FORD KLM heeft sterke aanspraken op landingsrechten in Los Angeles Men moet echter ook rekenen op krachtige tegenstand in Amerika Verplaatsing ministeries in hun geheel naar Veluwe ongewenst Oerwouden, bergpassen en woestijnen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 januari 1960 Derde blad no. 29940 Delegatie gisteravond vertrokken (Van onze Amerikaanse correspondent) Donderdag a.s. beginnen er in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington besprekingen tussen een Nederlandse en een Amerikaanse delegatie over landingsrechten, die de KLM te Los Angeles wil verwerven. Op de laatste dag van het oude jaar heeft de KLM een brochure gepubliceerd, waarin op uitstekende manier de Nederlandse argumenten zijn samengevat die pleiten vóór toekenning van KLM's grootste verlangen: een verbinding tussen Amsterdam en Los Angeles, waarschijnlijk via Montreal in Canada. Deze brochure is natuurlijk ook in het State Department overhandigd, tezamen met een verklaring van de Kamer van Koophandel te Los Angeles, die zich krachtig heeft uitgesproken voor de KLM-verbinding met Nederland. Groter behoefte dan twee jaar geleden Voorzitter van de Nederlandse dele gatie gisteravond laat van Schiphol vertrokken zal zijn de heer E. G. Btijkel, staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat. De openingszitting zal worden bijgewoond door A. E. Dillon, Amerika's onder-minister van Buiten landse Zaken, doch de leider van de Amerikaanse delegatie is de heer Vass, directeur van de afdeling transport van het State Department. Reeds ln 1957 heeft de KLM energiek maar vergeefs geprobeerd landingsrech ten aan de westkust van Amerika te verwerven, thans echter heeft men daaraan nog veel groter behoefte dan twee Jaar geleden. Het tydperk van de straalvliegtuigen is aangebroken thans is het heel normaal, dat passa giers van de westkust in hetzelfde toe stel de gehele reis naar Europa maken. Men kan dan een kaartje nemen bij de Amerikaanse maatschappijen PAA en TWA, of men kan zijn plaats reserveren in een toestel van SAS (Scandinavisch), BOAC (Brits) of Lufthansa (Duits). Maar met de KLM kan men alleen van New York naar Europa vliegen. En waarom zou men zich de moeite ge troosten van overstappen in die plaats, wanneer men de gehele reis kan maken in een Amerikaans vliegtuig of in een toestel van een der andere Europese maatschappijen? Het gevolg is, dat de KLM er naast grjjpt, waar het passa- giersverkeer tussen de westkust en Europa in het geding komt. Dit passa- glersverkeer wordt steeds groter en de KLM ziet zich op die manier beroofd van een belangrijk percentage van het transatlantische transport. steld bij SAS, BOAC, Lufthansa en thans ook Air France, die wél op de westkust mogen vliegen. Belangrijk Het handelsverkeer tussen Nederland en Californië is vrij belangrijk. Vrijwel alle pruimen, perziken, asperges, kren ten en rozijnen, die uit Amerika naarj Nederland worden geëxporteerd komen j van de westkust. Voor zakenlieden is het daarom van grote betekenis een recht streekse verbinding met Nederland te hebben. Van Nederlandse zijde betoogt men, dat de KLM andere maatschap pijen niet behoeft te verdringen op deze route, maar dat er, in het zich snel uit breidende verkeer, plaats is voor allen. Men weigert echter te accepteren, dat de KLM ter bevoordeling van een Amerikaanse maatschappij geweerd I pp zou worden van een markt, die winst p belooft. Er zijn nog andere argumenten. Im-11 mers, dertig procent van het aandelen kapitaal van de KLM is in Amerikaanse handen. De V.S. kunnen dus niet onge voelig zijn voor het wel en wee van de KLM, een maatschappij, die de open en vrije concurrentie overal ter ^wereld aan- durft en die daarom juist in het land van de vrije concurrentie en de vrije onderneming op gelijke