PA Negen ton uit een chaotische administratie onttrokken Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 7 JANUARI 1960 Drie Koningen. (Van onze t.v.-medewerker) ....EN EEN KONINGIN.... De KRO heeft ter gelegenheid van de 6de januari de Franse chansonnière Marle-Claire Pichaud uit de tintelende en bruisende streek Champagne laten overkomen om luister bij te zetten aan de viering van het Driekoningenfeest. Dat was een goede greep en uitnemend initiatief, dat haar voor de eerste maal in Nederland bracht. De kennismaking was een indrukwekkende ervaring. Een serieus artieste, gevoelig tot in de top pen van de vingers van haar sterke handen, die dienden om de zang van haar liedjes op de gitaar te begeleiden. Het waren eigen liederen op zelf gecom poneerde melodieën. Veel kijkers zullen onder de bekoring zijn gekomen van dit meer fijne dan grote talent, dat aan het Franse chanson niet zozeer een eigen gezicht geeft, maar er een nieuwe karak teristiek aan toevoegt. We zouden haar graag nog eens zien en horen in een programma, waarin haar veelzijdigheid beter tot uiting komt. Haar kinderliedjes bijvoorbeeld zijn eveneens van een bijzondere charme. Zij heeft eens gezegd, dat zij dicht en zingt voor eigen puur en zuiver plezier en behalve in het laatste lied van de aanbidding kwam dat niet geheel tot zyn recht. ....EN EEN PRINS Bijzonder stijlvol was ook de uitvoe ring van de Driekoningen-televisie-opera van Menotti, de Amerikaans-Italiaanse componist, die ook het hele werk in handen heeft gehouden, omdat zowel de compositie als het libretto door hem werden vervaardigd. Het was reeds de vierde keer, dat de KRO deze opera uitzond, maar het was allesbehalve routinewerk. Mettrop had het zich niet gemakkelijk gemaakt en bijzonder nauw keurig een evenwichtige produktie voor bereid. waaraan bijna drie maanden naarstig was gewerkt. Dat daarbij niets van de fleur en frisheid was verloren gegaan, lijkt een prestatie, die afzon derlijke vermelding verdient. Hij moet wel bijzonder gelukkig zijn met de ont dekking van de stem van de jongen Ton, een leerling van Nico Schuurman. Een kristalhelder, puntgaaf geluid van een ontwapende bekoring, die de gehele uit zending zonder smet bleef. Het spreekt vanzelf, dat velen even moeite zullen hebben gehad met de Nederlandse tekst. De globale inhoud van een opera moet indien deze in een vreemde taal wordt gegeven altijd wel bekend zijn om tot een goed muzikaal begrip te geraken, maar de woorden uit onze dagelijkse spreektaal op een lyrische wijs te horen vertolken is toch weer wat anders en doet even vreemd aan. Innigheid van gegeven en spel, vindingrijkheid van woord en klank namen ook de minder muzikaalbedrevenen echter al snel in een gevoelsstroom mee, die ononderbro ken naar het eind voerde. Een speciaal woord van lof komt de vertalers toe, die de tekst vloeiend wisten te houden zon der de samenhang met de muziek te ver storen. Hans Snoek had met haar Sca- pino-jongens en meisjes voor een niet te nadrukkelijk ballètje zorg gedragen en het Promenade-orkest onder leiding van Silberman vertolkte de verrukke lijke moderne, maar toch melodieuze partituur op verdienstelijke wijze. Het was een vorstelijke avond! Televisie-omroepsters als „slachtoffers" van verkeer Het hoffelijke gebaar dat de televisie omroepster van de VARA, Karin Kraay- kamp, gistermiddag bij de Jericholaan, niet ver van de Hoflaan te Rotterdam, maakte, is slecht „beloond". De chauf feur van een vrachtauto had blijkbaar niet door, dat er een dame-in-het-ver- keer voor hem reed. Toen Karin name lijk voor een oversteekplaats stopte om enkele voetgangers gelegenheid te ge ven zich naar de andere zijde van de weg te begeven, reed de vrachtauto chauffeur rustig door. Het wagentje van de omroepster werd aan de achterzijde min of meer opgevouwen. Gelukkig scheelde mevrouw Kraaykamp niets. Wat bleker om haar neus, dan men van haar gewend is, stapte zij uit de auto, welke zwaar was beschadigd. Ook de AVRO-omroepster Ageeth Scherphuis is .slachtoffer" van het ver keer. In Sankt-Anton, waar zij van een wintersportvakantie genoot, heeft zij een been gebroken. Ageeth werd naar het ziekenhuis gebracht, maar na en kele dagen mocht zij, het gebroken been in het loopgips, weer vertrekken. Zij heeft Siebe van der Zee, het hoofd van de