L. Favier nam 11a 54 jaar afscheid van liet Rijksmuseum van Oudheden Ordelijk verloop van kerstboomverbranding Katwijkse knaap strooit kopspijkertjes op weg Hulpvaardige ambtenaar kreeg heel ivat lof toegezwaaid Kerkelijk Leven Teraardebestelling C. F. Lardee Geringe oogst op Cliurcliilllaan Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 januari 1960 Tweede blad no. 29940 Een man, die bijna 5Jj jaar in dienst is geweest van het Rijksmuseum van Oudheden en er geruime tijd een centrale positie heeft ingenomen, nam gister middag onder zeer grote belangstelling afscheid van al degenen met wie hij prettig mocht samenwerken. Het betreft hier de heer L. Favier. Deze Leide- naar werkte nl. van 1 april 1906 t.m. 31 december 1959 onafgebroken in het museum, dat in 1818 iverd gesticht. Van de zeven directeuren heeft de schei dende functionaris er vier goed gekend. Het spreekt vanzelf, dat de heer Favier, die hoofd van de administratie en van het dienstpersoneel was, op hartelijke wijze werd gehuldigd. Velen kwamen hem het allerbeste toewensen en de hand drukken. Mevrouw Favier, die haar man vergezelde, werd in de hulde betrokken. Belangstelling De huidige directeur van het museum, dr. A. Klasens, die een kort woord van welkom uot alle aanwezigen richtte de huldiging vond in een der beneden lokalen van het grote gebouw plaats gaf o.m. een opsomming van de brieven en telegrammen, die binnen waren ge komen. Het waren er heel wat! Als eerste sperker nam namens de minis ter van O.. K. en W. dr. mr. P. Joh. Duparc het woord. Deze begon met er op te wijzen, dat er bij het ministerie niet alleen belangstelling bestaat voor de prestaties van directies en weten schappelijke staven van alle Rijksmusea, maar zeker ook voor het wel en wee van al het museumpersoneel. Ondanks het feit, dat er van persoonlijk contact, overigens om begrijpelijke redenen, niet veel sprake kan zijn. Dr. Duparc noemde de scheidende een lichtend en hoopvol voorbeeld voor vele anderen. Hij was er van overtuigd, dat de heer Favier met hart en ziel zijn werkzaam heden in het museum heeft verricht. Het hoofd van de afdeling personeels zaken van de Universiteit, de heer Neuteboom, prees vooral het grote aan passingsvermogen van de heer Favier, een man, op wie het bureau voor cura toren nooit tevergeefs een beroep heeft gedaan. Het was met de heer Favier al tijd prettig werken, aldus de heer Neu teboom, die aan het slot van zijn lof uitingen een gratificatie aanbood. Prof. A. W. Bijvanck, de derde spreker, legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat de scheidende ambtenaar, die in de af gelopen jaren vele veranderingen heeft meegemaakt, steeds voor een vlotte gang van zaken heeft weten te zorgen. Hij bood mede namens vele anderen een enveloppe met inhoud aan. De heer D. Versloot (links) biedt het echtpaar Favier namens het museumpersoneel geschenken aan (Foto L.D./Holvast) Geschenken De heer D. Versloot was de tolk van het museumpersoneel. Deze spreker legde vooral de nadruk op de grote hulpvaardigheid en de gelijkmatigheid van humeur, die de heer Favier zo ken merken. Hij uitte verder zijn respect voor de wijze waarop de heer Favier bijna 54 jaar achtereen zijn werkzaam heden verrichtte. Een album met foto's van het museum, een polshorloge en rookartikelen vormden bij elkaar het gesobenk van het personeel. Dr. Kla sens richtte zich als laatste spreker tot de heer Favier. Deze beschikte volgens de museumdirecteur over vele goede eigenschappen o.m. tact en discretie, betrouwbaarheid, ijver en plichtsbe trachting. Wat u hier in de afgelopen jaren gewonnen hebt zijn uw kennis en uw levenswijsheid, aldus de directeur. Mede namens de vorige directeur, dir. D. J. van Wijngaarden, bood dr. Klasens