SOEKARNO HEEFT ZIJN MACHT NU AANZIENLIJK UITGEBREID Anti-Duitse vergelding in Engelse bedrijven WEERBERICHT Verantwoording verschuldigd aan Volkscongres (in eigen beheer) Brusselse pyromaan betrapt Lij een inbraak in een boekhandel Treedt minister Oberlander af? Westduitse rechtbanken treden op tegen enige antisemieten Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 JANUARI 1960 No. 29947 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1750 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Volledige controle over politieke partijen President Soekarno heeft gisteren beslag gelegd op alle Indonesische politieke partijen. Hij deed dat door een decreet uit te vaardigen, waarin hij zichzelf volledige controle over deze partijen verschaft. Om deze uitbreiding van zijn macht volledig te maken, heeft hij zich ook de bevoegdheid gegeven na ruggespraak met het Opperste Gerechtshof de par tijen op te heffen, als hij dat nodig acht. Drieledig doel Deze maatregelen betekenen een harde slag in het gezicht van de drie voor naamste politieke partijen in Indonesië, de mohammedaanse Masjoemi, de Com munistische Partij en de mohamme daanse Nahdatoel Oelama. Maar het was Soekarno niet voldoen de. Hij riep tegelijkertijd een nieuwe massale politieke organisatie in het le ven, het „Nationale Front", waarvan hij zelf de leider zal zijn. In de officiële aankondiging van de oprichting heeft Soekarno iedere Indonesische burger op geroepen lid te worden van dit „Na tionale Front", dat een drieledig doel zal nastreven. 1. De voltooiing van de Indonesi sche Nationale revolutie. 2. Het bereiken van een welge schapen en voorspoedige ge meenschap door algemene ont wikkeling en opbouw. 3. Het brengen van West-Irian (Nederlands Nieuw Guinea) binnen de Indonesische Repu bliek. Staatslichaam Voorts heeft Soekarno een nieuwe op perste staatslichaam gecreëerd, het „Volkscongres". Aan dit parlementaire lichaam zal Soekarno verantwoording schuldig zijn. Maar daar het zal worden samengesteld uit gekozen vertegenwoor digers van de gewesten, leden van het huidige parlement en tenslotte uit leden van „functionele groepen", die door hemzelf worden aangewezen, houdt Soe karno dus ook bij deze samenstelling een vinger in de pap. Temeer, daar de president ook de vol macht heeft ieder lid van het „Volks congres" van zijn zetel vervallen te ver klaren, indien hij niet beantwoordt aan de voorwaarden aan de partijen gesteld! En indien de president persoonlijk niet tevreden is over de vertegenwoordigers, die in de provincies gekozen zijn, heeft hij ook het recht anderen aan te wij zen Met deze maatregelen heeft de Indo nesische president, zoals hü het zelf heeft genoemd „een einde gemaakt aan het vrijgevochten liberalisme, dat onge schikt is voor Indonesië". Ijs wordt dikker Volgens het KNMI blijft in vrijwel geheel Europa de vorstsituatie voort duren. In het oosten en zuidoosten van ons land kivam in de afgelopen nacht op véle plaatsen strenge vorst voor. Het vliegveld Deelen méldde met 15 graden vorst de laagste temperatuur. Langs de westelijke grens van het vorstgebied zakte over de Britse eilan den een storing naar het zuiden ver gezeld van regen en sneeuw. Deze storing oefende echter nauwe lijks invloed op het weer in ons land uit. In het westen van het land vielen in de afgelopen nacht uit van zee ko mende sneeuwbuien enkele centimeters sneeuw. Een depressie boven de Balkan ver oorzaakt zware sneeuwval in midden- Europa bij dalende luchtdruk. Óver Scandinavië beweegt echter een ge bied van hogedruk naar het zuiden In verband hiermede zal de wind bij 07is morgen wat toenemen uit noord oostelijke richting. Vannacht zal weer matige tot strenge vorst voorkomen. De kans op enkele sneeuwbuien blijft bestaan. Het ziet er naar uit, dat de vorst nog verscheidene dagen zal aan houden. Het ziet er naar uit, dat de gematig de Nationale Partij de enige Indonesi