AVRO-televisiesectie, verzekerd dat zij vanavond zal omroepen. Een tv- omroepster zie je toch niet ten voeten uit Gistermiddag in de kinderuitzending „Varen is fijner dan je denkt" was Ageeth trouwens ook normaal van de partij. Reacties op plan „Reisfonds voor ouders van emigranten" Een groot aantal reacties is thans reeds bij de A.V.R.O. binnengekomen op het praatje, dat de journalist M. Reek- man op zondag jl. heeft gehouden. In zijn causerie ontvouwde de heer Reek- man het denkbeeld een „Reisfonds voor ouders van emigranten" te stiohten ten einde de ouders van emigranten door gezamenlijk sparen van beiden in staat te stellen hun kinderen te bezoeken dan wel het de emigranten mogelijk te ma ken een vakantie in het vaderland door te brengen. Wanneer het fonds, waar aan iedereen, die familie in het buiten land heeft, kan deelnemen, gevormd is en er voldoende is gespaard, zal worden getracht door gezamenlijk reizen onder auspioiën van een reisveremiging of -bureau een belangrijke redaicering van de kosten te bewerkstelligen. Vele honderden adhesiebetuigingen uit alle lagen van de bevolking zijn tot dus verre ontvangen, zelfs van mensen, die geen familie in den vreemde hebben. Hr. Ms. „Kortenaer" terug Het marine-fregat Hr. Ms. „Korte naer" dat gistermiddag voor de lange reis naar Nieuw-Guinea het zeegat is uitgevaren, lag korte tijd later weer in Den Helder voor de wal. Nadat een kilo meter of 60 was gevaren, ontdekte men aan boord dat de turbo-generator was uitgevallen, en dat reparatie in de thuishaven noodzakelijk was. Het zal nu vermoedelijk enige dagen duren voordat de „Kortenaer" weer kan vertrekken. doch desondanks mee willen doen. En kele grote scheepvaartmaatschappijen en reisbureaux hebben reeds van hun belangstelling blijk gegeven en him diensten aangeboden. Het voorlopig comité ter bestudering van de verdere uitwerking van het plan, waarin thans de heer Reckman en drie hoofdbestuursleden van de „Vereniging van ouders van emigranten" zitting heb ben, zal op korte termijn worden, uitge breid met deskundigen op velerlei ge bied. Guus Oster bedankt als quiz-leider Guus Oster, directeur van de Neder landse Gomedie, zal niet langer als quizleider van de AVRO in „Kom er eens uitoptreden. Hij heeft moeilijk heden gekregen met zijn ensemble en collega's. Men vroeg hem of hij het kon rijmen, dat hij tegen toneelver spreiding was en zelf bijvoorbeeld voor de AVRO optrad in Groningen of Lim burg. Deze interne moeilijkheden noopten hem tenslotte de AVRO te verzoeken de twee uitzendingen van verdere me dewerking te ontslaan. Hij had in be ginsel voor vijf uitzendingen toegezegd. De AVRO betreurt dit besluit van Oster wel, maar heeft begrip voor zijn motieven. Voorlopig zullen Flip van der Schalie en Karei Prior zelf Osters plaats in nemen. Klucht op zaterdagavond Jan Blaaser zal in het zaterdag avondprogramma van de K.R.O.-televi- sie op 16 januari een klucht regisseren, „Drie is te veel", die geschreven werd door zijn vader, Johan Blaaser. Een groot aantal artiesten zal deze klucht op de planken brengen in het Minerva- theater te Heemstede. Tijdens de pauze van deze opvoering wordt vanuit de studio een telerecor- ding uitgezonden van een optreden van het Rob Madna Kwintet. Het programma van deze avond wordt besloten met een thriller van Alfred Hitchcock: „Identificatie Musical „Oh Venus" Zondagavond a.s. zal de K.R.O.-tele- visie „Oh Venus" uitzenden, een musi cal van Guus Vleugel met muziek van Harry Bannink. Het is een t.v.-bewer- king van de gelijknamige musical, waar mee het gezelscliap-Karin Larsen des tijds een serie voorstellingen in ons land heeft gegeven. Karin Larsen speelt ook nu weer de hoofdrol. Verdere mede werkenden zijn: Philippine Aeckerhn en Jacob van Renesse beiden van het gezelschap Wim Kan Hedy d'Ancona, Wim Hoddes, Wim de Meijer e.a. Wim Bary die de regie heeft moest deze musical op telerecording op nemen, in verband met verplichtingen elders van diverse medewerkers. Grootste vrachtschip Nieuwe Tonge te water Gistermiddag is op de scheepswerf „De Hoop" te Lobith de „Nieuwe Tonge" te water gelaten, welk schip ge bouwd is voor de Nederlandse Vracht en Tankvaartmaatschappü te 's-Graven- hage onder classificatie van Lloyd's Re gister of Shipping en wel speciaal voor het vervoer van stortladingen. Het schip