Papoea's protesteren tegen de verklaringen van de heer Jouwe Handen en Li ppen 4beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine 4 MR. LUNS VOORZITTER VAN CONFERENTIE ZES-ZEVEN Vorst in Europa Met een enkel woord Agenda Koop nu IVOROL M WOENSDAG 13 JANUARI 1960 Kwestie van rancune en eigenbelang Volgens het Maleise weekblad „Pentangara" hebben een aantal in de Papoease samenleving op Nieuw-Guinea zeer geziene figuren een telegram gezonden aan de minister van Binnenlandse Zaken, waarin zij, in verband met uitlatingen van de heer Nicolaas Jouwe „de ware toestand uiteen zetten waarin de autochtone In deze verklaring stllen de onderteknaars (de heren M. W. Kaisipo, L. Jouwe, maatschappij van Nieuw-Guinea verkeert". G. Seweri, P. Tettebossy, J. F. Marey en J. M. Nemnay) dat hun „vriend" N. Jouwe weliswaar geen officiële vertegenwoordiger is van het Papoeavolk, maar als zoon van het land recht heeft de ware toestand uiteen te zetten, en al dat gene naar voren te brengen waarvan hU denkt, dat het van belang is voor land en volk. Uit de verklaringen van Jouwe is echter gebleken, dat „rancune en eigenbelang in de zaak mengt, het landsbelang in gevaar brengt en de naam van het Papoeavolk bederft". Kaisiepo en de zijnen schrijven o.a.: „Het Papoea volk heeft duidelijke teke nen gezien dat de leiding tot de verwe zenlijking van het zelfbeschikkingsrecht steeds meer gefundeerd wordt, zowel op het terrein van het onderwijs als op het vlak van de individuele economische ac tiviteiten. De politieke ontwikkeling werd niet onderdrukt, maar wij Papoea's hechten meer waarde aan de economie dan aan de politiek, die zich slechts in leuzen uit". Het telegram zegt verder: „Voor ons Papoea's is er geen verschil in positie tussen beide gouverneurs dr. Van Baal en dr. Platteel als vertegenwoordiger van de Koningin, wat betreft de recht vaardige uitoefening van het gezag in dit deel van het Koninkrijk. Wij be treuren ten zeerste dat door de verkla ringen van vriend Nicolaas Jouwe mo gelijkerwijs het foutieve beeld is ont staan als zou de gewezen gouverneur dr. Van Baal zo maar zonder meer met de Papoea's hebben verkeerd, terwijl de huidige gouverneur Platteel een gouver neur zou zijn die de Papoea's wegstuurt wanneer zU hun opwachting bi) hem willen maken". De Papoea's, ook de heer Jouwe, zijn diverse malen ontvangen, aldus het te legram. Over de censuurkwestie wordt gezegd: „Wij Papoea's en andere niet-Neder- landers zijn door de censuurkwestie ab soluut niet van streek geraakt, noch hebben wij daar een politieke uitleg aan gegeven. Wij allen zien dit als een over treding van de wet maar wij beschou wen dit anderzijds als een foutieve han delswijze waarmee het welzijn van ons land en samenleving werd beoogd". De heer Kaisiepo en zijn mede-onder tekenaars beschouwen tenslotte „de handelwijze en de verklaringen" van de heer N. Jouwe „als het begin van een nieuwe politieke stroming die een cri sis zal oproepen, welke ten aanzien van Nieuw-Guinea reeds aan het afnemen was. Uiteraard vordert de ontwikkeling met langzame schreden. Dit is echter geen vooropgezet doel, maar een toestand die grotendeels mede afhankelijk is van het inzicht en de bekwaamheid van de Papoea's zelf." Doorgestoken kaart „Dit is een reactie van het gouverne ment zelf", aldus de heer Nicolaas Jou we het telegram bestempelend. „Ik kan niet geloven dat dit telegram afkomstig is van de heer Kaisiepo en de andere ondertekenaars", verklaarde de heer Jouwe. De heer Kaisiepo, zo zei hij, is met de andere ambtenaren op het bureau Voorlichting Bevolking werkzaam en redigeert met hen het Arme mannen De vrouwen komen er niet te best vanaf in het onderzoek, dat de Britse bond van textielgrossiers heeft laten instellen naar de koopgewoonten van man en vrouw als zij samen komen winkelen. De vrouw, aldus het rapport, vergeet vaak de meest elementaire beginselen van hoffelijkheid, als zij met haar man in een manufacturenwinkel staat. Het is maar: „Dit moet je hebben, Jan, dat niet", of „Dat kun je niet hebben, daar ben je te oud voor". „Doe dat ding alsjeblieft uit, je ziet er uit als een vogelverschrikker". Als