Laatste Berichten Populariteit van Willy Brandt neemt nog in sterke mate toe Amerika houdt zich bezig met de aspecten der geboortebeperking Achterkamer uitgebrand WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 Carlo SchmicL raakt nu i vat op tweede plan Greep naar kanselierschap bij verkiezingen in 1965 (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad begint men algemeen aan te nemen, dat de socialistische oppositie-party S.P.D. voor de Bondsdagverkiezingen in 1961 de thans 46-jarige Westberlynse burge meester Willy Brandt als kandidaat voor het Bondskanselierschap zal be noemen. Tot dusver gold als S.P.D.- kandidaat het Bondsdaglld prof. Carlo Schmid. In S.P.D.-kringen te Bonn is gezegd, dat met een kandidatuur-Brandt zowel de partyvoorzitter Ollenhauer als de vice-president van de S.P.D. Wehner en in het bijzonder een commissie van zeven man, die de verkiezingscam pagne moet voorbereiden, akkoord gaat. Het definitieve besluit is echter nog niet genomen. Het is een feit, dat de populariteit van Carlo Schmidt, die een zeer gezag hebbende stem in de Bondsdag heeft, waarvan hij vice-president is, de laat ste maand is afgenomen. Hij gold. na dat Ollenhauer de afgelopen zomer had meegedeeld in een mogelijke S.P.D.- regering niet voor enig ministerambt in aanmerking te willen komen, als uitgesproken kandidaat. De sympathie in brede kring voor Brandt neemt daarentegen nog altijd met de dag toe, vooral sedert zijn uitstekende houding na het Russische ultimatum inzake West-Berlijn van het vorige jaar en enkele grote reizen in het buitenland. Maar van Brandt is ook bekend, dat hij, met het oog op de onzekere toe stand van West-Berlijn, het juiste tijd stip nog niet aangebroken acht om nu reeds op te treden als openlijke rivaal van Adenauer. De Westberlijnse bur gemeester zou verder menen, dat in 1961 de kansen op een S.P.D.-verkie zingsoverwinning niet zeer groot geacht kunnen worden, omdat ook over goed anderhalf jaar de faam van Adenauer en Erhard niet zal zyn afgenomen, vooral omdat de welvaart in de Bonds republiek voortduurt en zeker de eer ste twee jaren niet zal afnemen. Brandt, die door zyn relatieve jeugd de tijd kan hebben, geeft zichzelf gro ter kansen voor een greep naar het kanselierschap bij de verkiezingen in 1965. Deze houding zou er op kunnen wijzen, dat de S.P.D. tenslotte toch weer noodgedwongen terug zou moeten keren tot een kandidatuur-Schmid, maar voorlopig houdt men het te Bonn op Brandt en wel uit partij-politieke overwegingen. In S.P.D.-kringen acht men zo langzamerhand de tijd gekomen om het bewind-Adenauer nu eens uit het zadel te wippen En met een populair man als Brandt gelooft men in 1961 over de grens van 30 van het totale aantal stemmen, waarvoor de S.P.D. tot dusver steeds bleef staan, te kunnen komen. Arrestant sprong te water Een 19-jarige jongen uit Meppel was geruime tijd geleden weggelopen van de stichting .Groot Emaus" te Ermelo. Hij bleek te zijn ondergedoken in een woning aan het moeilijk bereikbare Noordse Opgaande. Door twee politie mannen werd hij hier weggehaald. Daar een auto langs genoemd Op gaande niet kan rijden, werd hij te voet opgebracht. Tijdens dit transport nam de jongen ineens een sprong en dook in het koele nat van het kanaal. De politiemannen wisten hem echter in een hoek te dryven, waarna hy als nog op het politiebureau terecht kwam, waar men hem van droge kleding voor zag en verder op transport stelde naar Ermelo. Amerikaanse belastingen gaan scherper toezien De Amerikaanse belastingdiensten zullen in het komende jaar nauwkeu riger toezien op de onkostenrekeningen van ondernemingen en zakenlieden. De commissaris voor de interne belas tingontvangsten, Dana Latham, die dit bekendmaakte, deelde mede. dat de belastingdiensten een eind