INBREKER VLUCHTTE UIT DE SCHEVENINGSE GEVANGENIS Staatssecretaris verbiedt film „Kringloop" voor de televisie WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 Tralies doorgezaagd Weinig houvast (Van onze Haagse correspondent) Uit de strafgevangenis te Schevenin- gen is gisteravond tussen negen uur en halftien een gevangene ontsnapt. Het is een Slf-jarige mandie met een ijzer zaagje de tralies van het venster van zijn gelijkvloers gelegen cel wist te verwijderen. Toen hij in het donker zijn kans schoon zag, liet hij zich op de binnenplaats tussen het cellencomplex en de gevangenismuur zakken. Ondanks de bewaking kon hij over de hoge muur klimmen en verdwijnen. De directeur van de strafgevangenis en de politierechercheurs, die met het onderzoek bezig zijn, staan voor een raadsel. Om negen uur in de avond was er in de cel van de inbrekef- nog controle ge weest. Er wa<s toen geen enkele onregel matigheid te bespeuren geweest. Toen er om zeven over half tien wéér con trole was, bleken de zware, gietijzeren tralies van het venster te zijn doorge zaagd, De inbreker was verdwenen. Hoe is het mogelijk dat deze gevan gene een zaagje in handen kreeg? Dat is een van de vele vragen, dde de politie onderzoekt. Waarom? Waarom vluchtte de gevangene eigen lijk? Hij had 'n vonnis van tien maan den waarvan zesen eenhalve maand voorbij waren. Omdat zijn gedrag goed i was, had hij een grote kans, binnenkort voorwaardelijk in vrijheid gesteld te worden. De politie staat bij haar opsporings werkzaamheden voor grote moeilijk- heden. Of de inbreker zelf zo handig 1 was om bij een hevige regenbui te ver- 1 dwijnen weet men niet, maar wel bleek dat juist de enige weersgesteldheid, i waarbij de speurhonden machteloos 1 staan. De regen heeft de sporen van de vluchtende gevangene volkomen uitge wist. De gevangenisdirectie, had de man, een Scheveninger, in een cel op de be gane grond opgeborgen, omdat hij geen „vluchtgevaarlijke knaap" was. Wel een crimineel, met versobillende vonnissen, maar geen „zware jongen". Gemeenschappelijke produktie van Hawk Ook Philips ingeschakeld Binnenkort zal tussen vyf firma's van landen die deel uitmaken van de NAVO een overeenkomst getekend worden voor de gemeenschappelijke produktie. onder auspiciën van de NAVO, van de HAWK, een „luchtdoel-geleid wapen" of een se- mi-geleid projectiel, dat reageert op weerkaatsing van de radarbundel op het doel in de lucht. De Hawk heeft een snelheid, die twee maal zo groot is als die van het geluid en een reikwijdte van ongeveer 30 km. De Hawk wordt geas sembleerd in Frankrijk en West-Duits- land, maar de onderdelen worden ver vaardigd door een West-Duitse, een Bel gische, een Franse, een Nederlandse en een Italiaanse onderneming. 19 juni hebben de regeringen der be trokken landen te Parijs de overeen komst voor gezamenlijke produktie van de Hawk getekend. Verder is voorzien, dat de V.S. tech nische hulp zullen verlenen bij de ver vaardiging der onderdelen. Naar wij vernemen, is Philips bü de produktie betrokken. Philips' aandeel omvat het radargedeelte van de Hawk. Dit zou 60% van de totale produktie zijn. De Hawk is in de eerste plaats voor de luchtmacht bestemd. Het is nog niet zeker of ook de landmacht ermee zal worden uitgerust. Tibetanen sterven van honger en koude Ongeveer tweeduizend Tibetaanse vluchtelingen trachten in Bouddha, na bij Katmandoe, bijna stervend van de honger de ijzige winter van de Hima- laja door te komen. De faciliteiten die hun zijn toegewezen zijn niet voldoende, en velen moeten nu dagen en nachten in open velden in vriezende koude door brengen. De Chinese communisten heb ben hun van hun bezittingen beroofd en al het geld