Ongericht 1 maart 1860 Donderdag 31 december 1959 Vijfde blad no. 29937 K-j. Het gaat er maar om, hoe je het bekijkt. Dat is ons weer eens duidelijk geworden, toen we een fotografische terugblik op het afge lopen jaar gingen werpen. Het zou natuurlijk mogelijk zijn geweest, in deze terugblik te herinneren aan een wéér groter aantal verkeers ongelukken, aan rancuneuze gevoelens jegens de fiscus, de enigszins drukkende geleide vrije loonsvorming, de twijfelachtige basis van de voetbaltoto en de opwinding over de hol brallende jeugdigen die menen dat baldadigheid onder het mom van nozemitis een duldbaar en interessant tijdsverschijnsel is. Maar het afgelopen jaar heeft andere, zonniger zijden, al was er waarlijk wel eens een sombere tint in het algemene beeld te zien, en we hebben getracht in deze pagina, die 1959 in ons land wil schil deren, iets van die zonniger zijden te laten zien. Het belangrijkste waren ongetwijfeld de verkiezingen en hun ge volgen, waarvan de twee foto's op het midden van de pagina getuigen: De centrale figuur van de naoorlogse Nederlandse politiek dr. Drees en zijn partijgenoot Evert Vermeer (1) volgen met span ning de op de avond van 12 maart binnenstromende verkiezingsuit slagen, en op 26 mei kon prof. De Quay (2) zijn eerste verklaring namens de nieuwe regering in de Kamer afleggen. Zo kon iedereen weer tevreden zijn. Dr. Drees met het resultaat van de verkiezingen en de wel heel duidelijk begeerde oppositie, de overige partijen met een nieuw experiment: de niet meer zo heel brede basis. Buitengewoon verheugend was de wijze, waarop Prinses Beatrix in september in de Verenigde Staten ontvangen werd en op welk een voortreffelijke wijze zij daar haar land vertegenwoordigde (3). Zij arriveerde in de Nieuwe Wereld met de grote nieuwe aanwinst (4) van de Nederlandse koopvaardijvloot, de .Rotterdamdie op 21 augustus in dienst werd genomen. Bepaald minder enthousiast voelde deze vis (5) zich in het natte element, toen de wateren in Zuid-Holland in het begin van dit jaar door een ernstige vergiftiging werden verontreinigd. De visstand hgeft zich sindsdien echter onge dacht snel hersteld. Twee bezoeken van staatshoofden hebben dit jaar de aandacht getrokken: de Sjah van Perzië kreeg tijdens zijn bezoek in Amsterdam een boekwerk aangeboden door de directie van de Leidse uitgeverij Brill (6) en Koning Boudewijn van België keerde, tijdens zijn bezoek aan ons land, voor korte tijd terug in Noordwijk (7) waar hij in zijn jeugd zo gelukkige dagen doorbracht. Deze heren (8) dragen ondanks hun ernstige werk tot de ver blijdende zijden van dit jaar bij. Het zijn de leden van de censuur- commissie in Nieuw-Guinea. die ernstige misstanden aan het licht brachten. Verheugend was in deze affaire, dat zo duidelijk bleek dat wij in een democratische rechtsstaat leven, waarin misstanden open lijk aan de kaak gesteld kunnen worden. Een Nederlandse, Corine Rotschafer (9) keerde op 12 november als Miss World uit Londen terug. Veel verblijdender nog was de terugkeer op 23 maart van H. C. J. G. Schmidt (10), die na vijf jaar van de hem opgelegde levenslange gevangenisstraf te hebben uitge zeten plotseling door Indonesië werd vrijgelaten en uitgewezen. Eindelijk kwam er verbetering in de ..Rijksroetsjbaan", de weg tussen Den Haag en Rotterdam (11) waar een onhoudbare toestand was ontstaan. Op heel ander verkeersgebied werd een grote winst geboekt door de in gebruikneming van het Rode Kruisschip „Henry Dunant" (12) op 23 mei. Heel Nederland leefde mee met het succes van Teddy Scholten (13) tijdens het Eurosongfestival, waarvan zij op 12 maart in ons land terugkeerde. Minstens even enthousiast was het gehele land. toen op 4 oktober het Nederlandse voetbalelftal met verpletterende cijfers (14) de Belgen versloeg. Een dergelijke score was niet weg gelegd voor Gijsbrecht van Amstel (15) als deelnemer aan de Dam- Dam-race eind augustus, maar een strijdvaardige indruk maakte hij wel. Met de beste wil in de wereld kunnen wij geen zonnige zijde zien van de nachtelijke ramp die Leiden trof, toen begin december Sociëteit Minerva (16) voor een groot deel in vlammen opging en slechts door hardwerkende brandweermannen voor een klein deel gespaard kon blijven. De brandweer toonde zich overigens ook actief door de drinkvijvers van het wild vol te spuiten (17) die op de Veluwe droog kwamen te liggen door de fantastisch zonnige zomer. De vogels van de KLM kregen dit jaar een extra embleem op de huid geschilderd (18) dat het feestelijk 40-jarig bestaan in oktober door de gehele wereld uitdroeg. Na heel wat tegenslagen, uiteindelijk toch met grote successen bekroond, keerden de leiders van de Nieuw-Guinea-expeditie dit najaar in ons land terug (19) waar zij met bloemenkransen ontvan gen werden. Dit jaar bracht nog geen oplossing in het mysterie van het ..gat van Wormer" (20). Rotterdam tenslotte kan tevreden zijn met de feestelijke in gebruikneming van het middenschip van de St.-Laurens kerk (21). bijna twintig jaar na de verwoesting weer gerestaureerd.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15