MINISTER WIL DE BOUW VAN VOLKSWONINGEN BEVORDEREN HET JAAR 1959 WAS BEWOGEN PERIODE VOOR ZUIDERBUREN INGRIJPENDE WIJZIGING WETSVOORSTEL Nieuwe regeling niet 1 januari maar op 1 april a.s. in iverking De toekomstverwachtingen voor de Kongo lopen sterk uiteen Leraren willen meer uren voor wiskundelessen Veranderde soUieitatieteehniek Schoolhoofden pleiten voor de instelling van begaafdenklassen Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 december 1959 Derde blad no. 29936 V UL/1VÖ M UiNIlNlxILiN D£ Het uitgangspunt van het beleid van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, is de bevordering van de bouw van volkswoningen. Daartoe wil hij naast de woningwetbouw ook de particuliere woningbouw meer en meer richten op de bouw van goedkope woningen. Afhankelijk van de mate, waarin dit slaagt, zal de bouw op voet van de woningwet geleidelijk een geringere omvang kunnen aannemen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van de minister, bij de Tweede Kamer ingediend naar aanleiding van het nader voorlopig verslag van de Kamer inzake de voornemens van de minister met betrekking tot de subsidiëring van de woningbouw. huur van particuliere woningen en de vraaghuur van toekomstige woningwet woningen wordt overbrugd. Op grond van door hem gevoerde be sprekingen heeft de minister de indruk, zo deelt hij mede, dat de voorgenomen regeling voor de institutionale beleggers niet onaantrekkelijk is. Zes veranderingen Om dit beleid te doen slagen, meent de minister enkele veranderingen te moeten aanbrengen in de reeds door hem voorgestelde regeling. De voor naamste wijzigingen vallen in een zestal punten samen te vatten. 1) In 1960 zullen meer dan 37.500 wo ningwetwoningen worden gefinancieerd, indien binnen zes maanden na het tot standkomen van de nieuwe regeling mocht blijken, dat de belangstelling voor de bouw van goedkope particuliere huur woningen te gering is om de bouw van tenminste 2.500 van zulke woningen in 1960 te verzekeren. 2) De maatregel om de faciliteiten voor nog te bouwen woningwetwoningen te doen vervallen, indien deze woningen worden verhuurd aan personen met een inkomen boven een bepaald bedrag, zal voorlopig achterwege worden gelaten. 3) Ter voorziening in de behoefte aan woningen voor financieel zwakke groe pen ,zal een extra bijdrage van f. 2, per week worden verleend voor wonin- wetwoningen, die onderdeel uitmaken van bij uitstek efficiente woningbouw plannen, die bovendien door een goed georganiseerde produktie een gunstige huur kunnen opleveren. In 1960 zal deze extra-bijdrage voor ten hoogste 5.000 wo ningen worden verleend. Termijn vervallen 4> De oorspronkelijk voorgestelde termijn van zes jaar, waarna het dan nog bestaande restant van de toegeken de jaarlijkse bijdragen voor particuliere huurwoningen elk jaar met 1/3 zou wor den verminderd, komt te vervallen. Be halve met het bedrag van komende huurverhogingen, zal de bijdrage elk jaar worden verminderd met een bedrag, dat gelijk is aan het door afschrijving vrijgekomen rentebedrag. BU daling van de bijdrage tot beneden f. 50,— komt zij te vervallen. 5) Wanneer de bijdrage voor de parti culiere huurwoningen in de categorie met de hoogste huurgrenzen ls verdwe nen, zal bij de beslissing over verdere huurverhogingen voor de woningen in de categorie met de laagste huurgren zen rekening worden gehouden met het huurniveau van omstreeks tezelfder tijd gebouwde woningwetwoningen. 