NIEUWEJAARSPEL Oud-internationals kwamen pas na de rust op scliot PIKET WINT TITEL VOOR DERDE MAAL IN SUCCESSIE LENI en LILY: eregasten van de SJAH! U.Y.S. - WILHELMINA ZATERDAG 2 JANUARI 1960 HFC ivon nieuwjaarswedstrijd met 7—6 De ruim 7000 toeschouwers heb ben gisteren bij de traditionele nieuwjaarswedstrijd HFCoud internationals een waar doelpun- tenfestijn beleefd. Na een sfeer volle match werd het 7—6 voor HFC. Hadden de „oudjes" tegen het einde over wat meer adem be schikt, zij zouden waarschijnlijk zelfs nog gewonnen hebben. Het score verloop was aanvankelijk wat eenzijdig. Wel namen de oud-inter nationals door een prachtig schot van Schaap (SC Enschede) de leiding maar HFC bereikte al spoedig door doelpun ten van De Nijs Moolenaar, Jansen, Geerling en opnieuw Moolenaar een voorsprong van 5—1. Nog voor de rust werd het 52 door De Vroet (Feijenoord) Na de hervatting mochten Stoffelen (Ajax), Groeneveld (Haarlem) en Stij- ger <VSV) meedoen voor Biesbrouck <RCH), Van Dljck (Ajax) en Paauwe (Feijenoord) en toen ging het weer als Hoe komt mijn club uit? UVS Van Duyl, Van Leeuwen, Klui vers, Devilee, Theo van Kampen, Ver- kuylen, Wim Bekkering, Hennie Bekke ring, Ryshouwer, Wim van Kampen, Verhoeks. LFC Van Leeuwen, G. Nachtegeller, Th. de Kreek, O. Spierenburg, L. de Jong, J. Neuteboom sr., G. v. d. Heyden, H. Sira, D. Franke, D. Sira W. Nachte geller. Roodenburg Keereweer, Hensen, Zitman, I. Weerlee, van Polanen, van Rooyen, J. Weerlee, van Heek, Ouwer- kerk, Guldemond. Chouffour. Lisse Baak, Jac. van der Zwet, Cle mens, Wassenaar, v. d. Poel, Castien, Vink, Bon, van Kesteren, K. v. d. Zwet, Boom. Lugdunum Kerkvliet, Van Leeuwen, Robijn, Leget, Crama, Bavelaar, Regeer, Van Daalen, Pet, Vermond, De Cler. DOCOS - Wanst, Paardekooper, West geest, V. d. Broek, Jansen, Vink, J. van Marwijk, Stuifzand, Piket, J. M. van Marwijk, Ouwerling. Warmunda Van Vliet, Zwaan, J. van Winsen. E. van Win6en, J. A. F. van Winsen, Scheltens, T. van Winsen, Sik- king, Montagne, Veltenaar, Vergeer. SPORTAGENDA Wassenaarse Weg (2.30 uur) UVS Wilhelmina. Haarlemmerweg (2.30 uur) Lugdunum Paraat. Montgomery straat (2 uur) Korfbal wedstrijd ZuiderkwartierReady. De Krogt (Oegstgeest) Hockeywed strijden Leiden 2Groen Geel 2 (heren 2e-klasse C) en LeidenGroen Geel 2 (2e-klasse B dames). Simultaanseance van Flohr en Petrosjan In Amsterdam is gisteren een simul taanseance gehouden, waaraan behalve de Russische grootmeesters Flohr en Petrosjan. ook de oud-wereldkampioen dr. Max Euwe deelnam. De gedetailleerde resultaten van de spelers waren: Dr. M. Euwe 30 gesp. 28 gew. 1 rem. 1 verl., 95 procent. Flohr 41 gesp. 35 gew. 6 rem. 0 verl.. 93 procent. Petrosjan 40 gesp. 34 gew. 2 rem. 4 verl., 88 procent. T. D. van Soheltinga 28 gesp. 21 gew. 4 rem. 3 verl., 82 procent. SPORTSPLINTERS Parry O'Brien, Olympisch kampioen en wereldrecordhouder kogelstoten heeft de Sullivan-trofee voor 1959 gekregen, ae ereprijs voor de beste Amerikaanse sportman van het jaar. De gewichthef ier Kono en de zwemster Chris von Salbza kwamen bij de stemming op de tweede plaats. Voor de eerste divisie A (betaald voetbal) is op nieuwjaarsdag gespeeld de wedstrijd Helmond—Wageningen. De uitslag was 31 voor Wageningen. Zuidslavië heeft de in Rabat ge speelde initerland-voetbalwedstrijd tegen Marokko gewonnen met 50. Bij de rust hadden de Zuidslaviêrs reeds een voorsprong van 20. Li Miami Beach