een fraaie sigarettenkoker aan. De heer Favier op zijn beurt herinnerde er aan hoe hij als 12-jarige jongen het museum binnenstapte. Daarna dankte hij alle sprekers voor hun beste wensen en alle anderen voor de belangstelling. Met de brieven, bloemen en geschen ken toonde hij zich uiteraard zeer in genomen. Na afloop van deze plechtig heid was er ruimschoots gelegenheid met een handdruk van de heer Favier die de pensioengerechtigde leeftijd reeds enige tijd geleden heeft bereikt, afscheid te nemen. Wethouder, mr. J. Drijber en de secretaris van het college van curatoren, mr. N. F. Hofstee, toon den eveneens hun belangstelling voor dit afscheid. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Elspeet (2de beroep) A. J. Timmer te Huizen (N.-H.); naar Rotterdam-Blijdorp (vac. dr. W. S. v. Leeuwen) H. Huting te Gouda. Bedankt voor Eindhoven als predikant voor bui tengewone werkzaamheden (studenten- £redikant) (toez.) dr. J. Sperna Weiland Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Aduard W. J. de Ruiter te Idskenhulzen. Aangenomen naar Tholen- Poortvllet J. C. van Egmond, kand. te Rijnsburg, die bedankte voor Blokzijl, Den Bommel. 's-Gravenmoer, Schildwolde en voor Westeremden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenmoer C. v .d. Zaal te Harlingen. Generale synode Geref. Kerken weer bijeen De generale synode der Geref. Kerken is gisteravond in de Westerkerk te Utrecht haar zittingen begonnen. De praeses, ds. C. van der Woude van Leeuwarden deelde in zijn openings woord mede, dat het in de bedoeling ligt twee weken te vergaderen. Mocht de synode dan nog niet door haar agen dum heen zijn, dan zullen de vergade ringen in april worden voortgezet. Bij de ingekomen stukken was de kwestie van de plaats van de diaken op de „meerdere vergaderingen", waarover verscheidene stukken bij haar waren in. gekomen. Op voorstel van de commis sie besloot de synode thans nog geen beslissing te nemen, opdat de kerken alsnog in de gelegenheid worden gesteld hun mening te doen kennen. Voorts hield de synode zich bezig met een brief van dr. J. M. van Minnen, stu dentenpredikant te Utrecht, die haar verzocht de kerkeraden op te wekken om ook leden van de Geref. Kerken (Vrijgem.) en van de Chr. Geref. Ker ken uit te nodigen deel te nemen aan de viering van het heilig avondmaal. De synode wees dit schrijven af op grond van de overweging, dat de adres sant voor zijn standpunt geen argumen ten aanvoert en voorts omdat hij in deze zaak niet de gewone kerkelijke weg heeft bewandeld. Er was een soortgelijk sohrijven van de kerkeraad van Emmel- oord met de strekking van andere ker ken op te wekken gereformeerde kerk diensten te bezoeken, terwijl gerefor meerden dan kerkdiensten van andere kerkformaties zouden kunnen bijwonen. Ook deze brief wees de synode af. Zij refereerde aan de uitspraken in deze kwestie van de generale synode van Leeuwarden 1955. P. VAN WEEREN 40 JAAR BIJ AMSTERDAMSCHE BANK Zondag is het 40 jaar geleden, dat de heer P. van Weeren, sedert 1 mei 1958 bijzondere procuratiehouder van de Am. sterdamsche Bank NV, kantoor Leiden, bij deze instelling in dienst trad. „LAAT JE ZOON STUDEREN" De tournee van dertig voorstellingen welke het Leidsch Studenten Cabaret ten bate van het herstel van de Sociëteit Minerva door ons land zal maken, wordt 19 januari in de Stadsgehoorzaal geopend met een gala-voorstelling on der het motto „Laat je zoon studeren". Tijdens deze voorstelling zal de eerste grammofoonplaat, welke van dit cabaret is opgenomen, aan enige vooraanstaan de personen uit het Nederlandse open bare leven worden uitgereikt. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronny Cornelis, zn .van C. Teske en H. C. Stouten; Hilligje, dr. van R. van Egten en H. van der Linde; Jacob Willem, zn. van J. van Rijn en A. de Boer; Aart Hendrik, zn .van J. A. Duiser en T. H. Selier; Cornelis Simon, zn. van S. C. Poot en A. Hannaart; Suzanna Wllhel- mina, dr. van D. A. Sierag en K. G. Bloemzaad; Hendricus, zn. van P. C. van der Lucht en S. C. Bodrij; Samuel, zn. van S. Star en H. C. van aen Bosch; Jo hanna, dr. van F. Beij en C. de Tombe; Klaas, zn. van C. Vermeer en M. Pardon; Cornelia Jannigje, dr. van K. Kagchelland en W. F. Cörvers; Robin Paul, zn. van H. J. Neuteboom en C. P. van der Walle; Johannes Gerrit, zn .van F. Ouwerkerk en J. C. van de Belt; Hans Peter Marlnus Jan, zn. van F. Piket en A. E. Wagenaar; Rob, zn. van C. J. A. van Brecht en M. 't Hart; Ronaldus Johannes Cornelis, zn. van C. W. Zoetemelk en W. van Wissen; Maartje, dr. van M. van Rhijn en J. A. van der Bent; Wilhelm, zn. van A. West- phal en G. van Veldhuizen; Carolina Ca- tharina Magdalena, dr. van J. P. Wassing en M. S. van der Plas; Robertus Pieter Christiaan, zn. van A. P. Heuzen en C. M. in 't Groen; Jantine Jacoba, dr. van S. van den Hoek en B. van Leeuwen; Irma Francina, dr. van B. A. Erades en F. de Ridder; Jan Hendrik, zn. van J. H. Nieuwenhuijs en S. M. Buljs. GETROUWD D. F. Boeff en J. Mark; F ,H. Chama- laun in T. Epskamp; W. A. Llnschooten en J. F. Hulswit. OVERLEDEN T. C. Teeuw, 58 jr., man; J. Blom, 82 jr. weduwe van L Deurloo; I. Janssen. 51 jr. echtgenote van H. J. de Jager; J. Poeliejoe 86 jr., weduwe van H. Beurze; H. Kres, 79 Jr., man; H. de Rooij, 72 Jr., man; J. A. vos, 6 Jr- dochter; B. Boter, 78 Jr„ weduwe van J. H. Kwaadgras. Zeer grote belangstelling op „Rliijnliof" „Uit heel zijn leven straalde een grote bewogenheid voor het lot van de ander. Hij zag in de ander niet een mededinger, doch een medemens. Lardee stond in de voorste gelederen van het Nederlandse speeltuinwerk. In zijn leven heeft Lardee slechts gegeven en niet genomen". Het waren ds. H. J. van Achterberg, de burgemeester, jhr. mr. F. J. van Kinschot en de vertegenwoordiger van de Nuso, de heer D. Vijlbrief, die deze woorden tot uitgangspunt kozen toen zij gistermiddag in de aula van de begraafplaats Rhijnliof een kort „in memoriam" spraken, gewijd aan de nagedachtenis van de heer C. F. Lardee, die ruim tien jaar zitting had in de Leidse raad en ook in de kring van de Leidse speeltuin' vrienden en de Ned. Kapperspatroonsbond een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. problemen waren, welke zijn aandacht hadden. De heer J. J. v. d. Huizen, voorzitter van de Leidse Bond van Speeltuinver' enigingen, zag de heer Lardee als een vriend en pionder van het speeltuinwerk, aan wiens inzicht het te danken was, dat een federatie en later een Bond van Speeltuinverenigingen werd opgericht. De heer D. Vijlbrief. die nam ears de Nuso de speeltuinactiviteiten van de heer Lardee in het licht stelde, zeide, dat de thans overledene stond in de voorste gelederen van het Nederlandse speel tuinwerk en dat men hem in de Sleutel stad vaak de „vader Klaren van Leiden" noemde. De Nuso, aldus de heer Vijl brief, zou haar zegenrijk werk niet kun nen voortzetten indien er geen mensen waren als Lardee. Mensen, die in Leiden steeds op de bres hebben gestaan voor de belangen van het speeltuinwerk. Nadat ook dr. P. .L. Sdhoonheim namens de Leidse Jeugd Actie gewezen had op de activiteiten, welke de heer Lardee in het kader van de L.J.A. ont- glooide, schonk de heer W. G. den Dub- elden, voorzitter van de afd. Leiden van de P. v. d. A., aandaoht aan de plaats, welke de heer Lardee in deze partij forma tie heeft ingenomen. .Steeds is hij er op uit geweest", aldus spreker, „om iets voor anderen te kuninen doen. Daarbij lette hij niet op zichzelf, doch stelde het belang va.n de ander