dat hun gelaten is, is uitge geven voor voedsel en andere noodza kelijke dingen. De réfugié's begonnen ongeveer twee weken geleden Bouddha binnen te stro men, via de met sneeuw bedekte passen van de Himalaja, te voet en hun scha mele bezittingen met zich meevoerend. Een vooraanstaande handelaar uit Tingri, die vier maanden geleden naar Nepal was uitgeweken, vertelde dat zijn stad door Chinese soldaten met automa tische wapens was overvallen. De man nen van het plaatsje boden verzet, maar moesten voor de overmacht w(jken. „Wij hebben nu al ons geld aan eten uitgegeven", vertelde hij, „we hebben geen geld meer. We kunnen niet naar onze woningen terugkeren, want zij zijn niet meer van ons. Onze woningen en bezittingen zijn door het Chinese leger genaast. We kunnen alleen terugkeren wanneer de Chinezen ons land verlaten. Wij kunnen niet naar India. We kunnen niet bedelen, noch kunnen wij geld lenen. Wij moeten verhongeren en onze kinderen zien sterven van honger". Een andere réfugié, een hoge func tionaris van de voormalige regering van de Dalai Lama, arriveerde deze week uit Lhasa na een tocht van twee maanden. ,Er is geen Tibet, waarheen wij kun nen terugkeren", zei hij in een inter view, „de hele bevolking is naar onbe kende plaatsen weggevoerd, terwijl ieder Tibetaans huis door Chinezen in bezit is genomen. Wat eens bekend was als Ti bet is thans China. Vluchtelingen uit Tibet hebben geen huis en geen land". Derde vrouw voor Soekarno? Volgens het Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft president Soekarno een 18-jarig meisje tot zijn derde vrouw gemaakt. Het blad zegt dit vernomen te hébben mn ingewijden in Djakarta en voorspelt dat ddt derde huwelijk van het Indonesische staatshoofd tot een groot schandaal zal worden, gezien de protes ten die reeds gehoord werden bü Soekar- no's tweede huwelijk. Als Moslem mag Soekarno vier vrouwen hebben, maar alle moderne Indonesiërs, en vooral de vrouwen verzetten zich tegen dit ge bruik. Het onderzoek is in volle gang. Feiten zijn alleen de verdwenen gevangene en de doorgezaagde tralies. De Schevenin ger heeft niets in zijn cel achtergelaten. Waarschijnlijk was hij gekleed in het kaki-werkpak, dat hij inmiddels wel verwisseld zal hebben voor minder op vallende kleding. Het zaagje, waarmee hij zijn vrijheid verkreeg, moet op de een of andere manier via het voedsel in zijn cel terechtgekomen zijn. Het is ook mogelijk, dat het personeel van de aannemer, die momenteel verbouwings werkzaamheden aan de gevangenis uit voert. per ongeluk een ijzerzaagje heef-t laten slingeren, dat door de ver dwenen gevangene dankbaar is opge raapt. Ook vraagt men zich af hoe de man over de hoge ringmuur heeft kun nen komen Ladders waren er niet. Hulp van buitenaf lijkt haast nood zakelijk. Ondanks de opsporingsmoeilijkheden verwacht men bij het ministerie van Sleepboot overvaren twee man omgekomen (Van onze Rotterdamse correspondent) Een Engelse zeeman, die van zijn schip was afgestapt om thuis oud en nieuw te vieren, en een Chinees matroosje zyn vanmorgen in de Rotterdamse haven om het leven gekomen toen de motorsleep boot „Zwaluw", waarmee zij uit de Waal haven kwamen, werd overvaren en vrij wel onmiddellijk zonk. De kapitein van de sleper, de 22-jarige L. Garthof, werd gered. Hij kreeg een shock. Tegen acht uur vanmorgen kwam de „Zwaluw" van de sleepdienst Maas uit de Waalhaven, waar de sleper van het 5500 ton metende Engelse zeeschip „Ba ron Berwick" de eerste machinist had afgehaald om hem naar de Schiemond te brengen. De 58-jarige Archibald Bor land was op weg naar huis om er de jaarwisseling door te brengen. Op het moment, dat de sleepboot uit de haven mond