sche partij is, welke door deze maatre gelen niet getroffen zal worden. Immers, Soekarno heeft zich nu het recht gege ven om - na ruggespraak met het Op perste Gerechtshof - iedere partij te verbieden, die tegen de beginselen en doelstellingen van de staat is of een programma heeft, dat gericht is op ver anderingen in deze beginselen en doel stellingen. En het plegen of steunen van verzet is vanzelfsprekend geheel on toelaatbaar. Het zal niet moeilijk zijn de drie grote politieke partijen onder deze categorieën onder te brengen, zodat haar steeds een verbod boven het hoofd hangt, wan neer zij niet dansen naar de pijpen van de „staat", thans meer dan ooit be lichaamd in de persoon van Soekarno. Volgens de officiële bekendmaking is het de Indonesische politieke partijen voorts ook verboden buitenlandse hulp in welke vorm dan ook te ontvangen, zonder goedkeuring van de regering. Zij mogen dan ook geen vreemdelingen als leden opnemen. Jongeman met een kwalijk verleden Deze jongeman werd in 1929 in Schaarbeek bij Brussel geboren, hij is dus amper 30 jaar oud. Het feit, dat men sedert enkele maanden in Brus sel slechts het telefoonnummer 906 hoeft te draaien om de politie op de hoogte van een misdrijf te brengen heeft de arrestatie van Viatour zeer vergemakkelijkt. Immers, drie nacht wakers, die hem in een boekhandel in het centrum van de stad zagen inbre ken telefoneerden direct naar de poli tie, die onmiddellijk een overvalwa gen naar de plaats stuurde. Het was net op tijd en Viatour werd na een enorme achtervolging gegrepen. Het was de politie overigens reeds opge vallen dat er in de Brusselse biosco pen en winkelgalerijen geen enkele brand was gesticht gedurende de vier maanden welke Viatour in het zuiden van Frankrijk, te Saint Paul de Vence, niet ver van Cannes, doorbracht. Maar in dat artiestendorp in Zuid-Frankrijk is gedurende die vier maanden één brand uitgebroken, waarvan de oorzaak niet kon worden achterhaald. Het ging er echter om Viatour op heterdaad te betrappen, wat thans formeel het ge val is. Reeds dikwijls ondervraagd Een bioscoopbezoeker heeft, gecon fronteerd met Viatour, verklaard in hem de dader te herkennen van de brandstichting in een kleine bioscoop in Schaarbeek, alwaar het vuur echter snel kon worden gedoofd. In de afge- Aanhoudende vorst De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige sneeuw. Vannacht matige tot strenge, morgen overdag matige tot lichte vorst. Aanvankelijk weinig wind. later zwakke tot matige noordoostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 JANUARI Zon op: 8.43 uur; onder: 16.55 uur. Maan op: 17.55 uur; onder: 8.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.42 en 15.52 uur. Laagwater te 11.48 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Schrijver André Viatour sou schuldig zijn aan een lange reeks brandstichtingen (Van onze Brusselse correspondent) De schrijver van romans over nozems, onderwereld en brandstichtingen, de Brusselaar André Viatour, is maandagavond gearresteerd op het ogenblik, dat hü brandstichtte in een boekhandel in het centrum van Brussel. André Viatour was reeds vroeger door de politie langdurig ondervraagd naar aanleiding van de enorme uitslaande brand van de grote „Agora-bioscoop", vlak bü de historische Grote Markt van Brussel. De politie is er thans vrijwel zeker van, dat Viatour de beruchte pyromaan is, die in Brussel in de afgelopen jaren ongeveer 50 mis dadige brandstichtingen op zün geweten heeft! dan tien brandstichtingen of pogingen daartoe hebben gepleegd. Hü blüft echter hardnekkig ontkennen en gaf onder meer een vage verklaring voor het feit, dat zyn rechterhand was ge kneusd, waarschünlük als gevolg van het verbrüzelen van de ruit van de boekhandel. In november j.l. brandde in Schaar beek de bioscoop „Elite" af, met het tragisch gevolg, dat een vrouw in de vlammen omkwam en vier personen ernstig werden gewond. Het wordt dus een groot proces. De oorzaken van de meeste branden van bioscopen en winkels konden tot- nutoe in Brussel en omgeving niet wor den opgehelderd. Het eigenaardige van het geval is, dat Viatour wegens zün kwalük verleden reeds dikwüls lang durig werd ondervraagd, maar het ge recht diende hem telkens wegens ge brek aan bewüs vrü te laten. Hü werd reeds veroordeeld voor diefstallen van portefeuilles in sportclubs en van boe ken, echter nooit voor misdadige brand stichting. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Vluchtelingenzaken, prof. dr. Th. Oberlander zal binnen enkele maanden „het slachtoffer worden" van een kabinetsreorganisatie, zo meldt het Hamburgse blad „Die Welt". Oberlander kwam de laat ste tijd vooral in het nieuws wegens een internationaal onder zoek naar de reeks moorden, welke in de oorlog in de Poolse stad Lemberg zijn gepleegd. Communis tische kringen beweerden, dat Oberlander hieraan heeft deelge nomen, de minister zelf schuift de schuld voor deze moorden op Rus sische schouders. Juist de laatste dagen is in Bonn van socialistische züde met nadruk het af treden van de minister geëist. Men ge looft evenwel niet dat Bondskanselier Adenauer thans het ogenblik gekomen acht om Oberlander van zijn taak te ontheffen. Dat zou enerzyds neerkomen op een buigen voor de socialistische kritiek, anderzijds op een soort capitu latie voor de buitenlandse druk op de Westduitse regering, een druk welke er op neerkomt, dat Adenauer alle met nazi-vlekken besmette hoogwaardig heidsbekleders dient te ontslaan, nadat het gekomen is tot een reeks anti semitische uitbarstingen in de Bonds republiek. Van socialistische kant te Bonn legt men er evenwel de nadruk op dat het voor de SPD niet in de eerste plaats gaat om de anti-semitische uitin gen van de laatste weken of het geval- Lemberg. De SPD wil het ontslag van Oberlander, omdat hij tijdens het Hit- Ier-regime de nazi-rassentheorieën en de toepassing daarvan zou hebben ge propageerd. Gronchi over drie weken naar Moskou President Gronchi van Italië zal van 6 tot 11 februari een bezoek aan Mos kou brengen, aldus is gisteren in Rome bekendgemaakt. Aanvankelijk was vastgesteld, dat Gronchi in de week van 3 tot 9 januari naar de Sovjet-Unie zou gaan. Gronchi kreeg echter griep en het bezoek moest uitgesteld worden. Maandag heeft de Italiaanse president zijn werkzaamheden hervat. Voor de achtergrond van dit geschil tussen Kerk en Staat zie men elders in dit blad. Grenzeloos cynisme In 1951 schreef Viatour een roman over de nozems van Saint Germain des Prés in Parüs, waarin hü de opstand van die nieuwe jeugd verheerlykte. Hy deelde enkele maanden geleden mede, dat hü een roman „De maniak", een verhaal over een pyromaan, zou uit geven Gedurende de gehele nacht van maandag op dinsdag werd Viatour on dervraagd. Een geneesheer van het gerecht constateerde, dat de wonden aan Viatours rechterhand niet ouder konden zün dan zes k zeven uur, wat Honderdduizend gulden verduisterd? O In samenwerking met de fiscale op sporingsdienst te Amsterdam heeft de politie te Velsen een inwoner van die gemeente aangehouden, op verdenking dat deze zich schuldig heeft gemaakt aan verduisteringen, diefstal en verval sing ten nadele van een elders geves tigde firma. Hü zou de misdryven heb ben gepleegd in de jaren 1951 tot 1959. r\totale bedrag, dat hy zich zou heb ben toegeëigend, beloopt ruim f. 100.000. De man is ingesloten. Een veteraan van het witte doek. imet Marjorie Little. Jimmy Durante de komiek Jimmy Durante, gaat met zijn toekomstige echtgenote in binnenkort in het huwelijk treden] een club in Hollywood. (Van onze correspondent in Londen) De Westduitse ambassade in Londen heeft bekend gemaakt, dat er Britse firma's zijn, die Duits personeel ontslaan als vergelding voor de hakenkruis-actie. Een beroemd Londens warenhuis heeft aile Duitse goederen zoals