Fluweel Schilderijen ONS MENU KOKEN! HET GLAS WHISKY ZATERDAG 2 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand van 's ochtends tot 's avonds VAN DE WEEK Bezoek aan Guggeiilieim-miiseum gaat van een leien dakje door Leg Bruce IN NEW YORKS OMGEKEERDE TOREN VAN BABEL JOKE Parüs, jan. '60. Misschien beschouwt U fluweel als een zekere luxe: goed voor de avond- of gelegenheidsmantel (al dan niet met een nertzkraagje en een natuurzijden satijnen voering), goed voor het winteravondtoilet, goed voor een dans- of cocktailjurkje. Vroeger op de dag draagt U het niet en U staat er misschien niet eens bij stil, dat het heel goed eerder op de dag kan dienen. Deze winter is het zelfs de grote mode onder alle omstandigheden. Katoenen fluweel is een modestof, die van luxe niet meer heeft dan het aspect; niet echter de kostbaar heid, noch de teerheid of ondoelmatigheid. De moderne techniek geeft fluweel alles wat U van een „daagse" stof maar kunt verlangen en het moderne katoenen fluweel is vlekwerend, onpletbaar, strijkbaar en wasbaar, plus soms nog ettelijke dingen meer. Ook is het deze winter vaak bedrukt met vrolijke of ingetogen bloemdessins of met ruitmotieven. En waar het zich tegenwoordig bü de praktische stoffen schaart, daar kan het uiteraard voor allerlei dienen, niet alleen voor avondkleding, kort of lang, maar ook voor gezellige huisjassen en peignoirs, voor moderne pantalons met nauwe en misschien net niet lange pijpen, voor jakken en lange blouses van semi-sportieve allure, voor vlotte, wijde rokken en keurige rechte rokken, die 's ochtends met een eenvoudig bloesje en later op de dag met een gekledere blouse worden gecompleteerd, voor deux- plèces en cocktailpakjes a la Chanel, gebiesd met satijn in dezelfde kleur. En tenslotte ook nog voor „sportieve" mantels, die inplaats van een nertzkraag en een echte satijnen voering misschien gebreide parementen en een slaphangende rugceintuur bezitten, die bovendien van driekwart lengte zijn en op een pantalon gedragen worden. Ofschoon ze natuurlijk evengoed by een rechte rok (van wol en dezelfde kleur) passen. Denkt u daarom bij uw eerstvolgen de garderobe-uitbreiding eens aan flu weel. Het is weer eens wat anders; het geeft u misschien een gevoel van luxe zonder dat het een luxe is en u kunt er allerhande aparte modellen van maken, die U tot een modieuze vrouw of een modern jong meisjes zul len stempelen. Bijzonder praktisch in de garderobe van welhaast elke vrouw, ongeacht leeftijd, is een (zwart) fluwelen pakje, dat uit een rechte rok en een recht tweederde jasje bestaat, welk laatste met zwarte satijn gebiesd is (figuur 1). Een dergelijk pakje, aangevuld met parelen of een strassbijous en witte handschoenen is uitermate elegant en comfortabel. Het is en de gekozen accessoires zullen de toon zetten zonder onderscheid geschikt als mid dagtoilet en theatertenue, als cocktail geheel en voor een dinertje in de stad. Het is een van die handige toiletten, die nooit te gekleed zijn en zelden niet gekleed genoeg. In plaats van een rok- zonder-meer kan het worden voorzien van een gedecolleteerde rechte japon, waarvan het fluwelen of dunne wollen lijfje door het jasje verborgen wordt, indien de omstandigheden zulks ver gen. Van sportieve allure en geschikt als après-ski of gezellige huisdracht is het bedrukte fluwelen jak van figuur 2. Het heeft een aangebouwde capuchon, die neergeslagen een aardige halsom lijsting vormt; het bezit vijfzesde, rechte mouwen, waaronder al dan niet de mouw van een truitje zichtbaar mag zijn. Het bezit een heel brede overslag met zysluiting en is tenslotte voorzien van een schuif aan de zoom, die met behulp van een koord inge- rimpeld kan worden, opdat het jak glad om de heupen sluit. Het koord kan echter van tijd tot tijd ook ach terwege worden gelaten en het jak heeft dan de allure van een recht jas je, dat niet alleen by een pantalon maar evengoed by een rechte rok kan dienen. De rechte rok van