RANG is alleen RANG als er RANG op staat Stichting van clir. kleuterschool en lagere school in omgeving van Kooi ravmr Suppoost gemolesteerd door dronken student Instandhouding van openbare kleuterschool in Gortestraat Een kostbare hondenstoeipartij Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 januari 1960 Tweede blad no. 29946 Rang Menthol v,| 19 ct per rol p' 0 Rang Crème de Caeao 22 ct per rol u o (rnnrmTTi Voorstellen aan Leidse raad Opnieuw heeft het bestuur van de Vereniging voor Chr. (hervormd) Onderwijs zich tot het gemeentebestuur gewend, met het verzoek medewerking te verlenen voor het stichten van een school voor g.l.o. met zes leslokalen en een vaklokaal in het stadsdeel ten noorden van Maresingel, Herensingel en Lage Rijndijk. Opnieuw, want in de raadsvergadering van 17 augustus j.l. werd, zoals bekend, afwijzend beschikt op een aanvrage van het schoolbestuur om medewerking voor de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs op een terrein in de Kooibuurt. Deze afwijzing berustte op de overweging, dat uit de verklaring van het bestuur omtrent het schoolbezoek onvoldoende bleek, dat de school zou wor den bezocht door het wettelijk vereiste aantal van tenminste 100 leerlingen. Bij de thans ingediende aanvrage zijn verklaringen overlegd van ouders uit het in het verzoek aangegeven stadsdeel, die hun kinderen de te stichten school zullen doen bezoeken. Aangezien mat deze ouderverklaring ls voldaan aan het voorschrift, vervat in artikel 73 der Lager-onderwijswet 1920, kan, volgens B. en W„ de mede werking worden verleend. De financiële consequenties zullen later worden gere geld. In dezelfde vergadering werd afwij zend beschikt op een aanvrage van het bestuur van deze Vereniging voor het ontvangen van de nodige gelden voor het stichten van een kleuterschool met drie speelwerklokalen in de Kooibuurt. De afwijzing berustte eveneens op de overweging, dat uit de verklaring van het bestuur omtrent het schoolbezoek onvoldoende bleek, dat de school door het wettelijk vereiste aantal van ten minste 60 kleuters zou worden bezocht. Bij het thans om preadvies in handen van B. en W. gestelde nieuwe verzoek, om medewerking voor het stichten van een kleuterschool met drie speelwerk- lokalen in het stadsdeel ten noorden van Maresingel .Herensingel en Lage Rijndijk, zijn verklaringen overgelegd van in het aangegeven stadsdeel woon achtige ouders, waaruit blijkt, dat ten minste 60 kleuters de school zullen be zoeken. Aangezien ook met deze ouderver klaring is voldaan aan het gestelde in artikel 51 der Kleuteronderwijswet, kan medewerking worden verleend. De fi nanciële consequenties zullen ook hier later worden geregeld. INSTANDHOUDING OPENBARE KLEUTERSCHOOL. Aangezien het gemiddeld aantal kleu ters, dat over de jaren 1957, 1958 en 1959 de openbare kleutesrschool aan de Gortestraat heeft bezocht, resp. 53,6, 43 en 37.8 bedraagt en dit gemiddelde der halve gedurende die jaren minder heeft bedragen dan de voor deze gemeente, in artikel 9 van de Kleuteronderwijswet, gestelde limiet van 60. komt deze kleu terschool .ingevolge artikel 11 van die wet, voor opheffing in aanmerking. In bijzondere gevallen echter kan de Minister van Onderwijs, K. en W.. op verzoek van de raad. telkens voor een jaar of tot wederopzegging, bepalen, dat een kleuterschool, ondanks een te ge ring aantal kleuters, in stand wordt ge houden. Die bijzondere omstandigheid is t.a.v. deze kleuterschool naar het ge voelen van B. en W. aanwezig. Sedert enkele jaren is de kleuterschool aan de Gortestraat, die thans 36 leer lingen telt, ten nauwste betrokken bij