Laatste nieuws Leiden heeft bezwaren tegen de Leiderdorpse uitbreidingsplannen STADSNIEUWS VIII OLYMPIC WINTER GAMES ren teboekj Raad moet vanavond beslissen over vele bezwaarschriften Amsterdamsche Bank Nevil Shute overleden DINSDAG 12 JANUARI 1960 In de hedenavond te Leiderdorp te houden gemeenteraadszitting zal o.a. aan de orde worden gesteld de door deze gemeente geprojecteerde uitbreidingsplannen in verband met de te verwachten toekomstige be bouwing van de Zijllaan en Meijepolder en de Munnikenpolder waarover wij reeds eerder schreven. Tegen deze plannen zijn een groot aantal bezwaarschriften ingediend door ingezetenen uit Leider dorp, Zoeterwoude, Hoogmade en Oud-Ade en het gemeentebestuur van Leiden. Leidse agglomeratie Het Leidse gemeentebestuur ls o.m. van mening, dat het betrekken uitbrei dingsplan een onderdeel moet uitmaken van de Leidse agglomeratie en dus moet passen in het structuurplan. De vraag of in dit gebied onder meer de bevol king uit de te saneren wijken van Lei den zal moeten worden gehuisvest, is thans nog niet ter zake dienende, om dat dit uitbreidingsplan geen aanwijzin gen geeft ten aanzien van de huurklas- sen van de verschillende woningtypen (eengezinswoningen, meergezinswonin gen en dergelijke. De woningtypen zelve zijn natuurlijk wel bepaald. Het ge meentebestuur van Leiden dringt aan op het opnemen in dit plan van een voldoende aantal woningen in de laag ste huurklasse. Het gemeentebestuur van Leiden merkt vervolgens op, dat het aantal eengezinswoningen is ver groot ten aanzien van de oorspronke lijke schetsen. B. en W. van Leiderdorp menen, dat het opvoeren van het aan tal eengezinswoningen van juist beleid getuigt. Schier overal is een reactie op de relatief te grote flatbouw merkbaar. Bijna overal wordt gezocht naar opvoe ring van het aantal eengezinswoningen, ook in de laagste huurklasse. Het leg gen van een causaal verband tussen het aantal eengezinswoningen ten opzichte van het aantal flats en de toekomstige huurklasse van deze eengezinswoningen en deze flats is onjuist. De goedkoopste woningen, die b.v. Rotterdam na de oor log heeft gebouwd, zijn eengezinswonin gen. Het is verheugend, dat deze ten dens bespeurbaar is. Wij menen, dat het onderhavige uitbreidingsplan dat slechts ongeveer 1/3 gedeelte vormt van het totale in dit gebied te ontwikkelen plan mogelijkheden biedt voor woningbouw in de goedkoopste sector. Deze mogelijk heden liggen in de noordwesthoek van het plan, daar is een wijk met eenge zinswoningen ontworpen met langs de noord- en westrand flatbouw. De flats langs de zuidoostrand van deze sector zyn meer geschikt voor een hogere huurklasse. Vermoedelijk zijn er ook nog soortgelijke mogelijkheden in de zuid westsector van dit plan. Het ligt voor de hand, dat de bouw in middelbare en hogere huurklassen in dit uitbreidingsplan hoger zal zijn dan in de beide nog te ontwikkelen sectoren ten noorden van de verbindingsweg noordwest-zuidoost. Het getuigt van goed beleid om een grote nieuwe wijk aan te zetten met een flink aantal wo ningen in de middelbare en hogere huurklassen, omdat daardoor van ston de af aan voorkomen wordt dat deze wijk een te eenzijdige bevolkingsopbouw zou krijgen. De praktijk heeft geleerd, dat het veel moeilijker is om in een wijk met een groot aantal arbeiderswoningen achteraf nog de zo nodig aanvullende bouw voor middenstandswoningen te realiseren. De feitelijke situatie maakt in het onderhavige plan een dergelijk beleid