„Al liet lieden wordt verleden..." Kerkelijk L even Zeer optimistische verklaring van Westduitse minister Erhard De heer Kalee na gevangenschap uit Indonesië in ons land terug WOENSDAG 30 DECEMBER 1959 Oud- en nieuwjaar in de kerken Oude j aarsavoiul Lelden Herv. Gem. Pieterskerk7 uur de. P. Kloek. Oo&terkerk7 uur dr. P. L Schoonhelm. Marekerk: 7 uur ds. M. Ottevanger. Bethlehemike-rk7 uur ds. J. N. de Rui ter. Maranafch-akerk7 uur ds. H. J. v. Ach terberg. Herv. School, Boshulzerkade7 uur ds. H. Bouter. Herv. Mulosohool, Asserstraat: 7 uur ds. D. J. Vossers. Ver. Vrijz. Herv.. Leldsche Volkshuis: 7.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne7 uur ds. Marc Jos pin te Amsterdam. Rem. Gem.: 7 uur ds. J. Th. Mackenzie. Doopsgez. Gem 7 uur dr. S. L. Verheus. Evang. Luth Gem.: 7.15 uur ds. H. J. A. Haan. ChT. Geref. Gem.: 7 uur (ond.: Kort van dagen en zat van onrust) ds. C. v. d. Weele. Geref. Gem 7.30 uur ds. J. Molenaar. Evang. Ohr. Gem Middelstegracht 3: 7 uur Jaarsluiting met H A. (voor alle ge lovigen Baptistengemeente: 7 uur dienst. Oud-Kath. Kerk. Zw. Singel 50: 7 AO uur oude jaarsavonddienst Leger des Hells: 7.30 uur oudejaars- overdenking o.l.v. kap R. J. Schurink. Geref. Kerk, Zulderkerk: 3 uur ds. Von Meyenleldt; Timorstraat: 8 uur dr. Wes terink: Oude Vest: 8 uur ds. de Boer; Telderskade: 8 uur ds. Heule; Geb. Chr. Belangen. Hoge Mors: 8 uur ds. Rothui zen. Geref. Kerk, Vrygem.; 7.30 uur ds. W. G. de Vries. Aarlanderveen Herv. Gem.: 7.30 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 7.30 u. ds. W. J. van Hoek: Chr. Geref. Kerk: 7 uur dienst des Woords. Alphen aan den R\Jn Herv. Gein.. Julianastnaat: 7.15 uur ds. J H. Bogers; Kapel Gouwsluis7.15 uur ds M. Hane- maaijer; Gebouw Jonathan; 7.15 uur ds P. A. Lefeber. Kapel Hooftstraat: 7.30 uur ds. A. J. Joriseen. Oudshoomseweg7 uur ds. G. Cadée Martha-Stichting: geen dienst. Geref. Kerk Zuiderkerk: 7.30 uur ds. G. Mulder: Aula Chr. Lyceum: 7.30 u. ds W. Wijma. Geref Kerk (Vrijgem hotel Centraal: geen opgave ontvangen. Chr. Geref. Kerk, Noorderkerk, Grijpen- stelnsWaat: 7 uur ds M. S. Roos; Outi- Geref. Gem., van Mendersloortraat: 7.15 uur leesdlenst. Rem. Geref. Gem.:, van Mandersloostraat: 7 uur dr. J van Goud oever te Leiden. Evangelisatie (IJsbaan- gebouw)7 uur oudejaarsoverdenking. Benthuizen Herv. Gem.: 7 uur ds. W. A S. Laurense. Geref. Gem.: 7 uur lees dlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 7.30 uur ds. C.v. d. Bosch; Nleuwerbrug: 7.30 uur dhr. Rlijleven te Utrecht: Herv. Evang: 8.30 u. ds. F. D. Emous te Den Haag. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. L. Loosman; Nieuwerbrug: 7.30 uur ds. J. Hengeveld te Gouda; Ger. Kerk Vrijgem.: 8 uur ds. H. Scholte: Luth. Gem.: 7 uur ds. A. Prinssen te Zeist; Ge ref. Gem: 7.15 uur leesdlenst. Boskoop Herv. Gem.: 7.30 uur ds. J. Pronk. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. G. Lee- ne: Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. P. J. de Bruijn: Geref. Gem.: 7 uur leesdienst; Ver. Vrijz. Herv.: 5 uur ds A. Kalis: Rem. Ger. Gem.: 7 uur da. A. Hoff-Vlsscher Hazerswoude Herv. Gem 7.30 uur ds. Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 7.30 u. ds. v. d. Hout. Hoog made Herv. Gem.: 7.30 uur ds. J. H. de Vree. HUlegom Herv. Gem.: 7.30 uur ds. F. Brouwer. Geref Kerk: 7.30 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prat. Bond: 7.30 uur ds. Henzen te Alkmaar. Evangelisatiesa- menkomst: 7.30 uur (Nutsgebouw, van de Endelaan 52: dhr. J. Zijlstra. evangelist te Gouda. Maranatha-bijeenkomst: 7.30 uur dhr. J. Mieks evangelist te Amsterdam. Kaag Herv. Gem.: 7.30 uur de. Fok- kema. Katwijk aan den RUn Herv. Gem.: 7 uur ---- - Zee van de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem, Nieu we Kerk: 7AO uur ds .D. Bouman; Oude Kerk: 7.30 uur ds. Jac. de Vo6; Zeehospi tium 6.45 uur ds. Offeringa. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. F. Pijlman. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. N. de Jong. Geref Gem.. Re misestraat 7 30 uur leesdienst. Ger. Gem.- in Ned., Oasa Cara: 7.30 uur leesdienst. Koudekerk Herv. Gem.: 7 30 uur ds. Koersselman. Geref. Gem.: 7.30 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.: 7 30 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Dük. Vrijz. Herv. (gebouw Lindelaan 12a) 7 uur dhr. J. W. Schneider te Leiden. Lelmnlden Herv. Gem.: 7 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 7.30 uur ds Koffrie. LIsse Herv. Gem.: 7.30 uur ds. G. Pettinga. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. K. Sohouten. Ohr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 7.30 uur ds. H. van Gilet. Geref. Kerk Vrijgem.: 7.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 7.30 uur leesdienst. Ned. Prot Bond: 7AO uur dhr. J. P. Hulsbos. Nieuwkoop Herv. Gem.: 7.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 7.15 uur ds. H. Moolhuiizen. Rem. Geref. Gem.: 6 uur nam. ds. A. W. Cramer. Nieuwvecn Herv. Gem.: 7 uur dhr. J. van den Hoek. Geref. Kerk: 7.30 uur ds Snel. Noordwljk-Binnen Herv. Gem: 7 uur ds. van Dok. Geref Kerk: 7 30 uur ds. Dekker. Ned. Prot. Bond (lokaal Linden- plein): 7 uur ds. Springer. Noordwyk aan Zee Herv. Gem.: 7.30 uur ds. Hoekstra. Geref Kerk: 7 30 uur ds Ferwerda. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 7 uur ds A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem.: Groene Kerk: 7 uur ds. G. F. Callenbach; Pauluskerk: 7 uur ds. B. C. Visser; Hoge Mors: 7 uur dienst. Ver. v. Vrijz. Herv.: W de Zwijger- kerk: 7.30 u. ds. P. A. H. de Boer te Leiden. Geref. Kerk, Maurltslaan7 30 uur ds. Post te Rijnsburg. Ger, Kerk Vrijgem. W. de Zwljgerkerk: 8.30 uur ds. Brands. Ou de-Wetering Herv. Gem.: 7.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Cornet. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur ds. A. W Cramer te Nieuwkoop. Rjjnsaterwoude Herv. Gem.: 7.30 u. ds. C. J. Baart. Rijnsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 7 30 uur ds. H. v. Gosllga Geref. Kerk: Vrijgem.: 7.30 uur ds. K. Brünimg. Chr. Geref. Kerk Petrakerk. V oor h oute r weg 7.30 uur ds. J. Kampman. Geref. Kerk Rapenburg: 7.30 uur ds v. d. Linde. Ma-' ranathakerk: 7.30 uur ds. BIJleveld. Sassenhelm Herv. Gem.: 7.30 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. van den Berg. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. den Boer. Ned. Prot. Bond: 7.30 uur prof. dr. Jansma te Leiden. Ter-Aar Herv. Gem.: 6.45 uur ds. Lindenberg. Geref. Kerk: 8 uur ds. Hey- ner. Valkenburg 7 uur ds. D. Lekkerker- kerk. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. A. Lange- ler. Ger. Kerk Vrijgem.: 7 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 7.30 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem.: 7.30 uur ds. E. Saraber; Rijndijk: 7.30 uur ds. W. G. Meljerlng. Hulp en HeM: 7 uur ds. Kltlse- ner te Delft. Geref. Kerk: 8 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk Vrijgem.: 6.30 uur ds. Verkade te Voorburg. Waddlnxveen Herv. Gem.. Brugkerk: 7.30 uur ds. J. R. Cuperus. Verenigings gebouw Stationsstraat: 7.