fluweel, effen of bedrukt met een bloem- of ruitdessin, wordt deze winter als een ultramo derne rok beschouwd (figuur 3). Hy is klassiek en eenvoudig van model, spant niet strak om de heupen en kan zowel met een ochtendblouse of een fyn truitje als met een meer geklede blouse worden gecompleteerd. Hij is dus niet alleen modem, maar boven dien voor universeel gebruik geschikt. De fluwelen peignoir of housecoat of brunch-coat, of hoe U het ding ook wilt noemen, is een luxe, die ver bin nen Uw bereik ligt. En indien U een wasbare fluweelsoort kiest, is het on derhoud van zo'n peignoir minder kostbaar dan van een exemplaar, dat van tijd tot tyd chemisch gereinigd moet worden, terwijl u er „en familie" op welk uur van de ochtend of de avond beslist „gekleed" mee zult uit zien. Zeker indien U hem op een keu rige. nauwpijpige pantalon van flu weel of satijn draagt. Figuur 4 geeft een simpel, modem model weer. dat recht is en met of zonder de rolcein- tuur gedragen kan worden. De ceintuur is even onder de taille geplaatst en wordt aan de voorkant losjes over elkaar geslagen. Hetzelfde model, met of zonder ceintuur, kan ook in 't lang, i.e. voetvry worden ge maakt. Een blouse alias jak, voor 's morgens, 's middags en 's avonds, is onze laatste suggestie (figuur 5). We kozen er be drukt fluweel voor, doch effen mate riaal kan met evenveel succes dienen. Indien U een fluweel imprimé in niet te jolige kleuren kiest, kan een derge lijk model zowel sportief als gekleed stuk in Uw gardevbe z^n.. Het past namelijk evengoed al dan niet over een dun truitje by een pantalon als by een daagse of een geklede rok. Deze (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) Toen dit najaar het Guggenheifn-museum pas was opengesteld men herinnert zich de afbeelding van dit cirkelvormige gebouwdie xoij onlangs publiceerden (Red. L.D.) xoas er bijna geen inkomen aan. Vooral 's zon dags vormden zich lange rijen van mensen, die graag zo gauw mogelijk dit museum voor moderne kunst bezichtigd wilden hebben. Het moet die nieuws gierigen wel in de eerste plaats om het geböuw te doen zijn geweest, want de meeste schilderijen van deze collectie heeft men in New York reeds jaren lang kunnen bekijken. Maar dat gebouw is dan ook inderdaad heel merk waardig. Het is een van de meest visionaire scheppingen van de beroemde architect Frank Lloyd Wright en deze kunstenaar, die op bijna 90-jarige leeftijd in april van 1959 is overleden, heeft het enige grote gebouw, dat van hem in de stad New York is verrezen, nog juist voltooid kunnen zien (al was het dan nog niet ingericht Na de feestdagen, die zowel aan onze maag als aan onze portemonnee byzonder hoge eisen stellen, is het gewenst weer eens wat kalmer aan te doen en uit onze goedkopere win- tergerechten een keuze te maken. Koolsoorten, bietjes en knolraap zün dikwyis niet zo erg geliefd, maar dat ligt dan toch heel dikwyis aan de be- reidingswyze. Wanneer bv. kool in boter wordt aangebakken en dan met de deksel op de pan wordt gaarge- smoord. wanneer knolraap met een lekker kaasragoutje en bieten zorg vuldig aangemaakt op tafel worden gebracht, zal men er zeer zeker eer mee in kunnen leggen. MAANDAG: Knolraap met kaasragoüt, aard- appelpurée; wentelteefjes. DINSDAG Hete bliksem met spek; yoghurt. WOENSDAG: Stukjes lever met kool samengebak- ken, aardappelen; griesmeelpud ding. DONDERDAG Hardgekookt ei, bietjes, gebakken aardappelen; fruit. VRIJDAG: Visragoüt of goulash, ryst, veldsla; appelkoekjes (kapucyners in de week zetten). ZATERDAG: Stoofpot kapucyners, aardappelen, krabbetjes; citroenryst (van rest ryst) met vanillesaus. laatste is. zoals de daagse rok, recht en simpel, en wordt gemaakt van een mooie wollen stof of van fluweel; zelfs satyn of zware zyde kunnen dienen. Fungeert de blouse als gekleed kle dingstuk, dan wordt hy natuurlijk niet over een blouse of een trui gedragen, maar daarentegen aangevuld (of niet) met ietwat feestelyke byous. ZONDAG: Kop