m GEHEEL EUROPA GOLF VAN ANTISEMITISCHE KLADDERIJ Gouverneur dr. Platteel vertrokken WEER DRAMA IN ENGELAND: GEHUWDE VROUW VERMOORD WEERBERICHT Bonn is verontrust: diplomaten gaven verzekeringdat het nu krachtige maatregelen zal nemen Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 JANUARI 1960 No. 29939 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per Kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 DE GEEST VAN DE „SCHILDER".... De Westduitse regering heeft besloten met kracht op te treden tegen de anti-semitische campagne, die sinds vorige week in de Bondsrepu bliek aan de gang is en dit tot uiting komt door het kladden van nationaal-socialistische symbolen en voor het joodse volksdeel bele digende leuzen op synagogen, verzetsmonumenten en eigendommen van joodse particulieren. Deze acties in West-Duitsland zijn intussen gevolgd door uitingen van een dergelijk anti-semitisme in andere Europese landen en in de V.S. De regering van Bondskanselier Adenauer zal haar eerste bijeen komst in het nieuwe jaar aan deze kwestie wijden. Westduitse diplo maten in het buitenland hebben al instructie gekregen om de regerin gen waarbij zij zijn geaccrediteerd, de verzekering te geven, dat de Bondsregering alles in het werk zal stellen om aan de anti-joodse campagne een einde te maken. De betrokken diplomaten zullen op de hoogte worden gehouden van de maatregelen die in dit verband in West-Duitsland worden getroffen. Westduits parlement zal debat houden Het Westduitse parlement zal zich ook met de kwestie bezig houden. Wellicht zal dan het wetsvoorstel inzake „de be teugeling van de opruiing tot rassen haat" weer aan de orde komen. Men zou overwegen de straffen op het versprei den van neo-nationaal-socialistische pu- blikaties te verhogen. Intussen duurt de anti-joodse cam pagne voort, met name in West-Berlijn, waar de politie zaterdagavond een tien tal aanhangers van de „Liga van na tionale studenten" heeft aangehouden, die met fakkels en een hakenkruisvlag een optocht hielden. Op een reclamezuil werd de leuze „Jo den gaat weg" gekalkt. In Neurenberg werden nationaal-socialistische tekens aangebracht op winkels van joodse eige naars. Dergelijke voorvallen hebben zich te Klagenfurt en Wenen voorge daan. Op de muren van de synagoge in het centrum van Wenen werd het woord jood gekalkt. Een poging om hetzelfde te doen bij het Israëlische Culturele Insti tuut werd verijdeld. De daders wisten te ontkomen. In het hart van Oslo werd een groot hakenkruis getekend op de deur van de winkel van een joodse eigenaar. Het was het eerste anti-joodse incident dat zich sinds het einde van de oorlog in Noorwegen voordeed. In de Zweedse hoofdstad Stock holm werd in het trappenhuis van een flatgebouw waar een joodse bankier woont een hakenkruis gekalkt. Dit ge schiedde ook op de muren van het ge- i bouw van de joodse gemeenschap in de Italiaanse stad Parma. In E n- geland werden ruiten ingegooid van het gebouw van „The Jewish Chronicle" te Londen, terwijl op de muren van de Joodse Raad en het Joodse Museum in de Britse hoofdstad werden op dezelfde j wijze besmeurd. Een Engels persbureau ontving een anonieme telefonische me dedeling waarin de leden van de Joodse Raad werden bedreigd. In Frank- r ij k komen ook dergelijke anti-joodse uitingen voor, maar zij worden al sinds geruime tijd gesignaleerd. Veelal zijn zij gericht tegen oud-pre mier Mendès-France. Gevaren van joy-riding voor de televisie (Van onze Amsterdamse redacteur) De gevaren van „joy-riding" zijn zaterdagmiddag in Amsterdam wel heel duidelijk gedemonstreerd tijdens een repetitie voor een aan dit onder werp gewijde televisie-uitzending. Twee jongelui, die op aanwijzing van het scenario in de burgemeester Vening Meineszlaan een auto „stalen" reden even later tot grote schrik van de cameramannen van Multifilm en enige agenten, die hen in een politie auto volgden, in volle vaart tegen een van rechts komende vrachtauto. De vrachtauto, eigendom van een aardappelhandelaar, werd dusdanig be schadigd. dat hij niet op eigen kracht verder kon gaan. Het draaiboek schreef echter voor, dat de auto van de jongemannen zou worden klem