voer, werd zü overvaren door het 884 ton metende Duitse motortankschip „Rheinpreusz 2", een zgn. .hardloper", die geladen van Pernis kwam en naar boven voer. Kapitein Garthof slaagde er in van boord te komen en werd opge pikt. Het zoeken naar de twee andere opvarenden van de sleper, de Engelse eerste machinist en de 16-jarige ma- Justitie tóch dat de gevangene vandaag troos Won Pong Tsjang uit Rotterdam in de kraag zal worden gegrepen. bleef zonder resultaat. Vonnissen schrootfraude bevestigd (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft van daag het rechtbankvonnis bevestigd een jaar gevangenisstraf in de zaak tegen een der drie directeuren van de N.V. Zeeuwse Metaalmaatschappij (S.C.). H(j werd schuldig verklaard aan het medeplegen van omkoping van een referendaris van het ministe rie van Economische Zaken te Den Haag, van wie de Zeeuwse Metaal maatschappij in 1956 en 1957 tegen beta ling van duizenden guldens aan steek penningen valse „derdelandenverkla- ringen" kreeg betreffende de herkomst van door de Zeeuwse Metaalmaat- schappij te verhandelen partijen schroot. Met deze verklaringen konden de han delaars partijen schroot, welke zy bin nen de Europese Kolen- en Staalge meenschap hadden gekocht, doen door gaan voor duurder schroot, afkomstig van scheepswrakken of van landen bui ten de EGKS. Op grond van de afge geven valse verklaringen werden de be treffende sc.hroottransact.ies krachtens de in de EGKS geldende bepalingen door het OCCF (de vereveningskas) te Brussel met in totaal ruim anderhalf miljoen gulden gesubsidieerd, welk geld ten dele terecht kwam in de zakken der drie directeuren van de Zeeuwse Me- taalmaatschappy en ten dele in de kas van de doorverkopers, de Hansa Roh- stoff te Dusseldorp. De twee andere directeuren van de Zeeuwse Metaalmij. werden resp. ver oordeeld tot 6 maanden en 1^ jaar ge vangenisstraf. Jubileumgift van f. 100.000 Ter gelegenheid van haar honderd jarig bestaan heeft de „Nillmy" aan een viertal instellingen, werkzaam op het gebied ter bestrijding van volksziekten, een belangrijke bijdrage geschonken. De Nederlandse Astmastichting, 'het Prinses Beatrix Poliofonds, het Nationaal Reu mafonds en het Koningin Wilhelmina- fonds ontvingen elk een cheque van Waker te Leeuwarden neergeslagen (Speciale berichtgeving) Naar eerst thans bekend werd is in de nacht van de eerste op tweede kerst dag in een keet aan de Beukenstraat, te Leeuwarden, de 67-jarige waker A. Vrij burg bü de nieuwbouw werkzaamheden aldaar, neergeslagen door een 22-jarige jongeman, die met een meisje in het gebouwtje was binnengedrongen. Toen de waker de jongeman betrapte, ont stond een gevecht waarbij de waker een zodanige klap met een stoel op zün hoofd kreeg, dat hü bewusteloos bleef liggen. Hy werd pas de volgende morgen door een opzichter gevonden, waarna hij met een ambulance naar het Sint-Boni- facius hospitaal werd overgebracht. De man bleek een hersenschudding te heb ben opgelopen. Zijn toestand was gister avond goed. De dader, die geen onbe kende van de Leeuwarder politie is, kon na intensief speurwerk maandagmiddag worden aangehouden en ingesloten. Tijdens het congres van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging in Amsterdam heeft de alge meen secretaris, de heer J. Roorda afscheid genomen. De heer Roorda bekijkt met zijn echtgenote de ge schenken. welke hem door de heer G. A. Aalderink (midden) werden aangeboden. Boot - enkele eeuwen oud? - gevonden Onderzoek te Hoogkerk (Gr.) (Speciale berichtgeving) Te Hoogkerk (Gr.) is een boot gevon den, die vermoedelijk minstens enkele eeuwen oud is. Bij werkzaamheden voor riolering en straataanleg aan de Koningsweg ten zuiden