rechten als die van de concurrenten rekent. Indien de regering van de V.S. inziet,! dat het bestaan van de KLM van vitaal belang is voor de Nederlandse economie en dat het hier niet alleen gaat om dit zakelijke belang, maar dat onze natio nale luchtvaartmaatschappij werkelijk wortelt in het gehele Nederlandse volk, dan is er een kans dat staatssecretaris Stijkel zijn missie met succes bekroond ziet. Enorme stijging De styging van het aantal passa giers tussen Amerika's westkust en Europa is werkelijk enorm. Het totale verkeer ln één richting bedroeg in 1953 ruim achttienduizend en in 1959 ....ruim zesentachtigduizend! In 1960 verwacht men 116.000 passagiers in één richting en in 1962 reeds 191.000. Steeds meer van deze passagiers zul len de directe verbinding per straal vliegtuig gaan verkiezen en men kan zich voorstellen dat de KLM zich node al die reizigers ziet ontgaan. Ieder ingewjjde weet, dat de Pan American Airlines de grote concurrent Is, die deze situatie wil uitbuiten ten einde een belangrijke rivaal, de Neder landse KLM, zo klein mogelijk te hou den. Van Amerikaanse zijde zal men betogen, dat de KLM thans reeds meer profiteert van de routes, die bij het ver drag van 1957 zjjn vastgesteld dan haar ïoncurrent de PAA. De Nederlanders runnen daarop antwoorden, dat de Amerikanen bij dat verdrag meer ge- tregen hebben dan de Nederlanders en dat de PAA niet ten volle de voordelen blijkt te benutten. Principiëler Belangrijker en principiëler zal het Nederlandse argument zijn, dat men niet de winst tegen elkaar moet afmeten van twee maatschappijen, maar dat men roor alles in het oog moet houden, wat iet publiek belang is en hoe de econo- nische verhouding in het algemeen is Rissen Nederland en Amerika. Wat dit laatste betreft: Nederland koopt veel meer van Amerika dan het kan Amerika levert. Onze betalings plans moet in evenwicht worden ge- louden door het verrichten van dien- Iten, met name transportdiensten. Verder moeten de Amerikanen niet rergeten, dat de KLM de grootste bui- lenlandse klant is voor in Amerika ge jouwde vliegtuigen. Op het ogenblik leeft de Nederlandse maatschappij voor 108 miljoen dollar aan orders uitstaan )ij Douglas en Lockheed (aan de west- tust van V.S.!). Het behoeft geen be toog dat de KLM zich voelt achter ge- Welke normen gelden voor paranormale geneeskunst In het voorlopig verslag inzake de begroting 1960 van Justitie vragen vele leden uit de Eerste Kamer de aandacht ran de minister voor het vraagstuk van ie zogenaamde magnetiseurs. Deze leden »aren er van onder de indruk gekomen, lat de minister niet had weersproken, lat er per dag 6000 overtredingen plaatsvinden en had verklaard, dat het >penbaar mindsterie zelf moet trachten lier redelijke wegen te vinden. Detze ©den zouden willen vernemen of het fervolgingsbeleid wordt overgelaten aan iet subjectieve inzicht van de daarbij betrokken officier van Judbitie dan wel, rf er objectieve in het gehele land gei lende criteria 'bestaan. Deze leden freesden, dat het huidige beleid tenge volge zal hebben, dat juist degenen, die «et succes hun begaafdheid gebruiken tot het genezen van zieken en daardoor le aandacht trekken het slachtoffer rillen worden. Is de minister, zo vroegen Rj. van oordeel, dat deze gebracht kun- aen worden onder de regeling, vervat in let ontwerp van wet op de paramedi- bche beroepen, nadat het tot wet ver leven zal zjjn? Zo neen, is de minister lan bereid in overleg met zijn ambts genoot van Sociale Zaken en VoTksge- bondheid wettelijke maatregelen voor te bereiden, ten einde aan de onbevredi gende toestand, welke op dit stuk heerst ten einde te doen komen? De heer van Geleuken: Wel vele uitvoerende taken naar elders (Van onze Haagse redactie) „Zowel voor overheid als bedrijfsleven geldt, dat afgezien van