schrijfmachines, mantels en schoenen uit de etalages verwijderd en bestellingen bij Duitse firma's ongedaan gemaakt. De ambassade heeft een rapport over de golf van anti-Duitse gevoelens naar Bonn gezonden. De Duitse ambassadeur Von Herwarth is door deze ontwikkeling diep geschokt. In verschillende plaatsen in Engeland doken gisteren opnieuw hakenkruisen op. De Labour partij heeft een oproep gepubliceerd, waarin opgewekt wordt tot nieuwe strijd tegen het fascisme. Eisenhower tegen lopen weken zou Viatour aldus meer de positie van de vermoedelyke dader Twee IJslandse schepen met zestig man vermist Een IJslandse treiler van 656 ton met 28 man aan boord wordt vermist. Zon dagavond had men voor het laatst con tact met het schip, dat toen seinde dat het zich in zeer slecht weer op 70 mül van Noord-Newfoundland bevond. De IJslandse vissersboot .Thormodur Godi' met ongeveer 30 man aan boord wordt eveneens vermist. In het betrokken gebied kwamen maandag windsnelheden tot ruim 100 km per uur voor. De Amerikaanse kust wacht heeft een kotter geeonden om bü het onderzoek te helpen. Het nieuwe RAl-gebouw in Am sterdam begint steeds meer vorm te krijgen. Thans is de dakbedekking vrijwel voltooid. Ere-doctoraat voor prof. Gelissen De senaat van de katholieke universi teit te Leuven in België heeft tot ere doctor in de toegepaste wetenschap be noemd prof. dr. ir. H. Gelissen uit Maastricht. Zyn ere-promotie zal te Leuven plaatsvinden op dinsdag 2 februari as. Dr. Gelissen heeft hiermede zyn tweede ere-doctoraat verkregen, want hü werd in 1955 al reeds benoemd tot eredoctor aan de Technische Hochshule te Aken. sterk bemoeilükt. De pyromaan ris keert in elk geval levenslange gevan genisstraf wanneer hü schuldig wordt bevonden aan de brandstichtingen. Wanneer hü bovendien schuldig is aan brandstichting, die de dood van perso nen tot gevolg had, kan het Hof van Asssisen van Brabant hem de dood straf geven. De boekhandelaar kende Viatour goed, daar hy er vaak boeken kocht. Deze boekhandel is namelyk gespecia liseerd in tweedehands boeken in vele talen. Algemeen wordt aangenomen, dat Viatour spoedig door de mand zal vallen. De politieambtenaren, die hem gedu rende 24 uur voortdurend ondervragen verbazen zich over zyn uithoudingsver mogen en zijn grenzeloos cynisme. Van Dalsumring aangeboden Na afloop van het jubileumstuk van Albert van Dalsum, „Sauls dood" door de Haagse Comedie in de Casinoschouwburg te 's-Herto- genbosch, heeft de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann aan de jubileren de acteur namens de directies van de drie Brabantse schouwburgen (Breda, Eindhoven/Philips en 's-Hertogenbosch) de door deze schouwburgen ingestelde „Albert van Dalsumring" aangeboden, met het verzoek deze later te willen overdragen aan die toneelspeler, die daar volgens zijn mening waar dig toe zal zijn. De ring is een kunststuk van edel- smeedwerk en werd ontworpen en ver vaardigd door de Zwitserse kunstenaar onverdraagzaamheid Vier Engelse kerkelüke leiders heb ben in een brief aan de Times krachtig tegen de antisemitische incidenten ge protesteerd. Het zün dr. Geoffrey, hoofd van de Anglicaanse kerk, dr. Israël Bro- die, opperrabbijn van Engeland, Russel- Shearer, moderator van de Federale Raad van Vrije Kerken, en dr. Sheapherd. moderator-generaal van de kerk van Schotland. Zij noemen de antisemitische voorvallen niet alleen een bedreiging van de joden maar in laatste instantie van de gehele gemeen schap. En zij eisen dat de christenen openlyk hun sympathie aan hun joodse medebeurgers betuigen en dat krach tige maatregelen worden genomen om de vooroordelen, waarvan extremistische agitators van iedere soort misbruik ma ken, met wortel en al uit te roeien. De 35-jarige vrachtautobestuurder Werner Leukel is door een rechtbank van G lessen, in de Westduitse deel staat Hessen, tot veertien maanden ge vangenisstraf en drie jaar verlies van