FILATELISTISCHE SCHATTEN OM VAN TE WATERTANDEN Israël in grote moeilijkheden door Nassers blokkade van het Suezkanaal H Nooit eerder geëxposeerdthans te zien in Regent Street Eigenlijk een dubbele blokkade want grote Westerse concerns bevreesd voor Arabische druk DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 Merkwaardige avonturen van Amerikaanse postzegels (Bijzondere medewerking) In 1890 stierf een der grootste postzegelverzamelaars van zijn tijd, te weten de heer Thomas Keay Tapling. Hij liet zijn prachtige ver zameling na aan het Brits Museum. Sedertdien is er in Londen een permanente postzegeltentoonstelling geweest, die dagelijks open is voor belangstellenden. Onlangs heeft Londen een tweede permanente filatelistische expositie gekregen, te weten in Regent Street. In een zaal in die straat komen dagelijks verzamelaars en experts om een der merkwaardigste collecties ter wereld te bekijken. Juister is het eigenlijk om te schrijven, dat zij er minstens viermaal per jaar heen (zullen) gaan, want ieder kwartaal is er ander materiaal te zien. En deze „programmaveranderingen" kunnen nog zeer geruime tijd aan houden, omdat de eigenaars der collectie, de firma Thomas De La Rue Co, zeer, zeer veel materiaal hebben, waaruit men kan putten. werd een plaat vervaardigd, waarmede vellen van 400 zegels konden worden gedrukt. Begin 1862 waren ten naaste bij vijf miljoen 5-cts-zegels onderweg naar de Geconfedereerde Staten. Zij bereikten hun bestemming in goede orde, evenals de drukplaat van het ze gel van 5-cts en een plaat voor een 1-ct-zegels met het portret van John C. Calhoun. In Londen had men inmiddels een tweede plaat voor elk dier waarden ge maakt en een hoeveelheid 1-ct-zegels gedrukt. Dit materiaal en een drukpers werden aan boord gebracht van het stoomschip ,3ermuda". De „Bermuda" werd aangehouden en opgebracht door een oorlogsschip, zodat noch de zegels, noch de platen hun bestemming be reikten. Toen de Zuidelijke autoritei ten vernamen, dat de Noordelijken de platen en de 1-ct-zegels in handen hadden gekregen, trokken zij het 5-cts- zegel in. De waarde van 1 ct is nooit verkrijgbaar gesteld. Exemplaren van de Londense zowel als van de Richmondse druk van de 5-cts zijn nog wel te koop voor betrek kelijk lage prijs. Een klein aantal exemplaren van het (nooit tot uitgifte gekomen) 1-ct-zegel belandden even eens in de postzegelhandel en zijn nog te koop, al zijn ze duurder dan de 5-cts-zegels. Langer dan een eeuw reeds drukt die firma postzegels voor vele landen alom ter wereld. Bijna 150 „nationali teiten" of „administraties" komen in de boeken der firma voor. Postzegels van die landen zijn het, die thans wor den tentoongesteld. Behalve postzegels worden er echter ook andere en zeer waardevolle filatelistische stukken ge- exposeerd. Postzegeldrukkers zijn im mers eigenaars van schatten, die de gevorderde verzamelaar zeer begerens- waard acht, maar die hij slechts zel den in eigendom verwerft. Hoe ontstaan zij? ALS een regering een order wil plaatsen voor postzegels, is het gebruikelijk om eerst drie of vier firma's offerte te vragen. Soms wor den de vereisten, waaraan de zegels moeten voldoen, nauwkeurig omschre ven. Vooral gebeurt dit, als het gaat om herdenkingszegels en de algemene idee van het ontwerp tevoren vast staat. In andere gevallen, vooral als het een „gewone" of .definitieve" uit gifte betreft, geven de firma's sugges ties voor ontwerpen, die zij dan laten maken door eigen kunstenaars. Valt zo'n ontwerp in de smaak, dan laat de firma een stempel graveren en proe ven trekken. Die worden dan voorge legd aan de betrokken regering of postadministratie voor