PAS OP: BEWAAKTE OVERWEG CASINO Nieuwjaarsbal Wat serveert U 's avonds Warmond zit klem tussen twee systemen automatische beveiliging en handbediening Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 30 december 1959 Tweede blad no. 299j~i Alleen een consequent systeem voldoet Sinds enige jaren is de spoorbaan door Warmond als onderdeel van de „oude lijn" voorzien van een modern automatisch werkend systeem van baanbeveiliging. Om technische redenen is dit systeem echter eerst dan volmaakt, wanneer hierin ook zijn opgenomen de bedieningsinstallaties voor de overwegen. In enkele plaatsen, onder meer te Warmond, is dat nog niet het geval. Hier botsen thans dus twee systemen, waardoor een situatie ontstaat, welke grote gevaren voor het verkeer oplevert. Reeds 86 automatisch Geleidelijk aan worden thans als aan vulling op het baanbeveiliginigssysteem ook de automatisch door de trein zelf bediiende spoorbomen op overwegen in gevoerd. Dit is reeds gebeurd op 86 over wegen in het gehele land. waaronder enkele in Leiden en directe omgeving. Deze bomen worden gesloten en knip perlichten en belsignalen in werking ge steld, wanneer de trein een bepaald oontaot in de baan passeert. Dat ge schiedt met een principieel vrij eenvou dig. maar in de praktijk zeer gecompli ceerd mechanisme .dat wij hier niet na der wililen uiteenzetten. In eenvoudige vorm gezegd: de „ruststroom", die ook de groene lichten langs de baan bran- tienide houdt, houdt de overwegborren Snelheid en veiligheid De automatisering van de spoorbevei- liging geschiedt om twee hoofdredenen: in de eerste plaats wordt de verkeers- soepelheid erdoor gediend doordat deze automatisering een korte sluitingstijd van overwegen meebrengt. En in de tweede plaats worden menselijke fouten er zoveel mogelijk door geëlimineerd. De ervaring heeft geleerd, dat de techniek betrouwbaarder is dan de mens! Ruststand: groen De vroeger vanuit blokposten met de handbediende klassieke seinen langs de lijn zijn op de geautomatiseerde trajec ten vervangen door elektrische lichten, groen, geel en rood, welke door de trei nen zelf worden in- en uitgeschakeld. Uit veiligheidsoverwegingen staan deze liohten langs de baan in ruststand, dus wanneer er géén trein passeert en géén storingen zijn, op groen. Treden er sto ringen van technische of andere aard op, dan vallen de lichten op rood. Dat is ook het geval wanneer een trein een bepaald baanvak binnenrijdt achter deze trein, zodat een volgende trein dit baan vak niet kan binnenrijden zonder een onveilig sein te passeren. Loopt de trein in het baanvak aan de anidere zijde uit. dan verspringen de lichten via geel naar groen terug. Deze groene ruststand lijkt onlogisch. Eij voorkeur lijkt een rode ruststand juister, en een eerst op groen versprin gen van de lichten, wanneer alles veilig is voor een aankomende trein, dus wan neer b.v. ook de spoorbomen in het bin nen te rijden baanvak gesloten zijn. Kiest men echter een rode ïust- stand, dan kan door een toevallig con tact tussen de rails (op het maken van een dergelijk contact berust ook het bedienen van de lichten door de rijdende trein zelf) b.v. door baanar- beiders of zelfs door kwaadwilligen, de verlichting langs een baanvak op groen gesteld worden zonder dat de vereiste veiligheid verzekerd is. Zon der op technische details in te gaan. menen wij te mogen vaststellen, dat het gekozen systeem Inderdaad de grootst mogelijke veiligheid biedt langs de baan zelf. De overweg in Warmond, waar Eerste Kerstdag het tragisch on geval plaats vond dat tot deze be schouwing aanleiding gaf. (Foto Leidsch Dagblad) omhoog Wordt deze ruststroom kortge sloten doordat de trein een bepaald punt in de baan passeert, dan vallen de bomen neer. Treedt er dus een storing cp. dan sluiten de bomen zioh eveneens, al nadert er geen trein. Hetzelfde is het geval wanneer de elektrische stroom ge heel zou uitvallen, aangezien de bomen zó geconstrueerd zijn. dat zij van na ture zouden vallen en slechts door de „ruststroom" omhoog worden gehouden. Noodgedwongen half Noodgedwongen moeten deze auto matisch bediende bomen halve bomen zijn, die dus de toegang tot de spoor baan aan de rechterzijde van de rij weg afsluiten, maar de afrit van de spoorbaan openlaten. Anders zon het gevaar bestaan, dat