Laatste nieuws Leidse kinderen zagen toneel Op oudejaarsavond voor meer dan 7,5 ton aan vuurwerk afgestoken Snelschaak Loop der bevolldng te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 januari 1960 Vierde blad no. 29939 „Arena" op de planken De Leidse Jeugd Actie en de Leidse Bond van Speeltuinverenigingen hebben een goede traditie voortgezet. Er zijn nl. ook in deze kerstvakantie toneelvoorstel lingen voor de jeugd georganiseerd. De toneelgroep „Arena" uit Den Haag (Stichting Nieuw Jeugdtoneel) gaf za terdag zowel in de morgen als in de middaguren een opvoering van het bij spel „Twee emmertjes water halen" en ook op 9 januari a.s. zal zij op de plan ken van de Stadsgehoorzaal staan. Met betzelfde stuk overigens. Voor jonge kinderen is dit blijspel on getwijfeld wel geschikt, maar wij zijn ervan overtuigd, dat de Hagenaars meer dan eens met een beter stuk voor de dag eijn gekomen. Op vrolijke wijze wordt aangetoond, dat er altijd mensen zijn, die graag willen zijn wat zij niet zijn en die o zo graag willen hebben, ttat zij niet hebben. Daar is b.v. de arme schoenmaker Dophilius, die niets liever Kil dan veel geld verdienen en met de lieve Sandramedeia trouwen. De rijke Alphonsus Dikkedak echter zou er heel (vat voor over hebben om een beetje minder geld te verdienen en met de eenvoudige Simpelientje te kunnen trou- jven. Simpelientje houdt evenwel meer van het schoenmakertje en haar vrien din Sandramedeia van de rijkaard. ZILVEREN ZAKENJUBILEUM VAN DER LUIT Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Begrafenisonderneming Van der Luit wordt vrijdagmiddag van 3—5 uur in restaurant Van der Heijden aan de Breestraat een receptie gehou den. DIRECTIE TWENTSCHE BANK Met ingang van heden is de heer H. Tjeenk Willink benoemd tot directeur •an het kantoor Leiden der Twentsche 3ank N.V. De heer Tjeenk Willink was tot dus verre directeur van het kantoor Almelo. Lezers schrijven En Hooigrachtbewoners Wanneer Hodel de Bodel, de voddeman in het dorp komt plaagt hij weliswaar op een brutale manier de luie veldwach ter, die liever niet wil hebben, dat de twee meisjes trouwen, maar zorgt er in ieder geval voor, dat het uiteindelijk toch tot een bruiloft komt. Het spreekt vanzelf dat in een stuk als dit de ene vermakelijke situatie op de andere volgt. De regie van Peter van der Linden laat weinig te wensen over, er wordt met veel vaart gespeeld tegen een achtergrond van kleurrijke decors. Ook de kostuums zijn alle even fraai. Kortom er valt voor de jongens en meisjes heel wat te zien tijdens de opvoering van dit typisch Hol landse spel. De kinderen, die zaterdag middag a.s. het stuk gaan zien, zullen vast en zeker veel plezier beleven! Anti-joodse briefjes aan opperrabbijn van Amsterdam (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse politie is door zes joodse stadgenoten op de hoogte ge steld van het feit, dat zij een briefje hebben ontvangen met de tekst: „Jo den zijn niet gewenst". De briefjes, die kennelijk van een afzender af komstig zijn werden ontvangen door de opperrabbijn van Amsterdam de heer A. Schuster, enkele rabbijnen en een paar vooraanstaande Israëlieten. Hoofdinspecteur J. Steeneveld van het bureau Linnaeusstraat zei ons, dat de tekst met dezelfde schrijfmachine is ge tikt en dat de briefjes zijn omlijst met rode hakenkruisen. Er wordt een onder zoek naar de herkomst ingesteld. Het ivordt steeds meer De geiooonte om met het afsteken van vuurwerk het oude jaar uit en het nieuwe in te luiden, neemt in ons land van jaar tot jaar groter vormen aan. Nederland bezit naast enkele kleine fabrieken van weinig betekenistwee grote vuurwerkfabrieken, die van de firma Kat te Leiden en van de Eerste Ned. Kunstvuurwerkfabriek te Leeu warden. Samen verkochten deze twee grote fabrieken tegen het einde van vorig jaar ongeveer f. 750.000— aan klein vuurwerk voor gebruik op straat. Rekent men daar nog bij wat de klei nere fabrieken leverden en wat werd in gevoerd uit landen van achter het ijze ren gordijn en uit Duitsland, dan komt men op een bedrag dat daar ver boven uit gaat. maar uiteraard niet nauwkeu rig te bepalen is- Dit alles