is woensdag een begin gemaakt met het junioren-tennis toernooi om de „Orangebowl". De Nederlanders Evert Schneider en Henk Nijeboer. die in de eerste ronde vrij waren, verloren in de tweede ronde van Zuid-Afrika met 30. In het overdekte bad van Sabadell bij Barcelona heeft het Nederlands wa- terpolozevental woensdagavond in een officieuze ontmoeting met 71 van Spanje gewonnen. De ruststand was 41. De officiële wedstrijd van enkele dagen geleden eindigde, naar men weet. in een 15—6 overwinning voor onze landgenoten. Een van de zevenmaal, dat Leo Halle, de leeuw van Deventer, HFC een treffer moest toestaan. van ouds. Groeneveld en Roozen (Haar lem brachten de score terug tot 54. Het „Hup Holland" weerklonk weer overal van de tribunes, maar HFC voel de het gevaar en door treffers van Bouwman en Geerling werd het 74. Toen kwam het „Hollandse" kwartiertje. De Vroet knalde tegen de paal, Smit (Haarlem) deed het zelfde, maar even later richtten beide spelers iets beter en was het 75. Een gelijkspel zat er ech ter niet meer in. rlockeyprogramma Heren, le-klasse: SCHCDelftse Stu denten: BMHCBe Fair. Overgangsklasse A: AmersfoortHil versum. 2e-klasse C: Leiden 2Groen Geel 2. 2e-klasse D: HHYC 5—TOGO 3. Dames, le-klasse: LarenBDHC. 2e-klasse B: HBSVCL; Leiden Groen Geel 2. DAMMEN Bom nog steeds leider in Amsterdams damtoernooi De uitslagen van de zevende ronde van het internationaal damtoernooi te Amsterdam luiden: B. DukelF. Gordijn 02; A. Guig- nardJ. Metz 11; J. BomR. Delhom 11; P .BergsmaG. Aubier 20. De uitslagen van de achtste ronde zijn: F. GordijnG. Aubier 11; P. Bergs maR. Delhom 11; J. BomJ. Metz 20; A. GuignardB. Dukel 02. Na 8 ronden is de stand: 1. Bom 11 pnt; 2. en 3. Gordijn en Bergsma elk 10 pnt; 4. Dukel 9 pnt; 5. Delhom 8 pnt; 6. Metz 7 pnt; 7. Aubier 6 pnt; 8. Guignard 3 pnt. Onze bridgerubriek Bridge vraag van de éérste week van 1960: „Oost gever, NZ kwets baar. Oost pas, zuid pas, west 1 ruiten, noord (uw partner) 2 rui ten, oost 4 ruiten, zuid pas, west 5 ruiten, noord 6 ruiten, oost pas, zuid??? Wat moet zuid in deze vreemde situatie bieden met: Sch. V 8 6, Ha. 8 6 4, Ru. 7 5 3, KI. 8 6 5 2 De oplossing vindt u elders" Want bridge moet voor iedereen een spel blijven een gebeurtenis, die de geest de noodzakelijke afwisseling geeft van de dagelijkse beslommeringen en de dagelijkse bezigheden. Eerst, als bridge zó plezierig voor U kan zijn als voor de speler van het onderstaande spel, mag Jeugdkampioenschap Leidse Schaakbond Op de laatste dag van 1959 werden de tweede en derde ronde van de finale voor de jeugdschaaktitel ge speeld. Volgens verwachting heeft J. J. Piket zijn derde kampioenschap ver overd. Door alle partijen te winnen maakte hij de fraaie score van 6 uit 6. maar wie denkt dat hij een walk-over heeft gehad vergist zich in Pikets te genstanders, want vooral in deze laatste partijen stuitte de titelhouder op onverwacht felle tegenstand. In de ochtenduren kreeg hij met zwart Rosdorff te bekampen die reeds snel van de gebruikelijke varianten in de Siciliaanse partij afweek. Hoewel Ros dorff enigszins passief speelde kreeg hij toch wel een degelijke stelling en won zelfs in het wat rommelige middenspel een pion. Niettemin werd zijn remise aanbod door Piket geweigerd en het bleek dat deze juist gezien had, want in de verdere loop van de partij verslapte wit. Rosdorff, die de enige huisschaker in het gezelschap is, heeft hier waar schijnlijk het nadeel ondervonden van te weinig routine. Tenslotte belandde hij in een verloren eindspel, waarin bijna alle witte stukken pat stonden, en hoewel de partij nog afgebroken werd gaf Rosdorff zonder meer op. Aan het andere bord versloeg Lugthart, met wit spelend, Bin nendijk. Deze kreeg uit een Konings- Indische opening wel een goede stelling, maar moest tenslotte voor een witte koningsaanval zwichten. 