J 1781 Franse represailles na Nederlands weigering de Mirage aan te kopen? Zuidafrikaans protest tegen verklaring-Luns WEERBERICHT Frankrijk zou nu oorlogstuig aan Indonesië gaan leveren Winterweer houdt aan VOLG HET VOORBEELD VAN BERLIJN, ZEGT ADENAUER" oplossingen kerstpuzzel Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 JANUARI 1960 No. 29946 LEIDSCH DAGBLAD Directeurj E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN z 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Aanhoudende vorst De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Vannacht weinig bewolking, weinig wind en matige tot strenge vorst. Mor gen overdag: toenemende bewolking met voornamelijk in het westen van het land kans op sneeuw, zwakke tot matige naar zuidelijke richtingen krimpende wind en matige tot lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 januari Zon op: 8.44 uur; onder: 16.53 uur. Maan op: 16.57 uur; onder: 7.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.07 en 15.16 uur. Laagwater te 11.11 en 23.26 uur. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's een fundamentele rol hebben gespeeld, schijnt men zich in Parijs gerechtigd te achten op datzelfde plan ook conclu sies te trekken. Van sommige Neder landse zijden heeft men de beperking van vergunningen aan Nederlandse transporteurs al in direct verband met de Mirage-kwestie willen brengen. Die interpretatie is uiteraard moeilijk met bewijzen te staven. In ieder geval is aan de Franse verklaring dat het aantal ver gunningen slechts tijdelijk was ver hoogd in verband met hogere invoer na de droge zomer, op zichezlf weinig af te dingen. Wanneer onze informaties echter juist zÜnen we hebben weinig reden aan die betrouwbaarheid te twijfelen dan zou Frankrijk nu een beslissing over- versmaad, aan Indonesië te leveren. Politiek zou de doorslag gegeven hebben (Van onze Parijse correspondent) Het is niet uitgesloten, dat het muisje van de straaljagersaffaire de Amerikaanse Starfighter, die door Nederland boven de Franse Mirage III verkozen werd nog een staartje zal krijgen. Een diplo matiek en militair staartje, dat dan in het bijzonder nog wel eens heel storend voor Nederland zou kunnen kwispelen in het Verre Oosten om de toch al zo gespannen betrekkingen met Indonesië nóg moeilijker te maken. We hebben namelijk enige gegronde redenen om aan te nemen, dat er tussen Parijs en Djakarta thans onderhandelingen wor den gevoerd over de verkoop van oorlogsmateriaal, waarbij nu juist diezelfde Mirage-straaljagers hét voornaamste object der besprekingen vormen. „Nederland zwichtte" Zoals wy al eerder hebben bericht heeft men in Parijs, van het begin af, zeer sceptisch gestaan tegenover de of ficiële redenen die in Den Haag werden opgegeven voor de Nederlandse voor keur van de Amerikaanse boven de Franse straaljagers. Men meent te Pa rijs dat politieke motieven de doorslag hebben gegeven, Nederland is gezwicht, zo is de Franse overtuiging, voor de ge zamenlijke politieke en economische druk van Amerika en West-Duitsland, dat al eerder voor de Starfighter had gestemd. Die politieke overwegingen liggen inderdaad nogal voor de hand. Het is algemeen bekend, dat Frank rijk in de westelijke wereld nu zijn eigen solopartij wil blazen en om die reden heeft De Gaulle dan ook geweigerd in verdere militaire integratie in Atlan tisch verband te berusten. Aankoop van de Mirages zou voor Nederland, onder de huidige internationale verhoudingen, later verre politiek-militaire consequen ties kunnen opleveren. In een oorlog zou de Nederlandse luchtmacht voor zijn Mirage-onderdelen immers van Frank rijk afhankelijk zijn en gezien De Gaul le's zeer persoonlijke politiek zou men in dat geval voor alle mogelijke complica ties kunnen vrezen. Nu bij deze aankoop, in Franse ogen, politieke factoren dus Ons land ligt in de greep van de win ter. En we komen er voorlopig nog niet uitwant in het weerover