definitieve goedkeuring. Tamelijk vaak worden dan toch nog min of meer kleine ver anderingen gewenst. Er moet dus een nieuw stempel gegraveerd worden en nieuwe proeven getrokken en ter goed keuring voorgelegd worden. Proeven van de afgekeurde stempels komen dan in de klasse der „essays" of „proef drukken". Behalve de klant kan in de regel alleen de drukker zulke „essays" in zijn bezit hebben. Ook komt het een enkele maal voor dat een drukker zo zeker is de order te verwerven, dat hij niet eerst een ontwerp inzendt, maar direct een stem pel laat maken en proeven laat trek ken. Aldus kan hij zijn concurrenten vóór zijn. Krijgt hij echter de order niet of worden er in de proef toch wijzigingen aangebracht, dan belanden alle proeven van het eerste stempel in de groep der „essays" en krijgen zij gro te historisch-filatelistische waarde. Op de tentoonstelling in Regent Street zijn tal van essays te zien en vele daarvan heeft geen enkele bui tenstaander ooit onder ogen gehad. De heer Newman, archivaris van de firma De La Rue, zei ons, dat hij nog heel lang in staat zal zijn, telkens om de drie maanden een „première" te or ganiseren. Londen met de opdracht, de firma De La Rue op korte termijn de nodige 1-ct- en 5-cts-zegels te laten aanma ken. Jean-Ferdinand Joubert de la Ferte graveerde een stempel met het por tret van Jefferson Davies. Vervolgens Spoorloos verdwenen ET verhaal is hiermede nog niet uit. Uit zich in het archief van de firma De La Rue bevindende do cumenten is later gebleken, dat er voor nog twee andere waarden de 2-cts en de 10-cts platen werden vervaardigd en dat zij de firma ruim f. 4500,kostten. Er is echter geen enkele aanwijzing, waaruit zou kun nen blijken, dat er met die platen postzegels werden aangemaakt en van de 2-cts- en de 10-cts-zegels is (dus) geen enkel exemplaar bewaard geble ven. Men neemt aan, dat het schip, dat de beide platen naar de Zuidelijke Staten bracht, evenals de „Bermuda" opgebracht is geworden door de Noor delijken. Hoe dit zij, de platen zijn spoorloos verdwenen. Mocht ooit iemand ze ontdekken, dan heeft hij een filatelistisch buitenkansje zonder weerga. Winstgevend was het postzegelavon- tuur met de Geconfedereerde Staten niet voor de firma De La Rue. In to taal ontvingen de Londense drukkers een bedrag van circa f. 41600,Daar er veel materiaal verloren was gegaan als gevolg van oorlogshandelingen (denk aan de „Bermuda"!), ontving de firma niet voor al haar prestaties be taling en zij was niet verzekerd tegen oorlogsrisico. Niettemin bleek het .Avontuur" la ter van belang te zijn voor de post zegelverzamelaars, mede, omdat der gelijke avonturen en er zijn er vele geweest na de Amerikaanse Burger oorlog de verzamellust stimuleren. Die „filatelistische avonturen en ro mances" zijn voor de ware verzame laar zowel boeiende lectuur als bron nen van interessante verzamelobjecten. Het is dus geen wonder, dat de door de firma De La Rue georganiseerde permanente tentoonstelling in Regent Street zeer veel belangstelling geniet. Een beetje bitter is het misschien wel, dat de verzamelaars er stukken te zien krijgen, waarvan zij beslist zullen wa tertanden, maar die zij nooit in eigen dom zullen verwerven, omdat die stuk ken uniek en niet te koop zijn. (NIVANO NADRUK VERBODEN) In aanwezigheid van twee dochters gisteren op het graf van de steno- \legenheid van het feit. dat dc heer van wijlen de heer Groote en oud-grafie-ontwerper op Zorgvlied in iGroote een eeuw geleden geboren minister-president dr. W. Drees is\ Amsterdam een krans gelegd ter ge- werd. Wensen van Ned. onderwijzersver. Het hoofdbestuur der Nederlandse Onderwijzers Vereniging (NOV) zal bij de regering aandringen op: ver hoging van de salarissen der kleuter leidsters, verlaging van de leerlingen- schaal voor het kleuteronderwijs en afschaffing van de gemeente-classifi catie voor het onderwijzend personeel. Afdelingsvoorstellen daartoe werden met algemene stemmen aanvaard in de slotzitting van de 14e algemene vergadering der NOV, die de afgelopen drie dagen tf Amsterdam is gehouden. Het hoofdbestuur zal, krachtens een aangenomen voorstel der afdeling Am sterdam, aan de eerstvolgende algemene vergadering voorstellen doen ten aan zien van de meest gewenste organisatie van z.g. vormingscentra voor de wer kende jeugd. Voorts zal het hoofdbe stuur trachten in afwachting van deze voorstellen op korte termijn enige richt lijnen te verstrekken voor het beleid, dat de afdelingen ten aanzien van dit vraag stuk voorlopig het beste kunnen voeren. Een motie der afdeling Rotterdam, in houdend: „Dat de vergadering verklaart akkoord te gaan met de algemene strek king van het adres aan de regering van een groot aantal hoogleraren inzake de machtspositie, die de drie grote vakcen- tralen innemen in het officiële arbeids- overleg en het hoofdbestuur opdraagt initiatieven te nemen c.q. alle medewer king te verlenen aan initiatieven, die Koningin en Prins naar Londen Koninigin Juliana en Prins Bernhard zijn vanmorgen per vliegtuig naar Lon den vertrokken, waar zij een kort fami liebezoek brengen aan Prinses Alice, Hertogin van Athlone. die juist van een wereldreis is teruggekeerd. De Koningin en de Prins hopen vanavond terug te keren. De heer D. W. Stork jr. overleden (Speciale berichtgeving) Vannacht is op 61-jarige leeftijd na een langdurige ziekte té Hengelo over leden de heer D. W. Stork jr. Hij behar tigde bij de N. V. Machinefabriek Stork te Hengelo de personeels- en sociale aangelegenheden- De heer Stork was verder directeur van de N. V. Spuiterij Holmet, te Hengelo. Hij was bestuurslid van het Centraal- Sociaal Werkgeversverbond. Het lag in de bedoeling, dat hij voorzitter van dit verbond zou worden. Voor zijn ziekte vertoefde hij dan ook in verband met deze werkzaamheden enige tijd in Den Haag. (Van onze correspondente in Israël) Aan het besluit van de Wereldbank om Egypte een lening van ruim 56 miljoen dollars toe te staan ter verdieping en verbreding van het Suezkanaal zijn maanden van intensieve politieke bedrijvigheid voorafgegaan. Een der belangrijkste te overwinnen standpunten is de mening geweest, dat aan deze hulp de garantie voor een vrije door vaart door het Suezkanaal verbonden zou moeten zijn. De Israëlische regering heeft niet nagelaten in het Westen en in de Verenigde Naties begrip te zoeken voor haar standpunt volgens hetwelk een dergelijke grootscheepse hulpverlening zonder voornoemde garantie in wezen een fiat inhoudt voor Egypte om een politiek van discriminatie in het Suezkanaal ook in de toekomst door te voeren. Ruim driehonderd schepen van 21 verschillende naties komen op de Arabische zwarte lijst voor omdat zij voor Israël bestemde handelswaar vervoerd heb ben. Enige schepen liggen vanaf mei van dit jaar in het Suezkanaal aan de ketting omdat zij Israëlische goederen naar Afrika en het Verre Oosten vervoerden. zouden kunnen leiden tot een vertegen woordiging in bedoelde lichamen van de buiten de drie vakcentralen georgani seerde werknemers, zoals dit geschetst wordt in genoemd adres" werd, na be strijding door het tegen aanvaarding der motie zijnde hoofdbestuur, door de af deling ingetrokken". Postzegeloorlog DE firma De La Rue kan er op bo gen, de enige Britse firma te zijn, die postzegels voor het land van de Uncle Sam heeft gedrukt. Dat