6) De nieuwe regeling zal niet op 1 januari maar op 1 april 1960, tegelijk met de voorgenomen huurverhoging, in werking treden. Het ligt in de bedoeling, dat de na 22 juni 1959 ingediende pre mie-aanvragen op voet van de nieuwe regeling zullen worden afgewikkeld. Per 1 januari 1960 zullen er nog voor onge veer 10.000 woningen subsidie-aanvra gen van vóór 22 juni 1959 aanwezig zijn, die nog op voet van de bestaande pre mieregeling moeten worden afgedaan. Voor zover in bepaalde provincies in de eerste drie maanden van 1960 niet vol doende subsidie-aanvragen van vóór 22 juni 1959 aanwezig mochten zijn om het normale tempo van de afgifte van sub sidiebeschikkingen te continueren, zul len subsidie-aanvragen van nè. 1959 voor afdoening in aanmerking komen op voet van de thans geldende regeling. Gemengd systeem Na de verschillende subsidiemethoden, die voor particuliere huurwoningen in beginsel mogelijk zijn, overwogen te hebben, heeft minister Van Aartsen dus zijn keus bepaald op een gemengd systeem van premie en jaarlijkse bij drage. Hij merkt in dit verband op, dat een systeem met uitsluitend jaarlijkse bijdragen een te lange band met de overheid zou meebrengen, met alle daaraan verbonden inmenging in het beheer. Dit acht de minister zeker in de particuliere sector niet gewenst. Het verschaffen van leningen onder tweede hypothecair verband met facili teiten op het stuk van rente en aflos sing, zou leiden tot een vérgaande fi nanciering van particuliere investerin gen van overheidswege en overigens eveneens resulteren in een langdurige band met de overheid. De minister heeft verder de indruk, dat de bezwaren tegen het voornemen om de jaarlijkse bijdragen van de par ticuliere huurwoningen na zes jaar in drie jaarlijkse étappen te doen verdwij nen, niet bij alle betrokkenen even zwaar wegen. Niettemin is hij bereid in de voorgenomen regeling zodanige wij zigingen aan te brengen, dat de bezwa ren komen te vervallen. In de overtuiging, dat in de komende jaren huurverhogingen ten enenmale onvermijdelijk zullen blijken te zijn, meent hij dit te kunnen doen zonder dat de schatkist daarbij al te grote risico's loopt. Bij deze wijziging is hij tevens zo veel mogelijk tegemoet gekomen aan het bezwaar, dat de woningen in de laagste huurcategorie in de loop der jaren een sterkere huurstijging zullen ondergaan dan die in de andere categorieën. Hoe wel dit verschijnsel inherent is aan elk systeem van subsidiëring, dat om so ciale redenen tijdelijk bepaalde groepen van de bevolking sterker subsidiëert dan andere, heeft hij in dit verband toch nog meerdere waarborgen willen scheppen. Geleidelijk Hi) wil daartoe de termi)nen van zes en negen jaar laten vervallen, zulks mede om geleidelijke aanpassing moge lijk te maken van de Jaarlijkse bijdragen voor de woningen in de categorie met de laagste huurgrenzen aan het huur niveau van de woningwetwoningen. De gemiddelden voor de premie in eens en de jaarlijkse bijdrage voor de particuliere huurwoningen zijn erop ge baseerd, dat zij tezamen een zodanige huurverlagend effect hebben, dat in de categorie met de laagste huurgrenzen globaal hel verschil tussen de kostprijs- Woningbouwverenigingen Minister Van Aartsen ziet vooralsnog beperkende mogelijkheden voor de wo ningbouwverenigingen om met de nieuwe regeling te bouwen. Voor verenigingen met oud bezit ligt echter in beginsel een mogelijkheid in een eventuele over waarde van dit bezit boven de daarop nog rustende schuld. Ook is het denk baar, dat verenigingen tezamen met geliëerde lichamen en mogelijk ook met hulp van werkgevers tot initiatieven kunnen komen. De minister ziet het als een bezwaar, dat thans de bouw door woningbouwcor poraties geheel met overheidsgeld en voor risico van de overheid plaats vindt. Hij hoopt dan ook, dat mede door de adviezen van de commissie-De Roos de woningbouwcorporaties een steviger financiële status zullen krijgen. Naar mate dit laatste het geval is. kan aan de woningbouwcorporaties een ruimere taak toevallen. Goede kans De minster zou zoals reeds in de aanhef vermeld het niet verantwoord