NIEUWE REEKS WANDADEN IN WESTDUITSE BONDSREPUBLIEK Penseel Kongolese leiders gaan 5 januari naar Brussel WEERBERICHT „V-MtW&dcoefi ALS DIEVEN IN DE NACHT.... DRP-voorzitter ontkent schuld aan neo-nazistisch vandalisme „es ist nicht wahr Gesprek met Koning Boudewijn R.T.C. zou 10 januari beginnen Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 Tlo. 29937 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlsfioeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel Lelden - Glro n°' 67065 Hoofdredacteur J. Brouwer 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Op dinsdag 5 jonvart begint onze Het laat zich oanzien. dat onze otef/ers de'drukte, die hiermee gepaard zal gaan nauwelijks zullen kunnen verwerken. Daar wij toch de grootst moge- hjke service aan onze khènten willen blijven bieden verzoeken wij a reeds no een keuze te komen maken uit onze kot- lekties. Al onze artikelen zijn gemerkt met duidelijke kaartjes, waarop stoat oergegeven hoeveel kor-, ting o gen/et tijdens de voor verkoop. De redukties variëren 10% 20% 30% tat en met 40% i „fl-tceX Homc Haarlemmerstraat 175 Prijsverlaging Limburgse industriekolen en cokes Teneinde zich aan te passen aan de marktsituatie zullen de Limburgse mij nen van 1 april 1960 af voor industrie kolen prijzen noteren, welke 5 tot 10 lager liggen dan de thans geldende. Voor afnemers die in de komende maanden een contract sluiter. voor leve ring gedurende het kolenjaar 1960/1961 zal de prijsverlaging reeds op 1 januari 1960 ingaan. (Van onze correspondent in Bonn) Als dieven in de nacht zijn de laatste dagen de neo-nazistische kladderaars in de Westduitse Bondsrepubliek op pad, want niet slechts uit Keulen, ook uit Brunswijk, Offenbacht, Rheydt en Gelsenkirchen wordt melding gemaakt van het besmeuren met hakenkruisen en anti- joodse uitlatingen van kerken, parken en dergelijke. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Schroder reageerde hierop gisteravond in een korte toespraak voor de televisie. Hij zei, dat er niet gegeneraliseerd mag worden en dat er geen algemene golf van anti-semitisme bestaat. In dezelfde nacht waarin de twee 25-jarige leden van de rechts- radicale Deutsche Reichs Partei, Arnold Strunk en Paul Schonen, te Keulen de nieuwe synagoge en het gedenkteken voor de slachtoffers van het Hitlerisme bekladden (hakenkruizen, de woorden „Juden raus"), gingen neo-nazi's te Rheydt, niet ver van de Limburgse grens, met de verfkwast langs enkele winkels. Zij besmeurden die met haken kruizen. Kladderaars op vele plaatsen aan het werk Woensdagochtend vroeg bleek het ge val Keulen inspirerend te hebben ge werkt op nazi-vandalen te Gelsenkir chen, een grote industriestad in Noord- rijn-Westfalen. Hier smeerden de kladderaars grote hakenkruizen op een rnnms-katholieke kerk. De politie is er van overtuigd, dat hier sprake is van een neo-nazistische reactie op de scherpe woorden van de Noordrijn-Westfaalse minister van Binnenlandse Zaken Duf- hüs. De door Dufhüs ingestelde bijzon dere politieafdeling, die zich met alle anti-semitische daden zou bezighouden onderzoekt thans het geval-Gelsenkir- chen. In de Nedersaksische stad Brunswijk gingen, ook gisterochtend anti-semieten met de verfkwast rond langs een monu ment voor slachtoffers van het nazi bewind. Zij schreven voorts een reeks anti-semitische woorden op de banken in het park, waar het monument is ge plaatst. In Offenbach is eerst gisteren bekend gemaakt, dat enige dagen geleden een auto van een joodse Duitser met haken kruizen en het woord „Jude" besmeurd en beschadigd werd. In deze