Y tifT 1960 TERU GBLIK VRAAGTEKEN? Met een enkel woord Onze beste wensen in Uw fotohandelaar ook in het komende jaar Nederlands vorstenpaar naar België Agenda DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 WANNEER men de gebeurtenissen van dit jaar in grote lijnen over ziet, springen enige punten dui delijk naar wren: de althans voor het ogenblik veibeterde verstandhouding tussen Washington en Moskou, de agres sieve houding van Rood-China jegens zijn buren en de snelle ontwikkeling van het nationalisme in Afrika. De volgorde in deze trits is betrekkelijk willekeurig. Het is bijv. denkbaar, dat het tweede punt, Pekings geldingsdrang, in het licht van de verdere evolutie de beide andere in belangrijkheid verre zal blijken te overtreffen. Ook is het moge lijk, dat achteraf een evenement van, naar het thans schijnit, weinig of geen belang „het feit van het jaar" zal blij ken te zün geweest. Hoe dit zij, naar het inzicht van het ogenblik is bovenge noemd trio van meer betekenis dan bijv. de onafhankelijkheid van Cyprus en de verkiezing van aartsbisschop Makarios tot eerste president van deze eiland republiek. Zo zou er meer te noemen zijn. dat wel de aandacht trok zonder echter van doorslaggevend belang te zijn: het uittreden van Irak uit het „pact van Bagdad", dat dientengevolge de nieuwe naam van „Cento" kreeg, de staalstalking in Amerika, de vermeerde ring van de „Verenigde Staten" met Alaska en Hawaï (49ste en 50ste staat), de opening van de St..-Laurens-zeeweg of de verandering van regime op Cuba, waar Batista plaats moest maken voor Fidel Castro. ER kan in korte tijd heel wat gebeu ren. .Zou men niet met ongelovige ogen aangekeken zyn, als men een jaar geleden voorspeld zou hebben, dat vice-president Nixon naar Moskou zou reizen, Ruslands „koopman no. 1", Mikojan, in Amerika zou vertoeven en vooral dat Rroesjtsjef zelf een kijkje zou gaan nemen in de burcht van het .kapitalisme"? Toch zijn dit voorvallen, die de smaak en de kleur van dit jaar voor een belangrijk deel bepaald hebben. Wat de achtergrond is van deze specta culaire ontwikkeling, laat zich slechts gissen. Is er, zoals sommigen menen, in de Sóvjet-Unie een langzame maar niet tegen te houden rijping der geesten aan de gang, die in de richting van meer democratie gaat? Er zijn er, die volhou- den, dat Stalin net op tijd is overdeden om een verschrikkelijke uitbarsting te voorkomen en dat Kroesjtsjef thans genoodzaakt is doorlopend concessies te doen om de ontevredenheid de baas te blijven. In elk geval is het onloochen baar, dat, na veertig jaar bolsjewistisch regime, de boeren in de Sovjet-Unie nog altijd niet genezen zijn van zo iets af schuwelijks als verlangen naar eigen bezitDit soort binnenlandse span ningen kan zeer wel zijn invloed doen gelden op de buitenlandse politiek, zoals dat trouwens ook, in veel sterkere mate zelfs, in communistisch China het geval schijnt te zijn. DE toenadering tussen Washington en Moskou enerzijds en de agressi viteit van Peking anderzijds liggen mogelijk dichter bij elkaar dan het lijkt. Tal van commentators, met een beroeps politicus als de Franse president De Gaulle aan het hoofd, zijn namelijk van oordeel, dat het Kremlin zich niet hele maal op zijn gemak gevoelt over de grote buurman in het oosten, ook al zijn er ideologische banden. Die laatste mag men vanzelfsprekend niet onderschat ten, integendeel zelfs. Maar naast de interne ontevredenheid in de Sovjet- Unie kan men ook een zekere latente spanning in de verhouding met Rood- China beschouwen als een factor, die Kroesjtsjefs standpunt ten opzichte van de Westelijke wereld helpt bepalen. De Russische premier zou bijv. meer dan hij openlijk heeft laten blijken, verontrust zijn over de grensincidenten tussen China en India en zelfs zou hij, als het er op aan kwam. niet aarzelen om op te treden als verdediger van het land- van-Gandhi-en-Nehroe. En dat na tuurlijk niet uit geestelijke verwant schap maar enkel en alleen uit overwe gingen van machtsevenwicht. Bovendien weet Kroesjtsjef zelf het beste, dat de oostelijke grenzen van zijn land wel door hemzelf als vaststaand worden be schouwd, maar niet door het bewind in Peking WELKE verklaring men ook gevon den meent te hebben, zeker is, dat het begrip „koude oorlog" hoe langer hoe meer op de achtergrond is geraakt. Maar betekent dat nu, dat, in één jaar tijd, alles koek en ei is ge worden tussen Amerikanen en Russen? Men weet wel beter. Zeker, er is thans een topconferentie in zicht gekomen, de Zuidpool is tot een soort „vredesgebied" verklaard en zelfs in de