de man eens iets wil hebben met een wat vrolijk tintje, krijgt hij al gauw te horen: „Denk aan je leeftijd, George. Dat lichte goed is voor jonge mensen". Als het echter om een eigen pakje of mantel gaat, is heel vaak geen kleur vrolijk of jeugdig genoeg. Vrouwen, zo menen de verkopers, hebben het helemaal niet graag, dat hun mannen erbij lopen als een Don Juan. Zij houden hem liever „gewoon", onopvallenden „safe" voor zichzelf. Allervervelendst kunnen de dames ook zijn, aldus de ondervraagde kopers, wat betreft de prijzen. Voor zichzelf plegen ze niet zo nauw te kijken, maal ais manlief zijn zinnen gezet heeft op een exclusief jasje van tachtig gulden, kunnen zij soms „op de meest irrite rende manier" vasthouden, dat het jasje van veertig toch eigenlijk nog wel net zo keurig staat. Ondanks dit alles hebben de winke liers toch liever dat mevrouw mee komt, als meneer wat nodig heeft. Want als meneer eens iets alleen koopt, is hij meestal de volgende dag terug om te ruilen! Britse raketten kunnen kunstmaan lanceren Een combinatie van Britse raketten kan een satelliet van bijna een ton in een baan om de aarde brengen of een projectiel van 90 kg naar de zon zenden. Dit heeft de minister voor luchtvaart, Duncan Sandys, te Londen op een bij eenkomst van het Britse genootschap voor luchtvaart meegedeeld. Volgens de minister was de tijd nog niet gekomen om te beslissen of Enge land een onafhankelijk program voor ruimte-onderzoek moet hebben. Een combinatie van een raket van het type „Blue Streak" en de ,31ack Knight", die voor onderzoekingen wordt gebruikt, versterkt met nog een trap, zou z.i. de nodige stuwkracht kunnen opleveren voor het lanceren van een satelliet van bijna een ton. Marconist komt 10 februari voor De Nederlandse marconist, die van moord op Lynn Kaufmann wordt be schuldigd, zal op 10 februari voorkomen, aldus heeft het hoofd van het Hoogge rechtshof te Boston Paul C. Reardon bekend gemaakt. Rechter Prank J. Mur ray is door hem aangewezen om het proces te leiden. Deze datum 16 in over leg met de verdediger Langdon Powers vastgesteld. Maleise blad dat een gouvemements- uitgave is. Hij noch de anderen verstaat en spreekt redelijk goed Nederlands. Zij zijn niet in staat dit te schrijven. „Dit is doorgestoken kaart". Boven dien aldus de heer Jouwe, mis ik de handtekeningen van vooraanstaande Papoea's, zoals Mosimusendi, Inury, Indei, Wajoi en Abomsuwor, die veel meer gezag hebben dan de heer Kaisiepo en zijn mede-ondertekenaars. Wij heb ben, twee dagen voor mijn vertrek uit Hollandia, uitvoerig van gedachten ge wisseld over het doel van mijn reis naar Nederland. Wat ik hier gezegd heb is de formulering van ons aller overtuiging, aldus de heer Jouwe. ruw? Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met planer Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl.f. 3.60 Bernard Haitink niet naar Minneapolis Zoals gemeld, heeft Bernard Haitink, eerste dirigent van het Radio Phllhar- monisoh Orkest, onlangs een aanbod ontvangen om vaste dirigent te worden van het Symfonie Orkest van Minnea polis. Daar Haitink contractuele verplich tingen heeft met het Concertgebouw orkest hij zal o.a. van 8 april tot 8 juni tezamen met Jochum een tournee met dit ensemble door de Verenigde Staten gaan maken heeft Haitink voor dit vererende aanbod bedankt. Wel zal hij af en toe als gastdirigent van het Symfonie Orkest van Minnea polis optreden. Nederland neemt een seliarnierpositie in Amerika helt over naar „Klein Europa (Van onze Parijse correspondent) De ministersconferentie van de Zes (Euromarkt) en de Zeven (EVA) in Parijs, die officieel slechts „officieuse gedachtenwisseling" wil heten, heeft gisteren op Zweeds-Italiaans voorstel het hoofd van de Nederlandse delegatie tot haar voorzitter uitgeroepen. Het beraad, dat gistermiddag begon zou vandaag zijn einde weer bereiken, nadat de twee agendapunten de verhouding tussen de Zes en Zeven en de hulp aan de ontwikkelingsgebieden van verschillende kanten zullen zijn belicht. De keuze van minister Luns tot president kan aan drie over wegingen worden toegeschreven. In de eerste plaats bezet