Anderhalve eeuw in dienst der kerk C. F. Lardee gisteren overleden Sinds 1949 lid van de Leidse raad li College van kerkcolleetaiiten der Leidse lierv. gem. 150 jaar Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 december 1959 Tweede blad no. 29937 Na een langdurig ziekbed is gister- ling voor het jeugdwerk toonde hij mede avond in de ouderdom van 58 jaar overleden de heer C. F. Lardee, sinds 1949 lid van de raad en een bekend fi guur in de kring van het Leidse speel tuinwerk. C. F. LARDEE De heer Lardee, die in 1901 te Leiden werd geboren, exploiteerde vele jaren een kappersbedrijf in de De Genestetstraat. Nadat dit bedrijf in 1955 in andere han den was overgegaan trad hij in dienst van het Departement van Binnenlandse Zaken, afdeling Bescherming Bevolking, als buitendienstassistent voor de A-kring Leiden. In 1949 nam de heer Lardee, die bijna 25 jaar voorzitter was van de Leidse afdeling „Ons Belang" van de Ned. Kap- persbond, voor de P.v.d.A. zitting in de Leidse raad. Tijdens zijn raadslidmaat schap legde hij steeds grote belangstel ling aan de dag voor zaken betreffende het jeugd- en speeltuinwerk. In 1928 kwam mede onder zijn toe doen de Speeltuinver. „Westerkwartier" tot stand, terwijl hij ook een groot aan deel heeft gehad in de oprichting van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen. Na vele jaren aan beide verenigin gen leiding te hebben gegeven, werd hem zowel van „Westerkwartier" als van de Leidse Bond van Speeltuinverenigin gen het ere-voorzitterschap aangeboden. Direct na de oorlog werd wederom op de organisatorische talenten van de heer Lardee een beroep gedaan en werd on der zijn leiding de Buurtveren. „Haag- wegkwartier" opgericht. Zijn belangstel door zijn voorzitterschap van de Leidse Jeugd Recreatie, terwijl hij ook zitting had in het bestuur van de Leidse Jeugd Actie. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal maandagmiddag a.s. om halfdrie op de begraafplaats Rhtfn- hof plaats vinden. Als opvolger van de heer Lardee in de raad komt de heer Fakkel, voorzitter van de Coöperatie „Vooruit" in aanmerking. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN Bij beschikkmg van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 december 1959 tot en met 30 november 1960 tot weten schappelijk hoofdambtenaar bij de bibliotheek dr. Th. G. Th. Pigeaud en voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot weten schappelijk hoofdambtenaar voor de anorganische scheikunde dr. M. J. Voorn, thans wetenschappelijk ambte naar lste-klasse. Mr. D. J. Gorter en mr. ir. J. Wes- tra, beiden alhier, zijn benoemd tot leden van de examencommissie 1960 voor de akte Nijverheidsonderwijs NI. Medische Dienst Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Wijkverpleging zuster Hoogvliet, Kom van Aaiweg 7, Leiderdorp, telef no. K 1710 - 24909. Warmond Dokter A. W. Bots, Voor hout ,tel. K 2532 - 7393. Wijkverpleging: zuster Meyssen, Kerkweg 17A, telef. no. K 2532 - 7796; zuster Knijn, Park laan 35, tel. K 2532 - 7534, Sassenheim. Voorschoten Dokter T. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 2520. Van 1 januari 's avonds 6 uur tot 2 januari 's avonds 6 uur dokter T. van Schaik, Juliana van Stolberglaan 62, tel. 3344. Wijkverple ging: Gezondheidscentrum, tel. 2177. Oegstgeest Dokter Reteriiik, tel. no. 20394. Lezers schrijven AUTOMATISCH-BEWAAKTE SPOORWEGOVERGANGEN AFDOENDE BEVEILIGING? De put is m.i. niet gedempt met auto matisch beveiligde spoorwegovergangen, want daarmee kan het kalf nog ver drinken! De heer Schrijvers meent dat het genoegzaam bewezen is dat de automatische beveiliging met halve slag bomen veilig functioneert. Meerdere malen heb ik voor defecte automatisch beveiligde spoorwegover gangen staan wachten. Jammer genoeg dus kan ik en vele met mij, incluis de nog in de het spoor- wegwaohtershuisje aan de Vink wonen de spoorwegwachter het bewijs van goed functioneren niet onderstrepen. Toen de trein al lang gepasseerd was, bleven enige maanden geleden des avonds de halve bomen gesloten, terwijl de rode knipperlichten functioneerden. Meerdere automobilisten met mij heb ben met verontwaardiging een tijd staan wachten, waarna de gealarmeer de Rijkspolitie met behulp van enkele burgers de bomen omhoog moesten du wen en het verkeer veilig de over weg overleidde. Met elkaar waren we het er over eens, wie het gelag zou moeten betalen, indien de bomen open zouden hebben gestaan en de knipperlichten niet functioneer den. De NS zeker niet. Aan de overweg in Voorschoten is mij daarna dit echter wel overkomen met nog de gelukkige omstandigheid dat de rode knipperlichten functioneerden! Het zou te ver voeren hier verder op in te gaan en daarom vraag ik mij af als deelnemer van het verkeer wat de oplossing moet zijn. Hoogachtend, K. Neuteboom. (Iedere machine kan, evengoed als ieder mens, wel eens falen. Bij de auto matische overwegbeveiliging is de appa ratuur echter zo geconstrueerd, dat een falen betekent dat de bomen gesloten worden of blijven. Daardoor wordt hier juist een bijzonder goed gewaarborgde veiligheid bereikt. Uiteraard gaat dit ten koste van de verkeerssnelheid, want het wegverkeer is dan nodeloos gestagneerd. Maar snelheid en veiligheid kunnen nu eenmaal twee tegenstrijdige belangen zijn. Overigens mogen aldus gesloten bomen slechts door (automatisch ge waarschuwde) spoorbeambten of door de politie op gezag van de spoorwegen opengesteld worden, nimmer door de weggebruikers. De verkeersvertraging door dergelijtke voorvallen is slechts een fractie van de tijdwinst voor het verkeer door het gebruik van automa tisch werkende overwegbomen, Redactie Leidsch Dagblad). Advertentie \WITTE TANDEN De heer P. W. Erkelens, Da Costa- straat 45, één van de oudste ridders in de Militaire Willems Orde, hoopt zondag tachtig jaar te worden. Leidse veemarkt in 1959 AANVOER STEEG MET 7443 DIEREN De totale aanvoer op de Leidse vee markt bedroeg dit jaar 189.261 (v.j. 181.818), een stijging van 7443 dieren. Vooral de aanvoer van schapen (in 1959 98.379 en v.j. 90.050) heeft dit ge tal gunstig beïnvloed. De aanvoer op de vette varkensmarkt (dinsdag) bleef door velerlei omstandigheden beneden die van vorig jaar. Hij liep van 8667 naar 7180 dieren terug. De aanvoer van run deren bedroeg 33.488 (v.j. 33.178), van varkens, schrammen en biggen 49.483 (v.j. 49.177), van paarden 74 (v.j. 48) en van geiten 657 (v.j. 698). CORRESPONDENTIE N.N. te L. De foto van de klokken, welke wij gisteren bij de kerkdiensten publiceerden, is afkomstig uit Zwitser land, maar uit welke plaats is ons niet bekend. DOOPSGEZINDE GEMEENTE De oudejaarsavonddienst in de Doops gezinde kerk, waarin dr. S. L. Verheus zal voorgaan, begint hedenavond niet om zeven uur, doch om half acht. Geval van propaganda tegen Russische regering ontdekt De Russische veiligheidspolitie heeft kortgeleden een geval van anti-rege- ringspropaganda ontdekt, zo meldt het blad van de Russische spoorwegarbei ders „Goedok". Een zekere Semjon Mossaref, die werkte aan een spoorlijn in de Oekraine, schreef anti-regeringsleuzen op schrift blaadjes, die hij per post verzond. In de brieven verzocht hij de geadresseerden de leuzen op papier te vermenigvuldi gen en verder te verspreiden. Mosaref is echter niet voor een recht bank gedaagd. Hij moest slechts op het plaatselijke politiebureau komen, waar hem een schrobbering werd toegediend. Hij is voorts onder toezicht van zijn ka meraden geplaatst, aldus „Goedok". Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN. Beroepen te Boleward T. J. Hagen, Evan- gelisatlepredikant te Deventer. Te Stad aan 't Haringvliet A. van der Zwaag, kand. te Groningen. Bedankt voor Berltkum R. Petersen te Oudemlrdum. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Leeuwarden G. Brongers te Groningen-Zuid. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Halluan de dames J. Gorter te Terhorne, M. J. van Hamel te Workum en N. van der WijkKlaasen te Uithuizen CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Sint Jansklooster M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. Fokker,, Friendship" naar Duitsland De Fokkerfabriek op Schiphol heeft een F-27 „Friendship" afgeleverd aan het Duitse handelsconcern Helmut Hor ten. In de loop van gisteren is het twee- mo^orig schroef turbinevliegtuig, dat als directievliegtuig is ingericht en voorzien is van de modernste radio- en radarap- paratuur, naar Dusseldorp vertrokken, waar het toestel wordt gestationeerd. Deze F 27 is het eerste verkeersvlieg tuig sinds vele jaren, dat door Nederland aan Duitsland werd geleverd en tevens de 28e „Friendship", die door de Fokker fabriek werd afgeleverd. Kindje in box gestikt Gisterochtend is een ruim 13 maan den oud zoontje van de familie Lesger uit de Nieuwe Leliestraat te Amster dam in de binnenkant van een kinder box met zijn truitje aan een haakje blij ven hangen, waardoor zijn keeltje werd dichtgesnoerd. De moeder trof enige tijd later de baby levenloos in de box aan. Een geneesheer, wiens hulp werd inge roepen, kon slechts de dood constateren. Bouw bejaardencentrum Dè bouw van het bejaardencentrum op de hoek van de Churchilllaan en de Corn. Schuytlaan is gegund aan de N.V. Aannemingsmaatschappij ,.Pana- gro" te Warmond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Arie Jannes Koert, zn. v. K. Schuil en G. J. Griffioen; Eddy, zn. v. W. F. van Tongeren en C .den Oude; Bianca, dr. v. M. Atteveld en M. Colla; Catha- rina Wilhelmina. dr. v. K. Ravensber- gen en S. C. C. de Wolf; Adrianus, zn. v. W. G. de Jong en A. P. Nieuwpoort; Marius Franciscus Samuel, zn .v. M. F. Boot en J. van Oosten; Louis, zn. v. D. J. Ramp en L. W. Schrijver; Jo hanna Carolina Wilhelmina, dr. v. J. T. Fuchs en C. L. Cival. GETROUWD: C. M. Bungenberg de Jong en A. M. Douwes Dekker. OVERLEDEN: W. J. A. Gertenaar, 7 jr., zoon; F. Ekkel, 86 j.. echtgenote van B. Frank; M. de Tombe. 91 j., weduwe van J. W. L. van den Dop; S. van den Berg. 64 j., man. Officiële publikaties INZAMELING HUISVUIL Op nieuwjaarsdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men wordt verzocht op die dag geen emmer aan de openbare straat te plaat sen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen. welke gewoonlijk op vrijdag wor den bediend, zal nu plaats hebben op dinsdag 5 Januari 1960. De directeur Gem. Reinlglngs- en Omtsmettlngsdrtenst Verzuimt men zijn plicht dan f. 1.