stuks handwerk SENORITA'S f4.—. SIGARENMAGAZIJN C. WALENKAMP PRINSESSEKADE 1 >EN - TEL. 21126 NIET WIELER- MAAR SCHAATSSPORT Naar aanleiding van kritiek „Staal en staaltjes" van onze t.v.-medewerker, wijst de heer A. de Geus uit Noordwijk- Binnen er terecht op, dat de come-back van de Amsterdamse bakker in het quiz-programma van Theo Eerdmans niet betrekking had op diens kennis omtrent de wieier-, doch van de schaatsensport. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand december zijn de vol gende voorwerpen gevonden: etui inh. vulpen, herenpantalon, damesporte- monnee. pedaalemmer, pak inh. kleding, damespolshorloge, duimstok, kinder- handsohoenen, bankbiljet, motorbril, da mestas, city-bag, zelfbinder, heren pols horloge, schooltas, kinderfietsje (drie wieler), speelgoedeendje, gymschoentje, wanten .kokosmat, sleutels, zadeldek, overall,uitlaat, wetboeken, damesbril, autobuitenband, herenbril, zaklantaarn, rozenkrans, sjaal, motorwant, kinder- bril, 1 pr. sportkousen, voetsteun, pas ser, muts, aktentas met inh., autostep, trainingsbroekje, korte jas, konijn, cein tuur. babykleertjes, kettinkje, werk broek. herenschoenen, damesschoenen, jekker, regenbroek, parkiet doos inh. beschuit stola, portefeuille, damespara plu, zegelring. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden, in gang poort .op woensdag- en zaterdag middag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Zoals w'ij gisteren reeds schreven, heeft de gemeente van de kunst handelaar S. Rozenberg te New York te koop aangeboden gekregen een schilderij van Jan van Goyen, voorstellend een winterlandschap. In afwachting van de beslissing van de Leidse raad heeft de kunst handelaar, toen bleek, dat de ge meente belangstelling voor dit schilderij toonde, het doek reeds ter beoordeling aan de museum directie toegezonden, waarna het aan een minutieus onderzoek is onderwerpen. Van Goyens winter landschap is een prachtig schilderij gepenseeld in de gematigde tinten, welke kenmerkend zijn voor deze zeventiende eeuw se landschapschil der.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3