betekent een belangrijke stijging bij 1958 vergeleken. De Leidse fabriek alleen leverde zo'n 10 miljoen stuks vuurwerk af. De directie van de firma Kat schrijft, de sterke stij ging van de verkoop toe aan het feit, dat het geleverde vuurwerk vrij onge vaarlijk is geworden, al gebeuren er bij verkeerde behandeling natuurlijk toch altijd nog ongelukken mee. In de vuur werkfabrieken is men op het ogenblik al weer druk bezig met de aanmaak van stukken voor de grote vuurwerken op 30 april (verjaardag van Koningin Julia na) en 5 mei (Bevrijdingsdag). Vorig jaar werden er in ons land op 30 april ongeveer 80 en op 5 mei 8 vuur werken afgestoken. In verband met het feit. dat het dit jaar 15 jaar geleden zal zijn, dat het Westen van het land werd bevrijd, ver wachten de vuurwerkfabrikanten het zwaartepunt dit jaar op 5 mei. wensen. Bij de Ir. Driessenstraat zijn op de )as geasfalteerde Hooigracht twee rluchtheuvels aangelegd. By de thans bestaande slechte ver- ichting der Hooigracht, is de vlucht- leuvel. komende van de Nieuwstraat, lauwelijks zichtbaar met het gevolg dat diverse malen een automobilist met rti auto over deze vluchtheuvel heen {eschoven is, met het gevolg dat hij op Ie linkerzijde van de weg terecht kwam Tot op heden heeft dit nog geen on- lelukken ten gevolge gehad. Moet hier x>k de put pas gedempt worden als het calf verdronken is? M.a-w. moet hier ierst een ongeluk gebeuren voor de no- lige voorzieningen getroffen worden? Op de hoek van de genoemde straat g men bezig het gebouw van de Leidse Juinwatermjj te bouwen. Het uitzicht laar ter plaatse wordt belemmerd door ipgeslagen bouwmaterialen. Het gevolg liervan is dat dit kruispunt een extra- evaar oplevert voor het verkeer. U, geachte redactie, hartelijk dank- eggend voor de verleende plaatsruimte! Hoogachtend, M. SMELT. DE SPOORBOMEN TE WARMOND Naar aanleiding van de vraag van de eer K. Neuteboom, kan ik hem op rond van een veeljarige ervaring als utomobilist in binnen- en buitenland lechts één deugdelijk advies geven: Tijk onder alle omstandigheden zélf uit n vertrouw nóch blindelings op het «iloos functioneren van bewaakte, half- f volautomatische overwegen, nóch op e gedragingen van Uw medeweggebrui- ers. U, geachte redactie, dank voor de ilaatsing. G. DE MONYÉ, Oegstgeest Berichten-nota's De correspondenten van het j Leidsch Dagblad worden dringend j verzocht hun berichten-nota's zo j spoedig mogelijk in te leveren. Gewoonte getrouw verenigden zich e'.e schakers zaterdagmiddag in de 'oyer van de Stadsgehoorzaal om in de erst-nieuwjaarspauze tussen de eerste n tweede helft van de competitie elkaar p vaak vinnige, maar toch vriendschap- elijke wyze snelschakend te lijf te gaan. Er werd door 16 zes-tallen, verdeeld ver drie klassen deelgenomen en door p bepaling dat het ^antal behaalde brdpunten beslissend was, bleef de panning tot de laatste seconden van fe laatste partij op „kooktemperatuur". De uitslagen luiden: Klasse 1: 1. LSG 20% pnt.. 2. Phili- or B 20 p., 3. Philidor A 15% pnt., 4. p 5. Boskoop en Voorschoten A 12% p., Noordwjjk A 9 pnt. Klasse 2: 1. Philidor C 16% pnt., 2. 'oorschoten B 12 pnt., 3. VTL 11% pnt., Alphen 10% pnt., 5. Leithen A 9% p. Klasse 3: 1. Philidor D 19% pnt., 2. 'hilidor E 17% pnt., 3. Leithen B 9% mt., 4. Noordwijk B 7% pnt., 5. Voor- choten C 6 pnt. Na afloop reikte de voorzitter van de leidsche Schaakbond, ir. Venema, de rijzen uit. Allereerst werd daartoe de „hekkeslui- er" Voorschoten C op het podium ge- oepen. Dit zestal bestond nl. uit spe- ïrtjes van de jeugdafdeling van de Ichaakclub Voorschoten en hoewel hun loot enthousiasme weliswaar nog niet Jïgewassen bleek tegenover de grotere outine van hun zo veel oudere tegen- tanders, mocht de 12-jarige aanvoerder 'rits Koetser, jeugdkampioen van Voor- choten, een mooi schaakbord voor zijn lub mee naar Voorschoten nemen. De 'c'eraan Demmendal ontving de „pat"- frijs terwijl Melser beloond werd omdat lij kans had gezien een van zyn partijen n 30 seconden tot winst te voeren. SEINPOST-TOERNOOI De Schaakvereniging „Daniël Note- loom" organiseert wederom het „Sein- lost-invitatie toernooi", hetwelk