De Kon. Ned. Reedersvereeniging ziet geen reden tot juichen Nieuwjaarsreceptie K. van K. Leiden Stiefmoederlijke behandeling Amsterdam zal binnen enkele jaren totaal volgebouwd zijn Papoealeider N. Jouwe bespreekt actuele Nieuw - Guineaproblemen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 januari I960 Tweede blad no. 29942 De gistermiddag, na afloop van de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland in ..De Lakenhal" gehouden nieuwjaars receptie, was zeer druk bezocht en droeg een zeer geanimeerd karakter. Tal van burgemeesters en wethouders ontmoet ten hier vertegenwoordigers uit het be- drijfs- en organisatieleven, terwijl o.a. ook de rector-magnificus. prof. mr. J. E. Jonkers, de commandant van de Koks- school, luit.-kolonel Th. Wessels. de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schokking, tal van hoofden van dienst en vertegen woordigers van de kleine Middenstands centrale en de Belastingdienst aanwezig waren Tijdens de huishoudelijke vergadering werden de voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek en de beide ondervoorzitters van de Kamer, de heien C. F. Meerpoel en G. J. den Heeten, in deze functies her kozen BENOEMING COMMISSIELEDEN In de diverse commissies van de Kamer werden de volgende leden her benoemd: Commissie afvalwaterzuive ring: ir. J. J. G. van Hoek. J. H. van der Kloot, F. H. Nieuwenhuizen Segaar en J. G. J. VeThey van Wijk; commissie voor bedrijfsruimte: jhr. Z. H. M. van Asch van Wijck, J. H. van der Kloot, W. G. J. van der Linden, J. Minnee, W. J. E. Tissing en L. R. van Vliet; commis sie voor bouwmaterialenvoorziening: B. D. Arentshorst, jhr. Z. H. M. van Asch van Wyck, G. J. den Heeten, P. J. van FEESTAVOND PERSONEELSVERENIGING OPENBAAR SLACHTHUIS Gisteren hield de personeelsvereniging van het Openbaar Slachthuis in het St.- Antoniusclubhuis een geslaagde feest avond. In zijn woord van welkom sprak de voorzitter, de heer M. van Dijk, er o.m. zyn vreugde over uit, dat ook vele gepensioneerden aanwezig waren. Voorts richtte hy zich tot da heren J. Schnei der en H. Vis, die kort geleden him resp. 40- en 25-jarig jubileum bij het Open baar Slachthuis herdachten. Onder het motto „Vertier en Plezier" heeft het gezelschap van Frans Weber enige uren van kostelijk vertier en ple zier bezorgd. Met vlotte en geestige con ferences van Frans Eykhof, zorgden zo wel Herman Teunissen met zijn elek trisch orgel en accordeon, als de ko mische acrobatische clown Up Kiki, de komische sneltekenaar mr. Franly, de rijwielacrobaten Weber en Co, en de drie Franelly's met hun acrobatiek, voor een zeer gewaardeerd non-stop programma. Een bijzonder woord van lof voor het kwartet 'Red White en Blue" o.l.v. A. Hoekstra, dat zowel bij de muzikale om lijsting van het programma, als bij het gezellig-samenzijn-met-een dansje tot slot, veel succes oogstte. Na afloop dankte de voorzitter alle medewerkenden voor hun bijdrage tot het welslagen van deze avond. ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK OPTREDEN VAN DE MIME-SPELER JAN BRONK Op uitnodiging van de Commissie voor bijzonder kerkewerk van de Leidse her vormde gemeente zal zondagmorgen in het Luxor-theater de mime-speler Jan Bronk uit Amsterdam optreden. Jan Bronk, die directeur is van de Ne derlandse pantomime „Carrausel" zal de mogelijkheden van de pantomime in en kele stemmingsbeelden laten zien, o.a. „Ballade der jaargetijden" en „Beleve nissen van 'n simpel mens", maar ook en dat is het voornaamste doel van zijn komst de Bijbel door deze „Kunst der Stilte" op deze minder gebruikelijke wijze te doen „spreken". Jan Bronk zegt van deze kunst: „De pantomime is in een tijd waarin de on rust dagelijks toeneemt als de kunst der stilte voor velen een ontmoeting met de schoonheid van mimiek en gebaar waar mee werelden kunnen worden uitge drukt". Hoeken en C. Sweris; commissie voor colportage en afbetalingen: P. A. de Jong, C. F. Meerpoel en W. J. E. Tissing; commissie voor het handelsregister: J. A. E. Aalders, S. J. Anes, N. Langezaal, F. H. Nieuwenhuizen Segaar en F. J. E. Urlus; commissie voor de makelaardij: B. D. Arentshorst. G. J. den Heeten, P. J. van Hoeken-, H. L. van der Horst, D. Houtzagers, D. L. Landman en L. Zit man; commissie prijsuitreiking: J. A. E. Aalders, C. Sweris en W. J. Tissing; commissie inzake uitverkopen: P. A. de Jong, C. F. Meerpoel en W. J. E. Tis sing; commissie voor vervoer en ver keer: J. W. Heringa, P. J. van Hoeken, ir. M. C. de Jong, J. F. van der Meer, D. F. E. Meerburg en E. S. Prins; commissie vestigingswet: C. A. Bos, mr. W. J. M. Kerckhoff, J. H. van der Kloot, C. D. LLgtvoet, C. F. Meerpoel, G. Schrama, W. J. E. Tissing en A. Vogelaar. SUBSIDIES VOOR 1960 Voorts hechtte de leden van de Kamer hun goedkeuring aan het verlenen van subsidies o.a. aan: VW Leiden f. 175; VW Noordwijk f. 100; VW Katwijk f. 100; VW Lisse f. 50: WV Sas=enheim f. 50; WV Nieuwkoop f. 25: WV Voor hout f. 25; de Vereniging Alphens Be lang te Alphen aan den Rijn f. 50 en het Genootschap Kennis is Macht te Leiden f. 200. Hoewel reeds kort na het overlijden Wethouder J. C. van Schaik tijdens de nieuwjaarsreceptie van de K. van K. in geanimeerd ge sprek met de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schokking. van de vorige voorzitter der Kamer, de heer T. M. H. van Waveren. in een bui tengewone vergadering van de K. van K. aandacht werd geschonken aan de voor aanstaande plaats, welke de heer Van Waveren in deze kring innam, heeft de tegenwoordige voorzitter, ir. J. J. G. van Hoek ook gisteren in zijn nieuwjaars rede nog stil gestaan bij dit overlijden. ,.Met zijn versoheiden op 8 april j.l.", aldus ir. Van Hoek. „ontviel de Kamer een eminent voorzitter, die in een ver trouwde samenwerking met Bureau, leden der Kamer en secretariaat meer voor de Kamer betekende dan cijfers of feiten kunnen aangeven. De continuïteit in het dagelijks beleid der Kamer werd hiermede gebroken en zijn bijzondere persoonlijkheid sloot een voortzetting op dezelfde wijze uit". Spreker dankte de heer Meerpoel, die als oudste ondervoorzitter geroepen werd het waarnemend-voorzitterschap cp zich te nemen, voor de wijze waarop hij dit consoientieus en met de inzet van zijn gehele persoon heeft gedaan. Met het vliegtuig uit Ned. Nieuw-Guinea is gistermiddag op Schiphol aange komen een der vooraanstaande figuren van de autochtone bevolking van Ned. Nieuw-Guinea, de heer N. Jouwe. Hy heeft hier zijn gezin gebracht, dat zal achterblijven wanneer hij over enkele weken weer naar het overzeese Rijksdeel terugkeert. „Dat zal dan niet meer zijn als ambtenaar in vaste dienst van het gouverne ment, dat ben ik sedert 1 december al niet meer", vertelde de heer Jouwe. „Ik ga over naar het particuliere. Samen met de heer Wormsiwor, lid van de streekraad van Biak en met de medewerking van enige andere Papoea's hebben wc een houthandel