de noodza kelijke verzorgende bedrijven de beleidsorganen in de Randstad Holland hun plaats moeten kunnen behouden en eventueel nieuwe accommodatie moeten vinden. Mijns inziens wordt echter te weinig onderscheid gemaakt tussen beleid en uitvoering, omdat de uitvoering vaak te nauw verbonden schijnt met het beleid". Dit zei de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, de heer W. van Geleuken, in zijn nieuwjaarsrede, erop wijzend, dat het met de moderne hulpmiddelen als computers en telexverbindingen toch mogelijk is, om het verzamelen en verwerken van gegevens op vrij grote afstand te doen plaatsvinden van het beleid, dat slechts over de resultaten behoeft te beschikken om zijn taak te vervullen. Dit geldt voor overheidsinstanties en concerns beide. Prof. van Poelje heeft er nog onlangs op gewezen, dat de 50.000 gezinnen, wel ke thans in Den Haag bij de werking van het overheidsapparaat zijn betrok ken, tot 30.000 kunnen worden terugge bracht. Als bovendien de wind krachti ger gaat waaien uit de hoek van zelf ontplooiing en decentralisatie, dan zal het minutieuze regelen uit Den Haag verminderen en zullen tal van eenvou dige werkzaamheden, welke hiermee thans zijn verbonden, elders worden uit gevoerd- Het is daarom gewenst, ook in dit opzicht onze tijd te begrijpen, de ba kens te verzetten en de kansen voor een beleids. en administratief centrum in Groot spaaroverschot R.P.S. B(j de Rijkspostspaarbank is in de cember 1959 ingelegd f. 69,7 miljoen en terugbetaald f. 59,2 miljoen, hetgeen een positief spaarverschil opleverde van f. 10,5 miljoen (v. m. f.7 miljoen en in december vorig jaar f. 13,8 miljoen). In 1959 is bij de RPS gespaard f. 161,2 miljoen tegen f. 128 miljoen in 1958. Het saldo-tegoed per ultimo december 1959 bedroeg f. 2303.4 miljoen (v. m. f. 2292.9 miljoen en ultimo december vorig jaar f.2083,9 miljoen). een toekomstige conceptie van Den Haag te stimuleren, aldus spreker. In dit licht bezien komen eveneens de nog steeds aanhoudende fantasieën over een verplaatsing van het rege ringscentrum er geheel anders voor te staan. Waar het contact tussen hoge functionarissen en adviseurs van de Rijksoverheid en de „captains of in dustry" noodzakelijkerwijze een per soonlijk karakter moet dragen en dit alleen in het westen des lands in vol doende mate mogelijk is, kan er niet aan gedacht worden de ministeries in hun geheel naar de Yeluwe te dirige ren. Dit neemt volgens de heer Van Geleuken niet weg, dat tal van uit voerende taken, waarbij de moderne communicatiemiddelen het persoonlijk contact kunnen vervangen, geredelijk elders kunnen worden uitgevoerd. Minister Luns van Buitenlandse Zaken heeft na een ziekte van eni ge weken zijn werk vandaag her vat. Zijne Excellentie voor zijn ambtswoning aan het Plein 1813. Opnieuw pleidooi voor spijtoptanten In het voorlopig verslag nopens de be groting 1960 van Justitie zeggen vele le den, dat zij van oordeel zijn dat al het mogelijke moet worden gedaan om de spytoptanten die Indonesië willen ver laten, te helpen. Zij zouden willen vra gen of het apparaat, opgebouwd voor de ontvangst van spijtoptanten intact zal worden gelaten, zolang overkomst van spijtoptanten nog aan de orde is. Enige leden bleven aandringen op zoveel mo gelijk verruiming van de toelating, ge let op de nood van deze personen en hun gezinnen, en omdat Nederland huns inziens mede verantwoordelijk is voor het ontstaan van de huidige situatie in Indonesië. Vele andere leden herinneren eraan dat de minister in de Tweede Kamer had toegezegd de kwestie van het richt getal van 2000 in het Kabinet te zullen bespreken en zijn ambtgenoten erop te zullen wijzen hoe de gevoelens van de Tweede Kamer ten opzichte van de spyt optanten zijn. Heeft de minister, zo vra gen deze leden, inmiddels