Nederland een soort scharnierpositie tussen de Zes en de Zeven, waardoor minister Luns door beide partijen politiek aanvaardbaar bleek te zijn. Bovendien heeft zeker ook de persoon- lijkheid van de Nederlandse minister, die om zijn soepele omgangsvormen en zijn zin voor humor ook in de internationale diplomatieke kringen veel sympathie verwierf, een gewicht in de schaal geworpen. En tenslotte behoort minister Luns in het Europese concert zo zoetjesaan tot de veteranen, zodat men ook op zijn rijke ervaring gaarne een beroep heeft willen doen. ren dit keer nu eens met geen woord uit de diplomatieke school te klappen en de Nederlandse woordvoerder heeft zich tegenover de pers in ieder geval scrupuleus aan die afspraak gehouden. De indruk na de eerste dag was, dat Amerika sterker naar de zes van Klein Europa dan naar de Zeven van de En gelse vrijhandelszone overhelde en voor al de Franse bleken over die ontwik keling niet weinig opgetogen te zijn. Ondanks de discretie waarom minister Luns de conferentie had verzocht, meende men in diplomatieke kringen in Parijs gisteren toch te weten, dat de Amerikaanse woordvoerder Dillon, voor stellen had gedaan met de bedoeling Amerika en Canada als volwaardige leden en dus niet langer als audi teurs of waarnemers bij het Europese economische overleg ingeschakeld te krijgen. De economische belangen van Europa zijn voor Amerika even gewich tig, zo zou Dillon hebben verklaard, als voor de Europese landen zelf. Washington toont grote belangstelling Nadat mr. Luns gisteren de voorzit tershamer van zijn Franse collega en gastheer Couve de Murville had over genomen, hield de Amerikaanse onder minister Dillon een rede van ongeveer een half uur, waarin de gedachten en verlangens van Washington met betrek king tot de Amerikaans-Europese eco nomische samenwerking, die tot dusver voornamelijk bij geruchten bekend wa ren geworden, in concrete vormen wer den geformuleerd. Op dit Amerikaanse exposé, dat dus een soort blauwdruk voor de toekomstige Westerse relaties in het economische verkeer bevatte, is geen debat gevolgd en de eerste zitting was zo in een goed uur al weer bekeken. Op verzoek van voorzitter Luns heb ben alle gedelegeerden een eed gezwo- Bijna overal in Europa is de tempe ratuur beneden nul graden Celsius en heeft het verkeer last van gladde we gen. In Parijs heeft ij zei op de straten tot verscheidene ongelukken geleid. Aan de Zwitserse oever van het Boden meer hebben zich stapels IJsschotsen gevormd. De grote verkeersweg tussen Düssel- dorf en Keulen is gisterochtend ver scheidene uren geblokkeerd geweest als gevolg van kettingbotsingen. Uit alle delen van Oostenrijk wordt zware sneeuwval gemeld. In Tirol en Stiermarken komen temperaturen van 20 graden Celsius onder nul voor. In het gebied van de Italiaanse ste den Florence en Triëst is sneeuw ge vallen. In laatstenoemde stad zijn in sommige straten touwen gespannen om voetgangers steun te bieden bij het lopen over het spiegelgladde plaveisel. Bovendien wordt het gaan bemoeilijkt door windvlagen van meer dan 100 km. per uur. Vele van de 147 bergpassen in Spanje alsmede de wegen tussen Barcelona en Madrid waren gisteren door sneeuw ge blokkeerd. De koudegolf, die tot in Cor doba in het zuiden is doorgedrongen, heeft tot dusver aan zes personen het leven gekost. In de badplaats Alicante aan de Middellandse Zee sneeuwde het voor het eerst sinds 34 Jaar. Paratyfus in bejaardenhuis In het gemeentelijk tehuis voor ouden van dagen te Berlikum (Fr.) zijn en kele gevallen van paratyfus geconsta teerd. Twee inwoners van het rusthuis waren naar een ziekenhuis te Leeuwar den overgebracht en daar overleden. Zij waren beiden in een shocktoestand ge raakt, die de dood tengevolge had. Hier door ontdekte men ook de besmetting met paratyfus. Zes andere inwoners van het tehuis, onder wie een oude vrouw van 90 jaar en enkele mannen van ruim 80 jaar, bleken eveneens met paratyfus te zijn besmet. Vier van hen zijn naar de barakken voor verpleging van be smettelijke zieken te Leeuwarden over gebracht. Twee van hen worden in het tehuis zelf verpleegd. In het rusthuis zijn strenge