Verenigde Naties laat de Sovjet-Unie van tijd tot tijd bemeiken, dat zij wat vriendelijker gezind is, zoals bijv. bij de stemming over een resolutie inzake Algerije. Maar anderzijds verzuimen de Russen niet om van de „geest van Camp David" waar Eisenhower en Kroesjtsjef dit jaar een vertrouwelijke 'bespreking hadden een uitleg te geven, die sterk-propagandis- tisch gekleurd is. Toen het Westen on langs de kwestie-Hongarije aansneed, werd dit van Russische zijde gekriti seerd als „in Strijd met de geest van Camp David". Waarop de Amerikaanse afgevaardigde terstond antwoordde, dat daarmee niet bedoeld wordt „een slaap middel voor mensen in de democratische landen"! Een opmerking, die hout sneed maar waarvan de strekking blijkbaar niet helemaal past in het schema, dat de Russen voor ogen staat.. Die probe ren in het „Vredestheater" voor een dubbeltje op de eerste rang te zitten: veel ,.baet" voor weinig „oost". ZO eindigt dus het jaar 1959 met een redelijk uitzicht op de nieuwe tijd kring zonder evenwel de zekerheid te bezitten, dat er in 1960 inderdaad spijkers met koppen geslagen zullen wor den. Er blijft een eindeloze reeks vragen open. Hoe zal bijv. Rood-China, dat dit jaar een openlijke opstand in Tibet met grof geweld neersloeg en aanspraak maakte op een gebied van meer dan 100.000 km2 aan de noordgrens van In dia, zich verder gedragen? Betreft het hier een uiting van jeugdige overmoed van een nieuwe zelfbewuste staat of gaat het om de eerste symptomen van een explosie, die een gevolg is van een bestuur, dat faalt tegenover de noden der reusachtige bevolking? Vast staat, dat Peking door zijn optreden aan de grenzen zijn aanvankelijk krediet in een groot deel van Azië met één slag heeft verspeeld, zoals ook blijkt uit de wijze waarop Aziatische landen thans hun stem bepalen in de Verenigde Naties. Waren zijn voorheen gemakkelijk te vin den voor een anti-Westerse (in hun ogen: „anti-koloniale") keuze, thans doen zij het wat voorzichtiger aan. Rood-China heeft hun geleerd, dat het nieuwe, revolutionaire nationalisme zijn schaduwzijden heeft! ER is trouwens nóg een factor, die de Aziaten wat kalmer doet optreden dan bijv. de Afrikaanse landen. Eerstgenoemden hebben ontdekt, dat zelfstandigheid maar een zeer betrekke lijk voordeel is, omdat de nieuwe vrij heid althans in het begin weinig meer betekent dan héél hard werken om het hoofd boven water te houden. Vandaar (Van onze t.v.-medewerker) De VARA had voor haar laatste zend- avond wel haar best gedaan, maar meende dat het best te doen door zo veel mogelijk stof te bieden, daarbij de kans lopend een overladen „elck wat wils"-collectie als resultaat te boeken. Daarin is ze dan wel geslaagd, maar het is voor ons geen vraag meer dat be perking en zelfbeheersing de onderdelen beter tot hun recht hadden doen komen. Dat dr. L. de Jong een jaaroverzicht zou bieden, lag voor de hand, maar in stede van één onderwerp uitputtend te behan delen, moest hij een lijst van vijf af werken. We menen ons ontslagen te achten van inventarisatie en analyse, omdat de dagbladen de eigen wereld- balans wel zullen opmaken. Hierin schuilt allerminst geen kleinering van de spreker, die verantwoord en beheerst tewerk ging. De „Spiegel der Kunsten" was opgehangen aan de gedachte oud- en-nieuw en sprong niettemin van Me xico en Homerus via clownerie naar de jazzmuziek, een tamelijk grillig avon tuur. Maar dat was nog niets vergele ken bij Bruce Low, die kennelijk zo'n waarde hechtte aan zijn toevallige ont moetingen van het laatste halfjaar, dat hij ze allemaal om zich heen wenste. Zo als daar waren hengelaars, die fluitis ten bleken, een bergbeklimmer, die hout snijder was, een toeriste, die zong en een danseres, die de mimiek niet minder dan haar benen beheerste, alles mischien in teressant, maar teveel en te lang, dus wederom overdaad en zonder innerlijke waardij. Zo waren we al wel aan het dozijn onderwerpjes toe, toen „het" on derwerp kwam. Dat was dan het aan de orde stellen van de vraag „ruimtevaart of luchtkasteel". Of eigenlijk was het geen vraag, maar al van de aanvang af een constatering. Want het was al wel uit een eerdere uitzending bekend, dat professor Van den Bergh de (bemande) ruimtevaart een luchtkasteel vindt. Niettemin stelde Garthoff het toch discutabel, maar hij kon wel haast niet anders doen om het gesprek op gang te brengen. Toen dat eenmaal het geval was, werden de kijkers getrakteerd op één der meest boeiende vertoningen (het wordt zonder een zweem van spot ge schreven) die voor zover ons geheugen en onze ervaring