gereden door de politie auto. De opnamen werden gemaakt in opdracht van de NCRV om te worden uitgezonden in de onder redactie van Peter van Campen staande rubriek „Attentie" van vrijdag a.s. De Amster damse politie had voor het filmpje haar medewerking toegezegd. De leuzen zijn vaak ondertekend door de uiterst rechtse beweging „Jeune Na tion". In New York ontdekte men zondag een reusachtig hakenkruis op een synagoge aan Fifth Avenue. De ware aard Het Britse rechtse blad „Sunday Express" schrijft over het aanbrengen van hakenkruisen en anti-joodse leuzen in de Duitse Bondsrepubliek, dat deze daden een uiting zijn van de ware aard van het Duitse volk. Plannen om de Duitsers kernwapens te geven, noemde het blad „krankzinnig". Het linkse blad „Reynolds News" zegt, dat men de oorzaak van de anti-semiti sche uitingen onder de leiders moet zoeken. De minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, moet „als oud-lid van de S.A., de ruwe nationaal-socialistische geesten van de nieuwe nazi's". Hij kan, zo voegt het blad eraan toe, altijd zijn medeminister Oberlander, „die een lei dende rol heeft gespeeld bij de uitbui ting van Polen en de Oekraine door de nazi's, om raad vragen. Volgens „Reynolds News" wacht een harde kern van nazi's op haar kans. Deze kern is een groot gevaar voor West-Duiitsland en de wereld. Het Britse socialistische parlementslid Allaun schrijft in „Reynolds News", dat het weer verschijnen van het fascisme in Duitsland wordt aangemoedigd door de politiek van de Amerikaanse en de Britse regering, die erop staan dat Duitsland wordt herbewapend. Nationaal Jeugdorkest concerteert in Wenen (Van onze Weense correspondent) Onder de uitstekende leiding van Nico Hermans geeft het Nationaal Jeugd orkest op het ogenblik vier concerten in Wenen. Het optreden werd geopend met werken van Walton, Schubert, Handel, Pijper en Honegger. De muzikale jeugd van Wenen vulde de grote Musikvereins- zaal tot op de laatste plaats. Er werd uitbundig geapplaudisseerd, ook na de Tweede Symfonie van Schubert, die het orkest misschien minder ligt dan het moderne werk. De Oostenrijkse toehoor ders toonden grote bewondering voor de homogene klank van het orkest en vooral voor de zuivere toon van de blaasinstru menten, wat een Nederlandse speciali teit schijnt te zijn. Woensdag zullen in het Konzerthaus werken van Glinka, de Falla, Kox en Pijper ten gehore wor den gebracht. Tevens zal door de Ne derlandse ambassade een receptie voor alle medewerkenden worden gegeven. In het kader van internationale uitwisseling zal dan het Oostenrijkse jeugdorkest volgend jaar in ons land komen concer teren. Nieuw beleid na het censuurrapport Met het KLM-toestel, dat via de Noordpoolroute naar Biak vliegt, is de gouver neur van Ned. Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel zaterdagavond naar zijn stand plaats Hollandia vertrokken. Op de Amsterdamse luchthaven werd de gouverneur die sedert 9 december voor een routinebezoek in Nederland vertoefde, uitgeleide gedaan door staatssecretaris Th. H. Bot van het ministerie van Binnenlandse Zaken en door de heer A. Kottier, chef directie Ned. Nieuw-Guinea van het departement van Binnenlandse Zaken. Dr. Platteel verklaarde bij zijn vertrek dat hij in Nederland belangrijke bespre kingen had gevoerd, o.m. over de nieuwe bewindsregeling die binnenkort aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd. Het ontwerp voorziet in een vertegen woordigend lichaam, dat o.a. de jaar lijkse begroting zal moeten behandelen. Het rapport over de censuur in Ned. NieUw-Guinea noemde dr. Platteel een gedegen stuk werk. „De regering heeft haar beleid naar aanleiding van dit rapport vastgesteld", aldus dr. Platteel, „en onmiddellijk na mijn aankomst in Hollandia zal ik de uitvoering van dit beleid ter hand nemen". Staatssecretaris Bot zal zaterdag 9 januari naar Nieuw-Guinea vertrekken. Zijn bezoek zal ongeveer vijf weken du ren. Het ligt in de bedoeling van de bruinhemden, diep inzicht hebben in de staatssecretaris ook kennis te maken met de autoriteiten van Australisch Nieuw-Guinea. Dr. Platteel heeft zich tijdens zijn ver blijf in Nederland ook op