van de spoor weg in Hoogkerk stootte men op de overblijfselen van de boot. Prof. dr. H. T. Waterbolk, directeur van het Biologisch Archeologisch Instituut van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft vanmorgen de resten van de boot aan een voorlopig onderzoek onderworpen. Naar aanleiding van de grootte kwam hij tot de conclusie, dat het sohip vermoedelijk een tjalk is. In Hoogkerk bestond de wetenschap, dat hier een schip moest liggen. Of men het schip heeft zien liggen en langzaam heeft zien verrotten of dat de boer van de vlak bü liggende nu afgebroken boer derij bü graafwerk op 't schip is gesto ten, is niet zeker. Maar de oplossing daarvan zou ook het vraagstuk over de ouderdom van het sohip grotendeels kunnen oplossen. Dat kan nu 'honderd, maar even goed duizend jaar zün. Op grond van de situatie in de geheel geslibde, vermoedelijk oude bedding van het Eed der diepJë vermoedt prof. Water bolk echter, dat het schip minstens en kele eeuwen oud is. Over ongeveer 14 dagen zal de dwarsgleuf voor de riole ring voor de Dwarsstraat uitgegraven "worden. Dan zal prof. Waterbolk het onderzoek voortzetten in samenwerking met de heer G. D. van der Hedde, archeoloog by de Zuiderzeewerken. De heer Van der Heide is op dit gebied specialist, aangezien hy het onderzoek heeft geleid van de vele oude schepen, die in de Usselm-eerpolders zün gevon den. Fransje Krul naar Engeland Fransje Krul, de baby die door het overboord slaan van zün vader en moe der vaai het kustvaartuig „Deo Gloria" in de Golf van Biscaye wees is gewor den, zal bij familie in Engeland worden ondergebracht. De kapitein van het schip, de heer A. Huizing, is per radio verzocht naar Londen te varen en daar het kind over te geven aan de familie B. Bye. Deze familieleden van het echt paar Krul, dat te Bexley (Kent) woont, zal het kind opnemen. De „Deo Gloria" wordt vanavond in Londen verwacht. Tunnel in Boskoop wordt in januari aanbesteed (Van onze Haagse redactie) De lang verbeide tunnel in het weg dek Gouda-Boskoop-Gouwsluis. zijnde een zeer belangrijke schakel in het nog onvoltooide weggedeelte van de verbin ding RotterdamAmsterdam eist thans de volle aandacht op. Vooral in het moe rassige gebied van Boskoop kwam men voor problemen te staan. Dit gold trou wens ook voor de bouw van een viaduct aan de Groeneweg, eveneens ter voltooi ing van genoemd weggedeelte. Dit werk I is reeds geruime tyd in uitvoering. De tunnel, waarvan de aanbesteding door de dienst van de Prov. Waterstaat in Zuid-Holland op 11 januari a.s. in Den Haag zal plaatsvinden, krügt voor wat de onderdoorgang voor het snel verkeer betreft met toeritten een lengte van 250 meter. Voorts zal een onder doorgang voor wielrüders worden gecon strueerd, zodat in feite twee kokers van gewapend beton zullen worden gebouwd. Bovendien zal het nodig zün, dat over een lengte van 160 meter een nieuwe oeververdediging in de Gouwe wordt aangebracht. Gerekend wordt, dat de tunnelbouw met bijkomende werken twintig maan den zal vergen. Voor het plaatselük en voor het doorgaand verkeer zullen tij dens de duur van het werk. de nodige voorzieningen worden getroffen. KOUDEKERK G. J. Corts 40 jaar in gemeentedienst Op 1 januari 1960 zal het veertig jaar geleden zün, dat de heer G. J. Corts in dienst trad bü de gemeente Koudekerk aan den Rün. Op 17-jarige leeftijd trad hy in dienst ter secretarie. Met grote accuratesse heeft hü zich van zyn taak gekweten en het is dan ook niet te ver wonderen, dat hy van jongste kracht is opgeklommen tot loco-secretaris en nog vele andere functies waarneemt. Zou ongezonde belangstelling wekken De film „Kringloop", de voorlich tende film