WITTE KRUIS Op vele plaatsen in ons land rumoer rond de jaarwisseling Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 2 JANUARI 1960 Laatste slag verloren (Van onze t.v.-medewerker) Voor de toestelbezitters, die wat va riatie in him menu wensten, leek het oud jaarprogramma wel wat te bieden. Naast de jaaroverzichten van journaal en sport, waren er drie amusementspro gramma's, waarvoor de verantwoorde lijkheid berustte respectievelijk bij KRO, Eurovisie-Italiaanse Sectie en NTS. Zij leverden alle drie slag, maar in hun strijd om verantwoord amuse ment te brengen, verloren zij jammer lijk. Dat is een trieste conclusie, die we hebben toe te lichten; een onplezierige bezigheid, omdat we nu eenmaal veel liever een 10 dan een onvoldoende toe kennen. De attente lezer zal uit deze tegenstelling (tien-onvoldoende en niet 10—0) begrijpen, dat er toch wel wat te waarderen was. Dat zal dan bij de chro nologische behandeling tot uiting ko men. De opzet van de KRO was om Fred Kaps. onze onvolprezen gooohelaar, een functie te geven als verbindingsman. Het was daardoor, dat zijn vakman schap niet uit de verf kwam. Telkens een klein foefje weggeven, is nu een maal minder imposant dan een show met-climax. Het was echter maar een enkele keer, dat zo'n aardig handig heidje als overgang tussen twee num mers een succes was. De dansdemonstra- tie van Jan en Lies Daniëls was van zelfsprekend smaakvol en boeiend. Het was duidelijk, dat de man aan de ca mera er ook plezier in had, want het werd een opeenvolging van fraaie plaatjes. We besparen ons de ergernis om omstandig te gewagen van de goed kope successen, die het Leedy Trio en de Wama's poogden te beveohten en constateren, dat de met veel tam-tam aangekondigde BBC-T.V.-Toppers een eentonige vertoning ten beste gaven, die slechts een enkele maal sprankelend dreigde te worden, maar dat niveau toch nimmer definitief bereikte. The Little Walter Family kon met één goed nummer (de bellenmeisjes) de indruk niet wegvagen, dat ze de opdracht ver keerd had begrepen. Ze maakte er een goedkoop circusnummer van onder aan voering van een soort straatmuzikant potsenmaker, die de eerste beginselen van goede smaak met voeten trad. Met hoofd en sierlijke schouders stak boven deze dramatische misstap uit de Franse zangeres Miohèle Amaud, die zonder pretentie uit haar voortreffelijk reper toire een paar uitstekend gezongen chansons weggaf. Het was een verademing, die echter niet lang duurde en ons het gevoel schonk daarna extra diep te moeten te rugvallen tot hetgeen Italië ons belief de voor te zetten. Naast een imitatie nummer kwam zoveel voor het meren deel der kijkers onbegrijpelijke conver satie,dat het ons onbegrijpelijk is, dat Italië dit voor Eurovisie geschikt acht te. Waren hier nu nog hoogtepunten te gemeten geweest, d/ie geen verder com mentaar van node hebben, dan was er tenminste nog iets van terecht gekomen. Men had echter verzuimd deze gelegen heid als een visitekaartje te beschou wen. De enige, die het beroep leek te Mr. J. W.F. Donath te Arnliem overleden Mr. J. W. F. Donath, die op 19 decem ber j.l. kort na het houden van zijn plei dooi als raadsman van de uitgever van het weekblad TV contra de omroepver enigingen onwel werd, is op nieuwjaars dag ten gevolge van een hartaanval nog vrij plotseling overleden. De uitspraak van vandaag heeft hij dus niet meer mogen beleven. Mr. Donath was een welsprekend en scherpzinnig jurist, die in zeer belangrijke zaken als pleiter is opgetreden. Hij was rechterplaatsver- vanger in de arrondissementsrechtbank te Arnhem en voorts deken van de orde van advocaten en plaatsvervangend lid van het ambtenarengerecht. Mr. Donath studeerde omstreeks 1920 af aan de universiteit te Utrecht, in welke stad hij ook hij woonde toen te Baarn het gymnasium had bezocht. Na een vijftal jaren als advocaat te Amsterdam te hebben gepraktiseerd op het advocatenkantoor van mr. N. Groe- newegen verlegde hij in 1926 zijn prak tijk naar Arnhem, aanvankelijk als com pagnon van mr. Huges en mr. Tromp- Meesters. Mr. Donath genoot reeds voor de oor log grote bekendheid door zijn stimule rend werk als voorzitter van de Arn hemse orkest vereniging (AOV). Hij bekleedde deze functie nog steeds van deze thans het „Gelders Orkest" ge noemde instelling. Aanstaande donderdag wordt de over ledene herdacht in een buitengewone zitting der rechtbank. De begrafenis heeft op speciaal