de tot experimenteerschool aangewezen, in hetzelfde gebouw gevestigde, openbare lagere school aan de Haverstraat. Door die samenwerking wordt bereikt, dat reeds op de kleuterschool ruime aan dacht wordt geschonken aan tekorten in de ontwikkeling, die op de lagere school moeilijkheden geven, en wordt het mo gelijk gemaakt de overgang van de kleu terschool naar de experimenteerschool zo geleidelijk mogelijk te doen geschie den. De resultaten van deze maatregel zijn op de lagere sohool zeer duidelijk merkbaar. Bovendien is in de onmiddellijke omgeving van de Haverstraat geen an dere kleuterschool gevestigd, zodat, bq opheffing van deze kleuterschool, de kinderen in deze stadswijk zeer waar schijnlijk hun dag op straat zouden doorbrengen, hetgeen voor het onder wijs op de lagere school zeer nadelige gevolgen zou hebben. B. en W. zijn daarom van mening, dat deze kleu terschool in een dringende behoefte voorziet. Zij stellen dan ook voor om de mi nister van O. K. en W. te verzoeken tot wederopzegging te bepalen, dat de openbare kleuterschool aan de Gorte straat, in stand wordt gehouden. Voorts is er een voorstel om t.b.v. het sohoolrijpheidsonderzoek op de openbare lagere school aan de Haverstraat een krediet van f 6000 (voor het jaar 1959) te verlenen. GRONDTRANSACTIES MET CHR. LYCEUM Teneinde de weg te effenen tot een grondruil tussen de gemeente en het be stuur van de Ver. voor Chr. M.O. en VHO (Chr. Lyceum), wensen B. en W. het raadsbesluit van 19 januari 1959 in te trekken en aan te kopen, in het be lang van de volkshuisvesting, van de Ver. voor Chr. middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs, de percelen wei land, gelegen in het uitbreidingsplan „Houtkwartier-noord", groot 1.89.80 ha voor de prijs van rond f. 47.700; aan deze Vereniging te verkopen het perceel grond, gelegen aan de Kagerstraat, groot plm. 400 m2 voor de prijs van f. 5.8" aan de Vereniging tot wederopzeggens te verhuren, aanvangende 1 maart 1960, het perceeel grond, groot plm. 5220 m2 voor een huurprijs van f. 4.600 per jaar, met het recht van koop, uiterlijk tot 1 augustus 1970, voor een bedrag van f. 92.000. De percelen weiland zullen in het grondbedrijf der gemeente worden ingebracht voor het bedrag der aan- koopkosten (f. 47.700). Voorts komen in de onderwijssector de volgende voorstellen in behandeling: uitbreiding van het leerplan van de Vakschool voor Meisjes aan het Rapen burg 23 met een opleiding tot lerares Na; ten behoeve van het treffen van enige bouwkundige voorzieningen en het aanschaffen van enig meubilair voor de Rudolf Steinerschool een bedrag van f. 5.935,70 beschikbaar te stellen; aan het bestuur van de Vereniging voor Christe lijk Onderwijs, alhier, medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een verduistering in de aula van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Asserstraat 1; voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de depen dance „Voorgeest" van de openbare blo school aan de Marnixstraat een krediet te verlenen van f. 2700; het vaststellen van het getal wekelijkse lesuren vakon derwijs voor het openbaar glo, vglo, blo en ulo voor 1960 en tenslotte het aan brengen van een herziening in de exploi tatievergoeding over het jaar 1957 ten behoeve van de Rudolf Steinerschool. BENOEMINGEN EN ONTSLAG Het traditionele punt (benoemingen) ontbreekt ook maandagmiddag a.s. niet op de agenda van de raad. Zo wensen B. en W. te benoemen aan het Gymna sium: de heer D. J. van Kooten tot tij delijk leraar in de geschiedenis aan het Rembrandt-lyceuma. behoudens gun stig geneeskundig onderzoek, mej. G. C. A. Pot, tot