's Middags speelde Piket tegen Lugt hart een damegambiet en won nadat zijn tegenstander een remisestelling door een grove fout had bedorven. Bin nendijk en Rosdorff speelden ook een soort damegambiet, waarin beide par- 1 Het jaar 1960 is al weer begonnen en alle bridgers zijn verlangend in dit nieuwe jaar belangrijke resultaten te behalen. Hetzy in de familiekring, hetzy in de plaatselijke bridgeclub, hetzij in de nationale competitiewedstrijden, hetzij op het internationale toernooiveld. Tot u allen zeg ik: „Véél geluk en voorspoed in het nieuwe jaar 1960 zowel in bridge, als in alle overige dingen die toch feltellijk véél belangrijker zijn dan dit móóie spel!" het de naam dragen van de „Koning der Kaartspelen". Sch. 6 5 3 Ha. 10 7 4 Ru. V 8 5 3 KI. A V 2 Sch. V 10 8 7 N Sch. 2 Ha. 9 5 2 Ha. B 8 6 3 Ru. 7 6 4 w u Ru. 10 9 2 KI. 9 8 3 Z KI. B 7 6 5 4 Sch. A H B 9 4 Ha. A H V Ru. A H B KI. H 10 Zuid had met zéér veel genoegen ge keken naar het móóiste spel, dat hij in 1959 in handen had gekregen. Hij open de natuurlijk met 2 klaveren conven tie kreeg by noord het „positieve" antwoord van 2 Sansatout en begon over grootslam te denken. Toch herin nerde hij zich, dat voorzichtigheid de moeder van de porseleinkast is en hy bood dus 3 schoppen noord zei 3 Sansatout. Hieruit concludeerde zuid terecht dat noord de schoppenvrouw niet had en zuids volgende bod was 6 schoppen. Dat was géén mooi bod, doch zuid wilde dit enorme spel in elk geval zélf spelen. Wie zou dat niet gewild hebben, op de gezellige oudejaarsavond? De klok sloeg twaalf uren... en met dit oude spel ging men het Nieuwe Jaar in. West legde klaveren 9 op tafel en zuid, vol jong enthousiasme, kondigde aan... „vermoedelijk groot slam, part ner!" West lachte beminnelijk, toen hij de noordkaarten had gezien en zei: „Ver moedelijk één down", waarbij hij zijn schoppens aan zuid toonde. „Als je een man bent, laat je nu je héle kaart zien" zei zuid. en west volgde dit verzoek op. En wat hèd west later een spijt: de eerste k'laverenslag was voor de heer, toen volgde drie ronden harten, daarna nog een hoge klaveren van noord... en zuid troef een klaveren van noord af met schoppen 4. Hierna kwam ruitenaas, ruitenheer. ruitenboer op tafel, overge nomen met ruitenvrouw. De dertiende ruiten van noord werd gespeeld en vriend zuid troefde in met schoppen 9. U kunt uitrekenen wat of west nu moest doen... hij maakte één schoppensJag en was zéér teleurgesteld, dat hij al zijn kaarten aan zuid had getoond. Wie had het hóógste woord? Oost na tuurlijk: „Stommerd, waarom moet jij ook zonodig je kaarten laten zien??"