is versterkt voor erts-vervoer en is het grootste vrachtschip ooit in Nederland te water gelaten. Het schip werd door mevrouw Rober-Verolme gedoopt. De hoofdafmetingen van de „Nieuwe Tonge" zijn: lengte over alles 170,46 meter, lengte tussen de loodlijnen 160,11 meter, breedte op spanten 22.25 meter, holte tot het hoofddek 13.40 meter, ge laden diepgang 9.49 meter en de dead weight 20.400 ton. Met uitzondering van de kimgang en sp stringerhoekstaal werd uitsluitend lasconstructie toegepast. Het schip bevat vier ruimen spe ciaal ingericht voor erts-vervoer of even tuele andere bulklading welke ruime afgesloten zijn met stalen luiken. Het achterschip is van een dekhuis voorzien met accommodatie voor bemanning en officieren. Tot de nautische uitrusting behoort onder andere een radio- en radarinstallatie, een richtingzoeker, echolood en gyrokompas met automa tische piloot. De stuurinrichting bestaat uit een elektrisch-hydraulische stuur- machine. Het schip wordt voortbewogen door een Stork-scheeps dieselmotor met een vermogen van 9850 pk waardoor een snelheid van 15,8 knoop kan worden behaald. Tal van autoriteiten waren bij de tewaterlating aanwezig. Het schip vertrekt morgen naar Rotterdam waar Directeur VVV Noordwijk krijgt schadeloosstelling De kantonrechter, mr. De Bruyn te Leiden, heeft gisteren definitief uit spraak gedaan in de ontslagkwestie tus sen de heer J. H. Kleine Staarmann en de Stichting VW Noordwijk. Werd op 23 december j.l. reeds het op staande voet gegeven ontslag nietig verklaard, nu bepaalde de kantonrech ter, dat ook het per 1 september 1959 gegeven ontslag niet rechtsgeldig was. Het voor de derde maal gegeven ont slag, ingaande per 1 november 1959 werd door de rechter wel geldig ver klaard, maar aangezien kennelijk on redelijk over hem was geoordeeld, werd aan de heer Kleine Staarmann een schadevergoeding van f 5000 toe gekend. In dit bedrag is uiteraard niet het sa laris begrepen, waarop de ontslagen di recteur tot 1 november j.l. nog aan spraak kan doen gelden. De Stichting V.V.V. heeft het recht binnen vier weken na het vonnis ont ruiming van de dienstwoning te vorde ren. Naar wij vernemen heeft de kan tonrechter echter bepaald, dat de Stich ting aan de heer Kleine Staarmann f 10 moet vergoeden voor elke dag, dat hij eerder dan 1 juli 1960 de dienstwoning moet verlaten. De proceskosten zijn niet bekend. Of het Stichtingsbestuur in deze uitspraak zal berusten, staat nog niet vast. het door eigen werfpersoneel wordt af gebouwd op de werf bij de machinefa briek „IJsselmonde". Het verslepen van het casco is opgedragen aan de N.V. Smit jr. te Rotterdam. Vier jaar geëist Hij trilde zaak kopen met verduisterd geld (Van onze Amsterdamse redacteur) Vier jaar gevangenisstraf m.a. eiste de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. R. L. Heukels, tegen een 33-jarige oud directeur van een groothandel in elektrotechnische artikelen. De officier eiste deze straf voor de tenlaste gelegde valsheid in geschrifte. De dagvaarding vermeldde slechts drie gevallen van vervalsing in girostrookjes. Van 1952 tot december 1958 heeft verdachte op deze wijze een bedrag aan de N.V. onttrokken, dat de f 900.000.— bena dert. De verdachte, grijs ondanks zijn 33 jaren, heeft bij het gerechtelijk vooronderzoek toegegeven dat hij naast valsheid in geschrifte ook verduistering heeft gepleegd tot een bedrag van f 850.000.—. reeds getekende chèques door iedereen konden worden weggenomen. Verdachte heeft op verschillende manieren giro strookjes vervalst. Onder meer maakte hij gebruik van een datum-perforatie stempel, waardoor hij kon doen voor komen alsof bepaalde betalingen waren verricht. Ook stortte hij geld op zijn eigen girorekening, maar veranderde la ter op het af-strookje het gironummer in dat van bijvoorbeeld Van Gend en Loos. Politie werd getipt In overleg met de directeur zou hij na enige tijd het bedrijf geheel overnemen. Zover is het niet gekomen omdat de fis cale inlichtingen- en opsporingsdienst het aanslagbiljet van verdachte niet ver trouwde. Hij gaf namelijk een vermogen op van f. 400.000, dat hij een jaar tevo ren niet bleek te hebben gehad. Zijn verklaring dat hij het kapitaal zou heb ben gewonnen met roulettespel in Duits land, werd niet geaccepteerd. De politie werd getipt en de zaak kwam aan het