de hoogte ge steld van de stand van zaken betreffen de de EEG-projecten, die door de Euro- markt voor de ontwikkeling van Nieuw- Guinea zullen worden gefinancierd. Naar bekend is een bedrag van 35 mil joen dollar beschikbaar gesteld. Bij de besteding van deze gelden wordt ook ge dacht aan de bouw van een modern ho tel in Hollandia. Bij de besprekingen is vooral aangedrongen op een vereenvou diging in de procedure bij de financie ring der projecten. Het ligt in de bedoeling dat staatsse cretaris Bot en gouverneur Platteel per vliegtuig alle residenties op Ned. Nieuw- Guinea zullen bezoeken, alsmede enkele kleinere plaatsen. Haar zesjarig zoontje werd zwaar gewond Slachtoffer uit Birmingham afkomstig (Van onze Londense correspondent) De politie van Birmingham zet haar pogingen voort om de maniak te vinden, die twaalf dagen geleden de 29-jarige Stephanie Baird op gruwelijke wijze in een tehuis voor meisjes heeft vermoord. Zij wordt daarbij geholpen door van elders gekomen politiemannen. De vermoe delijke dader van een tweede moord, vrijdag eveneens in Birmingham gepleegd en wel op de 18-jarige Pauline Blaney in haar flat, heeft zich zaterdag bij een Londens politiebureau aangemeld. De man werd reeds van moord verdacht. Intussen heeft zich een derde drama afgespeeld: zaterdag is een vrouw in het plaatsje Penlline in Wales in haar woning vermoord aangetroffen. Zij was negen jaar geleden uit Birmingham gekomen.Het slachtoffer lag in bed met aan haar zijde haar zwaar gewonde zesjarige zoontje. Haar echtgenoot, de 29-jarige Evan Carter, deed de ontdekking, toen hij van zijn werk thuiskwam. Het kind onderging een spoedoperatie in een ziekenhuis. De Carters werden als een heel gelukkig echtpaar beschouwd. Verplaatsbaar „hoofdkwartier" De politie van Birmingham heeft thans een verplaatsbaar „moord"-hoofd- kwartier opgericht, dat het opsporings werk, waaraan honderden politiemannen deelnemen, leidt. Men heeft ook contact opgenomen met Interpol, aangezien zich in Birmingham verscheidene logementen bevinden, waar van het vasteland af komstige personen geregeld verblijven. Het in de stadsbus van Birmingham ge vonden bloed behoorde tot dezelfde groep als die van het slachtoffer. Het is weliswaar een bloedgroep waartoe mil joenen behoren, maar het feit versterkt de theorie, dat de bebloede man in de bus inderdaad Stephanie's moordenaar is geweest. De twee personen, die in de bus naast hem hebben gestaan, lieten echter ondanks alle politie-oproepen na zich aan te melden. Zacht De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Hier en daar wat mot regen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt 11.15 uur) 5 JANUARI Zon op: 8.48 uur: onder: 16.43 uur. Maan op: 12.09 uur: onder: 0.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.06 en 20.32 uur- Laagwater te 3.40 en 16.07 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's Poging tot opstand in Venezuela In Caracas zijn zaterdag ongeveer 23 personen aangehouden in verband met een poging die gedaan zou zijn om het bewind van president Betancourt in Venezuela omver te werpen. De beweging van het staatshoofd, de Partij voor Democratische Actie, heeft op de andere partijen van de coalitie een beroep gedaan om ter verdediging van de regering een verenigd front te I vormen. Intqssen zijn patrouilles van de natio- j nale garde uit de hoofdstad naar Los Teques, de hoofdplaats van de staat Miranda op twintig km ten westen van Caracas, vertrokken, omdat daar het centrum van de samenzwering zou zijn. Het bericht over de samenzwering i kwam na een reeks bomaanslagen op radiostations en de woning van een legerofficier. In het gebouw van het radiostation Continenite werd zaterdag avond door een bomontploffing een schade van ruim 100.000 gulden aange- i richt. Een bom in de studio van Radio- Rumbos kwam niet tot explosie. De avond tevoren was een bom ontploft in de woning van kolonel Padron, de voor malige militaire bevelhebber van Mara- cay, die sinds de omwenteling, welke twee jaar geleden een einde maakte aan het bewind van Perez Jimenez, herhaal- I de malen met de dood was bedreigd. Student schoot op vrouwelijke professor