FRIEDRICH FLICK DRIJFT DE CONCENTRATIE VEEL TE VER Nederlandse invloed steeds groter op de Australische samenleving INDUSTRIËLE ZEGETOCHT LIJKT ONSTUITBAAR De zes zuilen van zijn koninkrijkomvatten kolenstaalauto's, vliegtuigenpapierchemie ia 1945 dirigeerde hij opbouw van macht uit de gevangenis! Raad Leiderdorp ondanks groot begrotingstekort optimistisch navolging en Onderwijsmethoden vinden ruime de volksdansen ondervinden veel waardering Ipgericht 1 maart 1860 Donderdag 24 december 1959 Zevende blad no. 29933 (Van onze correspondent in Bonn) nedrich Flick, 76 jaar, twee maal doctor honoris causa, is te Neuren- trg na de oorlog tot zeven jaar veroordeeld, doch niettemin zit deze ifestduitse grootindustrieel hoger te paard dan men tot voor kort icht. De laatste weken hebben dat overduidelijk getoond. Men wist, it deze duivelskunstenaar het voor de tweede wereldoorlog door leste vlijt van niets gebracht had tot kolen- en staal-koning met 85.000 iderdanen. Men wist. dat hij voor en na 1933 menige politieke partij, aar toch vooral de NSDAP, veel geld had toegeschoven. Na 1945 tigeerde hij de opbouw van zijn industriële koninkrijk van de ge- mgenis uit. Eerst de laatste jaren en speciaal de laatste maanden, is lidelijk geworden tot welk een groot industriële macht in de Bonds- oubliek de onverwoestbare, enerzijds te bewonderen, anderzijds te szen Friedrich Flick die iedere publiciteit tracht te vermijden gekomen. leesterlijke zetten p het schaakbord fiicks naam kwam de laatste weken de publiciteit door twee meesterlijke ïea op het industriële schaakbord van Bondsrepubliek: de verovering van papierfabriek Pektaiühile AG en die de k/umstsboffenfabriek Dynamit- bel AG. Daarmede voegde hij nieuwe toren boe aan zijn industriële ryk, ;men thans als volgt zou kunnen rhiijven. L de kolenseotor: Pl'iok had voor Deen van de grootste kolen- en staal - !ferns van geheel Duitsland opge- md, waarvan grote ondernemingen bet huidige Oost-Duitsland gelegen i en dus na 1945 verloren gingen, vijl andere bedrijven in het Westen Irongen verkocht moesten worden, cl trok hieruit en uit de algehele iatriële ontwikkeling een harde con- Hrtde: hij „nam afscheid" van de n. vericocht wat hij nog overhad voor miljoen mark en bouwde met deze is zijn nieuwe concern op. Maar hij iniet geheel afscheid van de kolen, i concern bezit n.l. nog altijd de wpol Bergwerks G.M.B.H. te Kamen een jaar-produktie van 1.8 miljoen de staalsector: Plick beschouwt „sbaaJlryfc" kennelijk als de basis zijn gehele concern. De yzerwerk- tschappij Maximilian Hütte AG in taoh-Rosenberg in Zuid-Duitsland, xirt hem voor 100 procent, toe. Daar- iren breidde hij zijn staatbelangen de grenzen uit, als eerste West- lie industrieel. Friedrich Flick mmandit-Gesellschaft te Dusseldorf. ïern van het concern, bezit n.l. 25 cent van het aandelenkapitaal van Franse staalonderneming Société des êries et trefileries de Neuves Mai- «•chatallon en 22 procent van dat van Belgische Société mebaJllurgique Hai- r.