Olivetti RUYS Cm*. Divisumma 24 „Bemande ruimtevaart onmogelijk en onnodig" Stadsgehoorzaal staat er nog, na finales van scliookporttoernooi.... Botersmokkel leeft op! WilmS Fleet Douanediensten zijn voorbereid T opconf erentie op 16 mei a.s. 7/licfy Het kernprobleem: „terugkeer op aarde is onoplosbaar Chr. Kweekschool zegeviert in eindstrijd volleybal jongens wet 19 59 is ket alweer bfjvw af o^elo^pev?o we gaavi nu mei zV> alfevj eev> heel Wet oude qaf ons cjoecte en kutade 1 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 december 1959 Derde blad no. 29937 meamsBnm 1 hine ült-. amsterdam rotterdam den haag haarlem utrecht de schrijvende tel- en relcenmachi kantoormachines eindhoven groningen vestigingen door geheel Nederland Wegeninformatiedienst ook bij jaarwisseling Op Oudejaarsavond en tot twee uur 1b de nacht vam Oud op Nieuw zullen de medewerkers van de KNAC-Wegen- informatiedienst op hun post blijven voor het geven van informaties over de toestand van de wegen. Voor deze in formaties belle men nummer 070 61.42.41. Tijdena het vierdaags congres v de Nederlandse Jeugdbond voor Natui studie, gehouden in de Buiitensocieteit te Deventer, welke gisteravond is beëindigd, werd het hoofdbestuur voor I960 nieuw samengesteld. Er komen in 1960 zomer kampen: op Terschelling 3. Schiermon nikoog 3. Zuid-Limburg 2. Denekamp 2 en Zeeland 2 Jacht op wegpiraten (Van onze Limburgse correspondent) Sedert vorige week de boterprijzen in Nederland scherp zijn ge daald is er weer muziek gekomen in de botersmokkelhandel, want de Belgen kunnen door het prijsverschil tussen Nederland en België gemakkelijk een winst maken van f 2per kilo. In de Belgische grensstreken zijn er voor de afzet van de Nederlandse boter aan smokkelprijzen toch nog ruim voldoende mogelijkheden. Sedert vorige week is dan ook prompt de smokkelhandel in boter weer opgeleefd. Dat Belgische bestuurders van de «mokkelauto's daarbij een waaghalzerige durf tonen om door de barrière van de grensbewaking heen te breken, het koste wat het kost, blijkt ook nu weer. Snelle buitenlandse auto's worden voor de ra zende jacht langs de grenskantoren ge bruikt. De douanebeambten van de cen trale velddienst, die avond aan avond en nacht aan nacht langs de grenzen patrouilleren en de wegen scherp bewa ken, weten dat er niettemin toch steeds en geregeld smokkelauto's over de grens gaan, want het kordon van de grensbe waking kan niet zo dicht zijn of ergens is er wel een nog berijdbaar veldwegge- tje te ontdekken, dat precies het gaatje is waardoor de smokkelauto kan heen- breken. De douanediensten hebben niet temin rond Kerstmis en in deze dagen voor het nieuwe jaar langs de Neder lands-Belgische grens een drietal vang sten kunnen doen. Hef is weer raak Vorige week was het raak aan het grenskantoor Smeermaas bij Maastricht, waar een Belgische auto van het dure merk Jacquar de grensbewaking wist te verschalken: op volle snelheid joeg de wagen langs de afsluitbomen. Waarschu wingsschoten hielpen niet, de auto raas de door. De Nederlandse douane achter volgde de smokkelwagen tot in het dorp Lanaken, waar de supersnelle auto ech ter een scherpe bocht miste, tegen de gevel van een café botste en tot stil stand kwam. De bestuurder, een 21-jarige slager uit Maastricht, die wonder boven wonder slechts licht gewond werd, trachtte nog te ontkomen, maar hij kon door de eveneens gealarmeerde Belgische grens beambten gevat worden. De smokkel auto bleek 500 kilo boter te bevatten. Auto en smokkelaar werden naar Maastricht gebracht. De Maastrichte naar zit nu in de gevangenis te Tonge ren. Minder goed liep het elders af met een Belgische smokkelwagen, een sterke Amerikaanse slee, die maandag ten zui den van Weert de grens wilde passeren. De smokkelauto waarvoor de douanebe ambten nu eenmaal een fijne neus blij ken te hebben, werd gesignaleerd op het moment dat de douaneauto van de cen trale