verzoek van de over ledene in alle stilte plaats. verstaan was de omroepster, maar de ellende was, dat we die nu juist het minst verstaan konden. Het laatste kwartier van het jaar hebben we ons veroorloofd voor een eigen overdenking te reserveren, waar door we niet in staat waren na te gaan of Bernard Verhoeven, gesterkt door de gedachte, dat een miljoen mensen met hem zat mee te deniken, tot groter diep te geraakte dan wij op ons eentje. Veel plaats voor een analyse van het NTS-P.S. 1959 rest ons ndet, maar toch wel voldoende om te betreuren, dat het allemaal net gebeurd was juist toen het duo ElsinkBrouwer op stoot ging ra ken. De rondedans van allen, die in de studio aanwezig waren, was genoege- lijk, maar we kunnen er echt niets aan doen, dat We naar de menöng overhel len, dat deze meer de vreugde gold voor een jaar-voor-de-boeg dan voortkwam uit het verlichtend gevoel, dat een werk tot een goed einde was gebracht. Eerste slag gewonnen (Van onze t.-v.^medewerker). Een herhaling van het jaaroverzicht zal velen welkom zijn geweest, hetzij om het voor de eerste maal in zijn ge heel te zien, dan wel het bij de repeti tie beter in zich op te kunnen nemen (regelmatig t.v.-kijken werkt nl. geheu- genverzwakkend met betrekking tot het geen gezien werd). De redactie van het NTS-journaal had terecht een grote plaats ingeruimd aan ruimteproeven en -problemen, waarbij meningen van ver schillende autoriteiten in vraaggesprek - jes tot uiting kwamen, uiteraard in zeer summiere vorm. Het eerste onderdeel van het daarop volgend AVRO-programma „Een blik in de toekomst en ruimte" moést dan ook aanvangen met een verwijzing, zowel naar de VARA-uiitzending. waarin prol. Van den Bergh van zijn diepgewortelde scepsis blijk gaf, als met referentie naar de voorgaande „statements" van geleer den als de professoren Oort en Van der Hulst, welke stadgenoten in het NTS- overzicht waren te beluisteren. Zijn wij goed ingelicht, dan stamde het overigens in zichzelf aardige en boeiende filmpje van Amerikaanse bodem. Daardoor moest, gezien de enorme bedragen, die men daar alleen al uit prestige-ovenvegiingen in de proe ven steken moest, de teneur wel een zijdig optimistisch zijn met betrekking tot de mogelijkheden in de nabije toe komst ter verovering van verafgelegen ruimten. Er zullen op dat punt stellig nog vele slagen moeten worden geleverd en veel verliespunten moeten worden geïncasseerd .maar wat de t.v. betreft, dient men o.i. ertegen te waken, dat er geen verwarring in (leke-)geesten wordt teweeggebracht. Naar onze verwachting zou het nieu we programma, waarin Mies Bouwman gastvrouw en vraagster zijn zou, het hoogtepunt van de avond worden, in overdrachtelijke zin dan, want satellie ten bereiken andersoortige hoogten Deze eerste klap dan was veel meer dan vele daalders waard. Zonder enig voor behoud zouden wij er een dozijn „Louis dor' aan willen toekennen. De start leek ons niet het meest geslaagd. Het dodenmaskerverhaal bij monde van het slachtoffer, de acteur Ko van Dijk. haalde het niet en de horoscoop deed het niet. Mevrouw Bouwman kreeg geen gele genheid haar spontane reacties in het gesprek te plaatsen. Maar na een paar aardig gekozen filminlassen doch vooral toen het denkbeeldige voetlicht aanflitste kwam er vaart en diepgang in het gesprek. Die filmpjes maakten daarom de stemming zoveel fleuriger, omdat ze kennelijk niet tevoren aan Van Dijk waren vertoond, terwijl de conversatie duidelijk (en grondig) leek voorbereid en dus het verrassende ele ment ontbeerde. Het verhaal van de nimmer ontvangen zilveren maskers en van de geretourneerde Louis d'or waren nu wel geen nieuws „heet-van-de- naald" maar het is toch een aparte sen satie het voor de vuist weg door de be gunstigde, die tevens als benadeelde een dubbelrol vervulde te horen vertel len. Mevrouw Van Dijk, die vroeger als actrice onder haar meisjesnaam Teddy Schaank bekend was, Mary Dresselhuys, die de kunstenaar en Carmiggelt, die 'de verteller belichtte, Jan Blaaser, die de collega eerde, maar vooral Ramses Shaffy, die de rol van mentor, die Van Dijk soms spelenderwijs op zich neemt, releveerde, brachten een hommage van de jeugd, die Van Dijk veel deugd moet hebben gedaan. Drie kwartier vlogen om, doordat zij gevuld waren, vol met goede momenten, en een eerlijk man naar voren haalden die waard is gekend te worden, ook zonder schmink. Koning Boudewijn terug in