erwtensoep; varkenslapjes, spruiten, aardappelen; chocolade fresco. Recept: chocoladefresco. V4 1. melk, 45 gr. bloem, 2 eier dooiers, 45 gr. cacao, 75 gr. suiker, 20 gr. boter, vanillesuiker, 100 gr. hazelnoten en sucade. stukjes sinaas appel. banaan of appel. De bloem, eierdooiers en cacao poeder met wat melk tot een glad papje roeren en hiermee de kokende melk binden. De puddingmassa door laten koken tot de bloem goed gaar is en dan de suiker en overige be standdelen erdoor roeren. De pudding in een met water omgespoelde cake vorm doen en goed koud laten wor den. Op een langwerpige schotel stor ten en by het opdienen in dikke plak ken snyden. Desgewenst kan er room of gesuikerde gecondenseerde melk by gepresenteerd worden. Recept: knolraap met kaasragoüt. 1 k. knolraap, schillen, in reepjes snyden en deze in iets water gaar koken. Een gladde .dikke saus maken van 1 1. melk, 50 gr. bloem en 50 gr. boter; deze op smaak afmaken met iets zout en noot en er dan 200 gr. in blokjes gesneden belegen kaas doorroeren. De knolraap nu laag om laag met de ragoüt in een vuurvaste schotel leggen, wat geraspte kaas gemengd met paneermeel er over strooien, een paar kluitjes boter erop doen en het gerecht in de oven by bovenwarmte snel een bruin korstje geven. Overvloed van moderne werken Het belangrijkste gedeelte van dit gebouw is een stompe ronde toren van zes verdiepingen, die van boven wyder is dan van onderen. Die „omgekeerde toren van Babel" vormt de eigenlyke museumruimte. Treedt men er binnen, dan komt men ineens in een enorme hal, even hoog als de toren. Langs de wand ziet men een brede gang als een spiraal omhoog draaien in zes omme gangen. De museumbezoekers ziet men wandelen over die b? de wentelgang en de schilderijen ziet men hangen te gen de binnenwand van de toren. Wanneer de bezoekers over de bal- lustrade van hun gang kyken, zien ze dus steeds de grote centrale hal en de spiraalvormige circultatiebaan, die zij zelf op- of afgaan. Steil is die omme gang niet. maar Amerikanen zullen toch geneigd zijn met een lift naar bo ven te gaan en dan langs de spiraal naar beneden te wandelen: museum- bezoek van een leien dakje dus. De grote collectie, die Solomon Gug genheim heeft nagelaten, bestaat voor een groot deel uit moderne schilde rijen. Guggenheim, die zijn geld vooral met kopermynen heeft verdiend, is in 1949 overleden. De plannen voor dit museum heeft hij nog goedgekeurd en museum en collectie behoren thans aan een stichting De beheerders daar van zyn nu ook begonnen modern beeldhouwwerk te verzamelen en men bezit byvoorbeeld reeds negen sculp turen van Brancusi. In totaal heeft Guggenheim ongeveer 2500 kunstwer ken nagelaten, onder andere 180 schil. deryen van Kandinsky. Geen museum ter wereld heeft er méér! Het is nooit de bedoeling geweest dat dit museum de gehele verzameling ten toon zou stellen. In deze openings periode toont men in totaal bijvoor beeld slechts 134 kunstwerken en na verloop van tyd kiest de directeur. Ja mes Sweeney, dan weer een ander deel van de verzameling voor exhibitie. Dit systeem van afwisseling geeft het mu seum tevens de gelegenheid om deze moderne: kunstwerken voor lange tyd aan andere musea uit te lenen of in groepen te laten rondreizen in Ameri ka en daarbuiten. Museum-directeuren uit de gehele wereld zullen naar dit gebouw toeko men om te zien, hoe men hier licht- probleem heeft opgelost. Vele van de schilderyen schijnen te dryven op mu ren van licht en de veelal felle kleuren der moderne doeken komen daardoor hel frappant uit. Hoe men ze gehan gen heeft? Hangen is eigenlyk het woord niet. De nooit ingelyste schilde- ryen zyn in vele gevallen gemonteerd op een stalen stang, die. van de ach terwand uit. ongeveer een meter naar voren steekt. Op de voorkant van het schilderij valt diffuus, doch zeer hel der licht, maar ook van achteren valt er licht, namelijk door ramen aan de bovenzijde van de achterwand, die eveneens diffuus licht