voor de hand liggend. Immers reeds thans is in het gebied, onmiddel lijk ten noordoosten van de Rijn, een flink aantal middenstandswoningen ge bouwd en het ligt voor de hand, dat deze ontwikkeling voortgezet wordt in de zuidoost sector van het plan en op enkele daarvoor in aanmerking komen de plaatsen in de zuidwest- en noord westsector. In het onderhavige uitbrei dingsplan zal de verhouding midden- standswoningen-arbeiderswoningen zeker anders zijn dan in de beide, reeds eer der genoemde, nog te ontwikkelen uit breidingsplannen in onderdelen ten noordoosten van de genoemde verbin ding noordwest-zuidoost. Ongegrond B. en W. van Leiderdorp menen derhalve te mogen concluderen, dat het bezwaarschrift van Leiden op dit punt ongegrond is, omdat de verhou ding eengezinswoningenflatwoningen geen indicatie geeft voor het huur- peil; het juist is, dat in het onder havige uitbreidingsplan in onderdelen relatief meer middenstandswoningen komen dan in de beide nog te ont wikkelen sectoren in het noordwesten; het aan twijfel onderhevig is of be volking uit de te saneren Leidse buur ten juist hier zal kunnen worden gevestigd omdat eerder een z.g. op schuiving kan worden verwacht. Te weinig stedelijk Het gemeentebestuur van Leiden voert in zijn bezwaarschrift een minder concreet, doch wel wezenlijk argument aan, tegen de voorgestelde verhouding flatwoningeneengezinswoningen, na melijk dat deze woonwijk daardoor te weinig „stedelijk" zou zijn. B. en W. van Leiderdorp stellen hier tegenover, dat een stedelijke woonwijk door zijn ont werp moet getuigen van een grote schaal, die zichtbaar wordt doordat een aantal elementen van het plan de grootte van de totaliteit suggereren. Zij menen, dat dit in het onderhavige plan is bereikt door onderling verband van de ligging van het winkelcentrum, (val lende juist buiten de ligging van dit plan) het centrale park met de water partij, het raadhuis, het zeer lange blok in drie woonlagen langs de weg, de groep van openbare gebouwen en ten slotte door het hoofdwegenschema. B. en W .van Leiderdorp zijn ervan overtuigd, dat deze totale opzet niemand de suggestie zal geven zich in een dorp 1 te bevinden. Zy achten het argument van onvol doende verstedelijking ongegrond, om dat dit bezwaar ten onrechte is gekop peld aan de verhouding eengezinswo- hingenflatwoningen. Als dit waar zou zyn, zou b.v. Eindhoven met 25flat woningen nimmer een stad kunnen wor- I den Andere bezwaren Het derde bezwaar van Leiden richt zich tegen het dwarsprof r hoofd- I verkeerswegen. B. en W. van LeideruoM i.hen de raad voor de door het Leid t 'Qmeente- bestuur naar vorengebrach'e oez\ aren gedeeltelijk gegrond en voor het overige ongegrond te verklaren B. en W. van Leiden maken voorts be zwaar tegen het niet doortrekken van de Mauritssingel in zuidoostelijke richting over de Does om vervolgens aan te slui ten tegenover de Ommedijkseweg in Zoe- terwoude. In de vergadering van de Structuurplan-Commissie heeft de bur gemeester herhaaldelijk gewezen op het feit dat de gemeente Leiderdorp in dit uitbreidingsplan in onderdelen een an der tracé had. B. en W. van Leiderdorp zijn van mening, dat het juiste bepalen van het tracé een vraag van nadere uit werking is, die wel degelijk per uitbrei dingsplan aan de orde kan worden ge steld. Wel dient hierbij het uitgangs punt van het structuurplan, namelijk het opnemen van een doorgaande route ten noorden van de Rijn van oost naar west, te worden gehandhaafd. In het