strekt ooit in de Ne derlandse t.v. tot stand kwam. Niet al leen, dat één der beste interviewers aan bod was. ook de ondervraagde behoort tot de sterkste persoonlijkheden, die uit gesproken meningen heeft, deze met een scherp intellect heeft overdacht en na jaren docentenervaring zich de kunst heeft eigen gemaakt de ingewikkeldste zaken helder en duidelijk en dus zonder geleerdheidsvertoon uiteen te zetten. Het was een waar genot, dat zich in een be spreking niet laat reconstrueren. Ge noeg is een paar eindconclusies te ver melden, n.l. dat bemande ruimtevaart onmogelijk en onnodig werd geacht, het „re--entryprobleem onoplosbaar lijkt, het hele bemanningsvraagstuk eigenlijk ge baseerd is op conservatisme, omdat elec- tronische apparaten eenvoudiger, gevaar- lozer en goedkoper zijn. Meer dan eens haalde de hoogleraar zijn ambtgenoot professor Oort uit Leiden aan, die als één der grootste geleerden ter wereld beschouwd wordt. Hoewel de jeugd warm loopt voor „science-fiction", deed hij op haar een bewogen beroep om zich te be palen tot het werk op aarde", want de velden zijn wit om te oogsten". Dat was geen vraag, maar een uitroep. De kij kers, die door de rijstebrijberg van het begin waren heengeworsteld, zagen zich tenslotte wel rijkelijk beloond! Politieman nam een tientje aan Een 47-jarige ambtenaar van de Rijkspolitie is in Rotterdam opgeslo ten, omdat hU in de vroege ochtend van 24 december j.L een tientje zou hebben aangenomen van een jonge man „om een overtreding te schik ken". Deze zat die ochtend met zijn meisje in een auto in Capelle aan de IJssel. Een politieman wees hem op het feit, dat dit b\j plaatselijke ver ordening verboden is. De jongeman verzocht hem om een schikking. Hij liep even met de agent mee en deze vroeg en kreeg een tientje. Later toen de automobilist naar zijn woonplaats Rotterdam terug was gere den verbaasde hij zich erover dat hij geen ontvangstbewijs had gekregen. Hij meende namelijk dat hij met een z.g. „betaalde waarschuwing" te doen had gehad en sprak een surveillerende agent aan. Deze zeide hem dat de zaak niet klopte en deed van de kwestie mede deling aan zijn superieuren. De districts commandant van de Rijkspolitie te 's-Gravenhage werd van de zaak in kennis gesteld. Deze gelastte een onder zoek. Daarop werd de verbalisant ge arresteerd. Hij ontkent geld te hebben aangenomen, maar de jongeman en zijn meisje hebben hem pertinent herkend. Vandaag is de politieman voor de of ficier van Justitie in Rotterdam geleid. Indonesië zal niet wijken Indonesië zal „geen duimbreed" wij ken in de kwestie van de Chinese kleinhandelaren in de provincie en de eis van communistisch China voor het onmiddellijk openen van onderhande lingen en het instellen van een geza menlijke studie-commissie afwijzen, aldus verklaarden zegslieden op het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken. Volgens hen had de minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio. een lang durig onderhoud met president Soe- karno en andere vooraanstaande leden van het „kernkabinet". Hij zou thans bezig zijn met het opstellen van een antwoord op de Chinese nota. Het antwoord zal echter niet naar Peking worden gezonden voordat Soe bandrio een vijfdaagse rondreis onder neemt van de kampen waarin de uit hun woningen verdreven Chinese han delaren en hum gezinnen tijdelijk zijn ondergebracht. De Indonesische minis ter begint zijn reis op 12 januari. BINNENLAND Met de volgende schepen kaai zee post worden verzonden. De data. waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Artillero (4/1); Austra lië: ss „Ixion" (3/1), ss ..Moselstein" (6/1). ms „Johan van Oldenbarnevelt" (7/1); Brazilië: ss „Aldabi" (3/1). Cana da: ss „American Ranger" (3/1), ms. „Rijaidaan" (7/1), Chili: via New York Advertentie Clientèle, vrienden en bekenden wensen wij een VOORSPOEDIG 1960. A. DE WIT'S HANDELSHUIS OUDE VEST 111 - TEL. 25328 dan ook, dat verscheidene landen reeds hebben moeten breken met de democra- tie-naar-Westers-voorbeeld en tot het instellen van een soort militaire dicta tuur zijn overgegaan. In Afrika is het anders. Daar droomt men nog van de gebraden duiven, die een ieder in de mond zullen vliegen wanneer de gehate vreemdeling maar eenmaal de soeverei niteit aan de inheemse elite heeft over gedragen. Maar wie zich toegang tot Luilekkerland wil verschaffen, moet zich eerst door een rijstebrijberg heeneten. En daar heeft men niet van terug. Albert Schweitzer sprak onlangs de hoop uit, dat, als hij zijn werk zou moeten neer leggen, anderen gereed zouden staan om hem op