rollen. „Alles wat hier gebeurd is, heb ik al in vorige zaken meegemaakt", zo zucht te de president. „Als men eenmaal het spoor te pakken heeffr, is het vaak ge makkelijk zaken geheel leeg te plunde ren". De verdediger, mr. J. K. Mathui zen, vroeg zich af of hij met een straf zaak had te doen of met een tragische grap. Hij achtte het onvoorstelbaar dat de eigenaar van een bedrijf (de aande len waren vrijwel alle in het bezit van één man) na jaren lang door zijn ac countant te zijn gewezen op de chaoti sche administratie, geen maatregelen heeft genomen. In de jaarverslagen, waarin van de chaos melding werd ge maakt, trof men als het ware een hand leiding, hoe men het beste gelden kon verduisteren. Uitspraak over 14 dagen. Verdachte gaf tegenover de politie als beroep op: boekhouder. Op zijn belas tingbiljet vermeldde hij steeds: bedrijfs econoom. Als jongeman is hij wegens diefstallen met de politie in aanraking geweest en heeft hij een jaar lang on der toezicht gestaan. In 1948 trad hij in dienst van de groothandel, waar hij be gon achter de boekhoudmachine. Later kreeg hij andere werkzaamhe- detn op de boekhoud-afdeling. Na 1954 begon zijn ster te stijgen in dit 100 man personeel tellende bedrijf. In 1952 zijn de verduisteringen begon nen. Aanvankelijk met een bedrag van f. 28.000 per jaar. De omvang was in 1958 echter al gestegen tot f. 400.000 per jaar. Wat deed hij met het geld? Hij speelde er geen mooi weer van als het „goede heertje", die destijds naam maakte. Vreemd spel. Verdachte speelde zijn spel op een heel andere manier. De groothandel liep niet best en de in Zwitserland wonende directeur waardeerde het zeer in zijn jongere mede-directeur, dat deze aan bood nieuw kapitaal in het bedrijf te brengen. Eerst veel later zou hij begrij pen, dat dit geld niet afkomstig was uit een erfenis of uit het huwelijk met een kapitaalkrachtige vrouw, maar dat het geld eerst uit het bedrijf was onttrokken. De rijksaccountant D. C. Nijdam heeft een half jaar nodig gehad om een beeld te krijgen van de malversaties en nog moest hij voor de rechtbank toegeven dat nog niet alle raadsels waren opge lost. Hij meent dat niet alle onjuisthe- hen in de boekhouding het gevolg zijn geweest van verdachtes manipulaties. De administratie van de groothandel bleek namelijk één grote chaos. Het kwam meermalen voor dat blanco, maar BINNENLAND De twaalfde oude kunst- en antiek beurs van de Vereniging van Handelaren In Oude Kunst ln Nederland, zal worden gehouden van 24 augustus tot en met 14 september in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof". Als voorzitter van het bestuur voor deze twaalfde beurs treedt op de heer J. Schulman. Op de Schyndelseweg te St.-Oeden rode is gisteren een ongeluk gebeurd, dat aan de 42-jarige heer J. Bons uit Eind hoven het leven heeft gekost. De heer Bons zat in een auto, die bestuurd werd door zijn 20-Jarige zoon. Deze reed met hoge snelheid tegen de achterzijde van een goed verlichte met bomen be laden paard en wagen. Een van de bomen van de lading boorde zich door de voor ruit en trof de heer Bons. die daardoor op slag werd gedood. De bestuurder van de auto kreeg een shock. Een derde inzit tende van de wagen werd licht gewond. In mei van dit Jaar zal ln Nijmegen het congres van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, waarvan de burge meester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten voorzitter is, gehouden wor den. Het gemeentebestuur van Nijmegen zal dit tweedaags congres omringen met culturele evenementen, waarbij de Ned. Opera en toneelgezelschappen zullen worden ingeschakeld. BUITENLAND In Damoea, ongeveer 200 km. van Nagpoer ln Midden-Indla, zijn zestien mijnwerkers verdronken doordat de mijn waarin zij werkten plotseling onder water liep. Prof. Pawel Parenago. die volgens het Sovjetrussische persbureau Tass, de op steller was van de theorie van de licht absorptie in de ruimte tussen de sterren, is op 53-jarige leeftijd overleden. Hij was gedurende 26 Jaar als hoogleraar ln de astronomie aan de universiteit van Mos kou verbonden. Volgens Tass was hij een der grootste Sovjet-autoriteiten op het gebied der variabele sterren. Het stoffelijk overschot van de Fran se schrijver en filosoof Albert Camus, die maandag bij een auto-ongeluk om het le ven kwam, is woensdag in