zicht, dat De Bilt hedenmorgen om tien uur verstrekte werd nog meer vorst en wat sneeuw in het vooruitzicht gesteld. Vannacht gaat ons land gehukt onder een zwakke rug van hogedruk". Dat betekent in het zuidoosten van het land plaatselijk strenge, maar elders toch nog altijd matige vorst. Morgen arriveert in deze contreien een depres sie uit Noorwegen en dan is er vooral in het westen van het land kans op sneeuw. De schaatsliefhebbers kunnen de gladde ijzers, voor zover zij het nog niet gedaan hebben, uit het vet halen en de jeugd kan zich morgen mogelijk vermaken met sleetje rijden en sneeuw ballen gooien. Voor haar tellen de on gemakken niet zo zwaar, zoals giste ren in Zeeuws-Vlaanderen, waar door een plotselinge regenbui de wegen in gladde ijsbanen veranderd werden. Talrijke, meestal niet ernstige onge lukken. werden het gevolg. Het ver keer had uiteraard veel oponthoud. Maar buiten onze grenzen heeft het op sommige plaatsen veel erger ge spookt. In West-Duitsland kwamen tot gistermiddag reeds veertien mensen om het leven bij ongelukken door kou en sneeuwval. In het grootste deel van Duitsland is sneeuw gevallen. De hevige sneeuwstorm, die het zui den en midden van Zweden en de Oost zee gisteren nog teisterde, is in de loop van de dag afgenomen. Twee Duitse schepen, die in hevige nood verkeer den, konden daardoor nog net bijtijds worden geholpen. Maar dit eerste echte winterweer heeft in Zweden veel schade veroorzaakt. Rome, trouwens half Italië, is bedekt door een dik pak sneeuw, terwijl de temperaturen twintig graden beneden het vriespunt bleven steken bij de Kleine St.-Bernardpas in de Alpen. In Turijn daalde het kwik dertien graden onder nul. Palermo en Catania op Sicilië daar entegen waren de warmste steden in Italië met een temperatuur van 17 graden. wegen die moeilijk anders dan als re presaille omschreven kan worden. De Franse diplomatie heeft zich tot dusver altijd zeer loyaal tegenover Ne derland gedragen met betrekking tot de moeilijkheden met Indonesië. Bij de V-N. was Frankrijk het enige Westerse land dat altijd naast Nederland stond en in tegenstelling met Engeland en Amerika heeft het, ingevolge een con ventie die uit 1949, dateert, nooit oor logsmateriaal aan de Indonesiërs gele verd dat bij een eventuele gewapende actie om Nieuw-Guinea tegen de Hol landers zou kunnen worden gebruikt. Contact met Indonesische experts Van die gedragslijn zou Frankrijk nu af willen wijken. Een missie van Indo nesische experts zou al met de Franse regering in contact zijn getreden om een aantal Mirages die veel goedkoper zijn dan de Starfighters aan te kopen. Ook andere landen als Israel en India moeten thans zeer in deze Franse straaljagers zijn geïnteresseerd. De senator-industrieel-krantenmag- naat Bloch-Dassault die de Mirages pro duceert, moet juist de laatste weken in het bijzonder aan de elektronische in stallatie van zijn schepping belangrijke verbeteringen hebben aangebracht. Naar Franse overtuiging kan hun straal jager het nu gemakkelijk opnemen tegen de Amerikaanse Starfighter. Dat de Nederlandse bondgenoten niet temin de Starfighter verkozen hebben, is meer dan een belangrijke financiële tegenvaller (ter waarde van drie mil jard gulden, zodra België ons voorbeeld gevolgd heeft), maar bovendien een ge voelige slag voor Frankrijks nationale trots. Die beide gevolgen verhogen, lijkt ons, nog de aannemelijkheid van onze inlichtingen dat Frankrijk zich nu op maakt de Mirages die Nederland heeft SCHERPE AANVAL GEPAREERD „Ongunstige invloed op de betrekkingen" De regering van Zuid-Afrika heeft formeel by Nederland geprotesteerd tegen een verklaring van minister Luns over de rassenscheiding in Zuid-Afrika. In een nota, die door de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag, dr. F. E. Geldenhuys, aan de Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Hou ten werd overhandigd, wordt uiting ge geven aan „het ongenoegen