van 25 Bnuari tot en met 15 februari zal wor- len gehouden in de zaal „Por Que" van lotel-restaurant „Seinpost" te Noord rijk aan Zee. Naast de gebruikelijke 10- »,rnp om de Seinpost-wisselbeker be- f it het plan nog een of twee terk be- VOORSCHOTEN Wethouder Dekker treedt als gemachtigde op De gemeenteraad had in zijn verga dering van 18 december aangewezen tot zyn vertegenwoordiger in de beroeps procedure voor de goedkeuring van uit breidingsplannen jhr. ir. J. de Ranitz, stedebouwkundig adviseur van Voor schoten. De heer De Ranitz kan zich echter op 20 januari as. niet vrij ma ken voor dit doel. B. en W. stellen daar om voor in diens plaats als gemachtigde te laten optreden de wethouder van Openbare Werken, de heer J. J. Dekker. Het betreft hier een beroep aangete kend tegen het besluit van GS, waarbij gedeeltelijk goedkeuring is onthouden aan door de raad op 18 juni 1957 vast gestelde uitbreidingsplannen. Raad vrijdag bijeen De gemeenteraad van Voorschoten komt vrijdag 8 januari om half acht bijeen. De agenda vermeldt: voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een andere gemaohtigde in de beroepsprocedure voor de goedkeuring van de uitbrei dingsplannen; voorstel van B. en W. ten aanzien van de voorlopige conclusies met betrekking tot het E.T.I.-rapport inzake de winkelplanhing; voorstel van B. en W. tot benoeming van een onder wijzer aan de Parkschool. GUNNING. De bouw van de OpenbaVe Lagere Vliebsohool aan die Baden Powellaan in de Vlietwijk is gegund aan de laagste inschrijver, de firma Boel te Voorburg. BENOEMING VAN ONDERWIJZERES. B en W. stellen de raad voor de heer J. Ringma te Stellendam tot onderwij zer aan de openbare lagere Parkschool te benoemen. De heer Ringma is door B. en W. reeds benoemd tot onderwijzer in tijdelijke dienst aan de Parkschool met ingang van 1 januari. Mej. J. E. Lunsingh Scheurleer, thans tijdelijk onderwijzeres aan de Park school, gaat per 1 januari in gelijke functie over naar de Vlietscfaool. WARMOND Jubilarissen gehuldigd Het was zaterdag een grote feestdag voor jachthaven Cieco. Een dubbel feest omdat de heer Jac. Heemskerk, baas timmerman. de dag herdacht dat hij 25 jaar geleden in dienst trad en de heer F. Steenvoorden, havenmeester, 12% jaar geleden. De jubilarissen waren met hun echt genoten en familieleden tezamen geko men in 't Trefpunt waar zy allereerst werden toegesproken door de heer Kie ken, eigenaar van de jachthaven. Deze overhandigde beide heren een geschenk onder couvert. De heer Schram, bedrijfsleider van de haven, richtte zich allereerst tot de heer Heemskerk. HU bewonderde de liefde die de jubilaris heeft voor zijn vak. Ook tot de heer Steenvoorden sprak hij enkele hartelijke woorden. De heer Schram bood de Jubilaressen een enveloppe met inhoud aan. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 2 Januari C.V. Cen trale Velling G.A.: Snijbloemen: Euphor- blia 3575 per stuk. Amaryllis 2665 per kelk of knop, Freesia 200310, Cyclamen 75—145, Iris 170—245, Helleborus wit 170 225 per bos. Forsythia 2075, Prunus tri loba 30125. Seringen: Stepman 66130, Legray 4865. Blauwe 50115 per stuk. Anjers: rood 2547, roze 2038. wit 20 38, Orchid Beauty 2036 per stuk. Rozen: Better Times 3071. Roselandia 2546, Edlth Helen 70125,Geh. Duisberg 60 95, Pech told 25—46, Towny Gold 60—95, Baccarat 6085, Montezuma 2537 per stuk. ROTTERDAM. 4 Januari Veemarkt: Aanvoer in totaal 2014; vette koelen en ossen 1058. varkens 956. Notering: vette koelen le kw. 312—338. 2e kw. 290—312, 3e kw. 280290, varkens (lev. gew.) 162, 160, 158 per kg. RIJNSBURG. 2 Januari Bloemenvei ling Flora: Tulpen: Golden Harvest 100 120, Krelage 85—105. Copland 120- 140, Roland 115, Preludium 90100. Winter- gold 8595. Piquant 125, Lustige Wltwe 10010. Superba 100110, Blauwe Druif jes 2035. Narcissen: Helios 4854, Call- fornië 5860. Mercato 5456. Poetaz L'Innocence 5053, Freesia's: Golden Yellow 125—145, Irene 100114, Butter cup 90—95. alles per bos. Hyacinten: Pink Pearl 2022. Anne Marle 2024. Delfts Blauw 28. Ostara I 3032 per stuk. zette 8-kampen te formeren. Men kan zich voor deze wedstrijden opgeven by de secretaris, de heer J. Bizot, Karei Doormanstraat 3 te Noordwijk voor 12 januari. Uit de aanmeldingen zal een keuze gemaakt worden. Namens de watersportliefhebbers sprak de heer De Jager. Velen waren gekomen om de jubila rissen de hand te schudden. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op dokter Walenkamp en eigenaren van andere bedrijven. Verder waren er schriftelijke felicitaties, o.m. van de burgemeester. Drukkerij Van Elburg bestaat kwart eeuw Drukkerij G. G. van Elburg aan de Dorpsstraat in Warmond bestaat een kwart eeuw. Zondag 10 januari zal dit feit in ,De Stad Rome" tydens een re ceptie van vier tot half zes worden her dacht. Voor de heer en mevrouw Van Elburg is het een dubbel feest. Deze beide 51-jarige vieren dan tevens hun zilveren huwelijksfeest. De drukkerij is al die jaren in War mond gevestigd. Onlangs is er in Sas- senheim een filiaal van de drukkerij op gericht, welke onder het beheer van de oudste zoon van de heer en mevrouw Van Elburg staat. WASSENAAR Pluimveetentoonstelling trok grote belangstelling De lustrumtentoonstelling van de Pluimveevereniging Wassenaar die zon dagavond 8 uur werd gesloten, heeft veel belangstelling getrokken. En daar mee is de moeite, die het bestuur en vooral secretaris J. Westhoek en de le den van de jubileumcommissie zich ge geven hebben bij de voorbereiding van deze tentoonstelling, rijkelijk beloond. Ter gelegenheid van deze tentoonstel ling heeft de vereniging een grote loterij gehouden met een bromfiets als hoofd prijs. De trekking ten overstaan van notaris J. Th. Hovingh zal zaterdag avond 9 januari om 8 uur in Het Wa pen van Wassenaar plaats hebben. Pluimveetentoonstelfing Op oudejaarsavond is in „Het Wapen van Wassenaar" de jaarlijkse tentoon stelling geopend van de Pluimveevereni ging Wassenaar, die tot en met zondag avond geopend bleef. De tentoonstelling stond in het teken van het 35-jarlg be staan der vereniging. De voorzitter, de heer H. A. Jongeneel, bracht in zyn openingswoord hulde aan de oprichters van 1925, van wie er twee blijk van hun belangstelling gaven: de heren Visser en Sjouke. Omdat het een lustrumtentoon stelling betreft heeft het bestuur ge streefd naar een zo groot mogelijk aan tal pryzendat dit gelukt is is te dan ken aan de vele instanties en personen, die een ereprys ten geschenke gaven, o.m. de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en het gemeentebestuur van Wassenaar. De heer Jongeneel maakte daarna de belangrijkste bekro ningen bekend. De voornaamste hoofd- erepryzen werden als volgt toegekend: Hoenders: Mooiste grote hoender: A. J. Donkelaar, Voorschoten: mooiste haan: idem; mooiste collectie: J. Bats, Wassenaar, mooiste dwerghoender: Jac. van Kampen, Delft; mooiste trio dwerg hoenders: U. Tj. de Vries, Wassenaar; mooiste collectie dwerghoenders: J. Bats, Wassenaar. Sierduiven: Mooiste dier der tentoon stelling: P. van Rooden, Wassenaar; mooiste collectie: P. v. d. Steur, Wasse naar. Konijnen: Mooiste dier der tentoon stelling: Witte Angora van J. Westhoek, Wassenaar; wisselbeker voor mooiste ram: D. van Duyn, Katwijk aan Zee; mooiste collectie: mej. C. van Eeden, Wassenaar. Postduiven: Mooiste dier: J. H. M. Brouwer, Wassenaar; mooiste jong eigen fok: A. van Roon, Wassenaar; wissel beker voor beste duif oud: G. Th. Parle- vliet. Wassenaar; mooiste collectie L. Bloot. Wassenaar. Nieuwjaarsreceptie De burgemeester van Wassenaar en baronesse van Wijnbergen-Michiels van Kessenich hebben traditiegetrouw op het raadhuis weer nieuwjaarsseceptie gehouden en van de gelegenheid tot het wisselen van gelukwensen hebben ver- verscheidene honderden ingezetenen ge bruik gemaakt. Onder deze ingezetenen bevonden zich prof. dr. L. J. M. Beel. vice-president van de Raad van State en mr J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Vele leden van de gemeenteraad, hoof den van gemeentediensten, vertegen woordigers van kerkgenootschappen en van het verenigingsleven in al zijn ver scheidenheid kwamen de burgemeester en mevrouw Van Wijnbergen hun beste wensen aanbieden. Ex-politieke gevangenen over anti-semitisme De Nederlandse Vereniging van Ex- Politieke