willen ma ken aan de groeiende neiging van on dernemingen om belastigaftrek te vra gen voor bedragen, die uitgegeven zijn voor persoonlijke onkosten van direc teuren en personeel. De kwistige on kostenrekeningen hebben volgens Lat ham grote verbolgenheid gewekt bij sommige belastingbetalers, die niet in de gelegenheid zijn een dergelijke af trek te vragen. In het vervolg zullen op de aangiftebiljetten meer bijzonder heden worden verlangd, wanneer af trek voor onkostenrekeningen wordt gevraagd. Oudste inwoner van Rotterdam overleden De oudste ingezetene van Rotterdam, de heer Lambertus Verkerk, die in de Van Heusdenstraat bij zijn dochter woonde, is gisteren overleden. Hij werd op 3 september 1858 te Nijmegen gebo ren, waar hij op 23 oktober 1879 trouw de. Zijn echtgenote overleed in 1940 te Nijmegen. In 1955 verhuisde de heer Verkerk naar Rotterdam. Morgen zal hij worden begraven. VCS vracof onderzoek Het bestuur van V.C.S. is zeer ont stemd over een publikatie in een der ochtendbladen (men zie ook elders in dit blad) betreffende onregelmatighe- Tal van ingezonden stukken in couranten den, die zouden hebben plaatsgevonden in de vereniging. Het bestuur heeft de K.N.V.B. om bescherming verzocht en het heeft terstond alle boeken en be scheiden van de vereniging op het bondsburcau ingeleverd met het ver zoek een diepgaand onderzoek te doen instellen. Debarkatie „Zuiderkruis" begonnen In Amsterdam is vanmorgen de de- bavkatie begonnen van de passagiers die met de „Zuiderkruis" uit Indonesië naar ons land zijn gekomen. Aan boord van het schip bevonden zich 710 passagiers van wie er 659 (93%) zijn opgevangen door het ministerie van Maatschappe lijk Werk. 655 passagiers maakten de reis, daartoe in staat gesteld door een voorschot. 287 hebben er de Nederlandse natio naliteit en 372 zijn er z.g. spijtoptanten. De 659 passagiers die door het ministe rie zijn opgevangen beschikken in Ne derland niet over huisvesting. Zij wor den op het ogenblik met 18 bussen ver voerd naar 80 gemeenten die in oost-, noord- en zuid-Nederland zijn gelegen. Aan boord van het sohip is door een ambtenaar van het ministerie reeds voor een bedrag van f. 50.000 aan kleding uitgereikt. Economisch en medisch (Van onze Amerikaanse correspondent) De kranten in Amerika hebben reek sen van ingezonden stukken opgenomen over het voor en tegen van de kunst matige geboortebeperking. De vraag was meestal: behoort Amerika, desge vraagd, inlichtingen te verstrekken omtrent kunstmatige geboortebeper king aan hulp-behoevende landen? Deze vraag die de rooms-katholieken met een resoluut „neen" beantwoorden zal waarschynlyk een factor worden in de stryd om het Amerikaanse pre sidentschap in 1960. Aan het Opperste Gerechtshof in de Verenigde Staten zal binnenkort ook een geboortebeperkingszaak worden voorgelegd. Ook hiervoor bestaat grote belangstelling. Het betreft hier niet de gevaren van de zogenaamde bevol kingsexplosie in economisch weinig ont wikkelde landen, maar de gevaren van zwangerschap voor sommige patiënten in de staat Connecticut. In deze staat geldt namelijk nog steeds een wet van 1879, waarbij het strafbaar is medi cijnen of andere middelen te gebruiken om zwangerschap te voorkomen. Geen uitzonderingen worden gemaakt en artsen of andere personen, die contra ceptie aanraden, zijn eveneens schul dig volgens deze wet. In het congres van Connecticut heeft men nooit een meerderheid bijeen kunnen krijgen om de wet af te schaffen. Dr. C. Lee Buxton, hoofd van de verloskundige afdeling van de univer siteit van Yale, heeft thans een proces uitgelokt en het doel is, na te gaan of zulk een wet van een deelstaat in strijd geacht kan worden met de Grondwet van de Verenigde Staten. Vandaar dat in laatste instantie het Opperste Ge rechtshof hierover een