en de ernstige bezorgdheid" van de Zuid afrikaanse regering over de Nederlandse verklaring. De betreffende verklaring werd op 10 november van het vorig jaar door het Nederlandse ministerie van Buitenland se Zaken uitgegeven. Daarin werd ge zegd, dat de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika „niet te verenigen is met de zin voor gerechtigheid in het Koninkrijk der Nederlanden". De verklaring werd gepubliceerd in verband met de Neder landse onthouding van stemmen over een VN-resolutie over de apartheids politiek. Nederland onthield zich van stemmen, omdat het twyfelde aan de bevoegdheid van de Verenigde Naties om zich bezig te houden met de binnen landse politiek van Zuid-Afrika. Scherpe aanval Voorts wordt in de protestnota die reeds in de eerste helft van december naar de ambassadeur in Den Haag was gezonden, maar door de ziekte van minister Luns, de kerst- en nieuwjaars vakanties eerst heden is overhandigd betreurd, dat Nederland zich in de Ver. Naties zo kritisch heeft uitgelaten over de rassenpolitiek. De Nederlandse ver tegenwoordiger lanceerde een scherpe aanval op de apartheid. Hij noemde de Bantoes „de slachtoffers van rassendis criminatie" en beschuldigde de regering van de Unie van „Onderdrukking". Ook werd toen geopperd, dat de politiek van Zuid-Afrika gemotiveerd werd door „opportunisme" en „de wisselvalligheden van politieke winst". De Nederlandse afgevaardigde zou verder gezegd hebben, dat „de Nederlandse regering niet de wijze kon aanvaarden, waarop de blanke bevolking van Zuid-Afrika over haar zwarte medemensen denkt en dat de Nederlandse regering duidelijk en on dubbelzinnig de rassenpolitiek van de regering moet verwerpen". Eerste keer Weer verwijzend naar de verklaring van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken werd in de nota gezegd, dat dit voor zover bekend de eerste keer was, dat een minister van een westelijke staat in zijn eigen land, buiten de vergaderingen van de V.N., zich niet alleen gemengd had in de binnenlandse zaken, maar ook een scherpe aanval op Zuid-Afrika had ge daan. In de nota werd tenslotte gezegd, dat de aanval door de Nederlandse afge vaardigde bij de V N. slechts een ongun stige invloed kan hebben op de vriend schappelijke betrekkingen tussen Zuid- Afrika en Nederland en ook tussen de bevolking van Afrik» en het land van haar voorvaders. De regering van Zuid-Afrika hecht grote waarde aan die betrekkingen en zij moet in het belang van de hand having van deze betrekkingen in de toekomst, haar ernstige misnoegen en bezorgdheid over de beide verklaringen uitspreken. Deze brug kon 22 ton teveel wer kelijk niet verwerken. De chauffeur van een vrachtauto van elf ton, ge laden wt twaalf ton buizen, lette niet ophet bordje t,maximum be lasting één ton" bij een brug in Apeldoorn. Het zware geval ging dan ook prompt door de brug heen, waardoor water- en wegverkeer ge ruime tijd waren gestremd m k' w West-Duitsland en het antisemitisme Aparte beschermende net voor joden zou hen in een „onzichtbaar getto plaatsen (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier dr. Konrad Adenauer, juichte gister avond, in ee ntelevisie-gesprek te Berlijn, de snelle berechting van antisemieten en neo-nazi's door de Westberlijnse justitie van harte toe. Hij sprak de hoop uit, achtte het zelfs een dringende wens, dat de justitie in de andere tien Westduitse deelstaten dit Westberlijnse voor beeld zal volgen en eveneens snel zal afrekenen met de antisemieten. Adenauer vond het hoopgevend, dat de openbare mening in de Bonds republiek zich zo vol afschuw heeft getoond over de antisemitische wandaden. Hij wekte de Duitse bevolking op om zich te verzetten tegen iedere vorm van discriminatie waar het de religie van medebur gers aangaat. Maar de Bondskanselier kondigde in genendele aan wat zijn regering te Bonn zélf denkt te doen! Gevangenis voor twee jongelui in Bonn Ten deze verkeert