op de voorgrond". Ds. H. J. van Achterberg, hervormd predikant, te Leiden, die vooral in de laatste tijd een nauw contact met de heer Lardee onderhield, sprak deze middag over het „hooglied der liefde", 1 Corr. 13. Uitgaande van dit tekstwoord zette spreker uiteen, dat het leven van de heer Lardee zioh kenmerkte uit het in grote bewogenheid gaan tot de ander. In zijn mede-schepsel zag hij, aldus ds. Van Achterberg, geen mededinger, doch een medemens. Nadat ds. Van Achterberg in gebed was voorgegaan, speelde de organist het bekende .Morgenrood", waarop de melo die „Houdt Gij mijn handen beide" volgde. Hierna vond de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot plaats. Aan het einde van deze plechtigheid ds. Van Achterberg las de begrafenis- liturgie en bad het Onze Vader dank te de heer S. W. Hagedoorn, hoofd B.B., namens de familie voor de grote belang stelling en het medeleven by dit ver scheiden uit zo ruime kring ontvangen. Plichtsgetrouw in het dienen Onder de circa 300 aanwezigen, die deze middag op Rhijnhof blijk van hun belangstelling gaven, waren o.m. de burgemeester, de wethouders, de heren A. J. Jongeüeen, S. M. Stolp, J. C. van Schaik, de gemeente-secretaris mr. J. Bool, de fractie-voorzitters van de Leidse raad, resp. de heren Piena, Ten Broek, Harmsen, Hagens en Van Wei zen. tal van raadsleden en hoofden van dienst, een deputatie van de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen, de Speel tuinvereniging „Westerkwartier" de afdeling Leiden van de Ned. Kappers- patroonsbond, de Buurtvereniging Haag- wegkwarbier, de Brandweerpersoneels vereniging „De Vlam" en de Nuso. Bovendien waren aanwezig het H.B.B., de heer S. W. Hagedoorn, de heer J. M. v. d. Horst en de heer A. J. Paling, die deze middag de B.B. in de A-kring Leiden vertegenwoordigden. Ook het bestuur van de Leidse Jeugd Actie, deze middag vertegenwoordigd in de persoon van dr. P. L. Schoonheim en de heer G. Steiïitoach, gaf blijk van zijn mede leven in dit verscheiden. Terwijl leden van de B.B. de doden wacht bij de met de B.B.-vlag gedekte kist hadden beirokken, voerde als eerste spreker de burgemeester het woord. Jhr. mr. Van Kinschot, die tevens in zijn kwaliteit van voorzitter van de A-kring Leiden van de B.B. een woord van afscheid en waardering sprak, herinner de er aan, dat de 'heer Lardee ruim tien jaar zitting had in de Leidse raad en daarnaast de A-kring vier jaar als bui tenassistent diende. In beide functies, aldus spreker, heeft hij de gemeente en de B.B. plichtsgetrouw gediend. In dit dienen stond bij hem het geven op de voorgrond. Nimmer heeft hij zichzelf gezocht. Ook het speeltuinwerk had de liefde van zijn hart. De heer Lardee, aldus de burgemeester bewoog zich tij deins zijn leven op vele terreinen en in diverse kringen en steeds heeft men zijn activiteit daar weten te waarderen. Hij leefde voor anderen en daaruit is iets goeds voor de Leidse gemeenschap gegroeid. De heer C. J. Piena, die namens de P. v d. A.-raadsfractie het woord voer- de, had zeer veel Avaardering voor het geen de heer Lardee in de Leidse raad en de raadscommissies had gepresteerd, l waarbij heb vooral de Jeugd- en sport- Sir Vivian Fiichs op doorreis op Schiphol In de intercontinentale hal van Schiphol zat hedenochtend de Britse ge leerde en ontdekkingsreiziger Sir Vivian Fuchs, in gezelschap van prof. Alfred Stephenson van het Imperial College te Londen, rustig te wachten tot door de luidspreker de aankondiging klonk van het vertrek van het KLM-toestel naar Zuid-Amerika: een nieuwe reis naar het Zuidpoolgebied was voor hem aangebro ken. Sir Vivian had nog de tijd gevon den om in een korte uiteenzetting by- zonderheden te verstrekken over het doel van deze toch, waarvan hij niet