Bevelhebber Poolse luchtmacht zou naar Joego-Slavië gevlucht zijn Feiten schrootrapport verdraaid'9 onvolledig Vukmanovic-Tempo uit Belgrado naar Moskou om de gespannen betrekkingen te bespreken Schade veel groter dan opgegeven WEERBERICHT WEER ARRESTATIE VAN EEN AANTAL NAZI'S IN BERLIJN Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 7 JANUARI 1960 No. 29942 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro na 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150*2 Een van de veertien leden van het politieke bureau van de Joego slavische communistische partij, Vukmanovic-Tempo, is gisteren met zijn vrouw en twee zoons naar de Sovjet-Unie vertrokken voor wat hij een vakantiereis noemde. Tezelfdertijd spraken diplomaten in Belgrado over berichten over ernstige moeilijkheden in de betrekkingen tussen Joego-Slavië en Polen die onlangs zouden zijn gerezen om een incident. Over de aard van dit incident is niets vernomen. Een aantal waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad meent dat Vukmanovic-Tempo dit probleem met Sovjetrussische leiders zal bespreken. Officiële ontkenning In diplomatieke kringen te Belgrado is gezegd dat de berichten over een crisis in de betrekkingen tussen Joego slavië en Polen steun vinden in de uit wijzing in december van twee Joegosla vische militaire attaché's uit Polen. Er is geen verklaring gegeven van de rede nen van de uitwijzing. Van welingelichte zijde te Belgrado werd gisteren vernomen dat er onoffi ciële berichten uit Warschau zijn ge weest volgens welke de bevelhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Frey- Bielecki, kort voor Kerstmis met een vliegtuig naar onbekende bestemming is vertrokken. Ook zijn er berichten dat er boven Belgrado een vliegtuig van een Russisch type is gezien dat wel in ge bruik van de Poolse maar niet in ge bruik van de Joegoslavische luchtmacht is. Een officiële woordvoerder van de Joegoslavische regering had dinsdag be richten in de Engelse pers tegengespro ken volgens welke generaal Frey-Bie- lecki naar Joego-Slavië is gevlucht. Hij wilde geen commentaar geven op vra gen over moeilijkheden tussen de twee landen. Prijsverlagingen zijn op komst In kader loonpolitiek (Van onze Haagse redactie) Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse consumenten gaan profiteren van een aantal prijsver lagingen voor wasmiddelen, spijs- vetten en verlichtingsartikelen. Dit zal dan de vrucht zijn van het overleg dat minister De Pous (Economische Zaken) heeft ge voerd met een aantal ondernemin gen en bedrijfstakken. Naar verluidt, bereidt Unilever een verlaging voor van de prijzen van reinigingsmiddelen met 1 a 2 cent naar gelang de grootte van het pak en van een reinigingsmid del van een cent per grote bus en van pakjes spijsvet met vier cent per kilogram. Bij Philips is een prijsverlaging voor gloeilampen met 5 a 6 in overweging. Dat de bewindsman besprekingen voert met het bedrijfsleven, vloeit voort uit de nieuwe loonpolitiek. Hierbij is van betekenis, dat een produktiviteits- styging, die uitgaat boven het gemid delde, niet geheel in een loonsverhoging mag worden verdisconteerd, maar ook aan de verbruiker ten goede moet ko men in de vorm van prysverlaging. Het is derhalve duidelijk, dat wan neer loonsverhogingen worden aange vraagd, die uitgaan boven het gemid delde, de minister met de betrokken ondernemingen overleg wil plegen over de mogelijkheden tot verlaging van de prijzen. De prijzen dragen op het ogenblik een stabiel karakter. Met de bovengeschetste actie wordt voor komen, dat een loonverhoging wordt gevolgd door een prijsverhoging. An derzijds wordt bereikt, dat de loons verhogingen binnen de perken blijven. Hoger beroep in zaak kindermishandeling (Speciale berichtgeving) De officier van Justitie by de Utrechtse rechtbank heeft hoger beroep aangete kend tegen de vonnissen in de zaak tegen een Voortihuizense fabrikant en diens echtgenote. Dinsdag werden zy veroordeeld wegens kindermishandeling. De zaak zal te zyner tyd weer dienen voor het Gerechtshof in Amsterdam. Vliegramp in V.S.35 inzittenden gedood Een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij .National Airlines" is gisteren met 35 inzittenden nabij Bolivia in de staat Noord-Caro- lina verongelukt. Er zijn geen overlevenden. Het toestel, een DC-6b die op weg was van Miam naar New York, is klaarblijkelijk in de lucht ontploft. De wrakstuk ken kwamen over een groot gebied verspreid terecht in een moeras. Atlasraket met H-bom permanent paraat Op de Amerikaanse luchtbasis Van- denberg in Califomië staat dag en nacht een intercontinentale Atlasraket, met een waterstofbom als lading, gereed om in geval van nood gelanceerd te worden. Dit is gisteravond onthuld in een Ame rikaans nationaal televisieprogramma over de paraatheid der democratie. De Atlas kan 19 minuten nadat president Eisenhower het bevel ertoe geeft, star ten, zo deelde de commentator mede. Een correspondent van de CBS ver klaarde dat er zes nieuwe lanceerplaat- sen voor raketten in aanbouw zijn. Van de proefbasis te Cape Canaveral is woensdagavond voor de vyftiende achtereenvolgende keer met goed sucecs een Atlas gelanceerd. De raket kwam precies in het aangegeven doelgebied (in de Atlantische Oceaan ter hoogte van het eiland Ascension) terecht. Uitvoer ruwe olie naar West-Duitsland daalt „De invoer van ruwe olie in West- Duitsland via de Beneluxhavens loopt achteruit. Voor Rotterdam betekent dat over het derde kwartaal van 1959 in ver gelijking met de overeenkomstige pe riode van 1958 een achteruitgang van 0.8 miljoen ton tot 0.633 miljoen ton. Re latief gezien loopt dus de invoer per bin nenschip via de Beneluxhavens zelfs hard achteruit. In de eerste helft van 1959 werd reeds 31 van de invoer van ruwe olie in West-Duitsland over Wil- helmshafen geleid". Aldus de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum, in zyn van middag in de raad gehouden nieuw jaarsrede. Hij memoreerde in dit ver band de rol, die de pijpleiding van Wil- helmshafen naar de Roer hierby kan hebben gespeeld en noemde het „inte ressant hoe zich dit zal ontwikkelen wanneer de pijpleiding van Rotterdam naar de Rijn in gebruik zal zijn gesteld. Dat is in de loop van dit jaar te ver wachten. N.I.W.O. ontving nog vijftig vergunningen (Van onze Haagse redactie) Vanochtend heeft de Stichting Neder landse Internationale Wegvervoers Or ganisatie (NIWO) te Den Haag, nog 50 vervoersvergunningen van het Franse Ministerie van Verkeer ontvangen. Met de deze maand reeds 200 gekregen for mulieren maakt dat een totaal uit tot nu toe van 250. Per maand heeft men on geveer 800 stuks nodig, om aan alle aan vragen te kunnen voldoen. De maand is evenwel nog lang, aldus de NIWO en men heeft alle hoop, dat de door het Franse ministerie van Verkeer voorge nomen contingenteringsmaatregel niet al te streng zal worden toegepast. On dertussen blijft de belemmering van het Nederlandse wegvervoer naar Frankryk voortduren. Schroothandelaar Louis Worms: De Haagse schroothandelaar Louis En de indirecte schade van de zwen- De bezoeker, die men het meest ziet in het technologisch museum van Stockholm, is ongetwijfeld Koning Gustaaf Adolf. De Koning houdt ervan in dit museum rond te snuffelen. De heer Torsten Althin laat de Koning hier de stem van zijn grootvader. Koning Oscar II. horen. De stem is in 1897 vastge legd op een grammofoonrol. Worms, die twee jaar schrootaffaire aan het rollen bracht, heeft- gisteren tijdens een persconferen tie in zijn stilliggend bedrijf in Dor drecht ernstige kritiek geleverd op het rapport van de Hoge Autoriteit over de fraude, dat volgens hem de feiten verdoezelt. De schrootfraude heeft de gemeenschap niet enige" miljoenen, doch zeker 200 miljoen gulden gekost! Weinig verandering De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondVeranderlijke bewolking met slechts enkele verspreid voorkomen de buitjes. Matige tot zwakke noordwes- teiyke wind. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 JANUARI Zon op: 8.47 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 13.27 uur; onder: 3.22 uur. Hoogwater te Katwyk te 11.13 en 23.54 uur. Laagwater te 6.41 en 19.10 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Twintig jongelui in Milaan aangehouden Het Westduitse kabinet heeft besloten de Bondsdag (Tweede Kamer) te verzoeken haast te maken met het wetsontwerp, dat voor ziet in maatregelen tegen hen die haat verwekken. Het ontwerp is al sinds maart 1959 bij het parlement in behandeling. De Westberlijnse politie heeft gisteravond weer een aantal arresta ties verricht. Dit geschiedde bij een overval op een restaurant, dat bekend staat als een ontmoetingsplaats van neo-nazi's, aldus een woordvoerder van de politie. Het aantal arrestaties in de huidige actie tegen van neo-nazisme verdachte elementen bedraagt thans twintig. Op vele plaatsen ter wereld zijn gisteren weer hakenkruisen en antisemitische leuzen verschenen. In Milaan zijn twintig jongelui aan gehouden, die behoren tot een extreem-rechtse vereniging, „Nieuwe Europese orde" genaamd. Nazivlaggen, uniformen, armbanden, vlug schriften, wapens en munitie zijn in beslaggenomen. Verder zijn antisemitische uitingen gemeld uit Bordeaux, Toulouse, Kiel, Brussel, Engeland, de Ierse republiek en Zuid-Afrika. Anti - Zionistische actie in Roemenië Het Italiaanse persagentschap „Agen- zia Continentale" meldt uit Boekarest, dat een goll' van arrestaties van joden, die beschuldigd worden van Zionistische activiteit, thans in Roemenië op haar hoogtepunt is. De arrestaties zouden in verband staan met een voor de deur staand proces wegens spionage tegen 25 joden onder leiding van de journalist Efraim Singer. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De Brusselse politie is een onderzoek begonnen tegen onbekenden, die woens dagochtend hakenkruisen op een der ge bouwen van de Brusselse universiteit hebben geschilderd. Het is alom bekend, dat verscheidene joodse professoren aan deze universiteit doceren. De voorzitter van de socialistische party heeft een ar tikel gepubliceerd, waarin hy scherp rea- Onder leiding van Jan Brussen zijn te Bergen de repetities be gonnen van het Nederlands Stu dentenorkest. Overzicht tijdens een dezer repetities. del beloopt vólgens de heer Worms zes tot tien miljard gulden! De heer Worms stelde, dat er zeker honderd miljoen gulden ten onrechte is betaald voor schroot uit Amerika, ze ventig miljoen voor schroot uit derde landen en dertig miljoen voor scheeps- sloopschroot. De indirecte schade is o.a. ontstaan, zo verklaarde hy, doordat in Amerika het schroot slechts van één firma werd betrokken, met uitsluiting van alle andere, waardoor de prijzen veel te hoog waren. Het binnenlandse schroot in de EGKS werd als gevolg van afspraken en manipulaties met cir ca f. 50 per ton opgetrokken. Aan het monopolie van de Amerikaanse firma (Luria Brothers» moest door de Ame rikaanse president persoonlijk een eind worden gemaakt, aldus de heer Worms Voorts was het Amerikaanse schroot niet alleen te duur, doch bovendien van sledhte kwaliteit. Merkwaardige dank De heer Worms vond het merkwaar dig, dat het rapport van de Hoge Auto riteit dank brengt aan het OCCF (het