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. J. GemDorpskerk ■l'kse; Klevlet- Snoeij. Rem. Gem.: 5 uur da. van 't Hoff- Visser. Chr. Afgeoch. Gem.: 7 uur ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 7 uur ds -H. L. Boonstra. Wassenaar Herv. 7.30 uur dr. Th. C. Frederlkse; kerk: 7.30 uur ds. J. T. Wiersma; Deyler huis: 7.30 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk, Bloemcamplaam7.30 uur ds. G. van Dui nen; Zijllaan: 8 uur ds. K. Dronkert te Leiden. Lange Kerkdam: 7.30 uur ds. J Zuurdeeg. Johannahuls; 7 u. dB. E. J. Kul-f per to Den Haag. Herv. Evang., Dorps huis: 7 uur ds. J. W. Grisrnigt te Rotter dam. Woubrugge Herv. Gem.: 7 uur ds. G. F. O vergauw Geref. Kerk: 7 uur ds. G. W. J van Bleek 7 uur ds. uur ds. J. Zevenhoven Herv. Gem.: W. Verweij. Geref. Kerk: 8AO W. Gen-uit. Zoeterwoude Herv. Gem.; ds. G. J. van Embden. Zwamraerdam Herv. Gem.: 7.30 uur ds. C. L. v. d. Broeok. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. Wagenaar. Rem. Ger. Gem.: 7 uur kandidaat Bierenga. Nieuwjaarsdag Lelden Herv. Gem In alle wijkge- bouwen 10.30 uur korte kerkdienst. (De dienst in Rehoboth begint om 11 uur Geref. Kerk Zuiderkerk: 10 uur ds. de Boer- Timorstraat: 10 uur dr. Westerink: Oude Vest: 10 uur ds. Heule. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (on-d. Broeders de tijd is voorts kort) ds. C. v. d. Weele, Geref. Gem.: 10 uur ds. J. Molenaar. Baptistengemeente: 5.30 uur dhr. J. Schouten jr. Oud-Kath. Kerk, Zw. Singel 50: 10.30 u. Hoogmis. Leger des Hells: 8 uur nam. ..Begin met God". Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. E. G. Boesenkool. Geref. Kerk: 9.30 u. ds W. J .van Hoek. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 uur leesdienst. Alphen aan den Rijn Herv. Gem, Julianastraat: 10 uur ds. P. A. Lefeber; Kapel Hooftstraat10 uur ds. A. J. Joris een; Oudshoomseweg 10.30 uur ds. G. Ca dée; Martha-Stiohting: 10.30 uur ds J. Th. Meijer. Geref. Kerk, aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. W Wijma. (Oudshoorn): 10 uur ds. Tom. Chr. Geref. Kerk, Noorder kerk, Gnjpensteinstraat10 uur ds M. S. Roos. Oud Geref. Gem, van Mandersloo straat: 3 uur nam. ds. v. d. Breevaart te Hendrik Ido Ambacht. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. A. S. Laurense. Geref. Gem.: 9.30 uur student Kok te Rotterdam. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. C. v. d. Bosch, Geref. Kerk: 10 uur ds. L. Loosman; Nieuwerbrug: 9.30 uur ds. J. C. Segers te Gouda. Geref. Gem.: 3 uur ds. L. Rijksen te Rotterdam. Boskoop Herv. Gem.: 10 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. J. de Bruijn. Geref. Gem.: 9.30 uur dhr J. Schipaan boord te Ledden. Hazerswoude Herv. Gem.: 10 uur ds. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Hout. Hillegom Herv. Gem.: 10.30 uur ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 uur ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 uur drs. A. H. Schippers. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Evangelisatie-samenkomst3 uur (Nutsgebouw, van de Endelaan 52) spr. dhr. Spierenburg te Bodegraven. Hoogmade Herv. Gem.: geen dienst. Kaag Herv. Gem.: 10 uur ds. Fokke- ma. Rijn W. A. B. Hagen te BRONZEN STEMMEN luiden straks 1959 uit en het nieuwe jaar in NED. HERV. KERK Beroepen door de Gen. Synode als pred. voor bultengew. werkz. (voorz. Synode raad Molukse Evang. Kerk in Nederland) W. H. Tutuarlma te Buiksloot. Aangeno men naar Vreeswijk W. van Hennekeler te Molenaarsgraaf: naar Amsterdam als pred. voor bultengew. werkz. voor kerk en ziekenzorg A. Donszelman te Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Bovensmilde A. A. Klap wijk te Paesens c.a.; te Hoornsterzwaag W. F Koelé, kand. te 's-Gravenhage; te Ottoland J. J. Tissink, kand. te Bergen op Zoom; te Eernewoude W. F. Koelé, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Fer- werd S. Greving te Wildervank. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Armadale (West- AustrallëK. Brüning te Rijnsburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam P. Honkoop te Yerseke Geen zorg voor de welvaartmaar dit mag beslist niet leiden tot lichtzinnigheid Vijf gunstige factoren voor de Westduitse afzet Katwijk aan den Dorpskerk: 10 uur ds. Katwijk aan Zee. Geref. Kerk H. de Valk. Katwijk aan Zee Herv. Gem.: Nieuwe Kerk: 10 uur ds. F. Offeringa. Ger. Kerk: 10 uur ds. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds. N. de Jong. Geref. Kerk Vrijgem.: 9 30 uur ds. Breen. Geref. Gem., Remise- straat: 3 uur nam. ds. H. van Gilst te Llsse. Geref. Gem. in Ned, Casa Cara uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 uur ds. KoerseLman. Geref. Kerk: 10 uur ds. Zijl stra. Leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef. Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga. Leimulden Herv. Gem 10 uur ds. D. H. Gijsbers. Geref. Kerk: 10 uur ds. Koff rie. Llsse Herv. Gem.: 10 uur ds. G. Pet. tanga. Geref. Kerk: 10 uur ds. K. Schou ten. Ohr. Geref. Kerk: 10 uur ds. D. H. Biesma. Geref. Gem.: 10 uur ds. H van Gilst. Geref. Kerk Vrijgem.: 10 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H. de Jong. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Snel. Nieuw veen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. J. van den Hoek. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Bos te Alphen aan den Rijn. Xonrdwijk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. van Dok. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dekker. Noordwijk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. Cupedo. Geref. Kerk: ds. Bouma. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10.30 uur ds. A. H. Smits. Oegstgeest Herv. Gem, gebouw .Irene": 10AO u. ds. B. C. Visser (Nieuw jaarsbijeenkomst). Geref. Kerk: 10 uur ds. Bijlefeld te Rijnsburg. Oude-Weterlng Herv. Gem.: 10 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. Cornet. Rijnsatenvoude Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref'. Kerk: 7 uur ds. M. S. Roos te Alphen. Rijnsburg Herv. Gem. Grote Kerk: 10 uur ds. M. C. Groenewoud. Geref. Kerk Vrijgem. Kerkgebouw Lange vaart: 10 u. ds. K. Brüning Chr. Geref. Kerk. Petra, kerk. Voorhout er weg: 10.30 uur ds. J. Kampman. Geref. Kerk, Ma ranathakerk: 10 uur ds. Pest. Sassenheim Herv. Gem.: 10 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 10 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur ds, den Boer. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 uur ds. Lin denberg. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. Hey- ner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk: 10 uur ds. A. Langeler. Geref. Kerk Vrijgem.: 10.15 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. de Jong. Voorschoten Herv. Gem, gebouw v. Chr. Belangen: 11 uur Nieuwjaarsontmoe. ting. Hulp~en Heil: 10 uur ds. Klüsener te Delft, Geref. Kerk: 10.30 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk Vrijgem.: 9A0 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. Waclcllnxveen Herv. Gem, Brugkerk: 9 30 uur ds. J. R. Cuperus. Verenigings gebouw Stationsstraat: 10.30 uur ds. E. H. Kalkman (na afloop ree.) Geref. Kerk: 10 uur ds. J. Snoeij. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gemeente: 9.30 uur ds A. P. Verloop. Warmond -Herv. Gem. (in t Tref punt) 10.30 uur ds. Boonstra. Wassenaar Herv. Gem, Dorpskerk: 10.30 uur verenigde dienst ds. H. Beker. Geref Kerk Bloèmcamplaan10 uur ds. G. van Duinen. Zijllaan 10 uur dr. K. Dronkert te Leiden. Woubrugge Herv. Gem.: 10 uur ds. Overgaauw. Geref. Kerk: 10 uur ds. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem :9.30 uur ds. W. Verweij. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. J. W. Genuït. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwamtnerdam Herv. Gem.: 11 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk; 10 uur ds. Wagen aar. Spijtoptantenzijn in moeilijke positie Het s.s. „Zuiderkruis" is gisteravond tegen 9 uur voor de laatste maal als regeringsschip gemeerd aan de Javakade in Amsterdam. Dit aanvankelijke troepentransportschip van de Nederlandse regering heeft met de laatste van een grote reeks reizen van en naar Indonesië opnieuw enige honderden repatriëren- den veilig in Nederland gebracht. Met ingang van 1 januari wordt de regerings exploitatie gestaakt en het directoraat-generaal van scheepvaart heeft het schip derhalve niet meer in het afvaartschema voor de regeringsschepen opgenomen. Tot de ruim 700 passagiers, die nage- den. Dit betekende voor de heer Kalee (Van onze corrspondent te Bonn) De Westduitse minister van Econo mische Zaken, prof. Erhard, heeft ineen interview een wel zeer optimistische ver klaring afgelegd. De mensen in Duits land, zo verklaarde Erhard, kunnen om de intussen bereikte welvaart onbezorgd zijn. Maar, zo ging Erhard verder, in een interview met het blad „Welt am Sonn- tag", dat rnag niet leiden tot zorgeloos heid en lichtzinnigheid. Het komt op een verstandig gedrag van alle deelne mers aan het economische proces neer, of de welvaart gehandhaafd, ja, ook nog verhoogd kan worden. Daarmee wil ik allereerst zeggen, dat de financiële mid delen voor de verdere uitbreiding van onze economie aanwezig moeten zijn, voor alles door de handhaving van de wil tot sparen van ons volk. Slechts op deze wijze kan de onvervangbare inves teringsfinanciering actief tegemoet ge komen worden. Het betekent verder, dat niet meer verbruikt kan worden dan er geproduceerd wordt. Prof. Erhard zei voor zijn verwachtin gen voor 1960, dat het geen waaghal zerij is om een prognose te stellen. Wij bevinden ons, aldus de minister over de Westduitse economische toestand, in een conjuncturele situatie, die ons geen zor gen geeft inzake werkgelegenheid en produktie. De produktie van de industrie zal in het komende jaar, zijns inziens, opnieuw met 5 of 6 procent stijgen. Het inkomen van alle bevolkingsgroepen zal daarvan plezier beleven. Geen inflatie Minister Erhard, wiens geregelde op timistische verklaringen over de con junctuur beschouwd worden als even zo vele psychologische injecties vol ver trouwen voor de gehele bevolking, ont kende beslist, dat er op dit ogenblik een inflatiegevaar in de Bondsrepubliek be staat. Onze economische en monetaire wapenuitrusting, zo zei de minister, geeft ons de wapens in handen om een infla- tionistische ontwikkeling met succes te bestrijden. Hij ontkende niet, dat de mogelijkheid van prijsstijgingen voor be paalde produkten van die industrieën, waarin geen produktiviteitstijging kan worden bereikt, mogelijk is, maar prijs dalingen zullen deze stijgingen corrige ren. Over de toekomst zei prof. Erhard ver der, dat vijf factoren in gunstige zin voor de Duitse afzet werkzaam kunnen zijn: 1. in een uitbreidende economie zal de neiging bestaan tot stijgende con sumptie; 2. de export zal op peil ge houden kunnen worden; 3. de Duitse hereniging zal ook voor de Bondsrepu bliek kunnen leiden, tengevolge van het algemene goederengebrek in Oost-Duits- land, tot het vinden van een nieuw af- I