geëntameerd, de „Papuan Export and Import Cy". De inkom sten zullen mede een deviezenbron voor ons land gaan vormen". Kwestie der Kei-ezen Op vragen betreffende enige actuele kwesties in Ned. Nieuw-Guinea ant woordde de heer Jouwe wat de Kei-ezen (er wordt van uit Nederland aandrang uitgeoefend om deze met de Ambonezen indertijd naar Nederland gekomen groep te doen emigreren naar Ned. Nieuw- Guinea) dat de inheemse bevolking in Nieuw-Guinea zich daartegen verzet om economische en politieke redenen. Naar de mening van de heer Jouwe zou voor de eerste keer in de politieke geschiedenis deze kwestie grote moeilijk heden kunen veroorzaken tussen Neder land en de Papoea-bevolking. Postcensuur pijnlijke zaak Zowel „naar binnen als naar buiten" acht de heer Jouwe de kwestie van de postcensuur een zeer pijnlijke zaak. Zij is immers koren op de molen voor de Indonesische propaganda en intern zjjn hier zonder twijfel de in de Ne derlandse grondwet vastgelegde men selijke rechten geschonden. Moeilijk zal het ook zijn, bij de maatregelen tegen de schuldigen repercussies te vermijden. De heer Jouwe doelde hierbij niet slechts op de onmiddellijk bij de zaak betrokkenen, doch ook op anderen, die Zeescheepvaart in 1959 (Speciale berichtgeving) Als het vuurwerk uitgeknald is en het nieuwe jaar geen „nieuwtje" meer is, verschijnen in de dag- en weekbladen met de regelmaat van een klok de jaaroverzichten en -verslagen van verenigingen, indus trieën, organisaties en wat dies meer zij. De Kon. Ned. Reedersver eeniging heeft hierbij niet achter willen blijven en gisteren maakte het bestuur van deze vereniging haar visie op het afgelopen jaar aan boord van het m.s. „Johan van Oldebarnevelt" bekend. door deze vervoerstak worden geabsor beerd zonder dat tot oplegging moest worden overgegaan. Tengevolge van het optredende over aanbod van tonnage (waardoor bij de tankvaart zelfs nieuwe tonnage moest worden opgelegd!) vond een sterke on derlinge penetratie van lijnvaart, tank vaart en trampvaart plaats. Tankers vonden emplooi in het graan vervoer, de trampvaart zocht compensatie voor de vermindering van het transatlantische kolenvervoer op het terrein van de lijn vaart, terwijl lijnreders tenslotte op de trampvaartmarkten lading zochten voor hun vrije ruimte. Goedkope vlag BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Elbert Ferencz, zn. van L. de Koning en A. S&rközl; Elisabeth Petronella Marle Antoinette, dr van F. W. Pont en E. P. Veeren; Alida. dr. van J. Koolmoes en T. A. Handgraaf; Diane Andrée Silvester, dr. van E Timmer en M L .T. Antoniettl; E'iaan Judith Debora, dr van T. Berkou- wer en R. Grootveld; Nicolaas, zn. van A Rensen en J. Nicolaas: Rudolf Gerar- dus Maria, zn. van W. T. A. A. Bergers en W. P. Verbil. GETROUWD. G. van Egmond en W. J. Barg. OVERLEDEN. G van Weeghel. 63 jr., man; M. A. Overdijk, 34 Jr., echtgenote van I. Boom: J. J Roosendaal. 53 Jr.. man; N. van - 87 Jr. man; M. C. H. van Hemert. 