lerares in niet-volledige be trekking, in de Nederlandse taal en let terkunde. b. de heer A. M. den Haan, tot tüdelijk leraar in de Nederlandse taal en letterkunde; c. de fceer W. Bud dingh, tot tijdelijk leraar in de Neder landse taal en letterkunde; aan de ho gere burgerschool voor meisjes met 6- jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool: mevr. F. L. Raimond- Bouwman, tot tijdelijk lerares in de En gelse taal en letterkunde; idem mej. A. K. van Alphen tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Atjeh- straat; de heer B. W. van Daalen, tot onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Da Costastraat; mej. P. M. de Vries, tot on derwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Mare singel. Eervol ontslag zal - op zijn verzoek - worden verleend aan de heer J. G. F. Hasekamp uit zijn betrekking van tijde lijk leraar in de geschiedenis aan het Gymnasium. Voorts wenst het College mej. C. C. de Hertogh, onderwijzeres aan de openbare school voor buitenge woon lager onderwijs aan de Marnix straat over te plaatsen naar de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Madoerastraat. Uitbreidingsplan Meerburgerpolder Zoals bekend hebben B. en W. een herzieningsplan doen ontwerpen voor het partiële uitbreidingsplan Meerbur gerpolder. Tegen het ontwerp zijn binnen de daarvoor gestelde termijn bezwaren in gediend door mevr. A. J Bok-Krieger, J. M. Abrahams, A. de Groot, mevr. J. M. Schneiders-Van Dinten en W. van Egmond. Eerstgenoemd bezwaarschrift is door de raad in de zitting van 14 sep tember 1959, de overige zijn in de zit- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Wllhelmlna Hendrika, dr van P. P. de Bruin en A. W. van der Steen; Johanna, dr van J. Singerling en J. Verschoor; Ger- da, dr van H. Scheurwater en R. van Leeu wen; Henderlk Willem, zn van W. Neute boom en C. Dongelmans Hendrika Rosa lia. dr van S. Florlsson en R. P. M. Beijers bergen van Henegouwen; Kristlna. dr van P. Buis en E. Hunting; Erald Egmond. zn van J. Wolf en W. Vliet; Johanna Maria Catherina, dr van D. Slingerland en C. Pi- kaar; André Theodoor, zn van L. Boom en J. Wijsman; David, zn van J. P. Mink en D. Hartevelt; Maartje, dr van A. Glasber gen en D. den Haas; Jap Peter, zn van L. J. Dallinga en J. S. Zwemmer; Leendert zn van W. Gijsman en E. Blok. GETROUWD C. Molenkamp en W. P. van Galen; A. J. M. Koppers en J. C. M. de Jeu; W. Schou ten en J. H. W. Verbaan OVERLEDEN B. de Knegt, 66 Jaar. echtgenote van A. Zantlnge; G. van Tol. 71 Jaar, man; C. Kranendonk, 86 Jaar, weduwe van J. Bosch M. M. la Lau, 75 Jaar, weduwe van J. van Venetian J, M. Bauw, 74 laar. echtgenote van W. Verrat M. J. Dool, 74 Jaar, man. Aan het begin van de Schotland- voor-sport-campagne"- welke in ons land wordt gehouden, werd in Am sterdam een persconferentie belet waar onder meer een zwaarddans werd uitgeroerd. ting van 5 oktober 1959 om preadvies in handen van B .en W. gesteld. Boven dien zijn bij het College bezwaren in gediend door W. van Muiden; deze re clamant is derhalve niet ontvankelijk in zijn bezwaar, dat overigens dezelfde strekking heeft als van de bovenge noemde reclamanten. Verbreding Roomburgerweg De bezwaren richten zich voorname lijk tegen de geprojecteerde verbreding van de Roomburgerweg en het verleg gen van de voorgevelrooilijn zodanig, dat eigendommen van reclamanten daardoor worden getroffen. Te dien aanzien merken B. en W. op, dat de Roomburgerweg een provinciale weg is en de voortuinen aan de provincie in eigendom toebehoren. Bij het uitbrei dingsplan is de weg reeds geprojec teerd op een breedte van circa 