Gevangenen heeft een tele gram gezonden aan de Duitse ambas sadeur in Nederland, waarin zij zegt met afschuw vervuld te zijn over de laaghartige schendingen van monu menten, die voor de slachtoffers van het nazi-regime in Duitsland zijn opgericht en over het bekladden van joodse kerken en buizen, dat ook elders is voorgekomen. Zij is van mening, dat dergelijke wandaden een belediging zijn voor ieder beschaafd land en verwacht, dat de daders met de uiterste gestrengheid zullen worden gestraft, in het byzonder in Duitsland waar de waanzin van de rassenhaat nog steeds aanhangers vindt en waar neo-fascistische organisaties en tijd schriften ongehinderd hun misdadige activiteiten kunnen voortzetten. Aldus de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, die nog op merkt, dat het wantrouwen tegen het nieuwe democratische Duitsland alleen kan worden weggenomen indien onmid dellijk tot verbod van alle neo-fascisti sche organisaties en tijdschriften wordt overgegaan en indien alle prominente Hitler-aanhangers uirt het openbare leven worden verwijderd. Bergingspogingen Mariner bij Fak Fak gestaakt Op 1 januari is het achterste gedeelte van de romp met de staart van het op 17 december vorig jaar in de Papipi- baai in Ned. Nieuw-Guinea veronge lukte Martin „Mariner" van de Kon. Marine geborgen, aldus deelt de Mari nevoorlichtingsdienst mede. Het stoffelijk overschot van een van de bemanningsleden, korporaal vlieg- buigmaker constabel, A. T. G. van Baaien, werd in de wrakstukken aange troffen en is inmiddels te Sorong be graven. In verband met de grote water diepte. namelijk 41 meter, stroom, mod der en de op die diepte heersende duis ternis, alsmede de beperkte hulpmidde len, die in Ned. Nieuw-Guinea beschik baar z^jn, bleek het hela/as niet mogelijk het zwaardere gedeelte van de romp ook te bergen. De Commandant Zee macht Ned. Nieuw-Guinea heeft zich dan ook tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien verdere bergingspogingen te doen staken. Aanval door Noordkoreaans patrouillevaartuig De Zuidkoreaanse marine heeft giste ren bekendgemaakt, dat een van haar schepen getuige is geweest van de aan val van maandag j.l. op het Russische onderzoekingsvaartuig „Ungo" by de Koreaanse kust door vermoedelijk een Noordkoreaanse patrouillevaartuig. Volgens de Zuidkoreaanse marine schoot het aanvallende schip tien vuur pijlen af en vuurde vervolgens enkele granaten af en 1 ichtspoormunitieHet Noordkoreaanse schip zag het Russische vaartuig blijkbaar voor een Zuidkoreaans schip aan, aldus de Zuidkoreaanse marine. De bedoeling van de Zuidkoreaanse mededeling is, „valse propaganda" te Haagse burgemeester herdacht Cees Laseur (Van onze Haagse redactie) Voordat de burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten, vanmiddag aan het uitspreken van zijn nieuwjaarsrede begon, heeft hij Cees Laseur, in leven directeur van de Haagsche Comedie. herdacht. „Tienduizenden stadgenoten", aldus spreker, „hebben jarenlang van zyn kunstenaarschap genoten en zijn hem nader gekomen als de vertrouwde figuur, die 's mensen leven in alle richtlijnen had doorkruist en ontdekt en die het in al zijn affecten begrijpe lijk en aannemelijk had gemaakt. Laseur, die sedert 1917 al een grote toneelcarrière achter de rug had. toen hy de mede-directie van de Haagsche Comedie aanvaardde, heeft bovenal uit gemunt in die scherpe en fijne intuïtie voor het algemeen-menselijke, dat de ras-toneelkunstenaar kenmerkt. Maar daarnaast was hij de gezaghebbende, inspirerende leider van zijn gezelschap en bovendien de begaafde en vinding rijke regisseur. De burgerij van 's-Gra- venhage. die geregeld onder zijn gehoor was. heeft velé redenen om de verschei den kunstenaar dankbaar te zijn en om zyn nagedachtenis te eren". De aanslag te Wageningen Speciale berichtgeving Van de zyde van de Landbouwhoge school te Wageningen deelt men ons mede, dat de Bulgaar, die zaterdag avond pistoolschoten loste op prof. Reinders-Gouwentak men zie elders moeilijkheden had met vrijwel alle vakken, die voor het kandidaatsexamen voor landbouwkundig ingenieur worden geëist. Niet alleen voor het vak