45 j7., vrouw; E. W. Barkema, 14 Jr„ dochter Achter bij andere takken 1959 in vele opzichten een „top"- jaar genoemd heeft de zeescheep vaart toch wel stiefmoederlijk behan deld. Hoewel aan het einde van het jaar een kleine opleving te bespeuren was, bleef de ontwikkeling van de zeescheep vaart duidelijk achter bij die in de meeste andere bedrijfstakken. Volledige en exacte gegevens over de groei van de wereldhandel in 1959 zijn weliswaar nog niet bekend .maar toch staat reeds vast, dat het gedeelte hier van, dat overzee werd vervoerd, niet in alle sectoren dezelfde ontwikkeling ver toonde. Waar bijv. bij het transatlantisch ver voer van granen en ertsen een kleine toeneming kon worden geconstateerd, daalde het vervoer van kolen van de VS van Noord-Amerika naar Europa met niet minder dan 40% (30 miljoen ton in 1958 tegen 18 miljoen ton in 1959). Ook bij het transport van minerale olie, dat ongeveer de helft van het zee vervoer vormt, was een kleine stijging (4 a 5%) zichtbaar Ook voor wat betreft het totaal van de wereldvloot in miljoenen brutoregis- terton (brt) zijn enige opmerkelijke ver schillen zichtbaar. Door de veel grotere afvoer in de zo genaamde „droge lading"-sector naar de sloper, maar meer nog door het gro te aantal bouwopdrachten voor tankers nam de tankervloot tussen medio 1958 en medio 1959 sterker toe (van 33,6 brt. tot 37,9 brt.) dan de droge ladingvloot (van 84,4 brt. tot 87 brt.). Verwacht wordt, dat deze tendens zich ook in de toekomst zal doorzetten. Opgelegde tonnage Wat de opgelegde tonnage betreft, gaf de tankervloot een toeneming te zien van 1.1 miljoen brt. tegen een daling bij de opgelegde droge lading tonnage, namelijk van 5 miljoen brt. tot 3.4 miljoen brt. Dit laatste on danks het feit, dat in dezelfde periode (30 juni '5830 juni '59) een hoeveel heid van ongeveer 2,6 miljoen brt. aan nieuwe schepen aan de in bedrijf zijnde nieuwe vloot werd toegevoegd. Het grootste deel der tonnage in deze sector wordt echter in de lijnvaart ge ëxporteerd. waar bestaande diensten ook bij een onbevredigende beladings graad worden gehandhaafd. Hierdoor konden de nieuw gebouwde schepen Gezien deze situatie, waarby juist de reders, die hun schepen onder Op de „wereldranglijst", welke elk jaar wordt opgemaakt neemt Nederland thans de 7e plaats in, Na de V.S.. Groot-Brittannië (en Ierland). Liberia. Noorwegen. Ja pan en Italië. Op 1 december 1959 was slechts 2.2% van de Neder landse vloot opgelegd tegen 7% van de wereldvloot. De hoeveelheid in aanbouw of bestelling zijnde tonnage daalde van 1 januari 1959 tot 1 december 1959 van 177 schepen met 1.142.100 brt tot 113 schepen met 891.700 brt. goedkope vlaggen exploiteren sterk zyn geïnteresseerd is het vanzelfspre kend, dat hun schepen een belangrijk percentage (byna 40%) van de in de wereld opgelegde vloot uitmaken. De spectaculaire groei dezer vloten (Li beria neemt op het ogenblik de derde plaats in op de wereldranglijst) is dan ook zeer vertraagd en heeft zich in 1959 beperkt tot ongeveer 650.000 brt. Een andere oorzaak voor deze ver minderde groei vormen de in Grie kenland onlangs ingevoerde nieuwe (gunstiger) fiscale maatregelen waar door vele Griekse reders hun schepen van de goedkope vlag naar de Griek se vlag transfereerde. Burgemeester mr. G. van Hall: Tweede probleem: parkeermoeilijkheden (Van onze Amsterdamse redacteur) Amsterdam is binnen enkele jaren totaal volgebouwd. De grootste zorg van het Amsterdamse gemeentebestuur is dat de autoriteiten in Den Haag de hoofdstad niet zullen toestaan de grootse uitbreidingsplannen in de Bijlmermeer uit te voeren. Het is namelijk de wens van de regering de totstandkoming van krachtige randgemeenten in de Amsterdamse agglomeratie te bevorderen. Amsterdam wil in de Bijlmermeer woonruimte creëren voor honderdduizend mensen. Als dit gebied na de opheffing van de gemeente Weesperkarspel aan een andere randgemeente