on derhavige plan is deze weg eerder naar de Rijn toegebogen om een aantal tuin- dersbedrijven die gevestigd zijn op de percelen 351, 357, 362 en tussen deze percelen en de Does, te handhaven. Een overbrugging over de Rijn ter plaatse zou met zich mee brengen de sloping van een aantal oude woningen op het grondgebied van Zoeterwoude. Dan kan een royale verbinding met de brug worden gemaakt. Toegegeven wordt, dat aansluiting op de Kruisbuurt, ongeveer tegenover de Ommedijkseweg ruimer en directer wordt. Overbrugging Rijn De door Leiderdorp voorgestelde op lossing is echter geenszins onaanvaard baar, bespaart de kosten van een brug over De Does, spaart een aantal tuin- dersbedryven, en handhaaft ook het principe van het structuurplan. Wij zijn van mening, dat de tuindersbelangen, die toch al zo zwaar worden getroffen, op dit punt moesten prevaleren boven een meer perfect tracé ten opzichte van het in het huidige plan voorgestelde aanvaardbare tracé. In verband met bovenstaande stellen B. en W. van Lei derdorp de raad voor de door het ge meentebestuur van Leiden naar voren gebrachte bezwaren ongegrond te ver klaren en het plan op dit punt niet te wijzigen. Aankoop schilderij van Jan van Goyen voor de Lakenhal Voor bedrag van f 94.500 De kunsthandel S. Rozenberg te New York biedt de gemeente te koop aan een schilderij van Jan van Goyen, voorstellende een winterlandschap. Dit schilderij van deze Leidse mees ter is van uitstekende kwaliteit en zal voor de stedelijke verzameling een belangrijke aanwinst zyn. De vraag prijs is $25.000.—. hetgeen in Neder land geld omgerekend neerkomt op een bedrag van f 94.500, De Vereniging Rembrandt, daartoe in staat gesteld door financiële steun van de Stichting Openbaar Kunstbezit, is bereid om naast een renteloos voorschot van f 15.000.—, een bijdrage van f 25.000 a fonds perdu in de aankoopkosten te verlenen. Uit deze financiële medewer king, welke B. en W. op hoge prijs stel len, blijkt, dat deze Vereniging het van groot belang acht, dat dit meesterwerk voor goed naar Nederland komt en deel uitmaakt van het Nederlandse openbare Met betrekking tot de financiering van deze aankoop merken B. en W. op, dat van het legaat Hartevelt (met in begrip van de rente tot 1 januari 1960) nog een bedrag van f39.261.over is. Dit bedrag zou voor deze unieke aan bieding kunnen worden bestemd. Reke ning houdende met de bijdrage van de Vereniging-Rembrandt ad f25.000.is er nog nodig een bedrag van f 30.238. Indien dit bedrag zou worden geput uit het fonds voor aankopen, waarin jaar lijks een bedrag van f 14.000.gestort wordt en waarvan per 31 december 1959 het saldo f 11.640.— bedroeg, zou dit be tekenen, dat het voorlopig niet mogelijk is in te gaan op aanbiedingen van min der verstrekkende aard. Nu de Vereni ging Rembrandt f 25.000.voor deze aankoop wil beschikbaar stellen, acht het College het verantwoord, indien de raad voor het onderhavige doel extra middelen beschikbaar stelt tot een be drag van f 25.000.Van deze f 25.000. dient derhalve f 15.000.voor de delging van het renteloos voorschot van de Vereniging Rembrandt. De resterende f 10.000.kan ten laste van de gewone dienst 1959 gebracht worden. Het nog ontbrekende bedrag van f 5.238.24 kan naar de mening van B. en W. geput worden uit het fonds voor aankopen. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN BESTAAT 175 JAAR Zaterdagavond komen leden van de departementen Alphen aan den Rijn, Leiden, Lisse, Rijnsaterwoude, Voorscho ten, Wassenaar en Zwammerdam van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen in de Leidse Schouwburg bijeen ter herdenking van het 175-jarig bestaan van de Maatschappij. De algemene secretaris, de heer dr. P. H. Schroder, zal een korte herdenkings toespraak houden. Daarna zal de dans- parodiste Cilli Wang optreden. (ZES)TIEN MILJOEN, WAT GAAN WE ER MEE DOEN? Op alle Vormingscentra van de Ned. Herv. Kerk (27 en 28 februari in Oud- Poelgeest) zullen in de loop van het voorjaar 1960 studieconferenties gehou den worden over een onderwerp dat nu actueel is: (Zes)tien miljoen! Wat gaan we er mee doen? Er is binnen een half jaar een fan tastisch bedrag binnengekomen voor de bouw van nieuwe kerken en de geld stroom houdt nog steeds aan! Wat ge beurt er met dit geld? Kerken bouwen, zonder meer? Maar hoe? Grote, dure kerken? Kleine wijkcentra? En wat gaat er in en om die kerken gebeuren? Officials van de kerkbouwactie en le den van kerkbouwcomité's (zowel lande lijk, regionaal als plaatselijk), theologen en anderen die zich interesseren voor de vragen van gemeentestructuur, parapa rochie, etc., architecten, planologen, so ciologen, kerkeraadsleden en belangstel lende gemeenteleden worden op deze conferenties verwacht. Het is niet de bedoeling deze confe renties te vullen met zware lezingen. Men denkt meer in de richting van ge sprekken, van studie en zelfs van een stuk gemeenschappelijk werk. Het is de bedoeling, dat de resultaten van de stu die in een rapport worden verwerkt, welk rapport aan de desbetreffende in stanties (de Synode en de Generale Fi nanciële Raad) wordt aangeboden. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN De Leidse Amateurfotografenvereni- ging hield gisteravond in „De Doelen" de tweede ronde van de kleurendia's- competitie. Het verplichte onderwerp was „Stilleven". Het aantal inzendingen viel tegen en de kwaliteit van het inge zonden materiaal al evenzeer. Verschei dene dia's moesten worden gediskwali ficeerd. Sommigen hadden slechts een enkele bloem of een deel van een ten toonstelling gefotografeerd. Een nauw keurig uitgebalanceerde compositie is een eerste vereiste voor een stilleven! Er was weer in twee klassen ingezon den, „gevorderden" en „beginners". Er bleek een duidelijk verschil in kwaliteit te zijn tussen deze twee klassen, wat uiteraard pleit voor deze scheiding. An ders zouden de beginners immers nooit aan bod komen. De heren De Haas en Gompelman waren de uitblinkers bij de gevorderden. In de pauze hadden de le den gelegenheid een collectie zwart-wit foto's uit Katwijk, Sneek en Breda te bekijken. Unaniem was men van oordeel, dat er geen byzonder werk bij te be kennen was. LEIDERDORP Fotoclub „Daguerre" De Fotoclub „Daguerre" hield gister avond in het Dorpshuis een huishou delijke vergadering. De voorzitter, de heer D. Goldberg, sprak in de eerste plaats zijn misnoegen uit over de in de vorige raadsvergadering geuite beschul digingen aan het adres van de foto-club. Deze zou misbruik gemaakt hebben van het, door het college van B. en W. in haar gestelde vertrouwen, by het be zoek van de commissaris der Koningin aan onze gemeente. De foto-club had destijds op verzoek van B. en W. haar medewerking verleend door het organi seren van een tentoonstelling. De kosten zouden f250 bedragen, maar het eind bedrag was tenslotte f 770. De heer Goldberg zei, dat de raadsleden niet met de juiste feiten op de hoogte waren. Verder werd uitvoerig gesproken over de te houden tentoonstelling in verband met het 10-jarig bestaan der foto-club in september a.s. Lammetjes geboren Bij de landbouwer Wolk aan de Hoofdstraat zyn zaterdag, zondag en gisteren de eerste lammetjes geboren. Voor de Olympische Winterspelen in Squaw Valley hebben de poste rijen in de V.S. deze speciale post zegel uitgegeven. De witte tekening is aangebracht op een blauwe ach tergrond. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 12 Januari. Vette varkens- markt. Aanvoer 133 vette varkens. No tering: zware varkens f 1.401.42, lichte varkens f 1.451.48; slagersvarkens f 1.48- 1.52; zeugen f 1.301.33, alles per kllogr. levend gewicht. Handel redeiyk vlot. AALSMEER, 11 Januari. C.V. Centrale I Aalsmeerse Velling G A. Euphorbia per stuk 30-77, Calla 35-80, Amaryllis kelk of I knop 15-33, Freesla per bos 160-210, Cy- clamen 70-110, Iris 200-300, Forsythia 30- I 85, Primus trlbola 25-65; Seringen: Step- I man 53-95, Legray 38-47, Blauw 60-135. l Anjers: rood per stuk 15-26, roze 15-24, wit 15-28, Orchid Beauty 20-36; Rozen: Better Times 30-66, Parel van Aalsmeer 35-75. Geh. Dulsberg 65-115, Towny Gold 60-120. ROTTERDAM, 12 Januari. Veemarkt, vette koelen en ossen 425, gebrulksvee 840 Aanvoer ln totaal 2969, weektotaal 5251, vette kalveren 386. graskalveren 195. nuchtere kalveren 519, varkens 15. lopers 13. biggen 38. paarden 81, veulens 9. scha pen of lammeren 426, welde/zulglamme- ren 22. Prijs ln cents per kg: vette koelen le kw. 303-330, 2e kw. 290-300, 3e kw. 270- 280, vette kalveren 310-340, 285-310, 250- 280, slachtpaarden 240, 195, 185. Prijs ln guldens per stuk: graskalveren le kw. 450, 2e kw. 380, 3e kw. 280, nuch tere kalveren 74, 64, 50, exportvarkens Advertentie Stortingen en terugbetalingen zijn niet alleen mogelijk bij het kantoor van uitgifte, doch bij alle 231 kantoren van de waar tevens gaarne alle inlichtingen worden verstrekt Overleg over lonen vervoerspersoneel Naar wy vernemen, zal te Den Haag op 19 januari een bespreking worden gehouden tussen enige grote vervoers ondernemingen en de regering over een loonsverhoging voor het vervoersperso neel. Onder dit personeel heerst onte vredenheid, omdat een loonsverhoging uitblijft, terwijl in andere bedrijfstak ken de Ionen wel zyn verhoogd. Hierbij wordt nog opgemerkt, dat het vervoers personeel toch al een achterstand van 6 pet. op de lonen van andere werk nemers heeft. Een recente contributie verhoging voor de leden van de R.-K. Bond voor Vervoerspersoneel St.-Ra- phaël heeft de maat vol gemaakt: een groot aantal leden heeft gedreigd voor het lidmaatschap te bedanken, als er geen maatregelen worden genomen. De Britse schrijver Nevil Shute is vandaag na een beroerte in een ziekenhuis te Melbourne overleden. Hij zou zondag 61 jaar geworden zijn. Zijn ware naam was Nevil Shute Norway. Op een van zijn laatste boeken is de film „On the Beach" gebaseerd, die een beeld geeft van de laatste dagen van het mense lijke ras na een atoomoorlog en die binnenkort in Nederland gaat draaien. VERBETEN VECHTPARTIJ MET DRONKEN ZEEMAN Een zich tot het uiterste verzettende dronken zeeman werd gisteravond om zes uur door politieagenten bij de Utrechtse nachtclub Caramella wegge sleept en naar het hoofdbureau ge bracht. De uitsmyter van Caramella kreeg ruzie met de 26-jarige zeeman uit Hilversum. De man was behoorlijk on der invloed en stond erop binnen een kijkje te nemen. De portier weigerde eerst rustig, maar toen de Hilversum mer