Zuidduitse stad bewaakt de politie thans de syna goge uit vrees voor nieuwe anti-semi tische acties. Enige maanden geleden bekladden neo-nazi's het gebouw met het woord „vergasen" (vergassen)... Aan verklaringen over deze grove daden van neo-nazisme en anti-semitis- me ontbrak het gisteren niet. In Bonn zei op een persconferentie de voorzitter van de Deutsche Reichs Partei, Mem berg, dat zijn partij niets maar dan ook niets heeft te maken met de Keulse wandaad van Strunk en Schonen. Mem berg eens een groot man in de S.S., thans een erg onschuldig uitziende za kenman in een net kostuum was niet bang, zo verkondigde hij, voor het be sluit van de regering-Adenauer om het hoogste Westduitse rechtscollege (het Constitutionele Gerechtshof te Karls ruhe) te verzoeken de DRP te verbieden. Met trots zei de DRP-president, dat zijn party tegen iedere rassendiscriminatie is en de Westduitse grondwet volstrekt eerbiedigt. En wat de Keulse wandaad aangaat: „Es ist nicht wahr", dat de DRP daar iets mee te maken heeft Strunk en Schonen zijn volgens hem communisten, die van Oost-Duitsland uit listiglijk tot de DRP zijn doorge drongen. Enige overtuigende werking ging van Meinbergs verklaring niet uit. Hier stond kennelijk een man te praten, die glad en zonder veel moeite de morele en werkelijke schuld van de eigen schou ders wilde afwentelen op de Oostduitse communisten. Dat in Strunks kamer reeksen nationaal-socialistische boeken zijn gevonden bagatelliseerde Memberg uiteraard. Dat het partijprogramma, de neo-nazistische ideologische plannen en de DRP-verkiezingsspeeches van de laatste jaren jongelieden als Strunk en Schonen zouden kunnen hebben opge ruid Meinberg ging er niet eens op in. In de trant van „es ist nicht wahr" en „wir haben es nicht gewusst" sprak hij over het democratische karakter van de DRP. In Bonn noemde de regeringspartij, de CDU, Meinbergs verklaring een mis lukte rechtvaardiging van de DRP- achtergronden. De socialistische SPD wenste méér dan een verbod van de DRP, namelijk een onderzoek naar de achtergronden van het neo-nazisme. De enige concrete actie tegen de DRP, die gisteren bekend werd, was de inbeslag neming van de beide DRP-bladen Deut sche Wochenzeitung en Reichs Ruf te Bielefeld, die in een oplaag van 24.000 exemplaren plegen te worden verspreid. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ook swastika's op Engelse synagoge Op een synagoge in Notting Hill (Engeland) zijn gisteravond drie grote swastika's geschilderd, met daaronder de woorden .Juden raus". In Notting Hill vonden 14 maanden geleden ernstige rassen- relletjes plaats. Het hoofdkwartier van de White Defence League, een organisatie, die niet-blanken bui ten Engeland wil houden, bevindt zich in die wijk, die tevens de kies kring is van Sir Oswald Mosely, de vroegere leider der Britse fas cisten en thans leider van de Union Movement. Tijdens de jong ste verkiezingen leed hij een grote nederlaag. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Verstoorde rust Minister van Binnenlandse Zaken Schroder verklaarde in zijn televisiqrede gisteravond nog dat de vraag \??r de achtergrond van de Keulse wandaad open is gebleven. Het belangrijkste thans achtte hy, dat er een algemene verontwaardiging is over deze verstoring van de innerlijke rust in de Bondsrepu bliek. Een ernstig onderzoek, zo zei dr. Schroder verder, wordt thans ingesteld naar de vraag of de politieke achter gronden van de daad van Keulen kun nen leiden tot een verbod van de DRP, waarbij men zich niet zal laten leiden door democratische schyn. Schroder vond de