wordt toegewezen, zal het moeilijk zyn een groei van honderdduizend inwoners in acht jaar te verwerken. Dat is alleen mogelijk voor een ingewerkt gemeenteapparaat, waarover een grote stad als Amsterdam beschikt. Dit is het voornaamste punt dat bur gemeester mr. G. van Hall gistermiddag in de Amsterdamse gemeenteraad in zijn nieuwjaarsrede aansneed, hoewel hij er uitdrukkelijk aan toevoegde, dat hij per soonlijk een groot voorstander is van het bevorderen van kraohtige randgemeen ten. Nog geen parkeerverbod Over het verkeer in de hoofdstad zei de burgemeester, dat het parkeerpro bleem in een grensperiode leeft. Het is nog niet zo erg. dat wij zoals in Londen en andere steden reeds is geschied, een parkeerverbod voor de gehele binnenstad zouden moeten instellen. Op de lange duur zal het er wel van komen. Op het ogenblik is het zo. dat de lang-parkeerders, dus de mensen die hun auto's 's morgens neerzetten en er pas *s avonds mee naar huis rijden, bijna 50% van de parkeerruimte in beslag nemen. Dit percentage was in 1948 nog belast zijn met de uitvoering van de maatregelen van bestuur, b.v. de residen ten. Men vraagt zich in Nieuw-Guinea in inheemse kringen af, welke maatrege len tegen hen zullen worden genomen, voorzover ze bij de zaak waren betrok ken. Worden er te lichte straffen opge legd dan zou dit betekenen, dat de grondwet feitelijk straffeloos kon worden geschonden, en bij te zware straffen wordt het moeilijk, omdat bij de kwestie van de onwettige postcensuur zo velen rechtstreeks of zijdelings betrokken zijn. Groeiende bewustwording Naar de mening van de heer Jouwe dient de regering met het instellen van de streekraden meer voortvarend heid te betrachten. De politieke bewustwording van de Papoea's neemt met de dag toe. Het leeuwedeel van de politieke ontevre denheid is te wyten aan de te geringe economische ontplooiing van het land, waardoor er veel werkloosheid heerst. De Papoea gaat er aan twijfelen, of Nederland serieus van plan is, het land politiek en economisch inderdaad tot ontwikkeling te brengen. Het duurt allemaal te lang, men wordt onge duldig. De heer Jouwe acht het zaak, dat Ne derland zijn bestuurlijke politiek in Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk gaat aanpassen aan de veranderende poli tieke toestand in de wereld. Men denke niet, dat de politieke bewustwording van de Papoea alleen afhankelijk is van de Nederlanders als opvoeders. Indirect wordt de Papoea op politiek gebied op gevoed door de wereld-situatie. Het aan tal politiek bewuste Papoea's neemt met de dag toe, jaarlijks leveren de scholen een flink aantal leerlingen af en de jon- Lezers schrijven Te oud om te chaufferen? Ik werd onaangenaam getroffen door een regel in Uw blad van dinsdag j.l., n.l. in een verslag over de ochtendzitting van de kantonrechter. Het betrof een 70-jarige bestuurster van een motorvoertuig, tegen wie zou zijn opgemerkt: „U behoort niet op de weg thuis met een motorvoertuig gezien Uw leeftijd". Deze dame moge een ernstige fout ge maakt hebben, ik moet er echter tegen op komen dat men de leeftijd als oor zaak noemt, zodra het een ongeval bij oudere mensen betreft. Wordt er van een 20- of 30-jarige ge zegd dat hij gezien zijn leeftijd niet op de weg behoort, als hij een ongeluk heeft? Bij ieder ongeval kan als oorzaak ge noemd worden roekeloosheid, onvoorzich tigheid, te grote snelheid, te trage reac tie enz., maar hoe onbillijk om