dit gesprek met zyn ambtgenoten gehad en kan de m-A minister daaromtrent nadere medede- I lingen doen? Aandacht- gevraagd voor jeugdcriminaliteit1 In het voorlopig verslag inzake de begroting van Justitie vragen leden van de Eerste Kamer aandacht voor het pro bleem van de zgn. nozems. Zjj achten dit een ernstig probleem van deze tyd. Zij zün van mening dat dit vraagstuk niet in de eerste plaats vanuit de sfeer van het ministerie van Justitie benaderd moet worden, maar dat hier in het bij zonder taken liggen voor de departemen ten van Maatschappelijk Werk en O. K. en W. Verscheidene leden menen dat de toe stand inzake de jeugdcriminaliteit in de toekomst in belangrijke mate zou ver ergeren indien niet tijdig, meer dan tot dusverre aandacht aan de preventie zou worden besteed. Deze leden menen dat het departement van Justitie in deze ook een taak heeft. Voorts had, zo betogen zij, een recente strafzaak voor de recht bank te Amsterdam (de zaak „Magere Josje") aan het licht gebracht dat ook ten opzichte van volwassenen veel cura tief en preventief werk met medewer king van het Departement van Justitie dient te worden verricht. De leden vroegen of de politie niet kan verhinde ren dat sommige individuen uit de „on derwereld" een zodanige terreur uit oefenen dat minder kwaadwillenden daardoor in grote moeilykheden worden gebracht. Prinses Soraya houdt een winter sportvakantie in het Zwitserse St.- Moritz in gezelschap van de Duit ser Harald Krupp. Terwijl grote sneeuwvlokken omlaag dwarrelen geniet Prinses Soraya van een avondwandeling. Gemeentedienst adviseert: „Sloop Berlage's beurs" Modern gebouw aan Damrak? (Van onze Amsterdamse correspondent) De beurs van Berlage afbreken en een nieuwe beurs bouwen, bestaande uit drie kantoorgebouwen gescheiden door twee beurshallen, met onder de grond parkeergarages en aan het Damrak een winkelgalerij, dat is het plan dat de di recteur van de Gemeentelijke Dienst der Haven- en Handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, aan B. en W. van Amster dam heeft voorgesteld. Hij meent, dat als Amsterdam een goed functionerend beursgebouw wil hebben, de stad dit moet bouwen op de plaats, waar ook Berlage zijn beurs bouwde. Het standpunt van ir. Snyders is neergelegd in een nog niet openbaar gemaakt rapport. Verleden jaar kreeg hij opdracht zyn mening te geven over drie mogelykheden ten aanzien van het gebouw: het scheurende beursgegebouw restaureren, de gevels behouden maar het interieur volkomen te moderniseren en het huidige gebouw door een nieuw te vervangen. Ir. Snyders stelt dat het oude beurs gebouw niet meer voldoet aan de eisen van deze tyd. Een - zeer kostbare - res tauratie zou dit euvel niet verhelpen. Inwendige modernisering is haast niet mogeiyk, terwyi de kosten in dat geval enorm zouden stijgen, omdat de vernieu wing van de fundering toch ook nodig schynt. Bovendien meent de heer Sny ders dat deze kunstgrepen de styi van de beurs zo zouden verminken dat men niet meer van Berlage's beurs zou kun nen spreken. Rest dus: slopen en een nieuwe beurs bouwen. Volgens ir. Snyders zou er van particuliere zyde zoveel belangstelling bestaan voor een nieuw beursgebouw, dat het mogelijk is een N.V. te stichten waarin de gemeente deelneemt voor een bedrag dat gering Is ten opzichte van de hoge sommen, die met de andere oplos singen zyn gemoeid. K.N.Z.H.R.M. voer in 1959 106 maal uit De reddingboten van de KNZHRM zijn gedurende het jaar 1959 106 maal uitge varen om diensten te verlenen. Behalve voor koopvaardijschepen, kustvaarders, vissersvaartuigen, zeiljachten en vlieg tuigen, voeren zy ook uit voor het ver voer van gewonden en zieken. In totaal werden 87 mensen behouden aan wal gebracht. Met het materieel der KNZH RM werden ln 1959 170 oefeningen ge houden, vele malen