15 m. Deze breedte is slechts te verkrijgen door opoffering van de aanwezige voor tuinen. Ook onder vigeur van het be staande uitbreidingsplan kan dus weg- verbreding worden bevorderd. Zoals uit de profielenkaart blijkt, is de weg aldus ontworpen, dat deze in de toekomst verkrijgt een rijweg van m., ter weerszijden een trottoir van 2.15 m. (kanaalzijde) en 2.45 m. (hui zenzijde) en bovendien aan de kanaal zijde tot het talud een groenstrook van 2.85 m. De voorgevelrooilijn is ontwor pen 3 m. achter de thans geldende voorgevelrooilijn om de mogelijkheid te scheppen, dat eventuele toekomstige be bouwing van een voortuin van die diep te is voorzien. De geprojecteerde rooi lijn zal slechts worden gerealiseerd, wanneer een pand na sloping opnieuw wordt opgebouwd. Bij verwoesting door een calamiteit, zoals een brand, mag het desbetreffende gebouw op dezelfde plaats weer geheel worden vernieuwd of veranderd, met dien verstande, dat de vóór de verwoesting bestaande afwijkin gen van het plan en de voorschriften niet mogen worden vergroot en behou dens onteigening overeenkomstig de wet. Ook gedeeltelijke verandering en ver nieuwing van de bebouwing is toege staan, eveneens met de restrictie, dat de vorenbedoelde afwijkingen niet vergroot worden. De tegen de geprojecteerde voorgevelrooilijn ingediende bezwaren zijn derhalve ongegrond. Mevr. A. J. Bok-Krieger vermeldt in haar bezwaarschrift ,dat zij ernstiger acht haar bezwaar tegen het verleggen van de zijgevelrooilijn van haar woning. Hoewel ook te dien aanzien de voren- vermelde waarborgen gelden, achten B. en W. geen bezwaren aanwezig ten deze de reclamante tegemoet te komen en de huidige zijgevelrooilijn te handhaven. Het ontwerp ware dienovereenkomstig te wijzigen. De reclamanten J. M. Abrahams, mevr. A. J. Bok-Krieger, A. de Groot en mevr. J. M. Schneiders-Van Dinten houden in hun bezwaarschrift een be schouwing omtrent eventuele demping van de sloot langs de Aarstraat. Dien aangaande merken B. en W. op, dat de bedoelde sloot reeds bij realisering van het thans geldende partiële uitbreidings plan „LeidenMeerburgerpolder" zal moeten worden gedempt. Aangezien de helft van de sloot aan andere eigenaren dan de gemeente toebehoort, zal, indien tot demping moet worden overgegaan, met de desbetreffende eigenaren over leg worden gepleegd. Op grond van deze overwegingen stel len B .en W. de raad voor de bezwaar schriften, met uitzondering van het be zwaar inzake de zijgevelrooilijn van het perceel Roomburgerweg 4, ongegrond te verklaren en een herziening van het partiële uitbreidingsplan Meerburger polder vast te stellen. Onteigeningsplan Morsweg-Lopsenstraat In de zitting van 8 juli 1957 heeft de raad besloten tot onteigening ten name van de gemeente Leiden van eigen dommen, welke zijn gelegen aan de Morsweg en de Lopsenstraat .zulks ter uitvoering van het goedgekeurde uit breidingsplan „Leiden—Lopsenstraat". Met de eigenaren van de te onteige nen percelen zijn onderhandelingen ge voerd, welke nog voortduren. Echter be staat niet de zekerheid, dat met alle eigenaren overeenstemming wordt be reikt. Derhalve verdient het, volgens het terzake ingewonnen advies van de rechtsgeleerde raadsman der gemeente, aanbeveling tot het instellen van de nodige onteigeningsprocedures te beslui ten. De procedures moeten worden in geleid door het doen van 'n aanbieding. Aangezien met de eigenaren nog wordt onderhandeld en de termijn van dag vaarden 31 januari 1960 verstrijkt, dient naar de mening van het College een zuiver formele aanbieding te worden gedaan. Wordt te zijner tijd overeen stemming verkregen, dan