achten de verlaging van het aantal wo ningwetwoningen van 40.000 tot 37.500 te handhaven, wanneer de nieuwe re geling niet zou slagen. Peiling van de meningen in de kringen van betrokke nen heeft hem weliswaar de overtuiging gegeven, dat de regeling een goede kans van slagen heeft, maar zekerheid op dit punt kan tevoren nimmer worden ver kregen. Indien dan ook binnen zes maanden na het totstandkomen van de nieuwe regeling mocht blijken, dat in 1960 minder dan 2.500 goedkope parti culiere huurwoningen zullen worden ge bouwd, dan zal het ontbrekende aantal met woningwetwoningen worden aange vuld. Met het oog daarop zal het pro gramma van 37.500 woningwetwoningen enigermate versneld worden uitgevoerd, zodat voldoende mogelijkheid aanwezig is om in december 1960 het eventueel ontbrekende aantal toe te voegen. Extra steun De ontwikkeling van de woningvoor ziening voor de financieel zwakken, is ook naar het oordeel van de minister, ongunstiger dan voor de overige groe pen van bevolking. Het schrijnende is, dat voor de huren, die de financieel zwakken met hun beperkte middelen kunnen opbrengen, er in vele gevallen wél redelijk goede woningen aanwezig zyn, doch dat deze veelal bezet gehou den worden door gezinnen, die welis waar een hogere huur zouden kunnen betalen, doch die in de gegeven om standigheden onvoldoende mogelijkheid c.q. aanleiding vinden tot opschuiving. De oplossing van het probleem ligt niet in de eerste plaats in de bouw van nieuwe woningen voor financieel zwak- Bij ontploffing gedood Gistermiddag is op het terrein van de fabriek „Indie" van de textielfabriek Nijverdal Ten Cate te Almelo een olie tank ontploft, waarbij de 23-jarige J. A van Straaten uit Woudrichem om het leven is gekomen. Hij was bezig met las werk aan de onderkant van de tank. De 30-jarige A. Muilenburg eveneens uit Woudrichem, moest daarbij de binnen kant van de tank besmeren met gasolie. Toen deze was verbruikt ging een broer van Van Straten een nieuwe voorraad halen. Men gaf hem echter bij vergis sing gasoline mee. Toen Muilenburg even later de binnenkant van de tank hier mee ging bewerken ontstond een explo sie. De bodem van de tank werd uitge bogen. waardoor Van Straten werd dood gedrukt. Het slachtoffer was ongehuwd. Muilenburg liep ernstige brandwonden aan de voeten op. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd. ken, doch veeleer in het vrijkomen van voor hen geschikte woningen uit de oude woningvoorraad. Dit laatste zal echter eerst in voldoende mate het ge val kunnen zijn, wanneer de woning nood opgeheven en kunstmatige huur- verschillen verdwenen zullen zijn. Voor 't ogenblik is veel afhankelijk van de wyze waarop de gemeenten te werk gaan bij het toewijzen van voor financieel zwak ken geschikte woonruimte alsmede bij het bevorderen van opschuiving, die tot het vrijkomen van zodanige woonruimte leiden kan. Dit neemt niet weg, dat er naar moet worden gestreefd ook in het assortiment nieuwe woningwetwoningen voor financieel zwakken betaalbare woonruimte tot stand te brengen. Hier toe zullei} bij uitstek efficiënte woning bouwplannen moeten worden ontwik keld, die bovendien door een goed ge organiseerde produktie een gunstige huur kunnen opleveren. Inmiddels is wel komen vast te staan, dat in dit verband in een vergevorderd stadium van ontwikkeling zijnde plan nen een extra financiële steun niet kun nen ontberen. De minister stelt zich daar om voor om ten behoeve van naar zijn oordeel daartoe geschikte woningwet- plannen een extra bijdrage te verlenen van gemiddeld f. 2,per week. Uiteraard, zo verduidelijkt de minister, zullen deze woningen dan uitsluitend mogen worden toegewezen aan gezinnen met zeer lage inkomens. In dit verband denkt de minister aan een aantal van ten hoogste 