bij oude re mensen alles op de leeftijd te willen schuiven! Ik ben zelf nog geen 40, maar ken in mijn omgeving vele mensen van tegen en over de 70 jaar, die zich niet ouder dan 55 of 60 voelen en dienovereenkom stig kunnen leven en handelen. Moeten wy nog altijd maar praten van „onze oudjes", alsof ze kinds zijn? Wij hopen toch misschien ook 70 of 80 te worden, en dan niet te worden be schouwd als onmondig. Hoogachtend, F. BOEKE-HUIZER Wasstraat 25, 12. Indien deze auto's dus op parkeer terreinen of in parkeergarages worden ondergebracht zou een veelvoud van de huidige zogenaamdekort-parkeerders geholpen kunnen worden Mr. Van Hall merkte op, dat het steeds verder gaande euvel van parke ren op verboden plaatsen (de politie maakt duizenden processenverbaal per maand op) wel eens tot radicale ver bodsmaatregelen zou kunnen dwingen. Hy hoopte, dat de automobilisten in de toekomst meer zelfbeheersing zullen tonen. Men zal er echter mee verzoend moeten raken, dat in de nabije toekomst parkeren in de binnenstad kosten mee zal gaan brengen. Parkeergarages en -terreinen kosten veel geld en de mid delen veroorloven de gemeente niet deze gratis ter beschikking te stellen. In zijn terugblik op het afgelopen jaar memoreerde burgemeester Van Hall de activiteit in de bouwsector en de uit breidingsplannen van vele Amsterdamse hotels. De gang van zaken in de haven achtte hij bevredigend en duidt er zelfs op, dat ook Amsterdam de recessie vrij wel te boven is gekomen. Door het ver leggen van de activiteit naar andere landen werd voorts de verbreking van de zakelyke relaties met Indonesië ge lukkig reeds voor een deel opgevangen Mr. Van Hall bracht hulde aan de activiteit die hierby aan de dag is ge legd. „Men wordt ongeduldig.... Nederland moet zich zo spoedig mogelijk aanpassen aan veranderde toestand Londens Symphonie Orkest naar ons land Volgende maand zal het Londens Symphonie Orkest in ons land een serie concerten geven. Begonnen wordt op 22 februari in Amersfoort als opening van de festiviteiten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Grand Theater aldaar. Er wordt eveneens ge concerteerd in Den Haag, Rotterdam en Haarlem. Op 26 februari wordt het laat ste concert gegeven in het Concertge bouw in Amsterdam. Dit is de tweede maal dat het Londens Symphonie Orkest een bezoek brengt aan Nederland. Het gezelschap, dat uit bijna 100 man bestaat, zal vroeg in de ochtend van 22 februari per vliegtuig uit Londen vertrekken. Overnameprijs baconvarkens met vyf cent verlaagd Het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft gisteren tijdens zijn openbare vergadering te Utrecht besloten de overnameprijs voor bacon varkens met 5 cent per kilogram ge slacht gewicht te verlagen tot f. 2,12 per kg. Het bestuur achtte deze maatregel noodzakelijk, gezien de situatie op de Engelse baconmarkt, waar de prijzen nog steeds zakken. Bovendien was het ver schil in het binnenland tussen de bacon varkens en de varkens uit de zwaarste gewichtsklasse opgelopen tot 35 cent per kilogram. De prijzen voor de zwaardere varkens zyn in de afgelopen week over het algemeen met 5 i 7 cent gedaald. gere generatie die in de huidige tijd haar ontwikkeling krijgt, is op politiek gebied vaak verrassend anders dan de kampongbewoners. Ze is geenszins pro- Indonesisch, maar is wel zichzelf bewust geworden, krijgt zelfrespect en aan vaardt bewust het zelfbeschikkingsrecht, een verschijnsel, dat