van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming, zal niet voor de televisie worden vertoond. De VARA, die verplicht was hiertoe een verzoek in te dienen, daar het een film voor personen boven de 18 jaar betreft, heeft een afwijzend antwoord van de staatssecretaris van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, ont vangen. ,De film Kringloop is in opdracht van de NVSH vervaardigd door de Stichting Film en Wetenschap te Utrecht en be handelt op delicate wyze de bevruch ting, zwangerschap en geboorte. De film is goedgekeurd met het predicaat .cultu reel" door de Centrale Filmkeurings commissie en tevens door de Katholieke Filmkeuringscommissie voor personen boven 18 jaar", aldus deelt het bestuur van de NVSH mede. Motivering Het verbod van de staatssecretaris was vergezeld van een uitvoerige motivering. Zo deelde de staatssecretaris mede, dat hy persoonlük kennis heeft genomen van de film Kringloop; dat hü voorop stelt, dat hij waardering heeft voor de wyze, waarop de film is opgezet en dat hü van mening is, dat de film een bydrage vormt voor de seksuele voorlichting. Via de televisie echter zou deze film in de huisgezinnen met kinderen van ver schillende leeftijden en van beiderlei kunnen komen en ook zou de film ge zien kunnen worden door groepen, wier enige binding is, dat zü hetzelfde café bezoeken. Al zou door middel van het omroepblad en voor de uitzending gewe zen worden op de verantwoordelykheid der ouders, dan nog vreest de heer mr. Schol ten, dat de waarschuwing de kij kers niet voldoende en niet tijdig zal be reiken en hy meent tevens, dat een waarschuwing als zodanig een ongezonue belangstelling voor de film zou kunnen wekken. De staatssecretaris besluit dan, dat uitzending per televisie zeer gemak kelijk het resultaat zou kunnen heb ben, dat de film juist beoogt tegen te gaan en dat hy op al deze gronden zyn toestemming niet kan geven. Verstrekkende zaken Het besluit van de staatssecretaris wordt door het hoofdbestuur van de NVSH in hoge mate betreurd. Hier zyn zaken aan de orde, die veel verder strek ken dan de film Kringloop, aldus dit hoofdbestuur. „Wü menen te moeten protesteren, omdat hier een verbod wordt gehanteerd op een wüze, die indruist tegen het rechtsgevoel en die afwükt van de tot nu toe gevolgde praktijk. Immers, waar in Nederland van censuur sprake is, past men deze slechts dan toe, wanneer het nodig wordt geacht het publiek of jon geren te beschermen tegen schadelijke invloeden. Hiervan is blykens de moti vering van de staatssecretaris by onze film geen sprake. Integendeel, de zaken worden omgekeerd en de film wordt in bescherming genomen tegen een moge- lüke, onjuiste instelling van een deel van het publiek". Het bestuur uit zyn erkentelykheid voor de bezorgdheid van de staatssecre taris, maar werpt daarnaast de vraag op of het de staatssecretaris wellicht is ontgaan dat deze „mogelyke onjuiste instelling van een deel van het publiek" het gevolg kan zyn van een gebrek aan goede seksuele voorlichting. Volgens het bestuur zou met deze te levisie-uitzending een groot belang ge diend zün, juist omdat de televisie door dringt in kringen, die anders voor in stanties, die de geestelüke volksgezond heid dienen, zyn afgesloten, en omdat in deze kringen seksuele voorlichting nodig is. Ned. Ballet naar Monte Carlo vertrokken (Van onze Haagse redactie) Om ongeveer 11 uur is het Ned. Ballet o.l.v. Sonia Gaskell uit Den Haag naar Monte Carlo vertrokken. In deze stad, waar het gezelschap van 47 personen morgenochtend om kwart over negen zal aankomen, werkt het ballet op 1, 2, 3 en 4 januari mee aan de herden king van de 30 jaar geleden gestorven grote vernieuwer van de danskunst