uitspraak zal moeten doen. Dr. Buxton betoogde, dat gehoorzaamheid aan deze wet het leven en het welzijn van verscheidene van zijn patiënten in gevaar kan brengen. Vooraanstaande vrouwenartsen traden in deze zaak als getuige op voor een hof in Connecticut. Zij verklaarden, dat een patiënte .tengevolge van een zwan gerschap in ernstig levensgevaar had verkeerd en dat een nieuwe zwanger schap voor haar uiterst gevaarlijk zou zijn. Dr. Buxton hield staande, dat men hem, volgens het 14de amende ment van de Amerikaanse Grondwet, Premie vrijwillige verzekering in 1960 Bij 72 fondsen is zo deelt de zieken fondsraad mede de premie van de vrijwillige verzekering met ingang van 1960 verhoogd. De verhogingen lopen uiteen van f. 0,05 tot f. 0,50 per week per verzekerde van 16 jaar en ouder. Bij 26 fondsen is de premie niet gewijzigd. By 19 dezer fondsen bestaat het voornemen in de loop van het Jaar 1960 tot een ver hoging over te gaan. Alle door de fond sen gewijzigde premies zyn door de fi nanciële commissie goedgekeurd. Het (gewogen) gemiddelde van de premies is gestegen van f. 2,14 per week in januari 1959 tot f. 2,30 in januari 1960. Enkele fondsen hebben besloten met in gang van 1960 alsnog kraamgeld of een tegemoetkoming in de kosten van kraamhulp aan de verstrekkingen van de vrijwillige verzekering toe te voegen. Een fonds heeft evenwel om de stijging van de premie te beperken besloten met in gang van 1960 de verstrekking van kraamgeld te staken. In januari 1960 kunnen 76% der vrijwillig verzekerden aanspraak doen gelden op deze verstrek king In Januari 1959 was dit 75%. in zulk een geval niet de vrijheid mocht ontnemen om zijn beroep naar beste weten uit te oefenen en aan deze patiënte mede te delen hoe zy handelen moest. Deze zaak lijkt ver af te staan van het verstrekken van bepaalde voorlich ting aan economisch weinig ontwik kelde landen, maar, daar de bevol kingsexplosie voor deze staten een kwestie kan zijn van economisch le vensgevaar, zien sommigen toch wel een parallel tussen beide problemen. Puriteins Amerika zal er voorlopig niet over uitgeschreven zijn. OEGSTGEEST BI RGF.RI.IJKE STAND Geboren: Maria A. C., dr. van H. A. J. van der Voort en J. S. Kortekaas; Jacobus J., zn. van J. van Leeuwen en G. GijzeniJ. Ondertrouwd: J. A. A. M. Schlatmann, 29 Jr. en M. C. A. Menken. 29 jr. Getrouwd: H. J. van Neutegem, 28 Jr. en W. Fasseur, 25 jr.; J. Hogewonlng. 27 Jr. en G. van Egmond, 23 jr.; W. G. Griffioen. 22 Jr. en H. M. Bavelaar, 21 Jr. Overleden: B. van Donkelaar, 78 jr.. e.v. A. M. Brieër; J. G. van Dooremaalen, 83 jr.; P. H. der Weduwen. 29 jr. WARMOND St.-MatHiias speelde toneel In 't Trefpunt gaf de afdeling toneel van St.-Matthias haar kerstuitvoerin gen. Dit jaar was de keus gevallen op het toneelstuk „De Gekke Dokter". De regie was van de heer G. G. van Elburg. Het stuk werd behoorlijk gespeeld. Vooral om de meer komische situaties werd uitbundig gelachen. Veel waarde ring hebben wij voor het spel van de pastoor (Dick Duynhoven). Na de opvoering sprak de voonzitter, de heer Th. R. de Vroomen zijn grote waardering uit voor het werk van de heer Van Elburg. Namens de vereniging bood hij hem een asbak aan. Ook mevr. Van Elburg we.d in deze hulde betrok ken. STADSNIEUWS Pools programma voor Filmstudiekring De Pilmstudiekring van K. en O. had het programma van gisteravond, in de filmzaal van de Universiteit, gewijd aan de Poolse film. Vandaar een reprise van Roman Polanski's „Twee mannen en een kast", dat ook verleden jaar In een der voorstellingen werd vertoond. De hernieuwde kennismaking bewees de kwaliteiten van dit merkwaardige, sur- realistisoh-getinte werkje, dat al dade lijk zo wonderlijk begint als twee man nen met een enorme spiegelkast uit zee het strand komen opsjouwen. Ze kun nen dat lastige