— boete Morgen is het 150 jaar geleden, dat het college van (kerk)collec- tanten der Leidse hervormde gemeente door de toenmalige gemeente commissie als kerkelijk college werd erkend en 's zondags in de kerken werd belast met het inzamelen der collecten ten behoeve van de openbare eredienst. Hoewel thans, mede onder invloed van de invoe ring van de nieuwe kerkorde, het woord „lekenapostolaat" meerdere inhoud en bekendheid verkregen heeft, hebben nu reeds anderhalve eeuw geleden de oprichters van dit collége aan dit apostolaat gestalte gegeven. Zij wensten zich zij het op een ondergeschikte plaats in de eredienst in dienst van het werk der kerk te stellen. Sindsdien zijn 150 jaar verlopen. Jaren, waarin de leden van dit college iedere zondag trouw op hun post waren. Bestond het college, waarvan de leden volgens rooster een aantal opeenvol gende zondagen het zijn er in de regel acht dienst doen, aanvanke lijk uit zeventien collectanten, thans zijn dit er 27, hetgeen verband houdt met de uitbreiding van het aantal ker ken, resp. aula's, waarin 's zondags een dienst wordt gehouden. Indien men, anders dan om gegronde redenen,, 's zondags in een dienst ver stek laat gaan, staat daar een boete van f. 1.- op. Een bepaling, welke overigens in de loop der jaren nog maar zeer wei nig moest worden toegepast. Men is trouw en volhardend in het vervullen van zijn plicht! Vele leden van dit jubi lerende College, temidden waarvan een hechte vriendenband is ontstaan, hebben reeds hun zilveren jubileum achter de rug. Het oudste erelid, de thans 71-jari- ge heer A. Bernard, heeft zelfs veer tig jaar zijn krachten aan het College en daarmede aan de kerk gegeven. En ook thans, bij de viering van dit 150- jarig bestaan, heeft het College drie zil veren collectanten in zijn midden, t.w. de heren J. van der Reyden, H. de Nie en F. van Leeuwen. ZIN VOOR TRADITIE In niet minder dan 75 artikelen, waar van er vele dateren uit de tijd, dat het College werd opgericht, is aangegeven, waaraan een ieder zich moet houden. Eenmaal sterk vasthoudend aan tradi ties, leidt dit soms tot zeer bijzondere situaties. Werd - nu 150 jaar geleden be paald - „dat de convocatiebiljetten min stens 24 uur voor een te houden verga dering door een bode bij de leden wor den bezorgd", ook thans wordt hieraan nog de hand gehouden. Van de PTT moet men „Anno 1960" in deze kring nog niets hebben Er komen nog meer wonderlijke be palingen uit het jaar van oprichting voor. Zo is bijv. de secretaris op iedere vergadering verplicht om nota te nemen van de te laatkomers (f. 0.10 boete), als ook van het heengaan der leden voor het sluiten der vergadering (f. 0.10 boe te). Verder moet de voorzitter er zorg voordragen, dat een vergadering steeds om circa elf uur eindigt. Voorts staat in artikel 4 te lezen .dat houders van kof fiehuizen en bierhuizen en slijters of tappers van sterke drank geen lid van het College kunnen zijn". Is men zonder kennisgeving op een geconvoceerde ver gadering, dan heeft men al weer een boete van vijftig cent te pakken. Iede re collectant, die dienst doet, moet in het bezit zijn van een cachet - stempel voorzien van zijn initialen - en een sleu tel, teneinde de gecollecteerde gelden te verzegelen en op te bergen. Heeft men cachet en/of sleutel niet bij zich. dan volgt een boete van resp. f. 0.50 of een kwartje. HOGE HOED EN ZWARTE DAS Gaat men tijdens de uitoefening van zijn functie niet volgens de voorschrif ten gekleed: zwarte jas, donkergrijs ge streepte pantalon, zwarte das en hand schoenen, dan kan men ook rekenen op een „bonnetje" van f. 0.50. Bovendien is het dragen van een hoge hoed bij het verlenen van assistentie bij schaalcollec- ten verplicht. Al