burgerrechten veroordeeld wegens het met verf schilderen van nazileuzen op gebouwen ter plaatse. En in Liineburg, eveneens in West-Duitsland, heeft een rechtbank de 45-jarige huisschilder Karl Schlachta tot zeven maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het schilderen van hakenkruisen op huizen. Hans Schikora. afgevaardigde van de Duitse Rükspartij. is gisteren uit het parlement van de deelstaat Rynland- Palts in M a i n z weggelopen terwijl een verklaring tegen het antisemitisme werd voorgelezen, waarin zün partij werd aangevallen. De 48-jarige Schi- Henri Grob. Het is een herenzegelring van 18 karaats goud met een madeira topaas. In de schenen zyn gestyleerde voorstellingen verwerkt, aan de ene züde Melpomene, de godin van de to neelkunst en aan de andere zyde een masker en een opgaand toneelgordijn. Aan beide züden is een loepezuivere briljant ingewerkt. De burgemeester van 's-Hertogen- bosch. mr. A. Loeff bood namens het gemeentebestuur een krans, een boek werk („Atlas van de Nederlandse be schaving") en een zeer grote Bossche koek aan. De burgemeester van Eind hoven, ir. H. B. J Witte, moest op het laatste moment telegrafisch bericht van verhindering zenden en bood in het telegram van Dalsum zyn gelukwensen aan. Albert van Dalsum die van*het dui zendkoppige publiek een minutenlange ovatie had gekregen sprak een dank woord. kora, vroeger sergeant-majoor bü de Wehrmacht, is het enige DRP-lid, dat een zetel in een staatsparlement heeft. Hij vertrok omdat hy geen toestemming kreeg op de verklaring te antwoorden. De premier van de staat, de christen democraat dr. Peter Altmeier, zei dat zyn regering niet bereid is de politieke vrijheid te laten misbruiken door krach ten die de constitutionele orde in ge vaar brengen. Het stadsbestuur van West-Berlün heeft gisteren bepaald dat twee rechtse organisaties, de Liga van nationale stu denten en de Nationale Jeugd van Duitsland, ongrondwettelük zün en moeten worden ontbonden. Enkele le den van deze organisaties werden on langs gearresteerd. Maandagavond wer den twee mannen aangehouden die ver dacht werden van het aanbrengen van spotprenten van Adenauer en enkele ministers, met nazi-leuzen. Een van hen verklaarde dat hü gehandeld had in op dracht van de Oostduitse communis tische Jeugdorganisatie waarvan hh lid is. Meer dan 5.000 personen hebben gis teravond in Parüs deelgenomen aan een bijeenkomst welke was georgani seerd door de Internationale Bond tegen het Antisemitisme. Onder de sprekers bevond zich Josephine Baker, die zich met anderen uitsprak voor de vorming van een verenigd front tegen „allen die het menselijk wezen trachten te bezoe delen". Josephine Baker is geboren als dochter van een negerin en een joodse vader. Joodse, protestantse en katho lieke geestelüken en politici voerden het woord. President Eisenhower heeft het Amerikaanse Joodse Congres een brief gezonden waarin hij verklaart dat men het virus van de onverdraagzaam heid zich geen centimeter meer kan laten verspreiden omdat het een be dreiging vormt voor de vrijheid en de eerbied voor de mens in de gehele wereld. De Israëlische radio-omroep meldde gisteravond dat van officiële Sovjet- russische zyde melding is gemaakt van een anti-joods incident, waarbü, tentijde van de joodse nieuwjaarsvie ring in de afgelopen herfst, een joodse synagoge in de Moskouse voorstad Ma- lakhovia in brand werd gestoken. Hier- by verloor een joodse vrouw van tach tig jaar, de echtgenote van een werker in de synagoge, het leven. Een lid van de Sovjetrussische com missie voor godsdienstige aangelegen heden had tegenover de Moskouse cor respondent van het Joodse persbureau verklaard dat de schuldigen door de po litie waren gearresteerd. Hy had hier aan toegevoegd dat het misdrijf was be gaan door „onverantwoordelijke perso nen" en niet door een georganiseerde groep.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1