Brussel Koning Boudewijn is gistermid dag om half zes per vliegtuig uit Kongo naar Brussel vertrokken, waar hij heden tegen het middag uur op de nationale luchthaven van de Belgische hoofdstad arri veerde. De Koning heeft tijdens zijn 15- daagse bezoek aan Kongo 800 per sonen in audiëntie ontvangen. De laatste plaats, die hij in Kongo bezocht, was Coqhuilhatstad, waar zowel zijn aankomst als vertrek volgens Belgisch persberichten een grote enthousiaste menigte op de been bracht. De Belgische vorst bracht hier ook de oudejaarsavond door, waarop hij een boodschap tot de inwoners richtte met nieuwjaarswensen, doch waarin geen mededelingen van politieke strekking werden gedaan. De Koning werd op de rit van het vliegveld van Coqhuilhatstad naar de ambtswoning van de gouverneur toege juicht door een grote menigte blanken en Negers. Op één punt brak de menigte door de lijn van politie en leger waar door de koninklijke stoet bijna tot stil- DE echte PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. stand kwam. De toejuiching van de Ko ning bereikte haar hoogtepunt op het Leopold II-plein. Tussen de storm van kreten „leve de Koning" hoorde men maar zelden de kreet „leve de onafhan kelijkheid". Q Vervolg van pag. 1 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Nieuw-Lekkerland T. Lan- gerak te Vlnlkeveen. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dinteloord P. S. Veldhui zen, kand. te Sliedrecht. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Drachten M. J. Heynes te Oude Blldtzijl, A. J. v. d. Linden te Balk en mej. da. M. C. Stubbe te Twlsk. CHEF-SECRETARIS LEGER DES HEILS De generaal van het Leger der Heils, Wilfred Kitching, heeft als opvolger van kolonel W. F. Palstra tot chef-secretaris van het Nederlandse territoir per 28 januari benoemd luitenant-kolonel Fre derick Holland, thans chef secretaris voor Schotland. Zoals bekend is kolonel Palstra benoemd tot territoriaal leider in Nederland. PROTESTANTSE KERBOUW- GIFT VAN H.K.H. PRINSES WILHELMINA H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft een belangrijke gift geschonken voor de kerkbouwactie der Doopsgezinde Broe derschap. Het ingezamelde bedrag be draagt op dit ogenblik f. 143.030. Bij de Evang. Luth. Kerk is thans voor kerk bouw totaal ingezameld een bedrag van f. 86.041. Vele brandjes en opstootjes De Haagse brandweer heeft zich giste ren bij monde van haar commandant - de heer H. J. van Oostveen - hevig ver ontwaardigd betoond over het optreden van een deel van het publiek jegens dit korps bij de jaarwisseling. Brandweer wagens werden met stenen en flessen bekogeld en brandweerlieden aangeval len. Een werd gewond. Juist omdat de Brandweer in Den Haag altijd voor het publiek klaar staat - niet alleen waar het het blussen van branden betreft, maar ook in velerlei andere moeilijkhe den - is dit optreden voor de brandweer lieden wel zeer teleurstellend geweest. In de omgeving van de Goeverneur- laan - in vorige jaren een van de ergste „haarden" - is het ditmaal wel veel rus tiger geweest. Dat kwam voornamelijk door het kordate optreden van de bur gerbrigade. die telkens ingreep wanneer er opstootjes dreigden. De schade die het straatmeubilair heeft opgelopen, is nog niet geheel en al bepaald. Op verschillende plaatsen - weer veelal in de Hoefkade en omgeving - beschadigden vandalen de straatver lichting die daardoor over flinke afstan den uitviel. Doordat de vele vuren hoog oplaai den en vaak met allerlei oud meubilair, oude autobanden en gesloopt houtwerk extra werden opgestookt ontstond ern stig brandgevaar en werd het wegdek beschadigd. Vlissingen Niet alleen in Den Haag, ook elders in ons land heeft de politie soms han den vol werk gehad. In Vlissingen moest de politie tot tweemaal toe met de gum mistok tegen groepen jongelui een char ge ondernemen. Reeds om acht uur des avonds was een groep herrieschoppers uit elkaar gejaagd, die het voorbijgan gers met vuurwerk lastig maakten. Vijf belhamels werden gearresteerd. Voor de ingang van het politiebureau werd hier na door een honderdtal jongens een po ging ondernomen om de gearresteerde vriendjes uit handen van de politie te bevrijden. Hierbij zag de politie zich ge noodzaakt opnieuw de gummistok te ge bruiken. Een ruit sneuvelde van het po litiebureau, twee politiemannen werden dusdanig gewond, dat zij zich onder doktersbehandeling moesten stellen. In Rotterdam heeft