vóór mei van dit jaar zal terugkeren. Sir Vivian Fuchs begon met te ver klaren, dat ongeveer een maand gele den tijdens een conferentie te Washing ton de regeringen van twaalf landen, die betrokken zyn bij de exploratie van het Zuidpoolgebied, de Ver. Staten, Rus land, Noorwegen, België, Zuid-Afrika, Nieuw-Zeeland en Frankryk, overeenge komen waren geen claims voor het Zuid poolgebied voor de eerstvolgende dertig jaren in te dienen. „Daardoor wordt rustig wetenschappe lijk werk gegarandeerd", aldus de Britse geleerde, „maar waarom is Neder land eigenlyk nooit bij deze expedities betrokken? Door de eeuwen heen heb ben de Nederlanders immers prachtig exploiratiewerk verricht. Zoals bekend is mijn taak de Engelse bases in het Zuidpoolgebied te controleren en dat is een van de redenen, waarom ik weer op reis ga. Maar het hoofddoel is om op het zuidelyk puntje van Grahamland een oude basis opnieuw in te richten. Het vorig jaar namelijk heeft men deze ba sis Stoningtoneiland verlaten. De reden was dat de ysmassa's zodanig waren sa mengesteld, dat het schip de basis niet kon bereiken. Met vliegtuigjes hebben wy toen de mensen van de Stonington- basis moeten afhalen. donker Leiden Lezers schrijven BERENDS IN VRIJHEID Alleen dn kringen van het voormalig verzet Nederland? Alleen daar protest? Ik behoor niet tot die groep, ook niet tot 'hen die jaarlijks de behoeften heb ben de bezetting en hun slachtoffers te herdenken. Maar ik behoor wel tot het Nederlandse volk, dat onder de 'bezetting geestelijk en lichamelijk zwaar heeft geleden. Bij hen, die zich verblijd 'heb ben, dat er geen volksgerecht heeft plaats gehad, maar, dat er een gerech telijke veroordeling kon geschieden. En nu, dit bericht. Als deze lieden zo gemakkelyk afkomen van de hun opge legde straf, wat zyn dan de kleine N.S.Beetjes zwaar gestraft! Gelukkig wy mogen itn Nederland vry onze mening zeggen. Welnu, die van mij is: „Deze daad is Nederland onwaardig". C. DE GEUS, Tulpenstraat 17, Leiden. Vuurfeesten Met het gebruikelijk feestvertoon zyn gisteravond weer de Leidse kerstbomen in vlammen opgegaan. De belangstel ling op de beide verbrandingsplaatsen Churchilllaan en Schuttersveld was boven verwachting. Vooral op het ter rein Churchilllaan, halverwege Voor schoten voorbij de korfbalvelden aan de Montgomerylaan, schoolden velen, ook volwassenen, samen. De jeugd had zich tevoren op order- lijke wijze verzameld op de verschillende punten van samenkomst: het Kooipark. de Hoge Morsweg, de Nachtegaallaan, de Kamerlingih Onneslaan en de Willem Klooslaan en op het sein van de orde commissarissen. trok men met muziek en tromgeroffel, naar de brandstapel. Drumbands Zeer prettig en feestelijk was de me dewerking van de drumbands, die aan de optochten vooraf gingen. Het waren het Jeugdorkest „De Burcht", de „St.- Paulusband", de „Drumband NZH", de Chr. Muziekvereniging „Concordia" en de „band van het Ned. Padvindsters Gilde afdeling Leiden". Zij gaven een vrolijke noot aan dit gebeuren. Hoewel de belangstelling aan de Churchilllaan zeer groot was, werden de belangstellenden enigszins teleur gesteld door de geringe oogst aan kerstbomen. Vermoedelijk omdat ver zuimd was de verzamelplaats wat duidelijker aan te geven. De Churchill laan is van een respectabele lengte. Vaak gaf de jeugd het zoeken snel op en dus bleef de stapel vrij laag. Dientengevolge sloegen de vlammen van het natte hout, dat door de brand weer voor het vuur wat smakelijker was gemaakt met benzine, niet hoog. Vuur aangestoken Rond acht uur ontstak de onder- brandweercommandant, de heer W. A. Kosten, de fakkels van de tien jongelui, wien de eer te beurt viel het vuur van de brandstapel te onitsteken. De burge meester van Leiden en mevrouw Van Kinschot