isolatiemaatregelen getrof fen om uitbreiding te voorkomen. De patiënten zijn geïsoleerd en nie- man mag het tehuis in of uit. Er heb ben zich geen nieuwe gevallen van be smetting voorgedaan. De overleden in woners waren twee mannen van 71 en 69 jaar. Onderhoud De PousErhard De Nederlandse minister van Econo mische Zaken de heer J. W. de Pous, heeft gisteren te Bonn besprekingen ge voerd met de Westduitse minister van Economische Zaken. L. Erhard. Westduitse ambtenaren deelden mede. dat er een uitvoerige gedachtenwisse ling is geweest over fundamentele vraag stukken. Advertentie KASBOEKEN DOORSCHRIJF KASBOEKEN Speciaal TAB. REGISTERS voor middenstandszaken. TAB. REGISTERS tot 30 kolommen. Gr. collectie opbergmappen Ordners - Archiefzakken of Doorschrijfsystemen dozen in 14 standaardmodellen. VOOR HEDENAVOND Hilversum I. 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Re- geringsultz.De leerplicht en het school geld van uw kind, door O. Bottlnga, v. h. ministerie van Onderw., Kunsten en We- tensch. 18.30 Ra dlo-Volksuniversiteit Letterkunde als strijdperk der overtuigin gen, door dr. A. Saalborn. Tweede lezing: De Intellectuelen. 19.00 V. d. kind. 19.10 De toekomst ln spiegelschrift, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Een meisje met rood haar, hoorsp. 20.50 La camblale dl matrlmonlo, opera. 21.45 Planorecital. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nws. 22.40 Orgelspel en zang. 23.00 TUssen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Jazzmuz. 23.40 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). NCRV: 18.15 Boekbespr. 18.30 Leger des Heils-kwart. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Omr.- ork. 20.55 Het evangelie van Thomas, le zing. 21.15 Samenzang. 21.45 Afrikaners stellen hun eisen, rep. 22.00 Gram. 22.10 Meisjeskoor. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsport- ultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nwe. gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA VPRO: 17.00 V. d. kind. 17.25—17.30 V. d. kleuters. NTS: Intern. JeugdJourn. (17.3017.40). NTS: Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Sportact. 20.50 Lichte muz. 21.35 TV-documentalre. 22.00—22.20 Film. VOOR DONDERDAG 14 JANUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters .11.00 Kookpraatje .11.15 Gram. 11.45 Kinderangsten en hun genezing, le- HAARLEMMERS t'iiAAT 167—Dl LEIDEN. BINNENLAND Tilly Relntjes, leerlinge van de Aca demie voor Beeldende Kunsten en Kunst nijverheid te Arnhem, heeft met haar mo del „Frasqulta" de tweede prijs gewonnen op de ln Stockholm gehouden internatio nale modeshow, georganiseerd door een textielbedrijf te Enschede. De eerste prijs werd toegekend aan de Zweedse ontwer per Curt Ostllng. Op de avond van de Griekse natio nale feestdag, vrijdag 25 maart a.s., zal de ambassadeur van Griekenland, de heer Tzlras. ln het Gools museum te Hilversum de tentoonstelling „Hellas in Hilversum" openen, die ten doel heeft belangstelling te wekken voor het klassieke byzantijnse en hedendaagse Griekenland. Ultimo november 1959 was het sy steem van de werkclasslficatle bij de Rijksoverheid van toepassing op ruim 13.500 functionarissen, werkzaam bij het Departement van Defensie. Daarvan kwa men ongeveer 11.500 functionarissen voor prestatiebeloning ln aanmerking, zo deelt de minister van Binnenlandse Zaken ln zijn memorie van antwoord Inzake de be groting van Binnenlandse Zaken voor 1960 mede in antwoord op vragen van leden van de Eerste Kamer op vragen over de resultaten van werkclasslficatle. Morgen om half een wordt ln de aula van de Landbouwhogeschool te Wa- genlngen de overleden rector-magniflcus van de hogeschool, prof. Ir. W. de Jong. herdacht. Als sprekers zullen optreden de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. MarJJnen en de voorzitter van het bestuur van de Landbouwhogeschool, de heer M. J. van Bommel van Vloten en voorts o.m. de vertegenwoordigers van de Wagenlngse studentenraad. De Zuldafrlkaanse ambassadeur, dr. F. E. Geldenhuys, heeft gistermiddag ln de ambassade in Den Haag aan de Mid delburgse HBS-er Caesar Hulstaert, win