... Oplossing bridgevraag: „Het is zéker, dat de noordspeler een spel heeft waar mede hy vrijwel vast 12 slagen in har ten of schoppen in handen heeft. Hy wenst slechts, dat zuid „kiest" in de troefkleur, dus 6 harten of 6 schoppen. Als noord zó sterk is dat hy klein-slam kan spelen zónder schoppen vrouw en zónder harten boer, moet hij gróót-slam kunnen maken in één van die twee kleuren. In welke?? Déit moet zuid nu aan zyn partner overlaten en zijn beste actie is thans: 7 ruiten! Daarmede draagt hij de keuze over aan noord, die zéker de goede keuze zal maken op het volgende spel: Sch. A H B 9 5 3, Ha. A V B 10 9 8. Ru. KI. A. Wat noord ook kiest, hy zal in de roos schieten. Krygt u nooit zulke kaarten? Dan maar' wachten tot 1961 H. W. FI LARS KI tijen elkaar in evenwicht hielden totdat zwart een vijandelijke toren op de ze vende lijn toeliet. Binnendijk won toen een pion en wist deze in het eindspel tot gelding te brengen. EINDSTAND De eindstand werd aldus J. J. Piket (Philidor) 3; W. Rosdorf H. Lugt hart (Katwijk) en W. Binnendijk (NZH) ieder 1 punt. De wedstrijden hadden onder leiding van de heer Ketting een vlot en sportief verloop. Van de viermaal dat Piket aan dit toernooi heeft deelgenomen heeft hij maar liefst drie titels overgehouden. Hoewel hij niet tegen zyn grootste concurrenten R. A. G. de Graaff en C. C. Berg, die thans niet van de partij waren, hoefde te spelen is de titel on betwist terecht gekomen bij de man, die er het meeste recht op heeft. Piket speelde oorspronkelijk in VTL dat hij enkele jaren in het tweede en eerste tiental vertegenwoordigde. In 1958 miste hy net het kampioenschap tweede klas van de LSB en moest met de tweede prijs genoegen nemen. Kort daarna trad hy als lid toe tot „Phili dor" en direct won hij een sterk bezette zomerachtkamp vóór o.a. Jerry Bey en M. D. Etmans. In het afgelopen seizoen speelde hij als reserve in de hoogste teams van deze club en bereikte in de onderlinge competitie een vijfde plaats. In de Nederlandse jeugdkampioen schappen Rotterdam '58 en Vlissingen '59 legde hij beslag op resp. de elfde en zesde plaats. Gezien zijn goede resul taten de laatste tijd kan hij met ver trouwen het komende kampioenschap tegemoet zien. Wij zijn benieuwd. WIELRENNEN Van Dijk winnaar van „Katerkoers" J. van Dijk uit Lisse heeft op nieuw jaarsdag op Duinhorst te Wassenaar de z.g. „Katerkoers", een cyclo-crosswed- stryd over 30 km gewonnen. De uitslag van de wedstrijd, waaraan amateurs, profs en onafhankelyken deelnamen was: De deelnemers aan de ..Katerkoers' op Duinhorst, gewonnen door van Dijk uit Lisse. hadden het niet gemakkelijk, zoals de foto goed laat zien. 1. J. van Dijk (Lisse) 1 uur 13 min 43 sec; 2. M. Brinkman (Rotterdam) op 35 sec; 3. C. Rutgers (Naarden) geen tijd opgenomen; 4. C. van Leeuwen (Wasse naar); 5. J. Buurman (Amsterdam. VOETBAL V uelbal - overzicht UVS zal het tegen Wilhelmina niet gemakkelijk krijgen De overwinning die UVS vorig jaar in 's-Hertogenbosch op Wil helmina behaalde, houdt niet de garantie in, dat de blauwwitten opnieuw aan het langste eind zul len trekken. Daarvoor was die 01 zege in de stad van het „Zoete, lieve Gerritje" wat al te zeer aan de fortuinlijke kant. Bo vendien bedraagt op de ranglijst het verschil tussen UVS en Wil helmina slechts twee simpele pun ten. Er zal dus door Verkuylen c.s. flink aan getrokken moeten wor den om de punten thuis te houden. Onze tweedeklassers gaan deze zondag beide naar Den Haag. Roodenburg gaat by VUC op bezoek en LFC bij HBS. In beide gevallen zullen onze vertegen woordigers het niet gemakkelijk krijgen. Belangrijk in de derde klasse A is het treffen tussen Lisse en Delft. Het krachtsverschil tussen beide clubs is ge ring. Niettemin geven we de Lissen-aren de beste kansen. VVSB en