het dorp Lour- marln ln het Zuidfranse departement Vaucluse ter aarde besteld. De eenvoudige plechtigheid werd slechts door familie leden en intieme vrienden bijgewoond. Camus had ln 1957 van het geld van zijn Nobelprijs voor literatuur een huis in het dorp gekocht. Hij was zeer geliefd bij de dorpelingen, die niet zijn werk, maar wel zijn vriendelijkheid en interesse voor hun leven kenden. Koning Mohammed V van Marokko is vandaag uit Rabat voor een reis van een maand door 't Midden-Oosten vertrok ken ter versterking van de banden met de andere Arabische landen. De 48-Jarlge koning zal de Verenigde Arabische Re publiek, Saoedi-Arable, Jordanië, Koeweit, Irak en Libanon bezoeken. Hij wordt op 6 februari in Rabat terug verwacht. Volgens mededeling van gezagheb bende zijde is de reis welke de Italiaanse president Gronchi vandaag naar de Sov jet-Unie zou ondernemen voor een offi cieel bezoek van vijf dagen, wegens ziekte van de president uitgesteld. Gronchi heeft een ontsteking aan de luchtwegen en lichte koorts. De leider van de Verenigde (oppo sitie) Partij in Zuid-Afrika, Sir de Vil- liers Graaff, heeft als zijn oordeel te ken nen gegeven, dat de voorgenomen boycot van Zuldafrikaanse goederen als protest tegen de apartheidspolitiek van de rege ring „ondoeltreffend zal zijn en gevaar lijke consequenties zal hebben". Hij meen de dat de actie beschouwd zal worden als een Inmenging ln de binnenlandse aangelegenheden van het land en tot een grote wrok zal leiden bij het Zuldafri kaanse publiek .ongeacht of het de rege- ringspolitiek al dan niet steunt. Uit de Nepalse hoofdstad Katmandoe wordt gemeld, dat volgens mededelingen van de opperlama's van de twee grote Ti betaanse kloosters Deprang en GJanden hun kloosters, die elk 7000 monniken herbergden, als kazernes zijn ingericht De oudste monniken zijn terechtgesteld en de Jongeren naar onbekende oorden wegge voerd. Op uitnodiging van het Bureau voor Internationale Technische Hulp van het ministerie van Buitenlandse Zaken en met het doel de „Arab Potash Company" van advies te dienen, hebben vier Nederlandse ingenieurs onder leiding van prof. Ir. E. C. W. A. Geuze, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, een bezoek gebracht aan Jordanië. De gestreepte oversteekplaatsen voor voetgangers ln Engeland zullen voortaan 's avonds door schijnwerpers extra worden verlicht, zodat automobilisten beter dan tot nu toe kunnen zien of er iemand oversteekt, aldus meldt onze Londense correspondent. De zebra's worden reeds Jarenlang door oranje knlpperbollen aan gegeven. doch dit bleek een onvoldoende bescherming voor de voetgangers. President De Gaulle zal van 19 tot april een bezoek aan Canada brengen daarna tot het einde der maand de Verenigde Staten bezoeken, zo is gisteren te Parijs bekendgemaakt. Te Parijs is vernomen dat het Lao- tiaanse leger de bestuursmacht ln Laos weer in handen van de koning heeft ge steld. Zondag J.l. was gemeld dat het le- §er de macht aan zich had getrokken en at het de koning had meegedeeld het noodzakelijk te achten deze toestand te bestendigen, totdat een nieuwe regering was gevormd. In de avond voor Kerstmis zyn ln Engeland en Wales op de wegen zesen zestig doden gevallen, tegen zesendertig het jaar tevoren. Dit is het hoogste aan tal doden bij het verkeer, dat er ooit op één enkele dag is voorgekomen, aldus onze Londense correspondent. In het vier dagen lange kerstweekeinde bedroeg het aantal {lersonen dat bij verkeersongevallen het even liet, honderdzeven en veertig (61 meer dan in dezelfde periode van 1958). Het aantal gewonden in de kerstdagen bedroeg ruim 4500 (480 meer dan vorig Jaar). De autoriteiten noemen dit niet alleen een nationale ramp, maar een na tionale schande. Trybuna Ludu, het orgaan van de Poolse communistische partij, heeft gis teren felle kritiek geoefend op de rooms- katholieke kerk en op kardinaal Wyszyns- ki, de aartsbisschop van Warschau en pri maat van Polen. Het blad schrijft, dat in talrijke kerken de geestelijken vanaf de greekstoel en bij het afnemen van de iecht propaganda voeren tegen geboorte regeling. Voorts zouden zij in de biecht- De regering van Ethiopië heeft by de Britse regering geprotesteerd naar aanlei ding van incidenten, welke zich op Ethlo- pisch gebied aan de grens met Brits-So- maliland hebben