naar van de opstelwedstrijd „Suid-Afrlka 16581958". zijn uit boeken bestaande prijs uitgereikt. De wedstrijd was uitge schreven door het Zuldafrlkaanse depar tement van O.K. en W. om meer bekend heid te geven aan het Zuldafrlkaanse boek. BUITENLAND Komotlni. de hoofdstad van de Griek se provincie Rhodope, staat blank tenge volge van de zware regenval en overstro mingen ln Noordoost-Griekenland; 70 procent van de huizen en winkels is ver woest. Een Inwoner kwam om het leven. In het gebied rond Komotlni, dat meer dan 30.000 Inwoners heeft, staan vijf dor pen blank. In totaal zijn 12.000 mensen dakloos geworden. Alle verbindingen ln dit gebied zijn verbroken. Ook Turkije kan niet meer per trein bereikt worden. De Griekse regering verleent hulp en zendt voedsel en andere goederen naar het ge troffen gebied. Gisteravond z(jn te Dortmund, in West-Dultsland. 38 personen gewond bi) een botsing tussen een tram en een auto bus: 23 gewonden moesten ln een zieken huis worden opgenomen, de toestand van acht hunner ls ernstig. shire dat 135 inwoners telt. is aan een groot gevaar ontsnapt nadat kaliumcya- nlde, genoeg om een miljoen mensen te doden, in de hoofdstraat terecht was ge komen. Drie vaten met het dodelijke gif waren van een vrachtauto gevallen en opengesprongen, waardoor de vloeistof wegstroomde. De dorpelingen namen de vlucht. Brandweerlieden en politieman nen met gasmaskers op maakten de stra ten schoon. Er was een hele dag nodig om met behulp van chemici, de straten en velden te desinfecteren. De bewoners mo gen voorlopig geen pompwater drinken. In Warschau is een proces begonnen tegen 21 hoge Poolse functionarissen, o.w. verscheidene directeuren van levensmid- delenbedrijven. die ervan worden beschul digd steekpenningen te hebben aangeno men. Het proces zal ongeveer een maand duren. In Hamburg zijn vier personen aan de papegaaienziekte overleden. Dertig be smette personen moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. Artsen schrijven de infectie toe aan de grote verkoop op Kerstmis van papegaaien die niet afdoen de gecontroleerd waren. Men heeft 1.500 papegaaien, die men een gevaar achtte voor de volksgezondheid, gedood. Negen mannen die ln de Lambert- baai nabij Kaapstad op kreeft visten, zijn maandag door een grote golf uit hun boot geslagen en verdronken. Een groep „Stiljagi" (Russische no zems) is door de Russische autoriteiten gearresterd omdat zij duizenden rock'n 'roll- en boogie woogleplaten voor dik geld hadden verkocht. De platen waren opgenomen op oude röntgencllches. De 20- jarlge Moskovlet Dmitri Pawlof. die de ..verkooporganisatie" had opgericht, kreeg twee jaar gevangenisstraf. Verscheidene „agenten" die werkten tot in Novosibirsk en Astrakan toe, kregen mildere straffen. De Franse autoriteiten ln Algiers hebben gisteren voor de tweede maal ln drie dagen het Parijse blad „Parisien Ll- beré" ln beslag genomen. Ook ditmaal ge schiedde dit met het oog op een commu niqué van Europese „activisten", waarin allen die door de herleefde activiteit van de Algerijnse verzetsbeweging worden be dreigd. worden opgeroepen, verdedigings troepen te vormen, welke verbinding moe ten onderhouden met het „Comité voor begrip van nationale bewegingen". „Nleuw-China" meldt dat drie in Hongkong opgeleide spionnen, die op zich hadden genomen in de Chinese volksre publiek sabotagedaden te plegen ter dood zijn veroordeeld. Drie andere spionnen, die zich bij communistisch-Chinese autoritei ten hadden gemeld, werden niet veroor deeld. Vijf leiders van de Argentijnse vak bond van handelsbedienden zijn gisteren op last van het ministerie van Volksge- gezondheld te Buenos Aires overgebracht naar een ziekenhuis. De leiders waren al twaalf dagen ln hongerstaking. Na de mis lukking van de stakingen in december zouden de v(jf vakbondsleiders tot dit ln het oog lopende protest tegen „de onge voeligheid va nde werkgevers" zijn over gegaan om hun prestige bij de leden van de vakbond te verhogen. Juan Jose Rotella, een Paraguayse guerrillaleider, en 6 van zijn mannen zijn dinsdag de Argentijnse grensplaats Puerto Gisela binnengekomen en hebben zich aan de