plantkunde, gedoceerd door prof. Reinders. ook voor andere vakken by andere hoogleraren was hy afgewezen. Maar hy reageerde zijn teleurstelling om de een of andere reden af op mevrouw Reinders. De Bul gaar is in 1956 na de gebeurtenissen in Hongarije met een stroom andere vluch telingen in ons land gekomen. De stu denten onder deze vluchtelingen zijn toen ook in Wageningen zeer clement behandeld. Zij werden vrijgesteld van het vrij zware propaedeutische examen, opdat zij zich zo vlug mogelijk aan hun speciale studie konden wijden. Sommi gen hebben reeds uitstekende resultaten bereikt, doch anderen, wier opgaven over het stadium van hun studie boven dien niet konden worden gecontroleerd, konden zich moeilijk aanpassen. Het Universitair Asyl-fonds. dat de posten van hun studie financiert, heeft voor deze jongelui dan ook andere mo gelijkheden moeten zoeken. Ook deze Bulgaar dreigde te Wageningen te zul len mislukken. Zjjn vooropleiding en ta lenkennis gaven hem niet voldoende steun. Betwijfeld moet worden of de ge gevens die hij verstrekte, wel juist zijn geweest. Autopiraat aangehouden De Amsterdamse politie heeft gis termiddag een 21-jarige instrument maker aangehouden, die heeft bekend, dat hü zaterdag- en zondagnacht, resp. op de Nieuwendyk en de He rengracht, met zijn auto op agenten is ingereden, die hem een stopteken ga ven. Door snel opzy te springen konden de agenten aan de op hen afkomende wa gen ontkomen De wagen werd gister middag verlaten op het 's-Gravelandse- veer aangetroffen. De recherche postte by de wagen en greep de man toen hy naar zyn wagen kwam. Hij is aangehou den terzake van poging tot doodslag en zal morgen voor de officier van Justitie worden geleid. Ook swastika's in Melbourne Op drie plaatsen in de Melbournse voorstad Hawthorn waren vandaag op muren swastika's en de woorden „weg met de joden" gekalkt. Een rabbijn was van mening dat dit het werk van straatschenders was: .Alleen mensen die zwak van geest zijn en een minder waardige mentaliteit hebben, kunnen door de gebeurtenissen overzee worden beïnvloed". De opperrabyn van Milaan in Italië vond gisteravond in zijn woning een brief waarin werd gedreigd met het op blazen van de synagoge. De politie ge looft dat men hier te maken heeft met een misplaatste grap. bestryden volgens welke een Zuid koreaans schip de „Ungo" had aange vallen. (Vrydag had het Russische persbureau Tass gemeld, dat één opvarende van de „Ungo" was gedood en vier gewond door voltreffers van een Zuidkoreaans oor logsschip) In de week van 24 t.m. 30 december 1959 GEVESTIGD. S. C. Hslen en fam restaurateur, v. d. Hoevenstr. 1; J. C, de Boer en lam,, mili tair. Amstelstr. 2; A F. Verhoosel en fam.. banketbakker-kok, Maresingel 75; T. C. Verbeek en fam., veehouder. Hoge Rijn dijk 230; C. J. G. Blelchrodt, De Sitter- laan 87 a; G E Tack, 11. verpleegster, Rynsburgerweg 10; E. Brand, 11. verpleeg ster, Rynsburgerweg 10; H. A. C. Verbrug, Surlngarstr. 33; M. J. Koel geb. Boon. Formosa6tr 14; C. J W. van der Ven. naaister. Hogewoerd 120; C. T. J. Koning, chauffeur, Lijsterstr. 14; C. M. van der Schrleck, Boerhaavelaan 29; M. M. Meije- ring. Montgomerystr. 24; E. H. Haarlem, magazijnbediende, Hogewoerd 154; K. Dijkstra, chauffeur. Drulvenstr. 36; T. J. Heeren, automonteur. Roodborststr. 28; A. C. Puister, Witte Rozenstr. 22; A. A. von Ronnen, Jan v. Goyenkade 44; W. Huisman, wetensoh. ambtenaar. Bolsot- kade 9; S. Wittekoek. Klikspaanweg 17; W. G. Griffioen, timmerman. Roemer Vis- scherstraat 5; J. C. A. van der Sluijs, in genieur. Boerhaavelaan 152; S. E. Besse, arts, Boerhaavelaan 152; S. de Boer. chauf feur. Oranjegrt. 43 a; H. P Blenfalt, Rijn en Schiekade 28. D Grljm. Klikspaanweg 13; J. Segers. Rljnsburgerweg 2; J. G. de Jong. Rijnsburger weg 2; R. J. van Kem pen. Herengrt. 5; L. W. van der Meer. Garenmarkt 28, N. van der Poort geb. van Horssen, Scholtenstr. 3; A. Dijkxhoorn, Plantsoen 37 a. VERTROKKEN D. A. Jongeneel en fam., Lage Rijndijk 103a nr. Leiderdorp, M. P. Spllnterlaan 36 M ,W. van Ballegooijen geb. Stroobant en fam., woonwagenkamp, nr. Berkel en Ro denrijs, wagenpark Westersingel; A. P .J. Meiman en fam., Wasstr. 