bleef aandringen en handtastelyk werd, raakten beide mannen slaags. Weldra kwamen er twee agenten by en steeds meer mensen stroomden toe om te zien hoe de rel zou verlopen. Nog twee inmiddels gewaarschuwde politie mannen kwamen er met de radiowagen bij. Er was toen al een flinke herrie op straat. Het gezicht van de zeeman zat onder het bloed, maar het vechten ging door. Met vereende krachten probeerden de vier agenten de sterke, woedende dron ken man in de auto te krygen. De bri gadier De Liefde brak daarbij een ring vinger en een middenhandsbeentje. Toen hy de zeeman aan zyn benen om ver wilde trekken, raakte hij met zyn handen in de broekspijp bekneld en in de algehele dolle worsteling kon de po litieman zijn vingers niet meer terug trekken, waardoor de breuken ontston den. Met veel moeite werd de Hilver summer toch in de wagen gewerkt en in allerijl naar het hoofdbureau gereden. Tot het bittere einde bleef de man zich verweren. Telkens wanneer een agent de cel uit probeerde te komen, klampte de man zich aan hem vast en bleef als een terrier aan hem kleven. De zeeman trok tenslotte toch aan het kortste eind, want hij zit nog steeds op gesloten en blijft in verzekerde bewa ring gesteld. GEVAARLIJKE HORLOGES IN DEN HAAG GEVONDEN De Keuringsdienst voor Waren in Den Haag heeft sinds donderdag j.l. onge veer honderd personen, die zich naar aanleiding van de min of meer veront rustende berichten over het in omloop zyn van radio-actieve horloges, by haar vervoegden, kunnen geruststellen. Slechts een van hen, een Zwitser, die in zyn geboorteland een horloge van het omstreden merk Rolex G.M.T. Master had gekocht, ontving de mededeling, dat de radio-activiteit van zijn uurwerk meer bedroeg dan het toelaatbare van 100 milli-röntgen per week. Het ging hier om een zgn. duikerhor loge, waarop een ring bevestigd is met een speciale tijdsaanduiding, die in lichtende cijfers is aangegeven. Van deze duikerhorloges heeft de Haagse Keuringsdienst voor Waren er drie opgespoord. Een daarvan werd ge vonden bij een agent van de Zwitserse firma, die de Rolex G.M.T. Master in de handel brengt: de overige by winke liers. Inmiddels wordt het onderzoek voort gezet en zijn een keurmeester en een analist de hele dag op pad om na te gaan bij wie-de reeds verkochte horloges zijn terechtgekomen. (lopers) 85, 70. 60, biggen 52. 44, 40. scha- Een 96, 75. 60. lammeren 100, 85. 65. kalf- oelen 1290. 1090, 900. melkkoeien 1290, 1090, 900, vare koelen 890, 780, 680, vaar zen 925, 775, 625, pinken 680, 600, 400. Proces verloren tegen Indonesië De civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam heeft vandaag uitspraak doende in het proces, dat de in Monaco woonachtige Nederlander, de heer J. van der Haas, aanhangig had gemaakt tegen de staat Indonesië, zich onbevoegd ver klaard kennis te nemen van de vorde ring van de Nederlander: een eis tot schadevergoeding van Indonesië van 4 miljoen gulden voor zijn aandelen in de door Indonesië genationaliseerde cul tuurmaatschappijen. De rechtbank wei gerde de vanwaardeverklaring van het op 30 december 1957 gelegde conserva toir beslag op het gebouw van de Bank Indonesia aan de Keizersgracht te Am sterdam en hief dit beslag op. Voorts werd eiser veroordeeld tot de kosten van het geding ad f 1308. Noodtoestand Kenia vandaag geëindigd De Britse gouverneur van Kenia, Sir Patrick Renison, heeft vandaag het einde van de noodtoestand geprocla meerd, die zeven jaar heeft geduurd. De noodtoestand