autoriteiten overgegeven. Rotella werd door geregelde Paraguayse troepen achter volgd. De terugtocht van Rotella. precies een maand na het begin van de guerrilla- actie tegen het bewind van president Stroessner, zou grote teleurstelling onder de Paraguayse ballingen in Argentinië ge wekt hebben. De Amerikaanse minister van Handel, Frederick Muller, heeft ln een persconfe rentie meegedeeld, dat de Amerikaanse regering krachtig zal streven naar uitbrei ding van de uitvoer en vermindering van het tekort op de betalingsbalans. In het kader van dit streven zal de regering de commerclele staven van haar ambassades uitbreiden en ln het buitenland perma nente tentoonstellingen van Amerikaanse foederen inrichten. Minister Mullqr ver- laarde, dat het zeer wel mogelijk moet worden geacht de uitvoer met 10 15 pro cent te doen stijgen, waardoor de beta lingsbalans met 2 miljard dollar per Jaar zou verbeteren. Amerikaanse geleerden zijn erin ge slaagd warmte rechtstreeks om te zetten ln wisselstroom. Het experiment zou kun nen lelden tot het gebruik van appara tuur, die dit proces rechtstreeks ver richt, waardoor stoomketels en turbines niet meer nodig zullen z(jn. Een Boelng-707 van de Intercontinen tale versie heeft de afstand tussen Lon den en New York afgelegd ln de tijd van 6 uur en 12 minuten. In het vliegtuig za ten 117 passagiers en een bemanning van elf personen. De gemiddelde snelheid be droeg 890 km per uur. Het oude record stond eveneens op naam van Pan Ameri can. gemaakt op 28 december vorig Jaar, jn 6 In een ziekenhuis te Edinburgh wordt een nieuw elektronisch apparaat ln ge bruik genomen dat de thermometer ver vangt wanneer het storen van patiënten ongewenst is. Er is een draad aan de pa tient bevestigd en de verpleegsters kunnen aan hun werktafel door het drukken op een knop de temperatuur van de patient aflezen. De Oostenrijkse politie heeft te We nen een 26-Jarlge timmerman gearresteerd die wordt beschuldigd van moord op een studente van wie ledematen in asbakken waren gevonden. Volgens de politie had de man gezegd dat hij het meisje had ge dood toen zij hem een brutaal antwoord Nadjid Talebani, het hoofd van een ln Irak wonende Koerdenstam, ls onlangs naar Perzlë uitgeweken met het gros van de tweehonderd gezinnen waarvan hij het hoofd is. De regering van Perzlë getroost zich veel moeite om de uit Irak uitge weken Koerden zo goed mogelijk te ont vangen, daar Irak van mening ls. dat de Perzen en de Koerden veel gemeen heb ben. Volgens ln Teheran ontvangen be richten zou de regering van generaal Kas- sem de Koerdenstammen, die het niet eens z\jn met de politiek van de Iraakse regering, willen ontwapenen. WOENSDAG Ambachtsschool: Werkcursus K. en O. „Praktische autotechniek". 7.30 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Chr. Plattelands vrouwen- en melsjesbond. 8 uur nam. Rehoboth: Gemeenteavond Ver. van Vrijz. Hervormden. Spr. ds. W. J. H. Hu- beek. „Moeten de vrijzinnigen uit de Kerk?" 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Film over Palaeontologle. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Lezingmej. G. E. de Groot over: „Fossilisatie". 8 uur nam Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing C. Ouwehand over „Japan-sneeuwland". 8 uur nam. Zomerzorg: Shell-avond Ver. van Oud leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. DONDERDAG Bethlehemkerk (Driftstraat 49): Film „Ontspoord" voor Rekkense Inrichtingen. 8 uur nam. Jeugdvoorstelling „De geheim zinnige wlldstroper" te 4.30 uur nam. Gebouw Chr. Soc. Belangen (Oude Sin gel): Leldse Chr. Besturenbond. Spr. C. J. van Mastrlgt over de vrijere loonvor ming. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. G. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Veron. 8 u. nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg speelt „Miss Ba". 8 uur nam. Tearoom v. d. Heijden (Breestraat 85) Ned. Ver. voor Natuurgeneeswijze. Spr. H. van der Uawich. 8 uur nam. VRIJDAG Oude Singel 236: Receptie 50-iarig be staan Chr. Bond „Unltas". 89.30 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Ned. Chr. Vrou wenbond. Spr. mevr. A. M. de Moor-Ring- nalda. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Kon. Vlaamse Schouwburg speelt „Miss Ba". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jeugdconcert Mij voor Toonkunst. R'dams Philharmonlsch Orkest olv. Frans Moonen. 2 en 3.30 uur nam. Zomerzorg: Jublleumverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. Lezing over luchtpost. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Schouwburg: Herdenking 175-jarig be staan Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Optreden van Cilli Wang. 8 uur nam. Den Burcht Jacobazaal)Nieuwjaars visite. Ver. „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Doelenkazerne: Herdenking 30-jarlg bestaan Kon. Ned. Bond van oud-onder- officieren. 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk: 1011 u. voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm., ds. D. Vink van Utrecht. St.-AntonlusclubhuisS.R.O.-cabaret- avond. 8 uur nam. Lldo-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling „Paradijs onder de horizon". 10.30 uur voorm. Stadszaal (grote zaal)Clubshow Kyno- logenver. „Rijnland". 11.30 uur voorm. 5 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn" „Het onbekende eiland". 3 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Feestavond Chr. Bond „Unltas". 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering 3-L tober Ver. ter vaststelling feestprogramma 1960. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Mevr. Rlka Hopper vertelt over haar toneelloopbaan. 2.30 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. Stadszaal (foyer): K. en O. Causerie dr. J. M. Lodewljks „Florida zonder make up". 8 uur nam. Prediker: Volle Evang. Zending. Film „Het zwarte goud" o.l.v. J. Maasbach. 8 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Gala-voorstelling Leids Studentencabaret ten bate van herstel Sociëteit „Mlnerva". 8 uur nam. Tearoom Van der Heijden: Lunch bij eenkomst Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Spr. Jhr. mr. E. van Lennep. 12.30 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek Werkd. 104 uur; zon- en feestd 14 uur (tot 18 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie va/n Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan" Werkd 104 uur: zondags 1—4 uur (tot 28 fe bruari). zing. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Amus. muz. 13.55 Koersen. 14.00 Sopr. en plano. 14.30 V. d. vrouw. ^4.50 Gram. 15.05 Anna Karenina, hoorsp. 15.45 Pianorecital. 16.15 Voordracht. 16.35 N.A.A.-Finale 1959. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Jazzmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ge- var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 21.15 Jean Merlin en zijn meisje, hoorsp. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Uit de wereld v.h. amusement, praatje. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. lnd. 7.40 Gram. 7.45 Moi overweging. 8.00 Nws. 8.18 1 d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.03 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 De zingende kerk. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tulnb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer .13.20 Lichte muz. 13.40 Gevar. muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Gevar. muz. 15.10 Gram. 15.45 Ra diokoor. 16.00 Verkenningen ln de Bijbel. 16.20 Blokfluit en klavecimbel. 16.50 Gram 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beurs ber. 17.45 Streekuitz. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Sport- rubr. 18.30 Koorzang en comm. 18.50 So ciaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.15 Vocaal Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken-Pa rade .22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Zaal- sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelrecital. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Filmkader. 20.40 Film. 21.00 Ander mans huls. TV-spel. 22.00 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Populaire liedjes. 12.30 Waar ver haal. 13.00 Ork. conc. en solist. 13.55 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Voordr. 