een auto, wielrij ders of voetgangers tussen de neer gaande bomen „gevangen" zouden ra ker» Botsing van systemen De moeilijkheid is echter, dat niet afle overwegen in een automatisch be veiligd baanvak in deze automatisering zijn opgenomen. Onder meer is dat hef geval in Warmond. Daardoor is hier een situatie ontstaan, welke gevaarlijker is dan de oude toestand en tevens gevaar lijker dan bij een op den duur ongetwij feld komende overw©g-automatisering. Eertijds bediende de overwegwachter te Warmond ook seinen langs de baan, waardoor de betrekkelijke veiligheid be stond. dat een trein door een onveilig sein zou worden tegengehouden, wan neer de bomen niet waren gesloten, b.v. doordat de overwegwaöhter zich niet op zijn post bevond Tonwel was geworden of iets dergelijks. Thans is noodgedwongen de bedie ning van de bomen geheel losgekoppeld van de baan-beveiliging, zodat de be stuurders van treinen op geen enkele wijze tevoren kunnen waarnemen, of de bomen al of niet gesloten zijn. De groene ..ruststaiTdiverlichting" langs de baan maakt het cok niet doenlijk, een rood waarschuwir'gslioh't op te nemen, dat eerst op groen springe, wanneer de bo men zich ui gesloterf toestanid bevinden. Dat rode licht verbreekt het systeem van de groene rustverliohting in vele opzichten zo ingrijpend, dat hiervan eerder gevaren dan voordelen te duch ten zouden zijn. Wij constateren dat niet lichtvaardig, maar eerst na uitvoerige gedaohtenwis- selingen met deskundigen. Wij hopen dat de lezer diit wil aannemen, zodat we uitvoerige technische uiteenzettingen achterwege kunnen laten. Hel komt er op neer, dat de over weg in Warmond met de hand be diend wordt, geheel los van de baan beveiliging. De overwegwachter wordt in kennis gesteld door een bel- en lichtsignaal wanneer een trein het station nadert. Doordat deze seinen automatisch door de trein zelf in werking worden gesteld, bestaat er geen eontrolemogelykheid. De baan wachter kan geen bevestiging geven van de ontvangst van het sein. De trein rijdt verderook al is de overwegwachter niet op zijn post of niet in staat de overweg te sluiten. Dit is een zeer onbevredigende situa tie. De spoorwegen zijn zich daar zeer wel van bewust. De Warmondse auto riteiten evenzeer. Een voorbeeld van een automa tisch beveiligde overweg, voorzien van halve bomen, bij de Vink te I Leiden. (Foto LU./Holvast) VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F t.- Zijn bezwaren redelijk? Een redelijke oplossing zou zijn ook de overweg in Warmond automatisch te beveiligen. Voor het wegverkeer zou dit een grotere veiligheid betekenen en ook aanzienlijk kortere wachttijden. Bij handbediening van de overweg moet op een veel langere reservetijd gerekend worden dan bij automatische sluiting. Bij automatische bediening zijn de bo men gemiddeld slechts ruim 45 secon den gesloten voor het passeren van één trein. Bij handbediening is dat een veel langere tijd voor de ongeveer 150 trei nen die hier dagelijks in 18 uur (dat is een per zeven minuten) passeren. De bezwaren van Warmond zijn be grijpelijk. Zij zijn niet in Warmond alleen geuit. Men is bevreesd voor de halve bomen, in het bijzonder voor de jeugd, die lichtvaardig geneigd zou zijn tooh via de linker-, niet afgesloten weg helft de baan over te steken. In vele plaatsen, waar soortgelijke bezwaren werden geuit, is men later tooh tot dit systeem overgegaan. Daarna werd het gedrag van de weggebruikers gecontro leerd. De discipline van de weggebruikers bleek zeer goed te zijnin het bij zonder van de kinderen! Dat zijn de ervaringen van politie, verkeersin- stanties en ook gemeentebesturen, die aanvankelijk tegen de halve bomen hadden geopponeerd. Er zit ook een zeker opvoedend ele ment in, een oeroep op het betrachten va nverantwoordelijkheid, een beroep op de redelijkheid van de mens. Een rede lijkheid. die toch in het gehele leven gevraagd wordt, in het maatschappelijk verkeer, in het verkeer op de weg. On verantwoordelijke onvoorzichtigheid kan ook op de weg tot ernstige gevolgen lei den. waar geen bewaking is. Waarom zouden dan speciaal bij overwegen zo stringente maatregelen getroffen moe ten worden, dat het eigen veran-twoor- delijksgevoel geheel kan worden uitge schakeld? Ook in het leven Een zeer wys woord sprak een do minee in