de politie enkele malen moeten ingrijpen, toen het op plaatsen waar kerstbomen massaal ver brand werden door samenscholende jon gelui tot baldadigheden kwam. Driemaal moest de geneeskundige dienst uitruk ken voor opgelopen brandwonden, die echter gelukkig niet ernstig waren. Amsterdam De jaarwisseling verliep in Amster dam over het algemeen rustiger dan an dere jaren. Niettemin moest de politie tussen 18 en 2 uur 128 maal in actie ko men, waarvan 34 maal voor vechtpar tijen, 29 maal voor brandjes en 25 maal voor andere baldadigheden. Op het Kru- gerplein in Amsterdam-oost reed een chauffeur tot grote ontsteltenis van de talrijke toeschouwers bijna geheel met zijn auto door een vrij grote straatbrand van talrijke kerstbomen en andere goe deren. De automobilist zag door de vuur gloed. De mensen aan de andere zijde niet. Hij reed twee jongemannen aan, die tegen de grond werden gesmakt. De een is met een zware hersenschudding opgenomen in het O.L. Vrouwe Gast huis. De andere kon na te zijn verbon den terugkeren naar zijn woning. De politie arresteerde de naar drank rui kende man, die daardoor ontkwam aan de woede van de mensenmenigte. Op het Leidseplein vierde een tiental jongelui nogal luidruchtig de komst van het nieuwe jaar. Een scholier stak een militair met een mes in de buik. Deze is overgebracht naar het ziekenhuis waar hij is verbonden. Daarna kon hij naar huis terugkeren. Ook de brand weer had handen vol werk en moest vele malen uitrukken. Een nieuwe baldadig heid die zich overigens niet uitsluitend tot de jaarwisseling beperkte, was het inslaan van de ruitjes van de brand melders op vele punten in de stad. Dit gebeurde het afgelopen jaar niet min der dan dertig maal per dag. Maar in de oudejaarsnacht zijn deze baldadighe den in veel grotere mate voorgekomen. Groningen Ook in Groningen kwam het nieuwe jaar met het nodige rumoer. De brand weer moest op een bepaald moment twee vreugdevuren van kerstbomen en andere materialen blussen onder bescherming van de politie, omdat de jeugdige aan stichters van dit „overheidsingrijpen" niet gediend waren.- In Dordrecht heeft een 21-jarige kor poraal in de oudejaarsnacht een hoe veelheid kneedbaar springstof, die in het leger wordt gebruikt om knaleffecten te veroorzaken bij oefeningen, ontstoken. Het was inderdaad een knaleffect: de ruiten van het Gerechtsgebouw aan het Steegoversloot hebben het niet over leefd De scherven zullen de korporaal voor lopig meer geld dan geluk brengen VOOR HEDENAVOND Hilversum I (402 m.). VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Piano spel 18.30 Muz. nws. 19.00 Act. kunst- progr. VPRO.: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de men sen, lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Het schoolopstel, hoorsp. 21.15 Wie is het? 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Ge var. muz. 23.26 Lichte muz. 23.5524.00 Nws. Hilversum II (298 m.). (8.00 Lichte muz. 18.16 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Zang 19.30 Promenade ork. en so list 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Musi cal. 21.10 Pol. nraatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr 22.30 Nws. 22.40 V. d. jeugd. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV.: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Gevr. progr. 20.40 Intermezzo. 20.50 Opera zanger. 21.05 Gevar. progr. 22.10 Dagslui ting. VOOR ZONDAG 3 JANUARI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. VPRO: 10.00 V. d. Jeugd. IKOR: 10.30 Herv. kerkdienst. 11 30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS- ber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. v. d. sold. 1400 Boekbespr. 14.20 Jeugdconc 15.10 Pllmpraatje 15.25 Kamermuz. 16.00 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Wereld geestelijk gezondheidsjaar. lezing. VARA: 17.30 Het huis met de gekroonde karn ton. hoorsp. 17.50 Nws. en sportuitsl. Daarna: sportjourn. 18.30 Zigeunermuz. 18.55 Journalistenforum. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Anna Karenina. hoorsp. 21.15 Cabaret. 21.45 Comme ci, comme ga. stemmings beeld. 22.00 Gram. 22.15 Journ. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 Sportuiitsl. 23.15 New York calling23.20 Nwe Franse gram. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NORV8.00 Nws. en weerber. 8.15 Orgel recital. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inl. Hoog. mis. 10.00 Hoogmis 11.30 Utrechts Stede lijk ork 12.15 Actuele Geloofsproblemen. lezing. 12.30 Lichte muz. 12.55 De kerk zijt gij, lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand a. d. ploeg, lezing. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Liohte muz. 14.00 V. d. kind. 14.30 Kamermuz 14.50 Herinneringen v.e. dich teres. 15.00 Koorzang. 15.35 Muz. praatje. 16.00 Sport. 16 30 Vespers. IKOR: 17.00 V. d jeugd. 17.15 Herv. zamgdlenst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het geladen 6chip, lezingen. 18.30 De kerk a. h. werk. 18.40 Wie oren heeft hore. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Zondagavondzang. 19.30 Doe aan mij een teken ten goede .lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gevar. muz. 20.15 Gevair. progr. 20.45 U bent toch ook van de partij?, lezing. 20.55 Gram. 2130 Toen stopte er een trein hoorsp. 22.05 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avond gebed. 22.55 Meesterwerken v. d. religieu ze muz., lezing 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 11.00 Plechtige hoogmis. VARA: 20.00 Progr. over film. filmsterren en filmmakers. 20.30 Filmintermezzo. 20 55 Toeristische documentaire. 21.15 Gevar. progr. AVRO. KRO, VARA, en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m 12.20 Verzoekprogr. 13.1'0 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Debat over vo gels. 14.40 Lezing. 14.55 Intermezzo. 15.00 wenken v. d. tuin. 15.30 Ork conc. (16 13- 16.33 Lezing). 17.15 Vragenbeantw. 18.00 V. d. kind. 18.50 Lezing. 18 55 Weerber. 19.00 Nws. en journ. 19.45 Liohte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Godsd. klankb. 21.25 Llefdadigh. opT. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Vragenbeantw. 23.00 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.45 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Gev. progr. 12.30 Kerk- Breestraat 19: Evangelisatiebljeenkomst „Ecclesia". 8 uur nam. Volkshuis: Poppentheater „Harlekijn": „De toverfontein" 3 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: Ver. voor Pedago. giek; Spr. Godfried J. A. Bonvans. 8 uur nam. Pantomimi door Jan Bronk. De Harmonie: Expogé: Spr. Ph. v. Ban ning over Australië (met film). 8 uur nam. DINSDAG. Pieterskerk (consistorie). Receptie 150- jarig bestaan College van Kerkcollectan- ten der N.H. Kerk. 7.309 uur nam. BINNENLAND Ter gelegenheid van haar 90ste ver jaardag, die de schrijfster mevrouw Anna Maria van Gogh-Kaülbach donderdag ge vierd heeft, is haar het erelidmaatschap van de Vereniging van Letterkundigen aangeboden. Het Museum of Modern Art te New York heeft uit de internationale collectie schilderijen, die onder de titel: ..Carnegie tentoonstelling 1959" een rondreis door de V.S. heeft gemaakt, het schilderij „Be dreigd spel van de Amsterdamse kun stenaar Ger Lataster aangekocht. Dit schilderij werd door de samenstellers van de tentoonstelling Countour 1957 indertijd geweigerd. Met ingang van 1 januari 1960 is dr. W. J. Alberts, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht benoemd tot bijzonder hoogleraar in de interregionale geschiedenis, in het bijzonder van middeleeuws Oost-Neder land en West-Duitsland. BUITENLAND Het kabinet van Laos heeft besloten af te treden als gevolg van verschillen van mening over ae uitleg van de kies wet. welke op de kabinetsvergadering van 28 december aan het licht zqn getreden, zo is officieel te Vientiane bekendge maakt. Na het ontslag van de regerlng- Sananikone heeft de Koning drie gene raals verzocht om de „orde en veilgheid in het koninkrijk te handhaven". In een communiqué van de strijdkrachten wordt gezegd, dat de generaals „opnieuw hun onwankelbare trouw aan de Koning heb ben bevestigd". In Zweden worden proeven gedaan met een systeem van zuivering van af valwater door middel van elektrische schokken. Een door het water geleide elektrische stroom blijkt alle bacteriën te doden en de vuildeeltjes klonteren te zamen en bezinken. Een dergelijk systeem van waterzuivering zou slechts weinig kosten. Te Eynan in Galilea zijn de resten van een prehistorisch dorp ontdekt waar van men aanneemt dat het de oudste tot nog toe ontdekte permanente nederzetting in het Midden-Oosten is. De ouderdom wordt geschat op tienduizend Jaar. In 1959 zijn circa 91.000 Oostduitsers naar West-Berlijn uitgeweken, dat is on geveer 28.000 minder dan in 1958, zo is door functionarissen van de vluchtelin genhulp in West-Berlijn bekendgemaakt. Twaalf Cyprioten hebben in het links-georiënteerde, te Nicosia verschij nende dagblad „Haravghi" een brief ge publiceerd waarin zij beweren dat mensen die tegen aartsbisschop Makarios en voor diens tegenkandidaat bij de recente pre.