kwam door het uitbreken van de Amerikaan se Burgeroorlog ongeveer een eeuw ge leden. Toen die strijd begon, werden alle in omloop zijnde postzegels in het Noorden gedrukt. Een der eerste „oor logshandelingen" van de Noordelijken was, de verzending van postzegels naar de Zuidelijke Staten („Confederate States") stop te zetten. De Zuidelijke autoriteiten gaven de firma Hoyer Ludwig in Richmond (Virginia) op dracht, onmiddellijk postzegels voor de Zuidelijke Staten te drukken. De tech nische capaciteit der firma was echter te klein om de postzegels in voldoende getale tijdig gereed te hebben. Daarom vertrok majoor F. B. Ficklin naar Diplomatie helpt niet Volgens de Israëlische regering is de jongste beslissing van de wereldbank, die deze politieke situatie heeft willen negeren, een duidelijke aanwijzing van de politieke koerswijziging van het Wes ten ten opzichte van Egypte. Egypte heeft na de gemeenschappe lijke Frans-Engelse en Israëlische mili taire actie bij het Suezkanaal in okto ber 1956 zich niet meer gebonden geacht aan de resoluties van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties ten opzichte van de vrije doorvaart door het Suezkanaal, de zeeweg waardoor de afstand tussen de Middellandse Zee en de Indische en Atlantische Oceaan met 5000 km verkort wordt. In feite heeft kolonel Nasser zich ook vóór de Sinai-campagne niet aan de internationale spelregels en de resoluties van de Veiligheidsraad gehouden. De korte maar hevige miltitaire oorlog van 1956 was onder meer het gevolg van Egypte's houding ten opzichte van deze voor de internationale scheepvaart uiterst belangrijke waterweg. Tijdens de periode waarin voornamelijk de Verenig de Staten aandrongen op een snelle en algehele terugtocht der bezettingslegers verklaarde president Eisenhower ervan overtuigd te zijn, dat het Suezkanaal voor alle naties, Israël inbegrepen, open zou blijven. Aan deze uitspraak hebben de Israë liërs veel waarde gehecht, evenals trou wens aan hun eigen vertoon van fysieke overmacht, waardoor onder meer de be dreiging van een klemmende Arabische blokkade verminderd werd. Nassers politieke honger vermindert niet Toen vanaf mei van dit jaar weer her haaldelijk schepen met voor Israël be stemde of uit dit land afkomstige han delswaar door Egypte werden vastgehou den, betekende deze hernieuwde ver scherping van de Arabische economische blokkade een zware politieke en econo mische tegenslag voor Israël. Israël had in zijn streven naar politieke en econo mische stabiliteit en onafhankelijkheid, nieuwe perspectieven en handelspartners gevonden in de AFRO-Aziatische wereld. Het handelsverkeer tussen Israël en deze I nieuwe handelspartners werd bedreigd in een door kolonel Nasser met politieke feilloosheid gekozen tijdstip. Het Westen immers toonde zich toen reeds huiverig voor een openlijke berisping uit vrees voor vergroting van de invloed van Rus land. De Verenigde Staten en de Ver enigde Naties drongen er bij Israël op aan om via de meer rustige diplomatieke kanalen en niet via de Veiligheidsraad een protestactie in te zetten. Israël stem de toe en ging, niet zonder verweer, ak koord met de door Egypte gestelde voor waarden verbonden aan het vervoer van Israëlische handelswaar op schepen va rende onder neutrale vlag. Opnieuw ech- I ter werd een schip, deze keer een Griek- se vrachtvaarder met fosfaten bestemd voor Frans Somaliland de doorvaart door het kanaal ontzegd. Israël is dan ook van mening dat de gewijzigde poli tiek van het Westen ten opzichte van Egypte kolonel Nassers politieke honger niet zal doen verminderen. oprichting van een wyds televisienet in de V.A.R. Volgens de Israëliërs