Bussum tijdens een bijeen komst, welke toevallig samenviel met de instelling van veel bestreden halve bomen in die plaats: „Waarom die opwinding, waarom die angst voor halve bomen? Zijn er in het dagelijks leven niet talloze „halve bomen" waar de mens gewaarschuwd wordt, waar hij tegengehouden wordt, maar die hij kan passeren, wanneer hij voldoende verantwoordelijkheidsbesef toont?" Ook kinderen worden in het leven, op straat en elders, telkens weer voor ge vaar gesteld,. Dat gevaar moet niet ver groot worden, wanneer het niet nodig .s. maar een serieuze vergroting van het gevaar is het systeem der halve bomen izoals de ervaring heeft geleerd) waar- j lijk niet, terwijl het tragische ongeval I van Eerste Kerstdag heeft aangetoond, hoe nodig, juist ter beperking van het j gevaar, de invoering van diit systeem is. De situatie in Warmond is een over gangssituatie met alle grote nadelen van dien. Lang niet alle van de bijna achthonderd met de handbediende be waakte overwegen in het land, verkeren I in deze zelfde situatie. De meeste daar van komen voor in lijnen, die nog niet het automatische beveiligingssysteem hebben, zodat zij nog ..passen" in het spoorwegnet ter plaatse. In Warmond is I dat niet het geval. Dat betekent een 1 groot gevaar, en dat rechtvaardigt een 1 ernstige overweging hoe hierin zo snel mogelijk verbetering kan worden be reikt. Het wil ons voorkomen, dat die verbetering alleen door automatisering bereikt kan worden. Fout moet snel worden opgeruimd Het ongeval van eerste kerstdag was voor Warmond bepaald geen uitzonde ring. Des ochtends om 8.25 uur ge beurde hetzelfde als des avonds om 21.28 uur met zo tragische afloop, doch des ochtends waren er geen fatale ge volgen. Het ongesloten blijven van de Officiële puhlikaties INZAMELING KERSTBOMEN Ter kennis van de Ingezetenen wordt gebracht, dat kerstbomen op 2 en 4 Ja nuari I960 kunnen worden afgegeven aan de Jeugd voor gezamenlijke verbranding op het Schuttersveld ol Churchllllaan. Ook kunnen zij worden medegegeven aan de ophaaldienst van huisvuil. De bomen mogen dan echter niet vóóraf aan de openbare straat worden geplaatst, doch dienen aan de ophaalauto's te wor den afgegeven, nadat een luid klinkende bel de komst van de vuilnisophaler heeft aangekondigd. De directeur Gem. Relnlglngs- en Ontsmettlngsdien8t. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare' kennis, dat de ge meentesecretarie en de bureaus der ge meentelijke diensten en bedrijven behou dens het hierna vermelde, op zaterdag 2 Januari 1960 voor het publiek gesloten euillen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van geboor ten en overiyden geopend zijn van 910 uur. Het Stedelijk Museum ..De Laken hal" zal geopend zijn van 1016 uur en het gemeentelijk badhuis als op andere zaterdagen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Peter Paul, zn v. E. W. Cornells en J Nleuwenhuljs; Robertus Franolecus Bona- ventura, zn v. H. A. Rijnbeek en H. C. Sohoorl. Adrlanus Hendxlcus Maria, zn v. A. B. PlelJ en C J H. den Hollander; Jo hannes Cornells Maria, zn v. J. M. van der Vlugt en C. van den Nouland; Ronald Jan, zn v. J. B. Oiy en S. Slingerland; Leonardus Nlcolaas, zn v. J. L. HUlenaar en C van der Sleet; Antoon, zn v N. Her- bert en M van der Plas; Justlna Josefa Thomas Marie dr v. J. G. A. Schlatmann en M. M. Brunklaus. GETROUWD: W. F. H. Scholten en E. Planjer; H. J van der Werff en J. J. van Ovost; B. R. van Ourp en W. M. van der Steur. OVERLEDEN: B. C. Disseldorp, 67 Jaar. man; G. Rljns- burger 55 Jr echtgenote v. J. Kamsteeg. H. Tegelaar. 72 Jaar. man; P. J. Hansen. 73 jr. man. NOORD WIJK AAN ZEE 2 JANUARI van 8 tot 2 uur. Orkest: COR VINCOURT. bomen kwam bv. ook op 4 oktober voor. In het gehele land komt dit verschijn sel, het passeren van een trein door een niet gesloten bewaakte met de hand bediende overweg ongeveer 200 maal per jaar voor; bij automatisch beveiligde overwegen nooit.' Het liikt ons in het belang van de verkeersveiligheid, wanneer alle be trokken instanties, d.w.z. in het bijzon der het Warmondse gemeentebestuur, de Spoonvegen en de Rijksverkeers inspectie op zo kort mogelijke termijn opnieuw deze aangelegenheid bespre ken. Want de situatie van nu is onhoud baar. Is het niet veiliger halve bomen te hebben dan wat nu