uitstralen. Schaduwen ziet men nergens. Alles is opgenomen in een wonderlyke, by- na bovenaardse helderheid. Niet élk schildery zal zo het best tot haar recht komen, maar voor de meeste moderne kunstwerken lijkt deze belichting wel goed. Gezondheid", zei mynheer Bird- lock. ,,'t zal u goed doen". Zyn opgewekte voorspelling kwam echter niet goed uit, want toen zyn metgezel een fikse slok van zyn whis ky en soda had genomen, viel hU dood neer op de vloer van de bar. Mynheer Birdlock was eerder ver- bysterd dan bang. ,,Ik begryp 't niet", herhaalde hy steeds maar weer. ,,Ik begryp het niet. Die arme Ruffins. Hij leek nog wel zo opgewekt toen we hier bin nenkwamen. Ik kende hem nog niet lang. HU leek me wel een geschikte kerel. Ik begryp 't niet De politie tastte minder in het duis ter. In de kleine hoeveelheid wisky- soda. die was achtergebleven in het gebroken glas, vond ze sporen van cyaankali. Er schenen aanvankelyk twee mo gelijkheden te zyn: de man had zélf- moord gepleegd of Birdlock had een móórd gepleegd. De fles .waaruit juffrouw Ames, de hoog-geblondeerde barjuffrouw, de whisky ha dingeschonken, en de si fon, die zy daarna had gehanteerd, werden nauwkeurig onderzocht, maar er werd geen vergif in aangetroffen. ,,Nee", zei inspecteur Grebe, ,,ik geloof niet, dat hy een man was om zelfmoord te plegen en in Birdlock zie ik geen moordenaar". Hy begon dus met het gebruike- lyke minutieuze onderzoek. Hy ontdekte, dat de overleden man twee broers had, beide plaatseiyke handelaren. Alfred Ruffins, een dro gist, en Duggan Ruffins, een druk ker. Hy ontdekte bovendien, dat Ho race Ruffins twee minder prettige eigenschappen had gehad, die zyn vrienden maar al te goed kenden en die zelden in een en dezelfde per soon worden aangetroffen: hy dronk zwaar en hy was krenterig tot op het vrekkige af. Over Birdlock, die Horace Ruffins die avond naar de bar vergezeld had, kwam Grebe maar weinig te weten. Hij woonde nog niet lang in de stad en had kamers gehuurd in het pen sion, waar Horace Ruffins had ge woond. Hy scheen niet te werken, maar betaalde de huur regelmatig en was van onbesproken gedrag. Grebe ondervroeg Birdlock uitvoe rig over de vyf minuten vóór Ruffins plotselinge dood. ,,Ik kwam hem op straat tegen", zei hy, ,,ik geloof, dat hy heeft voor gesteld om iets te gaan drinken. Hij scheen nogal tevreden met zichzelf te zijn. Hy gniffelde en grinnikte toen hy de bar binnenging, maar hy zei niet veel. Toen ik zei, dat ik weinig tyd had en maar één glas zou drin ken, begon hy te lachen en zei: ,,Ik heb maar één glas nodig. Dat zei hy: ,,Ik heb maar één glas no dig. Ik vond dat nogal vreemd, want niets wees erop, dat hy al ge dronken had en de bars waren net opengegaan. (In Engeland zyn de bars 's middags gesloten). Hij scheen het echter een heeriyke gedachte te vinden. Meer weet ik me niet te her inneren". ,,Wie gaf de bestelling op?" ,,Dat heb ik gedaan. Meestal deed hy 't echter". ,,U heeft niet met zyn glas ge knoeid?" „Beslist niet!" „Heeft u hem soms iets in zUn eigen glas zien doen?" ,,Nee, maar ik ben wel even van de bar weggeweest om met iemand te praten, die ik ken". Inspecteur Grebe begon steeds min der waarde te hechten aan de twee mogelykheden, die hy aanvankeiyk had gezien. Wat zou het motief in beide gevallen geweest kunnen zyn? Ruffins hing aan het leven. Hy was de laatste man, die er afscheid van zou willen nemen en Birdlock had niets te winnen by zyn dood. „Toch heeft iemand cyaankali in zyn whisky gedaan", dacht Grebe. „En de enige mensen, die het gedaan kunnen hebben, waren Ruffins, Bird lock en juffrouw Ames. Birdlock heeft verklaard, dat hy juffrouw Ames de whisky heeft zien inschen ken. Zelfs heeft hy nog gezien, hoe zy het glas schoonveegde. Hy besloot de twee broers van de overleden man te ondervragen. Zy waren tenslotte de enigen, die mis schien zouden kunnen weten of er iemand was, die een motief zou kun nen hebben om Ruffins te vermoor den. Horace Ruffins