kunnen de aanbiedingen dienovereenkomstig wor den verhoogd. In het tegenovergestelde geval zal daadwerkelijk worden gepro cedeerd en benoeming van deskundigen moeten plaats vinden. Mitsdien geven B. en W. de raad in overweging de betreffende eigenaren een bod te doen, zo zij dit bod niet aan vaarden, hen te dagvaarden voor de Ar rondissementsrechtbank. WEDEROM VERZOEK HUM. THUIS FRONT OM SUBSIDIE In de vergadering van 16 november 1959 werd om preadvies in handen van B. en W. gesteld 'het verzoek van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront om subsidie ten behoeve van haar militaire tehuizen. Reeds eerder ,t.w. in de raadszitting van 4 maart 1957 en van 3 november 1958, werd met betrekking tot soortge lijke verzoeken van genoemde stichting een beslissing genomen. Overeenkomstig de voorstellen van de meerderheid van het college besloot de raad toen die verzoeken af te wijzen. Aangezien met betrekking tot het on derhavige verzoek de standpunten van de meerderheid en de minderheid van het college, evenals die van de meerder heid en minderheid van de commissie voer de sociale zaken, geen wijziging hebben ondergaan, wordt voorgesteld het verzoek af te wijzen. In de zitting van ba de volgende voor- Voor de Leidse kantonrechter Dat het aloude gezegde: ,,Als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan nog niets aan actualiteit heeft inge boet, bleek gisteren wel tijdens de zit ting van de kantonrechter. Een 25-ja- rige Leidse student moest zich verant woorden, omdat hij op 16 oktober in kennelijke staat van dronkenschap de suppoost van het Rex-theater had ge molesteerd. Gezien zijn toestand" werd hem de toegang tot de avonds voorstelling geweigerd, hetgeen door verdachte niet werd „genomen"Een 65-jarige suppoost moest het ontgelden. Hij liep enige verwondingen op en ver dachte moest, in afwachting van de komst van de gealarmeerde politie, door een viertal omstanders op de grond liggende in bedwang worden gehouden. De politie heefit hem ter ontnuchte ring in de cel gestopt. Verdachte had niets tot zijn verdediging aan te voeren en gaf toe. dat hij te veel wijn had ge dronken. Hoewel hij de andere dag zijn excuus aan het slachtoffer had aange boden. waren de magistraten slecht te spreken over zijn optreden. Volgens hen is Leiden wel wat gewend als studenten stad. maar dat liep de spuigaten uit. De officier, mr. E. v. d. Schans, eiste f 30 boete subs. 6 dagen. De plv. kantonrech ter. mr. W. de Koning, vonniste con form. De 21-jarige vriend van boven genoemde verdachte stond eveneens te recht, omdat hij In staat van dronken- Broederschap van oud-padvinders sters JAARVERGADERING KRING RIJNLAND Met de traditionele linkerhand, zoals gebruikelijk bij de padvinderij, heetten de verschillende leden van de broeder schap van oud-padvinders en oud- pad- vindsters" van de kring Rijnland el kaar gisteravond welkom op de jaarver gadering in het Jeugdhuis aan de Bree- straat. De voorzitter de heer E. Kronenburg opende de vergadering met het lezen van de padvinderswet. In zijn openingswoord deelde de heer Kronenburg mee deze avond voor het laatst als voorzitter te presideren; ook de secretaris en de tweede penningmeester zullen aftreden. Spreker hoopte, dat ook onder leiding van het nieuwe bestuur de kring Rijnland tot grote activiteiten zou ko men en dat er onderling steeds een goe de verstandhouding zou blijven bestaan. Daarna vond de installatie plaats van twee nieuwe leden. Er waren niet veel ingezonden stukken, zodat men zonder meer kon overgaan tot het volgende punt van de agenda: Het verslag van de secretaris. Deze betreurde