-Sambre. In de Bondsrepubliek be rst Flick de Buderieschen Eisen- ïi in Wetzlar voor 60 procent en de weker MetalilhUttenwerke voor 100 it. Daarnaast controleert Plick [menige andere staalonderneming of üverwerkende industrie, zoals de iëgon- und Mashinenbau GMBH te auwörth. I de auto sectorFlincks concern it 40 procent van het aandelenkapi- 'ran Daimler-Benz AG te Stuttgart, bekende fabriek van Mercedes- ïht- en personenwagens, in handen, daarmee een dikke vinger in de pa.p i de autofabriek Auto-Union AG, ran het aandelenkapitaal voor 88 wilt in handen van Daimler-Benz is. sen kwam hier een auto-concentra- :ot stand met in totaal 75.000 arbei den een omzet van tegen de 3 miljard t Of Daimler-Benz in de nabije tomst opnieuw zal proberen om de W-fabrieken te Miinchen op te slok- S- een poging, die in eerste instantie sislukt is niet bekend. Men gelooft 1 Flick en de zijnen ten deze de moed snel zullen opgeven, de vliegtuigsector: Flick bezit derde van de aandelen van de vlieg- dabriek Nord GMBH en 100 procent 'de aandelen van het vliegtuig- Wwotiebedrijf Siebel ATG. Akkoord met Stinnes laatste twee zuilen van Flicks tetriële rijk heeft hij er eerst onlangs tekregen. Het gaat hier allereerst (ie p a p i e r sector: Flick bezat reeds tone tyd een groot deel van het (delenkapitaal van de Feldmühle AG Wsseldorf, de grootste pa/pierprodu- van de gehele Bondsrepubliek, ook de bekende Stinnesgroep had een groot aandeel in. Flick en Stin- !A)n evenwel tot een akkoord ge en. waarbij Stinnes Feldmühle zo |d als geheel aan Flick overliet in ruil diens aandeel in bepaalde machi- «Tieken. Men gelooft algemeen, dat «zeer veel aandacht aan Feldmühle Steden, waarvan hij verwacht, dat (in het geheel van de Europese ge- ®sohappelijke markt een rol van j«enis zal spelen. - de chemische sector: de laatste van Fliok was de verovering van üote meerderheid van het aandelen- van Dynamit-Nobel AG te •sdorf nabij Bonn, een bedrijf, dat tort tot de grootste Westduitse pro pten van kunststoffen (plastic e.d.). Scherpe kritiek beide gevallen kwam kritiek (in bondsrepubliek zelf dus!) op Flicks fcWële politiek los. In de eerste omdat Flick overigens juridisch dat er een speld tussen te krijgen zowel bij zijn verovering van Feld- fcals bij die van Dynamit-Nobel op ftcieuze wijze gebruik maakte van *•8. Umwandlungsgesetz van 1957. wet had oorspronkelijk ten deel firma's een rationeler rechtsvorm ,2«n kiezen.. Maar de praktijk bracht 1 öch mee. dat reuze-concerns van 'type Rick er alles uithaalden wat 'Oor hen inzat: belastingfaciliteiten namelijk, omdat een firma minder be lasting behoeft te betalen dan een n.v. Slaagt een groot-aandeelhouder erin, in een bepaalde onderneming de grote meerderheid van het kapitaal in handen te krijgen, dan kan hy ten eerste genie ten van de belastingfaciliteiten betref fende de stille reserves ,ten tweede van het wettelijk recht om de rest der (me rendeels kleine) aandeelhouders uit de onderneming te werken, zij het door middel van een redelijke schadevergoe ding. FMok maakte van deze wet dank baar gebruik, zowel bij Feldmühle als bij Dynamit-Nobelten koste van de idealen betreffende een verspreiding van het bezat in de Bondsrepubliek, ten koste van reeksen kleine aandeelhouders. Ergerniswekkend Het tweede deel van de kritiek op Flicks concentratie-politiek gaat er van uit, dat hier miljarden aan belasting gelden gebruikt worden om via enorme speculaties en andere aandelenaankopen een industrieel koninkrijk voor een particulier op te bouwen. Men beweert ten deze. dat Flick alleen bij Daimler- Benz in een paar jaar een half miljard heeft kunnen opstrijken, waarvoor hij geen cent belasting behoefde te betalen. Weliswaar gelooft men wel, dat Flicks concern op deze wijze een solide plaats op de Europese gemeenschappelijke markt krijgt en daarin straks een be hoorlijke partij zal kunnen meeblazen, maar ter andere zijde vragen de critici dan weer of het wel goed is, dat het concern-Flick op zes poten komt te rusten, dat er een concentratie tot stand