Niet ernstig gewond (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond omstreeks acht uur heeft een 33-jarige Bulgaarse student twee revolverschoten ge lost op mevrouw dr. C. A. Rein- ders, hoogleraar in de plantkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. De Bulgaar wachtte mevrouw Reinders, die met haar echtgenoot, de oud-hoogleraar in de plantkunde, prof. dr. E. Rein ders, op het punt stond haar woon huis aan de Nassauweg te Wage ningen binnen te gaan, op. Hij verzocht om een onderhoud doch waarschijnlijk heeft hij toen reeds een dreigende houding aangenomen. Terwijl mevrouw Reinders zich met haar para plu verweerde, loste de Bulgaar twee schoten. Het eerste schot doorboorde de schouder van mevrouw Reinders, de tweede kogel verwondde de student zelf licht aan het been. De student, die vol komen overstuur was, nam onmiddellijk de vlucht en meldde zich op het politie bureau. Mevrouw Reinders kreeg genees kundige hulp in haar woning. Zij is niet levensgevaarlijk gewond. De student bekende de schoten te heb ben gelost, doch niet de bedoeling te hebben gehad mevrouw Reinders te do den. Hij is vier jaar geleden om politie- Reclamevliegtuigje bij noodlanding vernield Op nieuwjaarsmiddag is het Neder landse luchtreclamevliegtuig „De Spoet nik", een Tigermoth bij een noodlanding in de buurt van het vliegveld Zwartberg te Genck (België) volkomen vernield. De piloot, de Nederlandse beroepsvlieger Th. Verhoeven, kreeg geen enkel letsel. Het vliegtuig was eigendom van de Ned. Luchtvaartreclamemaatschappij ge vestigd te Beek (L.). „De Spoetnik" was opgestegen voor een reclamevlucht en zou op ongeveer 8 Ometer hoogte de sleep „oppikken". Op dat moment sloeg de motor af en verloor de machine hoogte. Zij dreigde in een drukbevolkte woonwijk van Genck neer te komen, waar veel Italiaanse mijnwerkers wonen. De piloot dwong de machine in een slip en dook om buiten de bebouwde kom de grond te raken. Dat lukte, maar in het sterk geaccidenteerde terrein raakte een der vleugels de grond, waarna de motor zich in de grond boorde. ke redenen uit zijn land gevlucht en heeft in Wageningen getracht zijn stu die in de landbouwkunde, daartoe in staat gesteld door speciale fondsen, voort te zetten. Het was echter voor de Bulgaar moei lijk zich aan te passen wegens onvol doende kennis van de Nederlandse taal en bovendien schijnt zijn vooropleiding niet voldoende te zijn geweest. Wanho pig over zijn geringe vorderingen zou hij zich een revolver hebben aange schaft (de politie onderzoekt thans waar) om zelfmoord te plegen nadat hij met mevrouw Reinders, die hem enkele keren had laten zakken voor een examen had gesproken. De student is ingesloten. In de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam is zaterdag een symposium gehouden over de Amsterdamse en Rotter damse dialecten. Tijdens de bijeen komst van rechts naar links: Pater J. J. Mittelmeyer en prof. dr. L. J. Rogier, beiden van de R.-K. Uni versiteit te Nijmegen, dr. B. J. Meertenssecretaris van de Dialec tencommissie der Akademie en prof. dr. C. B. van Haeringen, voorzitter van de commissie van dialecten en van het Symposium. Overleden na ruim maand bewusteloosheid In het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht is op 60-jarige leeftijd de heer Chr. de Leeuw, een landbou wer uit Scherpenzeel, overleden. Deze maakte op 26 november van het vorige jaar een ongelukkige val met zijn bromfiets, waarna hij bewusteloos langs de weg bleef liggen. Een voorbijganger trof hem daar aan. De man werd eerst overgebracht naar een ziekenhuis in Amersfoort en later, omdat hij steeds buiten bewustzijn bleef, vervoerd naar het ziekenhuis te Utrecht Zonder nog eenmaal bij bewust zijn te zijn geweest is hij daar nu over leden. V.m. S.