Alphia kun nen de punten zeer goed gebruiken. De Noordwijkerhouters ontvangen Voor burg en Alphia DHL In beide gevallen zitten er winstkansen in voor de thuis clubs. Wassenaar, dat zondag jj. op eigen terrein met 3—2 van Wilhelmus won. gaat nu op bezoek bij de Voor- burgse club, die op revanche gebrand zal zijn. In de derde klasse B een moeilijke uitwedstrijd voor Alphen. dat bij Cele- ritas waarschijnlijk zal verliezen. De ontmoetingen Hillegom—Geel Wit, j Onze Gezellen—DOSR en Te Werve— JULLIE GESCHENK vind ik het allerleukste" zei Farah Diba tegen twee Nederlandse meisjes die als winnaressen van een LIBELLE DROOMWENS naar Teheran vlogen. Laat u in de komende januari-nummers de reportages niet ontgaan over deze fantastische droomreis. Een sprookje uit „1001-Nacht" in déze tijd! Dat leest u alleen maar in Libelle, want LIBELLE is nu eenmaal beter WAARDEBON Profiteer er direct van: de oplage is beperkt. Abonneer u nu en stuur deze WAARDEBON meteen op, dan krijgt u Libelle twee weken gratis en hoeft u daarna niets te missen van deze unieke reportage-serie. Noteer mij als abonnee en stuur mij twee weken GRATIS Libelle. Daarna betaal ik per week 35 ct per kwartaal f 4.55 41 naam woonplaats A.u.b. doorstrepen wat niet wordt verlangd. In open envelop, waarop 4 cent postzegel, zenden aan Libelle, Nassauplein 7, Haarlem. Postgiro 268670. Mijnals voorlopig langs de kant Het bestuur van Elinkwijk heeft de Surinamer Frank Mynals voor vier wed strijden geschorst in verband met de in cidenten, die zich zondag j.I. hebben voorgedaan tijdens en na afloop van de wedstrijd voor de ere-divisie MVV Elinkwijk. Zulks in afwachting van het resultaat van het door de KNVB inge stelde onderzoek. Nadrukkelijk tekent het bestuur van Elinkwijk bij deze beslissing aan. dat het van mening is, dat Frank Mijnals in deze kwestie niet alleen schuld treft. Het bestuur heeft hem geschorst op grond van het feit, dat Mynals eigen rechter heeft gespeeld, hetgeen onder geen beding toelaatbaar is. Elinkwijk heeft bij het bestuur van de KNVB een uitvoerig rapport ingediend, waarin de gehele gang van zaken uit de doeken wordt gedaan. Hierin worden ook ernstige beschuldigingen geuit aan het adres van de Maastrichtse club. Advertentie Zondag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd Amateurs kansloos tegen RBC: 2—0 Het Nederlands amateurelftal heeft op nieuwjaarsdag een uiterst matige wedstryd gespeeld tegen de Roosendaal- se eerste divisieclub RBC, welke in een overwinning met 2-0 voor de semi-profs eindigde. By de rust leidden de Roosen dalers reeds met 1-0. De 1500 toeschouwers, die de stromen de regen trotseerden, zjjn stellig niet onder de indruk gekomen van het aan- valsspel van de amateurselectie, dat mank ging aan tempo en bovendien bijster produktief was. Het kostte de Roosendaalse defensie dan ook weinig moeite de machteloze aanvalslinie, waarin Uytermerk ontbrak, in bedwang te houden. Verdediging en halflinie daarentegen opereerden op al leszins verdienstelijke wijze en door hun rustig en beheerst ingrijpen konden de amateurs tot de rust de achterstand tot 1-0 beperkt houden, welk doelpunt na 16 minuten met een kopbal werd gescoord door mid voor Roovers. In de tweede helft was Oosterloo als linksbinnen vervangen door Burgers (DWV) en dit kwam het samenspel ten goede. Welgerichte schoten bleven echter uit en toen Van der Ven in de vierde minuut na de