velddienst in Weert de garage ver liet. De ongewapende douane volgde de auto, welke met volle vaart over de grens ten zuiden van Weert in de rich ting van het Belgische dorp Neeroeteren trachtte te ontsnappen. In zijn vaart botste hU in deze plaats tegen een ge parkeerde auto, waarvan de twee inzit tenden, een dame met haar zoontje, vrij ernstig werden gewond. Nog schoot de smokkelauto door, maar verderop kwam de wagen klem te zitten voor een brede vrachtauto, die de doorrit volkomen ver sperde. Toen konden de Nederlandse douanebeambten, die onderweg een lid van de Belgische rijkswacht hadden op- Advertentie In onze sfeervolle SKI-HÜTTE brengen wü u een ongeëvenaarde collectie SKIKLEDING en andere WINTERSPORTBENODIGDHEDEN. SPORTHUIS HAARLEMMERSTR. 182-184, TEL. 24872 Recordjaar voor RPS Spaaroverschot 160 miljoen Voor de Rijkspostspaarbank is het af gelopen jaar gunstig geweest. Niet al leen werd de 5 miljoenste spaarder in geschreven, maar ook werd in totaal voor 160 miljoen gulden meer ingelegd dan terugbetaald. Tellen wij de bij te schrijven rente ad 66 miljoen gulden mee, dan bedraagt het inleggerstegoed op 1 januari 1960 2368 miljoen gulden. In geen enkel jaar in de geschiedenis van de RPS werd zulk een hoog bedrag aan rente ter beschikking van de spaar ders gesteld. Ook het totaal bedrag dat aan de spaarbank is toevertrouwd, is een record. Tot dit gunstige resultaat heeft het gehele jaar 1959 bijgedragen, maar voor alle spaarinstellingen vlakte in de twee de helft van het jaar de stijging af. Waarschijnlijk is dit o.a. toe te schrij ven aan de stijging van de kosten van levensonderhoud als gevolg van de droge zomer. In 1959 werd bij de RPS 810 miljoen gulden ingelegd en 650 miljoen gulden terugbetaald. gepikt om gewapende verdediging bij eventuele verzet te hebben, de wagen met 650 kilo boter in beslag nemen. Dolle rit De twee inzittenden gingen er van door, maar de Belgische Rijkswacht zag haar hardnekkig zoeken naar deze weg piraten, die tijdens hun dolle rit pas twee landgenoten hadden gewond, be loond met de arrestatie van een der smokkelaars, die de bestuurder van de wagen bleek te zijn geweest. De arres tant werd door de Belgische autoriteiten in verzekerde bewaring gesteld. De smokkelauto met lading ging naar Ne derland voor het verder onderzoek. Aan het grenskantoor onder Stramp- roy, bij Weert, was de dag tevoren zon der veel moeite een eveneens Belgische smokkelauto, ditmaal een volkswagen busje, onderschept met 200 kilo boter. Het smokkelfront is niet tot rust ge komen. Integendeel, de Nederlandse en Belgische douanediensten verwachten dat nog andere smokkelaars hun kans zullen wagen, maar de grensbewaking is erop voorbereid. Premier Kroesjtsjef heeft in brieven aan president Eisenhower, president De Gaulle en premier Maomiilan inge stemd met hun voorstel om de topcon ferentie op 16 mei in Parijs te laten be ginnen. De brieven zijn gisteren door zijn minister van Buitenlandse Zaken. Gromyko. in Moskou overhandigd aan de Amerikaanse. Britse en Franse am bassadeurs. Het nieuws is in Londen. Parijs en Washington met instemming begroet. Een officiële woordvoerder ih Londen zei, dat de Britse regering „zeer ver heugd" is. Het nieuws bereikte Washington op het ogenblik uat daar de Amerikaanse ambassadeur Alphand. de Britse zaak gelastigde Hood en de Duitse ambassa deur Grewe met minister Herter een eerste bijeenkomst hadden ter bestude ring van de vraagstukken die op de topconferentie aan de orde zullen ko men. Advertentie verslaat griep en verkoudheid BINNEN UUR. Jeugd bouwde illusies Prof. mr. dr. C. van den Bergh acht bemande ruimtevaart nu als in de toekomst niet mogelijk. Hij heeft dit uiteengezet in een televisie vraaggesprek met Bert Garthoff onder de titel: „Ruimtevaart of luchtkastelen". Het ruimte-onderzoek met kunstsatellieten, kunstplaneten e.d. is in zeer korte tijd ver gevorderd. Er zijn hoogst