komt die zo verbreid is, dat men nau welijks meer van rationalisering kan spreken, dat die concentratie alleen nog gemotiveerd lykt te zijn door het woord „industriële machtswellust' Het is om dit alles, dat het geval- Flick èn in verband met het z.g. Um wandlungsgesetz ter uitschakeling van kleine aandeelhouders èn als concen- tratieverschijnsel van de eerste orde in de Westduitse industrie, scherp bekri tiseerd wordt. Rick gaat. zegt men. te ver maar niemand die hem kan weerstaan Kolonel W. F. Palstra, de nieuwe territoriale leider van het Leger des Heils in Nederland. Voor één stad: 35 namen! (Van onze correspondent in Bonn) De gemeenteraad van de vlak bij de Limburgse grens gelegen stad Mön- chengladbach (150.000 inwoners) be sloot dezer dagen een oude knoop door te hakken. De naam van de stad dient in den vervolge, aldus de raad, ge schreven te worden zoals men hem uitspreekt: Mönchengladbach. De offi ciële schrijfwijze was tot dusverre M.- Gladbach, waarbij verondersteld werd dat iedereen wel wist wat die raadsel achtige „M" betekende. Maar vele Nederlanders en Noordduitsers en Bel gen hebben dat nooit geweten! Zij ver keerden vaak in de mening dat die „M" voor München stond. Tot 1950 was dat juist.' Want tot dat jaar heette de stad München-Gladbach, met als ge- vólg dat legio brieven in het Beierse München terecht kwamen. Na 1950 stelde men vast, dat de spraakverwar ring nog was toegenomen: er bleken niet minder dan 35 verschillende De raad van Leiderdorp kwam onder voorzitterschap van loco-burgemeester C. Meerburg in vergadering bijeen. Burgemeester Van Diepeningen is ziek en zal geruime tijd rust moeten houden. De voorzitter deelde mee, dat de Culturele Raad geadviseerd had een cultuur fonds in te stellen, waarover het college zich nader zal beraden. Tot leden van de begrotingscommissie werden benoemd de heren G. J. Lolling, L. Los en P. Goddijn. De voorzitter was ondanks het tekort van f50.000.— niet ontevreden over de begroting. Door de toenemende groei van het inwonertal zal de gemeente een hogere Rijksbijdrage ontvangen. De raad kon unaniem haar goedkeuring geven aan de voorlopige vaststelling van de jaarrekeningen van de bedrijven over 1958. Bij de behandeling van het voorstel om een nieuw ambtenarenreglement vast te stellen merkte de heer Andrik op, dat ambtenaren in continudienst in deze verordening niet zijn opgenomen. De voorzitter vond dit in Leiderdorp nog niet nodig. De bepaling kan er echter altijd nog aan worden toegevoegd. Het voorstel werd aangenomen. De rioolwaterzuiveringsinstallatie zal worden gegomd aan de laagste inschrij ver voor f. 423.800: de uitbreiding van de algemene 'begraafplaats voor f. 24.200. Wat het. laatste voorstel betreft merkte de heer Boot op. dat de raad dit wel zal moeten goedkeuren, aangezien men al met de werkzaamheden begonnen is. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. menen op de goede weg te zijn. daar deze uitbreiding zeer noodzakelijk is. De Stichting ..De Leiderdorpsche Pad vinders" had een subsidie aangevraagd om een behoorlijke afscheiding aan te kunnen brengen om het door haar van de gemeente gehuurde terrein aan de Ds. Van Rhijnstraat. De heer Nievaart verklaarde tegen het voorstel te zijn. Hy meende, dat hier sprake is van twee partijen en op grond van het Burgerlijk Wetboek moeten die samen de kosten voor de scheiding dragen. Volgens hem moet de gemeente voor de financiële kant van de zaak zorgen. Ook de heer Boot was die mening toegedaan. De voorzitter zei, dat