rust de bal achter doel man Van der Merwe (NAC) deponeerde Lagarde liet verstek gaan waren de amateurs verslagen (2-0). Meer en meer nam RBC het spel in handen en het was slechts te danken aan het goe de werk van de verdediging, dat de ne derlaag tot 2-0 beperkt bleef. De protestcommissie van de KNVB heeft een protest van Hoefcse Boys tegen de uitslag in de wedstrijd tegen Oegst geest (11) afgewezen. Gevraagd Vóór 1965 26 nieuwe sportvelden Een commissie, ingesteld door de Leid se Sportstichting, is na uitvoerig reke nen, waarmee men ultimo 1956 is begon nen, tot de conclusie gekomen, dat de gemeente Leiden om het tekort aan sportvelden enigermate te dekken, vóór 1965 12 voetbal-, 8 korfbal-, 5 hockey en één handbalveld zal moeten aanleg gen. Leidse Korfbalboml PROGRAMMA VOOR ZONDAG Senioren: le-kl.: Vic. Oriëntis 4Zuiderkwartier 2 (2 uur); KNS 3Noorderkwartier (2 UUl') 2e-kl.: Vic. Oriëntis 6Fluks 5 (12 uur); Danaïden 3KNS 4 (12 uur). Junioren I: KNS a—Morskwartier a (12 uur); Vic. Oriëntis a—Ready a (2 uur). Junioren II: Crescendo aMorskwar tier b (2 uur). MICROKORFBALCOMPETITIE Zondag a.s. wordt in de Energiehal te Rotterdam de derde van de 5 ronden van de microkorflbalcompetitie afge werkt, waaraan van Leidse zijde deelge nomen wordt door de clubs Vic. Oriën tis, Fluks, De Algemene, De Danaïden en Crescendo. K.N.K.B.-COMPETITIE In verband met de microkorfbalwed- strijden te Rotterdam is het gewone competitieprogramma slechts van be scheiden omvang. Van de Leidse clubs komt alleen Zuiderkwartier in het veld. De geelblauwen krygen Ready op be zoek. Een blik op de ranglijst doet ver moeden, dat de Hagenaars wel met de winst zullen gaan strijken. Het programma luidt: Zuid-Holland IIBZuidericwartiei^- Ready. Res. le-kl.: Dee tos 2HKV 3; Die Hag he 2Zwerves 2. Fausto Coppi overleden -iirnrrariimirt Altior zijn in de vierde klasse A van het programma geschrapt. In de vierde klasse B is Lugdunum volop in de run ning gekomen. Tegen het niet zo hoog genoteerde Paraat zullen de kikkers hun fraaie positie wel niet verspelen, nemen wij aan. Koploper Foreholte krijgt DOCOS op bezoek en zal wel winnen. Minder zeker van onze zaak zijn we wat ASC betreft, dat bij Oranjeplein op vi- I site gaat. Warmunda zal zich wel ster- ker tonen dan hekkesluiter Hoornwijck en ook SJC heeft de beste kansen op winst in haar uitwedstrijd tegen VDS. I Volgens een bericht van het Italiaanse nieuwsagentschap is Fausto Coppi he denochtend in het ziekenhuis van Tor- tona in Noord Italië overleden. De .campionissimo' was in het zieken huis opgenomen met vergiftigingsver schijnselen. Na een toemee door Afrika had Coppi zich niet goed gevoeld. De laatste dagen werden de pijnen steeds erger en toen besloot de grote Italiaanse wielrenner zijn arts te consulteren. Deze liet hem onmiddellijk opnemen in het ziekenhuis te Tortona. Coppi was 40 jaar. De dood werd ver oorzaakt door een kwaadaardige virus infectie, die voortwoekerde door het ge hele lichaam en tenslotte ook de longen en luchtpijpen aantastte. De „campionis simo" overleed om vyf over acht. Waarschijnlijk werd Coppi geïnfec teerd tydens een grote jachtpartij in Noord-Afrika. waaraan ook enkele an dere prominente wielrenners deelnamen. Een van hen. de Fransman Raphael Ge- miniani, werd met vrijwel soortgelijke ziekteverschijnselen in het ziekenhuis van Tortona opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5