belangrijke resultaten bereikt. De ruimtevaart met mensen acht prof. Van den Bergh niet alleen niet mogelijk maar ook volkomen onnodig. Het kernprobleem, de terugkeer op aarde, is z.i. onoplosbaar. De snelheid van de terugval naaT de aarde, vereist de opwekking van een tegenkracht door middel van een rem- raket. Prof. Oort uit Leiden schat, dat het gewicht daarvan het honderdvoudige eist van het gewicht van de nuttige last. In plaats van een ton moet men dus 101 ton de ruimte in slingeren. De heer Vertregt van de Ned. Vereni ging voor Ruimtevaart meent, dat een raket van 36 miljoen kg van de aarde moet worden afgezonden en beschouwt dit als onmogelijk, noch met chemische krachten, noch met kernenergie, noch met elektriciteit. Luidruchtigste sportfestijn, dat Leiden kent Voor het opwekken van elektriciteit in de ruimte door de directe zonnestra ling zou een parabolische spiegel nodig zijn met een oppervlakte van ongeveer 80.000 vierkante meter en een middellijn van 300 meter. Sprekende over het Amerikaanse „Mercury-project", waarbij zeven Ame rikanen wonden geoefend voor de ruim tevaart, zei prof.. Van den Bergh, dat indien dit project zou slagen, nog niet meer bereikt zou zijn dan een minuscule verheffing in de ruimte, van millimeters in de verhouding tot de afmetingen in het heelal. Daarmee zou nog volstrekt niets bewezen zijn ten aanzien van wer kelijke ruimtevaart. Prof. Van den Bergh besprak verder uitvoerig de gevaren van onderweg. De gedachte aan bemande ruimte vaart acht prof. Van den Bergh con servatief en ouderwets, niet meer van deze tijd. De mens is zeer slecht ge schikt voor reizen in de ruimte, want hij heeft voedsel, water, en lucht nodig. De tegenwoordige elektronische automatische werkende machines ver dienen verre de voorkeur. De jeugd heeft illusies gebouwd op stripverhalen en films. Het is voor treffelijk. wanneer de jeugd met de geest in de ruimte is en op die wijze iets van de bouw van het heelal leert kennen. Maar het werk van de jeugd ligt hier op aarde, waar voor haar op allerlei gebied nog ontzaglijk veel groot werk te doen is. Op aarde zijn de velden wit om te oogsten", zo be sloot prof. Van den Bergh. (Van een onzer verslaggevers) De Stadsgehoorzaal staat er nog! Zo zouden wij ons verslag van het luidruchtigste sportfestijn, dat Leiden kent, willen beginnen om daarmee degenen, die gister avond de finales van het school- sporttoernooi niet hebben bijge woond enigszins een indruk te geven van wat er zich aan de Breestraat heeft afgespeeld. De heer W. P. Leenen, waarnemend voorzitter van de schoolsportcommis sie, moest er zijn krachtige stem he lemaal voor geven, toen hij om half acht de vele genodigden welkom heet te. Aanwezig was o.m. de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, die na afloop voor de zesde achtereenvolgende maal de prijzen uitreikte. Meer dan duizend enthou siaste supporters stonden of zaten langs de kant. een record aantal! TAFELTENNIS Twee natuurlijk uiterst nerveuze meis jes. Ans Vrielink (Sted. Gymnasium) en Jeanne Hildering (Kweekschool V. O.) zorgden voor een aantrekkelijke fi nale tafeltennis. Dank zij haar sterke back-hand, waarmee ze maar al te vaak door de weifelende verdediging van haar tegenstandster boorde, trok Jeanne uiteindelijk aan het langste eind: 2116 en 21—12. Maar bij de finale jongens tussen de DOCOS-spelers, Jacques van Veen (Ti tus Brandsma) en Flip Grimbergen (St. Bonaventura), kwamen de toeters, pa- rapluus en spandoeken pas te voor schijn. Een bijzonder vinnig gevecht ontpopte zich, waarbij al gauw bleek dat hier een sterk verdediger tegen een iets -sterkere aanvaller uitkwam. Met flitsende, grimmige smashes mokerde Grimbergen op de oersolide vesting van zijn clubgenoot, die op den duur toch niet kon verhinderen dat Flip op 2112 kwam. In de tweede set waren de rol len eohter omgedraaid. Ook al waren de aanvallen nog zo venijnig en on verwacht, Van