Keulse wandaad voorts een waarschuwing aan alle Duitsers en hij stelde de vragen: wie heeft de daders opgevoed? wie heeft hun geleerd zo te handelen? wat is verzuimd Het zijn vragen, aldus de minister, die ieder ouderpaar, de scholen en de ker ken zich moeten stellen. Maar van gene ralisering wilde hij niets weten. Er is geen grote anti-semitische groep in de Bondsrepubliek, die een greep naar de macht kan doen. Wy willen, zo besloot Schroder, de donkere vooroordelen in oude hoofden weghalen en voorkomen aat die donkere vooroordelen in jonge hoofden zullen terechtkomen. GOGGOMOBIL-dealer voor Leiden en omsh CALEX AUTOBEDRIJF Kort Galgewater - Tel. 33355 - Leiden Minister Luns hervat werkzaamheden 5 januari De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die wegens een lichte her senschudding enige weken rust heeft moeten houden, is voornemens op 5 januari a.s. zijn werkzaamheden te her vatten. Spanning in Syrië Vier ministers afgetreden President Nasser van de Ver. Arabi sche Republiek heeft gisteren het ontslag aanvaard van vier Syrische ministers, allen lid van de socialistische Baath- partij. Het zijn de ministers van Justitie, Akram Hoerani. van Cultuur, Salah el Bitar, Sociale Zaken en Arbeid in de provincie Syrië, Abdel Jani Kanoet en de minister voor Landhervorming in de provincie Syrië, Moestauha Hamdoen. Libanese waarnemers zijn van mening dat de spanning in Syrië is veroorzaakt door het besluit van de Egyptische minister van Oorlog, maarschalk Abdel Hakim Amer. tevens vice-president van de VAR, om ook in Syrië het één-partij stelsel in te voeren. Er heerst voorts bij de Baathisten ontstemming over Amers besluit om de door hen ontworpen land hervormingsmaatregelen te matigen. De leiders van het Kartel der Na- tionalistische Partijen" in Kongo heb ben Koning Boudewijn gisteren tijdens hun eerste onderhoud van een uur met de vorst in Leopoldstad meegedeeld, dat zij 5 januari naar Brussel zullen gaan voor het bijwonen van een ronde tafelconferentie met de Belgische rege ring. Volgens een mededeling van de Bel gische radio verklaarde Kasavoeboe, leider van de gematigde vleugel van de Obako, te verwachten, dat de con ferentie tien januari begint. Zoals gemeld heeft de Belgische minister voor Kongo. De Schrijver, deze week op een persconferentie meegedeeld het „niet erg waarschijnlijk" te achten, dat reeds op 5 januari een ronde-tafel- conferentie over de toekomst van Kongo kan worden gehouden. Het Kartel der Kongolese Partijen heeft echter op zyn jongste congres geëist, dat de ronde tafelconferentie op die datum begint. Om eventuele onrust in Kongo te voor komen is thans besloten dat de Kongo lese leiders in elk geval op de vijfde naar Brussel vertrekken. De grote partijen zullen elk door ongeveer vijf man wor den vertegenwoordigd. Onafhankelijkheid Kasavoeboe deelde op een persconfe rentie na het onderhoud met de Koning nog mee. dat men de vorst de eis tot onmiddellijke onafhankelijkheid en vrij lating van alle politieke gevangenen had overgebracht. De besprekingen met de Koning, die door minister De Schrijver werden bij gewoond, verliepen in een uitstekende sfeer. Sprekers zeiden nog tijdens de pers conferentie. dat de delegatie de Koning had meegedeeld, dat men België beslist niet .,de oorlog had verklaard", maar altijd vriendschap voor het Belgische volk had gevoeld. Men was echter pijn lijk getroffen door het feit, dat er in Neder-Kongo vrywel een militaire be zetting bestaat. Daar de Kongolezen ongewapend zijn zag men geen reden voor de aanwezig heid van Belgische tanks en kanonnen