werd 20 oktober 1952 afgekondigd, toen de Mau Mau dras tisch begon op te treden. Er zyn sinds dien 13.000 mensen gedood, van wie 10.000 leden van de Mau Mau. De Gaulle pleegt overleg met Debré en Pinay President De Gaulle .terug van een week vakantie in het zuiden van Frank rijk, heeft vanochtend premier Debré ontvangen en zou om 16 uur de minis ter van Financiën, Pinay, gehoor ver lenen. Zoals bekend zijn er tegenstel lingen gerezen tussen de genoemde mi nisters die, naar gezegd is. tot het heen gaan van Pinay zouden kunnen leiden. Pinay heeft vanochtend een lang ge sprek gehad met de gouverneur van de Bank van Frankrijk, Baumgartner, die is genoemd als een mogelijke opvolger van Pinay als minister van Financiën. In politieke kring acht men het niet uitgesloten, dat een heengaan van Pinay zal leiden tot een drastische wijziging van het kabinet. De portefeuille van Onderwijs is nog onbeheerd na het af treden van André Boulloche naar aan leiding van de overheidssubsidie aan particuliere scholen. Prijzen autobanden met drie procent verhoogd Met ingang van gisteren zijn de auto banden duurder geworden. Aangezien de rubber op de wereldmarkt de laatste tfjd in prijs is gestegen .hebben de Ne derlandse fabrikanten besloten met in gang van maandag 11 Januari de pry zen van buitenbanden voor personen- en vrachtauto's met 3% te verhogen .Ver wacht wordt, dat de importeurs van buitenlandse merken eveneens hun prij zen met 3% zullen verhogen. BEURSOVERZICHT Oplopend na flauwe opening Amsterdam, 12 Januari Hoofdzakelijk tengevolge van de op nieuw teleurstellende slotkoersen uit Wall Street .waar ook de Nederlandse hoofdfondsen lager noteerden, was de stemming vanmiddag op het Damrak flauw te noemen by kalme handel. Op de belangrijke lagere openingskoersen werd goede steun geboden .doordat het buitenland met kooporders in de markt kwam. Toen de verkopen van publieke zyde achter de rug waren, nam de arbi trage op het lagere niveau de stukken uit de mark: Hierdoor vond ln alle hoeken van de internationale waarden een goed herstel plaats by toenemende handel. Dat van tyd tot tyd een koers- reacüe plaats vindt, gezien de sterk ge stegen koersen, is zeer normaal en al leen angstige houders gaan dan, aldus de beurs, tot verkopen over. De prijzen voor de internationale waarden kwamen vanmiddag boven de laagste koersen van de niet-officiële ochtendhandel uit. Toen werd voor Aku 476, Philips 781. Unilever 751 en voor Kon. Olies f165 betaald. Aku's ontmoetten vanmiddag een be- hooriyke belangstelling en openden op 484 doch trokken aan tot 488 op Duitse aankopen. De slotkoers van gisteren was 493%. Philips steeg van 786 tot 791, tegen 803 als vorige slotprys. Zwitser land had voor deze aandelen belang stelling. De preferente aandelen Philips werden op 295 (298) geadviseerd. Uni levers liepen op van 756 tot 760% tegen 774% als slotprijs van gisteren. Kon. Olies die een dollar lager uit Wall Street kwamen, waren op f 166 circa f3.