3, nr. Helvolrt, Julianastr. 28; L. van Duijl en fam.. Vijf Meilaan 83. nr. Soest. Chr. Huygenslaan 32, A C. Hollerman geb. Gorree en fam., Ulterstegrt 109. nr. Katwijk, E. A. Bor- gerstr. 56 achter; H. Kniest geb. Honders en fam.. Plet Helnstr. 8, nr. Sassenheim, Oude Poststr. 3; A. L .M. Sontrop en fam. J. de Wittstr. 19, nr. Australië; C. M. de Rooy en fam., Morsstr. 49, nr. Ede (Gld.) Laarweg 13; I. Lens en fam.. Meerburger kade 2. nr. Oegstgeest, Papaverlaan 17; E. M. J. Jaspars en fam.. Rapenburg 118, nr. Oegstgeest, Witte de Witlaan 20; C. G. Dijkers en fam., A. v. Burenhof 25, nr. Oegstgeest, Papaverlaan 13; A. Greenberg en fam., Rljnsb.weg 159, nr. Verenigde Staten v N.-Amerika; A. H. M. Rljsber- Een en fam., R. en Schiekade 115, nr. eiderdorp. Fr. Hendrlklaan 108; G. Wijd- oogen en fam., Velllngkade 34 nr. Heems kerk, A .H. Ingenhouszstr. 113; J. C. Ro sier en fam., Surlngarstr. 13 nr. Oegst geest, Papaverlaan 19; A J. Vreeburg en lam., v. Vollenh.plein 49 nr. Dordrecht. M. H .Trompweg 292; P. J. Preenen en fam„ v. L. Stlrumstr. 30 nr. Leiderdorp, M. P. SUnterlaan 12; J. Prins en fam., Herenstr. 83d nr. Werkendam, Reeweg 14; H. C. J. Basemans en fam., Vliet 16 nr. Veldhoven, Kerkakkerstr. 52; A. D. de Jong, woonwagenkamp. Berkel en Rode- rijs. wagenpark Westersingel; T. S. J. Llm geb. Dronker's, Hoogl. Kerkgrt. 46 nr. Lei derdorp, Mauritssingel 47; J. J. Kooren gevel geb. Van Ek. Rijnsb.weg 10 nr. Rot terdam. Paul Krugerstr. 89b; S. H. M. Vrind, Witte Singel 19 nr. 's-Gravenhage, Stephensonstr. 75; J. M. Niet geb. Olivier. R. en Schiekade 74 nr. Amsterdam. Co- menlusstr. 417; P. J. Groeneveld geb. Braggaar. Hoge Rijndijk 96b nr. Leider dorp. Berkenkade 21; L. Slegtenhorst, Bos hof 29 nr. Rotterdam. H. de KeiJzerstr. 46; J. J. Mulder. Wlllemstr. 44 nr. Voorscho ten. J. P .Coenstr. 19; J. Hoogstraten geb. Barends. Koolhof 9 nr. Leiderdorp. W de Zwijgerln. 53; S J. C. Coiyn geb. Meertens Lage Morsweg 75 nr. Krimpen a .d. Lek. Looierljstr. 30: J. E. M. Jaspers. Hoge Morsweg 104 nr. Utrecht, Socrateslaan 5; K. Volz, H. de Vrlesstr. 14 nr. Nieuwer- Amstel, Gr. Aelbrecgtln. 123; W. van der Kuip, v. Vollenh.plein 55 nr. Amsterdam. Hunzestr. 11 II; T .J. Seller. Duyvendak- str. 13 nr. Velsen. Esdoornstr. 28; A. De- vilee, Waardkerkstg. 6 nr. Alkemade, Ak- kerslootpolder 5; G. van Heek. a/b Haag- weg t/o 172 nr. 's-Gravenhage, Ballstr. 45b; J. M. Wijnbeek. J. de Latershof 5 nr. Oegstgeest, L .de Collgnylaan 10, N. K. Rietveld geb. De Boer, Calandstr. 32 nr. Leiderdorp, Mauritssingel 178; A van der Hoeven. Hartmanstr. 2 nr. Oegstgeest. de Kempenaerstr. 60; A ,W, van Kamp, Ko- revaarstr. 1 nr, Woubrugge, Vlerambachts- weg 81; H .M. Duijndam geb Verheul. Rijnsb.weg 62b nr. Chill; A. M. J. Pameijer, Roodborsstr. 11 nr Amsterdam, 3e Wèteringdw.str. 33; C. J N. van der Loo. Kanaalweg 102 nr. Nleuwveen. Scho- terveld 38: H TM. van Veen. Papengrt. 22 nr. Drlebergen-Rijsenburg, Horstin. 6. BEURSOVERZICHT Willige stemming AMSTERDAM. 4 januari De stemming voor de internationale waarden was vanmiddag, voor de eerste beursdag in het nieuwe jaar. ..willig" by een levendige handel.. De vaste tenden tie in Wall Street op oudejaarsdag, toen de Dow Jones gemiddelden er een nieuw hoogtepunt bereikten, was voor de Euro pese beurzen een flinke stimulans. Zeer belangrijk was tevens het nieuws over een mogelyk spoedige oplossing in de staalindustrie in Amerika De koerswin sten waren, vergeleken bij de vorige slot pry zen. formidabel en nieuwe na oorlogse records werden gevestigd. Het buitenland was met kooporders in de markt. Londen voor Kon. Olie. Parijs en West-Duitsland voor Aku, Philips en Unilever voor Amerika. Aan zoveel ge weld aan kooporders kon slechts tegen scherpe koerssty gingen worden voldaan. Kon Olies ontmoetten grote koop orders en stegen van f. 176.40 tot f. 177.80. tegen f. 168.20 als vorige slot- prijs. De aandelen noteerden ver boven pariteit New York. Aku's zeer vast en op een nieuw hoogterecord rond de 513, circa 40 punten hoger. In deze hoek lagen zeer grote buitenlandse koop orders. Unilevers boekten een koerswinst