ding maar niet kwijt, het vormt de achtergrond van ten dele kluchtige, ten dele ook tragische ge beurtenissen. waarbij de eerste sterk overwegen. Glimlachend - geamuseerd kijkt, de toeschouwer naar dit originele filmpje, dat, psyoho-analystisch gezien, tot interessante conclusies zou kunnen leiden. De avond was begonnen met een ver toning van ..Warszawa, 56", waarin de gruwelijke woningellende een gevolg van de oorlogsverwoestingen op frap pante wijze in filmbeelden werd vast gelegd. Pièce de résdstance was „De laatste dag van de zomer" (1958) van Kon- wicki en Lakowski. de gevoelige teke ning van een ontmoeting tussen twee mensen, die in de eenzaamheid van zee, strand en duinen de herinneringen aan de oorlog trachten te vergeten. De man heeft liefde opgevat voor de vrouw, die zich echter niet kan losmaken van het verleden: de dood van de oorlogspiloot, met wie zij verloofd was. Toch bloeit ook in haar hart tijdens deze kortston dige ontmoeting een gevoel van gene genheid op. Maar als zij in slaap is ge vallen op he ogenblik, dat voor hem be slissend is, zoekt zij hem tevergeefs, vallen op 't ogenblik dat voor hem be- fotografie in deze film is voortreffelijk. Ondanks het langzame tempo (dat ge legenheid geeft allerlei details breed uit te meten) wordt de spanning geen ogenblik gebroken. Men kan eventueel kritiek hebben op het scenario, maar filmisch is ,.De laatste dag van de zo mer" een boeiend werkstuk. BEZOEK AAN DE LAKENHAL Het totale aantal bezoekers aan het Sted. Museum „De Lakenhal" bedroeg in 1958 in totaal 27525. Dit is nagenoeg gelijk aan het aantal over 1957. Voor tentoonstellingen werden 7380 bezoekers geregistreerd, van wie 4333 betalenden. Deze aantallen zyn minder dan in 1957, toen de zomertentoonstelling „Tijdgeno ten van Verstel*" 4127 bezoeke.s trok tegenover 1623 personen die de .Bakker Korff" tentoonstelling bezochiten. Ook speelde in 1957 de Van Gogh tentoonstelling een belangrijke rol met 5597 bezoekers. Ruim 70 groepen bezochten het museum (1721 personen). In verband met de door ICOM geor ganiseerde Internationale Museumweek werd de Lakenhal van 11 tot en met 18 oktober gratis toegankelijk gesteld. Het aantal bezoekers gedurende deze week bedroeg 395. De avondopenstellingwaarmee een proef werd genomen, bleek (helaas weinig bezocht te worden, dat het expe riment gestaakt moest worden. Er begint, zo schrijft de direotie haar jaarverslag, zich langzamerhand een nieuwe groep belangstellenden te vormen, maar over het algemeen blijft de bevolking van Ledden tegenover het museum te passief. De mannen, die de hopvelden in het Engelse graafschap Sussex be werken. hebben zich van hoge stel ten voorzien om gemakkelijk het netwerk van lijnen waarover de hopranken worden geleid) te kun nen aanbrengen. Op hun hoge stel ten voelen zij zich wonderwel thuis en zij bewegen zich uitermate han dig voort op hun „heipalen Wat ons echter zo intereseert is: hoe komen zij er op? Medisch team voor Marokko Het medisch team, bestaande uit re validatiearts prof. dr. T. Reddingius, oud-hoogleraar te Djakarta en de fy siotherapeuten. mej. H. C. van der Meer en de heer J. B. Seters, dat op verzoek van de Nederlandse regering zal deel nemen aan de revalidatie van de slacht- offers van de olievergiftiging in Marok ko, zal maandag 4 januari om drie uur van Schiphol via Parijs naar Rabat ver trekken. Het team zal o.m. uitgeleide worden gedaan door prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal van de Volksgezondheid en mr. F. H. A. de Graaff, voorzitter van het Ned. Roode Kruis. Nieuwe politie-leiding in Indonesië Volgens „Antara" heeft president Soe- karno tot advocaat-generaal van Indo nesië benoemd de heer Goenawan, een jongere parketambtenaar. De heer Djojonegoro, waarnemend hoofd van de