te volgen en dat er dan ook een zwarte dokter in dat team zou zitten. Een vrome wens! Wij vrezen het ergste. Want de Afrikaanse intellectueel voelt zich meer aangetrokken tot het beroep van ophitsende politicus dan tot de taak van opofferend medicus! -r OG tal van op zichzelf interessante punten dringen zich naar voren om een plaats te krijgen in dit uiter aard beperkte overzicht. Wij denken aan de houding van president De Gaulle en de consequenties daarvan voor de Noord- atlantische samenwerking. Of aan de totstandkoming van de Europese Vrij handelsassociatie (EVA)voorheen „kleine vrijhandelszone" geheten, waar in Engeland tezamen met de continen tale staten Noorwegen, Denemarken, Zweden, Portugal, Oostenrijk en Zwit serland de combinatie van de Zeven vormt naast de Zes van de Euromarkt (Frankrijk. West-Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden). Ndést de Zes of tegenover? Er bestaat enige reden voor ongerustheid, terwijl de Amerikanen juist beducht zijn, dat deze twee combi naties op een zodanige wijze gaan sa menwerken, dat dit ten nadele van de export der Verenigde Staten uitvalt. En dan zijn er hoogst-actuele kwesties als het lot van Berlin, de Amerikaans-Rus sische wedijver op het gebied van de zogenaamde „ruimtevaart", de geringe vorderingen bij de ontwapeningsbespre kingen in Genève, waardoor president Eisenhower zich genoodzaakt heeft ge zien eventueel de kernproeven te her vatten. Zo ware er nog veel meer te noe men. Maar dit zyn vraagstukken, welke tot de last behoren, waarmee het op dit ogenblik nog ongeboren nieuwe jaar al heel spoedig opgescheept zal worden. Laten wij hopen, dat wat nu nog „last" schijnt, over twaalf maanden of zo mo gelijk eerder tot „lust" geworden zal zijn! (7/1), Indonesië: ms. „Karimun" (3/1), Ned. Antillen: ms. ..Charis" (7/1), Ned. Nw.-Guinea en Nieuw-Zeeland; ss. ,,Ran- gltane" (7/1); Suriname: ms. ..Helicon" (7/1). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: ms. „Capetown Castle" (3/1), Br i'ts-Oost-Af rikams ..Heliconj" (7/1). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. Op de Provinciale weg bij Meerkerk is de 36-jarige mevrouw W. Popyus uit Dordrecht, mot haar scooter geslipt. Zij kwam te vallen en liep zodanige verwon dingen aan het hoofd op. dat zij in de loop van de dag in het gemeentezieken huis van Gorinchem is overleden. Tot voorzitter van het studiecen trum voor stenografie, machineschrijven en administratieve techniek is benoemd de heer dr. H. Klompmaker te Amster dam. Hij volgt in deze functie de heer J. Bom op die van 1 oktober optreedt als directeur van het studiecentrum. Gisterochtend is in Alkmaar de vijf- Jarige Petertje van der Leek onder de ach terwielen van een zware achteruit rijden de vrachtauto terecht gekomen. Het kind was op slag dood. BUITENLAND De Amerikaanse geneticus dr. Bent- ley Glass van de John Hopkins Universi teit in Baltimore, heeft gisteren de ver wachting uitgesproken dat binnen twee tot drieduizend jaar de mensenrassen ge heel in elkaar opgegaan zullen zijn. In een lezing voor de Amerikaanse Sociëteit ter Bevordering van de Wetenschap, voor spelde dr. Glass dat. indien de vermen ging tussen negers en blanken in de Ver enigde Staten op dezelfde voet doorgaat als thans, de rassen in dat land over tweeduizend jaar tot één ras zullen zijn samengesmolten. De gemiddelde Ameri kaanse neger van vandaag is nu voor een kwart blank en drie procent van de ge- slacbtsfactoren in elke generatie neger- baby's in de Ver. Staten, komt van blan ken, aldus Glass. De secretaris-generaal van het In ternationaal Verbond van Vrije Vakver enigingen (IWV)de Nederlander J. H, Oldiembroek, heeft een brief gericht tot de Zuidafriikaanse eerste minister dr. H. Verwoerd, waarin hij de waarschuwing uit, dat het IWV een bepaalde datum zal bepalen voor een boycot van Zuldafri- kaanse goederen, indien de Zuidafrikaanse regering haar „apartheidspolitiek" niet wijzigt. De Argentijnse minister van Oorlog, generaal Rodolfo Larcher, heeft gisteren een duel uitgevochten met een parle mentslid van de oppositie. Araya. die een aantal ministers van oneerlijke handelin gen had beschuldigd. Nadat Larcher met zijn degen zijn tegenstander aan het voor hoofd en een schouder had verwond, was de eer gered en verzoenden zij zich Het duel werd uitgevochten in de tuin van een wederzijdse vriend. Vanuit de ramen van het huis keken belangstellenden en persfotografen toe. Larcher had met het oog op het duel. zijn ontslag aan de president aangeboden, doch dit werd niet aanvaard Eisenhowers perssecretaris