5.000 extra bijdragen gedu rende 1960. (Van onze Brusselse correspondent) Men krijgt bij dit jaareinde, in tegenstelling tot de vorige jaren* de indruk dat Brussel geen tijd heeft om te feesten. Wel zijn opnieuw de straten van het cen trum verlicht, is de zee van neon-lichtreclame uitgebreid tot de nieuwe reuzen- flatgebouwen en bieden de restaurants voor het kerst- en nieuwjaarsdiner een overdaad van de fijnste gerechten aan. Toch is de aandacht van de Belgen elders, zou men zeggen. Op kerstavond hielden drie Kongolese leiders een persconferentie in een groot hotel en terwijl de klokken van de kerken luidden, betoogden die zwart glimmende negers dat er in Kongo geen federale staat mag ontstaan, want dan zou hun provincie Kasai, die centraal ligt en afgesneden is van de zee, door het egoïsme der andere negerstammen worden gewurgd. Economisch zijn de voortekenen goed De Belgische regering hield zich in tussen bezig met de kwestie van het gegarandeerd weekloon en met de ver mindering van de elektrische tarieven voor industriestroom. Het bedrijfsleven zal namelijk de elektrische energie per 1 januari 1960 ongeveer 22 percent goed koper gaan betalen. De leiding van de socialistische vakbonden verklaarde, dat op 29 januari een algemene staking van 24 uren zal worden georganiseerd als protest tegen de weigering van de rege ring om een nationale arbeidsconferen- tie bijeen te roepen. Aan de vooravond van Kerstmis verhoogde de Nationale Bank haar disconto-voet tot 4 percent. Er was enige deining in de pers over de verwachte clementiemaatregel waardoor de ex-leider van de Vlaamse nationalis ten, die met de Duitsers collaboreerden, in vrijheid zou worden gesteld. Dit drukke jaareinde is als het ware een synthese van het bewogen afgelopen jaar, dat in de geschiedenis van België een mijlpaal zal zijn geweest. Het was toch in januari j.l. toen de opstand in Leopoldstad uitbrak, een duidelijk teken aan de wand, dat de kolonie meer dan rijp was voor onafhankelijkheid. De regeringsverklaring van 13 januari werd spoedig voorbijgestreefd en thans wor den reeds in de loop van 1960 in Kongo een onafhankelijk parlement en een voorlopige regering in het vooruitzicht gesteld. Zonder de hinderlijke passieve weer stand van de negerbevolking in Neder- Kongo, zou het plan van de Belgische regering om de onafhankelijke Kongo te betrekken bij de vorming van een Bel gisch-Kongolese gemeenschap een suc ces zijn. Maar de openlijke tegenkanting van één miljoen der 13.5 miljoen Kongo lezen, dreigt het gehele plan te doen mislukken. De pessimisten zeggen thans, dat al wat men voor Kongo doet, boter aan de galg is. De optimisten hebben daaren tegen een dermate groot vertrouwen in de politiek van minister De Schrijver, met Spaak België's grootste figuur, dat men zich afvraagt of de Nederlandse ondervinding in Indonesië een unicum is geweest. De optimisten wijzen op het voorbeeld van India, waar de commer ciële positie van de Engelsen nooit zo sterk is geweest als vandaag:. Welk tot Kongo tegemoet gaat, zal spoediger dan verwacht wordt, blijken, met name uit de sfeer en de beslissingen van de rondetafel-conferentie van januari, een conferentie tussen de Bel gische regering, afgevaardigden van de drie Belgische politieke partijen en de Kongolese leiders. De Belg van het jaar Bij het drinken van een pint bier kwam in een journalistenkring het ge sprek op het thema: wie was in 1959 eigenlijk de Belg van het jaar? Nadat wij een aantal „kandidaten" zonder veel discussie hadden uitgeschakeld, bleef de keuze hangen tussen de vorige minister van Kongo, de heer Van Hemelrijck en Koning Boudewijn. Het was Van Hemelrijck die na de verkiezingen van juni 1958 als minister van Openbaar Onderwijs direot begon met de oplos sing