tydens ruw weer. Het materieel der KNZHRM bestaat thans uit 24 motorreddingboten en vlet ten en 16 lynwerp- en wippertoestellen. In aanbouw zyn de motorreddingboot „Carlot", bestemd voor het station Ter schelling en de motorreddingvlet „Ou- dendyk" voor het station Vlieland. Minderjarige meisjes verborgen gehouden Kritiek op Rekken Veel kritiek op de Rekkense Inrichtin gen is gisteren geuit door een Hilver- sums echtpaar, dat voor de Amsterdam se politierechter terecht moest staan, omdat het in augustus j.I. een week lang twee 17-jarige meisjes in huis had op genomen, die na haar vakantie niet naar die Rekkense Inrichtingen waren terug gekeerd. Ter zitting bleek dat man en vrouw, een 32-jarige elektricien en zyn 34-jarige echtgenote, zich al eerder het lot van meisjes uit deze inrichtingen hadden aangetrokken. Dit had er toe geleid dat hun Hilversumse adres in Rekken be kend was. Op de zitting ontkende het echtpaar de meisjes in hun woning voor de nasporingen van de justitie verborgen te hebben gehouden. „Ze gingen gewoon de straat op. er is werk voor hen gevon den en iedereen kon dus zien dat ze bij ons woonden", zei de vrouw. „Dat noem ik niet verbergen. „Maar U had de po litie moeten waarschuwen", zei de rechter. ..Dat staat nergens in de wet", antwoordde de man. Met een van de twee meisjes had het echtpaar na enkele dagen ruzie gekre gen. Daarom was ze weggestuurd. Korte tijd later is ze in Amsterdam door de politie gevonden. Zy vertelde toen dat het andere meisje nog bij het echtpaar in Hilversum woonde. De officier van Justitie betoogde dat de verdachten het recht missen op eigen houtje pogingen te doen de gang van zaken in Rekken te verbeteren. Boven dien zou het onttrekken van meisjes aan het wettige gezag daarin zeker geen verbetering brengen. Er mee rekening houdende dat het echtpaar „enigszins te goeder trouw" geweest is, eiste hij twee maanden voorwaardelijk met een proef- tyd van drie jaar. Nadat de verdachten beloofd hadden zich in het vervolg niet meer met dit soort zaken te bemoeien, legde de politierechter man en vrouw ieder con form de eis twee maanden voorwaarde lijk op. QuicMïike verbetering Een commissie van het Internationale Rode Kruis heeft in oktober en novem ber een onderzoek ingesteld in de Franse interneringskampen in Algerye. Zy zegt in een verslag aan de Franse regering, dat er soms nog misbruiken voorkomen, maar dat er een duidelijke verbetering te zien is in vergelyking met het onder zoek van december 1958. Volgens het rapport is de toestand slecht gebleven in een deel van de op vangcentra, waar nog talryke gevallen van zware mishandeling voorkomen. Deze gegevens uit het vertrouweiyke verslag zyn gepubliceerd door het blad ,Le Monde". Een regeringswoordvoerder heeft gezegd, dat er geen reden is om aan de echtheid van de mededelingen van het blad te twyfelen. De internationale commissie van het Rode Kruis acht door de publikatie evenwel haar „neutraliteit" in gevaar gebracht. De verslagen worden opge steld. aldus een woordvoerder van de commissie, in de veronderstelling dat zij niet voor publikatie zyn bestemd. Gevecht in Noord-Spanje Bij een vuurgevecht in de omgeving van Banolas, vyftien km ten noorden van de Noordspaanse stad Gerona, zyn maandag vier leden van een bende, die vorige week heimelijk over de Frans- Spaanse grens zou zyn gekomen, en een lid van de Spaanse politie gedood. Een tweede politieman werd ernstig gewond. Volgens de politie zou de groep geleid zijn door een zekere Sabater, een be kend guerrillastryder, die al herhaalde lijk met de politie slaags is geweest maar steeds wist te ontsnappen. Ook ditmaal verdween hy, maar hU zou zwaar gewond zyn. Vliegverbindingen met Rotterdam „De opzettelijke tegenwerking, die wordt ondervonden inzake de noodzake lijke