Hager- thy heeft op een persconferentie in Eisen, howers vakantie-oord te Augusta, in de Amerikaanse staat Georgia, medegedeeld, dat de president de mogelijkheid van het maken van een vrlendschap6bevorderings. reis door Latijns-Amerika bestudeert. Ha- gerthy legde deze verklaring af. nadat in Washington berichten de ronde hadden fedaan, volgens welke de president moge- ij k in de tweede helft van februari 1960 een bezoek aan Brazilië. Argentinië. Chili en Urugay zal brengen. De militaire attaché van Joego-Sla- vlë in Warschau, kolonel Nikolai Pejnovio en zijn assistent hebben onlangs Polen moeten verlaten, omdat de autoriteiten aldaar hun verdere aanwezigheid onge wenst achtten, zo is van betrouwbare zij de in de Poolse hoofdstad vernomen. Vol gens genoemde bron hebben de Poolse autoriteiten geen motief voor de maat regel opgegeven. Zowel van Poolse als van Joegoslavische zijde te Warschau is niets over het gebeurde bekendgemaakt. roTo-cin-E LEIDEN BREESTRAAT 123 - TEL. 21851 HAARLSTR. 102 - TEL. 32778 Een woordvoerder van het Bel gische Hof heeft gisteren beves tigd, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in mei van het volgend jaar op uitnodiging van Koning Boudewijn een officieel tegen bezoek aan België zullen brengen. Het Nederlandse vorstenpaar wordt op 30 mei in de Belgische hoofdstad verwacht. De duur van het bezoek is nog niet officieel vastgesteld. Vermoedelijk zal het 2 of 3 dagen duren. Ook het pro gramma is nog niet bepaald. Dit in ver band met de voorgenomen staatsiebezoe- ken van Koning Boudewijn aan Frank rijk en Portugal. Wel schijnt echter vast te staan dat de Koningin en de Prins ook enkele plaatsen buiten Brussel waaronder Antwerpen zullen bezoe ken. Koning Boudewijn, die zaterdag a.s. van zijn onverwachte bezoek aan Kongo in België wordt terugverwacht, bracht dit jaar een officieel bezoek aan Nederland. Koningin Juliana bezocht België voor de laatste maal tijdens de Wereldtentoonstelling in 1958. Het is echter het eerste officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan onze zuiderburen. GEBOUW uur VOOR K&W SNIP SNAP REVUE Komt u ook vanavond?. MATINEE 3 en 10 JANUARI. ZATERDAG Doopsgezinde Kerk: Adventkerk, 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11-12 uur ds. J. A. de Ruiter van Rotterdam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdtoneel- 10.30 uur voorm. en 2.30 uur nam. ZONDAG Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn": „De toverfontein" 3 uur nam. MAANDAG St.-Antoniusclubhuis: Ver. voor Pedago. giek; Spr. Godfried J. A. Bomaps. 8 uur nam. De Harmonie: Expogé: Spr. Ph. v. Ban ning over Australië (met film). 8 uur nam. DINSDAG. Pieterskerk (consistorie). Receptie 150- Jarlg bestaan College van Kerkcollectan- ten der N.H. Kerk. 7.309 uur nam. WOENSDAG Lakenhal: Nieuwjaars vergadering Ka mer van Koophandel. 3.30 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. TENTOONSTELLINGEN LakenhalAquarellen en tekeningen van Sierk Schroder en Amerikaanse gra fiek. Werkd. 104 uur; zon- en feestd 14 uur (tot 18 Januari). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon. en feestdagen 24 uur, De secretaris-generaal van de Na tionale Unie van Roeanda. Michel Rwa- gasana. is in Kampala veroordeeld tot een boete van 100 shillings wegens het in voeren van communistisch getinte bro chures. De meeste leiders van deze partij zijn verbannen of hebben hun toevlucht in het buitenland gezocht. De Italiaanse zwerver Plerino Gior- dlni wist niet goed hoe hij de Jaarwlsse ling moest doorkomen zonder een warm verblijf en een goede maaltijd. Met zijn laatste paar lires kocht hij een fles ben zine ging naar het station van Turijn, spreidde de inhoud van de fles over het rode pluche van een eerste-klasse coupé en stak het in brand Op het politiebu reau waar hij zijn daad bekende, wilde men hem eerst niet geloven, maar na een bezoek aan het station stelde men de schade vast op ca. 50.000 lire. De zwerver kreeg zijn onderdak en maaltijd ln de gevangenis van Turijn. Het Egyptische blad ,,A1 Ack'bar" weet te melden dat de Russen premier Kassem van Irak een elektronisch appa raat hebben geschonken,, dat hem zal waarschuwen bij een aanval op zijn wo ning. Tengevolge van een lawine op de Mont Grammont zijn op het ogenblik ca. 3000 mensen in het Italiaanse winter sportplaatsje Courmayeur van de buiten wereld afgesneden. Onder hen bevindt zich mevr. Carla Gronchi. echtgenote van de Italiaanse president. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Lichte muz. 18.15 Gram. 18.20 Pol. lezing. 