het, dat het ledental in 1959 was gedaald van 34 tot 33 en dat de Kring in 1959 in natio naal- en internationaal verband weinig of niets gepresteerd had. Hij verwachtte, dat hierin verbetering zou komen. Ver volgens kwam de bespreking van de kringhuisvesting aan de orde. Na ge ruime tijd vergaderd te hebben ten huize van een der leden, moest men thans uitzien naar een nieuw .home". Gelukkig waren de vooruitzichten hier van zeer hoopgevend. Hierna werd het nieuwe bestuur gekozen. Bij acclamatie werd tot voorzitter benoemd de heer K. van Rije. Deze dankte de afgetreden voorzitter namens alle leden voor de ver richte werkzaamheden. Na een korte koffiepauze besprak men onder leiding van de nieuwe voor zitter de programma's voor 1960. Men besloot dit jaar in het teken te zetten van het verzorgingshuis. Men heeft n.l. al sinds jaren het plan opgevat een verzorgingshuis in te richten, waar 25 tot 30 invalide padvinders ondergebracht kunnen worden. Maar hiervoor is veel geld nodig (vier ton». Nu hebben het NPV en het PNG samen met het OPV zich ten doel gesteld dit geld bijeen te brengen. stellen aan de orde het aangaan van een 4,ic'r geldlening ad f 2.600.000; aan de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvooriichting voor de jaren 1954. 1955 en 1956 een aanvullend subsidie toe te kennen ten bedrage van f. 2.213,46; aan de NV Leidsche Matrassenfabrieken te verkopen de strook grond, groot plm 195 m2, gelegen achter haar fabriek en uitkomende op de Groenoordstraat, voor de prijs van f 25,- per m2 (niet opge hoogd) en verder onder de nader door B. en W. vast te stellen voorwaarden aan de pachter van het handbaggerwerk en bijkomende werkzaamheden in de gemeente, J. Kuyf. wonende te Leiden een bedrag van f. 1.241.51 in totaal uit te keren terzake van de door hem over het jaar 1958 verschuldigde omzetbelas'ing; als aanvullend subsidie over het jaar 1958 ten behoeve van de plaatselijke in stellingen voor jeugdzorg een bedrag van f. 14.406,65 beschikbaar te stellen: aan Ohr. B. A. Deckers en Zonen NV gevestigd alhier, te verkopen het perceel Industrieterrein, gelegen aan de Trek- vlietweg voor de prijs van f 17.- per m2 (bouwrijp en opgehoogd tot nap.). NIEUW RAADSLID Alvorens al deze voorstellen in behan deling komen zal het onderzoek plaats vinden van de geloofsbrief van het nieuw benoemde lid, de heer P. Fakkel (vacature de heer C. F. Lardee). schap niet alleen zijn vriend tot de daad had opgehitst, doch bovendien nog een ruit van het theater had vernield. Ook hij had een wijntje gedronken, gaf alles toe en werd voor zijn optreden niet bepaald vriendelijk onderhouden. Zijn optreden werd zeer laakbaar geacht. Maar hij was niet tot geweld overge gaan en hij kwam er dan ook met f 25 boete subs. 5 dagen af. Hond van huis Een 49-jarige Voorschotenaar. zal. evenals zijn 53-jarige buurman, gister avond bij zijn thuiskomst niet bepaald vriendelijk naar zijn speelse hond heb ben gekeken. Op 16 oktober ontsnapte de hond van de eerste verdachte aan zijn bewaking, en ging kijken of de buurhonid ook buiten kwam. Hij werd door de vrouw des huizes weggejaagd. Maar toen er een leverancier aan de deur kwam zag hij toch kans binnen te glippen. Door tegen de knop van de ka merdeur te springen kon hij „zijn vriend" verlossen. Al stoeiende kwamen zij op het bollenland van een buurman terecht en richtten volgens een expert door de buurman geraadpleegd, ruim f 150 schade aan. De buurman eiste dan ook van elk der hondeigenaren een ver goeding van f75. De verdediger van beide verdachten bestreed niet alleen de schuldvraag in deze, doch voerde tevens aan, dat