Veen nam de tweede set 2117. De laatste partij, die dus nodig bleek, was wel uitermate spannend. De heren gaven elkaar niets toe en op 18-15 voor Grimbergen was nog alles moge lijk. Dat bleek ook wel toen de taai vol houdende Van Veen nog zowaar op 2020 wist te komen. Het werd 2222. De zaal was doodstil. Twee simpele bal letjes maken dan echter snel een einde aan het spel. Aan Grimbergen de hoog ste eer, maar het langdurig applaus dat losbreekt is voor beide overwinnaars! VOLLEYBAL Het Gymnasium was duidelijk de meerdere van haar te individueel spe lende mede-finaliste. het Christelijk Lyceum. De messcherpe service, vooral van Lumine Bouwman, die dikwijls diep in het achterveld sneed en zes Lyceïstes tot wanhoop bracht, was het gevaar lijkste wapen van de Gymnasiasten, die aan twee sets genoeg hadden: 157 en 15—9. Ploegopstellingen Gymnasium: Ans Vrielink, Suus Verhoeks, Eng Engelen burg, Honka Kroetz, Wielske Haarsma, Lumine Bouwman. Chr. Lyceum: Tineke van Dorp. Mei- nie van Rijn, Cook, van "t Hoff, Ada van Duyn, Atie Vreeken, Mary Stolp. HOOGTEPUNT Zonder enige twijfel vormden de fi nale jongens tussen de Chr. Kweek school en het Sted. Gymnasium het hoogtepunt van de avond. Striemende smashes, prachtig team-work, en goed afblokken. brachten het publiek in ex tase. Langdurige spreekkoren, gefluit en getoeter verhinderde meermalen dat er verder gespeeld kon worden. Uit blinkers in dit duel vonden wij Bas Leu- rink (Kweek) en Wim Huizinga (Gym.) die vooral aan het net doeltreffend ope reerden. De eerste set heeft de beslissing ge bracht: na een allesvergende partij scoorden de aanstaande onderwijzers de vijftien punten: 1511. Hun tegenstan ders waren kapot gespeeld. Slechts zel den verschenen deze aan het net. Tot 155 lieten de jongens van de Kweek school het komen, maar verder niet. Ploegopstelling Kweekschool: Bas Leurink. Piet van Duyvenbode, Bert van Leusden, Evert Wiermga, Hennv Eiker bout, Piet Guyt. Gymnasium: Wim Huizinga, Eric Binsbergen, Leen Guyt, Jan Brouwer, Arie Renunerswaal, Rik Meijer. Uitslagen: Tafeltennis A jongens on- geoefenden: 1. St.-Bonaventura 90 pnt; 2 Gymna sium 80: 3. Pieterskerk ULO 35. B Jongens ongeoefenden: 1. Titus Brandsma ULO 155; 2. St.-Bonaventura 85: 3 en 4. Chr. Kweekschool en UTS 80. C Jongens geoefenden: 1. St.-Bona ventura 110; 2. Titus Brandsma ULO 50. 3. Chr. Kweekschool 35. A Meisjes ongeoefenden: 1. St.-Bar bara ULO 135; 2. Meisjes HBS 45 B Meisjes ongeoefenden: 1. Maria ULO 80; 2. ULO Katwijk 55; 3. Chr. Kweekschool 50. C Meisjes geoefenden: 1. Kweekschool V.O. 60; 2. Gymnasium 35. In het Kikvorsenzevental, dat Tater- dag en zondag te Amersfoort aan een toernooi van AZ en PC deelneemt, is Siem Ouwerkerk van LZC opgesteld. Volleybalcompetitie P.W.-dames speelden gelijk tegen CSVD De PW-dames hebben in Delft de kans gehad om CSVD de volle winst af te snoepen. Met 1215. 159 en 8—15 boekten zij een alleszins verdiende set- voorsprong. Een voorsprong die in de allereerste plaats we;d behaald dank zij een in tegenstelling met vorige wed strijden weldadig aandoende vecht lust. Ballen, die doorgaans voor de tegenpartij punten opleverden werden nu geretoureerd. En dan mocht CSVD in de aanval enkele keurige smashes door de PW-linies jagen, de Leidse vechtlust bleef onaangetast. CSVD leek in de laatste set verloren, zonder over tuiging als het spel va.n de Delftse dames was. PW kwam 21 voor te staan, behield die voorsprong totdat bij 65 CSVD aan serve kwam De ene na de andere treffer belandde in het Leidse veld. Time-outs haalden niets uit. In een oogwenk had CSVD de dreigende nederlaag naar een punten verdeling omgebogen. Het werd in de laatste set het vertwijfeld verweer van PW ten spijt 159 voor CSVD. Niettemin van PW een goede prestatie. DAMMEN Bom alleen aan leiding in Amsterdam's toernooi Gisteren is het internationaal dam- toernooi in Amsterdam voortgezet. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: J. MetzF. Gordijn 11. B. DukelR. Del hom 11, A. GuignardG. Aubier 02, J. BomP. Bergsma 11. De uitslagen van de zesde ronde zijn: F. Gordijn—P. Bergsma 02, G. Aubier J. Bom 11, R. DelhomA. Guignard 1—1, J. Metz—B. Dukel 1—1. De stand na zes ronden is: 1. Bom 8 pnt., 2., 3. en 4. Gordijn, Bergsma en Dukel 7 pnt., 5, 6 Metz. Delhom 6 pnt., 7 Aubier 5 pnt en. 8. Gurnard 2 pnt. In de jeugdgroep heeft onze stadge noot Van Leeuwen met 7 punten de lei ding voor Cazenier en De Jong, die met 5 punten de 2e en 3e plaats delen. SCHAKEN Hoogovenschaaktoernooi Voor het internationale Hoogoven schaaktoernooi te Beverwijk van 7 t/m. 17 januari a.s. is de internationale damesgroep als volgt samengesteld: mevr. Fenny Heemskerk (Amersfoort), mevr. Roodzant-Glimmerveen (Rotter dam), mevr. C. Vreeken-Bouman (Schie- dam), mevr. A. v .d. Veen-Baas (Am sterdam», mevr. H. G. Timmer (Den Haag), en de buitenlandse deelneem sters: Lubica Bacic (Zuid-Slavië) Bri- gitta Sinka (Hongarije), Catarina In Bonn gaan de ogen eindelijk open (Van onze Westduitse correspondent Langzaam maar zeker begint te Bonn en Dusseldorf begrip te ontstaan voor de eis van joodse en vakbonds zijde in de Bondsrepubliek om nu eens doortastend op te treden tegen de reeks kleine neo-nazistische organisaties, die in de Bondsrepubliek weliswaar niet welig tieren, maar die af en toe, wel zeker tekeer gaan alsof er sedert 1945 niets is veranderdZo houdt men zich te Dusseldorf in het bijzonder bezig met de zeer kleine, maar ook zeer luid ruchtige ..Ludendorff-beweging", die haar zetel te Wuppertal heeft. Hoewel zij weinig leden heeft, wist zij de laat ste tijd de aandacht op zich te vesti gen door een reeks opruiende medede lingen. Zij noemt zich naar de Duitse generaal Erich Ludendorff. die van 1865 tot 1937 leefde. Ludendorff werkte tijdens de eerste wereldoorlog nauw samen met Hindenburg en gold toen als een militair genie. Hij kreeg des tijds grote invloed op de militaire en politieke zaken in Duitsland en wist zelfs een Rijkskanselier de laan uit te sturen. Na de eerste wereldoorlog sloot hU zich al spoedig aan bij de nazi's, nam deel aan Hitiers mislukte Putsch van 1923, maar begon tenslotte later ,,voor zichzelf" met een .Germaanse heidenenbeweging". Hij geldt ook van daag de dag in Duitsland voor velen nog als de sterke man met vele aan trekkelijke ideeën. De Ludendorff-bewe ging staat evenwel qua grootte bepaald in de schaduw van de D.R.P., die on geveer 16.000 leden heeft, verspreid over geheel de Bondsrepubliek, die haar leiders voornamelijk uit kringen van voormalige hoge nazi's heeft ge- recruteerd. De D.R.P.-leider Meinberg bijvoor beeld is een ex-SS-Obergruppenführer Hij is adjudant van de voormalige SS- chef Himmler geweest. Onder Mein berg staan lieden als Von Thadden, de voormalige staatssecretaris van Goeb- bels, Naumann en andere SS-ers, oud militairen en dergelijke Er druppelen helaas nog altijd anti semitische gevallen de Westduitse open baarheid binnen. Zo ontving de enige joodse ingezetene van de kleine stad Seligenstadt in Zuid-Duitsland. de 85-jarige Isaak Hamburger, dezer da gen een anonieme brief. Deze oude man heeft jarenlang in het Duitse concentratiekamp te There- sienstadt gevangen gezeten. Zijn fami lieleden werden door de nazi's ver moord. In de brief schreef de anonieme schrijver, dat alle joden schurken zijn. Gedreigd werd dat Hamburger en zijn geloofsgenoten gekruisigd zouden wor den De tijd van een nieuwe jo- novic (Zuid-Slavië) Chaude de Silans I denvervolging zou .aldus de brief, ko- (Frankrijk) en Louise Loeffler (België).1 men als Adenauer dood was hfeu w jaartje kopen d l VI02^] 0 O 0 4 if X lief was een mooi ew qoed jaar voor de «arme vjucMtelfnijen.. We beqinnen nu wet een schone lef.. (-t-een rond qetaf veel qeluk... ev?ook Sterkteiv» teder qeval/

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5