bleek namelyk een niet onaanzienlyk kapitaaltje na gelaten te hebben en hy had geen andere familieleden. Grebe ving ook hier echter bot. De drogist had zyn broer de laatste tyd niet meer gezien, had hem langer dan een jaar niets verkocht en riep zyn assistent om deze feiten te be vestigen. Hy was bovendien nimmer in de bar geweest, waar zyn broer was overleden. De drukker had Horace die middag wel op straat ontmoet, maar was daarna naar Londen vertrokken. Grebe ging vervolgens naar het pension, waar Horace Ruffins had ge woond en ondervroeg de eigenaresse. Het bleek, dat hy niet de eerste was, die belangstelling toonde voor de eigendommen van de overledene. „Zyn broer is hier vanmorgen ge weest", zei de pensionhoudster. „Myn heer Duggan Ruffins, bedoel ik. Hy is executeur- testamentair en zocht naar een bepaald papier, zei hy. Het had iets te maken met het testa ment". „Heeft hy het gevonden?" „Nee, maar u moet zelf maar eens gaan kykgn wat voor rommel hy heeft gemaakt. Laden heeft hy om gekeerd en overal liggen papieren op de grond". Inspecteur Grebe had meer erva ring in zoeken en na een klein half uurtje had hy een boek in de hand, Hy floot toen hy er een klein stukje papier in vond, dat als bladwyzer was gebruikt. Hy ging vervolgens terug naar het bureau om een arrestatiebevel te laten uitschryven. „En" ,zei de commissaris, „wat is het nu geweest? Zelfmoord of heeft Birdlock hem vermoord. „Geen van beide". „Dus moord?" „Ja!" „De drogist?" „Nee. De drukker. Ik heb als volgt geredeneerd: Indien de barjuffrouw en Birdlock onschuldig zyn, moet Ruffins zyn eigen whisky vergiftigd hebben. Heeft hy geen zelfmoord ge pleegd ,dan kan hy niet geweten hebben, wat hy in zyn glas heeft ge daan. Maar hy móét een gegronde reden hebben gehad om het erin te doen. Het antwoord heeft hy geluk kig zélf gegeven in zyn laatste woor den: Ik heb maar één glas nodig. Die zin was voor my de sleutel van het raadsel. Ruffins moet daar iets mee bedoeld hebben. De enige uit leg, die ik eraan kon geven, was deze: hy meende dat wat hy in zyn whisky zou doen, het overbodig zou maken die avond meer geld aan drank uit te geven. Een soort ver sterking of zoiets". De commissaris glimlachte grim mig. „Myn enige hoop was", ging Grebe verder, „dat ik by hem thuis een of andere aanwyzing zou vinden, want hy had niets van dien aard by zich. Het was een geluk voor my, dat Duggan Ruffins naar hetzelfde had gezocht, maar het niet had ge vonden". „Hier is het: met de hand gezet in een oud lettertype uit Duggan Ruf fins' drukkery. Het kan gemakkeiyk nagegaan worden. Dit strookje papier brengt de man, die het gedrukt heeft, aan de galg: „Drievoudige Versterkings Capsules. Oplossen in een alcoholische drank om de stimulerende werking ervan te versterken. Resultaat gegarandeerd. Onschadeiyk voor de gezondheid" „Ruffins zou dit gebruiken", ging Grebe verder, „op een moment dat de man, die het hem gegeven had, kilometers ver weg zou zyn. Maar hoe heeft hy de cyaankali gekregen, vraagt u zich misschien af? Wel, ik durf er alles onder te verwedden, dat hy in zyn tuin een wespennest moest verdelgen. Had Duggan vanmorgen dit stukje papier gevonden, dan had den we nooit iets kunnen bewyzen Mammie heeft een half ons oude kaas klaargezet, zien jullie wel? Daar maken we koekjes van met 2 eet lepels bloem, wat melk, ietsje zout en 1 volle eetlepel boter. Nu gaan we beginnen! De rasp ligt op tafel, Kokkie; daarmee kun je de kaas boven een kommetje raspen, maar pas op je vingers, hoor! Zeef jy de bloem op de kaas, Jan; dan zitten er tenminste geen klontjes meer in. Ziezo, nu kan Dolf er iets zout by doen en zoveel melk, dat het een heel dikke bry wordt. Ik sta al klaar met de gesmolter boter in de koekepan. We nemen allemaal een lepel bry en doen het in de pan. Dan laat ik het lichtbruin bakken, aan beide kanten. Het ruikt heeriyk! Ziezo, we zyn weer klaar dus proeven maar!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13