waren van dit moment ge tuige. Ook de brandweercommandant, de heer S. W. Hagedoorn was op het terrein aanwezig. De leiding van het vuurmaken lag in veilige handen van de Leidse brandweer, die, nadat de bomen opgebrand waren, tevens voor het nablussen zorgdroeg. Een zelfde tafereel, maar met hogere Voor de Leidse kantonrechter Magistraten moesten elkaar aflossen Het aantal verdachten, dat zowel tij dens de ochtendzitting van de kanton rechter mr. R. de Bruyn met als officier mr. E. v. d. Schans als tij dens de middagzitting van de plv. kan tonrechter mr. W. de Koning met als officier mr. H. J. F. Zandhuis terecht moest staan, was dermate groot, dat de gebruikelijke middag pauze slechts enige mi\ nuten duurde en de magistraten elkaar als het ware aflosten. Het aantal pechzaken was weer zeer groot en slechts in enkele zaken kon worden gesproken van een zeer ernstig feit. Zo stond een 70-jarige scootmobiel- bestuurster terecht, omdat zij op de Zijlsingel te veel naar links was uitge weken en daarby een wielrijdster had „geschept". Deze was op het trottoir te gen een lantaarnpaal terecht gekomen en moest enige tijd op nonactief. Het onderzoek ter zitting werd uitermate be moeilijkt, doordat verdachte nogal hard horend bleek te zyn en weinig of niets verstond. „Ik ben wat verkouden en moet mijn oren laten doorspuiten". Normaal ben ik niet doof en kan zelfs een horloge op grote afstand horen tikken", aldus ver- dachtes antwoord op de vraag van de officier of zij al lang hardhorend is. „U reed voordien met een ponywagen en dat was toch veiliger voor U en anderen dan een motorrijtuig", merkte de plv. kantom-echter mr. De Koning op. Verdachte ontkende alle schuld on danks het feit, dat alle getuigen haar manoeuvre destijds ten zeerste veroor deelden. Toen verd. te kennen gaf, dat zij de officier niet kon verstaan, verliet mr. Zandhuis zijn zetel en herhaalde zijn requisitoir vlak voor de balie staan de. „U hoort niet op de weg thuis met een motorvoertuig gezien Uw leeftijd", aldus de officier. Naast een boete van f. 20 subs. 5 dagen eiste hij dan ook de onvoorwaardelijke intrekking van het rybewys voor de tijd van een jaar. ,Hoe kan ik dan mijn boodschappen doen, als ik niet meer mag ryden" pro testeerde verdachte heftig. Toen het uit- eindelyke vonnis van f. 50 boete subs. 10 dagen tot verdachte doordrong, kwam aan haar protestuitingen schier geen einde, ondanks het feit, dat de intrek king van haar rijbewijs ditmaal nog voorwaardelyk met een proeftyd van 2 jaar was gesteld. De toewyzing van f. 35 schadevergoeding deed de deur dicht en luid protesterend verliet verdachte de rechtzaal. Kopspijkertjes Een 16-jarige jongen uit Katwyk had in gezelschap van een vriend op de ry- Officiële publicities De burgemeester, de wethouders en de secretaris van Leiden betuigen hun har telijke dank voor de belangstelling by de aanvang van het nieuwe jaar ondervon den. Van hun zijde bieden zij wederkerig de beste wensen aan. Lelden, 5 Januari 1960. weg te Katwijk een groot aantal kopspij kers gestrooid teneinde de weggebrui kers de nodige lekke banden te bezor gen. Het speet de officier zeer, dat hij tegen deze verdachte, die verstek liet gaan, slechts f. 30 boete subs. 6 dagen, zijnde de maximale straf, kon eisen. Deze erge vorm van baldadigheid zou met een veel hogere straf beantwoord moeten kunnen worden. De plv. kanton rechter sloot zich hierbij volkomen aan en vonniste node conform. Een 51-jarige koopman uit Den Haag reed met zyn auto onder Sassenheim de oprit naar Ryksweg no. 4 op, verleende geen voorrang aan het aldaar rydende verkeer en ging bovendien links op de inhaalbaan rijden, waardoor een hem inhalende auto dusdanig werd gehin derd, dat een ernstige botsing slechts door