Indonesische Staatspolitie, werd benoemd tot hoofd van de Staats- politie. (Op 15 december onthief president Soekarno de heer Soekanto Tjokrodiat- modjo van zijn functies van hoofd der Indonesische staatspolitie en minister van Politiezaken. De juiste aanleiding hiertoe werd nooit bekend gemaakt. Re dactie L.D.) Londen verzoekt terugkeer soldaten uit Oost-Duitsland Engeland dringt bij de Russische autoriteiten in Berlijn aan op vrijla ting van een 26-jarige Engelse mili tair, die in mei in West-Berlijn ver dween. aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken vandaag meegedeeld. De Russen hadden een maand gele den gezegd, dat de militaire korporaal Allan Brooks, die blijkbaar door de Oostduitse autoriteiten gevangen gezet is, vrijgelaten zou worden. De Britse pers meldt vandaag, dat Brooks' moeder een brief van haar zoon ontvangen heeft, waarin hU schrijft, tot zeven jaar gevangenisstraf veroordeeld te zyn voor het stelen van een taxi, waarmee hU wilde trachten zich weer bij zijn eenheid te voegen. Met Brooks verdween ook de Britse militair Derek Alderson. Hij zou ge zegd hebben, niet naar Engeland terug maar in Oost-Duitsland te willen blijven. Japans-Indonesische katoenovereenkomst In Djakarta Is gisteren een Japans- Indonesische overeenkomst getekend krachtens welke Japan katoen ter waar de van 7,75 miljoen dollar (ca. 30 mil joen gulden) zal verwerken die Indonesië uit Amerikaanse surplusvoorraden ont vangt. De onderhandelingen hebben drie maanden geduurd. Indonesië ontvangt uit de V.S. een ka toenoverschot ter waarde van 10,5 mil joen dollar. Indonesië zal Japan de kos ten betalen van het verwerken en uit voeren van katoenen stoffen en goede ren en bovendien ruwe katoen ter waar de van 2,75 miljoen dollar leveren. Teraardebestelling R. L. Lolkes de Beer Gistermiddag vond onder grote be langstelling, met name uit de kring van de Leictee voetbalwereld, op Rhijnhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer R. L. Lolkes de Beer. Behalve het dagelijks bestuur van UVS, van welke vereniging de heer Lolkes de Beer ere-voorzitter was. waren aanwezig een vertegenwoor diger van de LVB, van de directie van de Ned. Electrolaach Mij en een depu tatie van de personeelsvereniging van dit bedrijf. De voonziter van UVS, de heer J. Wonder gem, die in de aula het woord voerde, herinnerde aan de vooraan staande plaats, welke de heer Lolkes de Beer, vrijwel van de oprichting in 1914 af, in de UVS-gelederen heeft ingeno men. Zowel op het sportveld als in orga- nisatieverband heeft de heer Lolkes de Beer, die zich vooral voor het jeugd werk sterk interesseerde, zeer veel voor onze vereniging gedaan aldus de heer Wondergem. die er voorts op wees, dat er ondeT zijn leiding de heer Lolkes de Beer was de eerste tien jaren voor zitter belangrijke resultaten zijn be reikt. Het hem in 1935 aangeboden ere voorzitterschap moet volgens spreker dan ook gezien warden als een bekro ning van zyn grote activiteit in opeen volgende jaren voor UVS aan de dag gelegd. Nadat ook ds. P. Kloek hervormd predikant alhier, nog een kort in me- moriam had uitgesproken, vond de ter aardebestelling plaats. Een zwager van de overledene, de heer Segaar, dankte voor de grote belangstelling uit zo ruime kring ontvangen. Dr. W. J. L. DAKE LEGT FUNCTIE NEER. Op 1 januari zal de medische secreta ris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, dr. W. J X. Dake, zyn arbeid neerleggen. Tot opvolger van dr. Dake is benoemd de gepensioneerde zendingsarts F. C. van der Horst. GEWICHTHEFFEN Gewichtheffers van LKY in prima vorm De Nederlandse Gewichthef- en Body Building kampioenschappen zullen, zoals bekend in Leiden worden gehouden. En wel gewichtheffen 2e-klasse op 10 ja nuari a s., Body-Building op 24 januari as. en gewichtheffen