bureau van de Europese schrootverbrui- kers in Brussel) voor de medewerking by het onderzoek. Het rapport werd uit gebracht door een accountantsbedrijf, dat belast was met het geregeld accoun- j tansonderzoek van de OCCF en kon er dus onmogelijk onbevangen tegenover 'staan. Bovendien uitte de heer Worms 1 de beschuldiging, dat het OCCF er alle belang bij had om het onderzoek te sa boteren. omdat het slachtoffer van de fraude met de verevenincstoeslaeen is ^eweest of zelfs medepl'chtigen onder zijn ambtenaren telt. „Waarom heeft bet Vereveningsfonds niet zelf de zo zeer vereiste controle ter hand geno men?" Het rapport van de Hoge Autoriteit maakt melding van pogingen om ten onrechte betaalde verevenincstoeslagen terug te vorderen van elf Duitse staal fabrieken. De staalfabrieken hebben voor het Europese Hof in Brussel ver klaard, dat zy te goeder trouw zyn ge weest en deze stelling wordt gesteund door de procureur-generaal van het Hof. aldus het rapport van de Hoge Autoriteit. De heer Worms verklaarde, dat hij kan bewijzen dat twee van die firma's niet te goeder trouw waren, om dat hij ze in 1957 had gewaarschuwd, toen hij lucht van de zwendel kreeg. Hij vraagt zioh nu af. waarom hy niet als getuige is gedagvaard. Busramp in Polen eist vijftien levens Op een overweg te Opole (Silezië) is woensdagavond laat een autobus in bot sing gekomen met een trein. Vijftien mensen zijn om het leven gekomen en 39 ge.wond, zo is vandaag in Warschau bekendgemaakt. De bus had voor de overweg staan wachten tot een goederentrein was ge passeerd. De overwegwachter opende de bomen te vroeg want toen de autobus de overweg opreed, kwam van de andere kant een passagierstrein die de bus greep De overwegwachter is voort vluchtig. Onder de slachtoffers bevindt zich een aantal jongemannen die naar een drie koningenfeest waren geweest. geert tegen deze neo-nazistische prak tijken. In een dorpje in de na de eerste wereldoorlog by België geannexeerde Duitse kantons Eupen en Malmedy wer den hakenkruisen geschilderd op de ge vel van het huis van een verzetsman. Het is dus duidelyk dat dit het werk moet zyn van ex-nazi's. Deze verzets man, een eenvoudige postbode, is name lijk géén jood. De politie houdt echter ook een oogje in het zeil in de kringen van de nozems in de grote Belgische steden. Het is namelyk niet uitgesloten, dat zy aan het kladderen meedoen om het plezier van zich interessant te maken. In Bonn hebben leiders van de West duitse oudstryders- en oorlogsinvaliden- organisaties een telegram gezonden naar het algemeen secretariaat van de We reldfederatie van oudstrijders in Parüs. Daarin wordt de ontwijding van syna- goges „met afkeer en diepe verontwaar diging" veroordeeld. „De Duitse leden organisaties zullen rassen- en gods dienstdiscriminatie in Duitsland en in het buitenland met alle beschikbare mid delen bestrijden". De onafhankeiyke „Frankfurter Allge- meine" schrijft: „Zelden bleek zo duide- hjk hoe uiterst rechts, de nationalisten, en uiterst links, de communisten, hand in hand werken. Dit is niet alleen het geval met de kladders in West-Duits land. De anti-semieten in het buiten land helpen indirect. De schaamte die wy voelen als het teken van Kain van het Derde Rijk buiten Duitsland wordt verspreid, wordt nog dieper nu de bui tenlandse anti-semieten voor hun leuzen de Duitse taal gebruiken!" Ware affaire De heer Worms, die vóór hij de schrootzwendel aan het licht bracht, alleen-vertegenwoordiger in de Bene- lux-landen voor de Duitse fa. Han- sa-Rohstoff is geweest, beschuldigde de Duitse zware industrie ervan, dat zy de schrootprijzen heeft opgedre ven om de industrialisatie in Neder land te belemmeren. Dat is volgens hem de ware schrootaffaire. Op zün recente