sterk afremmen kon worden voor komen. Verdachte voelde zich helemaal niet schuldig. Er was toch niets gebeurd en de ander&n hadden sterk overdreven. De officier eiste f. 40 boete subs. 10 da gen. De plv. kantonrechter kon het met deze eis niet eens zijn. Hij vond de over treding dermate ernstig, dat hij ver dachte veroordeelde tot f. 75 boete subs. 15 dagen. Een 73-jarige woonwagenbewoner was 's-avonds met zijn 68-jarige echtgenote en 25-jarige zoon op weg naar zijn woonwagen. Zy liepen langs de Haar lemmertrekvaart rechts van de weg naast elkaar en werden gegrepen door een achteropkomende auto. De vader moest naar het ziekenhuis worden ver voerd en kon 10 weken niet werken, ter wijl moeder en zoon er nog betrekkelyk goed van af kwamen. Aanvankelyk ver klaarden zy alle drie, dat zy achter el kaar hadden gelopen, hetgeen echter door getuigen werd tegengesproken. Ook wisten zy niet, dat voetgangers 's avonds links van de rijweg moeten lopen. Zy protesteerden heftig tegen de aanklacht en .interrumpeerden herhaaldelyk, zodat zij op een gegeven moment met verwy- dering werden bedreigd. De raadsman van de automobilist voerde aan, dat zyn cliënt aan de aanrijding weinig of geen schuld had, omdat zij plotseling in het donker voor de auto opdoemden. Ter loops merkte de raadsman nog op, dat de zoon zyn cliënt na de aanrijding een bloedneus had gestompt en diens auto met een mes dusdanig had bewerkt, dat een schade van enige honderden guldens was toegebracht. Na de eis van f. 35 subs. 7 dagen luidde het vonnis tegen de automobilist f. 20 subs. 4 dagen. Reke ning houdende met de gevolgen van de aanrijding eiste de officier tegen het drietal resp. f. 5.- subs. 2 dagen, f. 10.- subs. 4 dagen en f. 10.- subs. 4 dagen. „Wij nemen hiermede geen genoegen en willen i,n hoger beroep" kondigde de va der aan. Teneinde hen hiertoe de gele genheid te geven vonniste de kanton rechter met driemaal een boete van f. 11 subs. 4 dagen. Een 27-jarige matrassenmaker stak met zyn bromfiets aan de hand het rij wielpad op de Rynsburgerweg over. Een passerende bromfietser kon hem niet ontwijken en kwam ten val. Het liep gelukkig nog goed af en de bromfietser had slechts f. 8 schade. Verdachte werd na een eis van f. 25 boete subs. 6 dagen, veroordeeld tot f. 15 subs. 4 dagen. „De schade aan mijn bromfiets be draagt f. 130. En wie betaalt die schade" informeerde verdachte. Men kon hem niet duidelijk maken, dat niemand an ders dan hijzelf die f. 130 zal moeten be talen. vlammen, dank zij een grotere oogst aan kerstbomen, speelde zich af op het Schuttersveld. Het sein tot het ontste ken van de brandstapel werd na acht uur gegeven. Ook hier brachten de bur gemeester en zijn echtgenote en de brandweercommandant een bezoek. Na afloop marcheerden de bands, ge volgd door de jeugd, terug naar de ver zamelplaatsen. De geluidsinstallaitie op het terrein aam de Churdhill'laan geraakte defect. Maar dit had geen nadelige invloed op de gang van zaken. De Gem. Reinigimgs- en Ontsmettingsdienst zorgde tenslotte voor het opruimen van de laatste resten. Fel protest van Expogé OVER OPTREDEN NEO-NAZIGROEPEN In de gisteravond in „De Harmonie" gehouden vergadering van het district Leiden van de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Be zettingstijd heeft de waarnemend voor zitter, de heer F. Voorzaat, in felle woorden het optreden van neo-nazi- groepen in Duitsland en andere lan den gelaakt. Hij riep de leden op waak zaam te zijn tegen elke vorm van anti semitisme. Met voorbeelden toonde hij aan. dat ook in Leiden de aanhangers van het nationaal-socialisme nog niet van hun dwalingen zijn teruggekomen. Unaniem stond men achter het protest telegram van het hoofdbestuur, dat de zer dagen bij de Duitse ambassadeur