15.00 Gram. 15.15 Discussie. 16.00 Lichte muz. 16.45 Gevar. muz. 17.15 Kritieken. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Progr. over verzamelaars v. Britse volksliederen. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Re constructie van een beroemde rechtszaak. 22.00 Nws. 22.15 Actuele lezingen. 23.00 Ork. conc. 23.45 Lezing. 24.00 Nws. en weerber. 0.06—0.36 Cello en plano. le's dagboek. 12.30 Nws. en Liedjes v. vroeger .13.00 Gram. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Mlllt. ork. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Theater- en film- muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. en pianospel. 19.45 Hoor spel. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengym. 21.00 Where are you now? 21.30 Nws. en brlevenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Klein conc. 16.30 Oude mees ters. 17.00 Nws. 17.50 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.20 Amus. muz. 21.45 Nws. 22.10 Lichte muz. 23.15 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.05 Ka mermuz. 16.40 Kamermuz. 17.15 Orgel recital. 18.30 Gram. 22.25 Gram. 23.25 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Lichte muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen .16.06 Franse les. 16.21 Zang cello, klarinet en piano. 17.00 Nws. 17.10 Symf. dans. 17.15 V. d. kind. 18.15 Mars- muz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron: 19.00 Nws. 19.40 Viool en plano. 19.50 Le zing. 20.00 Hoorsp. 21.00 Pianomuz. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Volksmuz. 22.55—23.00 Nws. 484 in. 12.02 Gevar. muz. 12.30 Orgel spel 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.20 Gram. 14.13 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Kamermuz. 17.45 Belgische muz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Vrije Tijd. 22.55 Nws. Advertentie Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. DE BIOSCOPEN Luxor: „Straat der verleiding". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Het complot der 39 stappen". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Za terdag: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „Met de dood voor ogen". Lido: „Hercules en de koningin van Ly- dlë". 14 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Trianon: „Some like it hot!". 18 laar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur. Zon dag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Studio: „Orfeu Negro". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.1 uur. Rex: „Geheim agent". 18 Jaar. Werkda gen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. „Hoffman's vertellingen". 14 Jaar van dinsdag t/m. donderdag. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Lelden ls geopend Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. B() geen gehoor b|) Uw halsarts ot specialist (of diens waarnemers), bei op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). h i- -o C "I S3 3 Ö3 s a Shi S Amsterdam zwaar bew. ozo 2 -2 -5 0 Den Helder zwaar bew. zzo 2 -1 -4 0.2 Ypenburg geh. bew. w.stll -7 -6 0.1 Vlls6lngen sneeuw zo 5 -1 -3 0.3 Eelde zwaar bew. w.stll -4 -11 1 De Bilt zwaar bew. ono 2 -2 -8 0 Twente licht bew. o 2 -4 -12 0 Eindhoven licht bew. w.stll -3 -8 0 Z.-Limburg onbewolkt nno 2 -5 -12 0 Helsinki poolsneeuw nno 3 -15 -16 0 Stockholm geh. bew. n 4 -15 -16 0 Oslo zwaar bew. no 2 -8 -9 0 Kopenhagen zwaar bew. no 7 -8 -8 0 Aberdeen sneeuw z 6 3 0 13 Londen sneeuw watll 3 Brussel sneeuw w.stll -3 -5 0.1 Luxemburg sneeuw wnw 1 -7 -14 0.2 Parijs zwaar bew. w 3 -2 -6 0 Bordeaux geh. bew. zw 1 6 -3 2 Grenoble ariftsneeuw n 10 -3 -9 13 Nice half bew. wnw 5 10 -1 1 Berlijn Frankfort geh. bew. n 4 -3 -8 2 sneeuw nw 1 -5 -11 0.1 München sneeuw w 6 -7 -11 4 Zürich zwaar bew. w.stil -5 -16 1 Genève onbewolkt no 5 -2 -10 0 Locarno zwaar bew. ozo 8 6 -1 0 Wenen sneeuw zw 12 -6 -7 1 In.isbruck sneeuw ozo 3 6 -2 0 Belgrado sneeuw wzw 6 7 4 Athene onbewolkt zzw 2 12 8 Rome zwaar bew. ono 3 6 -2 0 Mallorca zwaar bew. nno 17 11 4 7 AJacclo weerlicht w.stll 10 0 5 Lissabon geh. bew. nw 5 4 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2