le-klasse op 31 januari a.s. Al deze wedstrijden worden in de Stadsgehoorzaal gehouden. De Leidse Krachtsportvereniging LKV komt met een volledige ploeg uit, alle gewichthef fers en Body-Builders zijn in een prima vorm en zullen ongetwijfeld enkele prij zen in de wacht slepen. Hun namen lui den: Body-Builders: H. J. v. d. Bergt, J. J. de Romijn, J. van Kampen en S. Stokkel. Gewichtheffers: T. Lange veld, extra vedergewicht; F. van Buuren. vederge wicht: H. J. v. d. Berg, midden gewicht H. Zirkzee, half zwaargewicht; J J. de Romijn, halfzwaargewicht; J. v. Kam pen, lichtzwaargewicht; H. v. d. Hoed, lichtzwaargewicht en S. Stokkel zwaar gewicht, die zyn nationale titel hoopte te behouden. Gistermiddag om kwart over twaalf viel een 38-jarige timmerman, wonende in de Leemansstraat, bij werkzaamheden in een school aan de Haarlemmerstraat, met zijn ladder. Hij brak zyn rechter bovenbeen. Omstreeks 10 uur gisteravond reed een 29-jarige Haagse taxichauffeur met zijn auto ten gevolge van onbekendheid met de plaatselijke situatie in het water langs de Schelpenkade. Omstanders kon den hem en zijn 33-jarige passagiere op het droge helpen, de brandweer hees later de auto op de kant. Onze oud-plaatsgenoot, de heer M. van Heel. behaalde aan de University of New Zealand de graad van Bachelor of Laws (mr. in de rechten). ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermiddag omstreeks kwart over twee werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in de woning Gaslaan 9, bewoond door het echtpaar Van der Werf en vyf kinderen. Dank zy het kordate optreden van mevrouw Van der Werf zyn by deze brand geen mensenlevens te betreuren. Onmiddellijk nadat de vrouw de brand, die in de achterkamer van haar huisje begonnen was, ontdekte, bracht zy haar belde jongste spruiten naar buiten. Het kleinste kind. een meisje van drie maanden, dat in een kinder wagen in de kamer lag te slapen, had reeds brandwonden aan de beide handjes en het gezicht opgelopen. Toen de brandweer arriveerde werd het vuur, dat aan de achterzijde van het huis fel om zich heen greep, ste vig aangepakt, waarna spoedig de situatie te overzien was. Er ontstond ook enige consternatie toen twee van de vyf kinderen vermist bleven. Brand weermannen met rookmaskers door zochten het woninkje, maar konden nie mand vinden. Gelukkig bleken de kin deren tydens de brand niet thuis te zyn geweest en speelden zij rustig buiten. De schade is aanzienlijk. De politie stelt een onderzoek In naar de oorzaak van de brand. Dokter Van der Steen heeft het jong ste ldnd verbonden. BEURSOVERZICHT Kon. Olie, Aku en Nat. Handelsbank vast Amsterdam, 30 december De internationale waarden waren van middag, voor de laatste beursdag van dit jaar, verdeeld. Kon. Olie, AKU en Na tionale Handelsbank waren vast, terwyl Unilever een weinig lager was en Phi lips een puntje verloor. De grootste aandacht ging vanmiddag uit naar de oliehoek. De aandelen kwa men 1 1/8 dollar hoger uit New York. Dit was voor Amsterdam het teken om tot aankopen van de aandelen in dit „achtergebleven gebied" over te gaan. Het publiek liet zich geducht gelden en de arbitrage nam de stukken voor Lon- dense rekening uit de markt. De vraag had sterk de overhand waardoor de ope ningskoers tot stand kwam op f. 167.80, tegen gisteren f. 163.10 als slotprys. Aanhoudende aankopen brachten de koers op f. 168.10. De pariteit Amerika bedroeg f. 166.50. AKU's deden flink mee en boekten op 473 een koerswinst van bijna 7 punten. De handel in deze hoek was kalm. Unilever en Philips werden in een kalme hoek verhandeld. Unilever op 801 ca. 3 punten en Philips op 811 een puntje beneden de vorige slotprijs. Nationale Handelsbank opende vrijwel onveranderd op 185. Later kwam zoveel vraag los, dat de stukken tegen sterk oplopende