18.30 Het muziekkorps onder de loep, muzikale lezing. 18.50 Nws. en weerber. 19.00 Oudejaarsavondkerkd. 20.00 Gram. 20.15 Luisterwedstrijd. 21.00 Jaaroverz. 22.00 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Aan de grens, toespraak. 23.00 Kamerork. 23.30 Gram. 23.50 Korte kerkd. KRO: 0.30 Nieuwjaarstoespraak. 0.352.00 Gevar. progr. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Amus. muz. 18.45 Dossier 1959, reportages. VPRO: 19.30 Herv. Kerkd. 20.46 Dit jaar, lezing. 20.55 AVRO: Nws. 21.00 Gevar. muz. 21.45 Ge- var. progr. 23.20 Nws. en beursber. van New York. 23.30 Gram. 23.50 Orgelconc. voordr. en klokgelui. 24.01 Gram. VARA: 0.30 Nleuwjaarstoespr. 0.40 Lichte muz. 1.10—2.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Jaaroverz. v. h. Journ. KRO: 21.00 Terugblik op het sportjaar 1959. 21.25 Gevar. progr. NTS: 22.30 Jaaroverz. v. h. Journ. 23.00 Eurovisie: Gevar. progr. vanuit Italië. 23.45 Het laatste kwartier, overdenking. 24.000.15 Pauze. 0.151.00 Popul. liedjes. VOOR VRIJDAG 1 JANUARI 1960 Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gram. en geluk wensen. 9.25 Koorconc. 9.55 Waterst. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Lichte muz. 11.20 Ca baret. 11.50 Nieuwjaarstoespraak. AVRO: 12.00 Nieuwjaarstoespraak. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sportoverz. 12.45 Pianospel. 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 Stilstaan op de drempel, beschouwingen. 14.00 Logboek 1860. 14.45 Strijkork. en soliste. 15.15 Dans muz. VARA: 16.00 V. d. jeugd. 17.00 Quiz- progr. 17.50 Gram. 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Gram. 18.50 V. d. kind. 19.00 Strijkork. VPRO: 19.30 Koor en sol. 19.45 Oost en West op de Filippijnen, lezing. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Voor dracht. 20.25 Koor en ork. VARA: 21.00 De bruiloft van Kloris en Roosje, zang spel. 22.00 Accordeonspel. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zon der zorg om de mens, lezing. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Filharm. ork. 23.55—24.00 Nws. toespraak. 835 Wilde Ganzen af en aan, rep. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Inleiding Hoogmis. 10.00 Hoogmis. 11.30 Gram. 11.40 Pianorecital. NCRV: 12.15 Kerkorgel. 12.30 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Mil .muz. 13.45 Gram. 14.00 V. d. emigranten. 15.00 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Filharm. ork. en viool. 16.30 Meis jeskoor .17.00 Voordr. 17.20 Metropole ork. en koor. 18.00 Knapenkoor. 18.25 Gevar. progr. 18.50 Regeringsuitz.: Toespraken door Z. Exc. mr. dr. R. H. Pos. gevol machtigd minister van Suriname en Z. Exc W. F. H. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Avondrust, hoorsp. 20.30 Nieuw- Jaarsprogr. 21.00 Concertgebouwork., koor en sol. 22.00 Nederland l.h. Europees conc. lezing. 22.20 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Psalmen. 23.15 Gram. 23.55—24.00 Nws. (over de 4e l(in van 1820 uur) Ludwig van Beethoven. „Fidelio". Opera ln twee bedrijven, op tekst naar het Frans van J. N. Bouilly, van Joseph Sonnleitner en Georg Friedrich Treitschke. Plaats en tijd van handeling: Een Spaanse staatsgevangenis bij Sevilla aan het einde van de achttiende eeuw. Medewerkenden: Don Fernando, minister, Kieth Engen; Don Pizzarro, gouverneur van een staats gevangenis, Dietrich Fischer Dieskau/Wal- ter Franck; Florestan, een gevangene, Ernst Hafliger/Slegmar Schneider; Leonore zijn vrouw onder de naam Fidelio, Leonie Rysanek/'Anne Kersten; Rocco, de gevan genbewaarder, Gottlob Frick/Wilhelm Bor- chert; Marcellino. zijn dochter. Irmgard Seefrled/ Ruth Hellberg; Jaqulno, een Eoortwachter. Friedrich Lenz /Wolfgang pier. Gevangenen, wachten, volk. Dia- 1 oogregieRudolf Hartmann. Het koor van de Beierse Staatsopera, ingestudeerd door Alfred Leder. Het Beiers Staatsorkest. Di rigent: Ferenc Fricsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 12.15-13.20 Eurovisie: Nieuwjaars- conc. m. ballet. 13.2514.45 Eurovisie: Rep. skispring wedstr. te Garmisch Par- tenklrchen. 19.30 Jaaroverzicht van het journ. (herh.) AVRO: 20.30 Een blik in toekomst en ruimte. 20.45 Interv. m. e. artist. 21.3022.10 Gevar. progr. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service, 330 m. 12.00 Onbekend. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 15.00 Onbekend. 17.00 Ork. conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Gram. 20.30 Klankb. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Pol. overz. 23.00 Recital. 23.30 Crows, Anthology. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs Da le's dagb. 12.30 Nws en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Da le's dagboek. 17.45 Gevar. planomuz. 18.15 Dixielandmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.29 Weerber., nws. en gevar. muz. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussies. 22.15 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en gevar. muz. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Kerstoratorium. 12.30 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.20 Amus. muz. 14.30 Ork. conc. 15.00 Dansmuz. 15.45 Filmmuz. 16.30 Lichte muz. 17.40 Ork. conc. 19.00 Nws. 20.00 Operettemuz. 21.45 Nws. 21.55 Hoor spel. 22.35 Dans- en jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Kamermuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Kerstoratorium. 12.30 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 Amus. muz. 14.30 Ork.conc. 15.00 Dansmuz. 15 45 Filmmuz. 16.30 Lichte muz- 17.40 Ork.conc. 19.00 Nws. 20.00 Ope rettemuz. 21.45 Nws. 21.55 Hoorsp. 22.35 Dans- en Jazzmuz. 24.00 NW6. 0.05 Kamer muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Brussel, 324 en 484 ni. 324 in.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gevar. muz. 13.00 Nws 13.15 V. d. sold. 14.30 Verz. progr. 16.00 Gram. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gesproken en muzikale uitz. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Idem. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15—24.00 Gram. 484 ni.: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 14.00 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.30 Lichte muz. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. VOOR ZATERDAG 2 JANUARI. Hilversum I (402 m.). 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw ge zin, lezing. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld., lezing. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Alweer een jaar, pol. lezing. 10.30 Gevar. progr. 11.35 Pianoreci tal. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.- Rijkamuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur (tot 28 fe bruari). Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Foto-tentoonstelling P. H. Goede. Werkd. 25 uur nam. (tot en met 30 januari). BIOSCOPEN: Trianon: „Some like it hot" (18 Jaar). Oudejaarsavond gesloten. Nieuwjaar en zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur; werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. ltex: ,.De zevende reis van Simdbad" (14 Jaar). Oudejaarsavond gesloten. Nieuw jaar en zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur; werkd.: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 u.; werkd.: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; donder dagcyclus: „Salome". Studio: „Orfeu Negro" (14 jaar). Oude jaarsavond gesloten. Nieuwjaar en zon dag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.' 2.30. 7 en 9 15 uur. Lldo: „Hopla, Conny!" (alle leeft.) Oude. Jaarsavond gesloten. Zon- en feestd.: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30. 7 en 9.15 uur Casino: „Een vrouw wist te veel" (14 jr). Oudejaarsavond gesloten. Zon. en feestd.: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; zater dag: 2.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen: 2.30 en 8 uur. Dagelijks: „Robinson Crusoë en Co.". (alle leeft.). 2.30 uur. Luxor: „Kluohtlg en luchtig" (alle leef. tijden). Oudejaarsavond gesloten. Zon en feestdagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; werkd.: 2.30, 7 en 9.16 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zijn van nieuwjaars dag 's morgens te 8 uur tot zaterdagmor gen 8 uur bereid waar te nemen de dok toren Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek. Kort- mann en Lahx. Te Oegstgeest van hedenavond 6 uur tot zaterdagmorgen 7 uur door dr. Rete- rink, tel. 20394. Te Lelden is geopend de Centraal-apo- theek, Breestraat 74, tel. 20552. Te Oegstgeest i6 de Oegstgeester Apo theek Wllhelminapark, tel. 26274, morgen geopend van 1213 uur en 's avonds na 18 uur. B(j geen gehooi b(j Uw hulsarts of specialist tof diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. meded. 12.33 Popul. gram. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnws. 14.10 V. d. jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Vragenbeantw. 15.10 Ge var. muz. 15.35 De hervorming van de onderneming: 1. Algemene inleiding over de hoofdgedachte van het rapport ven nootschapsrecht. lezing. 15.50 Adelgund en Veenerick. kameropera. 16.40 Boekbe spreking. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Plano- spel. 18.30 Muz. nws. 19.00 Act. kunst - progr. VPRO.: 19.30 Passepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de men sen. lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Het schoolopstel, hoorsp. 21.15 Wie is het? 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22.10 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Gevar. muz. 23.25 Lichte muz. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II (298 m.). KRO.: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Licht progr. 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Orgelkoralen. 12.00 Middag klok-Noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb .meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Nwe gram. 13.30 Lichte muz. 13.50 V. d. jeugd. 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Lichte muz. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. Jeugd. 16.00 Gregoriaanse ge zangen. 16.30 Lichte muz. 16.50 Sport- comm. 17.00 V. d. kind. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19 25 Zang 19.30 Promenade ork. en so list. 20 20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Musi cal. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 V. d. Jeugd. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA. NCRV.: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. N'CRV: 20.20 Gevr. progr. 20.40 Intermezzo. 20.50 Opera zanger. 21.05 Gevar. progr. 22.10 Dagslui ting. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S. Engeland, BBC Home Service (330 m.). 12.00 Gram. 12.30 Ooggetuigenverslag. 13.00 Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. muz. 14.40 Gevar. muz. 15.10 Hoorsp. 16.10 Gevar. progr. 17.10 Boekbespr. 17.45 V. d. kleuters. 18.00 V. d kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sportultz. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Inter views. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme (1500 en 247 m.). 11.00 Gevar. progr. (Om 11.30 en 12.30 Nws.) 13.00 Wedstrijd tussen scholen. 13.30 Nws. en gevar. progr. 13.45 Sportpa- rade. 14.10 Popul. gram. 14.45 Filmkron. 15.10 Dansmuz. 15.40 Lichte muz. 16.00 Ork muz. 16.45 Voetbalrep. 17.45 Plano- spel. 18.00 Sportrep. 19.00 Gitaarmuziek. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbal- rep. 20.30 Nws. en gevar. progr. v. d. jeugd 21.00 Gram. (Om 21.30 Nws.). 22.00 Ork. conc. 23.00 Gevr. muz. 23.30 Nws. 23.40 Pol. gram. 0.30 Nws. en Gevar. muz. 0.55 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk (309 m.). 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.30 Jazz muz. 14.00 Gram. m. comm. 15.30 Gevar. muz. 17.30 Popul. liedjes. 19.00 Nws. 19.30 Kamermuz. 20.00 Operafragm. 21.45 Nws. 21.55 Ork.conc. 22.25 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 10.00 Jazzmuz. 2.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3 (280 en 235 m.). 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.40 Kamer muz. 15.45 Hoorsp. 18.10 Ork.conc. 19.25 Gram. 20.00 Recital 23.05 Gram. 23.53 24.00 Nws. Brussel (324 en 484 m.) 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 16.45 Gram. 17 00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Nwe. gram. 20.00 OperafTagm. 21.00 Gram. 21.15 Amus.- muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 24.00 Gram. 484 ni.: 13.00 Nws. 13.15 Bel-Cantoprogr. 17.00 Nws. 19.10 Gram. 19.30 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 23.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). 5 S O. C. Ml I a 3 Sf 5 S" H bo CM Amsterdam regen zzw 7 10 5 0.1 Den Helder geh. bew. zzw 12 9 6 0 Yperburg geh. bew. zzw 8 10 5 0 Vlisslngen motregen z 8 10 6 0.1 Eelde geh. bew. zzw 5 9 4 0 De Bilt geh. bew. z 5 9 4 0 Twenite geh. bew. zzw 5 10 4 0 Eindhoven geh. bew. zzw 3 11 6 0 Z.-Limburg geh. bew. z 6 10 6 0 Helsinki geh. bew. no 4 -1 -12 0 Stockholm on-bewolkt z 2 3 -0 1 Oslo geh. bew. w.stii 4 1 1 Kopenhagen zwaar bew w 4 7 3 12 Aberdeen zwaar bew zzw 6 7 Londen regen z 14 9 4 9 Brussel geh. bew. zzw 5 10 8 0 Luxemburg geh bew zzw 5 9 4 1 Parijs geh bew zzw 7 12 7 0 Bordeaux mist w 5 13 9 2 Grenoble mist w.stll 11 0 0.2 Nice onbewolkt nnw 6 14 6 0 Berlijn Frankfort licht bew. w 6 10 4 2 geh. bew. zzw 4 12 6 1 München geh. bew. w 4 10 7 a Zürich onbewolkt zo 2 10 2 Genève mist w.stil 12 0 0 Locarno onbewolkt w.stii 9 -2 0 Wenen zwaar bew. nw 8 11 5 4 Innsbruck mist w 1 5 -2 0 Belgrado licht bew. wnw 6 9 5 3 Athene half bew. O 2 14 8 0 Rome zwaar bew. nno 3 15 7 0 AJaccio Madrid licht bew. O 3 15 4 0 mist w.atl<l 14 2 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2