van de schoolkwestie, die de katho lieke en niet-katholieke Belgen sedert meer dan een eeuw verdeelde. Een drie- partijen-overeenikcmst werd door het parlement goedgekeurd. .Hierdoor rees Van Hemelrijck als een ster aan de politieke hemel. Maar zijn vastberaden koppigheid en eenmanspolitiek. die hem in de onderhandelingen over de school kwestie door de moeilijkste impasses hadden geholpen, werden hem aan het departement van Kongo noodlottig. Over het feit, dat de j'onge. thans 29-jaiige Koning, zich ontpopt als een scherp mensenkenner, een diplomaat- met-de-glimlach en waarschijnlijk als een 'bekwaam staatshoofd, zijn de meeste waarnemers het eens. In 1959 'begon Koning Boudewijn met zijn staatsbezoe ken aan de Verenigde Staten, Duxem burg, Nederland en om bij te dragen tot de ontspanning in Kongo, bracht hij aan Belgisch-Afrika een tweede bezoek. Op de receptie voor Roland Holst maakte Boudewijn op alle aanweeige Neder landers een diepe indruk, toen hij in voo.(treffelijk Nederlands verzen van de prins der Nederlandse dichters decla meerde. Het was een groots moment. Met de wispelturige en ongedisciplineer de Belgen weet men natuurlijk nooit wat er kan gebeuren. Maar het is ongetwij feld zo, dat de jonge Koning het prestige van de monarchie in aanzienlijke mate heeft verstevigd. Jaar van voorspoed Het nieuwe jaar kan natuurt ijk in ver band met de ontwikkeling in Kongo zeer ongunstig worden. .De Belgische regering en men mag wel zeggen: het ganse Belgische volk. vrezen de tot standkoming van een onafhankelijke Kongostaat niet. Men heeft de Kongo lezen immers de onafhankelijkheid be loofd Wat te vrezen valt, is dat de haat tegen de Europeanen tot een algemene opstand of een lange periode van ver warring zou leiden. Het leven en het werk van de talrijke blanken die in de rimboe leven, de 3.000 r.-k. en 2.000 (meest Amerikaanse, Zweedse en Engel se) missionarissen, zou dan niet veilig meer zijn. De tientallen miljarden franken aan investeringen zouden wor den vernietigd. Op economisch gebied wijzen vele tekenen erop dat 1960 een jaar wordt van voorspoed. Op 1 juli 1960 worden de douanerechten in de Euromai'kt op nieuw met 10 percent verminderd en de invoercontingenten nogmaals met 20 percent verruimd. Op het vlak van de binnenlandse politiek zijn de tegenstel lingen tussen de katholiek-liberale rege ringsmeerderheid en de socialistische oppositie onbeduidend, voornamelijk vanwege het feit. dat de Kongo-kwestie de gehele binnenlandse toestand zal beheersen. Er wordt gefluisterd dat som mige socialistische kringen de oppositie beu zijn en sommige kranten meenden in bepaalde socialistische uitspraken een poging te zien om de liberalen uit de regering te wippen en een nieuw rooms- rode coalitie op stapel te zetten. Maar zover is het nog lang niet. Duitser verdacht van inbraken in arrest De Duitse politie te Bergisch-Glad- bach heeft een Duitser aangehouden op verdenking van inbraken in juwe liers-, bont- en fotozaken in Nederland en Duitsland. De man heeft inmiddels bekend, dat hij op 28 oktober de etalageruit van een pelterijenzaak te Maastricht heeft ingeslagen en een nertzmantel ter waarde van f. 1800. heeft ontvreemd. De mantel is in be slag genomen. Hij wordt voorts verdacht van een inbraak op 11 oktober te Heerlen en zou uit de fotohandel van de heer Boncke in de Akerstraat aldaar voor een waarde van f. 2100 aan fototoestellen en film camera's hebben gestolen. In hoeverre hij betrokken is bij diefstallen in juwe lierszaken te Eindhoven en Nijmegen op resp 3 en 11 novembe. is nog in onder hoek. In Duitsland zou de man eveneens in "iweliers-, foto- en bontzaken hebben ingebroken. Het onderzoek naar de toedracht en eventuele medeplichtigen is gaande. Advertenitie Soebandrio over