Serge Diaghileff. In een reeks voor stellingen treden o.a. op Margot Fon- teyn, Yvette Chauviré, Alice Markova, Serge Lifar en Anton Dolin. Morgen beginnen reeds de repetities, die op nieuwjaarsmorgen zullen worden voortgezet. Het Orchestre du Casino de Monte Ca.lo o.l.v. Anton Kersjes, de dirigent van het Kunstmaandorkest, zal voor de begeleiding zorgen. Het Ned. Ballet zal twee programma's brengen. Op 5 januari vertrekt het Ned. Ballet weer naar ons land. De heer Corts werd op 1 januari 1933 benoemd tot gemeente-ontvanger, ter- wyl hü vanaf 16 mei 1935 loco-secre taris is. Op 17 december van hetzelfde jaar werd hü ambtenaar van de bur- gerhjke stand; 1 augustus 1935 werd hy benoemd tot administrateur van de wa terleiding en trad 1 oktober als admini strateur van de gemeentelyke dienst van maatschappelüke zorg in dienst. Voorts was hy agent van de arbeidsbemidde ling. Ook op kerkelük gebied maakte de heer Corts zich verdienstelyk. Na en kele jaren notabel geweest te zün, was hü 17 jaar secretaris-kerkvoogd. Ook was hü lid van het kiescollege. Lange tijd zat hij ook in het bestuur van het Oranjecomité en in dat van de Ring Leiden van de Bond van Chr. Zangver enigingen. Sinds 1953 is de heer Corts commissaris van de Nutsspaarbank in Koudekerk. Geen wonder, dat hü, die zich zo in dienst stelt van de samenle ving, in Koudekerk een algemeen ge achte en geziene persoonlükheid is. Nieuwe Nieuwkopers willen eigen groep Het schynt dat aan de wensen en ver langens van verschillende bewoners van de zogenoemde „nieuwe buurt" niet of in niet voldoende mate door de gemeente wordt tegemoet gekomen en dat ten aanzien van verschillende za ken door hen gemeend wordt dat hun belangen niet voldoende worden ge diend. Men vindt het daarom noodzakelük dat men in verschillende kwesties ge- zamenhjk moet kunnen optreden en/of protesteren tegen slechte of ongewenste toestanden. Men is om. niet tevreden over de staat waarin de riolering zich bevindt en over de wyze van ophalen van het huisvuil. Men heeft, aldus de initiatiefnemers, de ervaring opgedaan dat reclames van de enkeling door ge adresseerden worden afgewezen of ter- zyde gelegd. Gedachtig aan het spreekwoord „Een dracht maakt macht" stelt men zich voor een „belangenvereniging" op te richten welke in voorkomende gevallen namens allen kan optreden. Hiertoe heeft men aan belanghebben den een uitnodiging rondgezonden zich hierby aan te sluiten en men wil in de loop van januari reeds een oprichtings vergadering uitschrijven. Deze gang van zaken wordt nu niet bepaald als een prettig geluid ontvangen. Allerwege wordt getracht de „nieuw komers" aan te trekken en op allerlei wyzen te trachten hen aan het gemeen televen te doen deelnemen. Als men zich nu in een aparte groep gaat verenigen komt men als het ware als een gemeen schap in een gemeenschap te staan. Wie in Nieuwkoop zün intrek neemt moet Nieuwkoper worden en niet min of meer als „gast" in deze gemeente willen rondwaren en byzondere gunsten voor zich op eisen, meent men. Sleepboot Elbe in Honoloeloe aangekomen De sleepboot Elbe is gisteravond in Honoloeloe aangekomen, onbeschadigd en direct gereed om met de achterge bleven sleep van de Clyde de reis naar Japan weer voort te zetten. Of de Elbe beide vliegdekschepen op sleeptouw zal nemen of slechts met een op reis zal gaan, is nog niet beslist. Na de ervaringen van de laatste weken het breken van de tros van een van de sleepobjecten en het in de schroef ver ward raken van de Manilla-rekker waar door de Elbe hulpeloos werd, beraadt de directie van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst zich thans wat haar verdere tactiek zal zyn. Het is een be langrijke