B. en W. beslist geen andere oplossing zien. De raad besloot tenslotte een subsidie van f. 350 te verstrekken alsmede een restant van bij de gemeente aanwezige betonpalen te leveren. De huren van de woningwetwoningen aan de Zyloordkade en Pinksterbloem, grote Nederrijnse stad te zijn. Thans is daaraan een einde gekomen: Mönchen- schrijfivijzen voor de naam van deze gladbach, en niet anders! (Van onze correspondent in Sydney) Er wordt in Nederland in kringen van opvoedkunde en onderwijs dikwijls gesproken over de invloed van de Nederlandse cultuur in het buitenland, met name in Australië. De raad voor de emigratie heeft er in zijn rapport over de inte gratie van immigranten in de samenleving van het ontvangende land een heel hoofdstuk aan gewijd, dat 28 bladzijden telt. Dat was in 1957, toen er over de spreiding van de Nederlandse cultuur in Australië nog betrekkelijk weinig bekend was. De invloed, voorzover deze er was, kon nog niet opvallend worden genoemd. Sindsdien echter heeft er een belangrijke verandering plaatsgegrepen. Zij is het resultaat van de activiteiten van Nederlandse immigranten en van instellingen als het Algemeen Nederlands Verbond in Den Haag, het Nederlands Instituut voor Internationale Culturele Betrekkingen in het Buitenland, het Nederlands Informatiebureau van het Nederlands Gezantschap in Sydney, het Comité voor Sint-Nicolaasviering in het buitenland, enz., en niet te vergeten de vele (grote en kleine) Nederlandse verenigin gen in Australië, maar ook en vooral de individuele immigrant. gen daarvan met als grondslag de op voeding en het onderwijs in al zijn verschijnselen, dan komen we by zelfs oppervlakkige kennismaking met de invloed dier cultuur in Australië voor wat het Nederlandse aandeel betreft tot verrassende ontdekkingen. De kennismaking van de Australiër bijvoorbeeld met de Nederlandse inuni- Talrijke plezier- en studiereizen Als we onder cultuur verstaan het gehele gamma van levensgewoonten en -opvattingen van een volk, en de uatin- grant. leidt in sommige gevallen en heus niet gering in aantal tot over zeese reizen van de Australiër (die van nature al heel erg gesteld is op Europa) naar Nederland. Zijn contact met Nederland betekent, dat hij iets mee terugneemt naar zyn vaderland. Ik ken tal van Australiërs, die zelfs al is het tien jaar geleden, vandaag de dag nog telkens weer herinneringen aan Neder land ophalen. Andere Australiërs komen door hun kennismaking met Neder landse immigranten tot het besluit een studiereis naar Nederland te onderne men. De door de Nederlandse regering telkenjare ter beschikking gestelde studiebeurzen voor Australische studen ten om in Nederland verdei- te studeren, betekenen eveneens een belangrijke bijdrage tot de spreiding van de Neder landse cultuur in Australië. (Een zojuist uit Nederland terugge keerde Australische studente is in Nederland verloofd geraakt met een mede-student, Kees de Graaf, die het volgend jaar wel naar Australië zal emigrerenb Op de kleuterscholen Een van de treffendste voorbeelden van de Nederlandse cultuurspreiding door de individuele immigrant is dat van de 32-jarige Jacob Swaab, die in 1954 uit Loosduinen naar Australië emigreerde. Toen hy merkte, dat er op de Australische kleuterscholen geen speel goed was. zoals wy dat in Nederland kennen, toog hy aan het werk om zulk modern speelgoed uit Nederland te importeren en te trachten de Australi sche kleuterscholen ervoor te interesse ren. Hij deed dit geheel op eigen risico. Het succes was gTOot. Op