Zaterdag terug De verkopers van vuurwerk hebben het druk, vandaag nog, en dan is het weer voor een jaar zo goed als afgelopen. Wie de drukte bij deze winkels ziet, vraagt zich af voor hoeveel er vannacht in een uurtje tijd in rook, vuur en donder de lucht in zal gaan. ge- Hedenochtend zou de Belgische vorst ver trékken naar de laatste plaats in de Kongo, die hij op zijn onverwachte reis zal bezoeken: Coqhuilhatstad. Vandaar zal hij zaterdag per vliegtuig naar Brus sel terugkeren. In een communiqué van de gouverneur van de Kongolese provincie Kasai is gisteren meegedeeld, dat tussen twee elkaar vijandige groepen in aanwezig heid van een vertegenwoordiger van het Belgische bestuur een conventie is ge tekend, waarin wordt bepaald, dat in het vervolg elk geschil gemeenschappe lijk zal worden bestudeerd en opgelost. De stammenoorlog had in de afgelopen maanden talrijke slachtoffers geëist. In het communiqué wordt gezegd, dat de ondertekening samenvalt met „de geestdrift, die in de provincie door de Kongolese reis van Koning Boudewijn is gewekt". Aan de voet van de Westertoren te Amsterdam zijn enkele oude huizen gesloopt, waardoor men nu van de straat af het Anne Frank huis kan zien. Het Achterhuis, dat geheel gerestaureerd wordt, is op deze foto zichtbaar. De pannen zijn van het dak voor de restauratie werken. Morgen, Nieuwjaarsdag, zal ons Blad niet verschijnen, terwijl onze bureaus de gehele dag gesloten zullen zyn. Zacht weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zacht weer met enige regen en een matige tot krachtige, tijdelijk krachtige tot harde wind tussen zuid en west. (Opg maakt te 11.15 uur) 1 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 10.19 uur; onder: 20.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.51 en 17.10 u Laagwater te 0.41 en 13.03 uur. 2 JANUARI Zon op: 8.48 uur; onder: 16.39 uur. Maan op: 10.51 uur; onder: 21.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.40 en 1757 u Laagwater te 1.27 en 13.49 uur. (Dit blad bestaat alt 24 pagina's) DE OUDEJAARSAVOND brengt ons op „de grens van twee werelden", zoals wijlen minister-president Co- lijn het eens, zij 't in geheel ander ver band, geformuleerd heeft. Enerzijds is er de zekerheid van hetgeen het schei dende jaar ons bracht en van ons nam, anderzijds de onzekerheid omtrent het geen de toekomst brengen zal. Deze gedachte roept als vanzelf op tot bezinning, een bezigheid, welke voor velen inhaerent is aan de Oudsjaars- avond. Staande aan de vooravond van het nieuwe jaar, weten wij precies welke gebeurtenissen ons in 1959 het meest beroerden. Elders in dit num mer hebben wij getracht in een twee tal fotopagina's samen te vatten welke evenementen dat waren op het gebied van het plaatselijke, binnen- en buiten landse nieuws. Maar dat alles valt toch eigenlijk buiten de sfeer van onze Oude- jaarsoverpeinzingen, die voornamelijk in het persoonlijke vlak liggen. Onze gedachten gaan vanavond in de eerste plaats uit naar de vreugdevolle hoogte punten en droevige dieptepunten, welke zich in het afgelopen jaar in ons privé- leven voordeden. Wij denken aan blijde gebeurtenissen in ons persoonlijk en gezinsleven; aan de goede dingen in onze bredere familiekring en aan de materiele voorspoed, welke gelukkig velen in onze stad en ons land deel achtig werd. En wanneer wy ons waarlijk willen bezinnen op hetgeen aan ons leven in het afgelopen jaar waarde en inhoud gaf, dan dient toch bovenal een ge dachte van diepe dankbaarheid te wor den gewijd aan het feit, dat een goede gezondheid ons in staat stelde onze taak jegens onze