genoemd zo> kunnen worden halve bewaking' Wanneer het wegverkeer een bewaakt overweg nadert, moet het er zeker va kunnen zijn, dat die bewaking fund neert. Dat is nu niet het gex'al. Dat fout. Aan de autoriteiten thans de taa deze fout zo spoedig mogelijk op t ruimen! I Dit systeem biedt, van de spoorwegen uit gezien, een maximum aan veilig heid. Door talloze ingenieuze ingrepen is het zó geconstrueerd, dat bij de ge ringste storing. v?v welke aard ook. de baamliohten op re. vallen, spoorbomen worden gesloten en de dichtsbijzijnde bemande post wordt gealarmeerd. (Van een onzer Het probleem van de onbewaakte overwegen heeft reeds jarenlang talloze pennen in beweging gebracht. Het ongeluk te Warmond op eerste kerstdag, toen een personenauto door een trein werd gegrepen waardoor de echtgenote van de bestuurder werd gedood en de chauffeur zelf voor het leven werd verminkt, toont dat er ook een probleem van de bewaakte overweg bestaat. Dit ongeluk heeft veel sterker aangesproken, doordat hier de slachtoffers met recht meenden te mogen vertrouwen op de veiligheid van de overweg. Kan men, zo vragen velen zich af, nog wel spreken van een „bewaakte overweg" wanneer ongelukken als deze mogelijk blijken te zijn? Hoe staat het met de veiligheid op de „bewaakte over wegen"? Is dit Warmondse ongeval te wijten aan een hoogst uitzonderlijke samenloop van omstan digheden, of is er sprake van een méér voor komend euvel? redacteuren) Wanneer het onderzoek mocht uitwijzen, dat het ongeval geheel alleen te wijten was aan het feit, dat de overwegwachter naar het toilet was gegaan en niet op zijn post was toen het sein van een naderende trein doorkwam, moeten wij ons dan niet afvragen, of het gehele beveiligings systeem niet onjuist is? Wie een antwoord op deze vragen tracht te vinden, ontdekt reeds spoedig dat het hier gaat om een gecompliceerd probleem, dat niet opgelost kan worden door allerlei slechts schijnbaar voor de hand liggende maatregelen. Tevens komt men dan tot de vrij ontstellende ontdekking, dat het goed zou zijn b.v. voor de overweg in Warmond een zeer opvallende waar schuwingsbord te plaatsen: PAS OP: BE WAAKTE OVERWEG! IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIIIHIIIIiniM^ Noodoplossing toch mogelijk Om technische redenen is het niet mogelijk, langs de baan een sein aan te brengen dat de treinbestuur der tijdig in kennis zou stellen van het ten onrechte open blyven van de spoorbomen. Het lijkt ons evenwel niet on mogelijk. een andere beveiliging aan te brengen en wel een, die niet de treinbestuurder maar het wegver keer waarschuwt onafhankelijk van de handelingen van de overweg- wachter. Op een redelijke afstand van de overweg in Warmond zou een con tact in de baan kunnen worden aangebracht, waarmee de naderen de trein een rood knipperlicht by de overweg in werking stelt, zoals dat ook bij automatisch beveiligde overwegen het geval is. Zolang de handbediening van de overweg in Warmond nog bestaat, zou dit althans enige veiligheid aan het verkeer geven, onafhankelijk van de plichtsbetrachting van de overwegwachter. Ook dan wordt er „op twee gedachten gehinkt", maar de automatische beveiliging zou dan althans gedeeltelijk zfjn ingevoerd, ook zolang Warmond nog niet over de bezwaren tegen volledige auto matisering (met de consequentie van halve bomen) is heengestapt. Een volledige knipperlichtinstal latie zoals ook op onbewaakte over wegen voorkomt, kost ongeveer f35.000,Het belang van de vei ligheid rechtvaardigt een dergelijke investering die ook na de op den duur komende automatisering nut tig blijft. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Welke dranken behoort men te schenken als men een „avondje" geeft? Wel, na de thee hebt U de keus uit rijnwijn, rode wijn, moezel wijn, bier en tonic. Natuurlijk zijn er nog veel meer gezellige drankjes te bedenken. Een verfrissende longdrink bijvoorbeeld is altijd welkom. Het prettige van zo'n longdrink is dat er zovele dranken zijn die er zich voortreffelijk voor lenen. In de winter kan ook een wijngroc of een heerlijk kopje bouillon uitstekend voldoen. En welke sigaretten presenteert U? Gladstone natuurlijk. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenktI Advertentie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3