Adenauer kennelijk in moeilijkheden en hoopt hij dat justi tiële maatregelen de golf van anti semitische schanddaden zullen weten te te keren. De Bondsdag, de Tweede Ka mer te Bonn, steunt hem ten deze be paald en wil zich zeker op dit moment niet bezig houden met de antisemitische daden van de laatste weken. Zelfs neemt in kringen van de regeringspartij, de CDU/CSU, het verzet toe om het wets ontwerp tot bescherming van zekere be volkingsgroepen uit de ijskast te halen. Het gaat hier om het zogenaamde „Volks Verhetzungs Gesetz", dat op 3 december in de Bondsdag op groot ver zet stuitte. Van een stemming kwam toen niets en het ontwerp werd zelfs van de agenda afgevoerd ondanks verzet van minister van Justitie Schaffer. Het be oogt hen, die tot haat oproepen tegen nationale religieuze of op grond van een bepaald ras zich onderscheidende volks groepen, of die dergelijke groepen uit schelden, en voorts hen die tegen beter weten in onware berichten verspreiden, te straffen met een gevangenisstraf van tenminste drie maanden. In feite gaat het hier om een beschermende wet spe ciaal voor joodse Duitsers. Daarvoor voelen de Westduitse socialisten, de li beralen en ook de Westduitse joden zelf absoluut niets. Alle drie groepen, als mede vele CDU-ers vinden het een be lediging voor de joden zelf, dat terwille van deze bevolkingsgroep een extra bescherming in het leven zou worden geroepen. Als de normale wetten tegen beledigingen en dergelijke hier niet kunnen helpen tegen anti-joodse uitin gen, schort er iets aan de rechters, zo zegt men. Men acht het uit den boze dat de joodse Duitsers in een speciale positie moeten worden gedrongen via dit wets ontwerp en daardoor in feite speciaal bewaakte staatsburgers zouden worden, dus geïsoleerd zouden kunnen worden in Directeur-generaal middenstand en toerisme Met ingang van 15 februari is, onder toekenning van de persoonlijke titel van directeur-generaal, belast met de leiding van het directoraat-generaal voor de middenstand en het toerisme drs. J. F. H. Wysen .thans directeur voor ordeningsvraagstukken van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid. De heer Wijsen werd in 1916 te Maas tricht geboren, waar hij de h.b.s. door liep. Hij studeerde aan de katholieke economische hogeschool te Tilburg. Na korte tijd werkzaam te zijn ge weest in dienst van het ministerie van Financiën, ging de heer Wijsen in 1947 ever naar het Rijksbureau voor Genees- en verbandmiddelen te Amsterdam. In 1950 werd de heer Wijsen benoemd by de directie ordeningsvraagstukken, met de leiding waarvan hy in 1958 werd belast. een onzichtbaar getto. De regering- Adenauer kan ten deze dan ook weinig doen, zo krygt men de indruk te Bonn. Zelfs de CDU-minister van Binnen landse Zaken van Noordrijn-Westfalen Dufhüs, keerde zich gisteren tegen het wetsontwerp. Israëlische nota Inmiddels zond de Israëlische rege ring via haar missie te Keulen (er zijn geen normale diplomatieke betrekkin gen tussen Israël en Bonn) een nota aan de Westduitse regering over de antisemitische daden van de afgelopen weken in de Bondsrepubliek. In de nota wordt gezegd dat de Israëlische open bare mening zeer geschokt is door deze wandaden. Soortgelyke nota's zond Is raël aan alle landen waarin de laatste tyd van antisemitisme sprake was. In Bonn werden gisteren twee jonge lieden van 21 en 19 jaar tot resp. vier derd. In Hamburg zyn twee mannen ge vangenisstraf veroordeeld omdat zy hakenkruisen op huizen hadden geschil derd. In Hamburg zyn twee mannen ge arresteerd wegens antisemitische uitla tingen. Slot pag. 2 Oproer in Caracas Vierduizend werklozen hebben giste ren in Caracas een oproer ontketend waarby volgens officiële gegevens één persoon om het leven is gekomen en 23 zijn gewond. De oproerlingen wler- E>n in het centrum van de Venezo- anse hoofdstad barricaden op. De werklozen begonnen hun geweld dadige actie nadat maandagochtend op een