- sidentsverkiezingen, Clerides hebben ge stemd. door Grieks-Orthodoxe priesters als politieke misdadigers bejegend worden. De twaalf briefschrijvers halen het geval van een vierjarig meisje aan, dat de com munie geweigerd werd omdat haar vader voor Clerides had gestemd! Tass meldt dat bij de beschieting van het Russische karterlngsvaartuig door een Zuidkoreaans oorlogsschip een lid van de bemanning om het leven is gekomen eh vier bemanningsleden gewond werden. Zo als gemeld zou het Zuidkoreaanse schip de Rus maandag voor de Koreaanse kust hebben beschoten, maar dit wordt van Zuidkoreaanse zijde nadrukkelijk ontkend. In een zandkuil ten zuiden van Schwerln heeft men een versteende boom stronk gevonden die 25 miljoen Jaar' oud is, zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. Caryl Chessman, bekend om zijn reeds Jaren durende Juridische strijd tegen zijn terdoodveroordeling, is op nieuw jaarsdag in de gevangenis van San Quen- tln (Californië) slaags geraakt met vijf andere terdoodveroordeelden tijdens een televisievoorstelling, die de 24 gevangenen van de dodencellen van San Quentln mochten bijwonen. Bij het gevecht, dat een gevolg was van animositeit tegen een der ter dood veroordeelden schijnt te zijn geweest, sneuvelde het televisietoestel. Luitenant-kolonel Marcel Charrler, vader van de filmacteur Jacques Charrier, (meer bekend als echtgenoot van Brigitte Bardot) heeft ontslag genomen als mili tair attaché van Jacques Soustelle, de ge delegeerd minister van het bureau van de Franse premier. Er is geen reden voor het ontslag opgegeven. Jacques Charrier is onlangs uit militaire dienst ontslagen om dat hij op medische gronden „ongeschikt voor de aienst" was verklaard. Hij moest kort nadat hij was opgeroepen met een zenuwinstorting in een militair zieken huis worden opgenomen. Chili is het nieuwe jaar begonnen met de Instelling van een nieuwe munt, de kroon, die duizend (oude) peso's waard is. Het gevolg van deze monetaire maat regel is. dat het land plotseling veel min der miljonairs telt. Een vijftigtal arbeiders op belang rijke posten in de laboratoria van de „En glish Electric Cy" te Stafford, is gisteren in staking gegaan omdat zij niet meer onder hun werk mogen fluiten. Eerder waren reeds praten en lachen verboden. Het laatste verbod deed volgens de arbei ders de deur dicht. Bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Duitse Lutherse Kerk, heeft in een nieuw jaarspreek in de Oostberlijnse Marienkir- che verklaard dat de mensen slechts met elkaar kunnen leven als zij elkanders vrij heid erkennen. In een radiorede voor West-Duitsland verklaarde de bisschop, „als een volk zegt: wij laten ons door niets neerhalen, wij zullen ons niet door haat laten scheiden, de mensen aan de andere kant van het ijzeren gordijn blij ven onze broeders zelfs al houden zij er andere politieke overtuigingen op na dan zal geen macht ter wereld in staat zijn dat volk in twee verschillende volken te splitsen". De Amerikaanse dienst voor volks tellingen schat de totale bevolking van de Verenigde Staten per 1 januari 1960 op 179.300.000 zielen. Tien jaar geleden was het aantal blijkens de laatste telling nog 150.522.000. Volgens officiële Indiase kringen is het vrijwel zeker, dat premier Kroesjtsjef vóór de topconferentie, die op 16 mei te Parijs begint, besprekingen zal voeren met premier Nehroe. Dit overleg zou plaats vinden als de Russische regeringsleider in februari op weg naar Indónesië, Nieuw Delhi aandoet. Naar verluidt zou Kroesj tsjef graag van gedachten wisselen met zijn Indiase collega voordat hij de Weste lijke topleiders ontmoet. Waarschijndijk zal dan ook gesproken worden over het grensgeschil tussen India en de Chinese volksrepubliek. In Kopenhagen is het nieuwe Jaar met zoveel herrie ingeluid, dat de politie sprak van een „opstand". De Jeugd van de stad wierp in de straten barricaden op, gooide met stenen, die ze uit de straat had gehaald, talrijke winkel- en autorui ten in en stookte op vele plaatsen flinke vuurtjes. Imp. Wilmerink Muller N.V„ A'dan» Prediker: Opwekkingsdienst Volle Evang. Zending. (Viering H.A.) o.l.v. evang. J. Maasbach. 