China's bedoelingen De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft in een onderhoud met „Antara" ver klaard. dat de huidige politiek van communistisch China ten aanzien van landen, die een onafhankelijke buiten landse politiek bedrijven, „schadelijk is voor ons allen". Hij zeide verder: „Eerlijk gezegd ach ten ik en vele andere staatslieden in Azië de houding van de Chinese Volks republiek raadselachtig. Haar politiek wekte m het verleden de indruk, dat zij zich in haar uitingen in de eerste plaats richtte tot landen, die politiek gezien de derde weg bewandelen, hetgeen niet veel ve schilde met de politieke houding van de Chinese Volksrepubliek zelf". Scenario voor speelfilm De lector aan de Groninger Univer siteit dr. W. F. Hermans, werkt op het ogenblik aan een scenario voor een nieuwe Nederlandse speelfilm. De heer He mans. bekend gewerden door zijn borken „Ik heb altijd .t-iijk" en „De donkere kamer van Damocles" heeft als onderwerp gekozen „De woningnood". De officiële opdracht hiertoe van het Produktiefonds voor de Nederlandse Speelfilm een instelling waarbij het ministerie van O. K. en W. en de Neder- Tijdens de vergadering van de Vereni ging van Leraren in de Wiskunde, de mechanica en de cosmografie (Wime- cos) gisteren in Utrecht zei de voor zitter van de vereniging dr. Joh. H. Wansink in zijn openingswoord, dat de leraren met spanning op het nieuwe eindexamenprogramma wachten. Hij acht een tijdige vaststelling hiervan van zeer groot gewicht voor het onder wijs en hij sprak dan ook de hoop uit, dat voor het begin van de volgende cursus officieel bekend zal zijn, waar aan de leraren zich voor het in 1961 volgens het nieuwe programma af te nemen examen te houden zullen heb ben. Een latere vaststelling zou, zijns inziens, ontwrichtend kunnen werken op het onderwijs. Aandacht1 gevraagd Dr. Wansink verklaarde voorts, dat het rapport, dat de Wimecos heeft samengesteld en dat de suggestie 'bevat, het onderwijs in de mechanica als een afzonderlijk leervak op de h.bs.-b in te voeren, voor de vereniging nog niet aan betekenis heeft ingeboet- Hij vroeg nogmaals de aandacht van de inspecteurs van het v.h.m.o. voor dit rapport. Dr. Wansink zei. dat een van de pun ten van aanhoudende zorg voor het be- Op de eerste van het nieuwe jaar worden in Frankrijk de ..zware franken" in omloop gebracht. In de munterij wordt hard gewerkt om aan de verwachte aanvraag te kun nen voldoen. Met handen vol gaan de munten in de bakken. stuur van de Wimecos is de dringende noodzaak om bij de doorvoering van het nieuwe wiskundeprogramma voor het gymnasium en de h.bs. de omstandig heden gunstig te beïnvloeden voor een verdere modernisering van het wiskun- de-onderwijs. zowel wat de keuze van de leerstof als wat de te volgen didactiek betreft. Groter behoefte In deze 'tijd van toenemende betekenis van de wiskunde voor de snel ontwik kelende maatschappij, neemt de behoef te aan wiskundig gevormden van diverse niveaus toe, aldus dr. Wansink. Het lijkt naar zijn oordeel noodzakelijk, dat er in deze periode onder de typen van scholen voor voorbereidend wetenschappelijk onderwijs minstens een type komt. waarop voor de wiskunde een grotere plaats wordt ingeruimd dan op de tegenwoordige b-afdelingen van gym nasia en hogere burgerscholen. Hij vroeg zioh af. of hert., nu een alge meen reorganisatie van het voortgezet onderwijs in wording is, niet gewenst is, de tendens tot urenvermindering, die al een halve eeuw bestaat, om te buigen en voor minstens één der schooltypen tot een urenvermeerdering over te gaan, die in verband met de hedendaagse betekenis van de wiskunde verantwoord is te achten. Op een gistermiddag te Utrecht ge houden jubileumvergadering van de Vereniging van Hoofden van Scholen, heeft