verlenging van de startbaan op het vliegveld Zestienhoven is op den duur voor onze stad en ons bedrijfsleven on duldbaar". Deze woorden sprak mr. dr. K. P. van der Mandele gistermiddag als voorzitter op de openbare vergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam. Hy deelde voorts mede, dat er binnenkort luchtverbindingen met Duitsland te verwachten zyn en vrij ze ker ook met Zwitserland. Stichting verbreiding effectenbezit Mr. P. F. J. de Kok heeft tydens zyn nieuwjaarstoespraak tot de leden der Vereeniging voor den Effectenhandel mededeling gedaan van de oprichting van de Stichting Verbreiding Effecten bezit. Het bestuur van deze stichting is voorlopig als volgt samengesteld: prof. G. A. Ph. Weyer, voorzitter, mr. P. F. J. de Kok, vice-voorzitter en de heren D. de Bruyne, S. Crena de Iongh, prof. dr. J. F. ten Doesschate, mr. U. J. N. de Graaf f, Tj. Greidanus, W. A. de Jonge, prof. dr. P. Kuin, J. C. van Marken, K. Soesbeek, L. M. A. Thole, mr. W. G. Wieringa. Tot directeur van de Stichting is benoemd de heer J. J. L. van Berckel. Hoogoven- en staalbedrijf op Rozenburg De interne problemen van stad en ha ven besprekend, heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam, mr. dr. K. P. van der Mandele, gistermiddag de mogelyk- heid van vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf op Rozenburg onder de loep genomen. Hij verklaarde daarby, dat de studie over dit project - naar verwacht wordt - binnenkort zal kunnen worden beëindigd. Dan zal biyken, zo zeide hij, dat het voor de economie van Nederland aanbevelenswaardig en ver antwoord is het plan tot uitvoering te brengen. Geldwisselaar te Amsterdam van zijn tas beroofd (Van onze Amsterdamse redacteur) Op de Bos en Lommerweg te Amster dam-West is gisteravond de 39-jarige W. A. Wolfs, die hier na sluitingstijd van de winkels als geldwisselaar voor sigarettenautomaten pleegt te staan, aangevallen en beroofd van zijn tas met circa f. 115, De man werd omstreeks half tien door voorbygangers aangetroffen. Hy lag met een bloedende hoofdwonde in de por tiek van de sigarenwinkel en was buiten bewustzyn geweest. De heer Wolfs zei tegenover de politie dat hy was aange sproken door een donkere man met een bril. Deze vroeg hem om geld te wis selen. Toen hy vier kwartjes in de si garettenautomaat deed werd hy op het achterhoofd geslagen. Advertentie heeft de TAUNUS 17 M getrotseerd op een proeftocht vanuit Europa naar Hong kong! Deze zware proef heeft de Taunus 17 M glansrijk door staan. De Taunus 17 M heeft bewézen een superieure wagen te zijn. f-ÖRD rijden: ELAM-Leiden Zó'n zware proefrit hoeft u echter niet te maken, om onder de indruk te komen van karakter en capaci teiten van de Taunus 17 M. Een ..gewone" proefrit heeft u al heel veel te zeggen. Daartoe bent u van harte welkom bü Burgemeester Kolfschoten: Trage ontwikkeling in agglomeratieprobleem (Van onze Haagse redactie) In zyn nieuwjaarsrede heeft de Haag se burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten. kritiek geoefend op het feit. dat t.a.v. het Haagse agglomeratie-probleem een trage ontwikkeling valt waar te nemen. „Is het een boosaardige geest, die my de stoere zegswyze in de mond geeft: „Een veldheer wint al veel. al wint hy niets dan tydMaar de veldheren, die niets dan tyd verliezen, geven het terrein prijs aan de losse tirailleurs die het onveilig maken en die onzekerheid zaaien in het tegenkamp", aldus de bur gemeester, die met nadruk stelde, dat Den Haag en buurgemeenten een open beslissing wensen over een open pro bleem. „Geen lager publiekrechteiyk lichaam past het om decisies, die by de wetgever, regering en Staten Generaad formeel aanhangig zijn, een ontydige en onzui vere gedaante te geven en aldus eenzy- dig te beïnvloeden of te doorkruisen. Dat anderzyds