8 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: Nieuwjaarsvergadering Ka mer van Koophandel. 3.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Lakenhal: Aquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd. 14 uur (tot 18 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstel lang geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 januari). BIOSCOPEN: Trianon: „Some like it hot" (18 Jaar), zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „De zevende reis van Sindbad" (14 jaar). Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; werkd 2.30. 4.45 7.15 en 9.15 u.; werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus: „Salome". Studio: „Orfeu Negro" (14 Jaar). Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hopla. Conny!' (a. leeft.) Zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30, 7 en 9.15 uur Casino: „Een vrouw wist te veel" (14 Jr). Zond.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zater dag: 2.30 7 en 9.15 uur; overige dagen: 2.30 en 8 uur. Dagelijks: „Robinson Crusoë en Co.". (alle leeft.). 2.30 uur. I.uxor: „Kluchtig en luchtig" (alle leef- Luxor: .Kluchtig en luchtig" (alle leef tijden). Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.f AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48. tel. 21060. Bovendien is geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274 is morgen geopend van 1213 en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 urn- tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren De Jong, Mastenbroek, Pieterse, Van Win gerden en 's-Gravensande. Te Oegstgeest de doktoren Held, tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. Bij geen gehoor bjj Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. dienst. 12.55 Progr. overz. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Gevar. progr. 15.15 Gevar. progr. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Ho liday hour. 18.58 Intermezzo. 10.00 Popul. liedjes. 19.30 Gever, progr. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. 20.35 Verz. progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Gevar muz. 23.00 Top- liedjes. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. 0.30 Popul. muz. 0.50 Avondgebeden. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. - 12.00 Kerstoratorium. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.10 Ork.conc. 14.30 Kamer muz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Amus. muz. 17.00 Lichte muz 18.15 Ork.oonc. 18.50 Liederen. 19.00 Nws. 19.45 Orgelrecital. 20.00 Gflvar. miuz. 21.15 Nwis. 22.15 Hoorsp. 22.50 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.20 Hoorsp. 15.55 Mam' Zelle Nitouche. operette. 17.45 Stereofo- nisch conc. 19.40 Lichte muz. 20.10 Wer ken v. hedendaagse Franse componisten. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. en weer. ber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en bel- cantoconc. 15.30 Sport. 16.45 Lichte muz. 17.00 Sport en nws. 17.05 Liohte muziek. 17.30 Sportuitsl. 17.35 Carillonbespeling 17.45 Gram. 17.55 Zang. 18.30 Godsd. half. uur. 19 00 Nws.. sport, persoverz. en weer ber. 10.30 Pianospel. 20.00 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Nws. 22.15 Operettemuz. 22.50 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05 Gevar. muz. 484 m.: 12.20 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz,progr. 17.00 Nws. 17 45 Ork. conc. 19.30 Nws. 21.45 Gram. 22.55 Nws 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 4 JANUARI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7 00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Pianospel. 8.30 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 11.00 Omroeporkest en soliist. 11.45 Voordr. 12.00 Orgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.43 Zang en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 1320 Prcmenade-ork en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 1420 Gram. 14.50 Be jaarden en hun liefhebberijen, praatje. 15.05 Gram. 16.20 Medische hulp aan Es kimo's praatje. 16.25 Jeugdconc. m. comm. 17 00 V. d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Millt. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Polit. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 Gram. 19.00 Me xico, klankb. 19.25 Inl. tot muz. begrip. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22.50 Knip perlicht. progr. v. d. weggebruikers. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gt. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gr. 9.00 V. d. zieken. 9 30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het Woord, theolo gische etherleergang. 11.00 Gram. 11.45 Gram. 11.55 Zang en plano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gitaar-ens. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 13 45 Filharm. ork. en solist. 15.30 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd 17.30 Gr. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee: Het centrale ziekenhuis Hollandia d. dr. Jac. S. de Vries. NCRV: 18.00 Orgel recital. 18.30 Gt. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Gram. 19 30 Radiokrant. 19.50 Volksmuz. 20.15 Zaken zijn zaken, hoorsp. 21.15 Gram. 21.25 Omr. Ork. 22 00 Fairl. comm 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.4P Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Klass.muz. 23.30 Gram. 23.40 Het Evangelie in Es peranto, lezing. 23.5524.00 Nws. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Keuze der critici. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz 14.40 Klankb. 15.25 Viool en piano. 16.00 Hoorsp. 17.30 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19 00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoor spel. 23.45 Vocaal-kwartet. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Piano-recital. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.16 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en Leger des Heils muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14 00 Gevar. progr. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw (Om 15.30 Nws.). 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagb. 17.45 Gram. 18 30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber.. nws en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Snort. 20.30 Nws en muzik. quiz. 21.00 Gevar. muz. 21.30 Nws. en voordr. 22 00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23 40 Gevar. muz. 0.30 Nws. en orgelspel. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Ork.oonc. 15.00 Volksmuz. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 23.30 Gevar. muz 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1 00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nw6. 12.05 Ork. conc. 14 25 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Ork.conc 22.10 Gram. 23.10 Zang. 23.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.52 Koersen. 13 00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Planomuz. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nw6. 17.10 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Kamermuz. 18.10 Protest.uitz. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19 30 Planosnel. 19.45 Dansmuz. 20.00 Kamer muz. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Ka mermuz. 21.30 Amus muz. 22,00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22 45 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden 484 ni: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gr. 14.03 Gram. 14.16 Ork.oonc 15.15 Gram. 16 07 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Belg. muz. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). 2* Q- i? ga g I -f slip H S ta S En Amsterdam geh. bew. wzw 6 11 8 3 Den Helder regen wzw 5 9 7 1 Yp®** Vorst zwaar bew. wzw 3 10 7 3 Vlissingen zwaar bew. z 3 10 6 7 Eelde regen wzw 4 10 7 3 De Bilt geh. bew. zw 4 11 7 2 Twente geh. bew. wzw 7 11 8 3 Eindhoven onbewolkt zw 4 11 8 5 Z.-Limburg regen zw 4 11 8 10 Helsinki geh. bew. z 5 -6 -2 0 Stockholm motregen z 3 5 5 4 Oslo geh. bew. n 4 7 5 10 Kopenhagen geh. bew. ozo 4 6 6 0.1 Aberdeen onbewolkt w.stil 7 -4 0.1 Londen regen o 2 12 4 1 Brussel regen wzw 3 11 8 7 Luxemburg regen wzw 6 8 7 5 Parijs regen z 5 12 12 0.2 Bordeaux gen. bew. z 1 14 8 2 Grenoble mist w.stil 7 -2 0 Nice onbewolkt n 7 12 6 0 Berlijn Frankfort motregen zzw 4 8 7 0 zwaar bew. zzw 6 11 8 1 München geh. bew. wzw 5 10 7 1 Zürich onbewolkt z 1 6 3 1 Genéve licht bew. w.stil 6 0 1 Locarno onbewolkt o 1 6 8 Wenen geh. bew. zzo 4 6 2 4 Innsbruck licht bew. w.stil 2 2 4C Rome geh. bew. w.stil 13 9 0 AJaccio licht bew. ono 3 16 7 0.- Madrid geh. bew. w.stil 9 7 0 Mallorca onbewolkt w.stil 18 5 0 Lissabon geh. bew. wzw 7 16 14 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2