de voorzitter van deze vereni ging, de heer D. Janssen, onder meer gepleit voor de instelling van zoge naamde begaafdenklassen. Naar zijn mening zullen deze klassen alleen in de grotere bevolkingscentra mogelijk zijn. Het doel van dit onderwijs moet, volgens hem, niet in de eerste plaats zijn de leerlingen de school in korte tijd te laten doorlopen, maar een methode te gebruiken, waardoor de leerstof verdiept en uitgebreid wordt. De waardevolle aanleg van de be gaafde vraagt aldus de heer Janssen, naar ontplooiingzijn dadendrang naar bezigheid. Ook brak de heer Jansen een lans voor de bouw van grotere scholen, waar in twaalf klassen kunnen worden onder gebracht. Deze scholen bieden naar zijn mening meer dan de kleine een moge lijkheid tot differentiatie. Minimumbedrag Het leermiddelenbudget, zo zei de heer Janssen voorts, loopt op de verschillende scholen nogal uiteen. Hij noemde het in het belang van het onderwijs indien de regering voor de gemeentebesturen een minimum bedrag per leerling vaststelde. De heer Janssen besprak voorts het ver- keersonderwijs op de scholen dat hij graag zag uitgebreid. Verkeersjeugdplei- nen op de schoolterreinen bieden, vol gens hem, de leerlingen de mogelijkheid om de opgedane theorie te toetsen aan de praktijk. Volgens hem is het voorts noodzakelijk, dat de verkeersbrigadier- tjes een wettelijke bescherming geboden wordt opdat ongevallen zoals in het ver leden zijn gebeurd voorkomen kunnen worden. landse Bioscoopbond zijn betrokken is de heer Hermans reeds in seplembe.- verstrekt. Hij heeft, zo vertelde hij ons. bijzonder veel ptezier in het schrijven van dit scenario, hoewel hij nog een afwachtende houding aanneemt ten aan aanzien van de uiteindelijke reali sering. Sollicitaties Sprekende over de positie van de hoofden van scholen zei de heer Janssen, dat er in de sollocitatietechniek wel het een en ander veranderd is. Vroeger oefende de sollicitant zich in beleefd op treden om de gemeentelijke autoriteiten die over zijn toekomst te beslissen had den toch maar zo gunstig mogelijk te stemmen. Thans stellen de gemeentebesturen advertenties op die de vacature zo aan trekkelijk mogelijk doet schijnen, waarbij naast een functie, een woning op zon, bosrijke omgeving en goede busverbin dingen worden aangeboden. De sollici tant vraagt thans inlichtingen over het gedrag van de autoriteiten en niet an dersom, aldus de heer Janssen. Gezagscrisis Naar zijn mening komen hierdoor de gezagsverhoudingen in het gedrang, waardoor ook het onderwijs midden in een gezagscrisis is komen te staan. Dit noemde de heer Janssen de schaduw zijde van onze welvaart. Tenslotte drong de heer Janssen aan op een betere bezoldiging met name een hoofdenmarge, die meer in overeenstem ming is met dc taak van het school hoofd. Ook pleitte hij voor een nieuwe toepassing van de mogelijkheid, die de gemeentebesturen hebben, boventallige onderwijzers aan te stellen om aldus de taak van het hoofd te verlichten. Een zelfde effect zou, naar zijn mening, kun nen worden bereikt door het aanstellen van vakleerkrachten. De „Oranje" heeft veerttien uur vertraging Het 20.166 ton metende Nederlandse passagiersschip „Oranje" van de Mij. Nederland te Amsterdam heeft dinsdag door het noodweer in de Stille Oceaan nabij de Fidzji-eilanden 14 uur vertra ging gekregen. Volgens het reisschema had hst schip, dat op 21 december met 800 passagiers voor een pleziertocht uit Sydney vertrok, gisteravond bij Suva, de hocfdsiad der eilandengroep, moeten aankomen. De „Oranje" die maandag uit de Tonga-archipel vertrok, vaart op het ogenblik in het Oceaangebied. waar gisteren een hevige wervelstorm huis hield en met name de naburige «rfeuwe Hebriden teisterde.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5