aanbod om fabrieken te kopen, die Krupp op geallieerd bevel moet afstoten, heeft de heer Worms van het Duitse ministerie van Economische Zaken de mededeling ontvangen, dat hy zich daarvoor tot Krupp moet wenden. Hy wil echter met „begenadigde oor logsmisdadigers" geen contact opnemen. Figuren als Krupp zün volgens de heer Worms gevaariyk voor de Europese in tegratie. Met hen kan men Europa niet opbouwen, meent hy. Tenslotte stelde de heer Worms, dat men fraude in de schrootwereld alleen kan voorkomen als nationale schrootbe- drüven worden opgericht, die een soort openbare nutsbedryven zouden moeten ztjn. De heer Worms verklaarde, dat hy sedert zün aangifte in 1957 wordt ge boycot en dat hy nu voor een bankroet staat. Hy raamt zün schade op een half miljoen Deze maand zal beslag worden gelegd op zyn geheel ontmanteld be- dryf in Dordrecht, als hy zün erfpacht niet betaalt. „Ik ben gestraft door hen. die gestraft hadden moeten worden", zo verklaarde hy. Bepaalde types horloges gevaarlijk? Onderzoek ingesteld (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse Keuringsdienst voor Waren breekt zich het hoofd over de mogelijke gevaren, die bepaalde types horloges voor de gezondheid kunnen hebben. Deze week zijn by een hoofd- stedelyke importeur drie horloges in beslag genomen van het type Rolex G.T.M. Master, waarvan de lichtgeven de wijzerplaat een hoeveelheid radio actief strontium 90 bevat, met een sterke straling. Als gevolg van een Amerikaanse waar schuwing had een Amsterdammer tevo ren een enige jaren geleden in Singapore gekocht Rolex-horloge bü de medische dienst van zün bedryf, ter onderzoek aangeboden. Het is doorgezonden naar de Rijksverdedigingsorganisatie van het T.N.O. te Ryswyk. De Keuringsdienst voor Waren stelde zich daarop in ver binding met de Rolex-importeur en bracht de drie nog van ddt type in voor raad zynde klokjes naar het Instituut voor kernfysisch-onderzoek te Amster dam. Hier is vastgesteld dat de wijzerplaat van deze horloges aan de voorzyde 670 en aan de achterzyde 60 milliröntgen per week uitstraalt. De maximum toe gestane straling voor de gemiddelde mens is 150 milliröntgen. Gisteren kreeg de Keuringsdienst eer horloge van een ander merk ter keuring aangeboden. Het bleek een klokje var Zwitserse makeiy, dat veel door duikeri wordt gebruikt. Een eerste meting, ver richt door de directeur van de dienst prof. dr. H J Hardon, wees uit. dat dt wyzerplaat van dit horloge aan de voor zyde 1260 en aan de achterzyde 840 milliröntgen bedraagt Omdat de Keu ringsdienst niet over de juiste meet apparatuur beschikt, zal een nadei onderzoek plaats hebben in het Rüks instituut voor de Volksgezondheid in Bilthoven. Hoewel er geen enkele aanleiding U tot ongerustheid er zijn slechts zeer weinig horloges met een dergelijke strx lingssterkte in Nederland meent prof Hardon, dat deze zaak nauwlettend In het oog moet worden gehouden. \rrestanten van de „Walletjes" vrij Het Gerechtshof te Amst"rdam heef gistermiddag het bevel tot gevangen houding voor 30 dagen, dat de recht bank op 24 december j.l. had gegeven voor vier van de zes door de zedenpolitie op 15 december j.l. gearresteerde perso nen. vernietigd met het bevel tot hun onmiddellijke invrijheidstelling. De raadsman van hel gearresteerde echtpaar, mr. M H Huygens uit De) Haag en de advocaat van twee anderf arrestanten, mr. K. B. J. M. Haast waren van de beslissing van de recht bank in appèl gegaan by het Hof. Hun echtgenoten waren reeds kort na hun aanhouding door de rechtercommissaris in vryheid gesteld. Zoals beken.l ge schiedden de arrestaties destyds terzakf van „het gelegenheid geven tot ontuch' en daar een beroep van maken".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1