beslissing welke zy moet nemen. Evert van der Heyden overleden In de ouderdom van 59 jaar is te Wageningen plotseling overleden de heer Evert van der Heyden, die een dertigtal jaren geleden achtmaal op verschillende plaatsen in het Neder landse elftal heeft gespeeld, meestal op de linksbinnen- of de linksbuitenplaats. Hy is zün gehele leven zyn vereniging Wageningen trouw gebleven en enkele jaren geleden speelde hy zelfs nog voor de veteranen. De teraardebestelling heeft plaats morgenmiddag op de Algemene Be graafplaats te Wageningen. Mary Kok en Willemse naar Zuid-Amerika (Van onze correspondent) Het is definitief, dat Herman Wil lemse en Mary Kok zullen deelnemen aan de Argentynse zwemmarathon, die op 21 februari in de Atlantische Oceaan tussen Miramar en Mar del Plata wordt gehouden. De directie van een rederij heeft hen namelük op één van haar schepen een kosteloze passage aange boden naar Zuid-Amerika en terug. Voor Mary Kok betekent de deelne ming aan de Argentynse wedstrüd, dat zü op de beroepslyst wordt geplaatst. NIEUWE MIS VAN HERMAN STRATEGIER In opdracht van een Amerikaanse uitgeversfirma heeft Herman Strategier een mis gecomponeerd voor sopraan, alt, tenor, bas en orgel, getiteld „Mass in honor of the holy ghost". Lezers schrijven Ontevreden kopers tijdens de Lichtweek Het is begrijpelyk, zelfs logisch, dat de winkeliers, die in samenwerking met an dere organisaties .een lichtweek in elkaar zetten, daarbij in allerlei vorm propa ganda maken om de verkoop te stimu leren. Daarbij is ieder Jaar ook een soort loteril of prijsvraag georganiseerd en zo ook dit Jaar. De organisatie van dit jaar heeft echter bij velen veel ontevreden heid gewekt om geen lelijker woord te gebruiken. Wat is het geval? Terecht of ten on rechte is bil velen de verwachting ge wekt. dat de loterij alleen zou plaats vinden onder hen, die door aankoop van f50 of veelvouden zich een lot hadden verworven. Vele, die de f50 benaderden, hebben daarom voor enige kwartjes, zelfs guldens meer gekocht dan de bedoeling was. Maar nu blyken de loten voor f0.60 voor ieder te koop te zyn geweest! Mogelijk is .dat dit inderdaad bekend zou kunnen ziin geweest, maar dan is daarop te weinig nadruk gelegd dan dat het algemeen bekend zou kunnen worden verondersteld. En dit. te meer, waar er ontegenzeglijk iets scheef zit in een dereelüke gang van zaken. Waarom zou men immers voor f50 kopen om een lot te bemachtigen, wan neer men voor f0.60 daarvan bezitter kan worden? Het. is voor de kopers van loten door middel van de f 50-aankoop toch een slechte belening, als daarvan tenminste nog kan worden gesproken. Het is toch mogelük. dat de fraaie prij zen bij de loting ten deel vallen aan per sonen, die naast het kopen van het lot voor f 0.60 nog voor geen cent hebben besteed. De winkeliers zullen goed doen bü een volgende gelegenheid het anders in te kleden. Een koper. Dr. J. VAN GOUDOEVER IN RADIOCURSUS VOOR VPRO Voor de nieuwe radiocursus van de VPRO getiteld .Christus, zün leerlingen en de mensen", zal dr. J. van Goudoever, remonstrants predikant alhier, zater dagavond a.s. te 7.40 uur in deze serie een lezing houden over „Wat is een Evangelie?" De zaterdag daarop hoopt dr. Van Goudoever te spreken over de vraag wie de Evangeliën hebben ge schreven. Staking bij Franse radio duurt voort De staking bü de Franse radio duurt voort zonder dat een oplossing in zicht is. Slechts op de band vastgelegde pro gramma's worden uitgezonden en twee korte nieuwsuitzendingen zyn in het vooruitzicht gesteld voor vandaag. De televisietechnici gingen vandaag weer aan het werk, maar zullen mor gen weer staken. Het geschil gaat om salaris- en ar- beidskwesties. De