voorgedaan tussen Ethio pische militairen en een groep nomaden uit Somaliland. Ethiopië zou Engeland gevraagd hebben, ervoor te zorgen dat de nomaden naar Somaliland terugkeren. Dit is gisteravond bekendgemaakt door de Ethiopische ambassade te Londen. De 77-Jarige nestor van de Hongaar se muziek, Zoltan Kodaly, is in het ge heim gehuwd met de 21-jarige muziek studente Sari Peceli, aldus heeft de moe der van de bruid, de echtgenote van een hoogleraar te Pecs in het zuiden van Hongarije, gisteren meegedeeld. Volgens mevr. Peceli is het huwelijk op 18 decem ber 1.1. ln het stadhuis van Pees voltrok- en. Kodaly's eerste vrouw is in april van vorig Jaar op vijfennegentig -Jarige leeftijd overleden. Tijdens de tweede we reldoorlog ls Kodaly by de familie Peceli ondergedoken geweest om aan de Duitsers 1 te ontkomen. VOOR HEDENAVOND AVRO.: 18.00 Nws. 18.15 Dansmuz. 18.30 V d Jeugd. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Ge- S roken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 evar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio Fll- harm. ork. (I .d. pauze: plm. 20.4021.00 Onbekende woorden van Jezu6 gevonden, lezing). 22.10 Gram. 22.30 Nws. en beurs- ber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sport- act. 23.05 Nwe. gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). NCRV.: 18.15 Sportrubr. 18.30 Accor- deonmuz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en veerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radlokiant. 19.50 Pol. praatje 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Vocaal Advertentie Hebt U ook al reumatiek Wie de kwellingen van reumatiek kent. weet hoe een groot deel van zijn leven ver gald wordt door de vaak zware pijnenZodra U Uw kwaal bestrijdt met Kloosterbalsem (Akker-Balsem) waarvan de geneeskrach tige bestanddelen diep in de weefsels door dringen. voelt U. hoe een heerlijk verwar mende balsem Uw pijn lenigt. Niet voor niets zegt men: „Kloosterbalsem - geen goud zo goed." Vernielingen in woning te Groningen Eerst thans is gebleken dat vandalen vermoedelijk tijdens de jaarwisseling zijn binnengedrongen in een woning aan de Peizerweg te Groningen en daar vernie lingen hebben aangericht. De bewoner, een 92-jarige man. wordt sedert enkele weken in een ziekenhuis verpleegd. Zijn dochter houdt toezicht op de woning, maar was er een week lang niet geweest. Een melkboer waar schuwde, dat er iets niet in orde was. Uit het onderzoek bleek, dat een groot aan tal ruiten was ingeslagen, deuren wa ren vernield, een gat was gemaakt in het dak en het meubilair was verwoest. DONDERDAG Levendaal 1Huish. Voorlichting, Filmshow 1959. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest. Radio-Philhar- monisch Orkest olv. Bernard Haitlnk. 8 uur nam. VRIJDAG Gerecht 10: Spr. mr. J. M. Kunst over: „De goddelijke openbaring in natuur en heilige geschriften", voor Soefibeweging. 8 uur nam. Prvtaneum (Rapenburg 6)Contactcom missie kinderbescherming. Spr. mr. B. van Houten over: „Jeugd en criminaliteit". 8 uur nam Tearoom Van der Heijden: Receptie 25- Jarlg bestaan firma Gebrs. Van der Luit. i5 uur nam. ZATERDAG Bellevue: Tentoonstelling Postduiven- ver. „De Bonte Duif". 611 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen - gem. „Ecclesia". 8 uur nam. De Kleine Burcht: Uitslag tulnwedstryd „Onze Tuin" .8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk Bybel- studie 1011 uur voorm.; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. Stadszaal (grote zaal): Jeugdvoorstel ling Toneelgroep „Arena" voor Leldse Jeugdactie: „Twee emmertjes water ha len 2.30 uur nam. ZONDAG Bellevue: Tentoonstelling Postduiven- ver. „De Bonte Duif". 10 uur voorm. 6 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn". „Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG Breestraat 19: Jaarverg. Broederschap van oud-padvinders en -sters. 8 uur nam. De Doelen: Ledenverg. Leldse Amateur Fotogravenver. 8 uur nam. Rapenburg 61: K. en O.-cursus over het vluchtelingenvraagstuk .8 uur nam. Vakschool voor Meisjes (Rapenburg) K. en O.-werkcursus „Het moderne hand werk" olv. mevr. E. TasHuetlng. 7.30 uur nam. DINSDAG Prediker: Volle Evang. Zending. Spr. evang. J. Maasbach. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Concert Mij. voor Toonkunst „Radio Phllharmonisch Sex tet". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Rijksmuseum voor Geologie: Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Film over Palaeontologie. 8 uur nam. Rehoboth: Ledenverg. Chr. Plattelands vrouwen- en meisjesbond. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Lezing C. Ouwehand over „Japan-sneeuwland" 8 uur nam. Zomerzorg: Shell-avond Ver. van Oud- leerlingen der Ambachtsschool. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd 14 uur (tot 18 januari) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan" Werkd 104 uur: zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Ryksprentenkablnet (Kloksteeg 25) Foto-tentoonstelling P H Goede Werkd 25 uur nam (tot en met 30 januari) BIOSCOPEN: Trianon: „Some like it hot" (18 Jaar) zondag: 2.15 4.30, 7 en 9.15 uur; werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „De zevende reis van Slndbad" (14 Jaar). Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; werkd 2.30, 4.45 7.15 en 9.15 u.; werkd.: 2.30 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus: ..Salome" Studio: „Orfeu Negro" (14 Jaar). Zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30 7 en 9 15 uur. Lldo: „Hopla, Conny!' (a. leeft.) Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur Casino: ..Een vrouw wist te veel" (14 Jr) Zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zater dag: 2.30 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30 en 8 uur Dagelijks: Robinson Crusoë en Co." (alle leeft.). 2.30 uur l.uxor: „Kluchtig en luchtig" (alle leef- Liixor: „Kluchtig en luchtig" (alle leef tyden). Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.; AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend de Apotheek ..Tot Hulp der Menscnheid", Hooigracht 4H tel 21060. Ken gehoor b(J 0» haK-.u of t (of diens waarnemers) bel op dokterstelefoon 22222. ens. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportultsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO.: 20.20 Televizler. 20.30 Filim. 21.0022.20 De Vader, treurspel. VOOR VRIJDAG 8 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 700 Nws. 7.10 Gym. 120 Gram. en rep. 8.00 Nws. 8.16 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.3o—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Vrouwen in het Nederlandse zakenleven, lezing. 10.05 Mor- genwydlng. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 V d kleuters. 11.15 Kamermuz. 11.35 Or gelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12120 Regeringsultz.LandbouwrubriekDe boer van Nooltgedacht. 12.30 Land. en tulnb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Ca rillon en draaforgelmuz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Liohite muz. 1355 Koersen. 14.00 Kamermuz. 14.30 Voordr 14.50 Operafragm. 15.30 Cabaret. VARA: 16 00 Gram. 16.30 V. d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Aot. VARA- 18.00 Nws. 18.15 Nota Bene. 16.20 Lichte muz. 18.50 PoM. praatje. 19 00 V d. kind. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 VPRO-nws. 20 00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Theater, kron. 20.20 Kamerkoor. 20.35 Oost en West op de Fillppynen. lezing. 20.50 Regerings- uitz.: Nieuwe vooruitzichten voor min der ontwikkelde landen, door J. Meyer, van het ministerie van Buiten!. Zaken. VARA: 21.00 Qulz-progr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Bulten!, weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. lezing. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muztekrevue. 23.5524.00 Nws. Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8 00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Kamerork. 10.10 Gram. li.00 V. d. zieken. 11.40 Graim. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgelspel. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.20 Sopraan en orgel. 14.40 Gram. 15.30 V. d. zieken. 16 30 Viool en piano. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Koperork. KRO: 18.50 Regeringsultz.: Emigratie- rubr Praatje d. H. A. van Luyk. 19 00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praatje: De voetbaltoto d. mr. dr. C. Berkhouwer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. 19.40 Gram. 20.30 Emi gratie. klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Cello en plano. 