zal ko lonel Nasser met behulp van dit moder ne communicatiemiddel zün politieke greep en de onrust in het Nabije Oosten vergroten. De Amerikaanse lening van de F.A.A. (Federal Aviation Agency) voor het project voor de bouw van de grootste en modernste luchthaven van het Midden Oosten in de nabijheid van Cairo, bevestigde tevens de Israëlische vrees, dat Egypte door deze nieuwe op- stijgplaats voor zijn militaire straal- bommenwerpers binnenkort tot een ge vaarlijk militair overwicht kan komen. De Israëlische regering ontkent niet de noodzaak van economische hulpver lening aan Egypte en natuurlijke be langstelling van de Wereldbank en de Verenigde Staten voor het Suezkanaal. Haar standpunt echter blijft dat het Westen door toegevingsgezindheid de mogelijkheid van een Egyptische flirt met Rusland niet uitsluit en de stabili teit voor het Nabije Oosten hiermee niet afgekocht wordt. De belangstelling voor de VAR als een nieuw en groot afzet gebied voor buitenlandse investeerders neemt toe, tegelijk met de afkeer in be paalde buitenlandse zakenkringen om in Israël eveneens investeringen aan te gaan, uit vrees voor de Arabische zwarte lijst. Twee gevaren Men hoort sedert kort herhaaldelijk de mening in Israël verkondigen, dat het land zich in feite uit de greep van twee gevaarlijke blokkades moet wringen. De eerste is de Arabische, de tweede is die der buitenlandse concerns, die, toegevend aan de Arabische druk, er voorstander van zijn ten koste van politieke verwik kelingen slechts zaken te doen met de Arabische landen en Israël als handels partner uit te sluiten. De kloof welke heerst tussen de betuigingen van sym pathie voor Israël en daadwerkelijke steun voor Israëls politiek-economische standpunt, dat het handelsverkeer met het Nabije Oosten niet éénrichtingsver keer behoeft te worden, heeft felle weer standen in Israël opgewekt tegen de po litiek van Amerikaanse „appeasement" enerzijds en de tot dusverre voor Israël aangehouden weg van „quiet diplomacy" anderzijds. Russen beschuldigen Zuid-Korea van een daad van zeeroverij Het officiële persbureau „Tass" meldt, dat maandag een Sovjetrussisch karte- ringsvaartuig op 36 mijl uit de Koreaan se kust door een Zuidkoreaans oorlogs schip is beschoten en ernstig bescha digd. Aan boord van het Russische schip de „Ungo" zijn slachtoffers gevallen. Het Russische schip was. toen het werd aangevallen, bezig met hydrogra fisch onderzoek in de Oostkoreaanse baai. aan de kust van Noord-Korea op circa 120 mijl ten noorden van Zuid koreaans gebied. Na de beschieting voe ren het Zuidkoreaanse schip en nog STADSNIEUWS Loodgieter viel vijf meter Gistermiddag omstreeks twaalf uur 1s de 38-jarige loodgieter J. Develing uit de Herenstraat bij het verrichten van werkzaamheden op het dak van een garage aan de Haarlemmerstraat door een lichtraam gevallen en vijf meter lager op de betonnen vloer beland. De man liep inwendige kneuzingen alsmede een kaakfractuur op. Hij moest naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht. Een schaalmodel van het nieuw ste vliegtuig van de Britse Vickers- fabrieken, de ..Zwaluw"Het vlieg tuig heeft de merkwaardigheid, dat de sterk naar achteren geplaatste vleugels tijdens de vlucht van stand kunnen veranderen, d.w.z. meer of minder in pijlvorm gesteld kunnen worden al naar gelang de snelheid dit wenselijk maakt. Grote gevaren Tegelijk met het door Israël betreurde besluit van de Wereldbank om de poli tieke en economische aspecten streng van elkaar te scheiden werd de Ame rikaanse lening ter waarde van dertien miljoen dollar bekend gemaakt voor de OEGSTGEEST Middenstand redde een kind De Oegstgeester