het leven niet kan worden stilgelegd, wyst alleen maar op de hoogste urgentie van deze moeilyke beslissing. Regering en Kamer, zelfs na haar ont- wykend voorlopig verslag, verklaren om beurten daarvan doordrongen te zyn. En daanpm zegt de regering haar ant woord op het voorlopig verslag tegen Pa sen toe. Begrijpeiyk maar zo biyven de veldheren in tijdnooden Den Haag in onzekerheid!" zo betoogde bur gemeester Kolfschoten. Br fse helikopterdienst LondenAmsterdam De .British European Airways" heeft by de Britse luchtvaartinstanties een aanvrage ingediend voor een helikopter- dienst tussen Londen en Amsterdam. Het is de bedoeling van BEA deze dienst voorlopig uit te voeren met Si korsky S 61-helikopters en met Vertol- hefschroefvliegtuigen en later ook met toestellen van het type Fairey „Roto- dyne" BEA wil de vergunning voor een tijdvak van tien jaar, te beginnen met de datum waarop haar de toestemming zal worden verleend. Tegelykertijd heeft BEA vergunnin gen aangevraagd voor het onderhouden van diensten met helikopters op de tra jecten Londen-Parys, Londen-Brussel, Londen-Birmingham en/of Manchester en Land's End-Scilly eilanden. De fre quentie zal afhankelijk zyn van het ver voersaanbod. Onlusten in Afghanistan Volgens in Pesjawar (Pakistan) ont vangen berichten zouden zich in het zui den van Afghanistan onlusten hebben voorgedaan als gevolg van belasting verhogingen en plaatselyke verbodsbe palingen voor vrouwen om sluiers te dragen. Te Kandahar zou de staat van beleg zyn afgekondigd. Bij de ongere geldheden zou een Amerikaan gewond zijn. Volgens latere berichten hebben de onlusten zich veertien dagen geleden voorgedaan en zijn er by het herstellen van de orde door militairen zeker 35 mensen gedood en een honderdtal ge wond. Op het ogenblik is het leger de toestand meester en is de situatie weer min of meer normaal, zo verluidt uit gewoonlyk betrouwbare bron. Volgens officiële berichten zyn er slechts drie doden gevallen en acht mensen ge wond. Bij de relletjes zouden een blo- scoop en winkels in brand zijn gestoken. Geesteszieke misdadiger zat op zolder van garage (Van onze Londense correspondent) Aan de elf vrouwen, die in dezelfde vleugel woonden van het YWCA-gebouw in Birmingham als de 29-jarige Stepha nie Baird, die het slachtoffer werd van een maniak, is door de politie gevraagd hun gangen op de avond van de moord nog eens precies na te gaan in de hoop dat deze reconstructie tot opsporing van de dader kan leiden. Inmiddels is de geesteszieke misdadiger, die uit de ge vangenis van Broadmoor is ontsnapt, op het terrein zelf gevonden. Hy had zich verscholen op de zolder van de garage van de gevangenispredikamt. Brit beschuldigd van spionage in Irak Een getuige heeft voor de volksrecht bank van Bagdad gezegd dat de Britse onderdaan Marsh het hoofd is geweest van een in Irak opererende spionage- groep. Getuige, Doeri, zei tot de rechtbank dat Marsh hem twee dagen voor de mis lukte moordaanslag op minister-presi dent Kassem in oktober had gezegd dat de premier over twee dagen zou verdwy- nen en dat hy, Marsh, Doeri dan mee zou nemen voor een vakantie op Ja maica. De getuige zei verder, dat de Brit een uur na de aanslag een gesprek had gehad met de samenzweerders te gen het leven van Kassem. Eerder had Marsh, een op Jamaica wonende zakenman, hem verzocht naar Kerbala en Nadsjaf te gaan om ver slag uit te brengen van de toestand daar na de terechtstelling van brigade-gene raal Tabaktsjali die in maart aan de opstand te Mosoel zou hebben deelge nomen. Doeri heeft dit gezegd by de behan deling van de zaak van de moordaanslag op Kassem. Er worden 78 mensen van deelneming aan de aanslag beschuldigd. Marsh is op 9 oktober van vorig jaar in hechtenis genomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7