in Nederland is bezorgd. Besloten werd tot het zenden van een telegram van de volgende inhoud: de afdeling Leiden van de EXPOGÉ, heden in vergadering bijeen, betuigt volle in stemming met de door het hoofdbe stuur gedane stappen im de uitingen van oplevend amti-semitisme en nat socialisme. Het oud-hoofdbestuurslid van de lan delijke Expogé, de heer Phons van Banning, thans werkzaam in Australië, liet één der nieuwste films over dit land zien, vervaardigd door een Ameri kaans automobiel concern. Na de pauze vertoonde hij, geholpen door mevrouw O. C. D. Idenburg-Siegenbeek van Hcu- kelom, dia's over dit werelddeel, waar nu ai 105.000 Nederlanders wonen, o.w. vele oud-verzetstrijders. Aan het begin van de vergadering had de heer Voorzaat mededeling gedaan van enkele komende evenementen voor de leden van bet district. De jeugd- avond waarop o.a. minister De Pous zou spreken moet wellicht worden verscho ven naar de lentemaand. Prinses Marijkeschool werd aanbesteed Namens de stichting van Protestants Christelijke Kleuterscholen te Leiden en Oegstgeest is gisteren aanbesteed de bouw van een kleuterschool aan de Anthony Duycklaan te Leiden. De school zal de naam van Prinses Ma rijke dragen. Architect is de heer P. C. den Ouden. Hoogste inschryver is de firma B. J. Huurman en Zn., te Leiden met f 99.791 laagste inschryver is de firma Jac. van Riet te Leiden met f 87.070. De begro ting bedroeg f 99.536. De gunning is aan gehouden. PRIJSVRAAG TEYLERS GODGELEERD GENOOTSCHAP Het Teylers Godgeleerd Genootschap te Haarlem heeft een nieuwe prysvraag uitgeschreven, waarvan de beantwoor ding moet hebben plaats gehad voor 1 1 januari 1962. Het Genootschap vraagt een verhandeling over de methode en de dogmatisch-theoretische implicaties van de phaenomenologie van de godsdienst. CALVINISTISCHE WIJSBEGEERTE Tydens de in het American-hotel te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte is meegedeeld, dat de „Stichting voor bijzondere leerstoelen in de Calvinistische Wysbegeerte aan openbare universiteiten en hogescholen" tot dusver alle zeilen heeft moeten by- zetten om de bestaande leerstoelen in stand te kunnen houden. Thans is de financiële positie iets gunstiger en er is enig vooruitzicht ontstaan om enkele nieuwe projecten te beginnen. In het bestuur der vereniging werd prof. dr. H. Dooyeweerd te Amsterdam herkozen. In de vacature N. A. Wede- meyer Krol koos de vergadering mr. W. C. De Hoogendyk uit Den Haag. Jongeman pleegde 20 insluipingen (Speciale berichtgeving) Gedurende de laatste drie maanden heeft een 19-jarige lasser uit Rotterdam tenminste 20 insluipingen gepleegd in plaatsen rond Rotterdam. Dit heeft hij bekend, nadat de Rijkspolitie te Berkel en Rodenrijs hem in die gemeente had gearresteerd. By elkaar heeft de man enkele hon derden guldens buit gemaakt. Meestal opereerde hy in de ochtenduren als de huisvrouwen zo druk met haar werk be zig waren, dat zy niet spoedig merkten, dat iemand het huis binnendrong. En werd hij ontdekt, dan verontschuldigde hy zich door te zeggen, dat hij zich in de deur had vergist. Hy kwam in de meeste gevallen via de keukendeur aan de achterzijde binnen. In sommige plaatsen is hy wel drie tot vier keer te rug geweest. „Schrik van de bollenstreek" een jaar de cel in (Van onze Haagse redactie) Een 48-Jarige Haagse classificeerder, die in het afgelopen Jaar ruim 130 in braken pleegde in westeiyk Nederland, Is vandaag door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. De officier van Justitie had twee jaar met aftrek en terbeschikking stelling geëist tegen de reeds elf maal veroordeelde inbreker, die tydens de rechtszitting „de schrik van de Bollen streek werd genoemd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3