Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 31 december 1959 Vierde blad no. 29937 Goed bekeken zijn er in het jaar 1959 in het buitenland vrijwel alleen maar overwinningen geboekt, al was het niet steeds duidelijk, wie de overwinnaar was. Dat vraagteken staat onder meer achter de ontmoeting tussen Kroesjtsjef en Eisenhower in Amerika 1en achter de ontmoeting van de Westelijke grote vier (2) tegen het einde van het jaar. De wereld werd op 16 oktober een man armer, die de welvaart van Europa en daardoor de Europese democratie gered heeft: George Marshall (3), wiens plan tot financiële hulp ons uitgemergelde werelddeel weer op de been hielp. Een van de grootste overwinnaars van dit jaar was Macmillan (4), die met een ongedacht grote meerderheid uit de Engelse verkiezings bus kwam en het bewind der conservatieven met vier jaar prolon geerde. Londen was het terrein van nog een triomf: hier (5) zien we Makarios in de Engelse hoofdstad na het bereiken van overeenstem ming over oplossing van het geschil over Cyprus, waar thans orde en rust zijn hersteld. Camp David (6) heette de „blokhut" waar Eisenhower en Kroesjtsjef hun meest openhartige gesprekken voerden. De wereld wacht nog steeds in spanning wie hier aan het langste eind getrokken heeft en of hier werkelijk de basis is gelegd voor een ontspanning. Ontspanning leek eerst wel te komen op Cuba. waar Fidel Castro (7) in het begin van dit jaar eindelijk zegevierde, maar achteraf bleek, dat het nog lang geen koek en ei is met de rust in dit gebied. Rustig was het allerminst in Afrika, waar na onlusten elders aan het einde van het jaar ook Kongo in beroering kwam. Koning Bou- dewijn van België nam een resoluut besluit, door er zelf heen te trekken en zich ter plaatse door de autoriteiten te laten voorlichten (8). Wellicht heeft hij door deze moedige stap belangrijk bijgedragen tot het vinden van een oplossing. Twee huwelijken trokken in het afgelopen jaar zeer grote aan dacht: het huwelijk van de Sjah van Perzië met Farah Diba (9) in de laatste maand van het jaar en het huwelijk van Prins Albert van België met Prinses Paola (10) op 2 juli te Brussel. Een overwinning van de techniek op de zwaartekracht was deze wonderlijke Engelse „Hovercraft" (11). een zweeftuig dat op 11 juni op een luchtkussen het Kanaal overstak en misschien de voorloper is van een nieuwe type voertuig met vele voordelen boven de normale vaartuigen of vliegtuigen voor korte afstand. In sommige Zwitserse kantons boekten de vrouwen een grote over winning: zij mocht envoor het eerst stemmen (12)! Want zelfs in een democratische wereld is dat recht nog altijd niet zo vanzelfsprekend als het lijkt. De natuur won het van de techniek toen op 3 december de stuw dam van Fréjus in Zuid-Frankrijk bezweek en een watergolf het stadje wegvaagde. Deze ruïne (13) van de eens zo sierlijke dam is een triest monument ter nagedachtenis van de honderden, die in de rampnacht het leven lieten. Een andere vloedgolf, die der Chinese communisten, spoelde in het begin van het jaar over Tibet. Moedig verzet werd helaas snel ge broken, Tibetaanse monniken (14) leveren hun wapens in na het einde van de strijd. Hun geestelijke leider de Dalai Lama heeft buiten zijn land asiel gekregen. Klaus Fuchs, de man die de atoombom aan de Russen uitleverde, herwon zijn vrijheid na het grootste deel van zijn 14 jaren gevange nisstraf te hebben uitgezeten. Hij ging (15) naar Oost-Duitsland, waar hij thans een hoogleraarschap bekleedt. In datzelfde Oost-Duitsland preekte, tot ergernis der machtsheb bers, telkens weer dr. Otto Dibelius, het hoofd van de Protestantse kerk in West-Duitsland. Op deze kansel (16) bleef hij het woord voeren ook nadat hem het recht daartoe was ontzegd. Tegenover deze triomf van de westelijke geest stond een specta culaire triomf van de Russische techniek: begin oWtober werd door een Russische raket voor het eerst een gedeelte van de „achterzijde" van de maan (17) gefotografeerd, een prestatie die de bewondering ook van de geleerden en technici in het westen afdwong. Een overwinning van de brutale onverzoenlijkheid waarmee som mige mensen denken te kunnen optreden was tenslotte de benoeming van deze (18) geboeide Algerijnen tot onderhandelaars namens de opstandelingen met de Franse regering. Zij waren in 1956 door de Fransen gevangen gezet, en zij zouden thans namens hun landgenoten het woord moeten voeren, met de Franse leiders rond de groene tafel. U ziet het: successen genoeg in het afgelopen jaar. De vraag is echter: voor wie? Het antwoord op die vraag is erg belangiyjk. Want U en wij hebben er nu eenmaal zo heel veel mee te maken!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13