het ogenblik zyn er meer dan 900 kleuterscholen in de staat Nieuw-Zuid-Wales (ruim 3% miljoen inwoners), waar de kinderen Al zullen we dan naar alle waar schijnlijkheid dit jaar geen „witte Kerst" beleven, uit ons archief diepten we de bovenstaande, nog niet gepubliceerde foto op, welke de schoonheid van een sneeuwland schap treffend illustreert. De op name werd vervaardigd op het ter rein van de Martha-Stichting te Alphen-aan-den-Rijn. (Foto Leidsch Dagblad) nu hun denkvermogen en opmerkings gaven kunnen ontwikkelen door „het spel in het spel met het spel' t kleuren combinaties, vormcombinaties van speel goed) Swaab zal er wel spoedig in slagen om ook 'kleuterscholen in andere Australische staten voor deze Neder landse onderwysmethode te interesseren. Dove kinderen leren spreken Een ander voorbeeld van een Neder landse onderwysmethode, die thans ook ih Australië wordt toegepast, is die van het onderricht aan het doofstommen- instituut in St.-Michielsgestel in Bra bant. Een artikel in de Australische pers over deze onderwysmethode van pater Van Uden (.om door middel van een windorgel dove kinderen te leren spreken) heeft geleid tot een studiereis van een Australische directrice-lerares van een kloosterschool voor dove kinde ren in Newcastle. Nieuw-Zuid-Wales, naa-r Nederland. Zy heeft er de methode „van pater Van Uden bestudeerd en thans op haar school in Australië inge voerd. Volksdansen gepropageerd Een zeer sprekend voorbeeld van de verspreiding van Nederlandse cultuur door individuele immigranten is de activiteit van de Nederlandse volksdans groep in Sydney, bestaande uit meer dan dertig leden, die in nationaal kostuum (alle elf provincies van Neder land zyn er in vertegenwoordigd) volks dansen uitvoeren voor liefdadigheids instellingen, zoals by voorbeeld die voor oorlogsslachtoffers, poliopatiënten, zie kenhuizen, Rode Kruis en Rotary clubs. die reeds 5 jaar staan, kunnen nu pas definitief worden vastgesteld. De oor zaak 'hiervan ligt bij de departementen. De heer Andrik vindt dit niet bepaald een prettige situatie. Het een en ander is niet aan gebrek aan activiteit van B. en W. te wyten. De heren Nievaart en Andrik brach ten by het voorstel tot, spaarverordening van him party, de PvdA, naar voren en meenden, dat de spaarregeling voor de lagere ambtenaren, die reeds een gezin hebben, niet mogelyk is. De voorzitter memoreerde, dat de lagere ambtenaren 25 procent premie ontvangen tegen de hogere 15 procent, dat er reeds 400 ge meenten in ons land met deze regeling zyn begonnen. Het. voorstel betreffende de subsidie Comité 5 mei 1960 werd eveneens in be handeling gebracht. De heer Lolling verzocht de voorzitter de beihandeling van dit voorstel uit te stellen tot de volgende raadsvergadering, maar met algemene stemmen schorste de voorzit ter de vergadering, waarop de secretaris, de heer Hobo, alle brieven, welke op deze aanvraag 'betrekking hadden voor las. Hieruit bleek, dat dit comité een subsidie aanvroeg voor de komende be vrijdingsdag van f. 3250. Ook had dit comité voorgesteld om eerst zelf een collecte te houden, om daarna met financiële steun van de gemeente verder te werken.. B. en W. hebben geantwoord bereid te zyn de raad voor te stellen om 200% subsidie toe te staan. Nu echter, had het comité bericht gegeven niet bereid te zyn te collecteren. Begrijpelijk, dat 'hierop een uitgebrei de bespreking volgde. De voorzitter zei allereerst, dat het college heeft inge haakt op de suggestie door het comité zelf gedaan, nu het comité