zetgebied; 4. de gemeenschappelijke markt; 5. de ontwikkelingsgebieden kun- nen de afzet eveneens vergroten. Erhard noemde het onvoorstelbaar i dat de behoefte aan consumptiegoederen I van goede kwaliteit, zoals die in de ge- j hele wereld bestaat, bevredigend kan worden. Hij wees er daarbij op, dat twee derde van de mensheid nog niet eens verzorgd is met de, voor het naakte be staan, noodzakelijke voedingsmiddelen. Loodzwaar gewicht Overigens, niet in de loon- of prijs- sector liggen gevaren voor de algemene financiële en economische politiek van de Bondsrepubliek. Het grootste gevaar ligt in de eerste plaats bij de staatsuit gaven. Deze uitgaven hebben een derge lijke omvang gekregen, dat zü als een loodzwaar gewicht op 's lands gehele fi nanciële politiek rusten. Dit gewicht zal het volgende jaar niet minder dan 100 miljard Duitse marken zwaar zijn. Dat is op een nationaal inkomen van 260 miljard Duitse marken 40 procent! Het gaat hier om de totaal uitgaven van de begroting van minister Etzel, de begro tingen van de diverse deelstaten en van die van de gemeenten. In het raam van deze enorme omvang van de staatsuitgaven zijn, volgens vele critici van Etzels en Erhards financieel- economische politiek de diverse krediet- beperkende maatregelen van de West duitse centrale bank. de Bundesbank, te Frankfort aan de Main, bijna zinloos. De Bundesbank verhoogde in korte tijd de laatste maanden tevergeefs het dis conto tweemaal; zij schroefde, eveneens tevergeefs, de minimum reserves van de banken drastisch omhoog, zij bekritiseer de openlijk de uitga ven politiek van de regering en het parlement te Bonn en kreeg daarvoor van Etzel nul op het request, omdat het bij deze uitgaven niet gaat om zuiver financiële, maar om po litieke grootheden! Verkiezingen in ziiht In 1961 worden er in de Bondsrepu bliek verkiezingen gehouden en geen parlementslid of minister waagt het thans blijkbaar te pleiten voor inkrim ping van bepaalde sociale uitgaven en dergelijke. De onmacht van de Bundes bank acht men een veeg teken in de Bondsrepubliek, omdat daardoor decen trale bank nauwelijks haar invloed op conjunctuur en Duitse mark zal kunnen handhaven. Waar het parool zou moeten zijn: „Inkrimping van de staatsuitgaven of verhoging van de belasting", daar dwingt men de minister van Financiën Etzel zijn grote begrotingstekorten te dekken op kapitaalmarkt en geldmarkt ten na dele van het bedrijfsleven, van de Duit se markt en van de algehele financiële toestand des lands. De optimistische beoordelaars van deze moeilijke situatie in de Bondsrepubliek bagatelliseren min of meer deze uitzon derlijke financiële positie van de staat en vragen alleen begrip voor Erhard. Van Erhard wordt namelijk gezegd, dat zijn onverwoestbaar optimisme te allen tijde de conjunctuur zal redden en dat die conjunctuur slechts in gevaar ge bracht wordt door de debatten erover! imp. WUmerink Muller N.V., A'daoi noeg allen de zorg behoeven van het ministerie van Maatschappelijk Werk en die zullen worden ondergebracht in op- vangstcentra, behoorde ook de laatste Nederlandse journalist uit Indonesië, de heer H. W. G. Kalee. Het was hem ge lukt, ondanks zijn Indonesisch staats burgerschap, een uitreisvisum te verkrij gen, zodat hij met vrouw en kind de reis naar Nederland kon maken. De heer Kalee kwam in het wereld nieuws toen hij in maart van dit jaar in Djakarta werd gearresteerd, verdacht van „het veroorzaken van onrust door het publiceren van een onwaar bericht", waarop een maximumstraf van 12 jaar staat. Hij had zijn persbureau een be richt gezonden over plannen tot het af kondigen van een