van circa 15 punuten op 809%. Hierdoor was ook Calvé veel hoger. Philips rond de 834 circa 242 punten hoger, waardoor ook de pref. aandelen Philips belangrijk hoger werden geadviseerd. Ook In de scheepvaartsector zette het nieuwe jaar in met een vaste tendentie bij een ruime handel. De cultures lagen merendeels vast in de markt. In tegen stelling tot de aandelenmarkt waren de staatsobligaties door elkaar iets lager. In het laatste beurskwartier werd de vraag voor de scheepvaartwaarden gro ter waardoor de koerswinsten zich ver der over vrijwel de gehele linie ont wikkelden en er uiteindelijk ook voor deze afdeling, een willige tendentie naar voren trad. Nat. Handelsbank was in reactie op de sterke koerssty gin gen van de laatste tijd en noteerde op 188 circa 10 punten lager. De handel was zeer rustig. De markt sloot vrywel op het hoogste punt. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 januari. Londen 10.56%—10.56%New York 3.77—3.77%; Montreal 3.95%—3.95% Parys 76.83—76.88; Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.39%—90.44%Stock holm 72.76%—'72.81%; Zürich 87.16' 87.21%; Milaan 60.7460.79%; Kopen hagen 54.66—54.71: Oslo 52.75%—52.80% Wenen 14.51—14.52; Lissabon 13.16%— 13.17%. Beurs van Amsterdam Maandag 4 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% inn ft Ned. '59 4% 100AGB 10o Ned. '59 4% 98A 97HGB Ned. '53 3% 94% 93s: Grootboek obi. 3% 77GB Ned. '47 3% (3) 92% 92% Ned. '51 3% 94% 94% Ned. '53 (3%) 92% qo:a Ned. '56 3% 92% 90 Ned. 48 3% 87 864l Ned. '54 3% 87 86 Ned. '55 I 3% 88% 87% Ned. '56 II 3% 90% Ned. *37 3 90 Dollarlng '47 3 90 89% Investeringscert. 3.. 97^ 97% Ned. 62-64 3 98,'g 97% Indië '37 A 3 93 ft 93% Grootboek '46 3 90% Ned. W.B. 6% 110GL 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 44% 45GB Nat. Handelsbank 197% 188GB Ned. Handelmy250 259% Amst. Rubber 119% 122% H.V.A160% 165% Senembah 622 624 A.K.U471% 513 Berkel's Patent (v.) 304% 313GB Calvé Delft cert. 770 770 Deli My .en (Ver.) 184.75 186.50 Kon. Pap. v. Gelder 261 %GB 270GB Hoogovens cert890GB 900GB Muller en Co. N.B. 400GB 408GB Ned. Kabelfabr465GB 500B Philips 810% 832GB Philips pref319 325 Unilever 796% 807% Wilton Feyenoord 230 245GB Biliton 2de r367GB 392 Dordtse Olie gew. 783GB 848 Kon. Olie (f20.—168.80 181.50 idem (50 k f20.—) 168.20 178.30 Holl. Amer. lyn 183% 186% Java China Paket 169 174% KJLM113 113 Kon. Ned. Stmv My. 200 211GB Kon. Paket My154% 158% Stoomvaart My. Ned. 194 198 Nievelt Goudr eert. 173 178%GB v. Ommeren eert. 267% 274' GB Kon. Rott. Lloyd 176% 178 Ned. Scheepv. Unie 175% 181 %GB NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94V« 94% idem 43 (3%) 94 94 R'dam '52-1 (4%) 98% 98>-B id. id. '37 I-n (3%) 94% Z.-Holland '56 (4%) 98% 97% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 103% 103% id. N.WH. '52 (4%) 97% 95% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94A 94% Premieleningen 98 Adam '51 I 2% 82% 82% A'dam '51 I 2% 80% 81% A dam '56 II 2% 88% 88% Eindhoven '54 2% 79% 79% Enschede '54 2% 80L 78% Den Haag '52 I 2% 87 87 86%L 86 R'dam '52 I 2% 87% Idem H 2% 86L Idem '57 2% 96 96% Utrecht '52 2% 90 Z.-Holl. 1957 2% 93% 92 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstcllingen Robeco 230 232.50 Amst Bank 331 340 H.B.U. eert228% 230 Rott. Bank 292% 299 Twentsche Bank 260 267 Industrie Ondernemingen Albert Heyn411% 408 Borsumy72% 72% K. N. Ed.met. A-AA 90 92% Idem pref. wd90 92 Electrolasmy335Le.d. Kon. Ned. Grofsm. 169 175% Holl. Constructie 474e.d. 470% Ing. bur. v. Bouwnyv. 284 284 Interna tio 163 164% Int. Kunststoff. Ind. öoy* 56 Leidse Wolspinnery 395 410exd. Rott. Droogdok My. 605 617 Sikken's Lakfabr. 710 720 Ver. Touwfabrieken 290 295 Walvisvaart 119 122 Weraink's Betonm. 164 165 Van Wyk Textiel 119%B 119% Zaalberg 130 129 Spoorwegen Dell Spoorweg My. 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% 261% Intern Nickel 109% 110 Anaconda 63% 66% Bethlehem Steel 54% 56% Cities Service 49% 50% General Motors 55 56% Kennecott 96% 98 Republic Steel 73 Vi 78 Shell Oil 81% 85% 30% 30% Un. States Steel 07% 100%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9