Middenstand die ge durende deze decembermaand een actie in het leven had geroepen ten bate van „Redt een kind" en deze actie op 28 de cember had afgesloten heeft met grote voortvarendheid het eindresultaat be kend gemaakt in een gisteren gehouden bijeenkomst, waarvoor alle prijswinnaars waren uitgenodigd. Het aantal met ze gels beplakte kaarten dat was ingezon den bedroeg iets meer dan 5000. Op deze kaarten moest een slagzin worden ver meld en opgave worden gedaan van het aantal witte muizen dat men in een der etalages kon tellen. Notaris Holtkamp uit Leiden had het aantal vastgesteld op 112. De voorzitter, de heer J. K. Veenen- daal kon met enige trots verwijzen naar een aantal kostbare prijzen tot een ge zamenlijke waarde van f 1500, waaruit een keuze gemaakt werd door 15 prijs winnaars. Er was één prijs ter waarde van f500,die in bezit kwam van mej. B. Alt, voorts één prijs van f 150, één van f100, drie van f75, 3 van f50, en 5 van f25, De heer M. Elshof sprak waarderende worden tot de werkcommissie. die on danks de zakelijke drukte in de decem bermaand deze extra arbeid had verzet en hij dankte namens de Oegstgeester afdeling van het Vluchtelingencomité voor het bedrag van ruim f500,— dat het resultaat der actie was. Aan negen personen zal heden (don derdag) een troostprijs worden uitge reikt. Zilveren jubileum De bode-concierge van het gemeente huis zal op 1 januari a.s. zijn zilveren ambtsjubileum vieren. De heer Jac. v. d. Luit, die zijn functie gedurende 25 jaren met grote toewijding en opgewektheid heeft vervuld heeft te kennen gegeven geen behoefte te hebben aan een huldi ging in verband met familieomstandig heden. twee schepen van hetzelfde type (de grote Humerklasse) die in de buurt wa ren, naar het zuiden, aldus het bericht van Tass. In het Tass-berioht wordt de aanval in felle bewoordingen veroordeeld als een „zeeroversdaad". Er blijkt uit. al dus Tass. dat de Zuidkoreaanse autori teiten niet geleid worden door de wens de toestand in het Verre Oosten te nor maliseren en dat zij „alle zin voor wer kelijkheid en verantwoordelijkheid" missen. „Tass is gemachtigd te verklaren dat de volledige verantwoordelijkheid voor ce aanval bij de Zuidkoreaanse autori teiten rust". Tegen dergelijke aanvallen zullen in de toekomst afdoende maat regelen worden genomen, aldus het pers bureau. Het Zuidkoreaanse marinehoofd kwartier heeft bovenstaand bericht tegengesproken. Een diepgaand onder zoek had aangetoond dat het bericht van ille grond ontbloot is. Ook het V.N.-opperbevel in Zuid-Korea wist van niets. MARtiï. C.-iïtN LEIDEN. 31 december Leldse CoÖp Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg an dijvie 41—86: kroten 15—27; kroten gek. 4050; boerenkool 2139; prei 48ü4; stoof sla 7282; uien 7—46; waspeen 36 49; witlof 1475 Per 100 st bloemkool A 633 07; idem B 4276; knolselderij 2645; sla A 9 30—27 80 Per 100 bos: pe terselie 13.70—21.90; selderij 8.80—17 40. BARN E VELD. 30 december Pluim- veemarkt Aanvoer plm. 34.000. Handel redelijk Prijzen slachtklppen 1.60—165 per kg; slachtkulkens 1.601.80 d. kg: kalkoenen 22.25 per kg; tamme ko nijnen 412 per stuk BARNEVELD 30 december Co6p Veluwse Elerveiling Barneveld-Ede Week- aanvoer ca. Ï.IOO.ÖOO stuks, waarvai. thans 356 700 stuks werden geveild. 11.. del matig. Notering eieren van 50-5"> 9.11—9.60; 55—60 9 70—10.37; 60—65 10 —11.36: 65—70 11.54—12.50 aMes p 100 Eiermarkt. Aanvoer 2 000 000 st H del traag. Notering eieren 55—66 IC 11.75. Notering Gelders-Overijsselse Bierhan delaren, Grote eieren (6268 gr.) 11 1 kleine eieren (67—61) 10.2545; eend eieren C5255) 9.50—10.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11