noodwet, waardoor de prijzen van de olie met 60 zouden worden verhoogd. „De publikatie had een politiek staartje", zo vertelde de heer Kalee, „want de bijtijds gewaar schuwde oppositie wist de afkondiging van de noodwet te verhinderen". Drie maanden heeft de heer Kalee ge vangen gezeten. Toen werd hij veroor deeld tot een straf gelijk aan het voor arrest en losgelaten, ondanks het feit, dat de djaksa (de officier van Justitie) opdracht had hem langer vast te hou- het einde van zyn journalistieke loop baan aldaar. Hem werd te verstaan ge geven, dat hij het land beter zou kun nen verlaten. Nu is hij in ons land en voelt zich officieel „statenloos", zoals zijn papieren aangeven. De thans 32-jarige heer Kalee. die in dertijd als militair naar Indonesië is ge gaan, vertelde dat er volgens zijn in lichtingen nog 5 a 6000 Nederlanders ginds verblyven en dat er naar schat ting 30.000 aanvragen van zgn. „spijt optanten" liggen te wachten op afdoe ning. Vooral deze laatsten, voornamelijk ontslagen personeelsleden van gena tionaliseerde bedrijven, verkeren vaak in zeer benarde omstandigheden, omdat ze moeilijk werk kunnen vinden. De heer Kalee, die zelf „spijtoptant" is, verwacht dat er einde dit jaar nog veel meer employés zullen worden ont slagen op de door de Indonesische staat overgenomen Nederlandse bedrijven. Ook vele Chinezen wordt thans het verblijf in Indonesië onmogelijk gemaakt, door dat ze onverwachts van de ene plaats naar de andere worden overgebracht en hun wordt verboden handel te drijven. Van enige politieke spanning in het da gelijks leven was volgens de heer Kalee de laatste tijd nauwelijks iets te mer ken. Geheimzinnige branden in Lüneburg bij Hamburg (Van onze correspondent te Bonn) In de oude Noordduitse stad Lüne burg, ten zuiden van Hamburg, is gis teren opnieuw brand gesticht, waar door ten tweede male in een week cul turele voorwerpen van grote historische waarde vernietigd loerden. Was het vorige week het zogenaamde Alte-Kauf- haus en het Oostpruisische jachtmur seum, die ten offer vielen aan een brandstichter, gisteren stak men de brand in de zogenaamde Rats Büche- rei van Lüneburg, een bibliotheek met oude belangwekkende boekwerken. Bij de brand van gisteren wist de brandweer de bibliotheek voor totale verwoesting te sparen, maar prachtige boekwerken uit de middeleeuwen, een bijzondere uitgave van Luthers ver zamelde werken en andere boeken uit het begin der Hervorming gingen ver loren. Tijdens de brand zag een insluiper kans om de bibliotheek binnen te drin gen en circa 100 belangrijke wenken te stelen. De schade schat men in totaal op anderhalf miljoen gulden. Dezelfde dag poogde de 'brandstichter, al of niet vergezeld van mededaders, de aandacht van de brandweer en de politie af te leiden door een pand van het station in brand te steken. Deze opzet mislukte evenwel. De vraag, die thans te Lüneburg moet worden beantwoord is: wie is of zijn de brandstichter(s) en wat is of zijn hun opzet. Men gelooft zeker dat de brand in het Alte-Kaufhaus en het Oost pruisische jachtmuseum door dezelfde man of mannen is gesticht als de brand van gisteren. Bjj de branden van vorige week gin gen stukken ter waarde van zeker twee miljoen mark verloren, waaronder ver zamelingen van een museum van een natuurwetenschappelijke vereniging en circa 2000 werkstukken uit de nalaten schap van een bekende Ham'burgse kunstschilder, Arthur lilies. Diens zoon kon uit de puinhopen slechts enkele schilderijen en tekeningen redden. Ook bij déze zouden insluipers ver scheidene schilderijen en tekeningen hebben gestolen. Het is namelijk opval