deze boeten - het valt son^s erg te gen - alsmede de maandetlijkse contri butie komen ten bate van het jaarlijkse uitstapje van de collectanten. VERKIEZING VAN LEDEN Ook voor de verkiezing van leden van het College houdt men in deze kring nog aan een bepaling anno 1810 vast. Gaat men akkoord met de voorgedragen per soon dan levert men een blanco stem briefje in. Heeft men bezwaar tegen een naar vorengebrachte kandidaat, dan blijft het blanco stembriefje achterwege, Het jubilerende College. Zittend v.l.n.r. de heren G. H. Plekkringa 2de secretaris, J. M. E. Masurel secretaris, H. Foks voorzitter, H. de Nie penningmeester en J. v. d. Reijden vice-voorzitter. doch deponeert men een gulden in de stembus. Is er één gulden aanwezig, dan wordt de kandidaat afgevoerd. Deze komt dan in twee jaar voor een vaca ture niet in aanmerking. Door vast te houden aan deze negentiende eeuwse op vatting „der vaderen" kan een gekozene - zo redeneert men - er verzekerd van zijn, dat hij door al zijn mede-collectan ten, er bestaat immers een grote een stemmigheid, gaarne wordt geaccepteerd. Nam het College in de eerste tiental len jaren van zijn bestaan - eerst in 1854 werd het College van Collectanten der Ned. Herv. Diaconie opgericht - een uitzonderingspositie in, in de loop der jaren is tussen beide Colleges een harte lijke vorm van samenwerking ontstaan. Vele veranderingen hebben zich in deze anderhalve eeuw van dienst aan de kerk nagenoeg niet voltrokken. Slechts de overgang van de lange naar de korte „middelen" - de collectezak met stok maakte plaats voor het handige door geef zak je - vond geruime tijd geleden plaats. Werd het College, waarvan het presidium thans in handen is van de heer H. Foks. in 1810 door de toenma lige Gemeentecommissie aangesteld, thans profiteert het voor deze Commis sie in de plaats gekomen College van Kerkvoogden al weer vele jaren van zijn trouwe en volhardende dienstvervulling. 5 JANUARI RECEPTIE IN PIETERSKERK In verband met dit 150-jarig bestaan wordt dinsdagavond a.s. van 7.30 uur tot 9 uur in de consistorie van de Pieters kerk een receptie gehouden. Tevens be staat dan de gelegenheid om de heren Van der Reyden, De Nie en Van Leeu wen te complimenteren met het feit, dat zij 25 jaar van dit College deel uit maken. VOLHARDING Gaarne wil ik als voorzitter van het College van Kerkvoogden van de Hervormde Gemeente te Leiden in het openbaar gewagen van de grote waardering, welke ik heb voor het werk van het College van Kerkcollectanten. Eén van de kenmerken van de oudste christelijke gemeente was volharding. Door het volharden ontwikkelde die gemeente een kracht, groeide gestadig en had zij werfkracht. Een stukje volhar ding vind ik terug bij de leden van dit jubilerend College. Vrijwillig, spontaan en met grote trouw ver richten zij hun arbeid. Ik hoop van harte, dat mede door deze arbeid bouwstenen worden aange dragen voor de toekomst. Veel moet er in de komende jaren door Hervormd Leiden" verricht wor den en het zal mede voor de heren kerkcollectanten een taak zijn om hieraan krachtig steun te verlenen. Dat ik bij voorbaat weet. dat ik hieraan niet behoef te twijfelen, stemt vreugdevol. Ik wens de leden bij de herdenking van het 150-jarig bestaan van hun College van harte toe, dat het herdenken tevens een versteviging van hun werk zal betekenen en dat zij dit werk met vreugde zullen blijven verrichten tot opbouw en uitbouw van de gemeente van Christus te Leiden. D. v. d. KWAAK.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3