een andere expert de schade op slechts enkele tientjes had geschat. De tweede verdachte meende, dat hij helemaal geen schuld had. omdat de hond van de buurman zijn hond de vrij heid had gegeven en niemand anders. De gedupeerde buurman had expert no. 2 niet op zijn land gezien en hij be streed de waarde van diens taxatie. In tegendeel. die f 150 sohade was nog aan de krappe kant. Voor een civiele vorde ring voelde hij niet veel. „Vroeger in de middeleeuwen zouden de honden zijn gedagvaard, doch in deze eeuw moeten de bazen terecht staan" aldus de Offi cier. Hij eiste dan ook tegen elk der verdachten een boete van f 15 subs. 6 dagen, omdat zij voor het gedrag van hun hondjes verantwoordelijk blijven, hoe dan ook. De plv. kantonrechter aohtte 15 boete subs. 1 dag wel vol doende. doch maakte er f 11 van tenein de de verdachten in de gelegenheid te stellen in hoger beroep te gaan. De scha de stelde hij „ex aequo et bono" vast op f 80. zodat elk der hondjes zijn baas f 51 sohade heeft bezorgd! Jong aan drank Een navrant geval van openbare dron kenschap leverde wel de zaak tegen een 55-j. Leidse loswerkman, die reeds eer- cer enige flinke boetes had gekregen, omdat hij dronken langs de weg liep. „Het loopt absoluut nog verkeerd met U af en het wordt ..de Rijkswerkinrich ting" als U er niets tegen doet" ver maande de plv. kantonrechter. Verdach te had niets tot zijn verdediging aan te voeren en gaf, desgevraagd, toe. dat hij van zijn 16de jaar al aan de drank was. Hij wilde wel graag meewerken om tot een kuur te komen. Daarom eiste de officier ditmaal nog slechts een geld boete, al bedroeg deze f 25 subs. 5 dagen. De plv. kantonrechter bracht de boete terug tot f10 subs. 2 dagen, doch ver oordeelde verdachte tevens tot een voor waardelijke hechtenisstraf van 3 dagen met een proeftijd van een jaar als stok achter de deur met de verplich ting. dat hij zich direct onder toezicht van het consultatiebureau voor drank zuchtigen zal stellen. Ondeugdelijke remmen Een 29-jarige elektriciën en een 25- jarige autohandelaar, beiden uit Leiden, stonden terecht omdat hun auto's te Leiderdorp in botsing waren gekomen, daar de autohandelaar geen voorrang verleende Bij nader onderzoek bleken de remmen van de auto van de elektri- oiën niet bepaald deugdelijk te zijn. Zij voelden zich allebei onschuldig en ea- ven elkaar de schuld. De elektriciën had zijn auto drie dagen tevoren twee dehands gekooht voor f 1000 en mocht bij de verkoper terugkomen, als er ge breken aan waren. Nu was zijn auto volkomen vernield en draaide hij voor het verlies van f 1000 op. De autohande laar-mede-verdachte moest nu maar tot de betaling van dit bedrag worden ver oordeeld. aldus zijn opvatting. De plv. kantonrechter vertelde hem. dat dit niet ging en de autohandelaar, evenals hij alleen maar tot f 50 boete subs. 10 da gen werd veroordeeld. Een civiele proce dure blijft zijn enige kans. Hij voelde zich in rechten tekort gedaan en ver liet zichtbaar verontwaardigd de recht zaal. ÏV e r k e I ij k Leven NED. IIERV. KERK Aangenomen naar Sloten (Fr.) A. F. Verheule. kand. te 's-Graveland, die be dankte voor Ee (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht (3de pred pl P Joossee te Andel (N.-Br.). Aange nomen naar Wormer P S. Veldhuizen kand te Slledrecht. die bedankte voor Dlnteloord. Kootwijkerbroek, Lekkerkerk en voor Schermerhorn Aangenomen naar Soest C. M. van der Loo te Dordrecht. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Cbarloif W. van t SpUker te Drogeham. Bedankt voor Aalsmeer J. M. Visser te Dokkum.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3