lend, dat. voornamelijk schilderijen ont breken die men gemakkelijk, bijvoor beeld onder de jas, kan meenemen. Duitsers vervalsten film De joodse gemeenschap in Berlijn heeft met kracht geprotesteerd tegen de wijze waarop de Duitse versie van „Les Cousins" van Claude Chabrol is be werkt voor vertoning in West-Duitsland. Deze film werd op het Westberlijnse Filmfestival bekroond. Zij wordt thans onder de titel „Schrei wenn du kannst" in de Bondsrepubliek in roulatie ge bracht. In de film komt een joodse jongen voor die met moeite aan de naziterreur is ontsnapt. Zijn vrienden halen „een grapje" uit door hem wakker te maken met de woorden „sta op, Gestapo". In de Duitse versie is de joodse jon gen een Hongaarse vluchteling die door de communistische politie wordt gezocht. Dit nu noemt het officiële weekblad van de Duitse joden „een flagrante verval sing" met het doel het naziregime gelijk te stellen met het communisme. „Hier kunnen goede redenen voor zijn, maar het gaat veel te ver het bijzonder misdadige karakter van het nazibewind te willen verdoezelen". „De manier waarop dit in deze film wordt gedaan is een flagrante vervalsing van het ergste soort, die echter bepaalde personen welgevallig zal zijn". ,Les Cousins" behoort niet in West duitse bioscopen te worden vertoond zo lang zij niet van de juiste en originele geluidsstrook is voorzien", aldus besluit het joodse weekblad. De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman benevens de voorzitter en en kele leden van de vaste commissie voor de repatriëring uit de Tweede Kamer, hebben zich tijdens het laatste deel van de reis- - van IJmuiden tot Am sterdam - uitvoerig laten voorlichten over de situatie onder de gerepatrieerden Ze zijn terstond na aankomst van het schip in Amsterdam van boord gegaan. Onderwijzersver. richt de aandacht op schooltelevisie Het hoofdbestuur der Nederlandse Onderwijzers Vereniging heeft gister middag op de jaarvergadering, die te Amsterdam wordt gehouden, zijn voor stel om per 1 januari a.s. ten aanzien van de ex-politieke delinquenten de bij zondere bepalingen betreffende het toe treden als lid van de NOV op te heffen, ingetrokken. Kwantitatief is dit pro bleem 15 jaar na de oorlog van afne mende betekenis, in de praktijk zijn de gestelde regels moeilijk te handhaven had het hoofdbestuur in een toelichting gesteld. Desondanks werd het voorstel - onder luid applaus - ingetrokken. Dit geschiedde na een bewogen betoog van de afgevaardigde M. Frenk uit Rot terdam, die het voorstel fel had bestre den. Het hoofdbestuur zal de mogelijkhe den bestuderen om te komen tot een stichting ter verzorging van schooltele visie. De afdeling Velsen had daartoe een voorstel ingediend, dat met algeme ne stemmen werd aanvaard. Voorts werd een nota van het hoofdbestuur aangeno men over de wenselijkheid en mogelijk heid tot aanstelling van wetenschappe lijke medewerker. Aan het slot van de middagzitting werd op hartelijke wijze afscheid geno men van de algemeen secretaris der NOV, de heer J. Roorda. De scheidende functionaris werd o.a. toegesproken door de voorzitter, de heer Jac. Lootsma en de voorzitter der vereniging „Volkson derwijs", mr. A. de Roos. Eerder op de dag was besloten het hoofdbestuur volmacht te geven om zich te beraden over de te volgen ge dragslijn, na het verwerpen van het voorstel tot aansluiting bij het NVV en eventueel noodzakelijk geachte stappen te nemen. De afdeling Delft trok in ver band hiermede het voorstel in om een landelijke groep van voorstanders van aansluiting bij het NVV op te richten in de N.O.V,

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4