— lager, doch noteerden pariteit New York. KLM werd .ingevolge Wall Street een paar gulden lager geadviseerd. In de scheepvaarthoek viel aanvan kelijk aanbod te verwerken, waardoor de openingskoersen aan de lage kant waren. Gedurende het verdere beursver- loop kreeg de vraag de overhand met als gevolg, dat de koersen over de ge hele linie verbeterden. Uiteindehjk wer den voor deze fondsen geringe koersver liezen. vergeleken by gisteren, geleden. Ook in de cultures vond. na een lagere opening, merendeels een goed herstel plaats Amsterdam Rubbers stegen van 118% tot 123, onveranderd by gisteren. Deli's op f196 na f 194.50, circa fl.50 hoger. HVA's stegen van 164 tot 165% tegen gisteren als slotprys 164%. Staats fondsen onveranderd. Grootbanken kregen een adviesprijs die circa 10 punten lager lag vergeleken by de voorgaande dag WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 januari. Londen 10.55%—10.56%; New York 3.77%3.77%Montreal 3.95A—3.95H Parys 76.80%—76.85%Brussel 7.55% —7.56%: Frankfort 90.47—90.52; Stock holm 72.82—72.87; Zürlch 87.32—87.37; Milaan 60.75%60.80%; Kopenhagen 54.5854.63; Oslo 52.74—52.79; Wenen 14.51%—14.52%; Lissabon 13.15%— 13.17%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 12 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100 100% Ned. '59 4% 99fi 100A Ned. '59 4% 98 A 98B Ned. '53 3% 99% 94% Grootboek obi. 3% 77 A 77% Ned. '47 3% (3) 92% 92H Ned. '51 3% 95% 95% Ned. '53 (3%) 93% 92%B Ned. '56 3% 92 H 93B Ned. 48 3% 86% 86% Ned. '54 3% 87 87% Ned. '55 I 3% 88% 88% Ned. '56 II 3% 90% 90% Ned. "37 3 90% 90% Dollarlng '47 3 89%GL 89% Investeringscert. 397% 97% Ned. 62-64 3 98A 98AGB Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90% Ned. WB. 6% 108% 108H ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind.B. 45 44 Nat. Handelsbank 190 190 Ned. Handelmy258 255% Amst. Rubber 123 123% H.VA164% 168% Senembah 624 625GB A.K.U493% 488 Berkel's Patent (v.) 310GB 304GB Calvé Delft cert. 755 741 Dell My .en (Ver.) 194 1% Kon. Pap. v. Gelder 265 259 Hoogovens cert830GB 814GB Müller en Co. NJB. 395 390 Ned. Kabelfabr458GB 450GB Philips 803 79x Philips pref298 292 Unilever 774% 761% Wilton Feyenoord 234% 230GB Biliton 2de r376 372GB Dordtse Olie gew 793 783% Kon. Olie (f20.— 170.20 168 Idem (50 A f20.— 169.20 166.40 Holl. Amer lijn 169% 167%GB Java China Paket 161GB 161% K.L.Mlis 115.50 Kon Ned. Stmv My. 192% 192GB Kon. Paket My144GB 145% Stoomvaart My. Ned. 184% 184GB Nievelt Goudr. cert. 159GB 161 v. Ommeren eert. 260 262 Kon. Rott. Lloyd 161 160% Ned. Scheepv Unie 161% 163GB NI ET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% 93% idem '48 (3%) 94% R'dam '52-1 (4%) 99 ld. id. *37 I-n (3%) 93% 94% Z.-Holland *56 (4%) 97% 98% Bank N. G '58 (5%) ld. N.W.B '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '51 I 2% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I 2% Idem n 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl 1957 2% 103A 95% 82% 81% 89% 80 80 87L 86 83 92%B 93 103% 95% 94% 80% 89% 81 86% 86% 83% 96 91% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco 231 229 Amst Bank 347 335% H.B.U. eert233 231% Rott. Bank 303 292 Twentsche Bank 247 270 Industrie Ondernemingen Albert Heyn406L 403L Borsumy 70 70% K. N Ed met. A-AA 94 92% Idem pref wd 93 Electrolasmy 335 Kon Ned Grofsm 186% 184% Holl. Constructie 470 470 Ing. Dur v Bouwnyv. 275L 273L Interna tlo 170 169% Int. Kunststof!. Ind. 59 58 Leidse Wolspinnery 408 402 Rott. Droogdok My. 630 629 Sikken's Lakfabr 640B 585L Ver. Touwfabrieken 304 297 Walvisvaart 122 122% Wernlnk's Betonm 163 160L Van Wyk Textiel 113% 113 Zaalberg 128 128 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 27 26% Intern Nickel 107% 104% Anaconda 66% 65GB Bethlehem Steel 55% 54% Cities Service 48% General Motors 55% 54A Kennecott 99 98%exd. Republic Steel 72% 71% Shell Oil 79% 78% Union Pacific 30% 29%GI Un. States Steel 97% 96%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5