naaste omgeving en de gemeenschap te vervullen. In de sleur van het drukke dagelijkse leven zijn wy ons er veel te weinig van be wust, dat gezondheid-naar-lichaam-en- geest de grootste schat is, welke ons kan worden gegeven. Maar al te vaak zijn wij geneigd onze fysieke en psy chische welstand als een vanzelfspre kendheid te aanvaarden en eerst wan neer deze harmonie wordt verstoord, worden wij er ons van bewust wat een goede gezondheid waard is. Voor velen was de laatstbedoelde confrontatie ook een droeve werkelijkheid. De balans over 1959 gaf lang niet altijd een gun stig beeld te zien. Veler gedachten zul len ongetwijfeld vanavond uitgaan naar dierbare verwanten, die hun in het af gelopen jaar ontvielen en wier heen gaan een leegte achterliet, die nooit meer is op te vullen. Voor sommigen was er ook zakelijke tegenslag: een verwachte promotie, die achterwege bleef, een ontwikkeling in het bedrijf, die een pijnlijke tegenstelling te zien gaf met de algemene welvaartstendenz. Hoe het ook was: er is de zeker heid van het bezit en gemis, waarbij het verstandig is ons dankbaar te rea liseren, welke dierbare banden intact zijn gebleven en hoeveel groter het gemis had kunnen zijn. DAARTEGENOVER staat de onze kerheid van het komende jaar. De omstandigheden en vooruit zichten mogen nog zo rooskleurig schij nen, niemand weet wat de toekomst in haar schoot verborgen houdt. Wij kunnen slechts hopen, dat de internationale spanningen in 1960 als gevolg van het aanstaande overleg op hoog diplomatiek niveau inderdaad zul len afnemen en het schrikbeeld van een derde wereldoorlog naar een aanzien lijk verder verwijderde achtergrond zullen bannen. Wij kunnen alleen maar hopen, dat degenen, die vanavond onze intieme familiekring vormen, ook op de volgende 31ste december in goede gezondheid deel van dat gezelschap zullen uitmaken. En wij mogen de vurige wens uitspreken, dat het allen, die ons lief en dierbaar zijn, zowel in persoonlijk als in zakelijk opzicht, goed, beter en best moge gaan. Maar er blijft niettemin het element van het ongewisse, van de onzeker heid. Niemand weet wat 1960 brengen zal! Wanneer wij ons allen plechtig voor nemen om de ons gegeven krachten van hoofd en hart in dienst te stellen van gezin en maatschappij, om goed en rechtvaardig te zijn jegens onze naaste omgeving en persoonlijke en zakelijke relaties, dan is daarmede een grondslag gelegd voor een gunstig perspectief. Zouden wij er bovendien in slagen dat voornemen voor een goed deel tot uitvoering te brengen, dan kan het niet anders of 1960 zal worden hetgeen wij al onze medewerkers, lezers en adverteerders van ganser harte toewensen een gelukkig en gezegend jaar. Moge het zo zijn TOCH is het ook niet zo, dat wij die toekomst lijdelijk en met de han den in de schoot, zouden moeten en zelfs mogen afwachten. Er bestaat ontegenzeggelijk een machtig complex van factoren, waarop de indi viduele mens in al zyn kleinheid geen invloed vermag uit te oefenen. De een ling staat onmachtig tegenover de vraag: oorlog of vrede, ziekte of ge zondheid, voor- of tegenspoed. Maar er bestaat anderzijds de belangrijke factor van onze persoonlijke inzet, van onze bereidheid om de gemeenschap in kleiner en groter verband te willen dienen, van onze daadwerkelijke mede werking om de zinspreuk van de afge lopen kerstdagen ..in de mensen een welbehagen" in de praktijk toe te passen. Het adagium ,,De mens wikt en God beschikt" mag stellig geen aanleiding zijn tot een fatalistische instelling van onze levenshouding.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1