bond van administratief personeel by de Franse radio heeft op zyn leden een beroep gedaan om morgen het werk neer te leggen. LIQUIDATIE VAN DE ANDB De commissie belast met de liquidatie van de Alg. Ned. Diamantbewerkersbond heeft gisteren overeenkomstig de statu taire bepalingen, rekening en verant woording afgelegd in een vergadering van leden van de voormalige ANDB. De vergadering heeft deze rekening en ver antwoording met algemene stemmen goedgekeurd en de commissie die hier mede haar taak heeft beëindigd volle dige décharge verleend. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 30 december Veemarkt: Aangevoerd: 22 melkkoeien en 70 vette koelen, 16 vaarzen, 8 pinken. 10 vette kal. veren. 26 nuchtere kalveren en 60 vette schapen, 1006 vette lammeren. 15 varkens (zeugen). 126 schrammen, 478 biggen, 2 gelten, totaal 1831 stuks. Notering; melkkoeien 8001160; vette koelen sohoon gew. 2.703.20; varekoeien 475—875. vette schapen 80—105. vette lammeren 701O0; drachtige zeugen 275 3'50; schrammen 7090; biggen 4050. Handel: melkkoeien en vare koelen rustig, vette koeien kalm, vette schapen en vette lammeren stug, zeugen, schrammen en biggen matig. LEIDEN, 30 december Kaasmarkt: Aangevoerd: vier partijen Goudse kaas. Notering: Goudse eerste kwal. tot f.2.30. De handel was kalm. AALSMEER, 30 december C.V. Cen trale Velling G.A. Snybloemen: Serin gen: Stepman 48120, Legray 3335, Blauw 60155, Forsythia 2580, Prunus triloba 30105 per stuk. Anjers: rood 25 46. roze 2041, wit 2038, Orchid Beau ty 2532 per stuk. Rozen: Better Times 2046, Roselinda 2038, Parel van Aals meer 4092, Geh. Dulsberg 30—69, Ver schuren 1544, Towny Gold 70105, Bac carat 80—150, Montezuma 20—47 per st. POTPLANTEN: grote pot, kleine pot: Adianthum 7090. Anthurium 250 800, 100—150, Aphelandra 150—250, 90— 105, Azalia 80100, 1222, Asplenlum 100 —125, 3540. Azalia 300—800. 150—200, Reg. Semp. 5060, Idem Eges 200 300, Bladbeg. 80—100, 30—35, Bou- gainvlllea 200300, Cactussen en vet- planten 150200, 1215. Croton 19200, Cyclamen 300500, 125220, Diefen- bachia 200300, Chyphillum 150180, 75100, Euphorbia Splendens 18200, 30 50, Ficus 100130, Gem. planten 60—85. Hedera bont 150—250, 40—75, Ka- lanchoë 80120, Marantha 4050, Nephrolepls 200300, 3040, Primula obc. 125—180, 60—90, Idem Sinensis 45— 58, Philodendron 250350, idem Scan- dens 4565, Sansevleria 150300, 80 160, St. Paulla 3040, Sclndapsus groen 7083, Idem bont Tradescantia 505f mengd 5060. BOSKOOP, 28 december De Boskoop- sche Veiling: Better Times 180240. Else Poulsen 6545. Mahonlablad 7560, An- dromedablad 6545, Tros-chrysanten geel 85100, Idem gemengd 110^-120, idem Varens ge- Rolinda 110—95, Forsythia I 60—57, idem II 45—36, idem III 32—26, Idem IV 21— 15 per tak, Idem 10585 per bos. KATWIJK AAN DEN RIJN, 29 decem ber Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 9.50—12.30. Idem A 2 4—9, Idem B 1 9.30—12.80, idem B2 1.80—3.20. idem Cl 5.306. Idem C 2 2.703.80. andijvie 3149. uien (per kist) 2.502.70, groen kool 2 1519. Aanvoer: waspeen 54.0C kg., waarvan 35.000 kg. voor export werr' verkocht. RIJNSBURG, 29 december Bloemen veiling Flora: Tulpen: Preludium 100— 115, Krelage 8595. Superba 120135, Ro land 160—170, Lustige Wltwe 125—135 Early Queen 8085, Winter Gold 115- 125, Copland 145155, Imperator 10C White Sail 115—140, Golden Harvest 13 150, Narcissen: Helios 4850, Carlto- 6979, Golden Harvest 7074, alles p<" bos. Hyacinten: Ostara I 37—40, gemeir de I 35, LTnnoöence 3720, Delfts Blar 3034, Pink Pearl I 2835, Anne Ma- 2426 per stuk. WOERDEN, 30 december Kaasmarkt 6 partijen. Notering 2.26 tot 2.30. Handel

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 6