21.50 Lezing met gram. 22.25 Boekbespr. 22 30 Nws. 22.40 Antlele- rlcallsme lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55 —24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn van 18—20 uur) 1. Joseph Bayer. Balletmuziek "Die Puppenfee Symphonie Orkest van We nen olv. Wilhelm Loibner. 2. Carl Millöcker „Der Bettelstudent". Operette in 3 bedrijven. Plaats en tyd van handeling: Krakau omstreeks 1704. Per sonen: Palmatica, Gravin Kawalska, Ro sette Anday; Laura, Bronlslawa, haar dochters. Vllma Lipp, Esther Rety: Over ste Ollendorf, gouverneur van Krakau, Kurt Preger; Jan Janlckl, Symon Symo- nowlcz, studenten, Eberhard Waechter, Rudolf Christ; Majoor von Wangenheim, Franz Blerbach; Ritmeester von Henricl, August Jaresch; Luitenant von Schwelnltz Erlch Kaufmann; Kornet von Rlchthofen Richard Sallaba; Onuphrie. lijfeigene. August Jaresch. ReJ. waard. Richard Sal laba; Enterlch, gevangeniswachter. Karl Doench. Koor en Orkest van de Weense Staatsopera. Dirigent: Anton Paullk. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20 30 Rep. 20.50 Act. 21.35 Film. 22.10 Wat ben ik?, praatje. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.40 Voordr. 18.00 Gev. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14 00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Onbekend. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Klankb. 17.00 Orkconc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Zang 20.30 Interviews. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Lezingen. 22.45 Recital. 23.15 Quizprogr. 23.45 Gitaarspel. 23.55 Wetensch. nws 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 24 7m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gev. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Mllit. muz. (Om 16.30 Nws.). 16 45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek. 17.45 Theater, en filimmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber. nws. en gevar. muz. 19.40 Cricket. 19 45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Ork.conc. en koor (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. en rep. oricket 23.43 Ouderw. dansmuz. 0.30 Nw6. en gevar. muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 14 00 Lichte muz. 16.05 Russische volks liedjes. 17.00 Nws. 17.40 Lichte muz. 16.15 Orgelspel. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 21.45 Nws. 23 30 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nwe gram. 19.16 Ka mermuz. 19.30 Balietmuz. 22.03 Grain. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber 13 15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 16.45 Gevar. muiz. 16.00 Koer sen. 16.06 Kamermuz. 16.30 Ork oonc. 17.00 Nws. 17.10 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Pianorecital. 18.10 Boekbespr. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Praatje. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. (21.00 Kunstkaleidoscoop). 21.30 Zang en plano 22.00 Nws 22.15 Operamuz. 22.55 23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gr. 15.00 Belg muz. 16.07 Snegourotohka. onera. 17.00 Nws. 17.10 Opera (verv). 1838 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.30 Kamermuz. 22.55 Nieuws. WPCBRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Amsterdam Den Helder Y«--- r<? Vlisslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parys Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort Mtlnchen Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Alaccio Madrid Mallorca Lissabon a u *0 S Is S IH -i h zwaar bew w 4 8 4 0.6 geh. bew. nnw 7 7 7 0 regenbul nw 4 8 6 0.3 onbewolkt wnw 4 8 6 0 regen w 4 7 6 0.6 zwaar bew, w 4 8 3 1 zwaar bew. wnw 4 7 4 1 zwaar bew. w 1 8 5 0 geh. bew. wzw 2 6 3 0.2 geh. bew. nno 8 -0 -4 5 geh. bew. nnw 5 2 0 1 onbewolkt azo 1 4 -2 0 onbewolkt n 8 6 1 0 licht bew. wzw 3 7 2 0 mist w.stll 7 -1 0 onbewolkt wzw 3 8 2 0.2 geh. bew. w 1 4 -1 0 mist no 1 6 -0 0 onbewolkt no 2 12 0 0 licht bew. zzw 3 10 -2 0 onbewolkt n 6 14 5 0 regen wnw 8 6 4 5 geh. bew. wzw 3 6 10 sneeuw w 8 2-01 onbewolkt wnw 16-40 onbewolkt ono 5 7 10 onbewolkt ono 2 2-50 geh. bew. w 12 5 3 1 geh bew w.stll 5 -5 0.5 zwaar bew. no 2 4 onbewolkt no 3 12 2 0 onbewolkt ono 3 13 -1 0 onbewolkt w.stil 15 2 0 licht bew. nno 3 17 3 0 mist nno 3 18 9 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2