niet bereid is hierop in te gaan zou de gemeente alle kosten moeten dragen. De heer Lolling steunde de aanvrage van het comité, en meende, dat anders de gebruikeiiyke jaarlijkse collecte voor de kinderfeesten met Koninginnedag en voor de ouden van dagen in gedrang zuilen komen. De heer Andrik staat helemaal niet achter dit comité en meent, dat men eerst maar eens moet gaan collecteren. De zelfwerkzaamheid van het comité beperkt zich tot aanvragen om subsidie en het opstellen van een verlanglijst. De heer Los meent, dat de gemeente wel iets moet doen, maar dat uit de op brengst der collecte wel zal blijken welke waarde dit 15-jarig herdenkingsfeest voor de burgery zal hebben. De voorzitter meent, dat de garantie van 200% wel voldoende is. en stelde voor, dat B. en W. zich nog eens met •het comité zullen beraden. Bij de behandeling der comptabill- teitsbesluiten, maakt de heer Los aan merking op de post van f. 770 onkosten, uit/betaald aan de fotoclub Daquerre voor de gemaakte onkosten ter gelegen heid van het bezoek van de Commissaris der Koningin, mr. Klaasens. Deze post is meer dan de helft van de gemaakte onkosten. De heer Los sprak namens de gehele raad. De voorzitter betreurde deze gang van zaken. Toen de fotoclub verzocht, was haar medewerking te verlenen by dit bezoek, moesten voor de tentoonstelling nieuwe stellingen gemaakt worden. De onkosten zouden aldus de fotoclub f. 260 bedragen. In goed vertrouwen hebben B. en W. daarop geen limiet gesteld en toegezegd, dat de gemaakte stellingen eigendom der fotoclub zouden worden. Aan de andere kant is het ooilege toch wel erkentelijk voor de bydrage, die de fotoduib Daquerre by dit bezoek heeft geleverd. B. en W. hebben wel htm ongenoegen uitgesproken over de hoge rekening van f. 770, maar deze toch betaald, omdat geen limiet gesteld was. Verschillende raadsleden spraken hun ongenoegen uit over dit beleid van het ooilege Wethouder Klein zei eerlyk te willen bekennen, da-t B. en W. een fout hadden gemaakt: n.l. te goed van ver trouwen te zyn geweest. Het Leidsch Dagblad Als van ouds do MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Dit wordt geheel gratis gedaan. De groep staat onder leiding van dr. Cornelis Wouters, die ondanks zyn 62 jaren, een bijzondere activiteit ontplooit. Dr. Wouters, die in 1948 naar Australië is geëmigreerd en thans hoofd is van de vertaaldienst van een belangryke rege ringsinstelling in Sydney, trekt er met zyn dansgroep vrywel elke week op uit om op avondiby een komsten, of in de weekeinden, de volksdansen te leiden. Hy geeft daarby in het Engels een toe lichting. die de Australiërs een inzicht geeft in de betekenis van de dansen. De kostuums zijn „echt" (uR Neder land ingevoerd) en door dr. Wouters zelf bekostigd. Ettelijke honderden gul dens heeft hy er in de loop van de jaren aan besteed, nu en dan aangevuld met donaties. Als men weet, dat dr. Wouters verscheidene Europese talen, buiten de moderne talen, kent en ook toelichting geeft in by voorbeeld Hongaars en Pools, dan beseft men welk een grote invloed dit heeft op de kennis van een dergelyk deel van de N: ierlandse cultuur als de volksdans in Australië. Dr. Wouters zal begin volgend jaar een rondreis door Europa maken en in verscheidene universiteitssteden (in Nederland o.a. in Leiden, Utrecht, Groningen en Nymegen) lezingen geven over Australië en daar kan men zeker van zyn ook over de invloed van de Nederlandse cultuur in het achtste werelddeel.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7