-D-er Berends in vrijheid gesteld (Van onze Haagse redactie) Minister Beerman heeft de voor malige Nederlander A. Berends, die als Nederlander in dienst was getre den van de Sicherheitsdienst en in die functie een zeer groot aantal land genoten arresteerde, in vrijheid ge steld. De minister heeft daarbij be paald, dat Berends niet in de provin cies Gelderland en Overijssel, waar hij zijn misdaden beging, mag komen. Berends, tegen wie oorspronkelijk de doodstraf was geëist, werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Tengevolge van het gratiebeleid wevd hij „op jaren gesteld". Van de 22 jaar die Berends hierdoor in gevangenschap zou moeten doorbrengen, heeft hij twee derde uitgezeten. Volgens de algemeen geldende voorschriften is aan Berends een derde deel kwijtgescholden wegens goed gedrag in de gevangenis. In krin gen van het voormalig verzet Neder land is de mededeling, dat Berends in vrijheid is gesteld, met ontstemming ontvangen. Men is van mening, dat nu met Berends de eerste van de Ne derlandse levenslangen in vrijheid is ook anderen zullen volgen. Voormalig Verzet meent, dat het gratiebeleid van de regering hiermee te ver gaat. Nederlandse visser vrij Gezagvoerder Harteveld van de Sche- veningse treiler „Frank Vrolijk", die vrijdag door een Iers korvet was aange houden op beschuldiging van het vissen binnen de Ierse territoriale wateren, is zaterdag door een rechtbank te Dublin ontslagen van rechtsvervolging. Nadat de heer Harteveld vier uur was ondervraagd, verklaarde de president van de rechtbank, dat de gezagvoerder, naar zijn oordeel, niet iemand was die willens en wetens de internationale be palingen zal overtreden. Voorts was hij van oordeel dat er twijfel over bestaat of de treiler inderdaad binnen de territo riale wateren had gevist. Daarom ont sloeg hij de kapitein van rechtsvervol ging. Alsof al deze ellende nog niet genoeg is, moet de Engelse politie zich ook bezighouden met Leslie Parr, een ge vangene uit de beruchte in de wildernis van de hoogvlakte van Devon gelegen gevangenis van Broadmoor, waar de ge vaarlijke geesteszieke misdadigers zijn opgesloten. Parr is daaruit ontsnapt en heeft een keukenmes meegenomen. Na 24 uur heeft men nog geen spoor van hem. Tweehonderd militairen zijn inge schakeld bij het doorzoeken van alle dorpen in de omgeving en het is niet uitgesloten dat Parr een gezin in de eigen woning terroriseert, zodat geen inlichtingen over hem de buitenwereld kunnen bereiken. Het kan echter ook zijn dat hij zich nog steeds schuilhoudt in de bossen en het struikgewas, hoewel zulks onwaarschijnlijk is, daar hij slechts dun gekleed was. Drie zoons uit één gezin gestorven Na vreemde verschijnselen Sedert verscheidene weken houdt de Eindhovense recherche, sinds begin vorige week onder leiding van mr. J. J. M. Doney, officier van Justitie in Den Bosch, zich bezig met de dood van de drie zoons der pensionhoudster H. van Heusden-Van Dijk aan het Lode- wijk Napoleonplein te Eindhoven. Nadat eind augustus de 16-jarige zoon was gestorven, overleed twee maanden later de 17-jarige zoon in het ziekenhuis te Tilburg. De behandelende artsen wilden geen definitieve doodsoorzaak opgeven omdat de ziekteverschijnselen van beide jon gens in de richting van vergiftiging wezen. Intussen werd ook de 13-jarige zoon ziek, waarbij zich dezelfde ver schijnselen (krampen en bewusteloos heid» voordeden. Deze jongen stierf enkele dagen voor Kerstmis in het Bin- nenziekenhuis te Eindhoven. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het Ge rechtelijk Geneeskundig Laboratorium te Den Haag, heeft inmiddels sectie ver richt op het stoffelijk overschot van de twee laatst gestorven jongens. Tot dus ver heeft het onderzoek nog te weinig zekerheid opgeleverd om de Justitie aan leiding te geven bepaalde stappen te doen. Begrafenis Cees Laseur morgen op „Rhijnhof" De begrafenis van de overleden acteur en directeur der Haagsche Comedie, Cees Laseur, zal morgen op de begraafplaats „Rhijnhof" bij het Haagse Schouw plaats vinden. Het stoffelijk overschot van de toneelspeler is van hedenoch tend half twaalf af opgebaard in de hal van de koninklijke schouwburg. Van dit theater uit vertrekt de stoet om 11 uur naar de begraafplaats. Deze wordt om streeks half twaalf op „Rhijnhof" ver wacht. v Y ÉL e P Gekleed in een dikke winter ja met bontkraag arriveerde Sir Win ston Churchill op het vliegveld van Londen. Even later vertrok hij naar Nice, waar hij een gedeelte van de winter zal doorbrengen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1