bijeenkomst in het gebouw van het Nationale Vakverbond van Venezuela was meegedeeld dat de regering haar beloften van 9 januari regeling van de kwestie van achterstallige uitkerin gen en onmiddellijke tewerkstelling van talrijke werklozen niet zou houden. Groepen ontevredenen hebben de ge bouwen van het nationale parlement en van ministerie van Verbindingen met stenen bekogeld. Bovendien werden een politiebureau en talryke auto's in brand gestoken en winkels beschadigd. By het verspreiden van de oproerlingen werd gebruik gemaakt van de vuurwapens. Dertien mensen liepen schotwonden op. Tydens de ongeregeldheden riepen werklozen onder meer dat zy de voor keur geven aan het dictatuur van Perez Jimenez zonder honger boven het regime van Betancourt met honger. Voor het herstel en de handhaving van de orde vervingen de autoriteiten de politie door de nationale garde, om dat gebleken was dat de woede van de menigte zich in het byzonder tegen de politie richtte. De politie heeft meegedeeld dat 150 personen in hechtenis zijn genomen. Nauwelijks is de eerste sneeuw gevallen of de jeugd heeft naar de slee gegrepen. Hier in het westen ivas het nog niet veel zaaks, maar op de hellingen van de Pietersberg was het sneeuwvermaak in volle gang. Het aantal oplossingen, dat wij gisteren bij het sluiten van de in zendingstermijn van de kerstprijs vraag hadden ontvangen, heeft onze stoutste verwachtingen over troffen. Het bedroeg hiet minder dan 1781 hetgeen zeer veel is wanneer men in aanmerking neemt hoeveel puz- zelwerk en hoeveel schrijfwerk er aan een inzending vooraf moesten gaan. Op korte termijn hopen wij de oplossing en de namen der prijs winnaars te kunnen vermelden. In verband met dit groot aantal inzendingen hebben wij besloten ook het aantal prijzen te verhogen door de beschikbaarstelling van een 25-tal exemplaren van onze uitgave „Wie, wat, waar?", zodat ook de groep der gelukkige prijs winnaars een uitbreiding onder gaat. Het begint er somber uit te zien voor Caryl Chessman Het Amerikaanse opperste ge rechtshof in Washington heeft een verzoek van Caryl Chessman tot herziening van zijn proces afge- Chessman, die in 1948 wegens bero ving, ontvoering en seksuele misdrijven ter dood is veroordeeld, wil herziening van zyn proces omdat de stenograaf, die het verslag van de terechtzittingen maakte, overleden is voordat het proces was beëindigd. Zyn aantekeningen zyn toen door een andere stenograaf uitge werkt Chessman stelt dat dit niet goed is geschied. Herbert Walker, opperrechter van Los Angeles, heeft 21 december j.l. bepaald, dat Chessman 19 februari a.s. in de gas kamer van de gevangenis van St.-Quen- tin, in Los Angeles, terecht zal worden gesteld. Chessman heeft zich in de elf Jaar van gerechtelyke stryd, om aan de ten uitvoerlegging van het over hem gevelde vonnis te ontkomen, tot een juridisch deskundige ontwikkeld. Hij schreef in de gevangenis verschei dene boeken, waarvan er twee grote bekendheid verwierven. De manuscrip ten van de boeken wist hy uit de gevan genis te smokkelen en uit de honoraria bestreed Chessman, wiens verstandeiyke vermogens aanzienlyk boven het gemid delde liggen, de kosten van zijn gerech- telyk verweer Chessmans advocaat A. L. Wirin verklaarde later tegenover journalisten, dat hy in een beroep op rechter Louis Goodman van San Francisco zal stellen dat zyn cliënt onwettig van zyn vrijheid wordt beroofd, omdat het proces tegen hem niet in overeenstemming met de regelen van het recht is gevoerd. Indien de rechter het hiermede niet eens is, kan tegen zyn beslissing hoge beroep worden aangetekend. Deze gerechtelyke actie kan echte waarschyniyk niet voor de vastgesteld» terechtstellingsdatum van 19 februar a.s. worden voltooid. Wirin gaf dan ook te kennen, dat hy zal pogen uitstel van terechtstelling te verkrygen, totdat be slist is over dit nieuwe beroep van Chessman.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1