zich nu ook in Afrika allerwege openbaart. Nog koloniale sfeer Een moeilijkheid in dit opzicht is, dat, op slechts enkele uitzonderingen na, nog te veel bestuursambtenaren zich niet kunnen onttrekken aan de koloniale sfeer. In deze veranderende wereld, die met de dag andere inzich ten brengt, kunnen ze niet meekomen en voelen zij zich onzeker. Men neemt dan licht zijn toevlucht tot verouderde methoden als de postcensuur, die in het huidige bestel niet meer passen. Over de instelling van Papoea-batal jons zeide de heer Jouwe tenslotte dat voor dienstneming zeker de nodige mensen zullen zyn te vinden. Overleg over Cyprus (Van onze correspondent in Londen) De Turkse en Griekse ministers van Buitenlandse Zaken, alsmede aartsbis schop Makarios en dr. Koetsjoek zullen volgende week zaterdag voor dringende besprekingen naar Londen komen, waarschijnlijk zal de gouverneur van Cyprus Sir Hugh Foot eveneens aan de conferentie, welke drie of vier dagen zal duren deelnemen De bedoeling is vrybaan te maken voor de voor de overdracht van de soeve reiniteit aan Cyprus, welke op 19 februari zal geschieden. In diplomatieke kringen in Londen zegt men, dat er geen sprake is van een nieuwe crisis, maar dat eindbesprekingen inzake een aantal nog hangende vraagstukken, dienen ge nomen te worden voor genoemde datum. Dit kan alleen door leidende figuren gebeuren. De belangrijkste kwestie be treft de militaire bases welke Engeland op het eiland zal behouden. Le Monde rechtvaardigt publicatie geheim rapport (Van onze Parijse correspondent) In een hoofdartikel in Le Monde heeft de directeur Beuve-Meury die zich ach ter het pseudoniem Sirius pleegt te ver schuilen, gisteren de publikatie gerecht vaardigd van een vertrouwelijk rapport van het Internationale Rode Kruis on langs over de folteringen van het Franse leger in Algerije aan de regering uitge bracht. Men weet dat in dit rapport ver schillende weerzinwekkende feiten over martelingen werden beschreven, feiten, die derhalve hebben aangetoond dat de beruchte SS-methoden door sommige Franse militairen bij hun acties tegen de Algerijnse opstandelingen nog altijd worden gevolgd. Het nummer van Le Monde, dat het rapport publiceerde, werd in Algerye on middellijk in beslag genomen. In Frank rijk trof ditzelfde lot het uiterst linkse ochtendblad Libération, dat een fel eigen commentaar aan deze nieuwe onthul lingen had verbonden. De directeur van Le Monde herinnert aan de verschillen de andere „ernstige indiscreties", waar aan hy zich in de loop der jaren heeft schuldig gemaakt om er de positieve ge volgen van te onderstrepen. Zo'n posi tieve consequentie ziet hij nu al in het communiqué van premier Michel Debré, waarin deze militaire gruwelen publieke lijk werden afgekeurd. Of het Rode Kruis-rapport. aan welks objectiviteit door niemand getwijfeld kan worden, nu ook een definitief einde aan deze onmenselijke handelingen zal maken, moet helaas niettemin nog be twijfeld worden. Het is een veeg teken dat de regering of generaal De Gaulle het blykbaar nog altijd niet aandurft de schuldigen in het openbaar voor de krijgsraad te dagen. Zo lang de daders van deze praktijken niet publiekelijk worden gestraft, heeft men reden te vre zen dat zij in de hoogste militaire of ci viele regionen nog altijd over een invloed of een macht beschikken, waartegen de regering zich nog niet opgewassen voelt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3