prijzen werden verhandeld. De hoogste prijs was circa 196. De aan delen verlieten de beurs op circa 193. De scheepvaarten sloten het jaar af met koersen die merendeels een weinig beneden die van gisteren lagen. De re cente koersstijgingen hebben het jaar 1959 voor de scheepvaartaandelen nog een redelijk aanzien gegeven. Cultures kalm en iets vriendelijker. Staatsfondsen doorelkaar onveranderd. Aandelen Heineken kregen een hogere adviesprijs. Grootbanken vrijwel onver anderd. Hoogovens opnieuw hoogtere cord, gedaan op 890 tegen gisteren 870. In verband met de Jaarwisseling blyft de beurs tot maandag a.s. gesloten. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 december Londen 10.55%—10.56%New York 3.77,1^—3.77AMontreal 3.96A—3.96A; Parijs 76.77%—76.87%; Brussel 7.54% —7.54%: Frankfort 90.41%—90.46% Stockholm 72.70—72.84; Zürich 87.23% —87.28%; Milaan 60.75%—60.80%Ko penhagen 54.63%—54.68%; Oslo 52.77% —52.82%; Wenen 14.51%—14.52%; Lis sabon 13.15%—13.17%. Beurs van Amsterdam Woensdag 30 december ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden 100% 100% Ned. '59 4% 100% 100AGB 98% 98A Ned. '53 3% 94% 941/8 Grootboek obl. 3% 77GB Ned. '47 3% (3) 92H 92% 94% GB 94% 92H 92% Ned. '56 3% 92 fj 92% 87 87 87 87 Ned. '55 I 3% 88 88% Ned. '56 II 3% 90% 90% 90GB 90 Dollarlng '47 3 90 90 Investeringscert. 3 97% 97A Ned. 62-64 3 98% 98,: Indië '37 A 3 93^ 93A Grootboek '46 3 90% Ned. W.B. 6% 109% 110GL Bank N. G. '58 (5%) id. N.WJB. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '61 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 I 2% A'dam '51 12% A'dam '56 II 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 I ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 43GB 44% Nat. Handelsbank 184% 197% Ned. Handelmij 249% 250 118% 119% 159% 160% 622 622 A.K.U 463% 471% Berkel's Patent (v.) 303GB 304% Calvé Delft cert. 770 770 Deli Mij .en (Ver.) 184 184.75 Kon. Pap. v. Gelder 261 %GB 261 %GB Hoogovens cert 870GB 890GB Müller en Co. NX. 399 400GB Ned. Kabelfabr450GBex. 465GB Philips 812 810% 323% 319 804 796% Wilton Feyenoord 230 230 Biliton 2de r 363% 367GB Dordtse Olie gew. 766 783GB Kon. Olie (f20.—) 164.90 168.80 idem (50 f 20. 163.60 168.20 Holl. Amer. lijn 184 183% Java China Paket 170 169 K.L.M 113 113 Kon. Ned. Stmv Mij 202% 200 Kon. Paket Mij 154 154% Stoomvaart Mij. Ned. 198 194 Nlevelt Goudr. eert. 175% 173 v. Ommeren eert. 269% 267% Kon. Rott. Lloyd 179% 176% Ned. Scheepv. Unie 179% 175% 2% 103% 97 98 82% 80% 88% 79% 86L 87 103% 97% 94A 98 82% 80% 88% 79% 80L Idem. n 2% 86%L 86%L R'dam '52 12% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% 87 y4 97% 90 92% 86L 96 90 93% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 229 Amst. Bank 329% H.B.U. eert228 Rott. Bank 291% Twentsche Bank 261 Industrie Ondernemingen Albert Heyn410 Borsumij73% K. N. Edrnet. A-AA 94% Idem pref. wd95 Electrolasmij354% Kon. Ned. Grofsm. 164% Holl. Constructie 480 Ing. bur. v.Bouwnyv. 282 Intematio 163 Int. Kunststof!Ind. 55B Leidse Wolspinnerij 395 Rott. Droogdok Mij. 605 Sikken's Lakfabr. 702 Ver. Touwfabrieken 291 Walvisvaart 119 Wemlnk's Betonm. 161 Van Wijk Textiel 120 Zaalberg 129%B Spoorwegen Dell Spoorweg Mij. 6% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 94% Idem '8 (3%) 94% R'dan* "52-1 (4%) 98% id. id. '37 I-H (3%) 94% Z.-HoUand '56 (4%) 98% 94 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 25% Intern. Nickel 109 Anaconda 63% Bethlehem Steel 53% Cities Service 49% General Motors 54% Kennecott97 Republic Steel 74% Shell Oü 81 Union Pacific 30f| Un. States Steel 97% 230 331 228% 292% 260 411% 72% 90 90 335Le.d. 169 474e.d. 284 163 56% 395 605 710 290 119 164 119%B 130 8% 25% 109% 63% 54% 49% 55 96% 73% 81% 30% 97%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9